OPBOUW No. 57. 29 November 1946 TWEEDE BLAD Van over de Grenzen STRIJD Plaatselijk Nieuws Hitier en zijn trawanten joegen het Duitse volk de oorlog in, met als doel: het verwer ven van Lebensraum. De Führer aller Germanen droomde ervan, door een reeks van oorlogen, de gehele wereld aan zich te onderwerpen. In plaats echter van een wereldheerschappij, heeft Hitier het Duitse volk een land vol puinhopen nagelaten, waarin het met de Lebensraum aller ellen digst gesteld, is Dat blijkt treffend uit de berichten over voedsel- en woningnood in Duitsland. In 't bijzonder in de Britse zone is de toestand heel ernstig. Er komen hier veel gevallen van hongeroedeem voor. Tenge volge van ondervoeding is de algemene weerstand tegen ziekten aanmerkelijk af genomen. Ook de woningnood is groot. Het militair bestuur heeft aan eiken be woner 4 vierkante meter „lebensraum" toegestaan. In de praktijk heeft men echter vaak nog minder als deze cel-ruimte. In de rechtszaal te Neurenberg, die sedert 1 October j.l. niet meer gebruikt was, is een nieuw proces begonnen. Ditmaal zitten 25 Nazi-doktoren in de beklaagden-bank. Ze hebben zich gedurende het Nazi-regiem aan allerlei wreedheden in de vorm van „proeven" op levende mensen, schuldig gemaakt. Na de voorlezing van de akte van beschuldiging werd aan de beklaagden de gebruikelijke vraag gesteld of zij schuldig waren. En- ook thans klonk weer uit aller mond: Unschuldig. Op 13 December begint in Hamburg het proces tegen de leiding van het voormalige vrouwen-concentratiekamp „Ravensbrück" In totaal waren er 16 beklaagden. Twee van hen, de kampcommandant en de „arbeits- führer" zijn uit hun gevangenschap ont vlucht en nog niet opgespoord, zodat waarschijnlijk 14 beklaagden, onder wie vele vrouwen, zich zullen hebben te verant woorden. Men verwacht dat het proces ongeveer 7 weken zal duren. De 45-jarige Haagse vroedvrouw, Neeltje Epker, is één der voornaamste getuigen. Nu we toch over processen schrijven, vermelden we ook, dat in Amerika: het proces tegen Lewis, den leider der stakende mijnwerkers, begonnen is. De verdediger van Lewis heeft getracht aan te tonen dat zijn cliënt niet door het federale gerechtshof veroordeeld kon worden. De openbare aanklager verklaarde 10 getuigen te zullen oproepen om aan te tonen welke ruïneuze gevolgen een voortzetting der staking zou hebben. Deze gevolgen zijn reeds nu ernstig. 80.000 arbeiders zijn reeds werkloos en volgende week zal hun aantal pl.m. 350.000 bedragen. Het aantal zal tenslotte stijgen tot 100.000. Naar verluidt, heeft Lewis echter geheime onderhandelin- VERVOLGVERHAAL door W. v. d. AKKER 1 Bert de Vries wordt vroeger uit zijn slaap gewekt dan normaal. Het is nu niet zijn vader, die onderaan de trap met: •Bert, het is tijd joh", hem uit het rijk der dromen tot de werkelijkheid roept, maar een dof geronk, dat nu eens sterk, dan weer zwak door het open raam binnenkomt. Het vreemde, het ongewone treft hem. Even ligt hij nog te luisteren, dan herkent hijvliegtuigen. Niet maar een enkele, dat zou voor hem, die betrekkelijk kort bij Waalhaven woont, noch vreemd, noch ongewoon zijn. Hij slaat de dekens weg, springt uifbed en loopt naar het raam van zijn kamertje om te zien wat er eigenlijk gaande is. Lang wordt hij niet in het onzekere gelaten. Hij ziet drommen vliegr