Geef mij Bienef elt's Boter-speculaas Neemt eens proef met onze fijne Boterletters!! Een fijnproever zegt: Van ouds bekend Oranjestraat - Sommelsdijk Jongensmiddag gj KERSTGEDICHTEN S3 J- Abonneert U op dit blad! Distributienieuws» Centrale Veiling Middelharnis fSCHAAKRUBRIEKT St [ie er re rn tn |ijn lten in j/er- Ivan leert pers koor georganiseerd door de Ring van Ned. Herv. Knapenverenigingen op G.G. op GOEREE EN OVERFLAKKEE op Zaterdag 23 November 1946 in het Zondagsschoolgebouw te Sommelsdijk Na het zingen van Psalm 119 r 5 gaat de Ringvoorzitter, de heer C. P. Kijkuit voor in gebed waarna hij Lucas 19 10-27 leest. Jongens (aldus voorzitter) eerst heet ik jullie welkom. Dat doe ik niet zonder een bepaalde bedoeling. Want, zonder jullie hulp zou deze middag niet kunnen slagen. En "hoe zouden wij kunnen werken zonder jullie belangstelling. Ik zou het nog sterker kunnen zeggen: Wat is een generaal zonder soldaten. Zet in deze middag je beste beentje voor. Luistert met aandacht. Dit is echter moeilijk. Wie had kunnen denken dat we elkaar zo spoedig zouden zien na de fijne dagen in Huizen. Vervolgens richtte de voorzitter zich tot den Heer Leonard, vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur. Mijnheer Leonard het doet ons buiten gewoon genoegen dat U in ons midden aanwezig bent. U heeft hiervoor een grote reis moeten ondernemen. Uw activiteit is mede oorzaak dat U het hart van Flakkee •wint. U ziet hier misschien bekende Huizer gezichten. Namens onze jongens kan ik U mededelen dat, wat het H.B. in Huizen deed goed gezien was, en een prikkel vormt om voort te gaan. Tenslotte wil ik nog wijzen op wat we lazen in ons Bijbelhoofdstuk. Ook wij hebben, evenals in de gelijkenis, talenten gekregen. Woekert er mee. Ook het ene talent wordt opgeeist. Ons levens schuitje vaart door. Zonder Christus kun nen wij niets doen. Laten we deze middag zien in dat licht. Nu, jongens is het woord aan jullie. Geeft je beste krachten. Teunis de Vos van Ooltgensplaat was de eerste die de katheder moest beklimmen. .Zijn onderwerp „Esther" werd met grote aandacht gevolgd. Het pluimpje van den Ringvoorzitter was dan ook zeer op zijn ^plaats. Vervolgens in een bonte rij poëzie, proza, declamatie, zang etc. Het programma bestond uit bijdragen van alle verenigingen. Na Ooltgensplaat het andere uiteinde van ons eiland Ouddorp met het minder be kende onderwerp „Anthonie van Diemen" door D. Kreeft. Indië werd weer even dicht bij ons gebracht. Henk van Wageningen en Jan de Klerk verzorgden het Herkingse aandeel met 2 goed gekozen stukjes: „Slavenhandel" en „De slag bij Elands laagte". Ook Sommelsdijk liet zich niet onbetuigd. Bij monde van Joop van Splunter beluis terden we de vreselijke gevolgen van den .eersten wereldoorlog 1914-1918. Heiaas heeft een en ander de 2e wereld oorlog niet kunnen voorkomen. Joop, je onderwerp was keurig verzorgd. Wel wat moeilijk. Ter afwisseling het moeilijk te decla meren gedicht: ,,'t Schrijverke" door Leen Hoogmoed, lid van de Knapenvereniging van Dirksland. Leen, er is aan jou een declamator verloren gegaan, 't Was fijn jó, .zoals je het deed. We schrijven, herschrij ven en schrijven nog: den heiligen name van God. Een waardig slot aan het eind van een schoon lied. .„Gezamenlijk zong men daarna Psalm 89 7 en 8. Het was van de Vereniging van Meneerse gezien om met een onderwerp „Koningin Wilhelmina" naar voren te komen. Immers de liefde voor ons vorsten huis vervult ons allen. Kees Lodder, je •keuze was goed. Brand het je landgenoten in wat onze vorstin voor ons betekent, inderdaad je had gelijk toen je zei: In 1898 7 u 2f 'laar eed °P de grondwet. 