Met Sommelsdijk in de Raadszaal VOOR DE KINDEREN Rumoer rondom de gemeentebegroting De heer Knape gemeentesecretaris Burg. Rijnders presideerde de raads vergadering j.l. Dinsdag. De heer v. Nimwegen had van verhin dering kennis gegeven. Na vaststelling der notulen werden de ingekomen stukken behandeld. Van enige inwoners is een schrijven ont vangen over het Bewaarschoolonderwijs. Ze wensen slechts openbaar onderwijs en een oudercommissie. B. en W. stelt voor dit ter kennisgeving aan te nemen. Rond de bewaarschool is genoeg stof opgewaaid. In een vorige ver gadering is een commissie van toezicht benoemd, het is niet in de stijl van het orgaan van de Raad hierop terug te komen. Blok: Ik kan me daar niet mee verenigen. Ik juich het schrijven toe en vindt de ver dediging van B. en W. niet steekhoudend. De Comm. van Toezicht moge goed blijken, een contact tussen ouders is ook aan te bevelen. Ze vragen om het karakter te her stellen. Ik heb geen vertrouwen in het be leid van B. en W. t.a.v. de schoolkwestie, hun standpunt is overduidelijk bekend. De Comm. van Toezicht heeft slechts een adviserende stem. Als B. en W. een duide lijke toezegging doen kan ik me er mee verenigen. Niet dat vage gedoe. De Voorzitter deelt mede dat de Comm. van Toezicht rapport heeft uitgebracht. Er is geen bezwaar om dit rapport de Raad voor te leggen. Met nadruk verzeker ik echter nogmaals dat de school een volkomen openbaar karakter nastreeft. Met alle wen sen is rekening gehouden, ook met die van wat u de minderheid noemt. Blok: Ik wil afwachten de resultaten, 'k Behoud me echter het recht voor om er later op terug te komen. B. en W. heeft dan een voorstel inzake een verordening op de heffing en invorde ring van schoolgeld voor het Bewaarschool- onderwijs in Sommelsdijk. Voorzitter deelt mede dat het in de be doeling ligt het bewaarschoolonderwijs te doen hernieuwen en herleven. Als school geldmaatstaf zal 8,per jaar voor de le leerling worden aangenomen. Er is een proefcohier opgemaakt naar gegevens van de belastinginspectie in 1943. De heer Blok heeft gezien dat mensen die op het cohier het hoogst genoteerd staan Beste Opbouwnichten en neven, We gaan weer beginnen met de raadsels. Vier maal twee raadsels. Ieder kan meedoen. Ook die nichten en neven, die de vorige keren een prijs gewonnen hebben. De eerste prijs zal weer een boek zijn, dc tweede prijs een spel en verder enkele troostprijzen. RAADSEL I. Ik heb een hoofd met haren Maar benen heb ik niet. Ik heb een hals, een lange, Zoals je zelden ziet. Dan heb ik ook geen armen, Maar wel een platte kin. En wie ik niet kan luchten Of zien, dat is een spin. RAADSEL II. de eerste loodlijn (in elk hokje een letter in vullen) is een stad in Italië; de tweede loodlijn een der aartsvaders; de derde loodlijn is een verhaal, waarvan een 1 2 3 4 2 3 O 4 sen veel bijgemaakt hebben. de vierde loodlijn is een stad in Duitsland dicht bij onze grens. De eerste loodlijn de eerste dwarslijn. De tweede loodlijn de tweede dwarslijn. De derde loodlijn de derde" dwarslijn. De vierde loodlijn de vierde dwarslijn. Jongens en meisjes, nu weer aan de slag. Haal de atlas er maar bij of vraag hem even te leen aan een ander. volgens zijn mening de laagste inkomens genieten. Voorzitter: Dit is opgemaakt in '43, zij kunnen toen voor de Weermacht gewerkt hebben of derg. De verordening geeft