tuigen en hoort plotseling het zenuwachtig ratelen van het afweergeschut. Hij begrijpt. Het betekent oorlog. Het betekent dat Hitier voor de zoveelste maal zijn beloften heeft geschonden. Bert kleedt zich aan en gaat naar beneden. Zijn vader en moeder komen ook reeds aangekleed uit hun slaapkamer. Hij kijkt naar hen, ziet dat ook zij het begrepen hebben. „Die ellendige moffen" zegt pij, van Genderen mocht Maandag wel zeggen, dat we nooit bang behoefden te zijn, dat Ze ons zouden aanvallen. Ik ben benieuwd of gen aangeknoopt met de Mijn-eigenaren. Toch is er over 't algemeen weinig hoop op een spoedig einde van de staking. Hoopgevend zijn wel de berichten over de bijeenkomsten der Grote Vier in het Astoria Hotel te New-York. In een besloten vergadering, waaraan slechts de 4 Ministers en hun tolken deelnamen, is Woensdag tenslotte overeenstemming bereikt over de kwestie Triest. Vooral de Amerikanen waren zeer ingenomen met het resultaat, dat de door Byrnes belegde bijeenkomsten, opleverden. In Lake-Succes, waar de politieke com missie der V.N. de afgelopen dagen gede libereerd heeft over de opgave der strijd krachten, zowel binnen als buiten het land, is gisteren tenslotte na een debat van 51/» uur, besloten, dat alle leden vóór 1 Januari a.s. volledige opgaven zullen verstrekken van al hun strijdkrachten, benevens van hun vloot en luchtbases. Molotow wilde ook inlichtingen over de bewapening, maar de commissie verwierp dit Russische voorstel. Reeds tekenen zich bij deze besprekingen de manoevres weer af, die bij de ontwapenings-besprekingen tussen de beide wereldoorlogen zo vaak gehouden werden en die alle conferentie's tenslotte op een mislukking hebben doen uitlopen. Een heel belangrijke conferentie wordt thans belegd in Engeland over de toestand in Br. Indië, die zeer dreigend genoemd kan worden. Brits Indië bezorgt de Eengelse regering veel hoofdbrekens. Hier staan 2 grote bevol kingsgroepen ii.l. de Mohammedanen, verenigd in de Moslim-liga en de Hindoe's, in de Congres-partij, als water en vuur tegenover elkaar. De wederzijdse moord partijen zijn er het bewijs van. Door 3 Engelse kabinetsministers is op 16 Mei een leidraad opgesteld, volgens welke de Indiërs zelf hun lot konden bepalen. DeMoham- medanen wezen haar echter van de hand. De onderkoning, Lord Wavell, heeft sedert dien eindeloze pogingen in het werk ge steld om de beide groepen tot elkaar te brengen. Zijn pogingen hebben echter schipbreuk geleden. Thans is hij met 2 leden van elke groep, benevens 1 vertegen woordiger van eèn derde groep, die al aanstonds de Engelse leidraad van de hand wees, naar Londen ontboden, ten einde daar op nieuw te confereren. De vertegenwoordigers der Congres-partij heb ben echter voor de Londense uitnodiging bedankt. Zij eisen voor zich, als sterkste partij, het recht op om zelf te beslissen?, hoe Indië bestuurd zal worden. Engeland kan echter, om verschillende reden onmogelijk de Mohammedanen loslaten om der wille van de Hindoe's. Hoe deze kwestie opge lost moet worden, is voorshands nog niet te zeggen. Misschien wil Engeland, dat zo trouw ter zijde gestaan heeft met be middelaars, bij onze Indische moeilijk heden op zijn beurt nu wel gebruik maken van een Nederlands „hulpje in de huis houding,," Succes" is dan verzekerd. Spreuk van de