0 VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE r I daarboven io re., - CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD D"blad versctii°'*dere De Flakkeesche Gemeenschap MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG S KERSTGEDICHTEN Extra Aanbieding* - Vrij van distributie Magazijn „De Overkant"' A* J* Sitskoorn Strijenschestraat 1—3 hoek Polderlaan - Telef. 73140 te Rotterdam-Zuid (Bij tramhalte Hillesluis) VRIJDAG 13 Dec. 1946 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 1—30 mm 14 cent per mm. Elke mm OPBOUW Tweede jaargang No. 61 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 contract aanzienlijke korting Dinsdag en Vrijdag Oommissie van Redactie: Ds W. Anker, N. v. d. Brugge, A.'Jvan Eek, C. Edewaard,"Mr. J. Groeneveld, Ds. N. de Jong, C. P. Kijkuit. H. v. Rossum Jr., Ds. H. de Valk, C. M.5Vogelaar. In vrijwel alle gemeenteraden op ons eiland is gesproken over de toetreding tot de Stichting „De Flakkeesche Gemeen schap". Het resultaat der discussie's was, dat nog nergens een besluit viel tot niet- toetreding. Toch viel allerwege een zekere gereserveerdheid te bemerken en van enthousiasme was geen sprake. De besprekingen in onze gemeenteraden hebben dit voordeel, dat publiek over het voor- en nadeel kon worden gesproken. Het wil ons voorkomen, dat voorop ge steld moet worden, dat ons eiland een af gesloten geheel vormt. Dit brengt met zich mede, dat er tal van vraagstukken zijn, die van belang zijn voor de geheele streek. We noemen slechts het verkeer, de wegen, het onderwijs. In het algemeen kan gezegd worden, dat de belangstelling voor ons eiland niet bijster groot was. Hoevele ambtelijke in stanties meenen niet, dat ons eiland tot Zeeland behoort en is het met van beteeke- nis, dat een der Rijksbureaux op. ons eiland in een departementaal orgaan er de aan dacht op moest vestigen, dat men ten on rechte achter de plaatsnaam nog eens ver meldde: Zeeland. Dit is typeerend voor de onbekendheid met ons eiland. In de bezet tingsjaren is Flakkee bij- vernieuwing zich bewust geworden van de groote beteekenis van het gebied in ons volksgeheel. De productie beteekende iets voor ons volk. Na de bevrijding kwam er weer de moge lijkheid tot terugkeer van normale ver houdingen. Nederland moest aan den slag en daarin had ook Flakkee zijn aandeel te leveren. We, zaten echter met bijna onov.er- komenlijke moeilijkheden. De R.T.M. kon nog minder dan voorheen in het vervoer voorzien. De havens waren vrijwel on bruikbaar. Tal van onderwijskrachten, die in den oorlog hier góede jaren hebben gehad, verlangden weer naar „de over kant". Daartegenover stond een toenemend herstel van het economisch leven, de be drijven werden weer bewerkt, het auto vervoer nam toe en de vraagstukken werden bij den dag grooter. In den kring van het Wetenschappelijk genootschap werd ook over deze zaken ge sproken en terecht was men daar van oor deel, dat het practische leven niet behoort tot het arbeidsveld van een vereeniging, die krachtens haar naam de beoefening der wetenschap beoogt. Derhalve rees de ge dachte om een lichaam te vormen, waarin alle krachten werden saamgebundeld, om in den breedsten zin van het woord de algemeene, maatschappelijke, economische en cultureele belangen van het eiland te behartigen. Daartoe is noodig, dat een nauwe samenwerking tot stand komt met alle organisaties en organen, die op de onderscheiden terreinen werkzaam zijn. Saambundeling van krachten mag nooit leiden tot miskenning der doelstelling der afzonderlijke organisaties en organen. Dit brengt met zich mede, dat de Flakkeesche Gemeenschap nimmer mag treden in de speciale taak harer leden, tenzij met haar medeweten en goedvinden. De vraag is gerezen of de Stichting niet dreigt te worden een „Superraad", d.w.z. een raad boven alle gemeenteraden. Hier hangt zeer veel af van de samenwerking der deelen. De gemeenteraad is het bestuurs lichaam in elke gemeente, dat door de ge- xneentenaren wordt verkozen. Hij heeft een eigen taak, die begrensd is. Daarnaast vin den we allerlei lichamen en organisaties als polderbesturen, veilingbesturen, organisa ties van werkgevers