Bezoek aan Schipluiden Wie van zijn eiland wat wil weten Moet ons blad niet vergeten! DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ over de rekening Burg. Armbestuur en Weeshuis '40. De Raad stelt ingevolge artikel 55bis le lid der L.O.-wet 1920 een bedrag van 12,58 per leerling vast. Aan een verzoek van de O.L. School tot het installeren van elec. licht en het verharden van de speelplaats zal worden voldaan. Hierbij zal gemeente-toezicht zijn. Het voorstel tot vergroting en verplaat sing van het weegbrughuisje aan de Kade wordt aangenomen. B. en W. wil het huisje iets naar achteren en naar rechts plaatsen. Een 100 oplossing zien de heren hier niet in. Besloten wordt otn voorlopig 1.800,hiervoor uit te trekken. B. en W. zal ezamen met een commissie van drie uit de Raad de juiste plaats gaan bepalen. Als Regent van het Burg. Armbestuur -wordt de heer v. d. Doel met 7 stemmen herkozen. De Voorzitter kondigt belangrijke voor stellen aan wat betreft de organisatie jvan het Armbestuur en Weeshuis. Waar alles om draait. De gem. rekening 1943 wordt aan geboden. Deze geeft een batig saldo te zien van 6.997,19. De reserve van 6.000, is nog niet aangesproken. Ook '44 zal een batig saldo geven. '45 en '46 zullen met het overschot sluitende gemaakt kunnen wor den, zodat '47 de eerste begroting zal wezen die niet klopt. Hoogmoed, Knape en Grootenboer zullen rekening '43 nazien. B. en W. vraagt machtiging om het uit breidingsplan voor de .gemeente voor te bereiden. Bij bouwaanvragen kan dan met dit plan rekening gehouden worden. Als een appeltje voor den dorst komt de gemeentebegroting 1947. De Voorzitter deelt mede dat er een tekort is van 35.945,87. Dit betekent van zelf noodlijdendheid, verscherpt toezicht van Ged. Staten en inboeting van autono mie. Na de wet de Geer is voor de Nederl. gemeenten een verslechtering gekomen. Inkomsten werden ontnomen, grotere lasten op de hals geschoven. De enigste troost is dat 900 van de 1000 gemeenten nood lijdend zijn. Opdat zuinigheid de wijsheid niet bedriege is echter alleen gelet op het gemeente-belang. De Commissie van Onderzoek, Blok, Edewaard, v. Nimwegen en van Zielst heeft een bevredigend rapport uitgebracht. De heer Blok wil op deze begroting echter nog wel enkele adviezen geven en daarnaast ook enige beschouwingen. Hii gaat terug naar de verkiezingsstrijd en richt zich dan in 't bijzonder tot de A.R. die destijds de toon aangaf. De A.R. die, het godsdienstige leven buiten be schouwing gelaten, de wereld-evolutie niet begrijpt en economisch 10 jaar ten achter komt. Mannen als Ds. Buskes hebben zich geschaard aan de zijde van de P. v. d. A. De A.R. geeft de indruk, dit deed ze heel sterk in haar verkiezingspropaganda, dat hij, die de P. v. d. A. stemt, zijn godsdienstig prinape verloochent. De samenstelling vari het dagelijks bestuur citeerde „Opbouw" toch destijds anders, dan de A.R. hier in de Sommelsdijkse Raad nastreeft. Ik noem het hoofdartikel van 16 Aug. 1946. Spreker gaat dan in op de gemeente begroting. Vraagt zich af als hij alle posten eens beziet of dè gemeenteraad nog wel een taak heeft. De Voorzitter heeft het tekort getracht te camoufleren, maar het is ernstig genoeg. Het voteren van 3.000, voor gemeentewerken vindt hij hoog, gelet op de deplorable uitvoering en toestand van deze werken. Hij appeleert ook tegen het feit dat een havenmeester en een gem. bode gem. werken verrichten. Voor de Volks gezondheid had hij graag meer actie gezien. Voorzitter wijst er op dat de gemeente niet kracht haar autonomie moet