VOOR GOEREE EN OVERFIAKKEE Naar een Prot. Christelijke politieke eenheid Ten afscheid Handelsovereenkomst met Zweden De organisatie van het centrum voor kraamhulp op Goeree-Overflakkee Extra Aanbieding* Vrij van distributie Magazijn >,De Overkant" A* J* Sitskoorn Strijenschestraat 1—3 hoek Polderlaan - Telef* 73140 te Rotterdam-Zuid (Bij tramhalte Hillesluis) DINSDAG 10 Dec. 1946 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 1—30 mm OPBOUW 14 cent per mm. Elke mm contract aanzienlijke korting CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD Tweede jaargang - No. 60 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 |Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 Commissie van Redactie) Ds W. Anker, N. v. d. Brugge, A. van Eek, C. Edewaard, Mr. J. J. Groeneveld, Ds. N. de Jong, C. P. Kijkuit. H. v. Rossum Jr., Ds. H. de Valk, C. M. Vogelaar. Wanneer wij het politieke leven in ons land gadeslaan, met name de activiteit der verschillende partijen, dan treft het ons, dat zich daarin duidelijk demonstreert de geestelijke verdeeldheid van ons volk. Evenmin als in andere landen, wordt er bij ons een principiëele volkseenheid gevonden. En dat kan ook niet. Sommigen droomen wel van een politieke partij, die alle Neder landers, ongeacht hun godsdienstige of kerkelijke richting, omvat, maar dezen houden geen rekening met dieper liggende beginselen, die allesbeheerschend zijn en hun consequenties hebben ook voor het staatkundig leven. Ons volk is in hoofdzaak in drie groote groepen verdeeld: de Prot. Christelijke, de Roomsch-Katholieke en wat men tegenwoordig noemt de humanistische, waartoe de liberalen, de socialisten en de communisten worden gerekend. De linker zijde is ongeveer 45 zetels sterk, dank zij het feit, dat een aantal Christelijke persoonlijk heden van Barthiaansche opvatting en meest behoorende tot de vooraanstaanden in de Ned. Herv. Kerk, verleden jaar zijn overgegaan naar de Partij van de Arbeid, waardoor deze eenige versterking vanuit rechtsche kringen ontving. De R.-K. heb ben ruim 30 zetels, terwijl alle Prot. Chr. partijen samen er 23 hebben, dus nog niet het vierde deel. We zien hieruit, dat politiek gesproken en naar het getal gerekend, wij slechts een kleine minderheid vormen. Dat is altijd zoo geweest. Reeds in het begin van de 80-jarige oorlog was het zóó, dat slechts een tiende der bevolking werkelijk Calvinist was. Dat de Republiek een uitgesproken Prot. Chr. en Gereformeerd karakter droeg, zat in de Staatsregeling, die geen gelijkheid voor de wet van alle gezindten inhield. Met de Fransche revolutietijd verdween dit on democratisch stelsel en moesten de belij dende Protestanten zich na 1813 tevreden stellen met een positie overeenkomstig hun getalsterkte. De 19e eeuw is voer hen, die op staat kundig terrein de beginselen van Gods Woord voorstonden een donkere tijd ge weest. Vooral in de laatste helft ervan heerschte het liberalisme oppermachtig in land, provincie en gemeente. Nog in 1897 waren van de honderd Tweede Kamerle.den er 57 liberaal! Maar de stem van het belijdend volksdeel is steeds gehoord, al werd er vaak mee gespot en al sprak men van een minderheid, die maar onderdrukt moest worden. Da Costa reeds publiceerde in 1823 zijn bezwaren tegen de geest der eeuw en Groen van Prinsterer voerde vanaf 1840 een ononderbroken strijd in en buiten het Parlement voor een Staatkunde, die gebaseerd is op de eeuwige beginselen van het Woord Gods. Maar hij was een veldheer Zonder leger, althans in de Kamer. Noch- thans versaagde hij niet en mag hij genoemd worden de stichter der Anti-Revolutionaire richting in ons land, welke omstreeks 1878 door Dr. Kuyper werd georganiseerd in een partij, die in 1888 zelfs 27 zetels in de Tweede Kamer behaalde. Al wat niet Liberaal of Roomsch was, stemde toen nog A.