week Vijandschap wordt eerder door liefde en grootmoedigheid dan door haat en strijdlust opgeheven. hij nu nog zo voor die lui is". Berts ouders zeggen niets. Beter dan Bert realiseren zij zich welke ramp Neder land getroffen heeft. Zij hebben de vorige wereldoorlog meegemaakt en horen ver tellen en gelezen over de verwoestingen in België. Ze gaan naar buiten, nu niet bekoord door het prachtige schouwspel van de opkomende zon en de heerlijke morgen lucht; stil en somber staan ze daar, achter de schuur, te kijken naar de vliegtuigen met de hakenkruizen, die in grote zwermen voorbij trekken. Nu en dan horen ze het getik-tak van het afweer. Bert gaat de schuur in en komt met zijn fiets terug. „Ik ga naar 't dorp, misschien hebben ze al wat door de radio gehoord". Zijn vader knikt goedkeurend. In 10 minuten heeft hij het dorp bereikt. De mensen staan in kleine groepjes te praten. Bert rijdt naar zijn vriend Gerrit van Zan ten. Door de achterdeur gaat hij naar binnen. Gerrit zit bij de radio. „Wat zeggen ze?" vraagt Bert. „Niets dan dat er honderden Duitse vliegtuigen boven ons land zijn. Ze geven waarschuwingen en inlichtingen voor het afweergeschut. Er zijn waarschijnlijk para chutisten gedaald". Gerrits moeder komt de kamer in en wenst Bert goede morgen. „Ook goede morgen mevrouw. Het begin is echter niet best, vindt U wel?" Ik geloof niet dat dë morgen zo goed zal zijn en deze dag evenmin. De wed. van Zanten glimlacht. Ze kent Bert. Zijn tong is goed. Ze mag hem graag. MIDDELHARNIS. In verband met het nieuwe rangenbesluit is de heer Rijnders opperwachtmeester der Rijkspolitie inge deeld als Groepscommandant bij de Rijks politie alhier, en is bevorderd tot Opper wachtmeester de heer A. Terpstra wacht meester te Melissant, terwijl enige wacht meesters dezer afdeling bevorderd zijn tot wachtmeester le klasse. In het jaar '47 zullen de werkgeveis de op dat jaar betrekking hebbende ver zamelloonstaten, en (voorzover losse arbei ders betreffende) de collectieve loonstaten per kwartaal kunnen bijhouden en totali seren. Vanwege landbouwherstel zal dit jaar voor de inundatiegebieden op het ei land nog 3000 ton gips worden aangevoerd. De eerste lading wordt spoedig verwacht. Op de vergadering van de gem. Zangvereniging de Volkszang is besloten om een Nationaal Zang- en Muziekcon cours te organiseren waarschijnlijk in Mei 1947 te Middelharnis. Dit concours zal zonder kermisvermakelijkheid zijn. Burger!. Stand over de maand Nov. 46 Geboren: Abraham, z.v. L. de Korte en C. v. d. Linde; Jan, z.v. G. v. Lente en M. Lodder; Clasina Jacomina Johanna, d.v. C. W. C. v. Beekom en E. Bennewitz; Nicolaas Cornejis, z.v. J. d. Jong en M. Baak; Dirk Cornelis Krijn, z.v. B. Broere en J. A. v. d. Est; Abraham Marinus, Z.v. C. Jongejan en H. M. Dijkers; Jan Willem, z.v. W. Peeman en G. P. Born; Leendert, Z.v. J. v. Sliedregt en K. Buth; Hendrikus Z.v. W. C. Kasteleijn en C. Cator; Marga- retha Jannetje, d.v. A. C. v. Sliedrecgt en N. Rameijs. Ondertrouwd: A. W. v. Moort 23 j. en H. Dubbeld 24 j.; J. de Leeeuw 40 j. en J, Krijtenberg 39 j.; L, Witvliet 21 j. en E. J. v. d. Sluijs 18 jaar. Gehuwd: A. W. v. Moort 23 j. en H. Dubbeld 24 jaar. Overleden: C, Jordaan 83 j. wedn. van A. J. v. Es.; K. Breeman 76 j. wed van A. Schellius. A.s. Zaterdag des 's avonds 