Ouddorp's Raad in de vroege morgenuren bijeen Melissaot De huizen moeten goedkoper en de honden duurder worden Fantasie en werkelijkheid Van over de Grenzen DUIVENRUBRIEK Voorz. Hameeteman opent de vergade ring, waaraan K. van Dam en het nog niet beëdigde raadslid Nieuwland ont breken, met gebed. Secr. Kapteijn leest daarop de notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen van Ged. Staten is de gem. begroting '46, goedgekeurd met enkele opmerkingen. De R.T.M. schrijft aan de Raad te Ouddorp dat haar diensten reeds tot het uiterste beperkt zijn en dat ze het ten aanzien van andersdenkenden niet wense lijk acht hierin nog wijziging te brengen. „Een huisje met een tuintje." De Voorz. deelt mede dat de Raad op dit ongewone uur bijeengeroepen is om over de woningbouw te beslissen. Architect Niepoth geeft in een schrijven aan B. en W zijn bevindingen weer t.a.v. dit vraagstuk. Volgens de aanbesteding zou er voor de 8 woningen 118.000, neergeteld moeten worden. Den Haag tolereert slechts een bedrag van 88.000, De Heer Niepoth adviseert nu als volgt: le. Bezuiniging (gespecificeerd): q. Directiekeet komt te vervallen. b. Nortonpompen komen te vervallen. c. Houtgraniet komt te vervallen. d. Stenen vloer wordt door hout ver vangen. e. Regenputten komen onder de schuur^ vloer. Hardstenen neuten aan de achter gevels worden van hout. g. Geen electr. schel, maar een gewone drukbel. h. Enige, minder belangrijke andere wijzigingen. Bij deze bezuiniging zouden 8 woningen 94.000,kosten. 2e. Handeling. De aannemers deze bouw niet gunnen. Zich verstaan met den laagsten inschrijver en contact zoeken met aannemers buiten het eiland om te trachten de woningen alsnog gebouwd te krijgen voor 88.000, B. en W. acht dit advies verstandig en vraagt daartoe aan de Raad machtiging. De Heer Koek vindt het bedrag zeer hoog voor arb. woningen die twee aan twee gebouwd worden. Wat zal de huur waarde zijn? Voorz.: B. en W. heeft zich voorgesteld dat dit voor een huisje met een tuintje pi.m. 4,50 moet zijn. Wordt er zoals in de bedoeling ligt een half gemet grond bij gegeven dan zal het 5,zijn. De Raad verleent daarop met algemene stemmen de gevraagde machtiging. De langharige zowel als de kortbenige. Voorz,: De vorige vergadering heb ik boud gesproken over de gemeente, zeg gende dat zij nog niet noodlijdend is, maar bij het opmaken der begroting is gebleken dat de uitgaven aanmerkelijk hoger zijn. De Begrotingsuitgaven worden geschat op 201.605,66 De ontvangsten op 191.803,56 Er is dus een tekort van 9.802,10 De Reserve is groot 7.675, Er ontbreekt dan nog 2.127,10 B. en W. stellen nu voor om honden belasting in te voeren, waarbij de luxe honden op 15,worden gezet en de niet luxe op 5,Geschat wordt dat dit de gemeenten 2.000,in de lade zal brengen. K. Grinwis: Wat verstaan we onder een luxe hond? Voorz.: Een hond waarmee men gaat wandelen of fietsen. De andere zijn waak- of trekhonden. De Heren Tanis, Koek en Bezuijen zien moeilijkheden in het maken van onder scheid. De één wil de langbenige uitroeien, de ander heeft een hekel aan de kortharige. De Voorz geeft daarop een honden- praatje weg en besluit met op te merken, dat haar nog lengte er iets aan toe doen, maar dat de gemeentekas versterkt moet worden. Dit geeft de doorslag en het voor stel wordt met algemene stemmen aan vaard. Óok straatbelasting. De Min. van Binnenl. Zaken heeft aan de gem. een schrijven gericht dat het aan beveling verdient om de straatbelasting voor ongebouwde percelen te brengen op 3 en voor gebouwde op 6 In Oud dorp zijn deze belastingen reeds resp. 3 en 4 B. en W. stelt voor de belasting voor bebouwde gedeelten met 2 te verhogen. Ook dit keurt de Raad goed. De Rijksbijdrage wordt per inwoner met 75 verhoogd en zo zal Ouddorp weer uit zijn financ, moeilijkheden zijn. Op de vraag van dhr. Kreeft of niet een gedeelte van de ondern. bel. op Landbouw bedrijven aan de gemeente wordt afge dragen, deelt