-R. Het was de tijd van de Schoolstrijd, die in hooge mate de een heid stimuleerde. Hervormden en Gerefor meerden en Afgescheidenen van 1834 waren in één politieke partij vereenigd en streden zij aan zij tegen de liberale dwingelandij. Dit zou echter zoo niet blijven. In 1894 begon de verbrokkeling met de stichting der Vrij A.-R. partij onder De Savornin Lohman, die op enkele punten van Dr. Kuyper in meening verschilde. Daarnaast ontstond in 1897 de Chr. Historische Kiezersbond onder Dr. de Visser en in 1898 vereenigden zich de Friesch-Christelijk Historischeit onder Mr. Schokking. Deze 3 partijen hebben zich in 1908 vereenigd onder de naam Chr. Historische Unie, de partij, die thans onder leiding van dhr. Tilanus in de Tweede Kamer 8 zetels bezet. Daarnaast hebben onder de Protestanten nog enkele kleine partijtjes bestaan met een zeer vooruitstrevend democratisch program, zooals die van de Christen-democraten onder Staalman, in 1905 opgericht en de Chr. Sociale partij van Mr. Dr. v. d. Laar uit 1912. Deze hebben niet lang bestaan, doch werden later opgevolgd door de Chr. Democratische Partij, waarvan dhr. Van Houten vertegenwoordiger in de Tweede Kamer werd. Deze kleine groep heeft zich verleden jaar aangesloten bij de Partij van de Arbeid. Naast deze groepen, die de sociale kwestie op de voorgrond stelden, kwamen er nog twee, die meer de nadruk legden op theolo gisch staatkundige beginselen, n.l. de in 1918 opgerichte Staatkundig Geref. Partij, waarvan Ds. Kersten de leider was en de Hervormd Geref. Staatspartij, in 1921 gesticht, wier Kamervertegenwoordiger een lange tijd de bekende Herv. predikant Ds. Lingbeek is geweest. Ook heeft vóór de, laatste oorlog nog een andere kleine groep, de Chr. Nat. Actie met als voorman Prof. Visscher, een paar malen aan de verkiezin gen meegedaan. Van al deze kleinere partijen is er tenslotte momenteel slechts nog één overgebleven, de Staatkundig Geref. Partij, thans onder leiding van Ds. Zandt. De H. G. S. werd verleden jaar weer wel onder een andere naam, de Protestantsche Unie, heropgericht maar deze leed bij de verkiezingen een groote nederlaag, zoodat ze niet in de Kamer kwam en vermoedelijk wel voorgoed zal verdwenen zijn. Ook de Chr. Nat. Actie, die gepoogd had in de jaren 1935 tot 1939 de Hervormd Gereformeerden politiek te organiseeren voor de beginselen van Groen van Prinsterer, om daarna te komen tot één groote Chr. 1 Nat. Concentratie, ver dween van het tooneel toen bleek dat zij er na twee verkiezingen niet in geslaagd was haar streven ingang te doen vinden. De situatie onder ons Prot. Christelijk volksleven is dus op het oogenblik zóó, dat wij in drie groepen zijn verdeeld, de Anti-Revolutionaire Partij onder Schouten, de Chr. Historische Unie onder Tilanus en de Staatkundig Geref. Partij onder Ds. Zandt. In de Tweede Kamer hebben deze partijen momenteel respectievelijk 13, 8 en 2 zetels. Ook op ons eiland zijn de rechtsche Protestanten over deze 3 partijen verdeeld. Bij de Statenverkiezing van deze zomer behaalde de A.