5 mmt ^chx>eYU3vSxuM)u&vi Plaatselijk Nieuws ^SCHAAKRUBRIEK MIDDELHARN1S. Uitgaande van de „Ring en Kring Flakkee" der Geref. Jeugdvereenigingen werd Zaterdagavond in het gebouw „Rehoboth" alhier een samen komst gehouden die ten doel had op een voudige wijze het Kerstfeit te herdenken Vele jongeren hadden zich opgemaakt zoodat een zeer groote menigte de feestzaal binnenstroomde wat de verwachting verre overtrof. Onder leiding van den Ringvoof%itter den heer van Biert werd de vergadering geopend met zingen van Gezang 3 T" waarna hij voorging in gebed en vervolgens Jesaja 61 voorlas. Hierna sprak hij een kort openingswoord waarin zijn blijdschap tot uiting kwam dat deze vergadering als geslaagd mocht worden genoemd. Daarna verkreeg de J.V. van Stellendam de gelegenheid om bij monde van den heer Kreeft een inleiding ten gehore te brengen die als titel droeg: ,,De Christus beloofd" In breede trekken stond inleider stil bij de vele beloften die eenmaal gegeven wer den en eindelijk in den Christus zijn ver vulling hadden; enkele vragen werden gesteld. Dan volgde samenzang van eenige Kerst liederen, gevolgd door een Kerstcanta te uitgevoerd door het trio Nieuwland: het applaus bew^ps de volle tevredenheid der aanwezigen. Thans kreeg men Pauze waarin allen een heerlijke dronk met versnapering aange boden werd wat ook zeer ten goede kwam. De J.V.' van Stad a/h.Haringvliet voerde Kerstdeclamatorium uit wat eveneens in stemming had. Dan was er weer een samenzang van Kerstliederen; wat gevolgd weid door een inleiding: Christus Ge boorte" door Mej. Tanis op prachtige wijze aangetoond. Nadat er namens de Vereeniging van Melissant nog enkele Kerstgedichten wareu gereciteerd verkreeg Ds. v. Veen van Oud dorp het woord die een slotwoord sprak en de vergadering met dankzegging sloot. De heer A. Verbrugge, voorheen werkzaam op het kantoor der Directe Belastingen alhier, is na gehouden examen geslaagd voor candidaat-commies bij s'Rijks- belastingen. Als bijzonderheid zij gemeld dat Verbrugge, dit jaar eerst examen heeft gedaan voor schrijver eerste klasse en adj.- commies. De heer Hager sep. adjudant, laatst Kampcommandant politieke dehquenten te Ooltgensplaat, is thans ingedeeld als adju dant bij den opleidingsdienst der Lucht doel artillerie te Amersfoort. Onder de aandacht van alle gepensi- onneerden wordt gebracht, dat door het Bestuur van den Bond van gepensionneer- den bericht is ontvangen, dat over het jaar 1946 wederom een toelage zal worden verstrekt. Kerknieuws. Ie Kerstdag: Ned. Herv, Kerk: v.m. 10 uur Ds. Vink en n.m. 6 uur dhr. Vetter. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. P, A. Zeilstra. Chr. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. N. de Jong. 2e Kerstdag: Chr. Geref. Kerk: Ds. N. de Jong. A.s. Zondag 29 December hopen tezelfder ure voor te gaan als hier bóven is aangegeven. Van de zijde van de P.T.T. werd ons medegedeeld, dat het bericht als zou de Heer C. v. Delft, als controleur der P.T.T. zijn aangewezen, onjuist is doorgegeven. Aangezien gebleken is dat voor wild- tamme konijnen en gevogelte, een prijs regeling niet kan gemist worden, zijn thans weer opnieuw maximumprijzen vastgesteld De heer van Oudgaarden directeur van de Bijbank algem. Handelsmaatschap pij N.V. heeft, met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zijn ontslag genomen. In zijn plaats is benoemd de heer J. v. d. Berg. SOMMELSDIJK. De beslissing op het verzoek ingekomen bij het Gem.