7"e nfeft dien eed gehouden. God spare haar lang. y ^aansluiting hierop het Wilhelmus Na proza door A. Zoon van Dirksland war.) het Nieuwe Testament aan de orde, ingeleid door Cor van Dijk van Stad a/h aringvliet. Onderwerp: „De barmhartige maritaan Hoewel Cor nog maar klein wist hij toch een „groot" oiTderwerp iif eve.ren- Naastenliefde wat is ze vaak ver datj°n H* eens aan onze naoorlogse Voor de 2e maal in déze middag werd Guido Gezelle wat dichterbij ons gebracht en wel door de Knapenvereniging van Melissant. Jan Keizer declameerde het prachtigei Gij badt op enen berg alleen En Jesu, ik en vind er .geen Waar 'k hoog genoeg kan klimmen Om U alleen te vinden. Fijn Jan, dat jij dat gedicht zo goed uit je hoofd kende. Je hebt je (aldus de voorz.) een keizer betoond in je werk. Het slot der bijdragen werd eveneens door Melissant geleverd en wel door Doris Stolk. Op uitvoerige wijze bracht hij ons de fijne Huizer dagen nog eens in herinnering. Wat fijn toch dat het H.B. dit voor onze jongens heeft georganiseerd. Je kon zo echt uit het opstel proeven dat Doris genoten had. Vele vriendenbanden zijn gelegd in deze enkele dagen. Het onderwerp van Dorus lokte zelfs een applausje uit. Tot slot sprak de heer Leonard uit Dordrecht nog een enkel woord. 13 maanden geleden begonnen wij ons' werk te organiseren. 2 maanden later, dus zo ongeveer tegen Kerstmis is jullie eiland onder de loupe genomen. Het resultaat van onze eerste vergadering was gering. Slechts 3 waren aanwezig. Gelukkig is er voortgang gemaakt. Fijn dat er nu al zoveel leiders en... jongens zijn. Jongens, jullie werk dat van middag geleverd is, was van goed gehalte. Reuze dat jullie zo enthousiast zijn. Denkt er om jongens dat bij alles wat je doet, je dat in biddend opzien doet. Weest paraat en tracht een goede ver eniging te bouwen. Een vereniging waar een goede reuk van uitgaat. Het is zo nodig dat op allerlei manier aan de wereld ge toond wordt dat wij één zijn. Doet je werk met orde. God is een God van orde. Eenmaal zullen wij allen onzen God ont moeten. Al zijn we jong bedenkt dan wel dat we verantwoord moeten zijn. Gaat voort met je leiders. Het ga jullie goed. Wordt waardige leden van de kerk, van de maatschappij en leert op een bepaald ogenblik neën zeggen. Nog iets. Leest trouw het Knapenblad en bestudeert de stukken daaruit. Doet mee aan het oplossen van de Bijbelse raadsels. Je raakt zo goed thuis in den Bijbel. In het slotwoord sprak de heer C.P. Kijkuit in kwaliteit als voorzitter een kort dankwoord, waarna hij voorging in dank gebed. Evenals in de Lijdenstijd willen we samen in deze Adventsweken telkens weer een paar gedichten lezen, die ditmaal vanzelf sprekend betrekking hebben op het a.s. Kerstfeest. Het zijn alle gedichten van jongere dichters, meest Protestantse, maar ook 'enkele Rooms Katholieke. Wie de lijdens- en opstandingsgedichten destijds goed gevolgd heeft, zal thans verschillende bekende namen tegen komen. Ais algemene opmerking voor alle gedichten zou ik willen Zeggen: lees ze nauwkeurig, niet regel voor regel, maar let er bij op de leestekens; voor al op het eind van een regel worden vaak fouten gemaakt. Men rust er haast ahijd even, ook al staat er geen punt of komma; dat maakt het gedicht onduidelijk, vaak zelfs onbegrijpelijk. Wie er het volle genot van Wil hebben, leze ze voor zichzelf ook eens hardop. Misschien dat er jeugdverenigingen zijn, die ze voor hun vergaderingen willen gebruiken; dat zou me zeer verheugen. We beginnen deze week met twee ge dichten van Koos van Doorne en Hein de Bruinbeioe behoren zij tot de dichters, die ca de oorlog van zich hebben doen spreken. Koos van Doorne gal' ons: GEBED IN ADVENT Er is'niet veel veranderd, Héér, sinds Bethlehem Gij zijt voor ons een Kird gebleven; om Dien wij Kruisten te Jeruzalem behoeft geen Kerstvreugd prijs gegeVen. - Nu wij Uw dag weer zullen vieren oij kaarslicht en bij rode wijn, cii onze woning zingende versieren omdat wij .menen Zjnder ^waad >e zijn doe Heer, ons toch verschrikt begrijpen dat Golgotha begint bij Bethlehem: wien rond Uw stal slechts dromen rijpen hij zoekt vergeefs een nieuw Jeruzalem. Dit gedicht is wel zeer geschikt om mee te beginnen. Het helpt ons de juiste hou ding vinden voor Kerstfeestviering. Wij maken het altijd weer zo romantisch, zo idyllisch. Maar we mogen het ook a it jaar niet vergeten: wat in Bethlehem begonnen is, zal uitlopen op Golgotha. Ons tweede gedicht is dan van Hein de Bruin MORGEN IN BETHLEHEM Toen zij het Kindje had gelegd. zacht op hare knieër, Heeft zij gezegd: Ach Jozef, zie en nu ig Hij gekomen heeft geen 't vernomen. En Jozef, die de blijdschap zag groot in hare ogen, zei nu de dag al komt omhoog en 't schemért in de