Plaatselijk Nieuws VOOR DE KINDEREN Rumoer rond de aardappelen Landbouw MIDDELHARNIS. Zou eerst het hier in deze gemeente ingezamelde glas naar de gemeente Baarland (Z.) worden overge bracht terwijl dan een 4-tal schilders zouden meegaan om aldaar de ruiten te plaatsen, thans is daar verandering in gekomen. Naar wij vernemen zal het nu overgebracht worden naar de gemeente Beek in Geld. Dhr. L. Nieuwland, die jaren lang afdeelingschef is geweest op het kantoor van den Voedselcommissaris, directeur dhr. J. Buth, gevestigd in de Ring alhier, heeft zijn benoeming als onderwijzer aan de O.L. School te Brummen, aangenomen. Op de Algem. Begraafplaats is j.l. Donderdag de laatste overledene op de afd. 3e klasse begraven. Deze is nu geheel vol, zelfs de paden zijn in gebruik genomen. Op de afd. Ie en 2e klasse zijn nog eenige plaatsen open, zoodat eerlang de nieuwe Begraafplaats aan den Rottenburg in gebr. zal worden genomen. Op 1 Jan. 1947 zullen buiten gebruik worden gesteld de zomerpostzegels, uitge geven in 1941, de weldadigheidspostzegels, uitgegeven in 1941 en 1945 en de bijzondere postzel „Herrijzend Nederland" (frankeer- waarde 77a cent). Predkbeurten op Zondag a.s. in de Ned. Herv. Kerk des v.m. Ds. J. Vink van Stad a/h Haringvliet (Heilig Avondmaal) en n.m. de Heer T. Vetter (Dankzegging). De Ned. Herv. Zendiingskrans „Moni ca", hoopt te samen met haar onderafd. 1 haar 11de Jaarvergadering te houden D.V. op Donderdag 28 Nov. a.s. in het Koor der Kerk onder leiding van den Weleerw. Heer Ds. J. Vink van Stad a/h Haringvliet. Aanv. 7 uur. Alle belangstellenden, zoowel jonge ren als ouderen zijn hartelijk welkom. Het Koor zal verwarmd worden. DIRKSLAND. Vrijdag 22 November 's avonds 7.30 uur wordt in het Koor der Ned. Herv. Kerk een Jeugdsamenkomst gehouden. Donderdag 21 November 1946 ver gadering van de Sorteerinrichting „Dirks- land" des avonds 7 uur in Hotel Polderman. Van de heer D. Poortvliet werd een big doodgereden, wat voor hem een flinke schadepost betekent. De Openbare Bewaarschool in 't Nichten en neven van de Opbouw Nu het vervolg van de reis van de Knapenvereniging van Sommelsdijk: Om half negen gingen alle verenigingen naar de kerk, waar Ds. Vroegindeweij sprak. Om kwart over tien kwam de kerk uit. Toen gingen we met alle verenigingen naar Oud-Valkeveen, waar we konden zwemmen, spelen, roeien en met motorbootjes varen, spelen, roeien en met motorbootjes varen. We hadden daar een fijne dag. 's Avonds om half 5 keerden we naar de school terug. Want om 6 uur moesten we eten. Wij kregen weer warm eten. Toen we gegeten hadden kregen we de hele avond vrij. Om half 10 moesten we allen binnen zijn. Wie er niet was kon buiten slapen. Om half 10 waren we allen binnen. Om kwart over 10 moest alles rustig zijn. Donderdag 8 Augus tus 's morgens om half 7 werden wij wakker gemaakt door de hoofdgids. Eerst gingen we weer wassen en eten. Toen dat gebeurd was kregen We tot half 10 vrij. Om half 10 gingen we naar Hotel de „Promenade" om limonade. Toen dat gebeurd was kregen we weer tot half 12 vrij. Want om kwart voor 12 moesten we naar de kerk voor officiële sluiting, waar weer enkele leden van de Bond spraken. Om half 1 kwam de kerk uit, toen gingen we eten. Toen We gegeten hadden gingen we alles klaar maken. Want om 2 uur moesten we aan het station