-bestuur van de cichoreifabriek midden-Flakkee, tot het bouwen van een cichoreifabriek, is verdaagd tot 16 Jan. 1947, op grond dat nog geen bericht is ontvangen van het districts hoofd der arbeidsinspectie te Rotterdam. De Ned. Herv. Zondagsschool hoopt met haar kinderen het Kerstfeest te vieren in de Ned. Herv. Kerk D.V. 2e Kerstdag des 's avonds om 6.30 uur. Alle ouders cn belangstellenden zijn hartelijk welkom. Gevonden een zakmes. Inlichtingen Gemeentesecretarie alhier. Uitstekend geslaagd concert van „Ons Koor" Het mannenkoor „Ons Koor" te S'-dijk o.l.v. G. Zoon, gaf in de zaal van Hotel Meijer Donderdag 19 Dec, een concert, dat wel in alle opzichten geslaagd mag heeten. Er was voor dit concert groote belang stelling, zoodat de zaal geheel bezet was. Onder de aanwezigen zagen we ook Burgm. Rijnders. Het programma was geheel gewijd aan klassieke muziek. „Ons Koor" opende met Ontwaken en Het Ouderhuis, beiden van W. F. Kools. Deze werken werden heel goed gezongen. G. Zoon speelde daarna Sonata van W. A. Mozart en An den Fruhling van Edv. Grieg, twee pianosoii, die hij op prachtige wijze vertolkte. Vervolgens de Sonate in D. gr. t. van G. F. Handel voor viool en piano. De violiste was Dinie Brassers, terwijl G. Zoon haar op de piano begeleidde. Hun meesterlijk, spel bracht ieder in verrukking. De muziekvereeniging Apollo uit Goe dereede voerde een werk uit van Joh. Chr» Bach. Het voor fanfare zoo gevaarlijke werk als de Sinfonia werd heel mooi uitgevoerd. Oplossing Raadsel I. raagbol. Raadsel II: p i s a i z a k s a g e a k e n dus regel 1 naar rechts en naar beneden: Pisa. regel 2: Izak. regel 3: sage. regel 4: Aken. Nu volgen de nieuwe raadsels. Raadsel III: 1 2 3 4 2 3 4 Raadsel IV: 1 2 3 4 2 3 4 horizontaal en verticaal 1. geef je met een mes 2. je hebt iets van (an der woord voor nodig) 3. plaats in Nederland j waar ronde kaasjes gemaakt worden 4. rivier 1. deel van je been 2. meisjesnaam 3. een klein beetje 4. plaats in Gelderland tussen Arnhem en Nij megen. Hennie v. d. W, te M. Nu zijn er dan weef raadsels, Hennie. Je vindt regen niets fijn. Maar, nu regent het dan niet meer, hè! Nu kan ie fijn schaatsenrijden. Heb je al gesleed op het ijs. Dus als ik in Middel- harnis een meisje tegenkom met een uni form, dan is het Hennie en haar padvinders uniform. Dan zal ik wel stilstaan en netjes aanslaan. Of groeten jullie anders op de padvinderij. Ben je al weer beter? Corrie M. te St. a/h H. Je hebt een foutje in ie eerste raadsel. Toch nog maar blijven opsturen, hoorWat wordt je opoe al oud, zeg. Adrie v. A. te N.-TGefeliciteerd met je verjaardag, Adrie. Schrijf je nog eens, of je een goeie verjaardag gehad hebt. Tante Mar kon niet komen, hoor, want ze moest Dinsdag hard werken en N. T. is zo ver hier vandaan. Als je nu in de vacantie jarig geweest was, dan had het misschien wel gegaan. Wat hebben jullie van de week wel alle maal schaatsen gereden, nu het ijs zo dik is. Ik verwacht een heleboel brieven, hoor! Jullie moeten me maar eens vertellen van het ijs. Hoeveel blauwe plekken je hebt en hoeveel keer je er