-R. Partij ruim 5300 stem men of 31 van het totaal, de Staatkundig Geref. Partij ruim 4300 of 25 en de Chr. Hist. Unie bijna 1000 stemmen of 6 zoodat ons eiland, wat de groote politiek betreft, voor 62 rechts stemt, hetgeen, gezien de godsdienstige ligging van Flakkee, met name in de Herv. Kerk, niet behoeft te verwonderen. Het percentage zou zelfs nog aanmerkelijk hooger kunnen zijn, als niet een deel der belijdende arbeiders op de Partij van de Arbeid stemde. Intusschen kan deze drie-deeling der Protestanten ons niet bevredigen. Er zijn enige wijzigingen in de samen stelling van de commissie van redactie gekomen, door het vertrek van de heer B. Kijkuit, de heer H. van Rossum en Ds. H. de Valk. V/ij voelen ons gedrongen hen onze hartelijke dank te betuigen voor het veie werk, dat zij voor ons blad hebben verricht. Alle drie redactie-leden hebben van het begin af aan ons blad medegewerkt. Ook in de illegale periode heeft ieder het zijne bijgedragen om het mogelijk te maken ons blad te doen verschijnen. Voor hen die hun plaatsen gaan bezetten, zal het zeer zeker een moeilijke opgave zijn op dezelfde wijze de verantwoordelijke taak, die het schrijven in een blad, het geven van voor lichting is, te vervullen. De heer van Rossum en Ds. de Valk zullen het ons niet euvel duiden als we in het bijzonder aan het werk van den heer Kijkuit herinneren. De heer Kijkuit heeft in de maanden na de bevrijding ontzettend veel werk verzet. Behalve de eindredactie had hij ook de gehele administratie op zijn schouders, welke volledig moest worden ingericht. Dit alles moest hij in zijn vrije tijd doen. We danken hem daarvoor. Mogen de scheidende redactie-leden de zegen desHeeren in hun nieuwe gemeente en werkkring rijkelijk ondervinden. Zoals reeds eerder gemeld is voor den heer B. Kijkuit in de plaats gèkomen de heer C. P. Kijkuit, hoofd van de Groen van Prinsterer-schöol te Middelharnis. Voor de heer H. van Rossum is gekomen de heer W. A. Bakker te Ouddorp; voor de plaats van Ds. H. de Valk is nog geen ander aangewezen. Wij menen dat hieronder het Christelijk- Nationaal karakter van ons blad in de com missie van redactie op dezelfde wijze tot uiting komt. Immers voor den heer B. Kijkuit, die tot de Ned. Herv. Kerk behoort is een lid van de Ned. Herv. Kerk in de plaats gekomen, terwijl de plaats van den heer van Rossum wordt ingenomen door den heer Bakker, die. eveneens behoort tot de Gereformeerde Gemeente, Mogen de nieuwe redactie-leden met dezelfde liefde en ijver als de scheidenden voor ons blad arbeiden. De einde November tusschen Nederland en Zweden gesloten handelsovereenkomst voor,1947, regelt niet alleen een belangrijke uitwisseling van industrieele producten waaronder machines en hout uit Zweden maar is eveneens van beteekenis voor de ontwikkeling van onzen agrarischen export. De landbouwsector bevat een Nedetland- schen uitvoer van ongeveer 30 millioen gulden. In ons exportschema zijn o.a., posten opgenomen voor land- en tuinbouw- zaden, karwij- en suikerbietenzaad, versche groenten en boomkweekerijproducten. Te vens zal er een belangrijk kwantum bloem bollen naar Zweden worden uitgevoerd, welk land na de Vereenigde Staten en Enge land ons belangrijkste afzetgebied voor bloembollen is. Ook voor druiven, kaas, cacaoboter en cacaopoeder, fokvee en fokpaarden, oesters, kippengrit en gedistilleerd, hoofdzakelijk jenever, zijn contingenten vastgesteld. Export van appelen en peren ligt even eens in het voornemen. In hoeverre deze artikelen werkelijk