Ons Flakkeesch VOOR DE KINDEREN Ger. Kerk: 10 uur en 2.30 uur: Ds. Brinkman van Wassenaar. Ger. Gem. 10 uur, 2.30, 6 uur: Ds. Blok uit Zeist. Agenda M.V. „Bidt en Werkt: Bijbel inleiding A. Stolk, 2 Kron. 12 en 13. Na de pauze instuderen Kerstprogramma. De lijst van stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gem. alhier, ligt 14 dagen ter inzage bij den Heer N. v. Nieuwen- huijzen. Mej. G. H. Koning, hoofd van de Chr. Kleuterschool alhier, is in gelijke functie benoemd aan de Kleuterschool te Harderwijk. STELLENDAM. Aan de Gem. Visch- mijn werd in de week van 18 Nov. t/m 23 Nov. aangevoerd 7.900 kg. Garnalen; 50 kg. Schar; 10 kg. Bot; 100 kg. Wijting. Maandag j.l. had schipper Joh. v. Dam het ongeluk een geheel vischbord te verliezen, dat werd versplinterd doordat hij met zijn net vastliep in een verankerde mijn die daarop explodeerde. Gelukkig liep het ongeluk goed af daar het ongeval bij materieele schade beperkt bleef. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 u. dhr. Smit uit Heemstede en n.m. 6 u. Ds. van Asch van Sommelsdijk. V.m. extra collecte voor de Inrichting van Vallende Ziekten en n.m. Doopsbediening. Ger. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Brinkman uit Wassenaar. GOEDEREEDE. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur en n.m. 6.30 uur optreden Ds. Steur van Olden- broek, dan zal dankstond voor het gewas worden gehouden, waarbij dan tevens een dankoffer gebracht kan worden, voor Diaconie en Kerk. OUDDORP. B. en W. maken bekend, dat gebleken is, dat niet voor alle in de gemeente aanwezige honden over 1946 belasting is betaald, omdat daarvan door de houders geen aangifte werd gedaan. Binnenkort zullen voor deze honden aan slagen worden opgelegd tot het viervoudige van het gewone tarief. Deze verhoogde aanslag kan echter nog worden voorkomen door de houders, wanneer zij alsnog voor of 5 Dec. a.s. een aangiftebiljet ter gemeente secretarie inleveren. Schipper Joh. Melissant bevarende de motorschuit O.D. 18 had het ongeluk op de Noordzeevisscherij zijn net te ver liezen door een wrak. Dit beteekent een schadepost van 200. De kustlichtjoren aan het Westhoofd die door de Duitschers de laatste dagen voor de caputilatie nog werd vernield zal naar men verneemt door een stenen toren worden vervangen. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat bij C. Rijnbrand nog Frambo- Zems in vollen bloei staan. Bij den heer S. Boelaars werd een dezer dagen een fiets ontvreemd. De Burgemeester van Ouddorp Z.H. maakt bekend, dat een openbare veegade- ring van den raad is belegd tegen Vrijdag 29 Nov. '46 des v.m. 9 uur. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en n.m. 2.30 uur Ds. Hovius v. Hooge- veen. Bediening van den H.D. aan 15-tal kinderen des n.m. Ger. Kerk: v.m. 10 en n.m. 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Ger. Gem: v.m. 10 en n.m. 2.30 uur Leesdienst. Gevonden een portefeuille met inh. Inlichtingen bij C. de Mooij. Hoestsiropen, Zalf voor schrale handen, badzouttabletten voor wintervoeten, uier- zalf, creoline. dL VRAAG'T BE/VS IN (+)WED.KURVINKSDROGISTER! v—KERKSTR. 160 - OUODORF NIEUWE TONGE. Aan belanghebben den wordt medegedeeld, dat het bureau van de schade enquete commissie afd. huisraadschade met ingang van 2 Dec. a.s. verplaatst wordt naar Veerhaven 4 te R'dam. De voorz. van het consumentencre- diet deelt aan belanghebbenden mede, dat op Zaterdag 30 Nov. '46 van 6.30-7 uur ten gemeentehuize de laatste zitting zal worden gehouden voor het inleveren van aanvraagforrr ulieren. Op 1 Jan. '47 zal het l*1/* jaar geleden zijn dat Dr. P. J. de Man werd benoemd tot gemeente-geneeshee.. Voetbal. Zaterdagmiddag speelt om 3 uur N.T.V.V. I een wedstrijd tegen Flak- kee 5 van M'harnis. Voor de Uien besteed men momen teel 6,60 per 60 kg. met veel vraag. De reeds in vooruitzicht gestelde Brievenbus te Battenoord is j.l. Dinsdag geplaatst. De buslichting zal geschieden 11 uur v.m. Onze vroegere dorpsgenoot de heer A. Verhoek werd.met ingang van 16 Oct. '46 benoemd tot adjunct Inspecteur van politie te Amsterdam. Hij genoot zijn schoolopleiding bij het Hooger Onderwijs aan het Marnix-Gymnasium te Rotterdam. