Het zoute bedrijf Bemesting en bouwplan v Christelijk Buitengewoon Onderwijs Centrale Veiling Middelharnis Distributienieuws. Een klein ei voor de kinderen Ons Flakkeesch AARDAPPELEN De teelt vau aardappelen hebben wij steeds geremd, niet zoo zeer, omdat zij niet zouden groeien, maar omdat de cultuur van dit gewas nu eenmaal op het „zoute" bedrijf veel bezwaren met zich mede brengt. Aan den eenen kant zijn er de bezwaren van een diepere grondbewerking, waartoe het maken der bedden al gauw aanleiding geeft. Aan den anderen kant de risico's van wegrotten van den poter bij veel regen in het voorjaar en optreden van veel ziek eveneens bij overmaat vocht later in den zomer. Onze gronden, zelfs onze lichte „brakke" gronden, zijn nu eenmaal minder doorlatend dan voorheen, hetgeen voor de teelt van aardappelen ernstige gevolgen kan hebben. Indien wij daarbij bedenken, dat met de teelt aanzienlijke bedragen (kost baar pootgoed) aan den grond worden toevertrouwd, wordt het duidelijk, dat wij ons terdege moeten bezinnen eer te begin nen en zeker niet al te veel op één kaart mogen zetten. Aardappelen zijn bijzonder riskant voor den „zouten" boer; het afgeloopen seizoen heeft het ons hardhandig laten blijken. Nu mag men zich door één slecht oogstjaar ook weer niet al te veel laten afschrikken. Indien Augustus niet zoo nat was geweest, zou de oogst er ongetwijfeld geheel anders hebben uitgezien. Onder de gemeente Oolthensplaat in het Oostelijke gedeelte van het „brakke" gebied van Noord-Flak- kee is men best tevreden met de verkregen resultaten; in het midden van Flakkee ondervindt men echter eveneens in het „brakke" gebied veel moeijkheden. Het verschil in regenval, onder voor het optre den van Phytophthora overigens gunstige omstandigheden van temperatuur, laat ait uiteenloopend resultaat goed verklaren. Er is weliswaar ook in de „droge" pol ders veel ziek. Het staat echter vast, dat het gewas in de „natte" polders als geheel genomen ernstiger heeft geleden. In de „natte" polders liggen bijzondere risico's voor de teelt van aardappelen door de gebrekkiger doorlatendheid van den bodem, ook nog in de eerstvolgende jaren Het gaat er nu om deze risico's tot een minimum te beperken door doeltreffende Cultuurmaatregelen. a. Teelt alleen aardappelen op lichten grond. Hier toch is het structuur- verval bij goede bewerking en begip- sing gering. Valt de structuur onver hoopt toch tegen, ziet dan ook zonder aarzeling van de cultuur af. Beter een goed gewas gerst, dan aardappelen voor meer dan de helft ziekl b. Legt den poter hoog in het bed. De poter dient hooger te liggen, dan de voor tusschen de voren, bedden. Bij veel icgen, waarbij niet zelden water tusschen de voren zal blijven staan, ligt de poter dan niettemin betrek kelijk droog. Op deze wijze wordt wegrotten vermeden. Een en ander bereikt men door veel aanaarden. Opdat men daarbij niet te ver gaat, waardoor de grondbewerking te diep wordt, verdienen 5 a 10 cm. breedere bedden dan normaal gebruikelijk, overweging. c. Snijdt den poter niet, eveneens ter vermijding van wegrotten bij veel regen na het poten. Indien de grootte van het pootgoed snijden onvermij delijk maakt, snijdt dan vroegtijdig, zoodat de snijvlakken volledig inge droogd (verkurkt) zijn, alvorens tot poten wordt overgegaan. d. Houdt rekening met de uiteenloopende gevoeligheid voor Phytophthora bij de verschillende rassen. Geeft voor Uw zoute" gronden minder gevoelige ras sen de voorkeur. Bedenkt, dat Bintje buitengewoon gevoelig is voor Phvtoph- thora, zoowel in blad als knol; Eigenheimer eveneens, zij het ook iets minder dan Bintje. Bedenkt ook, dat Furore en in het bijzonder Alpha, Bevelander en Wilpo behoorlijk resi stent zijn tegen het „kwaad" zoowel in blad als knol. e. Spuit,wanneer de