OPBOUW STRIJD No, 61, 13 December 1946 TWEEDE BLAD Plaatselijk Nieuws WED. KURVIHKS DROGISTER'J Een oude bekende Maandag a.s. hoopt een Muziek- en Zanggroep van het Leger des Heils beide bovengenoemde gemeenten te bezoeken, om bij die gelegenheid het publiek een pracht Kerstboek aan te bieden. (Zie de advertentie in dit blad). MIDDELHARNIS. Het Bestuur der Chr. U.L.O.-school hoopt Woensdag 18 December a.s. een ouderavond te houden in het gebouw Rehoboth bij de Geref. kerk. Aanvang 6.45 uur. Sprekers: Ds. P. A. Zeilstra, Geref. predikant alhier en dhr. A. C. Harmans, Deze week zal de Unie-collecte gehou den worden ten bate van de Groen van Prinstererschool, alhier. Tot ouderling in de Chr. Geref. Kerk werd gekozen de heer M. de Boer Jr. wegens bedanken-van den heer P. Mans. Met nadruk wijst de Hervormde Kies vereniging erop, dat de in het Dinsdag nummer genoemde personen zo niet door haar candidaat zijn gesteld. De candidaten zijn: P. Snijder, A. v. d. Nieuwendijk, W. Both en C. P. Kijkuit. Kerknieuws. Predikbeurten voor a.s. Zondag. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en n.m. 6 uur dhr. Vetter; Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. P. A. Zeilstra; Chr. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. N. de Jong; Ger. Gemeente v.m. 10 en n.m. 6 uur leesdienst. De heer J. Bosse, Ontvanger der Directe Belastingen te Sliedrecht, is met ingang van 27 December 1946 overgeplaatst in dezelfde functie naar het kantoor der Directe Belastingen alhier. Tot hulp-brievenbesteller bij de Posterijen, alhier, is aangesteld dhr. v. d. Velde, vroeger te Rijswijk, thans wonende alhier. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier Ds. R. W. Steur, Ned. Herv. Pred. te Oldebroek. Voor het te Leerdam op 21, 26 en 28 December 1946 te houden Solistencon cours hebben zich o.m. ter deelneming laten inschrijven de heeren G. Blok, L. Blok, J. Jongejan en A. Bruggeman voor solo's, terwijl de reeds genoemde L. Blok en Bruggeman nog een duet ten gehoore zullen brengen. Zij zijn allen werkende leden der Muziekvereeniging „Sempre Crescendo" alhier. Er zijn Ir. het geheel 110 inschrijvingen binnengekomen. Daar er - ook op ons eiland - verschil van meening bestaat of het zich aanbieden voor het onderhoud van tuinen e.a. onder de Vestigingswet Valt, heeft de Hooge Raad thans beslist dat hiervoor geen Vestigings vergunning noodig is, omreden dit onder houd behoort tot het eenvoudig handwerk. Gevonden een dameswant op het station te Middelharnis. Inlichtingen bureau van dit blad. SOMMELSDIJK. De levering van suikerbieten aan de haven alhier is beëin digd. In totaal zijn ruim 9[/., tnillioen kg. sui kerbieten aangevoerd. Het Comité tot oprichten van een gedenkteken te Wierden heeft thans een goedgekeurd ontwerp ontvangen en is be sloten dit ontwerp uit te laten voeren. De Gemeente-Architect van Wierden heeft toegezegd deze zaak zo spoedig mogelijk af te zullen Werken, zodat zeer binnenkort nadere mededelingen over het tijdstip van aanbiedingen aan het Gemeentebestuur tegemoet kunnen worden gezien. DIRKSLAND. Naar wij vernemen zal de Suikerfabriek „Dinteloord" volgende week Vrijdag de laatste suikerbieten moeten hebben ontvangen. Om dit te bewerkstelli gen zal hier ter plaatse met man en macht moeten worden gewerkt. Onze dorpsgenote J. Witvliet is we gens huwelijk met ingang van 23 December a.s. eervol ontslagen als locale kracht bij de P.T.T. KERKINGEN. In deze gemeente is onder het vee van de Gebrs. den Boer en Gebrs. Kardux Mond- en