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. v. d. Kooij. Des v.m. bediening van den H.D. verbaal opgemaakt wegens smokkelen en het drijven van z.g. zwarten handel. Kerknieuws. Predikbeurten voor a.s. Zondag. Nederl. Herv. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Sonnenberg. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Bos. Nu we 't over de klanken hebben wijs ik er op, dat de ui-klank zeer weinig in 't Flak- keesch voorkomt. De ui-klank is een pas later in Noord- Nederland doorgedrongen klank. En in het Flakkeesch heeft deze ui zeer weinig ingang gevonden. Ik hoef maar te herinneren aan woorden als: huus (huis), dimster (duister), muus (muis), fluustere (fluisteren), ruze, (het wai ter must), druse (hie zit altied te drusente twisten, of tegen te spreken), buje (bui), juun (ajuin), abuus (abuis), luus (luis), en ge ziet 't: De uu, de oude uu-klank heeft zijn plaats behouden. De ui kómt wel voor in 't Flakkeesch: Laet 'en mar wat tuie. De puie op den dorsvloer. Een struile waeter. Een buize. Let hier eens op den eigennaam Buis en Gebuis. De naam Gebuis wordt vaak, zoo niet altijd, als Gebuus uitgesproken. Ook de y-klank is pas later in Noord- Nederland ingedrongen. De y is een Bra bantse klank en deze is mede door de komst naar 't Noorden van vele Zuid-Nederlanders na 1585, hier ingeburgerd. Ook haar heeft de Flakkeeënaar geen ruimen ingang verschaft. Denk maar aan: riek (rijk), stief (stijf), diek (dijk), lief (lijf), twufelen (twijfelen). Daardoor heeft 't Flakkeesch wel iets van het Nederlandsch der Middeleeuwen. Je leest daarin b.v. mine (mijn), hi (hij), aert- rike (aardrijk). Tenslotte over de klankleer nog dit: Op Flakkee wordt in woorden als Frans, Hans, dansen een andere neusklank gezegd dan in het Hollandsch. In de laagste klas moest ik schoolblijven om de n „goed" te leren zeggen, daar ik die meer als ng uitsprak. Dit fijne verschil n klank is moeilijk aan te geven, maar het komt voor op Flakkee. gekomen, dus dat kunnen we nu geen wed strijd meer noemen. Dat is nu in duigen gevallen. Maar ik zal de verhaaltjes wel bewaren. Dan gelden ze toch nog voor een volgende keer. Ook heb ik een gedichtje gekregen van Adrie v. A. uit N. T. Het is gemaakt door iemand uit Herkingen en het heet: De Canadees en gevolgen I In een rumoer'ge oorlogstijd, vol van ver raad en list. Van heerschappij en boos geweld, van heidendom en twist. Gebeurde 't eens, 't was in de herfst, dat Herkingen aan de „zee" De „stad", beroemd door vis en volk bezocht werd door een Jankee, Nu vraagt gij U, verwonderd af: wat moest die Jankee daar? Dacht hij niet aan zijn vijanden, zag hij daar geen gevaar? Welzeker, 't was het noodlot slechts, dat deze vlieger trof Genoodzaakt om te dalen, beschoten door een mof. Zijn vrienden vlogen boven hem, hij keek hulpzoekend rond Zijn geoefend oog had reeds gezien; 't was hier geen daling grond Geheel verzoend nu met zijn lot, ziet hij zijn vrienden gaan, Groet hen tot afschijd met de hand, en bleef alleen toen staan Een moffenauto kwam weldra en nam de Jankee mee, Maar met één enkel afschijdswoord was 't dorpje niet te vree Het volk kwam plots in rep en roer, verdrong zien om hem heen. Doch... aan het bittere gevolg dacht momenteel niet één. Zoals aan velen is bekend, strooit ons Germanenland Met Adolf Hitler aan het hoofd, de straf met gulle hand. Zelfs aan het dorpje Herkingen. bekend bij N.S.B. Bezocht door veel verradersvolk, viel deze straf niet mee. Nu zitten alle Herkenaars om zes uur achter 't raam. Dat is, naar men begrijpen zal, verre van aangenaam. Maar waar men komt en wie men hoort, het klinkt op heel Flakkee Hoewel 't een ieder