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. op te treden Ds. Blok van Zeist. Kerknieuws :Zondag I December '46 Ned. Herv. Kerk: v.tb. 10 en n.m. 6 uur Ds. A. Vroegindeweij van Loon op Zand. Ger. Kerk: v.m, 10 en n.m. 6 uur Ds. P. A. Zeilstra. Chr. Ger. Kerk: v.m. 10 en n.m. 6 uur Leesdienst. Ger. Gem: v.m. 10 en n.m. 2.30 en des 's avonds 6.30 uur Cand. de Wit van Gouda. A.s. Zaterdag zal in de H.B.S. dhr. A. J. Jansen Jr, voor de leerkrachten der Lagere Scholen een causerie houden over de moderne methodiek bij het onderwijs in Nederlands in de laagste klassen van de H.B.S. Tot bestuursleden der Oranje Ver. „Ons Vorstenhuis" werden gekozen de heren: W. Both, J. Louwerse, J. Oud en J. Peeman. De Ned. Herv. Kiesvereniging „Cal- vijn" heeft in haar vergadering van 22 Nov. candidaat gesteld voor notabel der Ned. Herv. Kerk de heren W. Both, C, P. Kijk uit, A. v. d. Nieuwendijk en P. Snijder. SOMMELSDIJK. Dinsdagmiddag sloeg het paard van melkboer den Hollander op hol in de Van Aerssemstraat. Op den hoek St.-Joris-Doelstraat-Dub- Zijn eerlijkheid en openheid trekken haar. „Ja Bert" zegt ze, „we hebben er dikwijls over gesproken en verwacht, dat men ons land niet ontzien zou, maar als het komt valt het toch tegen". „Mijn broer zit in Limburg. Gisteren kregen we juist een brief van hem. Misschien is hij nu al volop aan 't vechten", antwoordt Bert. Dan luisteren ze weer naar de waarschu wende stem van den omroeper. Hier en daar zijn er al parachutisten gevonden en neergeschoten, maar nog meer dalen er. Na een poosje fietst Bert naar huis en vertelt wat hij te weten gekomen is. „Ze worden bij bosjes neergeschoten", zegt hij. „Het zal ze niet meevallen. Ze moeten niet denken, dat ze alleen kunnen vechten". Ze schikken aan tafel en eten zwijgend hun boterhammen. „Ik wou dat ik maar niet afgekeurd was, dan kan je tenminste wat doen" denkt Bert hardop. „Het beste is maar te gaan werken. Ga vanmiddag nog maar eens luisteren, mis schien is er dan wat meer bekend", ant woordt zijn vader. Samen gaan ze naar het land. Ondanks de uitgebroken wrede oorlog moet het werk doorgaan. De bieten moeten gewied, straks gedund; de zakken met kunstmest staan gereed om de grond als 't ware tot vruchtbaarheid te dwingen. Zal men ook dit jaar weer oogsten? Zal men in staat zijn de oogst binnen te halen? De Vries voelt meer dan ooit de onvastheid van het aardse bestaan. Vrouw de Vries, alleen achtergebleven, bele Ring zwaaide de wagen tegen een aldaar staande paal en sloeg om. De geheele inhoud der melkbussen vloeide over de straat. Het ongeval liep af met materiale schade. Woensdag reed dhr. Oosterling uit M'harnis met een tractbr met aanhang wagen door de Van Aerssenstraa: toen deze laatste losraakte en tegen de woning van dhr. Nipius terecht kwam. Het geheele raamkozijn werd uitgerukt en de ruit verbrijzeld, Een heele schadepost, daar glas slecht verkrijgbaar is. Ned. Heiv. Kerk: v.m. 10 u. dh,. Baart van Dirksland en n.m. 6 uur Ds. van Asch. DIRKSLAND. Kerknieuws: Ger. Gem: v.m. en n.m. Leesdienst. DIRKSLAND. Tot contable van de Districtsraad Consumentencrediet alhier is benoemd dhr. F. den Eerzamen. De uiensortering „Dirksland" is j.l. Maandag met haar werkzaamheden be gonnen. De gedraaide uien zijn voor export bestemd. HERRINGEN. Van de 15 dienstplich