echter voldoende ruimte. B. en W. heeft gemeend dat zij op een zeer objectieve basis de heffing heeft vastgelegd. De heer Blok vindt de grondslag ook niet onredelijk, maar toch kan hij zich niet vol komen met de verordening verenigen. Hij stelt voor deze zaak uit te stellen, wat door zijn fractiegènoten wordt ondersteund. De heer Knape is wel bevreesd dat de ouders hun kinderen thuis zullen houden, we krijgen een tijd dat op de laatste gulden gekeken moet worden. Na nogmaals voor- en nadelen te hebben bekeken wordt het voorstel van Blok ver worpen en dat van B. en W. aangenomen. De verordening op de straatbelasting wordt overeenkomstig de wens van Ged. Staten herzien. De heer Mijs merkt op dat al derg. belastingen het zwaarst op de Landbouw komen te drukken. Aan de wens van inwoner J. Mastenbroek e.a. voor verbetering van waterafvoer van de Oostelijke Achterweg is voldaan. De nieuwe secretaris. Dan stelt de Voorzitter de benoeming van een gemeente-secretaris aan de orde. Candidaten zijn: 1. J. Knape; 2. M. Ver heul. De heer J. Knape wordt daarop met algemene stemmen benoemd. Deze richt tot de Raad de volgende woorden: Ik ben niet zo'n geoefend redenaar als het merendeel uwer raadsleden, maar ik zou toch mijn dank willen betuigen aan de Raad voor het in mij gestelde vertrouwen. Het verheugt mij, dat deze benoeming met algemene stemmen geschiedde en dat er geen politiek spel van gemaakt is, noch dat kerkelijke motieven enige invloed hebben gehad. Het is over het algemeen de gewoonte om bij het aanvaarden van een benoeming beloften af te leggen voor de toekomst. Er is mij noch door Burgemeester en Wethou- Adrie v. A. te N. T. Heb je een goeie Sinterklaas gehad, Adrie? Wat heeft die Corrie een heleboel hyacinthen- en tulpen bollen, gewonnen. Ik denk, dat jullie in 't voorjaar wel dik in de bloemetjes zullen zitten. Volgende week krijg ik zeker weer de oplossingen van de raadsels van jou, Adrie. Dus tot volgende week! Die knappe Kareltje. De juffrouw zegt: „Karei, als je oom van de overkant komt, hoe moet hij dan rei zen?" „O," zegt Karei, „Eerst met de tram, dan met de boot over 't Haringvliet, en dan weer met de tram." „Goed zo," zegt juf, „maar waar is dat water, die Haringvliet nu eigenlijk zo goed voor?" Kareltje denkt.Ja, opeens weet hij het: „Anders zou m'n oom en zouden al die andere mensen niet bij het eiland kunnen komen." En die slimme Jan. Jan stapt de winkel van Mijnheer de Boer binn?n. Hij zegt: Acht pond meel van 20 cent, vijf stukken huishoudzeep van 11 cent, drie lampeglazen van 15 cent en zeven broden van 20 cent, hoeveel is dat met elkaar?" De winkelier neemt een stuk papier en rekent het uit. „Dat is precies vier gulden," zegt hij vriendelijk." „Dank u wel, mijnheer," zegt Jan, „mor gen moet ik die som af hebben voor school." En dan rent hij de winkel uit. Tot volgende week! TANTE MAR. ders, noch dgor iemand der Raadsleden J enige belofte afgevergd en ik ben daar blij om. Ik meen daaruit te mogen opmaken, dat de beide College's het voldoende vinden wanneer ik straks beloof, wat de gemeen tewet van mij vordert en dat met een eed bevestig en dat men het vanzelfsprekend vindt, dat ik die belofte ook zal nakomen. Zo kan ik mij dan verder van veel schone woorden ontslagen rekenen. Deze benoeming sluit straks op 1 Jan. a.s. een periode af van een jaar en vier maanden, waarin ik