trachten vast te houden. Ik ben een voorstander van baas in eigen huis, daarbij roep ik de hulp van de Raad in. We moeten terug naar het tijdperk van volledige autonomie voor onze gemeenten. In hogere instanties bestaan hier ook al neigingen voor. Wat betreft de volksgezondheid: er is veel. gehaspeld oVer het al of niet aanvaarden van een bepaalde kring voor een geneesheer op de scholen. Nu is een bepaalde kring aangenomen en binnenkort zal aan de Raad een regeling van Ged. Staten worden voorgelegd. De grootste moeilijkheid zal het vinden van een geneesheer zijn. Wij zouden graag een man hebben die zich voor deze dingen geheri geeft. Voorlopig is het gebouw op de Voorstraat in de becijfering opgenomen, maar er bestaan ook plannen om bij het Ziekenhuis te Dirksland een polikliniek te bouwen. Ik begrijp de critiek van den heer Blok ten volle. We worden overstroomd met problemen en niet voor alle is dadelijk een oplossing te vinden. Wees ervan over tuigd dat we doen wat we kunnen. B. en W. hebben de werkverdeling van het gem.- personeel vastgelegd, deze zullen we de Raad eens voorleggen. De heer Dijkers: Dé heer Blok heeft zijn pijlen afgeschoten op de A.R.-partij. Ik waardeer de heer Blok en zijn arbeid hoog. Hij is een van de raadsleden die de zaken goed bestudeert en op critische wijze be spreekt. Maar het is het beginsel dat ons scheidt. De heer Blok zal toch niet willen dat wij zo denken als hij. Hij beroept er zich op: „De A.R. brengt de godsdienst naar voren, maar is tien jaar ten achter". Ons inzien is juist de grootste fout van de P. v. d. A. dat zij kijken naar datgene wat in Engeland geboren is. Wij moeten een zelfstandige nationale politiek voeren ook in Sommelsdijk. De A.R. sluit zich aan bij het volkskarakter. De P. v. d. A. (socialisten) eerst bij Frankrijk voor de oorlog, tijdens de oorlog bij Duitsland en nu bij Engeland. Wij willen geen import. De heer Blok zegt dat er in zijn partij goede mensen zijn, maar deze mensen zijn het dan eens met hen, die lijnrecht botsen tegen de opvat tingen van de P. v. d. A. Door het in brengen van Ds. Buskes is de partij niet gewijzigd. Niet het Evangelie overheerst in de Partij v. d. Arbeid, maar de rode vaan. De uitslag van de stemming heeft bewezen dat de oude heren van de S.D.A.P. de zaak verlakt hebben, omdat zij hebben gestemd op de communisten. De communisten wer den van hen sterk, mede met een deel der N.S.B. In ons gemeentebestuur hebben wij niets liever gewenst dan samenwerking met de P. v. d. V. Blok interuppeert: Is dat democratisch, Zoals „Opbouw" schreef. De heer Dijkers gaat verder: Wij stonden op het standpunt dat we No. 1 moesten zijn. De P. v. d. V. nam daar geen genoegen mee. Ik sluit samenwerking met de P. v. d. A. niet uit, maar dan moet ze van het revolu tionaire standpunt af dat zij nog-heden ten dage inneemt. Nogmaals, het gaat mij niet om persoonlijke redenen. Dan spreekt le Comte (S.G.P.) De heer le ComteIk wil even toelichten, hetgeen ons in de vorige Raad onrecht vaardig in de schoenen werd geschoven. Wij stonden destijds op het standpunt dat de heer Mijs wethouder zou worden. Dit standpunt hebben wij ingenomen tot het moment van stemming. Even voor de stem ming hebben we de A.R. nog gevraagd of er overeenstemming was met den heer Mijs. De A.R. heeft toen medegedeeld dat zij geen overeenstemming had. De heer Mijs gaat hier niet verder op in. De heer Blok valt den heer Dijkers weer aan: Wij hebben, godsdienstig of niet, één ding gemeen en dat is de sociale richting. Dat Ds. Buskes aan de