Het Tribunaal in „Patagonia" Landbouw vindt lokt: voorkomt Verdediger Mr* Maastricht zegt: nu of nooit!! Troost droeg een zwarte jas met witte bandjes Wie zoo denkt, beseft niet dat onze levensboom van zichzelf geen goede vrucht voortbrengt. De wortel deugt niet. Die beseft ook niet dat de bijl al aan den wortel ligt. Christus is op weg om zulke boomen om te houwen. Er is maar één ding dat dien boom overeind houdt. Dat is de barmhar tigheid van den Landman, waardoor Hij blijft arbeiden aan onzen levensboom, of ook: op den akker van ons leven, om deze tot vruchtdragen te bewegen. Van dien arbeid zoekt Christus de vrucht. Allereerst die ootmoed, die ons schuld bewust, als zondaren voor Hem doet buigen met een hart dat alleen begeert van Zijn ontferming te leven. De Heere zoekt als vrucht van Zijn Woord in ons leven dat wij Hem om genade bidden. Begeeren dat Jezus Koning over ons gansche leven is, n3ar binnen en naar buiten. Dat moet de Cogst opleveren op onzen akker. Het gaat om de tarwe. De tarwe moet samengebracht. Uit elk volk, uit Jood en Heiden, van elk ras en elke taal. Wie Jezus belijdt als zijn eenigen Zaligmaker, mag behooren tot de vrucht van den Oogst. En hoe gedeeld en gescheiden Jezus discipelen op aarde ook zijn in zondige gescheidenheid, in dien Dag des Oogstes brengt Christus hen samen, in Zijn schuur, in Zijn woning. Alleen de vrucht blijft! De zuivering beteekent scheiding en de scheiding beteekent Gericht! Het kaf wordt verbrand. Al wat kaf is, dus wat geen tarwe, geen vrucht is. Of het er al nauw mee verbonden was, of het de tarwe al heeft beschut en bekleed, het heeft geen innerlijken samenhang met de vrucht. Het behoort tot het recht van ieder landman om al wat geen vrucht is, aan de vernieling prijs te geven. Dat recht heeft God hem gegeven. De Hemelsche Landman gaat daarin voor. Dat behoort bij den Oogst! Welke vrucht vindt de Landman in ons leven. Het onze valt weg. Uit ons, uit onzen natuurlijken wortel, groeit geen vrucht voor Hem. De oprechte erkentenis van eigen onvruchtbaarheid is de eerste vrucht, welke Hij zoekt. Daarin vindt de Heere iets van Zijn werk. En hoe poover ook, Christus zal, waar Hij het vinden mag, deze vrucht met de tarwe vergaderen in Zijn schuur en Zeggen: Uwe vrucht is uit Mij gevonden. Hij doopt straks met den Heiligen Geest en met vuur. Het is Advent. Straks komt de Landman. Het wordt Oogst. Maranatha. De Heere komt! Dirksland. B. Keuringen van tot dekking bestemde Hengsten van het type Trekpaard. Keuringen van tot dekking bestemde hengsten van het type Trekpaard, welke niet zijn ingeschreven in een Stamboek van een Stamboekvereeniging, zullen met goed keuring van den Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, gehouden worden te Hoofddorp op 6 Januari 1947; te Raalte op 10 Januari 1947; te Rotterdam op 22 Januari 1947; te 's-Hertogenbosch op 23 Januari 1947 en te Goes op 31 Jan. '47 Wanneer men voornemens is om een hengst van het type Trekpaard, die niet is ingeschreven in een Stamboek van een Stamboekvereeniging, op een van de boven genoemde keuringsdagen te doen keuren, dan dient men daarvan ten minste drie weken vóór den datum der keuring kennis te geven aan den Directeur van het Vee teeltwezen, Afd. IV der Directie van den Landbouw, Bezuidenhoutscheweg 30 te *s-Gravenhage. LANDBOUWTRACTOREN Onmiddellijke behoefte volgens Ir. v. d. Ban 4000 machines. Volgens den Rijkslandbouwconsulent