Klauwzeer uitgebroken. Dit zijn de eerste gevallen. Hopelijk blijft deze ziekte tot deze gevallen beperkt. In de plaatselijke Commissie van Bijstand voor de Landbouwstatistiek heb ben thans zitting de heeren L. Kardux en E. Kastelein. Het vermoeden dat Lambrecht Hoge- werf, die in 1943 verplicht werd tewerk gesteld in Duitschland, was omgekomen is thans zekerheid geworden door het ont vangen van een uittreksel uit de overlijdens akte van de gemeente Lippstadt in Duitsch land, waaruit blijkt, dat betrokkene aldaar op 13 April 1945 is overleden. De Burgemeester herinnert dat het volgens artikel 8 der Paardenwet 1939 verboden is een hengst van twee jaren of ouder te houden zonder in het bezit te zijn van een bewijs van aangifte. De aangifte moet geschieden bij de Stamboekvereeni- ging als de hengst in een Stamboek is ingeschreven en anders bij den Burgemeester der gemeente, waarbinnen de hengst wordt gehouden. De bevolking wordt er mede in kennis gesteld dat de algemeene begraafplaats in het vervolg voor het publiek zal zijn open gesteld iederen Zaterdagmiddag van 2 tot 4. MELISSANT. Op Dinsdag 17 Decem ber a.s. hoopt de Chr. Zngvereeniging „Laus Deo" (Gode lof) in samenwerking met het Kerkkoor van Dirksland een Kerst- wijdingsavond te organiseeren in de Ned. Herv. Kerk alhier. Aanvang 7 uur. Direc teur voor beide koren de Weled. Heer, J. Kaslander. Organist de Weled. Heer R. Rijksen. De prijs der programma's is zoo laag mogelijk gehouden n.l. 0,50, zoodat ieder de gelegenheid geboden is deze Zang-avond te bezoeken. De programma's zijn verkrijgbaar aan de bekende adressen. (Zie raambiljetten). Kerknieuws. Predikbeurten voor a.s. Zondag. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. Remme van Amsterdam (Bed, H. Doop); Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 2.30 uur Ds. de Boer. Ger. Gemeente v.m. 10, n.m. 2.30 en 's-avonds 6 uur dhr. de Wit. In verband met de Zang-avond van 17 December a.s. wordt de vergadering van de M.V, „Jong Begonnen"'en „Bidt en Werkt" verzet naar Vrijdag 20 December (Kerstfeestviering) STELLENDAM. In de week van 2 t/m 7 December werd aan de Gemeente-Visch- mijn alhier aangevoerd: 4000 Kg. Garnalen, 40 Kg. Schar en 10 Kg. Spiering. Daar er vanuit IJmuiden- en Scheve- ningen geen garnalen te vangen zijn, zijn verschillende visschers naar Zierikzee ver trokken waar den eersten dag dat gevischt werd van 200 tot 300 Kg. per vaartuig werd gevangen, wat voor deze tijd van het jaar niet slecht is te noemen. Dinsdag j.l. geraakte het paard en wagen van de groenteboer J. Lokker in een sloot. Persoonlijke ongelukken kwamen bij dit ongeval niet voor, maar de wagen werd tamelijk zwaar beschadigd zoodat dit voor genoemd persoon een schadepost is. Kerknieuws. Predikbeurten voor a.s. Zondag. Hed. Herv. Kerk v.m, 10 en n.m, 6 uur dhr. Bouman. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Student Brinkman uit Kampen. GOEDEREEDE. Alhier is in de haven een schip droge cichorei geladen om in Rotterdam overgeladen te worden met bestemming voor Amerika. Zondag 15 December a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk optreden des v.m. 10 uur Ds. v. d. Kooij van Nieuwe Tonge, waarbij Doopsbediening zal worden gehouden. OUDDORP. De heer Jan Meijer Kz., Middelduinen, alhier, heeft van de Britse regeering ontvangen een certificaat of Merith voor bekwame diensten aan het Geallieerde opperbevel door middel van de Postduivendienst. De grootste cichorei-wortelen zijn aan de fabriek „Onverwacht" aangebracht door