verkeerde kant staat is voor rekening van den heer Dijkers, deze werkt liever samen met de P. v. d. V. Als de heer Dijkers zich beroept op demo cratie had hij beter met de P. v. d. A. kunnen samenwerken. Spr. becijfert dat bij de stemming bij zus en zo berekening de uitslag geheel anders geweest zou zijn. Het ging om persoonlijke eerzucht van den leider der A.R. partij. Dat was ondemo cratisch. Ik juich het toe, dat mijn werk gewaardeerd wordt, maar het is heel laat. DijkersIk wil kort zijn. We kunnen elkaar toch niet overtuigen. Uw democratie loopt uit op dictatuur. (Voorz. hamert als Blok interrumpeert.) Ik kan ook een reken sommetje maken. Nogmaals het grote ver schil is het struikelblok. Voorzitter sluit deze discussies met de opmerking dat hij zich voor kort op 9erlei wijze democratie had horen onthullen. In razend tempo wordt dan de begroting doorgenomen. De heer v. Zielst merkt nog op dat de post politionele uitgaven knap hoog is als men let op het weinige dat hiervoor ver kregen wordt. Voorzitter deelt mede dat t.a. hiervan een nieuwe regeling op komst is. De heer Hoogmoed vraagt of het bekend is, dat een brandmeester uit een andere gemeente in Sommelsdijk de scepter zwaait. De Voorzitter deelt mede dat dit voort vloeit uit een eenmaal genomen besluit. De heer Blok vraagt nog iets over de Lighallen. De Voorzitter zegt dat deze weer in bezit komen van het Bestuur. De heer Edewaard vraagt met ingang van welke datum het verhoogde loon- percentage van de weger wordt uitgekeerd. De Voorzitter zegt dit te zullen regelen. De heer Hoogmoed vindt de post voor schoolmeubelen te laag. De Voorzitter deelt mee dat hier nog een aparte post voor komt op de kapitaaldienst. De heer v. Zielst (S.G.P.) vindt de post onvoorziene uitgaven te laag. T.a.v. van de haven is een nieuwe tactiek gevormd. Elk jaar zal een vast bedrag in een fonds worden gestort. De Voorzitter deelt t.o.v. de volkshuis vesting nog mee da't het een hele stijd zal wezen om in het voorjaar te beginnen met de bouw. De heer Blok vraagt B. en W. af of het geen verkeerde tactiek is om al de posten te laag te ramen. Hij zag ze liefst zo hoog mogelijk geraamd. Voorzitter: Er zijn voorlopig eenmaal toch nog geen materialen te krijgen; de te verhogen posten komen af van de kapitaal- dienst. Hierna gaat de Raad in besloten zitting over. Misschien zijn het de woorden van Notaris Ris geweest, die ons het meest hebben getroffen, bij al de verschillende redevoeringen, die gehouden werden bij het bezoek van de Oude Tongensche autori teiten en Vereenigingen aan Schipluiden. Notaris Ris - die aan de koffietafel het woord kreeg - zei hierin, dat toen de schepen uit Schipluiden vorig jaar arriveerden en vele gaven brachten, waaronder veel glas, Zoodat heel Oude Tonge wat zijn be schadigde woningen betreft - glasdicht was; hij - en met hem allen - nooit hebben begrepen wat dit beteekenen zou. Ons land heeft duizenden woningen zonder glas, in Zeeland, Limburg, Arnhem - noem maar op waar - doch Oude Tonge was een der eerste plaatsen dat „glas-dicht" was. Daar kon het leven zich herstellen, de woningen konden weer bewoonbaar worden gemaakt. We zaten niet te kijken tegen triplex of planken, we hadden licht. Daardoor kon het leven zich zoo herstellen. Toen wij vorig jaar hier waren - aldus ging de Notaris voort - kwamen wij met spreker en met kleurenfoto-projectie, thans kunnen wij komen met U te toonen hoe ons cultureele leven zich herstelt heeft. De oorzaak van dit herstel: dat onze woningen bewoonbaar zijn - het huis is