voor Landbouwwerktuigen, Ir. P. A. v, d. Ban, zijn er in Nederland momenteel noodig 1000 rupsbandentractoren van het groote en kleine type; 2000 groote wiel- trekkers van 25 P.K. en grooter en 1000 kleine wieltrekkers van 20 P.K. voor lichte gronden. Hieruit blijkt wel de alom in den lande gevoelde dringende behoefte aan tractoren. Helaas verloopt de levering traag, omdat de buite'nlandsche fabrieken den eigen landbouw allereerst moeten voorzien en er vele klanten zijn! C. Huizee nog niet voldoende heropgevoed en geeft hem nog een jaar. een applaus uit van de publieke N.S.B.-tribune, door de invrij heidstelling van v. Beek. een echtstheiding voor Job Roos en moet de zaak tegen Bastiaantje Verweij weer uitstellen. President: Mr. C. Jonker. Adj.-Secr.: Mr. J. M. Hovenkamp. Leden: L. Kreeft en C. L. de Wit. UITSPRAKEN M. Melissant, Groenteboer te Herkin- gen. Het Tribunaal acht de beschuldiging bewezen, met uitzondering van het geval van de piloot, omdat hier slechts één getuige in gehoord kon worden. Als Wethouder heeft Melissant veel kwaad gesticht, maar het Tribunaal krijgt de indruk dat hij veel berouw heeft over zijn houding. Toch ziet het zich genoodzaakt hem de rechten van ambten en kiezen te ontnemen. Internering voor de duur in bewaring doorgebracht. C. Huizer, Commissionnair te Her- kingen. Het Tribunaal moet ook tegen Huizer „de pilootdaling" wegens gebrek aan bewijs, als beschuldiging laten verval len. Alleen de Orts-Kommandant zou op heldering kunnen geven. Huizer heeft zich echter zeer gedragen in strijd met de belan gen van het Nederlandse volk. Hij was nu echt iemand van die ras-echte vervelende N.S.B.-ers, die niets goeds deden. Hij liep achter de Duitsers aan en steunde ze. Het Tribunaal acht hem niet voldoende her opgevoed en bepaalt de straf op: Internering tot 11 November 1947, 2500,boete en- verbeurdverklaring van zijn radio. Even eens de traditionele ontzegging van kies rechten. De eerste zaak is de opnieuw te behande len dagvaarding tegen K. A. van Beek, Roxenisse, Melissant. v. Beek verloor in 1945 op alle Fronten. Deze zaak is reeds eerder behandeld, maar moest verdaagd worden wegens het ontbreken van een financieel rapport. Dit rapport is nu binnengekomen, maar geeft een nog niet te duidelijk overzicht. De accountant heeft in 1944 en '45 1950, winst becijferd, de boekhouder kwam aan een verliesbedrag van 49.400,Het bevreemt den President dat v. Beek in 1944-'45 verlies geleden heeft. In 1940 was de winst 38.500,In 1941 was de winst 41.300,In 1942 was de winst 46.900,en in 1943 was de winst 49.300, Zo'n plotselinge daling is dus niet be grijpelijk. Dit lijkt v. Beek ook wel. Dat de winst lager moet zijn is begrijpelijk als men rekening houdt met een verminderd verbruik van kunstmest en een door de Duitse maatregelen moeilijker uit te voeren arbeid. President: U hebt vanaf Maart 1945 geen kas meer gehouden. v. B.: Dat*kwam door de drukte. President: Dus u betaalde zo maar uit het vestzakje. v. B.: Dat niet, maar ik heb niet alles precies opgeschreven. President: Uw boekhouder becijfert het anders dan de accountant. v. B.: Daar weet ik niets van. President: U hebt ook nog Amerikaanse effecten aangetrokken, natuurlijk ook uit het zwarte potje betaald. v. B.: Die heb ik pas in 't laatst aange kocht en niet meer bij de uitgaven genoteerd. President: Buiten de kas om in de zwarte café-beurs gekocht dus. v. B.: Ik heb