door, gezakt bent. Eerlijk zeggen, hoor! Tot volgende week Tante Mar. De muzikanten speelden zuiver en be- heerscht. Hierna volgde Landerkennung van Edv. Grieg, een werk voor koor met pianobegeleiding. „Ons Koor" had hier mede een groot succes. De pianist Teun van der Wende bleek een goed begeleider te zijn, terwijl het koorlid A. de Gans de solo-partij zeer goed vertolkte. Na de pauze hervatte het koor het pro gramma met Nimmer Nacht van N. H. Andriessen. Heel goed werd dit werk uitgevoerd, vooral de overgangen van forto naar pianissimo kwamen heel goed tot hun recht. De Romance in F. groote terts van Beethoven, uitgevoerd door Dinie Brassers en G. Zoon, lokte een daverend applaus uit, evenals het Dance Espagnole van Granados-Kreisler. Met het koor uit de 2e acte der opera Rigoletta van Verdi, had „Ons Koor" zoo'n succes, dat het nog eens herhaald moest worden. Ein morgen, ein mittag, ein abend in Wien „van Fr. von Suppé, uitgevoerd door Apollo had eveneens veel bijval". Het mannenkoor sloot het programma met een werk van Bernard Zweers „Ons Hollandsch". Het is moeilijk te zeggen, wie dezen avond de beste prestaties geleverd hebben, omdat het voor elke deelnemer een waar succes is geworden. Bijzonder veel bijval oogsten echter telkens weer Dinie Brassers en G. Zoon. Wat het mannenkoor betreft, nog even deze opmerking, let vooral op Uw uitspraak van de Nederlandsche taal. Wij hoopen, dat het „Ons koor" gegeven moge zijn, om op de nu ingeslagen weg voort te gaan! In de vacature van commies, le klasse ter gemeente-secretarie van Sommelsdijk ontstaan door de benoeming van den Heer J. Knape Mzn. tot gemeente-secretaris, is voorzien door benoeming van den Heer C. Vroegindeweij, thans 2e ambtenaar ter secretarie, aldaar. Hij bedankte voor zijn benoeming in een administratieve functie aan het Mini sterie van Binnenlandsche Zaken. DIRKSLAND. Voor het te Rotterdam gehouden examen Costumière slaagden de dames: J. Diepenhorst; P. Zoon en C, Sluij. Voor leerares Costuum- en Lingerie- naaien slaagde Mej. J. v. Zuuren. Kerknieuws :1e Kerstdag Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur Ds. v.d. Kooij van Nieuwe Tonge en n.m. 6 uur dhr. Baart. De Kerstfeestviering voor de kinde- renvan de Zondagsschool zal gehouden wor den 2e Kerstdag 's avonds 6 uur. De oogst tcollecte in de Ned. Herv. Kerk op Zondag 8 Dec. heeft opgebracht 1.860. Voor de Ned. Herv. Gem. is beroepen le prd. plaats, Ds. P. v. d. Berg te Wapen veld. Klokkenieuws. De Ned. Vereniging E.H.B.O. Afd. „Dirksland" is in samen werking met Gemeentebestuur en Kerk voogdij thans zover gevorderd dat na eventuele goedkeuring van de voorlopige contracten, de klokken besteld kunnen worden. De bedoeling is de grote klok op z'n oude gewicht van 1500 Kg. te brengen en de kleine klok hiermee in. overeenstem ming een gewicht van 465 Kg. te geven. De gewichten van de geroofde klokken waren respectievelijk 1125 Kg. en 220 Kg. Het plan is op beide klokken het gemeente wapen en een rijmpje of spreuk te plaatsen. Het klokkencomité wil de burgers van Dirksland en omgeving in de gelegenheid stellen hun dichtkunst hierop uit te oefenen en worden hierbij uitgenodigd voor deze klokken een passend 4-6 regelig rijmpje of spreuk in te zenden van ten hoogste 150 letters