de Voorz. mede dat hier omtrent nog geen def. richtlijnen zijn, dus dit valt buiten berekening. Nog elastingloos vei maak. In de Rondvraag vraagt de heer K. Grin wis, of er gezien de vele vermakelijkheden in de gemeente, ook hier geen belasting op kan worden geheven. Voorz.: Dat hier veel vermakelijkheden zijn is verre van waar, anders had B. en W. dit zeer zeker op de agenda gebracht. Zij heeft becijferd aan de hand van gegevens van vorig jaar dat met een heffing van 25 op de vermakelijkheden een bedrag van bruto 625,zou binnen komen. Hier moet van af voor drukwerk 125, Van de overige 500,moet dan weer een controleur betaald worden. Thans worden een bepaald aantal vermakelijk heden aan de jongelui gegeven, wordt er belasting geheven dan moet alle ver makelijkheid de gem. worden ingevoerd. Het standpunt van de Raad van Ouddorp kennende heeft B. en W. gemeend de be staande toestand te moeten handhaven. De Heer Kreeft merkt op, dat het rustig is op het dorp wanneer er vermakelijkheid is. Als er niets aan de hand is, schaamt men zich Zaterdags- en Zondagsavonds QP het dorp, vanwege de bandeloze jeugd. De Voorz. ziet het jonge Volkje liefst door een of andere vereniging gebonden en antwoordt op een vraag van den Heer Koek, dat het ook voor de politie een onmogelijke taak is om de belhamels klein te houden. Daarna dankt hij de Raad voor de bijdrage van deze in goede sfeer verlopen vergadering en sluit deze. vergadert onder voorzitterschap van dhr. Kleinenberg Raadslid Roodzant afwezig Opening met gebed, voorlezing en vaststelling der notulen. Ingekomen Stukken zijn: 1. Mededeling van Ged. Staten dat de 4e wijziging voor het dienstjaar 1945 en de 4e, 6e, 8e en 9e voor het dienstjaar 1946 zijn goedgekeurd. 2. Verslag van het Centr. Bureau voor verificatie en fin. adviezen der verenigingen van Nederlandse gem. betreffende een opk 17 October 1946 gehouden controle van kas en boeken en van de controle van de gem. rekening voor het dienstjaar 1944. 3. Mededelingen van diverse gemeenten over benoemingen tot bestuursleden van de Drinkwaterleiding G. O. De agenda vlot afgewikkeld. Het bestuur der vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel, verzoekt om overeenkomstig artikel 72 der Lager Onderwijs wet, gelden be schikbaar te stellen voor: a. het aanschaffen van een methode aanschouwingsonderwijs; b. het aanschaffen van een moderne rekenmethode. Met algemene stemmen aanvaard. De Raad besluit tot toetreding van de Flakkeese Genootschap. Dhr. v. Rossum is wel bevreesd dat de F.G. de super-raad van Flakkee zal worden. De Voorzitter licht de zaak echter naar tevredenheid toe. De Raad benoemt als vertegenwoordiger na herhaaldelijk stem- 1 men dhr. v. Rossum. Gemeente-rekening '46, die accoord is bevonden door de commissie, wordt aan vaard. Als Commissie van Onderzoek voor de Gemeente-begroting '47 worden de heren Struik en v. d. Spaan benoemd. Crediet-aanvrage bij de Raad voor een bedrag, groot 24.600,voor bouw van 10 woningen. In totaal kosten de 10 wonin gen nu 95.600, Op een vraag van dhr. Struik deelt de Voorz. mee, dat hij hoopt dat er nog deze winter aan begonnen wordt. De woningen komen aan de Binnenweg. Met alg. stemmen accoord bevonden. Ged. Staten wil in verband met het gestegen zielenaantal van Melissant, de bezoldiging van het gemeente-personeel vanaf 1944 verhogen, hetwelk door de Raad wordt goedgevonden. Aan het verzoek van Mej. Doornhein, om eervol ontslag als juffrouw bij de nuttige handwerken, wordt voldaan. De Gemeente-begroting '46 zal met toe stemming van de Raad worden gewijzigd. De hieronder volgende voorstellen wor den daarna zonder bezwaren aangenomen: De verhuur van een perceel grond aan de Bouwdijk aan L. M. v. d. Nieuwendijk. De verhuur van een stuk dijkhof aan Joppe. De verhuur van twee woningen voor de duur van één jaar aan de heren Borgman en Jurry en van één woning voor de duur van 3 maanden aan den heer Vos. De onderhandse