Raadzitting Oude Tonge De heer de Vin breekt een lans voor het gemeentepersoneel De Stichting F. G. krijgt ook Oude Tonge als lid Melkveehouders!! Abonneert U op dit blad! De voorzitter Burgm. Slobbe opent de voltallige vergadering en laat de notulen voorlezen. Deze worden onveranderd vast gesteld. De ingekomen stukken bestaan uit 1. Diverse brieven van nevengemeen- ten met kennisgeving van benoemingen. 2. Enige met goedkeuring geretourneer de besluiten' van Ged. Staten. 3. Procesverbaal over een teveel uit gekeerd bedrag van 1600 aan kostwinners vergoeding in 1940. Dit zal teruggevorderd jxioeren worden bij 7 of 8 man. 4. Schrijven van Min. v. Binnenl. Zaken waarbij aan F. Osseweijer met ingang van 1 Mei '45 ontslag wordt verleend als ge meenteopzichter op grond van het Zuive ringsbesluit. Alle pensioenrechten enz. komen te vervallen. 5.. Mededeling van de Comm. der Koningin inzake overbruggingstoelage aan Burgm. en Secr. 6. Een juist in de bus gedeponeerde brief, waarin de caféhouders Tonnekreek, de Weerd, Bezemer, Smeets en Esser vragen om opheffing van de Zondags- sluitingsuren 11—11.30 en 17-20 uur. Deze kwestie zal eerst door B. en W. van prae- advies worden voorzien en dan in een 'volgende zitting behandeld. Besloten wordt om aan de heer K. Ver meulen, op zijn verzoek per 1 Jan. '47 ontslag te verlenen als onderwijzer aan de Openbare Lagere School. Op een vraag van de heer de Vin ant woordt de Vo.otz. dat sollicitanten zijn opgeroepen. Een heeft zich reeds gemeld, doch de aanmeldingstermijn staat nog open. Als lid Algemeen Bestuur Drinkwater leiding Goeree en Overflakkee worden benoemd de Heren Gebraad eri Hartman, die deze benoeming onder dankzegging .aanvaarden. Het (I)nstituut (V)oor (S)chriftelijk (O)n- derwijs vraagt bij schrijven van Notaris Ris, toestemming om een lokaal der O.L.S. .als studie- en leeszaal te mogen gebruiken De Raad heeft hiertegen geen bezwaar mits de reinigingskosten door betrokkenen voor ■eigen rekening genomen worden. De Heer P. D. Knops verzoekt ont heffing van honden-belasting over het jaar '45, omdat hij pas in '46 een hond heeft aangeschaft. B. en W. heeft de juistheid van dit ver zoek vastgesteld en adviseert tot ontheffing hetwelk instemming van de Raad krijgt. Fa. de Korte verzoekt restitutie van straatbelasting over '45 van een perceel dat in '44 reeds is afgebrand. Wordt verleend. M. Buurt verzoekt ontheffing van de straatbelasting voor een perceel aan de Stationsweg, dat in '43 aan Osseweijer is verkocht. De Raad is er voor, de gevraagde ontheffing te verlenen maar besluit na discussie met de heer de Vin om dit even aan te houden en te onderzoeken of Osse weijer niet voor die belasting aansprakelijk is. Het voorstel tot continuering 'van de lopende Rekening-Courant overeenkomst met de Bank voor Nederl. Gem. wordt goedgekeurd. Debetrentevoet 31/. Cre ditrentevoet V» Op een vraag van de heer Gebraad deelt de Voorz. dat deze .rentevoet door Ged. Staten acceptable gevonden wordt. Een commissie bestaande uit de heren de Vin, Faasse en v. Kampen adviseert tot goedkeuring van de Rekening Burgerlijk Armbestuur '45. Wordt aldus aangenomen. Eveneens wordt het voorstel wijzing begroting '45 en '46 aangenomen. de kermis Een aantal ingezetenen heeft een ver zoek ingediend om in de toekomst in Oude Tcnge kermis te mogen vieren. De Voorzdeelt mede dat deze zaak in B. en W. besproken is en dat het College tnet het oog op de zeer spoedig te verwach ten nieuwe functionnaris voor deze gem. het wenselijk acht, deze niet dringend aan de orde zijnde kwestie te verdagen, tot de foekomstige Burgm. zelf de touwtjes in handen heeft genomen. Deze toch zal de man zijn die alle consequenties voort vloeiende uit het kermisprobleem moet dragen. Hartman zag liever nu-stemming omdat hij weet dat de Burgm. geen voorstander •is. De Voorz. memoreert daarop even zijn persoonlijke visie op de kermis, maar legt de nadruk op het feit dat dit met het uitstel mets te maken heeft. De heer Faasse juicht het uitstel toe, omdat daardoor gelegenheid