en werknemers, school besturen enz. die eveneens een eigen taak hebben. Tenzij men positief uitspreekt, dat de Staat het geheele leven moet leiden, kan samenwerking van overheid en particulier initiatief verhooging der volkskracht bren gen. De praktijk heeft dit bewezen, want de Flakkeesche Gemeenschap kan reeds bogen op goede resultaten. Zij heeft bij allerlei Overheidsinstanties belangstelling gewekt voor de belangen van Flakkee. De bezoeken van het volledig College van Gedeputeerde Staten en van den Minister-President en den Commissaris der Koningin zullen on getwijfeld rijke vruchten afwerpen. Flakkee leeft weer in de belangstelling, de verkeers regeling is al zeer verbeterd en de samen werking met de leden der Provinciale Staten zal eveneens in het belang van Flakkee zijn. Flakkee zal uit haar isolement verlost moeten worden, waardoor het nog beter kan medewerken aan de verbetering der stoffelijke belangen van ons volk. De Flakkeesche gemeenschap zal haar positie telkens bewust moeten zijn. Wan neer het de aandacht vestigt op de electri- ficatie van Oost-Flakkee heeft zij te be denken, dat dit allereerst een zaak van de betrokken gemeenten is, wanneer men de wenschelijkheid bepleit van een onder wijzersopleiding op ons eiland, dan dienen daarin de onderwijs- en onderwijzers organisaties te worden gekend. De gemeenteraden mogen overigens niets van hun eigen taak laten ontnemen. Wan neer medewerking wordt gevraagd, hebben zij objectief de belangen der gemeente naren - af te wegen in verband met het algemeen belang. Zij zijn er voor het algemeen welzijn. De wensch om de gemeenten sterker in de stichting te vertegenwoordigen lijkt ons zeer redelijk. Omdat men in de burge meesters niet steeds ziet het „blijvend" deel van het gemeentebestuur is het ge- wenscht naast hem ook een raadslid aan te wijzen. Wij verheugen ons in de totstandkoming der Flakkeesche Gemeenschap. Laten we alle krachten inspannen om met elkander Flakkee vooruit te helpen. Er ligt een zeer breed arbeidsveld, waarop de raden niet het minst zijn geroepen tot groote activiteit. ADVENTS- EN KERSTVREUGDE. Ik verkondig u groote blijdschap. Lukas 2 10. Onder alle geschiedenissen is de Kerst geschiedenis de meest geliefde, omdat hier de verrassing glorieert. En ge zult dat toe stemmen. Ga maar naar de velden van Bethlehem Efrata. De herders houden de nachtwake over de schapen en plotseling omschijnt hen de heerlijkheid des Heeren. Trouwens, alles wat daar geschiedt „in die- zelve dagen", alles is onverwacht: de komst van den engel tot Zacharias, het bezoek van Gabriël aan Maria, de oproep naar Beth lehem en de verschijning aan de herders. Ja, bovenal: de geboorte van den Heere Jezus Christus in dien heiligen nacht. Zijn komst werd wel verwacht, er was wel een gedurig bidden bij de ware Sionieten: och, dat Gij de hemelen scheurdet! Maar nie mand kon vermoeden, dat 't vannacht ge beuren zou. Daar ligt de aarde in het duister en haar bewoners zoeken rust in den slaap, van vermoeidheid en strijd. Velen zijn er, die geen rust vinden, zoo afgemat zijn zij: zij woelen wat op hun leger en de smart is in den stillen nacht nog zwaarder dan op den drukken bezigen dag. Enkelen waken: de moeder bij haar zieke, gebrokenen van smart bij de doodsbaar, - de soldaat op zijn post - de herder, die waakt ovgr de kudde. De nacht wordt het donker beeld van allerlei moeite en verdriet. Over heel het tfenschenleven ligt het diepe duister van den dreigenden dood. Maar God de Heere maakt den nacht als den dag. In den nacht komt Hij, die het Licht der wereld is. En Hij zal den zonden nacht verdrijven, den doodsnacht ver winnen. Dat moeten de menschen weten. Daar om die engel zoo onverwacht bij de her ders: Ziet, ik verkondig u groote blijdschap. Dat Evangelie maakt het Kerstfeest waar lijk tot een feest Als gij die groote blijd schap niet kent, kan het geen feest Voor u zijn. Maar kom, kom in elk geval, met uw groote zonde, met uw groote smart, naar Bethlehems kribbe en Golgotha's kruis. Geef u als zondaar, met schuld beladen, groote zondaar, die ge zijt, aan dien Jezus 'over. En - gij durft het niet te hopen, dat