verhuur van 3 percelen grond aan de Noorddijk aan J. Doornhein. Idem aan J. Hogchem en A. W. van Kempen. De verpachting voor de duur van één jaar van 0,97 H.A. bouwland aan C. Goede- gebuur voor de prijs van 117,56. De Secretaris doet verder mededeling dat de kosten voor Lager Onderwijs en Voortgezet Lager Onderwijs onder de raming zijn gebleven. Rondvraag. Dhr. v. d. Spaan vraagt wanneer er begonnen wordt met de Molendijk, hij durft er bijna niet meer langs vanwege de handvegers der vrouwen. De Voorzitter wijst op de slechte mate riaalvoorziening. Dhr. Leijdens vraagt of B. en W. de Oost-Molendijk geslaagd vinden. Het is een hobbelzaakje geworden. De Voorzitter deelt mee dat dit als oorzaak heeft de te grove grind die er bij gebruikt is. Er was toen niet anders. Daarna sluit de Voorz. deze vergadering. Over alle mogelijke en onmogelijke dingen doen verhaaltjes'de ronde. Zoo is er ook een verhaaltje dat ons vertelt, dat aan „de overkant", en met name in Rotterdam, alle mogelijke artikelen te bekomen zijn, die we hier ter plaatse niet bekomen kunnen. Och j a, ze komen hier wel, maar men weet hoe dat gaat, een vriendje dit en een vriendinnetje dat, maar al met al, het gewone publiek krijgt er de vingers niet tusschen. Neen, dan in Rotterdam, daar ligt het zoo maar in de etalages en je stapt de winkel maar binnen en het is voor mekaar. En een sorteering mijnheertje! En dan, de prijzen zijn toch ook nog wel wat lager. Menigeen die aan dergelijke verhaaltjes geloof heeft geschonken, is op pad gegaan en... is verslagen thuis gekomen, hetzij met weinig of veel „spullen". Want wat is de werkelijkheid? De werkelijkheid is, dat men in Rotterdam (of aan „de overkant") even veel of even weinig kan koopeh als hier ter plaatse. Zeker, men kan het eens treffen dat men een bepaald artikel op een bepaald moment aan de overkant wel kan koopen en hier niet. Dat is echter wederkeerig. Want er zijn ook bepaalde artikelen die op bepaalde momenten wel hier en niet aan de overkant te krijgen zijn. Dat is echter alleen te wijten aan de schaarschte der, artikelen en de daarmee in verband staande afleveringen der fabrieken. En dan de prijzen? Och, laten we daar maar niet over praten. Vergelijk U gerust de prijzen hier en daar. U zult dan voor verrassingen komen te staan. Zeker, er zijn b.v. in de warenhuizen wel eens enkele lokartikelen die een paar centen goedkooper geprijsd zijn, maar voor andere artikelen betaalt U weer meer. Als U dan nog de reiskosten rekent, met de verteringen zult U tot de conclusie moeten komen „duur" uit te zijn geweest. Heusch, ieder die zich .op dit pad van „avontuur" begeeft, zal zelf later moeten bekennen dat de fantasie hem. groote parten heeft gespeeld. De leden onzer middenstandsvereeniging doen hoofd voor hoofd hun best om zooveel mogelijk artikelen van hun leveranciers los te „peuteren". Ook zij zouden graag willen dat hun winkels weer die voorraad en sor teering hadden als voor den oorlog. Ieder zal dit begrijpen. En U kunt er van over tuigd zijn, dat én heden én in de toekomst onze leden zullen vechten en werken voor hun, maar ook voor uw belangen. Om meer te kunnen bereiken hebben de middenstanders van Middelharnis en Som- melsdijk zich vereenigd en door deze vereeniging is het mogelijk ook de belangen van het publiek beter te kunnen dienen. Door middel dezer vereeniging kan beter en krachtiger bij officieele instanties wor den aangedrongen op voorziening in de hier plaatselijke behoefte aan bepaalde artikelen. In deze richting wordt en werd dan ook al gewerkt. Het is jammer dat nog niet alle midden standers zich hebben aangesloten. Men krijgt zoo'n idee dat ze wel de vruchten willen plukken maar niet meehelpen de lasten te dragen. Hen zouden we toe willen roepen: Toont U menschen van de daad, toont U middenstander! Tenslotte zouden we U het volgende in overweging willen geven: Menschen, koopt toch elders niet Wat Uw eigen plaats U biedt. Voor