bestaat voor enkele groepen om te recla meren. Voorz. zegt dat het uitstel zuiver geschiedt uit zakelijke overwegingen. Alle leden gaan ermee accoord om deze kwestie aan te houden tot de komst van de nieuwe Burgemeester, met als uiterste grens van behandeling 1 Mei '47. ledereem moet over Flakkee spreken zegt de Voorz. als hij de toetreding als lid van de Flakkeesche Gemeenschap aan de orde stelt. Op desbetreffende vragen schil dert spreker het doel van de F.G. Pers campagne zal worden gevoerd. Contact gezocht met Reisverenigingen, Filmen van het eiland gemaakt, Flakkeesche boeken zullen aan Regeringsinstanties worden over handigd. De Flakkeesche jeugd zal voor zij de school verlaat ons eiland moeten zien, kortom op alle wijzen zal propaganda voor Flakkee moeten worden gemaakt. Dat een en ander geld kost is te begrijpen en daarom moet vijf cent per inwoner worden betaald. Ook de diverse Polder besturen, Waterschappen, Publiekrechter lijke lichamen en Particulieren die lid worden, zullen hiertoe een steentje moeten bijdragen. De Voorz. wijst er met klem op dat zij die het werk van de F.G. voorstaan niet uitgaan van de gedachte om maar eens een hoop geld te gaan verreizen, want al wat door het voorlopig bestuur tot nu toe werd gedaan was pro-deo, met uitzonde ring van de kosten gemaakt tijdens het bezoek van de hoge gasten. De Raad be sluit in zijn geheel tot toetreding en wijst als haar vertegenwoordiger aan dhi. de Vin, die met deze benoeming'accoord gaV en zich getrouw van zijn plichten hoopt te kwijten. Voorts wil B. en W. het daarvoor in aanmerking komende gêmeente-peïsoneei alsnog de z.g. invasie-toelage uitkeren. Met algemene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Deze loonkwestie geeft den heer de Vin aanleiding om het volgende naar voren te brengen: Mijnheer de Voorzitter, Op 1 Jan. '45 is aan het gehele overheids personeel, te kennen gegeven, dat zij in aanmerking kwamen voor 10 tijdelijke toelage en 15 vaste toelage op hun jaarwedde. Daarnaast sinds 1 September 1945 de z.g.n. overbruggingstoelage. Het is algemeen bekend, dat de hogere instanties, ik bedoel hiermede de Minister van Binnenlandse Zaken in samenwerking met den Minister van Financiën, aandrang op de gemeentebesturen hebben uitge oefend om de Rijksregeling ook van toe passing te verklaren op het personeel van de gemeenten. Vanzelfsprekend heeft het gemeente bestuur van Oude Tonge destijd ook een zodanig schrijven ontvangen. Het is me bekend dat dit schrijven in het vorige col lege van B. en W. wat toen de Raad ver tegenwoordigde, is behandeld. Volgens mij ter ore gekomen geruchten, welke geruchten een aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid bezitten, moet de meerderheid van het College van B. en W er niets voor gevoeld hebben hun ambte naren de 10 tijdelijk en 15 vaste toelage te verstrekken. Wie die meerderheid van het College waren was voor mij geen vraag. En nu spijt het mij, dat ik hierbij critiek moet laten horen op de persoon van oud Wethouder de Wit, Oud-Wethouder de Wit is een persoon die ik hogelijk waardeer en respecteer Het is een man met een ruime blik en een goede kijk op het economisch leven. Daar om begrijp ik niet hoe het mogelijk is geweest, dat deze oud-wethouder, die toch zeer goed wist, dat zijn ambtenaren een verhoging, van hun wedden meer dan nodig hadden, hier niet voor was. Er staan in deze voor mij maar twee dingen vast. Of de heer de Wit had de materie niet onder de knie of hij was bein- vloed door de Burgm. Hoe het ook zij, mijne heren, er is destijds door de meerder heid van het college van B. en W. een ernstige fout gemaakt. Gelukkig hebben wij als officieel gekozen vertegenwoordigers van het volk, als raad der gemeente Oude Tonge de macht en het recht, ja zelfs de morele plicht, deze grove fout te herstellen. Mijnheer de Voorzitter, ik stel de Raad voor, alsnog aar, alle ambtenaren, die ambte naar zijn in den zin der pensioen en ambte narenwet de 15 vast en de 10 tijde lijke toelage van hun jaarwedde en het