Van over de Grenzen Plaatselijk Nieuws Het was in de onvergetelijke winter van liet jaar 1945. In de koude, door een wal mend olie-pitje spaarzamenlijk verlichte kanier zaten we huiverend aan tafel. Tegenover ons een ingekwartierde Duitser. .Met grommende keelgeluiden gaf hij uiting aan zijn ontevredenheid over ue koude en de slechte verlichting. Hij scheen niet te willen begrijpen, dat deze een gevolg waren van de Duitse overval op ons land. Wij ergerden ons aan de Pruisische botheid en hoogmoed van den ongevvensten gast en niet zonder leedvermaak beten we hem toe: „Over een jaar is de toestand bij jullie misschien nog slechter". Schamper lachend wuifde hij die mogelijkheid weg: ,.Das war gar unmüglich". Onwillekeurig moesten we aan dit gesprek terugdenken., toen we lazen dat in Duitsland speciaal in de Britse zóne het voedsel gebrek nijpend wordt. Reeds de vorige Week Werd gemeld dat de voedselvoorraad nog hechts toereikend was voor 10 dagen. In de grote steden heerste grote spanning. De Vakverenigingsleiders hebben een beroep' •gedaan op Amerika's hulp en daarbij gezegd dat ze voor mogelijke reacties van de kant der arbeiders niet kunnen instaan. Bevin heeft met Byrnes over deze zaak gesproken en gewezen 'op de Amerikaanse staking, als één der oorzaken van de huidige moeilijk heden in de Britse zóne. Natuurlijk zijn ook andere, voor deze zóne, ongunstige werkende factoren te noemen. V/ij wijzen op de dicht heid der bevolking en op de Wanverhouding tussen agrarische productie en het inwoner tal. Zaterdag en Zondag zijn te Berlijn besprekingen gevoerd tussen Engelse en Amerikaanse deskundigen over ae leniging van de nood. Er zal onmiddellijk worden overgegaan tot het uitdelen van biskwies. Amerika zal nog wel meer doen om hulp te bieden. Maardeze hulp moet betaald worden door Engeland. En na het loslaten der prijsbeheersing in Amerika wordt deze hulpverlening steeds duurder en zal Enge land steeds meer moeten bijpassen. Ook dit wordt op den duur een onhoudbare situatie. De enige oplossing is dat Duitslands econo mische eenheid wordt hersteld en dat het Duitse volk weer op eigen benen wordt gezet. Dit denkbeeld Werd in Engeland verdedigd door Duitslands grootste tegen stander, Chuchill, de leider van de oppositie, .in een rede die hij hield in het Lagerhuis bij de debatten over de Troonrede, die Koning George Woensdag heeft uitgespro ken, in deze Troonrede werd het socialistisch Werkprogram voor het 2de jaar der Labour- regering ontvouwen. Natuurlijk, staan er weer socialisaties voorde deur. De verkeers middelen en de electriciteits-bedrijven staan nu op de socialisatie-voordracht. Zoals gezegd, voerde Churchill naar aanleiding van deze Troonrede het woord. Hierbij wees hij onder meer op de last die op Groot- Brittanië drukt bij het bestuur van zijn zóne in Duitsland. Het is nodig, aldus Churchill, dat de Duitsers weer voor zich zelf gaan zorgen. Zowel aan de haat en de vergelding als aan de liefdadigheid, moet zo spoedig mogelijk een eind komen. Maar zelfs al zou het uiteengescheurde Duitsland een eenheid gaan vormen, dan nog zou men .zitten met een voedselgebrek. En helaas niet alleen Duitsland, maar ook elders in Europa en in de hele wereld zelfs. In Amerika heeft La Guardia, de directeur •vau de U.N.R.R.A. daarover een duidelijke taal laten horen. Hij wees op de nood- voedseltoestand in zeer veel landen en pleitte voor de oprichting van een internati onale hulpactie, uitgaande van de V. N., wanneer op het einde van dit jaar de U.N.R.R.A. wordt opgeheven. Scherp hekelde hij de