voor iedere klok, waarin de volgende gegevens verwerkt kunnen worden: a. wanneer geroofd (1944/4 Mei); b. door wie geroofd; c. aangeboden door de burgerij (1947). Desnoods d gegoten door Gebrs. van Bergen, Heiligerlee. N.B. Geen vermelding' 3er E.H.B.O. Inzendingen vóór 1 Januari 1947 aan dhr. G. C. VREUGDENHIL, Emmalaan, alhier De inzendingen moeten duidelijk Naam en Adres van inzender(ster) vermelden. Het klokkencomité beoordeelt de inzen dingen en stelt als prijs voor de winnaar(s) beschikbaar 7,50 voor iedere klok. De Gem. Zangver. „Exelsior" heeft ingeschreven op het Nationaal Zangcon cours te Vlaardingen, dat gehouden wordt op Hemelvaartsdag 1947 en uitgeschreven is door het Chr. Mannenkoor „De Lofstem" aldaar. Het koor zal in de Ere-afd. uitkomen. Op Dinsdag 17 Dec. werden op de Pitmanschool alhier de examens afgenomen en slaagden voor het diploma Machine- schrijven (Handelstypist(e): Mej. J. v. Bruinisse, Melissant; Mej. R. Cambeen, Oude-Tonge; Mej. P. v. Dam, Stellendam; Mej. M. Fopma, Sommelsdijk; Mej. L. Jongejan, M'harnis; Mej. C. Krij ger, M'harnis; Mej. T. Meijer, Oude-Ton ge; Mej. M. de Roon, Dirksland; Mej. J. Smit, M'harnis; Mej. P. Verolme, M'harnis; dhr. J. v. Broekhoven, Dirksland; dhr. S. Keyzer, Stellendam; dhr. I. v. Oostende, dhr. Jacob van Nieuwaal, Ooltgensplaat; dhr. H. Visser, Sommelsdijk; dhr. F. Wer vers, M'harnis; Mej. B. Driesse, M'harnis; Mej. J. Mellard, Stad a/h Haringvliet en Mej M. v. d. Meijde, M'harnis. Voor Stenografie Pitman A. dhr. B. Vroegindeweij, Sommelsdijk. No. 34. Adres: A. WAGNER, Jaagpad 40, Delft. Een Schaakanecdote. Op een middag in de negentiger jaren speelde de geestige schaakmeester Schott- lander zijn gebruikelijke schaakpartij in zijn „stamschaakcafé". Zijn tegenstander was ditmaal een zekere August, die door alle habitué's August de Sterke genoemd werd en op zeer vriendschappelijke voet stond met Schottlander. Op een gegeven ogenblik ontstond neven staande stelling in hun pgrtij. Wit was aan zet en Schottlander speelde 1, Df4 X f6f, waarop August het juiste antwoord gaf 1-; Kh8-g8. Wit vervolgde met 2. Lcl-b2 en August met Lg4-h3, dreigend met mat op g2. Nu verbaasde S. zijn tegenstander door 3. Df6-h8fAugust bedacht zich niet lang en greep begeerig de witte Koningin. 3-; Kg8 X h8. Schottlander, die begreep dat Zwart zijn bedoeling niet doorhad riep „wanhopig" uit: „Wat heb ik gedaan? Mijn dame weggegeven? Vooruit, August, dat moet ik overdoen! Geef terug!" „Ik denk er niet aan!" zei August, zich Zeker voelend van de overwinning op zijn sterken rivaal. Hij hield de Koningin stevig in zijn hand, waarop S. opstond, alsof hij het stuk wou grijpen. Tot groot vermaak van de omstanders verschool August zich achter zijn stoel, zijn trofee omhoog stekend. „Voor de laatste maal, August", riep Schottlander. „Geef terug, ik heb jou verleden week ook een stuk teruggegeven!" „Je kunt er naar fluiten", antwoordde de Sterke. Hierop ging S. met een kwasi- nijdig gezicht zitten en zei: „Dan zal ik verder spelen." Ook August nam plaats. Tot groot vermaak van het publiek volgde toen het door Wit berekende slot: 4. Pe5- f7,ff Kh8-g8; 5. Pf7-h6 mat. (Naar het T. K. N. Sch. B.) Diagram No. 33. Z: August de Sterke b c d e f W: Schottlander.

Opbouw | 1946 | | pagina 2