weersomstandigheden daartoe maar eenigzins aanleiding geven! Spuit zorgvuldigSpuit veel vuldig^. De Rijkslandbouwccnsident v or Noord Zeeland Goeree en Overjlakkee, Ir. C.W. C.v. BEEKOM. OPOE HERFST BIJNA 105 JAAR Op Zondag 8 December hoopt de oudste inwoonster van Rotterdam, bekend als Opoe Herfst, haar 105den verjaardag te vieren. NIET ALS DE ANDEREN. (vervolg.) Heb ik in vorige artikelen getracht om aan te tonen, dat er voor veleh, die niet zijn als de anderen, nog mogelijkheid bestaat voor 'n verstandelijke ontwikkeling en karaktervorming, mits dit geschiedt volgens bijzondere methoden en behandeling, thans wordt even Uw aandacht gevraagd voor hen, die niet opvoedbaar zijn, waarbij hoogstens'enige dressuur iets vermag. Ze kunnen nimmer enige inrichting'van onder wijs bezoeken en zijn het best op hun plaats op een in richting^als 's Heerenloó, Lozen- oord of de Mr. Willem van den Bergstich ting te Noordwijk. Hun ontwikkeling reikt hoogstens tot dat van een kind van 2 jaar. De vooruitzichten zijn wel somber: in het gunstigste geval leert het lopen en misschien dat het zelf gaat eten. Met veel geduld, toewijding en dressuur is het mogelijk ook nog zover te krijgen, dat het zindelijk wordt, doch hiermede is men aan het einde van de „ontwikkeling". Is het 'n jaar of zeven, dan ligt het nog de gehele dag liefst op z'n rug en spartelt wat met de beentjes. Lopen kan het dan nog in het geheel niet, hoogstens in een hoek van de kamer rechtop zitten. Praten kan het ook niet, en het ver staat U ook niet. Het kijkt maar steeds dezelfde kant op, en barst zo nu en dan uit in hevige huil-buien. Uit zichzelf doet het de hele dag niets. Spelen kan het niet; het mooist gekleurde speelgoed, beweegbaar of niet, het vermag zijn aandacht niet te trekken. Is er toch nog contact met de om geving? Het lijkt van niet, al is het zeer gehecht aan de moeder, die het voortdurend helpt. Helpt vader, of een der zusjes hem eens, dan wordt het rood van kwaadheid, of Weigert het aangeboden voedsel. Toch is hij niet, of slechts weinig lichame lijk minder ontwikkeld dan anderen van z'n leeftijd. Het hoofd is wat groot, de oogjes s zijn klein en staan wat diep. Kijkt men het in de ogen, dan merkt mén dat alle uitdruk king ontbreekt: ze „leven" niet. Dat het hoofd in verhouding van de andere lichaams delen zo groot is, en dit bij de geboorte reeds Was, heeft aanleiding gegeven tot de theorie, dat toen de hersentjes dusdanig beschadigd zijn, dat deze in hun groei en functie zijn belemmerd, zodat een regel matige ontwikkeling uitgesloten wps. Door dat het zich Weinig of niet beweegt, is de stofwisseling ook zeer vertraagd en lijdt het, vooral in de eerste jaren vaak aan alle mogelijke ziekten. Ook de slijmvliezen zijn zeer gevoelig: keelontsteking, bronchitis en oogontsteking, vragen de zorg van den huisarts. Ook als het voedsel Wat meer wordt en van andere samenstelling, raken de ingewanden van streek. Nu is het merkwaardig, dat het vaak een tamelijk weerstandsvermogen heeft, en deze ziekten weer te boven komt; bij zorgvuldige be handeling. Als regel Worden echter deze patiënten niet oud, en de kans dat het nog eens eenigszins zelfstandig zal Worden, is zeer gering. Waar om? Zo Wordt vaak oppervlakkig gevraagd. WaartoePast ons als Christen, 't Zijn ook schepselen Gods, mensen, ge schapen met een doel. Hij weet, Wat van Zijn maaksel zij te wachten n I i i kc. OOSTEROM. Oud Beijerland, Koninginneweg 39. Veilingberichten van Woensdag 20 Nov. '46. Witlof I f 67-f 85; Witlof (afw.) f 39-f 68 Spruiten f 61—f 74; Kroten f 5-f 7.80; Boerenkool f 10.30-f 11; Andijvie f 8.90; Veldsla f 18—f 20; Rode kool f 14.40; Bloemkool f 10—f 11, alles per 100 kg. Voortaan zal iederen Woensdag en Vrij dag des namiddags 3.30 uur Witlofveiling worden gehouden. Uienveiling iederen Dinsdag en Vrijdag des namiddags 2 uur. i ZEJBEGINNEN WEER Amerikaanse politie heeft een uit 15 leden bestaande ondergrondswerkende S.S.