het Secretarisschap der Gemeente heb waargenomen. Ik zal daar over niet veel zeggen, omdat er aan deze zaak een pijnlijke geschiedenis vastzit. Maar het is mij toch een behoefte om het Gemeentebestuur van September 1945 mijn dank te betuigen voor het vertrouwen, waarmede zij mij van de eerste dag aan zijn tegemoet getreden. Wat dat van weers kanten zeggen wil kan alleen hij beseffen die met de situatie van toen op de hoogte is. Een College van Burgemeester en "Wethou ders dat nog geen Gemeenteraad had om tegen aan te leunen en een administratief apparaat waaraan kop noch staart te vinden was. Ik ben blij dat ik het in mij gestelde vertrouwen niet heb behoeven te bescha men. En dat die uitkomst zoo is, vindt wel voornamelijk zijn oorzaak in het feit dat het Secretarie-personeel zich onvoorwaardelijk aan mijn leiding heeft onderworpen en met grote geestdrift zijn nieuwe taak heeft aangevangen. En nu een verklaring. Mijnheer de Voorzitter: Ik heb deze benoeming tot gemeente-secretaris nooit begeerd! Ieder mens zoekt bevrediging van zijn persoonlijkheid. Ik ben in dat opzicht niet anders dan anderen. Die bevrediging heb ik reeds jaren geleden gevonden, toen het College van Burgemeester en Wethouders mij de behartiging der Sociale Zaken op droeg en - toen ik, in de gelegenheid kwam om in krant, tijdschrift en boek uiting te geven aan datgene wat mijn geest beroerde. Misschien zal men zeggen: dat was niet hoog gemikt. Mijnheer de Voorzitter, dat was hoger gemikt dan naar een betrekking van gemeente-secretaris van''een dorp op Flakkee! Ik heb in mijn eerste boek als een belijdenis op de eerste bladzijde laten drukken: Ik heb dat land lief en dat volk. Dat is geen schrijversfraze. Dat wilde Zeggen, dat ik mijn gaven en krachten in dienst zou stellen van het eiland om het als schrijver te dienen. De oorlog heeft aan dat werk een ontijdig einde gemaakt en ik had gehoopt dat ik met de vrede mijn literaire loopbaan zou kunnen vervolgen. De ge schiedenis van de Secretarie heeft dat anders beschikt. En ik beken eerlijk, dat - wanneer ik die geschiedenis had moeten schrijven - die wel enigszins anders zou zijn uitgevallen. Zo is dah deze betrekking nooit begeerd, maar plichtsgetrouw aanvaard, omdat de omstandigheden dat zo gewild hebben. En omdat ik gewoon ben om datgene als mijn naaste plicht te aanvaarden wat zich als- Zodanig aan mij opdringt. Als gemeente-secretaris zal ik zeker de Zaken soms wel eens anders aanvatten dan andere ambtenaren dat in gelijke omstandig heden zouden doen. Ik heb zo mijn eigen opvattingen over de Nederlandse ambtenaar en ik zou mijzelf niet zijn, wanneer ik niet trachtte om aan de gebreken, die in mijn oog de Nederlandse ambtenaar aankleven, te ontkomen. De Nederlandse ambténaar is naar mijn smaak soms wat langzaam, soms wat al te nauwkeurig, te weinig beseffend zijn dienende positie, soms wat te dicta toriaal, soms wat te veel ambtenaar en te weinig mens. Ik zal proberen om mezelf van die gebreken te vrijwaren en ik zal mijn personeel in diezelfde geest opvoeden. Misschien dat er nog eens een tijd en ge legenheid komt om in groter verband mee te kunnen werken aan de hervorming van den Nederlandsen ambtenaar. Ik zou dan persoonlijk mijn oude doelstelling weer hebben bereikt. Burgemeester, ik zou zeggen, we lopen reeds een half jaar samen in het gareel, als dat beeld niet