geëxporteerd zullen kunnen worden, hangt voor een belangrijk deel af van onze concurrentiemogelijk heden tegen Amerika en Denemarken. Aan dé groote Zweedsche vraag naar Zetmeelproducten en stearine zullen we, voorzoover onze binnenlandsche positie zulks toelaat, zooveel mogelijk tegemoet komen. Van den import uit Zweden zijn voor den landbouw o.a. van belang diverse zaden, en landbouw- en zuivelmachines. Daar er bij het publiek veel wanbegrip heerst over de werking van het centrum voor kraamhulp, wil het bestuur hier nog- eens op de inrichting daar van wijzen. Het centrum heeft - zoals dit thans overal in het land geschiedt, de opleiding van meisjes en jonge vrouwen tot gediplomeerd kraamverzorgster ter hand genomen. Daar voor is een geroutineerd verpleegster in dienst getreden, die met een der Artsen de lessen verzorgt. Na het theoretische examen mogen de leerlingkraamverzorg sters kraamhulp geven, waarbij ze aanvan kelijk gecontroleerd worden door de ver pleegster-docente. Fïet bestuur wil er met nadruk op wijzen, dat het door hen gepresteerde werk niets te wensen zal over laten. In de toekomst zal het dan zo zijn, dat niet-gediplomeerde krachten niet langer bij een bevalling zullen mogen helpen. Fïet is de bedoeling het „bakeren" met alle gevaren daaraan verbonden uit de weg te ruimen. De aanstaande moeders kunnen dan hulp vragen aan de leidster van het centrum die rekening zal houden met de vanzelf sprekend altijd optredende voorkeur voor een of andere kraamverzorgster. De moeders kunnen zich de grote voordelen gemakkelijk indenken. Nooit meer zal men zich ongerust behoeven te maken, dat de kraamverzorgster op het goede moment ergens anders bezig zal zijn en men zich met een buurvrouw of familielid zal moeten behelpen. Het cen trum zal immers altijd een invaller beschik baar hebben. De moeders worden niet meer in de steek gelaten zoals dat tegen woordig zo dikwijls voorkomt. De aan deze hulp verbonden onkosten worden geregeld door een tarief, dat afhangt van het inkomen. De kraamver zorgster ontvangt van het centrum altijd het zelfde bedrag. Het is haar dus volkomen gelijk wie zij helpt, een regeling die met het oog op de aard van het werk niet genoeg valt te prijzen. Een deskundige kraamverzorging is van grote waarde. Men zegt, dat het door een" vrouw bij een bevalling gepresteerde soms gelijk staat met een flinke bergbestijging. Dat zij dus enkele dagen volkomen zal kunnen uitrusten in het veilige weten, dat zij de verpleging van het kindje kan over- N laten aan de kraamverzorgster moet van veel belang zijn. De moeder zal daardoor instaat zijn haar plaats in het gezin veel sneller in te nemen. De medische wetenschap staat bovendien thans op het standpunt, dat na een normale vlotte bevalling de jonge moeder na enkele dagen er op moet kunnen rekenen weer te midden van haar gezin te zullen zijn. Dit kan alleen bereikt worden wanneer ook zij, die de kraamhulp geeft, geheel op haar taak is ingesteld. De cursus van het centrum voor kraam hulp tracht dit aan haar leerlingen mee te geven en het centrum hoopt en verwacht, dat de aanstaande moeders zich met volle vertrouwen tot het centrum zullen wenden. 1 Persoons Eiken Ledikanten met Gezondheids Spiraal fl 87,28 Genemuidermatten (geen stroo) in alle maten. Vanaf 5.25 Kachelzeilen0.49 Pracht sortering schilderijen, deurmatten, slaapkamerkleden, bekledingsstof en behangselpapieren in diverse prijzen.

Opbouw | 1946 | | pagina 1