velden, zal ik het melden. Maar nauwlijks dat hij daaraan dacht, hoe dit zou gebeuren, riep iemand zacht omtrent de deure: Wij komen met vreden hier binnen treden De herders stonden bij de deur, stil en met vereren, zoet was de geur aan hunne kiêer en zij bogen de hoofden, dat zij geloofden. Toen zij het Kindje had gevlijd diep in Zijne kribbe werd daar gezeid: Aipus wij hebben 't horen al verkonden, en zo bevonden. De Bruin verdiept zich hier niet in problemen, persoonlijke moeilijke die het Kerstgebeuren m;t zich mee brengt. Hij vertelt ons heel eenvoudig, wat er die morgen na de wondere nacht in de stal gebeurde. In Maria's hart de vraag: hoe zal het bekend worden, dat de Verlosser ge boren is? En God, cue reeds geantwoord heeft door de herders naar de stal te zenden. Zulke eenvoudige, stille Kerstgedichten werden eeuwen terug geschreven door onbe kend gebleven, Middeleeuwsche dichters. De automobielproductie in Amerika De productie van personenauto's in Amerika bereikte in de maand October een nieuw na-oorlogs record van ruim 285.000 stuks. De vrachtauto-productie nam even eens toe met bijn al 10.000 stuks. In Januari '47 hoopt men het cijfer voor personen auto's op 334.000 gebracht te hebben. De totale productie van personenauto's zal in 1946 2.200.000 zijn. AANVULLING BONNENLIJST Voor de eerste helft van de 13de periode (24 Nov. t/m 8 Dec.) '46. Elk der volgende bonnen geven recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC612 (strook 3 49-4 Algemeen 100 gram suikerwerk 49-5 Algemeen 250 gram zachte zeep Bonkaarten KD, KE 612 (strook 3) 50-7 Algemeen 100 gram suikerwerk 50-3D Reserve 250 gram zachte zeep 50-3E Reserve 500 gram zachte zeep Tabakskaarten T 60 2 rants, tabaksart. Op bovenstaande bonnen kan met ingang van Vrijdag 29 November a.s. worden gekocht. Op de bonnen T 60 tabak zal bij aankoop van twee rantsoenen cigaretten tenminste een rantsoen cigaretten vervaardigd uit Zuid-Amerikaansche tabak, geleverd wor den. v Werkschoenen De Leider van den Distributiedienst Ouddorp Z.H. maakt bekend, dat gedurende het tijdvak heden tot en met 14 December 1946 aanvraag-formulieren ter verkrijging van werkschoenen kunnen worden afge haald en ingediend,. In aanmerking komen: 1. Personen, die volgens hun beroep in aanmerking komen. 2. Personen, die na 30 Nov. 1945 nog geen bon voor werkschoenen of Engelsche werkschoenen ontvangen hebben. 3^ hersonen, böven de 16 jaar. ïm verband met de inname van beschei den van personen, die opgenomen worden in gemeenschappelijke voeding b.y. Mili tairen dienst, Ziekenhuis e.d. blijkt het herhaaldelijk voor te komen, dat de gedeel ten Melk, vleesch en brood van de bon kaarten zijn verwijderd. In de meeste gevallen hebben de detaillisten deze in ontvangst genomen. Nadrukkelijk wordt erop gewezen, dat dit niet is geoorloofd. De nog niet geldig verklaarde bonnen mogen de detaillisten niet in ontvangst nemen. Zoowel voor het publiek als voor de detaillist kan dit onaan gename gevolgen met zich meebrengen. Uienveiling van Dinsdag 26 November 1946. Grove en Gewone uien 12,94; Drielingen 10,31; Picklers 12,88. Aanvoer 35.000 kg. Veiling van Woensdag 27 Nov'46 Witlof I 46-/ 50; Witlof Afw. 22-/ 37; Andijvie 12,10-/ 23,30; Kroten 3,40- 5,60; Bloemkool 16-/ 30; Spruiten 55-/ 70; Rode kool 10-/ 15,20; Boeren kool 13; Veldsla 2-f 6; Savoye kool 6,60-/ 14,40; Prei 12. No. 30 Adres: A. Wagner. Jaagpad 40. Delft. Het miniatuurtje van Havel (No. 26) heeft als sleutelzet \1Tgl-g4. Een probleem met zes stukken en zonder pionnen, die nogal eens als „lapmiddel" gebruikt wor den. 1-; Lg4. 2. Dbl mat. 1-; Kd3. 2. De4 mat enz. Van dit probleem goede oplossingen ontvangen van: B. Boeter, J. L. Braber, B. Vis en J. C. Wisse. Als No. 29 nemen we een tweezet van den Poolsen- componist M. Wrobel, die dit probleem aan de Hollanders opdroeg, die in 1937 de compositie-wedstrijd tegen Polen wonnen. Oplossingen inzenden vóór 14 Dec. lil verband met klachten over de porto-kosten wordt een langere inzendtermijn over wogen. Iedereen kan ten allen tijde met oplossen beginnen en dus de ladder mede bestijgen. No. 29 M. WROBEL a bcdefgb Wit geeft mat in 2 zetten.

Opbouw | 1946 | | pagina 3