z.g.n. overbruggingsgeld, kortom de Rijksrege ling op hen van toepassing te verklaren. De ambtenaren komen met hun salaris niet toe. Zij lijden gebrek en maken schulden. In deze gemeente is het zo, dat de ambtenaren nog op hetzelfde loon staan als voor de oorlog. Dit werkt op de duur funest. Ieder weldenkend mens weet, dat niemand, wie dan ook, in deze tijd met het loon van voor de oorlog toe kan komen. De lonen in het particuliere bedrijf zijn van 50% tot 100% en soms nog meer gestegen. Er zijn mij ongeveer 14 dagen terug een paar gevallen ter ore gekomen die hemel schreiend zijn. Eén geval zal ik U illustre ren. Een onzer ambtenaren vertrouwde mij toe, het was den Östen van de maand, dat hij en zijn vrouw samen nog 5 bezaten. Daar moest deze ambtenaar nog drie weken van leven eer hij weer tractement trok. U voelt, wel heren, commentaar is overbodig. Trots aandrang van den Minister en Ged. staten beleven we in Oude Tonge in het jaar '46 deze toestanden. Het is me bekend, dat bijna alle gemeenten in Nederland de Rijksregeling voor de ambtenaren hebben aanvaard. Wat U echter misschien meer zegt is, dat alle gemeenten op Flakkee de Rijksregeling voor hun ambtenaren van toepassing hebben verklaard, behalve Oolt- gensplaat en Oude Tonge. U kent misschien de electrische kaart van Nederland. Heel Nederland is hierop verlicht door electriciteit, behalve O. Flak kee. Dit Is angstwekkend donker gekleurd, is nog verstoken van electrisch licht. Wan neer we nu een kaart van Nederland gingen maken over de ambtenarensalarissen van de gemeenten, dan zou deze kaart een zelfde beeld geven als de kaart van het electrisch licht, alleen met dit verschil dat Ooltgens- plaat en Oude Tonge het lugubere zwarte beeld vormden. Mijnheer de Voorzitter, is het geen schan de, ja driewerf schande, dat ik thans in deze tijd al mijn best moet doen om een lans te breken voor onze ambtenaren, te meer dadr ik weet dat dezelfde burgemees ter die tegen de Rijksregeling was, voor zijn ambtenaren, zelf wel profiteert van die regeling want op hem is wel die Rijksrege ling toegepast. Nu weet ik wel dat is buiten zijn wil geschied, maar volgens mijn infor maties (en ik heb niet de minste reden om daaraan te twijfelen) heeft deze burgemees ter steeds het meerdere salaris getoucheerd. Wanneer het meerdere salaris was gewei gerd had deze persoon mijn volste hoog achting en bewondering. Helaas moet ik thans het tegendeel verklaren. In het belang van onze ambtenaren, waarvan enkelen aan den afgrond staan, doe ik een ernstig beroep op alle leden van de Raad, mijn voorstel te steunen. Wij allen en wij allen zijn verantwoorde lijk voor het wel en wee, wat het financiële gedeelte van onze mensen betreft. Dit alles heeft niets, maar dan ook niets met partijpolitiek godsdienst of principes te maken. Ik zal wel een der eersten zijn die iemands, principes respecteert. Daarom leden van de Raad der gemeente Oude Tonge, laten we in deze een van zin nen zijn en elkaar goed begrijpen. Laten we de moed en durf hebben en de veran- woordelijkheid dragen om onze ambte naren te geven waar ze recht op hebben. Vergeet niet, wij hebben de macht, het recht en de plicht aan deze mensen goed te maken wat hun willens en wetens is ont houden. De Voorzitter is onaangenaam getroffen door de suggestie van dhr. de Vin, die hem welbewust verwijt dat hij de belangen van de ambtenaren achteruitzet, In de eerste plaats wijst hij erop dat B. en W. deze zaak onder handen heeft en dat het plan was om in de volgende zitting met een voorstel ter tafel te komen. Ten tweede verklaart hij dat al datgene wat gedaan is ten opzichte van de ambtenaren, gedaan is met een andere visie dan die van dhr. de Vin, maar zeker niet met minder goede bedoelingen. Deze materie heeft integendeel reeds lang zijn aandacht en hij heeft dit enige maanden terug al met dhr. Wittenbergs (Ned. Bond Overheidspersoneel) besproken. Dat hij voor grote uitgaven terugschrikt is wel enigszins logisch als men weet dat Oude Tonge reeds een tekort van 33,000 heeft. Hij wil dit de