- bende, bewapend met revolvers en hand granaten in het gebied van Stutgart weten te ontmaskeren. De bendeaanvoerder was de 23-jarige vroegere S.S.-majoor Siegfried Kabus die als krijgsgevangene was ontsnapt. De bom aanslagen te Stutgart waren door hen uitgevoerd. OFFICIEELE BONNENLIJST voor de eerste helft van de 13e periode 1946 24 November t/m 7 December Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook 3) 49-1 Brood800 gr. brood 49-2 Brood400 gr. brood 49-1 Boter125 gr. boter 49-2 Boter 125 gr. margarine of 100 gram vet 49-3 Boter250 gr. margarine of 200 gram vet 49-1 Melk 4 liter melk 49-1 Vleesch 100 gr. vleesch 49-2 Vleesch 400 gr. vleesch 49-1 Algemeen 200 gr. kaas 49-2 Algemeen f. 50 gr. cacao 49-3 Algemeen 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam stroop enz. 49-1B Reserve. 1600 gr. brood 49-1C Reserve. 800 gr. brood 49-2B, 49-2C Reserve 3 liter melk 49-3 B Reserve. 100 gr. kaas 49-3C Reserve. 1 ei Bonkaarten KD, KE 612 (strook 3) 50-1 Brood 800 gr. brood 50-1 Boter 250 gr. boter 50-2 Boter 125 gr. margarine of 100 gram vet 50-1 Melk 12 liter melk 50-1, 50-2 Vleesch. 100 gr. vleesch 50-1 Algemeen 100 gr. kaas 50-2 Algemeen 50 gr. cacao 50-3, 50-4, 50-5 Alg. 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. 50-6 Algemeen 1 ei 50-1D Reserve 800 gr. brood 50-1E Reserve. 250 gr. rijst 50-2E Reserve. 300 gr. bloem Tabakskaarten enz. T 59 2 rantsoenen tabaksartikelen V 60 200 gr. chocolade en/of suikerw. X 59 2 rantsoenen tabaksartikelen X 60 100 gr, chocolade en/of suikerw. Voor de week van 1 t/m 8 December a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor Tabak en Suikerwerk. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Op de bonnen voor tabaksartikelen zal bij aankoop van 2 rantsoenen cigaretten ten minste één pakje cigaretten, vervaardigd uit Zuid-Amerikaansche tabak, gekocht moeten worden. Voor zoover nog voorradig, kan op de suikerbonnen pindakaas worden gekocht en wel één potje (pl.m. 370 gram) pindakaas per 250 gram. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 NoVember a.s. worden ge bruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 25 Nov. e.k. mag worden gekocht. Distributiekring Ouddorp Z.-H. Inlevering formulierenlBijz. Arbeid. De Leider van den Distributiedienst te Ouddorp Z.-H. maakt bekend, dat de formulieren ter verkrijging van toeslagkaar- ten voor Bijz. Arbeid voor de 13e periode 1946 en Zeep voor Vuilen Arbeid voor de 13e, le en 2e periode '47 dienen te worden ingeleverd op de bekende zitdagen en uren in de week van 25 t/m 29 November 1946. De na-uitreiking zal dan plaats hebben in de week van 1 t/m 6 December 1946. Distributiekring Ooltgensplaat De Leider van den Distributiedienst te Ooltgensplaat maakt bekend, dat de inleve ring van naamlijsten en aanvraagformulieren voor de na-uitreiking 13e periode 1946, toeslag Bijz. Arbeid, kan plaats hebben te: Ooltgensplaat op Donderdag 28 Nov. a.s. van 99.30 uur; Oude Tonge op Vrijdag 29 November a.s. van 99.30 uur; Den Bommel op Vrijdag 29 November a.s. van 1111.30 uur. Kantooruren voor het publiek. In verband met de invoering van een nieuwe werkwijze is het Kantoor en de Agentschappen met ingang van 25 Nov. a.s. als volgt voor het publiek geopend: Ooltgensplaat op Maandag- en Donder dagmorgen van 912 uur. Den Bommel op Dinsdagmorgen van 911 uur. Oude Tonge op Woensdag- en Vrijdag morgen van 911 uur. Buiten deze uren kan niemand worden geholpen. Gedrukt ter Flakk. Drukkerij J. M. Boomsma, Middelharnis CHOCOLADEPRIJZEN Met het oog op de feestdagen zijn afzon derlijke maximumprijzen vastgesteld voor speciale chocolade-artikelen en marsepein voor levering van detaillist aan verbruiker. Daarvoor gelden thans ,de volgende prijzen: Chocoladeletters, -harten en platfiguren (geen normaal wichtgoed), per 100 gram in papier verpakking:0,35 in carton verpakking:0,40 Niet bewerkte holle chocoladefiguren, 100 gram en zwaarder per stuk: 0,55 lichter dan 100 gram per stuk:. 