Wed. Job Westhoeve. Voetbal. Op Zaterdag 14 December a.s. speelt Pr. Bernhard I voor de competitie van de F.V.B. een uitwedstrijd tegen H.V.V te Herkingen. Een 4-jarig zoontje van P. v. Splunder, wonende in de Oostdijk, had het ongeluk in aanraking te komen met een beetwortel snijmachine waarbij een vingertje ernstig werd verwond. Op de gehouden vergadering van de Kleuterschool werden de aftredende be stuursleden J. Grinwis en C. Pape herkozen Het schoolgeld werd vastgesteld op 25 ct, per week voor ieder kind. In de vacature Bezemer werd benoemd de heer Kleijn. De jaarlijksche contributie wordt binnen kort weer door het Bestuur opgehaald. Kerknieuws. Predikbeurten voor a.s. Zondag. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. Zandt van Delft en n.m. 2.30 uur leesdienst. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Ger. Gemeente v.m. 10 en n.m. 2,30 uur leesdienst. Doopsgez. Kerk v.m. 10 uur Ds. Hoekstra van Bussum en n.m. 6,30 uur dhr. Bolijn van Zierikzee. De collecte die werd gehouden in de Ned. Herv. Kerk tijdens de Dankstond heeft opgebracht 4062,92. Zondag a.s. zal in de Doopsgez. Kerk alhier voorgaan de HeerBolijnuit Zierikzee. De Heer Bolijn was destijds voorganger aan boord van de schepen die onze jongens tijdens de razzia's naar Duitschland brach ten. Ook de dagen in de school te Kampen stond hij de verjaagden met geest en woord bij. r| V .\w- v .>-? KERKSTR. 140 - OUDDORP NIEUWE TONGE. Predikbeurten: Zondag 15 December a.s.: 9.30 v.m. lees dienst; 6 uur n.m. ds. A. v. d. Kooij. VERVOLGVERHAAL door W. v. d. AKKER „De voorstelling is blijkbaar afgelopen", mompelt Gerrit. „Ik vermoed het ook." Ze sluipen weg en zoeken hun fietsen op. „Wat moeten we nu doen, wat denk jij er van Gerrit?" „Het is duidelijk genoeg. Ze zijn verra ders. Je had gelijk Bert. Ik had niet gedacht, dat ze zo kort bij te vinden waren. We moeten de burgemeester waarschuwen." „Die lui moeten opgesloten worden". Het is bijna één uur als ze weer bij Berts woning aankomen. Ze rammelen aan de achterdeur. Verwonderd over de late thuis komst laat vader de Vries, wakker geworden door het gerammel, hen binnen. Nog meer verwonderd is hij als hij hun kleren ziet, die er niet bepaald proper meer uitzien. Bert vertelt wat er gebeurd is en vraagt wat zijn vader er van denkt. De Vries vindt ook, dat de burgemeester gewaarschuwd moet worden. Hij raadt hen aan den burgemeester dadelijk te waar schuwen. Snel handelen kan geboden zijn. Een half uur later zitten ze in de kamer van den burgemeester. Eerst hebben ze nog even Gerrits moeder gerust gesteld. Gerrit doet het woord. Hij kent als ambte naar op het Secretarie de burgemeester het beste. Rustig en precies vertelt hij. Kalm, maar toch dringend zegt hij dat deze mensen verraders zijn. Daar ze Zo spoedig mogelijk achter slot en grendel moeten, zijn ze nu nog de burgemeester komen inlichten. „Als ik je goed begrijp", zegt de burge meester langzaam, „dan hebben jullie niet de daad zelf gezien". „Neen, gezien hebben wij het niet, maar het is toch duidelijk, dat zij het geweest zijn. Ze kwamen van de plaats, waar de pijlen afgeschoten werden", antwoordt Gerrit. „Ik ken jou goed genoeg van Zalen, om te weten dat je geen verhaaltjes vertelt. Ik zal daarom een serieus onderzoek laten instellen. Tot een arrestatie kan ik evenwel niet overgaan. Geen van hen staat als N.S.B.