z.g.n. „imperialisti sche hulpverlening", waarbij elk „rijkiand" vrij is een protégé naar willekeur te kiezen. La Guardia spaarde ook de regering van zijn eigen land niet in zijn critiek en wees er vol sarcasme op, dat Amerika alles internationaal wil regelen, behalve de hulpverlening Ondanks het krachtig plei dooi van La Guardia in de economische Commissie der V.N. heeft de Amerikaansche gedelegeerde medegedeeld dat zijn regering de inzichten van La Guardia niet deelt en niet bereid is tot oprichting van een nieuwe steunorganisatie. In de politiekeen veiligheidscommissie der V.N. zijn in de afgelopen week harde noten gekraakt over het veto-recht, meer in het bijzonder over het misbruik van het veto recht. De Australische afgevaardigde heeft voorgesteld het gebruik van het veto-recht sterk te beperken. Ook de Nederlandse afgevaardigde steunde dit voorstel. De Rus Wysjinski heeft in een scherpe rede de voorstanders van afschaffing of beperking van het veto-recht heftig aangevallen. Vooral de Nederlandse woordvoerder van Royen werd met onrechtvaardige verwijten overladen. De Grote Vier zijn nu over het dode punt, inzake Triest, heen. Molotow heeft in een royale bui zich neergelegd bij de Parijse besluiten omtrent de bevoegdheden van den Gouverneur. Nu kunnen ook de andere artikelen van het handvest worden afge werkt. Hier zijn dus hinderlijke obstakels uit de weg geruimd. Dit kan helaas niet gezegd Worden van Griekenland. Daar is de toestand nog steeds uiterst onbevredigend en de spanningen nemen nog steeds toe. De verhouding tussen de Royalisten en de linkse extremisten neemt steeds scherper vormen aan en sedert enige dagen woedt in Nd. Griekenland een complete burgeroorlog. Na de verkiezingen in Maart j.l. waaraan de linkse groepen niet hebben deelgenomen, berust de macht geheel bij de Monarchisten onder leiding van premier Tsaldaris. Vooral na de terug keer van den Koning in September j.l. heeft men gepoogd andere groepen in de regering op te nemen. Tot nu echter zonder resultaat. Het laat zich aanzien dat Enge land en Amerika, op wier financiëlen steun Griekenland is aangewezen, .weer zullen moeten ingrijpen om orde en rust te ver- ze kerren. De rust is in Belgie: na een kortstondige beroering weerge keerd. Een ogenblik, dreigde de regering coalitie uiteen te vallen, door het optreden van enkele ongehoorzame sociaaldemocra ten, die zich niet aan de gemaakte afspraak hielden en hun stem niet gaven aan de communistischen partijgenoot bij diens verkiezing als oudvoorzitter der kamer, zodat hij niet gekozen werd. De communis tische ministers boden hun ontslag aan. De storm is echter gestild doordat de socialistische ondervoorzitter zijn zetel beschikbaar stelde, waardoor de communist alsnog gekozen kan worden. In Frankrijk is het ook nog geen koek en ei tussen communisten en socialisten. De laatsten hebben voorshands geweigerd toe te stem men in de vorming van een coalitie regering onder een communistischen president. MIDDELHARN1S. Woensdag 20 Nov. a.s. zal in de Ger. Gemeente dankdag worden gehouden door Ds. Bel van Dirksland. Aan vang der diensten v.m. 10,n.m.2.30en 's-av. 6.30 uur. Donderdag 21 November a.s. zal een propagandavergadering gehouden woraen uitgaande van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland. Deze vindt plaats in het gebouw Rehoboth" en vangt aan om 6.45 precies. Woensdag 20 November a.s. dankaag in de Ned. Herv. Kerk des voorm. 