zijn. Aan het station gekomen zijnde kregen we nog een pakketje waar brood in zat voor op de reis. Om half drie gingen we met 500 knapen naar Hilversum. Aan het station in Hilver sum aangekomen zijnde, gingen we met de verenigingen van ons eiland naar Rotter dam en passerden toen weer de volgende plaatsen Utrecht, Woerden, Gouda en zo kwamen we op het Maasstation in Rotter dam aan. Toen gingen we lopende 4 aan 4 naar de Rosestraat. We trlffen het nietW best onderweg naar de Rosestraat, want het regende vreselijk. Toen we aan de Rose straat kwamen moesten we een uur wachten. Om half acht gingen we met de tram naar Hellevoetsluis. Toen we aan Helle- voetsluis kwamen lag de boot er al. We gingen met zijn allen beneden zitten, waar het lekker warm was. Want we hadden het niks warm. We waren nat van de regen in Rotterdam nog. Op het Havenhoofd hadden we weer geluk, want de tram stond er al. En vandaar gingeu we naar Middelharnis Achterdorp, die lang door Militairen bezet is geweest, zal a.s. Maandag weer door de Kleuters in gebruik worden genomen. De vergadering van de E.V.C. moest wegens gebrek aan belangstelling worden afgelast. Aa MELISSANT. In een vergadering van de stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Kerk, alhier, werd een beroep uitgebracht op Candidaat A. J. Timmer te Harderwijk. Kerknieuws. Predikbeurten Voor a.s. Zondag: Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. v. d. End van Zeist. Geref. Kerk v.m. 10 uur leesdienst en n.m. 2.30 uur Ds. A. A. v. d. Hoorn van Stad a/h Haringvliet. Ger. Gemeente v.m. 10 uur leesdienst, namiddags 2.30 en 's avonds 6 uur Ds. Bel van Dirksland. Het ligt in de bedoeling D.V. 28 Nov. a.s. de Dankdag te doen plaats vinden in alle kerken. STELLENDAM, De collecte langs de huizen, bestemd voor de Glasactie, heeft in onze gemeente opgebracht 90,69. Alhier is in de haven gearriveerd de Kotter KW 10, welke onderhands is aan gekocht door E. van Seters om de kust- visscherij mee uit te oefenen. Aan de gemeentelijke Vischmijn alhier werd in de week van 11 t/m 16 November aangevoerd: 13.500 kg. Garnalen, 1200 kg. Wijting, 120 kg. Spiering, 70 kg. Bot en 40 kg. Kabeljauw. Kerknieuws. Predikbeurten voor a.s. Zondag: v.m. 10 en n.m. 6 uur dhr. Bouman (des avonds zal dankstond worden gehouden voor Gewas en Visscherij). Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur leesdienst. OUDDORP. Een 4-jarig zoontje van L. Westdijk had het ongeluk een kan met kokende koffie over het lichaam te krijgen, hetwelk zulke ernstige gevolgen had, dat overbrenging naar het Ziekenhuis nood zakelijk was. Kerknieuws. Predikbeurten voor a.s. Zondag: Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. van Asch van Sommelsdijk en n.m. 2.30 uur leesdienst. Geref. Kerk v.'m. 10 en n.m. 2.30 uur Ds. v. d. Veen. en wij stapten uit. De anderen bleven nog zitten. Om half 11 waren we thuis. Nou we hadden drie fijne dagen gehad in Huizen. We zullen hopen dat de Bond nog lang mag bestaan. God heeft de Bond 25 jaar bestuurd. Hij was onze verenigingen. En dan danken wij ook den Heer Buys voor de moeite die hij gehad heeft: de reis naar Huizen en in Huizen en terug naar huis. We zullen hopen dat we nog meer zulke reisjes mogen maken en, We wensen dat onze knapenvereniging ook nog lang moog bestaan. En dat God ons en de