0,60 Bewerkte holle chocoladefiguren, 100 gram en zwaarder per stuk: 0,60 lichter dan 100 gram per stuk:, 0,65 Marsepein-vormwerk:0,50 Overige marsepein-artikelen: 0,35 In de veertiendaagsche periode, welke op 23 November begint, zal voor de kin deren tot 14 jaar (de groepen C, D en E) een bon worden gegeven voor een ei. In verband met het aan den leg komen van de kuikens van dit jaar zal dat een ei zijn van klasse V, dat is een klein ei. De be voorrading van de winkeliers zal zoodanig zijn, dat zij op deze bonnen uitsluitend eieren van klasse V kunnen leveren. Het publiek zal dus voor dezen bon geen aanspraak kunnen maken op een grooter ei, ook al heeft de winkelier dat voorradig voor ziekenbonnen e.d. Een ruimere distributie voor eieren is op het oogenblik niet moge lijk. Mede in verband met de huidige beperkte voorraden zal het extra-rantsoen versnape ringen, dat per 30 November beschikbaar wordt gesteld, uitsluitend in suikerwerk kunnen worden opgenomen. Het is de bedoeling, in denzelfden vorm tegen Kerst mis een tweede extra-bon voor 100 gram suikerwerk te publiceeren. Als een extraatje voor de komende feest- - dagen zal in December een half ons thee bóven het normale rantsoen worden ge geven. Degenen, die hun verwachtingen op spijsolie voor de feestdagen hebben gesteld, zullen het een teleurstelling vinden te vernemen, dat daarvan dit jaar geen sprake kan zijn. De vetpositie is van dien aard, dat niet dan met veel moeite de voor de margarine-industrie noodzakelijke grond stoffen geïmporteerd kunnen worden. 8. Naar aanleiding van m'n vijfde stukje over ons Flakkeesch kreeg ik van een Oud dorper een briefje. Ik ben hem daar dankbaar'voor en voor meerdere opmerkingen van hem en ande ren, over wat ik over onze „tael" schrijf, houd ik me aanbevolen. We dienen n.l. goed te beseffen, dat we strikt genomen niet eens van „Flakkeesch" spreken kunnen, daar bv. in Ouddorp, Stellendam, Melissant, Ooltgensplaat ae taal telkens weer anders is en dus is het gewenscht, als ik opmerk zaam gemaakt word op punten waarin de taal van 't ééne dorp afwijkt van die van 't andere. Mijn briefschrijver wijst me er op, dat in Ouddorp niet gezegd Wordt: „bedde" met een korte e-klank, doch dat dit woord daar met een lang-gerekte e' gesproken wordt. Ik meen dat ook wel gehoord te hebben. De opmerking ligt op 't terrein van de „klankleer". Het eigensoortige van een dialect komt in vele dingen uit. Ik noem: Het gebruik van bepaalde Woorden bepaalde woord vormen; eigenaardige klanken. Over de Flakkeesche „klanken" schreven We nog njet, evenmin over speciaal-Flak- kéesche woorden. Dit briefje geeft me ge- reede aanleiding iets over „onze klankleer" te zeggen. Ik begin dan maar met het Ouddorpsche bedde en het Melissantsehe bed. Hier schrijf ik een en hetzelfde lelterteeken, maar wat een verschil in klanki De e in bedde is heel lang gerekt en die in bèd is kort, èn zweemt naar de a. Het heeft me heel wat moeite gekost een zuivere Hollandsche e-klank voort te bren gen. Ik had, evenals velen op Flakkee, de neiging de e meer achter „in de keel" te vormen, vlak bij de plaats waar de a ge vormd wordt. 'Het zelfde verschijnsel is op te merken bij de vorming van de ei. Ook die komt bij vele Flakkeecnaars dieper „uut de kele" te voorschijn, en lijkt meer op „ai". We zullen in onze stukjes over het Flak keesch deze c- en e:-klank toch maar op z'n Hollandsch schrijven.

Opbouw | 1946 | | pagina 7