tigen, ingeschreven voor de lichting '47 zijn er twee voorgoed ongeschikt verklaard. Aan C. van der Velde, alhier, dienst plichtige van de lichting '45, die inmiddels in werkelijken aienst is gekomen, is op zijn verzoek door den Minister van Oorlog voorloopig uitstel verleend van eerste oefening. De burgemeester vestigt er nogmaals de aandacht op, dat het zonder zijn toe stemming verboden is woningen te ver huren. Personen, die voor een woning in aan merking wenschen te komen kunnen zich op de gemeente-secretarie daartoe aan melden. Burgerlijke Stand over de mnd. Nov. Geboren: Marina Huiberdina, d.v. A. W. Soeteman en A. Dorst; Adrianus Stoffel, Z.v. S. v. d. Velde en K. H. Visbeen. Gehuwd: P, van Wezel en Jannetje van Wageningen. Vertrokken: L. Markus naar Dirksland; P. Slis met gezin naar Berkel en Rodenrijs. Ingekomen: A. W. Keijzer met gezin van Sommelsdijk. Voor de lichting 1944 van den dienst plicht zuilen 6 personen worden ingeschre ven. MELISSANT, Raadsvergadering op Vrijdag 29 dezer om 7 uur n.m. Burgm. en weth. roepen sollicitanten op voor de betrekking van helpster bij het onderwijs in de nuttige handwerken aan de O.L. school. Nadere inlichtingen op het aanplakbord. - Burgm. en weth. wenschen aan te besteden het vervoeren van grond enz. voor de uitbreiding van de algemeene begraafplaats. Nadere inlichtingen op het aanplakbord en bij den gemeente-architect. Op de Vrijdagavond gehouden leden vergadering van de Chr. School werd in de plaats van dhr. A. Groenendijk; die om gezondsheidredenen had bedan.t, ge kozen de heer K. Blokland. Inplaats van den heer D. Israël, die eveneens bedankte, werd gekozen de heer A. Both. Het vroegere Hoofd van de Chr. School, den heer K. J. G. van de Wal is te Driebergen in den ouderdom van 77 jaar overleden. Kerknieuws. Ned. Herv. Gem. 10 uur en 6 uur: Dhr, van Teilingen uit Leiden^ denkt onder het afdrogen van het vaatwerk aan Berts woorden: „Ik wou dat ik maar niet afgekeurd was". Dan zouden nu allebei haar zoons gemobiliseerd zijn. Twee zoons op wie ze misschien lang in angstige onzekerheid zou moeten wachten. Toch begrijpt ze B|rt zo goed. Bert heeft haar karakter. Ze ziet nog de verbeten trek op zijn gezicht, toen hij vanmorgen vroeg beneden kwam. Bert wilde doen... Als Bert 's avonds voor de derde maal van het dorp komt is zijn schoonzuster thuis. Een klein jaar geleden was Gré getrouwd met Piet de Vries. Sinds was Piet meer van huis geweest dan thuis. In het laatst van Augustus was hij als dienstplich tig soldaat gemobiliseerd. Een paar keer was hij een week thuis geweest om zijn zaken in orde te brengen. Nu wist ze hem aan het front. In Limburg zou hij als een der eersten tegenover de vijand komen te staan. Hij zou moeten vechten, hij zou vechten... Verder durfde ze niet goed te denken. Voordat het gezin de Vries naar bed gaat, later dan gewoonlijk, neemt vader de Vries evenals andere avonden de Bijbel. Hij leest met me^r kient dan anders. Aandachtig luistert men. God is een toe vlucht en sterkte, Hij is krachtelijk bevon den een hulp in benauwdhedendie de oorlogen doel ophouden... De Heere der heirscharen is met ons, de God Jacobs is ons een hoog vertrek. Gré drinkt deze woorden in. God kan ook Piet beveiligen. Een gebed stijgt op uit haar hart. (Wordt vervolgd).

Opbouw | 1946 | | pagina 5