-er bekend. Flip Kropman mag dan minder gunstig bekend staan, van Vermeer kan weinig gezegd worden en van Van Gelderen kun je alleen zeggen, dat hij het wel eens voor de Duitsers opnam." „Moet dat dan zo maar doorgaan, burge meester", zegt Bert driftig „Zij verraden ons, terwijl onze soldaten voor ons sneuvelen". „Jullie kunnen niet verklaren, dat je gezien hebt dat zij die pijlen afschoten". „Voor ons staat het verraad vast, burge meester. Morgen doen ze het misschien weer". „Ik zal hun gangen laten nagaan, de Vries. Morgen zal ik met de politie spreken." „Het is oorlog, burgemeester. Dan moet men het zekere voor het onzekere nemen. U kunt ze toch in elk geval voorlopig in arrest stellen en verhoren. Ze moeten maar eens verklaren, wat ze daar zo laat moesten doen." „Ik neem je je heftigheid niet kwalijk, de Vries, je bent nog jong. De zaak zal grondig onderzocht worden," Het onderhoud met den burgemeester is daarmede afgelopen. In een woedende stemming gaat Bert naar huis. De middag daarop, als Bert hun koe aan 't melken is, komen twee veldwachters het erf opgereden. Bert moet alles nog eens nauwkeurig vertellen. „En hebben jullie er al wat aan gedaan", vraagt Bert, als hij nogmaals zijn verhaal verteld heeft. Ze hebben Flip Kropman gesproken, vertellen ze en gevraagd wat hij zo laat bij Vermeer moest doen. Vermeer had een ziek paard, had hij geantwoord. Dat ging hij 's avonds ver zorgen. Of Flip ook die lichtkogels gezien had, hadden ze toen gevraagd. Die had hij inderdaad gezien. Hij was met de baas nog een eindje de weg opgelopen om het beter te kunnen zien. „En wat zeggen Vermeer en van Gen- deren er van?" Van Genderen hebben ze nog niet gesproken. Aan Vermeer hebben ze ge vraagd of hij ook die groene pijlen gezien had. Hij bevestigde de woorden van zijn knecht. Vertrouwen deden ze het echter nog niet, daarom kwamen ze nog eens bij hem informeeren. „Je behoeft ze niet te vertrouwen Van Krimpen," zegt Bert tegen den agent, die het woord doet. „Op mijn verantwoording kun je hen vastzetten. Het is niet jullie fout, maar die van den burgemeester. Zij hadden vannacht van hun bed gehaald moeten worden, misschien waren er dan bewijzen gevonden of waren ze toch door de mand gedropen. Aan Van Genderen hoef je niets meer te vragen. Hij is natuurlijk ingelicht. Ik zou dat paard van Vermeer wel eens willen zien. Flet moet al slecht met die knol gesteld zijn als een knecht om 's avonds elf uur hem nog moet gaan verzorgen." „Het is een moeilijk geval," antwoordt Van Krimpen, „wat mij betreft sluiten we hen op, maar je weet hoe de burgemeester er over denkt." „Ik geloof niet dat er wat van terecht zal komen; dat heb ik vannacht al begrepen." De veldwachters vertrekken. Bert ver kleedt zich, waarna het gezin de Vries naai de avondkerk gaat. De dominé bepaalt zijn gehoor bij de ramp, die over Nederland gekomen isGod heeft Zijn bedoeling daarmeeHij dringt aan tot gebed voor land en volk, vooral voor hen, die in gevaar verkeren. Dominé spreekt goed. Hij boeit. Bert probeert te luisteren, maar steeds weer dwalen zijn gedachten af naar de gebeurte nissen van de vorige avond. Zoals gewoonlijk gaat hij na de kerkdienst bij Gerrit theedrinken. Vroeger dan anders gaat hij naar huis. Wanneer zijn ouders naar bed gaan, gaat ook hij naar zijn kamer, maar blijft, inplaats van in zijn bed te kruipen, voor het raam naar buiten turen. Even later staat hij buiten de lucht af te zoeken. Het is twaalf uur geweest eer hij slapen gaat, zichzelf zijn stommiteit verwijtende. Natuurlijk zijn ze niet zo gek geweest van avond nog wat uit te voeren. Ze wisten dat er op hen gelet zou worden. (Wordt vervolgd)

Opbouw | 1946 | | pagina 5