volgende vergadering be handelen. Dhr. de Vin: Zo schieten we niet op, ik wil stemming. De heren Faasse en Hartman stemmen tegen, omdat zij liet voorstel van B. en W. willen afwachten. Het voorstel van de Vin wordt dus met 5 stemmen voor aangenomen. In de rondvraag maakt de heer Faasse B. en W. opmerkzaam op de slechte ver lichting bij de Stationsweg. Hier schijnt een lantaarn stuk te zijn. B. en W. zal dit op laten knappen. Dhr. de Vin heeft zijn jas gescheurd aan de afrastering in de Emmastraat. B. en W. heeft het herstel hiertoe inmiddels terhanu genomen. Dhr. Hartman vraagt of B. en W. eens wil omzien naar de gem. woningen waar de ruiten er destijds zonder stopverf zijn ingezet, en die er nu bij het geringste, uitvallen. Voorz. zegt toe. Hartman gevoelt het zijn plicht te prote steren tegen de gemeentelijke beschikbaar stelling van gebouwen voor vergaderingen op Zondag. B. en W. zal zich hierover beraden maar wijst erop dat dit een con tinuering van de oude toestand is. Voorts vraagt hij of B. en W. niet kan aandringen op een spoedige oplossing van de bekende kwestie over de stoker van de Gasfabriek. Voorz. verwijst naar zijn vorig antwoord, maar wil op verzoek van de heer Hartman wel eens spreken met de Voorz. van de Gascommissie. Aangezien hij dit zelf is zal het niet veel moeite kosten. Ravens en Janssen zijn reeds ontslagen, in zijn functie als Burgm. van Oude Tonge kan hij over stoker Kievit nog geen mededelingen doen. Hierna gaat de Raad uiteen. Ooltgensplaat kent zijn plicht tegenover zijn soldaten Uitgaande van de plaatselijke afdeeling van het Ned. Roode Kruis is naar ne 20 soldaten uit onze gemeente die thans ter vervulling van hun militairen piicht in Indië vertoeven een Kerstpakket gezonden inhoudende boeken, schrijfbehoeften, tand pasta enz. in het geheel een waarde ver tegenwoordigd van 21 per pakket, welke geld door de ingezetenen dezer gemeente spontaan werd bijeengebracht. Tevens werd onderstaand gedicht en een herderlijk schrijven van de plaatselijke geestelijken ingesloten. 1 Gelukkig Kerstfeest en Nieuwjaar Gaan wij U hierbij wenschen. Al zijn we dan ver van elkaar, Ge blijft toch „Plaatsche menschen'% Al zijt ge ver van huis en haard, We zijn U niet vergeten. Het is ons veel, ja heel veel waard U jongens, goed te weten. Uw plicht riep U naar 't verre oord. Misschien zelfs in gevaren. Ge zijt gegaan, zooals het hoort, Om d'orde te bewaren- Ook wij hier kennen onzen plicht, Voor onze Oostsoldaten. Veel Werk is er ook nu verricht, 't Bleef niet alleen bij praten. Het Roode kruis uit Ooltgensplaat, Kwam spoedig met zijn plannen. Een pak voor Onze Oost-soldaat, Dat kan, dat moet, hoor mannen! Met lijsten werd gecollecteerd, Bij al uw dorpsgenooten. Het ging Weer „vrij en onverveerd"» En alles kwam op pooten. 7 Voor onze jongens, in de Oost, Wou iedereen wat schenken. Laat dit U zijn tot blijde troost, Ja, Wil er vaak aan denken. 8 Het zal U, trots hier ver vandaan, Weer nieuwe krachten geven. Het is een blijk, daar kunt g'op aan. Dat wij dicht bij U bleven. En met'dit pak, aan U gericht. Reiken wij U de hand. En brengen U met dit gedicht, Een groet, uit't moederland. Ooltgensplaat, November 1946. Op Donderdag 7 November 1946 werd in de zaal van Hotel Spee te Sommelsdijk door een aantal landbouwers besloten tot oprichting van een meikcontrolevereniging voor Goeree en Overflakkee. Op deze vergadering werd door de heef de Jong, hoofdcontroleur der controle verenigingen in Z.H. een inleiding gehou den over het doel en de werkwijze van een dergelijke vereniging. Alle aanwezige veehouders gaven zich staande ter vergadering op als lid. Een voorlopig bestuur werd gekozen met als voorzitter A. H. Mijs te M'harnis, secr. pennmgm. J. M. Jacobs, M'harnis, C, Öresijn, M'harnis, P. Voogd te Stellendam en L. J. Keijzer te Melissant. Veehouders die belangstelling hebben voor dit onderwerp, kunnen alle gewenste inlichtingen bij de genoende bestuursleden inwinnen. Namens het voorlopig best, A. H. Mij o, J. M. JACOBS,

Opbouw | 1946 | | pagina 3