10 uur de Heer Vetter en 's-av. 6.30 uur Ds. Blok van Kampen, welke 's-middags 3 uur een huwelijk zal bevestigen. - Üp de Gr. Kruisweg nabij de Spijke- nisserbrug is een z.g. jeep, bestuurder Joh. v. Wezel, wonende alhier, van den dijk gekanteld en in een sloot terecht gekomen. In de jeep bevonden zich 3 lifters, die uit den wagen Werden geslingerd-Twee daarvan werden gewond. Het zijn de 38-jarige B. Oorbeek uit Dirksland en de 30-jarige P. Blok uit Middelharnis. Beiden zijn naar het Ziekenhuis te Dirksland vervoerd. - Chr. Scholenbond van Goeree-Overflak- kee. In de Zaterdag j.l. gehouden vergade ring traden 13 besturen en 14personeIen der scholen toe. Verwacht wordt, dat de niet aanwezige besturen en personelen der scho len alsnog zullen toetreden, zodat alsdan het Bijzander Protestants Onderwijs op ons eiland in bovengenoemde Scholenbond is georganiseerd. Namens de besturen werden gekozen de heren Ds. Bel te Dirksland, L. Bloot te Middelharnis en P. v. d. Heuvel te Ooltgensplaat, terwijl namens de personelen der scholen werden gekozen de heren A. van Eek te Stellendam, P. G. S. van Leeuwen te Middelharnis en A. C. Schilperoort te S'dijk. Deze heren zullen het bestuur uitmaken van de Chr. Scholenbond. De 7e plaats werd open gelaten vooreen vertegenwoordiger. Deze moet zijn van voorstanders van het Chr. Onderwijs buiten de personelen en de besturen der scholen. De vergadering Wees dhr. v. Eek als Voorzitter aan. Gevonden een B. inlegvel No. 10973. Inlichtingen Ophaaldienst P. J. Krijgs man Ring 93. Middelharnis. SOMMELSD1JK. Ernstige brand in de Cichoreilabriek. Gisterenmorgen half negen brak brand uit op de bovenste droogver- dieping in bovengenoemde fabriek. De cichorei, die door qe gioote hitte der platen vlatn vatte, brandde fel Enorme rookwol ken verlieten de fabriek. De Brandweer, welke onder leiding van Brandmeester Bienefelt, direct uitrukte, begon den strijd tegen het vuur met volle kracht. Men was het vuur spoedig meester, maar door de groote hitte is het ijzer, platen en balken, zoodanig verbogen, dat dit gedeelte van de fabriek voorloopig uitgeschakeld is en dat in het drukste van het seizoen. De schade loopt in de duizenden. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat alle oproepingen voor de keuring van de lichting 1947 zijn ver zonden. Indien er mannelijke personen zijn, in 1927 geboren, en hier te lande Wonen of geacht Worden te wonen en geen bericht van oproeping of van inschrijving ontvangen hebben, zich dan vóór 25 November a.s. ter Gemeente-Secretarie moeten aanmelden. De aanvoer van suikerbieten voor de Centr. Suikermaatschappij aan de haven, alhier, wordt deze week beëindigd. Ruim 2 millioen zijn door de landbouwers afge leverd. DIRKSLAND Onze dorpsgenote, Mej. Kastelein, werd tijdens een bezoek aan haar kinderen in Rotterdam, nabij Hillesluis, door een motorrijwiel aangereden. Ze werd hierbij dusdanig verwond dat opneming in een Ziekenhuis noodzakelijk was en ze althans de eerste week niet vervoerd kan worden. Dhr. Bas Oorbeek, die één dezer oagen per auto naar Rotterdam reed voor zaken, bracht het er minder goed af toen de auto slipte en in een sloot terecht kwam. Hij brak hierbij zijn been en werd naar het Ziekenhuis alhier vervoerd. Gisteravond te ongeveer 6 uur werd op de overweg „De halve Maan" een auto afkomstig uit Maastricht door de tram gegrepen. De drie inzittenden brachten het er wonderlijk goed af, slechts één bekwam lichte verwondingen. De auto werd echter totaal verbrijzeld. De machinist had tot tweemaal toe geblazen, maar de onbekend heid met de onbewaakte overweg heeft de chauffeur parten gespeeld. HERRINGEN. D,e Burgemeester maakt bekend dat alle oproepingen