tegenvalt, valt Herkin gen toch mee! Jankee Canadees, momenteel op 't ogenblik. Dit gedicht is gemaakt in de bezettings tijd. Tot schrijvens! Tante MAR. OUDE TONGE. Door de Afd. van het „Groene ICruis", alhier, is een „Wijk- gebouw-fonds" gesticht, waarvoor reeds verscheidene giften zijn ingekomen bij het Bestuur. Tot versterking van het Fonds zal a.s. Dinsdag, 3 December, des avonds 7.30 uur, in de Oude School een Zang- en Voordracht-avond worden gehouden. Aan de gemeente Schipluiden zal als dank voor de hulp, die zij betoond heeft door onze gemeente te adopteren, een gedenkraam worden aangeboden. Het raam is ontworpen en uitgevoerd door de glazenier Jongeneel uit Delft en geeft te zien: op den voorgrond het inunda tie gebied waar op de achtergrond de toren van Oude Tonge rijst tegen de donkere hemel. Het wordt geflankeerd door de wapens der gemeenten Oude Tonge en Schipluiden. Het zal geplaatst worden in het Raadhuis van Schipluiden, alwaar het op 10 December a.s. zal worden overhandigd door een depu tatie, bestaande uit het H.A.R.K.-comité, de Muziekvereniging, de Zonnekloppers, de R.K. Toneelvereniging „Margriet" en een kernploeg uit de Gymn.ver. O.K.K. Door Notaris Ris werd bij 'Afslag verkocht de volgende goederen ten verzoeke van de Erven C, Mooijaart, alhier. Koop III: 10 Huizen met erven, aan de Nieuwstraat, Nrs. 40-49, samen groot 10,97 Aren, ingezet door Joh. Bezemer voor 6.000,Deze koop is aangelopen. Koop IVEen perceel tuin in Vogelenzang groot 1,90 Aren, ingezet door W. Mooij aard voor 100,Afgemijnd door A. J. v. d. 'Vliet op 165,—. Koop V: Het recht van erfpacht tot 1 November 1949 op den grond met de daarop staande opstallen, aan de Oostdijk Nrs. 22-25, samen groot 2,51 Aren, ingezet door H. Hartog voor 100,—. Afgemijnd even eens door H. Hartog op 370,- De kopen I en II werden reeds bij de inzet verkocht. De A.-R. Kiesvereniging kwam in ledenvergadering bijeen. De Voorzitter opende deze vergadering en memoreerde in zijn openingswoord de voorbije verkie- i zingen, waarop wij dankbaar mogen terug zien. Voor de toekomst wees spreker erop dat het voor de belijders van den Christe- lijken Godsdienst steeds moeilijker zal worden en spoorde aan getrouw te zijn en te blijven aan Schrift en Belijdenis. Na het lezen der Notulen hield de heer J. van Oostenbrugge een inleiding: „Het Consumentencrediet". Op dit actuele on derwerp, op glasheldere wijze voorgedragen, volgde een interessante practische bespre king. Met woorden van dank aan allen en met de belofte van de Voorzitter aan de leden hen op de hoogte te houden met de zaken uit den Gemeenteraad, wat zover openbaar, werd deze vergadering met dankzegging gesloten. Kerknieuws. Predikbeurten voor a.s. Zondag. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Th. G. Vollebregt van Ermelo. (Dankstond voor het Gewas met Oogstcollecte). Ger. Gemeente v.m. en n.m. leesdienst. Door de afd. van het „Groene Kruis" alhier, is een „Wijkgebouwfonds" gesticht, waarvoor reeds verscheidene giften bij het Bestuur zijn ingekomen. Tot vergrooting van het fonds zal op Dinsdag 3 December a.s. des n.m. 7.30 uur in de Oude School een zang- en voordrachtavond worden ge houden. De Zangevereeniging „Excelsior" al hier behaalde op het zangconcours te Delft in de 3de Afd. een 2de prijs met 273 p. De heer A. v. d. Voorde, alhier, is met ingang van 1 Dec. a.s. aangesteld als verslaggever bij het Algemeen Neder landsch Persbureau. OOLTGENSPLAAT. Op 18 December a.s. zal in de polders onder deze gemeente en de gemeente Den Bommel de jaarlijkse schouw worden gehouden. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden, heeft de som van ruim 1300,— opgebracht. Deze week zullen de eerste 4 van de 11 woningen, die in deze gemeente worden gebouwd, onder de kap komen. De Firma v. d. Boogert Zn., die zich de laatste jaren speciaal toelegt op de bouw van carrosseriën voor vrachtauto's enz., kreeg dezer dagen zelfs opdrachten uit Groningen en Amsterdam. Deze carrosse riën worden binnen een tijd van een dag opgebouwd, zodat er binnen korten tijd vele kunnen worden afgeleverd en deze Firma hierdoor een behoorlijk steentje bijdraagt aait de opbouw van ons land, vooral wat het vervoer betreft. Door de Rijkspolitie is tegen een in woner der gemeente Den Bommel proces 1 STAD AAN 'T HARINGVLIET. De vorige week zijn uit deze gemeente voor den Militairen dienst (lichting 1947) goedge keurd: K. Maliepaard, L. Breesnee ,A. Timmer en G. den Hollander. Afgekeurd zijn: L. van Biert Tz. en J. Huizer Pz. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk, alhier, heeft opgebracht de som van 1572,647*. Kerknieuws. Predikbeurten voor a.s. Zondag. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Vink. Geref. Kerk. v.m. 9.30 en 's avonds 6 uur, Ds. v. d. Hoorn. Geref. Gem. v.m. 9.30 en n.m. 2 uur en 's avonds 6 uur, Leesdienst. DEN BOMMEL4 De wnd. gemeente ontvanger van Den Bommel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij Zater dag, 30 November a.s. geen zitting zal houden. OUDDORP1 De heer J. Moolenaar, onderwijzer aan de Bijz. School alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Kraling- sche Veer. 8. Alleen als we klanken moeten voorstellen, die in 't geheel niet in 't Hollandsch voor komen, zullen we dat in de spelling moeten uitdrukken. „Gae (ga) mar es om broad", (brood) schrijven we dus. „Goa je mee?" (Ouddorp). Bes'e Opbouwnichten en -neven Marijke v. d. W. te N. T. Plotseling heb ik er nu een nieuwe nicht bij. Leuk, hoor! schrijf je nog eens, Marijke? Jammer, dat je de laatste twee raadsels niet opgelost hebt. De andere had je allemaal goed. Janna L. te Mei. Jij was plotseling maar opgehouden met de raadsels. Je verhaaltje heb ik ook gekregen, maar van die ver haaltjes wedstrijd vertel ik straks meer. Je vraagt, of je nog in aanmerking komt voor een prijs als je er al eens een gekregen hebt. Natuurlijk, Janna! Rookt je vader al lekker van de tabak, die jij aangeregen hebt? Nellie K. te D. B. De eerste raadsels had je goed, hoor! Doe je de volgende keer ook weer mee? Dag, Nellie! Kees en Maartje de Vr. Wat kan die Kees mooie druklettertjes schrijven. Jullie had den de raadsels ook goed, hoor! En die Maartje is Zaterdag jarig. Gefeliciteerd, Maartje., 'j Hoop maar, dat je Zaterdag een fijne dag zult hebben. Vertel je mij d'r nog eens iets van? Corrie en Nellie V. uit D. B. Natuurlijk mogen jullie ook mijn nichtjes zijn en ook meedoen aan de raadsels. Tot de volgende keer dan. Corrie M. te OIn raadsel I was je ver geten te zetten, "dat de oplossing is: Vader land en raadsel VIII was fout. Jammer, hoor! Ben je nu weer helemaal beter? Kijk, nu staat je naam weer'in de krant. Vind je dat niet fijn? Corrie M. te St. a/h H. Je verhaaltje heb ik gekregen. Het is mooi, Corrie. Maar daarover vertel ik straks meer. Raadsel 6 en 8 waren fout. De moed niet laten zakken, hoor. De volgende keer beter. Dus tot de volgende keer, Corrie. Bertha M. te St. Jouw verhaaltje was ook mooi, hoor Bertha en keurig geschre ven. Hennie de W. te M. Jij bent nog eens blij met je cadeautje en ik ben blij, dat je me netjes bedankt. Is het bij jullie op de padvinderij nu al Sint-Nicolaas geweest? Of zijn ze in Amerika in de war met de tijd voor Sint-Nicolaas. Spanje is er ook zo ver vandaan. Adrie v. A. te N. T. En ik ben blij dat jij blij bent met je penhouder. En weet je waar ik nog blijer om ben? Dat ik zo'n mooie lange brief van je moeder gekregen heb. Ik ken jullie helemaal niet, en ik weet nu toch al aardig wat van jullie af. Maar één ding weet ik wel eég Zeker en dat is, dat jij een fijne moeder hebt. Wees daar maar erg blij en dankbaar om, hoor! Ik zal je Moeder wel een eens brief terug schrijven en als ik in N. T. kom, kom ik vast eens kijken. Nu iets over die verhaaltjeswedstrijd. Er zijn maar een paar verhaaltjes binnen-

Opbouw | 1946 | | pagina 6