het voor u is? O, de verrassingen des Heeren zijn zoo heerlijk. Groote blijdschap in Jezus alleen: die met Zijn onschuld en volkomen heiligheid mijn zonde, waarin ik ontvangen en ge boren ben, voor God bedekt. Groote blijdschap in Jezus: die door Zijn dierbaar bloed voor al mijn zonden betaald en van alle heerschappij des duivels mij verlost heeft. Groote blijdschap in Jezus: die met Zijn Woord en Geest mij regeert en bij de ver worven verlossing beschut en bewaart. Groote blijdschap in Jezus: die weder komen zal, ook plotseling, ter ure die m niet weet! en mij tot Zich nemen zal in eeuwige heerlijkheid en blijdschap. Laat nu op Kerstfeest elk prediker Evangelieprediker zijn: ziet, ik verkondig u groote blijdschap! En dit is de groote verrassing: die blijd schap niet alleen voor' anderen, maar voor mijl Want, Heere, Gij zegt het zoo per soonlijk: blijdschap voor u! Zoo alleen is het Advents- en Kerstvreugde! P. A. ZEILSTRA. We willen nu met onze gedachten blijven bij de herders in de Kerstnacht en daartoe Lzen we eerst weer een gedicht van W. de Méroae. DE HERDERS Rondom hen werd de Wereld wit. God strooit Zijn eng'fen neer als rijm En aarzlend nam hun hart bezit van 't simpele geheim: der eeuwen zwellende ongeduld ving eindelijk te bloeien aan; God heeft Zijn heerlijkheid verhuld, en is als Kirid ontstaan.- De heemlen deinden, licht en luid, en 't drong hun zinnen huivrend in; God, die zich in het vlees besluit, neemt heden een begin. De nacht stond donker om hen heen; toen zei er één, met schorre stem, en allen rezen,: 'k hoor geween! en ging naar Bethlehem. Zij vonden Jozef tranenblind, Maria afgemat van smart. Toen koosden zij en kusten 't Kind met handen ruw en lippen hard. Prachtig is ons hier die nacht in Efrata's veld getekend. „God strooit Zijn eng'len 1 Persoons Eiken Ledikanten met Gezondheids Spiraal fl 87.28 Genemuidermatten (geen stro©) in alle maten. Vanaf 5.25 Kachelzeilen 0.49 Pracht sortering schilderijen, deurmatten, slaapkamerkleden, bekiedingsstof en behangselpapieren in diverse prijzen. neer als rijm". „De heem'len deinden, licht en luid"- In zulke regels ligt iets van de heerlijke verschijning der engelen; wie ze eenmaal leest, vergeet ze niet meer. En dan 'de ontroerende eerbied van de herders in de laatste twee regels. Een prachtig ge- ai cht! Het tweede is van de bekende R. Kath. dichter Anton van Duinkerken. Duidelijk zegt hij het ons, dat Kerstfeest is het feest van de eenvoudigen, de kinderlijken. DE HERDERS Omdat eenvoudigen verstaan, wat door geen ingewikkeld zoeker, noch lezen in geleerde boeken, begrepen wordt of nagegaan, zijn herders toen in Uwe stal geknield en hebben U aanbeden, Dit is tweeduizend jaar geleden, en nog weet elk het overal. Geen mens heeft ooit hun naam gemeld de rest van hun onschuldig leven is door geen wetenschap beschreven, wordt slechts aan kinderen verteld. J- Wetenschappelijk Genootschap voor Goeree en Overflakkee. Het Wetenschappelijk Genootschap hield Maandag 11 December j.l. in de kleine zaal van Hotel Meijer te Middelharnis een Ledenvergadering. Als spreker trad op de heer Ch. A. Cocheret van Rotterdam, de schrijver van de bekende, kleine, rake schetsjes in de N.R.Ct., met het onderwerp: „De Humor in de Letterkunde". Spr. begon met er op te wijzen, dat het woord „humor" over het algemeen verkeerd begrepen wordt. Men verstaat in de wande ling meestal het grappige of geestige er onder. Humor echter is fijner. Harald Hóffding noemde haar: het lachwekkende op de basis van het medelijden. Het is lachen en tegelijk ontroering. Spreker ging verder op de theorie niet in, maar zorgde voor een rijke illustratie uit de litteratuur van de 18de eeuw af tot de krant van heden toe. Pakkende passages werden voorge lezen uit tal van schrijvers: Brusse, Leonard Huizinga, Speenhof - om maar enkelen te noemen - en verder uit de hedendaagse krant, waar vooral Schroder, Felix Hage- man (onder het pseudoniem Leo) en... Cocheret voor de humor zorgden. Op verzoek las toen de spreker aan het slot nog een drietal schetsjes van zichzelf voor. Het was een zeer genoeglijke en rijke avond.

Opbouw | 1946 | | pagina 1