voorde keuring van dienstplichtigen voor de lichting 1947 zijn verzonden. Degenen,die in 1927geboren zijn en hier te lande wonen of geacht worden te won_n en een dergelijke oproeping of een bericht van niet-inschrijving niet hebben ontvangen, moeten zich vóór 23 November a.s. ter Gemeente-Secretarie aanmelden. Van den landbouwer M. den Boer geraakte onder den Zeedijk een span paar den met een wagen in de sloot. Dit ongeluk liep zonder persoonlijke ongelukken af. Op de alhier pas opgerichte Avond school, welke onder leiding van de heeren v. Vulpen en Kolsters staat, zijn 12 leerlin gen ingeschreven. Donderdagsav„nds wordt les gegeven. Het aantal aanvragen voor het consu- meptencrediet jn deze gemeente bedraagt 2. Ingekomen personen uit de gemeente Sommelsüijk: A. W. Keijzer en gezin. Bij den Postcommandant der Rijks politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden oliejas. Door den Wachtmeester der Rijkspoli tie dezer gemeente is tegen een persoon uit Middelharnis proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding der Motor- en Rijwielwet. De P.V. „De luchtbode" hoopt a.s. Vrijdag te 7.15 uur in Café v. d. Velde te vergaderen. Punten van behandeling zijn: Aanschaf materialen tot deelname aan de vluchten. Keurmeester op 't hok. Tentoonstellingsmogelijkheden en diverse andere dingen. Er is rooksel aanwezig eneen pijp tabakverlet niet. Oude leden komen allen en nieuwe kunnen zich melden. Voetbal. Onder strenge leiding van scheidsrechter Groenendijk speelden onze dorpsgenoten j.l. Zaterdag een verbeten wedstrijd tegen O.F.B. Beide clubs wisten het doel zuiver te houden. Onze links-half en rechts-back speelden een goede pdrtij. De rechts-half en de rechts-binnen bleven onder de kwaliteiten van het eerste team. De voorhoede toonde overigens gebrek aan schotvaardigheid. Keeper Kievit wist in het laatst van de strijd de bal nog enige malen fraai weg. te plukken. De Wedstrijd haö misschien gewonnen kunnen worden, maar het is zeer zeker geen schande om tegen het snel fanatiek spelende Ooltgensplaat gelijk te spelen. MELISSANT. Voetbal. Zaterdagmiddag speelde M.V.V. II tegen O.F.B. II van Oolt gensplaat. De wedstrijd had een prettig én sportief verloop. M.V.V. wist na de rust 4 maal te scoren tegen O.F.B. 2 maal, zodat M.V.V. met 42 overwon. GOEDEREEDE. Het landbouwbedrijf van wijlen L. v. d. Wende is onderhands overge nomen door Jan van der Wende Kz. Terwijl de smidsknecht Gijsb. Brugge- man zijn werkzaamheden verrichtte op een Visschersvaartuig, had hij het ongeluk in het ruim te vallen, waarbij hij zoo ongeluk kig terecht kwam, dat hij voor behandeling naar het Ziekenhuis moets worden vervocr- voerd. De Kerkmeester der Ned. Herv. Kerk zal op Zaterdag 23 en 30 November a.s. telkens des namiddags van 35 uur zitting houden voor het ontvangen van zitplaatsen- gelden. In de week van 1116 November j.l werden door de visschers aangevoerd: 539 kg. Spiering, bracht op 25 ct. per kg.; 415 kg. Bot, bracht op 55 ct. per kg. 4370 kg Wijting, bracht op 12 ct. per kg. en 60 kg Kabeljauw, bracht op 35 ct. per kg. De zeevisschers besomden van f 4(10 w 800,— per schuit. J rö7 rCJriSe zccv'sschers werd van 2a, tot 40, schade gemaakt aan de vischnetten. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente brengen ter openbare kennis, dat vanaf heden geduiende 3 maanden vooreen ieder op de Gemeente-Secretarie ter lezing 1 iv?rlti(?en Raad van 10October l°t vaststelling van de navolgende verordening tot wijziging Ger Algemeene Pohtie-verordening. Eenig artikel. Artikel 95 dier algemeene politic-verorde ning wordt gewijzigd als volgt: 1. Aan schippers, die hun schepen willen doen laden ot lossen, zal hiertoe door den havenmeester, met inachtneming van door B. en v\uit te vaardigen algemeene richt lijnen, een laad- of losplaats worden aan gewezen. 