het scheppen van een duurzame vrede is het overwinnen van een diep geworteld wantrouwen tussen de volkeren onderling, een eerste voorwaarde. Inplaats van dit wantrouwen zal er moeten komen een onderling vertrouwen in eikaars be doelingen en een wederzijds begrip voor eikaars streven. Dit is de schone theorie. Maar de bittere realiteit is anders. De hedendaagse internationale vergaderingen en conferentie's bewijzen dit telkens op nieuw overduidelijk. Dit valt niet te ver wonderen. In de jaren, voorafgaande aan de 2e Wereldoorlog immers, hebben vele landen, grote en kleine beiden, in over dreven optimistisch vertrouwen in de goede bedoelingen van anderen, de ogen gesloten voor de gevaren die dreigden. Men droomde van vrede, en geen gevaar. Men propageerde eenzijdige ontwapening en men veronacht zaamde de militaire middelen ter bescher ming van eigen grondgebied en onafhanke lijkheid. Zo leefde men enkele jaren voort in een vredes-waan en veiligheidsroes. Tot de ontnuchtering kwam. Hard en onver biddelijk .Een tot de tanden gewapend, met de modernste aanvalswapens uitgerust Duitsland overviel achtereenvolgens al zijn onvoorbereide, grote en kleine buurstaten, niettegenstaande de luidverkondigde en vaak herhaalde vredeswil.'In de jaren van vernedering en verdrukking, van smart en smaad, die toen volgden is de rotsvaste overtuiging gegroeid: Dat nooit weer. Het internationaal vertrouwen was diep ge schokt en daarmee in verband staat natuur lijk verlangen de eigen veiligheid zo goed mogelijk te verzekeren. Het ziet er naar uit dat de leuzen over eenzijdige ontwape ning voor altijd zijn opgeborgen op de stoffige rommelzolder, waar ze, naar onze mening, altijd hebben thuis gehoord. Dit alles nu vindt zijn terugslag op de besprekingen in Amerika: waar de V. N. het probleem der ont wapening weer onder het oog zien. Het is Rusland, dat bij monde van Molotow op 29 October een voorstel, strekkende tot algeméne ontwapening, heeft ingediend. Engeland, een der slachtoffers van de bovengeschetste goedgelovigheid, was er nu als de kippen bij, om onmiddellijk een inspectiestelsel te eisen ter controle op aller naleving van de vast te stellen regels. Oorspronkelijk vond het hierbij Rusland tegenover zich. Internationale controle zou de souvereiniteit der afzonderlijke staten aantasten, volgens de Russische gedelegeer den. Vorige week echter maakten de Rus sen plotseling eén zwenking. Ze lieten hun bezwaren tegen het controle-stelsel vallen. Algemeen was men verbluft over zoveel Russische toegeeflijkheid, en, (het wan trouwen is nog niet dood en begraven), men vroeg zich af: „Zit hier geen addertje onder het gras?" De vraag moet bevestigend be antwoord worden. Het addertje is al te voorschijn gekomen. In zijn rede over de ontwapening heeft Molotow gewezen op de noodzaak van internationale controle op de uitvoering van een atoomverbod. Hij eiste de instelling van 2 commissie's n.l. een voor de controle op de wapen beperking en een voor controle op de uit voering van het atoomverbod. Beide 'com missie's zouden staan onder de Veiligheids raad en voor beide zou dus het veto-recht gelden. Hiertegen is van verschillende zijden bezwaar gemaakt. Voornamelijk de kleinere landen, w.o. Nederland zijn geen voorstanders van het veto-beginsel, vooral Op Vrijdag 6 December a.s. zal men de Flakkeese reis- en/of kampioenduiven kun nen bewonderen in Hotel Spee te Sommels- dijk. Voor de jeugdige liefhebbers zal bij goede oplettendheid veel te leren zijn. De van voor de oorlog reeds bekende Keurmeester v. Veen zal de beesten naar waarde classificeren. Niet alleen op schoonheid maar ook op vliegtype zal worden gekeurd. Wij hopen van ganser harte dat alle Flakkeese melkers, maar ook de niet- postduivenbezitters deze interessante Ten toonstelling zullen komen bezoeken en wachten in spanning op de Vrijdag. Uit: Nieuws v. d. Seinpost. door Kurt S beurt, officieel

Opbouw | 1946 | | pagina 2