onjuist was. Want het is hier op Flakkee zó, dat de boer de paarden naast elkander spant, behalve als men een kantje afrijdt, dan loopt het ene paard vóór het andere uit. En hier is het zó, dat de Burgemeester altijd voorop gaat. Maar U zult begrijpen wat ik bedoel: We weten wat we aan elkaar hebben. Mensen met bijzondere adspiraties heb ben veel dingen tegen op degenen, die plat getreden paden bewandelen. De sleur- ambtenaar verongelukt niet licht, maar de strever naar nieuwe dingen loopt gevaar nu en dan een noodlanding te moeten ma ken. Burgemeester, ik zal een beroep op U doen in moeilijke ogenblikken. En nu ben ik bereid om het ambt van gemeente-secretaris te aanvaarden, op de wijze zoals de Gemeente-wet dat vordert. De Voorzitter dankt de heer Knape voor Zijn woorden. U hebt ingezien dat uw taak een dienende is, wij hopen dat u, dit af smekend, de zegen van God den Vader op uw arbeid mag smaken tot bloei van de ge meente Sommelsdijk. Hierna volgt eed aflegging. Met algemene stemmen wordt de heer A. de Gans tot deurwaarder der plaatselijke belastingen benoemd. Enkele pensioengrondslagen worden vast gesteld en het ontslag aan M. Verbiest wordt ingetrokken, omdat dit ontslag door een hogere instantie reeds is verleend. In de vacature lid Commissie Beheer' der Gas fabriek verkrijgt dhr. Blok 8 stemmen, dhr. v. d. Boogert wordt met 6 stemmen plv. lid. Ontslag en herbenoeming van Dr. S. Knöps als gemeente-geneesheer voor het tijdvak 1 Juli 1946 tot 1 April 1947. B. en W. heeft de geldschieters bereid gevonden om tegen een rentepercentage van 3lU geld te lenen. Hiertegen zijn geen bezwaren. Voor onderhoud van de woning van het Hoofd Openb. Lagere School wordt 320,gevoteerd. De heer Knape merkt op dat er aan datx huis geen goot zit, waardoor bij de buren lekkage ontstaat. Voorzitter zegt toe dit te onderzoeken. B. en W. vraagt verhoogd crediet van 450,op 670,voor het maken der opritten in buurtschap Kralingen. Accoord. Votering gelden voor verhoging wedde tij del. ambtenaar ter gem.-secretarie J. v. Zoest over het tijdvak 17 Maart '43 t/m 31 Dec. '43. De Raad besluit de gemeentegelden tegen fraude te verzekeren bij de Fraude-risico mij. „Foch". Bij monde van den heer v. Zielst deelt de comm. van onderzoek mee dat de gem. rekening 1942 kan worden goedgekeurd. Alleen zij opgemerkt dat er nog diverse achterstallige posten zijn. Voorzitter zegt dat hieraan reeds wordt gewerkt. De heer Hoogmoed rapporteert gunstig SCÊIAAKRUBRIEK No. 32. Adres: A. WAGNER, Jaagpad 40, Delft. Matverwisseling zien we in no. 28. In de diagramstelling ligt na een zet van Pd3 naar een ander veld (behalve e5) voor wit 2. Pc3 klaar. Na 1-; Pd3-e5 2. Tf4: mat. De sleutelzet 1. Df6-d6 verwisselt deze matzetten. Deze tweezet werd opgelost door B. Boeter, J. L. Braber, L. Jordaan, C. Poortvliet, B. Vis en J. C. Wisse. Van het volgende probleem wordt ge vraagd: Sleutelzet (2 p.). Dreiging (1 p.). Varianten (1 p. per stuk). Een variant is de combinatie van een zet van zwart en wit, verschillend van de dreiging. Alle onderling verschillende matzetten van wit, mèt de betrokken zet van zwart, moet U dus opgeven. Voor nevenoplossingen van dit probleem dezelfde beloning. Oplossingen van deze tweezet s.v.p. ver zenden tussen 6 en 10 Januari e.k. No. 31. E. Foschini. a bcdefgh Wit geeft mat in 2 zetten!

Opbouw | 1946 | | pagina 2