geen gelegenheid meer gehad ze te boeken. President: In Mei 1944 waren-er op uw bedrijf 3 paarden, 4 melkkoeien, 3 vaarzen en 4 geiten meer dan in 1945. Deze zijn ook buiten de boekhouding gelaten. v. B.: Dat kan ik niet begrijpen. Die stonden ingeschreven bij de L.O. en het zou wel stom zijn om dat te willen achter houden. Zoiets kan niet lukken. De bedra gen zullen na 1 Mei binnen gekomen zijn, een andere verklaring kan ik er niet voor vinden. President: Maar u hebt toch wel meer voor de effecten betaald als 10.000, zeker. Kom er eens mee voor de dag wat 'u er voor hebt gegeven. De Flakkeese waakhond. Schoorvoetend geeft v. Beek toe dat hij de effecten voor een behoorlijk zwarte prijs heeft gekocht, het juiste bedrag wil hij niet noemen. Hij had zich bang laten maken voor het geld en daarom maar Amerikaan- tjes gekocht. President: En u was zo pro-Duits. Amerika was helemaal geen land voor u. U hebt uw geld belegd in Signaal, Volks front, Vova en al dergelijke poppenkast en dan ineens Arnerikaantjes gaan kopen. In 1944 betaalde u nog 607,contributie aan uw partij. v. B.: Dat was volgens inkomen, ik moest nog driemaal zoveel betalen, maar heb het daarbij gelaten. Ik vpnd het belangrijk dat ik de laatste jaren lid bleef. Niet als sympathiserende, maar als waakhond voor de Flakkeese bevolking. Een eerlijke bekentenis. President: Maar waarom gaf u dan aan Frontzorg v. B.: Dat was voor de Hollanders, die net als ik, in de N.S.B. terecht gekomen waren en waar ik mee was opgegroeid. Het was geen werk geweest om tegen de jongens, die aan het front zaten, te zeggen: „Sterf nu maar in de kou". Ik heb het gedaan om ze te helpen in hun nood. President: Dan wat anders. U liet pakjes komen op het fort, waar geld in zat. Deze pakjes bracht een jongen van Roos die bij u werkte. Hij bracht gelijk wat bij zijn vader en daardoor werd 5,van zijn loon ingehouden. Zeg maar gerust ja, zegt de President, als v. Beek afwijkend antwoord. Dat van die 5,vindt hij ook minderwaardig, dat is niet zijn schuld. Daarna hoort het Tribunaal getuige P. W. Das van het Ned. Beheerinstituut. Mei 1940 was het bedrijfsvermogen 50.000,en nu 87.000, Daarnaast staat het privé-vermogen. Dan wordt gehoord dhr. v. d. Weerde, vertegenwoordiger van de Voedselcomjxn Deze deelt mede dat het bedrijf eerst is gevoerd door den heer Bom, met vrij goed resultaat. Thans is hier een van de familie leden van beklaagde op geplaatst. Op een vraag van den President deelt hij mede dat het plaatsen van familieleden op N.S.B.-bedrijven thans voorkeur ver dient omdat anderen zich door de groot scheepse loslatingen van N.S.BT-ers niet meer voldoende voor de bedrijven interesse ren. Ze halen er niet uit wat ze kunnen, want hun ontslag hangt boven hun hoofd. Mr. v. Maastricht in vuur. v. Beek is iemand die in 1934 al uit idiëele overwegingen lid van de N.S.B. werd. Na de landbouwschool te hebben gevolgd, vestigde hij zich op zijn vaders bedrijf en bracht dit op tot een van de allerbeste landbouwbedrijven. De toestand in de Landbouw was in de dertigerjaren niet fraai en v. Beek bestudeerde toen voor zichzelf de Landbouw in Duitsland. Deze ging daar onder het N.S.B.