opgeruimd, het wekt geen wrevel bij ons op, dat de boel zoo kapot is. Het was een voortreffelijk bezoek dat Oude Tonge aan Schipluiden bracht. Allereerst werd om kwart voor drie door Wethouder De Wit van Oude Tonge een prachtig gedenkraam in de Raadszaal ont huld, dat het dankbare Oude Tonge de gemeente Schipluiden aanbood. Van dit gedenkraam zullen wij in het tweede blad een foto afdrukken. Het stelt voor de wapens van Oude Tonge ter linker- en Schipluiden ter rechterzijde. Schipluiden draagt een hertogskroon, Oude Tonge een gravenkoorn - het waarom weet de burge meester van Schipluiden niet te verklaren. Doch het raam is kostelijk van kleuren en het geheel is bijzonder fraai. In het midden vak een boerenpaar dat wegvlucht van het onder water loopende Oude Tonge, dat op den achtergrond ligt. Gij hebt ons geadop teerd, zei Wethouder De Wit, en deze adoptie heeft onze verwachtingen verre overtroffen. De burgemeester van Schipluiden heeft het gedenkraam namens den Raad met groote danbaarheid aanvaard. Hij herinner de aan de dagen dat de inzameling van meubels geschiedde, en toen zei een der commissie-leden - het was drie dagen vóór de schepen weggingen, we moesten voor glas zorgen. Twaalf ton glas ging mee - en dat bleek de dankbaarste gift te zijn. Er is na deze plechtigheid een groote koffietafel gehouden, waarin heel wat sprekers het woord voerden. Volksherstel Zat aan en 9 van de 11 Raadsleden, dan de commissie van Oude, Tonge met hun twee autobussen vol „medewerkende dorpelin gen". Die kregen des avonds gelegenheid om te toonen, dat wat Notaris Ris zoo kernachtig naar voren gebracht had - het herstel van het cultureele leven - geen sprook je was. De Tooneelclub voerde op: Pukkel en Pukkel. Dan speelden de Zonnekloppers op mandoline, banjo, mondharmonica, har monica en drum. Zij deelden in de waar achtige inspiratie om iets buitengewoons frisch en levends te brengen en tenslotte was de Gymnastiek er om te toonen dat de sport zijn plaats ingenomen heeft. Daarna dankte de heer Kalkman, de energieke Voorzitter van Schipluiden's Volksherstel, voor wat Oude Tonge op dezen avond gebracht had. In de mist rolden twee autobussen met een kleine bestelwagen, waarin de instru menten van de Muziekvereeniging enz- geborgen waren, naar Numansdorp terug. De tocht ging langzaam - langzamer dan gehoopt werd, de mist was dik en het zicht slecht - en het was laat in den nacht, toen wij veilig thuis waren. Met dit al een buitengewoon geslaagd uitstapje van Flakkeesche menschen. j. B, Ha, Primeur, ben jij het? Nog nieuws?" riep Bas Brom in de telefoon, maar opeens lachte hij niet meer. Hij was nu een en al aandacht. „Wat? - Bankroof? - Prachtig! - Tien kisten goud? - Schitterend! - Op klaarlichte dag? - Kan niet mooier- Gèen spoor van daders - Prachtverhaal- Komt op pagina een- Zoek die zaak uit- Nog meer?-Prima!- Ja, ik laat het halen!-In café „Knolraap"?-Ik stuur iemand naar je toe! - Doe je best!" Bas Brom was in zijn element. Dit was nieuwsHij goochelde met telefoons en belknoppen. Hij gaf bevelen. Portiers renden binnen, vlogen weer weg; een juffrouw kwam het bericht opnemen; een man van de drukkerij kreeg bevel de krant te stoppen; een redacteur kreeg opdracht, ruimte te maken op de front pagina. „En denk er óm, Streep, kop over de volle breedte! En zet er een foto van de bank bij! En laat kopij halen bij Opeens viel Bas Brom's oog weer op den kleinen Koppie Kopij, die helemaal vergeten bij een grote stoel stond en met grote ogen en vol spanning toekeek.

Opbouw | 1946 | | pagina 3