2. Het laden en lossen van schepen in strijd met de door den havenmeester inge volge het eerste lid van dit artikel gegeven aanwijzingen is verboden. ?P eers':e aanzegging vanwege B. en W. en binnen den door hem te bepalen tijd moeten de op de kaden geloste voorwerpen, goederen of producten worden weggeruimd. OUDDORP. Aanstaande Vrijdagavond, 22 November, om 7 uur, zal in Hotel Spee een Algemeene Vergadering van de IJsclub worden gehouden. Voetbal J.l. Zaterdag speelde Pr. Bern- hard 'I en II voor de competitie tegen S.V.G. uit Goedereede. Ons le elftal won met 82, doch Pr. Bernhard II verloor met 4I. De garnalenvisschers hebben de afge- 'oopen week gevangen van 200—300 kg. garnalen. De beroepen predikant Ds. J. v. d. Graaf te Vinkeveen zal a.s.Donderdagavond voorgaan in de Ned. Herv. Kerk, alhier. In de Ned. Herv. Kerk zullen a.s. Woensdagavond om 6.30 uur Bijbellezingen een aanvang nemen. Heden Dinsdagavond, aanvang 7 uur, hoopt de Jonge lings vereen. „Daniël" in ftet- Catechisatielokaaleen' propaganda-avond te houden met vrije toegang boven de 16 jaar. Het programma is als volgt: Bijb. onderw. Naaman de Syriër, door M. Padmos; Vrij onderwerp naar aanleiding van Pred. 12, door T. Grinwis. Op beide onderwerpen is gelegenheid voor bespreking. Het wordt ten eerste op prijs gesteld wanneer de aanwezi gen aan de bespreking deelnemen. Naar wij vernemen zal de tentoonstel ling van de Konijnen- en Pluimveevere^n., die bepaald was op 20 en 21 December '46, eerst plaats vinden op 10 en 11 Januari '47. De morgendiensten in de Ned- Herv. Kerk zullen met ingang van 17 Nov. aan vangen om 10 uur. In de winkel bij J. Tanis is een bank biljet gevonden. Donderdag-, Vrijdag- en Zaterdag avond gaf de Muziekvereen. „Concordia" met medewerking van de Tooneelclub van Sommelsdijk, die onder leiding stond van den heer C. A. Wisse, goed geslaagde avon den. Zaterdag was de zaal zoo vol, dat velen teleurgesteld moesten terugkeeren. Hoestsiropen, Zalf voor schrale handen, badzouttabletten voor wintervoeten., ttier- zalf, creoline. NIEUWE TONGB. In onze gemeente Werd een geval van longpest geconstateerd bij een varken. Het dier werd voor de con sumptie afgekeurd. In Hotel Osseweijer zal Vrijdag 22 Nov. a.s. zitting worden gehouden tot aanvragen van slachtvergunningen van v.m. 8.30-9.30 uur. Het voorstel van den Kerkeraad des Ned. Herv. Gent. om de hulpschool in. te mogen richten voor een kleuterschool werd in de raadsvergadering verworpen. - De grafdelver-gemeentewerkman J. Koppcnaal heeft wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd per 1 Jan, ontslag aangevraagd. De catechisaties van de Ned. Herv- Kerk worden deze week inplaats van Dins dag gehouden op Donderdag zelfde tijd- Tijdens het dankstond voor het gewas a.s. Woensdagavond zal een collecte voor de kerk worden gehouden. Aanvang v.<L dienst 6.30 n.m. N.T.V.V. 1 Speelde Zaterdagmiddag op haar nieuw terrein tegen F.I,O.S. 4 Van Achthuizen en won met 3-1. Donderdagavond werd met volledig materiaal een oefening der brandweer gehouden op Battenoorit. Bij het uitrollen der slangen had A. Voordijk het ongeluk in de volle haven met water terecht te komen, hetgeen in de donker een hele consternatie teweeg bracht. Spoedig werd hij op het droge geholpen en per auto ttottï*

Opbouw | 1946 | | pagina 3