antlere verenigingen wil helpen voor het Werk, dat wij moeten doen! Ja, nu 'zitten jullie allang te wachten op de uitslag van de raadsels. De 1ste prijs heeft Bep Crezee van Dinteloord. Nu Bep, jij hoopte zo, dat je de eerste prijs zou winnen, nu is er dan een pracht legpuzzle onderweg naar jou. De 2e. prijs is gewonnen door Martha Langbroek uit M'harnis. Vond je het ver haaltje zo mooi in de krant. Lezen doe je, graag; wel, nu kun je lezen, hoor! Jij krijgt een leesboek, dat heet: De jongens van het dorp. Schrijf je me nog eens, of het mooi is? De 3e. prijs is voor Tannie v. Spring in Stad a/h Haringvliet. Jij krijgt ook een leesboekje, met allerlei verhaaltjes. Fijn hè! De 4e. prijs is voor Hennie v. d. Waal in Middelharnis, een liniaal en een pen houder. Is je washandje al af, Hennie? Leuk, dat je samen met je vriendinnetje een prijs hebt, hè. Zeker, komt er nog Wel eens een verhaaltje, hoor Twee troostprijzen zijn onderweg, één voor Mini van Putten in Dirksland en één voor Adrie v. Alphen in Nieuwe Tonge. Kan jij zo goed voordragen, Mini? En ook al mooi schrijven en het allerliefst verhaaltjes lezen. Jij hebt telkens goed om het adres gedacht, hoor Ik ben telkens weer blij, als ik een brief van Adrie van Alphen krijg. Dat is m'n beste Opbouwneef, geloof ik. Ja, denken jullie maar niet, dat ik er lievelingetjes op na houd, hoor! Dat doet de meester op school misschien wel eens, maar Tante Mar niet. Die mannen moeten altijd hun zin maar hebben hè Adrie. Je vader wil een radio, en er komt er één. Maar je moeder krijgt geen orgel. Geef je vader maar een pak slaag uit mijn naam. Zeg, jij hebt me eens een gedicht gestuurd van: De Canadees en de gevolgen. Heb je dat zelf gemaakt óf heb je het ergens gelezen? Schrijf je dat nog eens? De andere brieven zullen ook nog beantwoord worden. Dag, nichten en neven Tante MAR. Ger. Gemeente v.m. 10 en n.m. 2.30 uur leesdienst. Doopsgez. Kerk v.m. 10 uur dhr. v. Trigt van Abbenbroek. L. Grinwis Jz. had het ongeluk een klap van een paard te krijgen tegen een zijner handen. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Onder de varkens komen alhier vele gevallen van Bobbelziekte voor. Voetbal. Op Zaterdag 23 Nov. a.s. gaat Pr. Bernhard I en II op bezoek te Stad aan 't Haringvliet. Hoestsiropen, Zalf voor schrale handen, badzouttabletten voor wintervoeten, uier- zalf, creoline. --.sM I/KAAG'T EENS IN WED.KURVINKS DROGISTER'J KERKSTR. 160 - OU DDORP NIEUWE TONGE. Zondag a.s zal in de Ned. Herv. Kerk bevestiging plaats vinden van D. W. van Kempen als ouder ling. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. van dersKooij. Benoemd is een commissie voor Woningregeling bestaande uit de heeren: Burgm. Sterk, voorz. P. C. Tijl, A. Th. H. Schipper, G. J. Zweerus, T. Lugtenburg W. Drooger Jz. en L. D. van Eesteren. Voetbal: Op eigen terrein speelt N.T.V.V. I Zaterdagmiddag tegen O.T.V.V III van Oude Tonge. Aanvang 3 uur. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat alle oproepingen voor de keuring v/d lichting 1947 zijn verzonden. Indien er mannelijke personen zijn, in 1927 gebonen, en hier te lande wonen of geacht worden te wonen, en geen bericht van oproeping of van inschrijving ont vangen hebben, moeten zich dan vóór 25 Nov, a.s. ter gemeente-secretarie aan melden. B. en W. roepen sollicitanten op voor gemeentewerkman-grafdelver. Sollicitaties moeten op gezegeld papier ingediend wor den vóór 1 December a.s. Zaterdagmiddag a.s. kunnen vacan- tiebons ingeleverd worden bij C. Hoog- strate van 2-8 uur n.m. Tot werkgasten bij de Brandweer werden aangesteld A. A. C. v. Driel en L. van Brussel. Een landbouwwagen geladen met suikerbieten van den heer Lokker geraakte in de haven. De wagen werd met een lier van een schip op het droge gezet. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Ten behoeve van T.B.C.-patiënten, kan ieder die gebruikte postzegels heeft of nog krijgt, deze inleveren bij Mej. N. de Wachter alhier. Gooi dus Uw enveloppen met postzegels niet weg, maar bewaar ze voor dit mooie doel, dat anderen in de gelegenheid stelt in sanatoria te worden opgenomen. Door de groote aanvoer van suiker bieten aan de haven te Battenoord, is alle beschikbare ruimte op de kade noodig om de bieten te bergen. Het geringe aantal schepen dat komt laden schijnt hiervan de oorzaak te zijn. OUDE TONGE. Vergadering Mannen- vereniging D.V. Maandag 25 Nov. '46 's avonds 7 uur in de Bijz. School. Agenda: „Het doel van ons leven", door L. Hartman. Op Woensdag 27 en Zaterdag 30 Nov. '46 zal op de gemeentesecretarie, telkens 's avonds van 7-8 uur, zitting wor den gehouden tot het inleveren van aan vraag consumentencrediet. Het dochtertje van den Heer J. de L. brandde zich zodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Kerknieuws. A.s. Zondag 24 Nov. '46 Ned. Herv. Kerk: v.m. &.30 u. Ds. Sonnenberg; en n.m. 6 u, den heer Konings. In café Bezemer te Oude Tonge werd door notaris Ris bij inzet verkocht onroerende goederen, behorende aan de Erven C. Mooijaard. Koop 1: Een huis en erf aan de Nieuw- straat No. 33. ter grootte van ongeveer 80 c.z., getaxeerd op 3,003,Ingezet door P. v. d. Jacht voor 3,510, Koop 2: Een huis en erf aan de Nieuw- straat No. 34 ter grootte van ongeveer 82 c.a., taxatie; 2,500,Ingezet door W. Mooijaart voor 2.510, Koop 3: Tien huizen met erven aan de Nieuwstraat Nos. 40 t/m 49 samen groot 10,97 aren, getaxeerd op 10,000, Ingezet door Joh. Bezemer voor 6.000, Koop 4: Een perceel tuin in Vogelenzang groot 1,90 aren, taxatie; 175,ingezet door W. Mooijaart voor 100, Koop 5: Het recht van erfpacht tot 1 Nov. 1949 op den grond met de daarop staande opstallen aan de Oostdijk Nos. 22 t/m 25 samen groot 2,51 aren, ingezet door H. Hartog voor 100, De afslag van koop 3, 4 en 5 zal plaats hebben op Dinsdag 26 November a.s. eveneens in café Bezemer. OOLTGENSPLAAT. Het vee van de landbouwers Gebr. van Gurp en C. H. van Oorschot is van mond- en klauwzeer genezen verklaard. De firma C. de Vos-Kamp heeft zijn zaadteelt en zaadhandel overgedaan aan dhr. J. Beijer Wz. Door de Rijkspolitie is tegen een inwoner van Middelharnis procesverbaal opgemaakt wegens het op een rijdende tram springen. Op 12, 13 en 14 December a.s. hoop de voetbalvereeniging „OostFlakkeesche- Boys" een bazar te houden, waarvan de opbrengst bestemd is voor het stichten van een kleedlokaal. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk: 9.30 v.m. leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Sonnenberg. Ger. Kerk. 9.30 ep 6 uur. Ds. Bos. STAD a/h HARINGVLIET. Kerk nieuws. Ned. Herv. Kerk. v.m. 9.30 uur leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Vink. Geref. Kerk. v. m. 9.30 en n. m. 6 uur Ds. v. d. Hoorn. Bed. H.