-regiem sterk vooruit. Deze gevoelens van voor 1940 mogen hem toch niet verweten worden...De razende internering in de Mei-dagen van 1940, we moeten bekennen, deze heeft op vele mensen funest gewerkt. Ze zijn in kampen gedreven waar ze allerminst zachtzinnig en Zonder onderscheid werden behandeld. Zo verging het ook v. Beek. De maat voor zijn doodkist werd genomen en al dergelijke onzin kwam voort uit de volkswoede. Kleijnenberg verklaart hierover: v. Beek is opgesloten voor zijn veiligheid, anders was hij doodgeslagen. Zelf heb ik in Mei 1940 de Burgemeester van mijn gemeente er van afgehouden om mensen te arresteren. Ik heb gezegd: „Je verpest ze voor goed". Zo had het ook hier gekund, v. Beek heeft door dit alles een heel andere kijk op de zaak gekregen. Het is volkomen begrijpelijk dat zo iemand aan de verkeerde kant blijft. Ik wil niet beweren dat het goed is, maar er alleen de nadruk op leggen. De ten lastelegging beoordeeld. Omgang met Duitse officieren. Deze was logisch, omdat v. Beek er zoveel mee te doen had. De propaganda. Hij heeft slechts in de eerste jaren van de bezetting propaganda gemaakt, later nooit weer. De functies. Deze heeft v. Beek slechts vervuld als plaatsvervanger, nooit in werke lijkheid. In 1943 heeft hij ook voor kring leider bedankt. Dit kringleiderschap mag ook niet te hoog aangeslagen worden. Het totaal aantal leden op Flakkee was 70 en een groep telde al reeds 200 leden. In deze functies heeft hij zonder onderscheid ge handeld, rijk of arm, pro- of anti-Nazi heeft hij gelijk gesteld. In het eerste verbaal vlak na de bevrijding, noemt verbalissant hem een idealist, die voorkwam dat ver schillende polders ondervloeiden. Dit is een aangevraagd testimonium. Veel betrouw bare mensen geven eenzelfde getuigenis. Mensen, die aanvankelijk een lastercampag ne tegen hem hebben ingezet, trokken zich geheel terug. Er zijn door de houding van verdachte nooit dwangmaatregelen genomen Hij heeft juist getracht die te voorkomen. ^SCHAAKRUBRIEK^ No. 31 Adres: A. WAGNER, Jaagpad 40, Delft. Van No. 27 yan J. Hartong zegt Dr. Niemeyer: „Van dit probleem gaat een ongemene bekoring uit. De opstelling der stukken is los en vrij en de verdeling over de velden harmonisch. Witte zowel als zwarte pionnen ontbreken. Kortom, in aesthetisch opzicht voldoet het aan de hoogste eisen. Het probleem bewijst weer eens te meer, dat het niet altijd de breed opgezette en gecompliceerde problemen zijn, die de diepste indruk bij den probleem liefhebber achterlaten." Oplossing 1. L c3-f6. Goede opl. ontvangen van B. Boeter, J. L. Braber, L. Jordaan (ook van No. 26 C. poortvliet en B. Vis. Deze keer een miniatuur-driezet. Schrik niet, oplosserAls u het probeert, lukt het oplossen vast. Alleen de sleutelzet opgeven vóór 10 Januari en dan liefst tussen 6 en 10 Januari en niet vroeger. No. 30. Dr. F. Palitzsch. Kleijn gunstig van v. waren .•stonden, komen, heeft hij duiker .sleepte linies. I waarvan aanhing, •ook bij eiland. 1 te krijge komen, klinkend in Nood vinden, lende s Melissai ie doen hield hi Toen beklad gaf hij d •v. Beek om miji een pra; jijkheid Nu mis drag De hc Jieeft niet", geschov zijn zud De bA .lelijk, i waar hef vlak na i v. Bee! wrokenJ De aa zijde, z| betrof De zi -v. Beek| .zonder echter dracht 1 ook in zeer zeil wist heJ Kleij: wilden heeft h| Het schuldi: N.S.B. Over| :ruzie hij dit boer o; man c\ zijn eig| die va r. tot de Buth a bcdefgb Wit geeft mat in 3 zetten. Aar d aardapj zijn ve is tere! anderel De had gc Dit van v. De beschu ken. open fabriek v. Allel ik toeg Pleit v. Bee Theorl niet, o| zaken ontnud heel zv| en is i uit geg comnu inricht

Opbouw | 1946 | | pagina 2