-A. Geref. Gem. v.m. 9.30 n.m. 2 en 6 uur .Leesdienst. De laatste weken liepen de prijzen van de klei-aardappelen tengevolge van de grote vraag sterk op. Men poogde de prijs van de klei-aardapjaelen te drukken door aanvoer van goede zand-aardappelen, wat evenwel geen resultaat opleverde. De regering heeft toen gemeend niet voor krachtiger middelen te mogen terugschrikken. Wederom zal een gedwongen aflevering ingevoerd worden, waartoe de V.B.N.A. weer in het leven geroepen zal worden. De prijs voor de boer stelde de Minister vast op 6 cent voor zand en 7 cent voor klei-aardappelen. Voordat de Minister ingreep liep de prijs voor Eigen heimers van 1213 cent. Dit betekent dus dat de prijs bijna gehalveerd wordt. Begrijpelijk dat tegen de maatregel van den Minister door de Boerenorganisptie geprotesteerd wordt. De maatregel zou ook tot gevolg hebben, dat de handelaar geweldige verliezen zou lijden. Er zijn handelaren die 6080.000 mud in voorraad hebben, welke zij dus met niet gering verlies zouden moeten afleveren. Er is thans echter een regeling getrof fen, die het met ingang van Maandag 25 November 1946 de handelaren moge lijk maakt de voor 17 November j.l. gekochte aardappelen tegen de over eengekomen prijzen bij de telers af te nemen. De groothandel in aardappelen is van deze regeling reeds in kennis gesteld. Voor kopen en verkopen na 17 November gelden de bekende maximumtelersprij zen. De ervaringen met de V.B.N.A. zijn in het verleden niet bepaald gunstig geweest, zodat weinigen de inschakeling van dit lichaam zullen toejuichen. De Minister verweet de boeren de volgens hem onredelijke prijsstijging. Dat verwijt lijkt ons onjuist. De Minister zelf heeft de handel in aardappelen vrijgelaten, zonder het advies van b.v. de Stichting v. d. Landbouw in te winnen. Aanvankelijk zakte de prijs. Nu de Minister de prijs onredelijk hoog acht, zijn de boeren de schuldigen, terwijl deze niets anders gedaan hebben dan ja gezegd op de aanbiedingen van de consument. Belangrijke mededeeling voor diverse landbouwers Wij hebben het genoegen U te kunnen mededeelen, dat aan de landbouwers, wier land gelegen was in het voormalige inun datie- en/of mijnengebied, extra kunst mest zal worden verstrekt. Om hiervoor in aanmerking te komen, dient men een formulier in te vullen. Deze formulieren worden op Vrijdag 22 dezer per post bezorgd. Diegene, die derhalve op Vrijdag 22 dezer geen formulier ontvangt,, (hetgeen mogelijk is doordat het land na de inunda tie van gebruiker verwisseld is) gelieve dit omgaand schriftelijk aan ons op te geven, waarna alsnog toezending volgt. De volledig ingevulde formulieren moe ten uiterlijk 25 November a.s. wederom bij ons worden ingeleverd. Formulieren na dezen datum binnengekomen, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. De kunstmestbonnen zullen op de gebruikelijke manier via het P.B.H.-kan- toor worden uitgereikt. De bedoeling is dat de kunstmest aan U wordt betaald, zoodat dit geheel in het kader van herstel in natura valt. De betalin gen door den Rijksdienst voor Landbouw- herstel heeft plaats volgens de toegewezen hoeveelheid in kilogrammen zuivere kunst mest. Rijksdienst voor Landbouwherstel Marktveld, Sommelsdijk Telf. 340.

Opbouw | 1946 | | pagina 6