De Raad van Nieuwe Tonge 1 wijst het verzoek van de Ned. Herv. Kerk af. besluit tot toetreding bij de F. G. De Baad te Stellendam DUIVENRUBRIEK Voorzitter Burgemeester Sterk. •Aanwezig alle leden. Na de gebruikelijke opening worden de notulen goedgekeurd, waarna behandeling Ingekomen Stukken volgt. Hieronder be vindt zich het schrijven, dat Burgemeester Sterk per 1 Juni j.l.'opnieuw in zijn ambt bevestigd is. Tot 1 Mei 1948 mag hij op Stad aan 't Haringvliet blijven wonen. Op verzoek wordt aan den grafdelver en gemeentewerkman J. Koppenaal per 1 Jan. 1947, onder dankzegging voor de bewezen diensten, eervol ontslag verleend. Het aan onderwijzer Jac. Thorman per 1 Mei j.l. verleende ontslag werd met goedkeuring van de Raad ingetrokken. Thorman kon op zijn nieuwe bestemming geen woning krijgen. Het bekende verzoek van de Ned. Herv. Kerkeraad te. Middelharnis vindt instem ming. Dhr. Zweerus was riet voor stopzet ten, dhr. v. Alphen daarentegen sterk. De Ned. Herv. Kerkeraad van Nieuwe Tonge deed mededeeling, dat hij een bedrag van ƒ2000,heeft afgezonderd ter bijdrage in de kosten van een nieuwe klok. Bovendien stelt de Kerkvoogdij nog ƒ500,beschik baar, terwijl deze zich zoo noodig ook wil belasten met het inzamelen van eventueel meer noodige gelden. Ej- en W. stellen voor de erkentelijkheid van de gemeente te betuigen voor deze toezegging. Maar met een collecte wil het College nog wachten, daar een schadeloosstelling, die in overleg van de Departementen van Financiën en Onderwijs etc. bepaald wordt, in het ver schiet ligt. De Voorzitter zei reeds in een krant gelezen te hebben dat een gemeente zoo'n schadeloosstelling heeft verkregen. Ais men de subsidie niet wil missen moet men dus niet collecteeren. Die betreffende Kerkvoogdij zou 3.50 per kg. gewicht ontvangen hebben terwijl een klok op 5 per kg. begroot wordt. Daar de Nieuwe Tongsche klok 700 kg. woog zou men dus voor een uitgaaf van 3500 komen. Er is echter geruimen tijd met leve ring gemoeid. Wel een jaar kan het duren De Voorzitter stelde voor de klok alvast maar te bestellen waarmede de Raad direct instemde. Door Ged. Staten was teruggezonden het raadsbesluit inzake risico-overdracht van gemeentegelden. Deze was gesteld op een bedrag van ƒ6.000 hetgeen Ged. Staten tot ƒ9000 verhoogd Wenschen. De Raad ging ook hiermede accoord. Eveneens werd geregeld de bezoldiging van gemeenteperso- neel met betrekking tot de wettelijk vast gestelde verhoogingen in casu overbrug- gingsgeld. Op voorstel van B. en W. besloot men voorts de Openbare School die voor 44.500 tegen brand verzekerd was, in dezen te brengen op een bedrag van 95.000,Aanleiding hiertoe was, dat een muurtje, dat bij brand beschadigd werd, 1100,van herstel kostte, terwijl de Verzekeringsmaatschappij maar 500, toekende. De Stichting „Flakkeesche Gemeenschap", verzocht de gemeente als lid toe te treden De kosten zijn 10",plus 5 cent per in woner. B. en W. stelden voor op dit verzoek in te gaan, waarbij de Voorzitter wees op de belangrijke aangelegenheden, die de Stichting onder handen heeft, de brug, het verkeer enz. De heer Opstellen informeerde of de bijdrage blijvend zou zijn, terwijl hij opmerkte nog niet veel te kunnen bespeuren van hetgeen beoogd wordt. Spreker, ge loofde, dat men bij de Stichting zoo'n paar stokpaardjes berijdt. Overigens wilde hij het werk niet afkammen, maar meende dat electrificatie Oost-Flakkec toch heel wat belangrijker is dan al die andere dingen en juist hiervan had de Voorzitter gezegd, dat het niet bij dc Stichting thuis hoort. Dhr. Dekker vond een gemeente belang rijker -als representant der bevolking - dan een der andere in de Stichting vertegenwoor digende lichamen en zou gaarne zien dat de gemeenten minstens twee vertegenwoordi gers kregen. Dezelfde spreker vroeg of ook een niet-raadslio afgevaardigd kon worden; de Voorzitter noemde dit inconsequent, daar de Raad besloten heeft dat uittredende lenen hun mandaten beschikbaar zouden Stellen. De Raad besloot toe te treden en benoemde den heer Luchten burg tot afgevaardigde. Aan de orde stelde de Voorzitter dan een verzoek van de Ned. Herv. Gemeente ter plaatse, tot het ingebruik geven van twee lokalen der Hulpschool, om daarin een Christelijke Kleuterschool te vestigen. De Voorzitter vestigde er de aandacht op, dat de gemeenteraad zelf al de aangelegen heid van een Kleuterschool ter hand heeft genomen. B. eti W. hebben een onderzoek naar de mogelijkheden ingesteld en thans kunnen nadere cijfers worden medegedeeld. In verband hiermede stelden B. en W. voor het verzoek af te wijzen. De meubelen voor een school met 100 kinderen worden begroot op ƒ4.092,80 - men krijgt dan stoeltjes en tafeltjes - of op 2.542,80 voor banken De leermiddelen zullen op 1.000,komen en de salarissen van een Hoofd en een Helpster op resp. 1.600,en 400, De opbrengst van schoolgeld wordt gedacht te komen op 25 x 10 ct. en 75 x 5 cent per week. Dhr. v. Alphen achtte het het best om de Kerkeraad er voor te spannen. Die heeft geld genoeg en doet zelf het aanbod, zoodat men de gemeente ontlast. Dhr. Tijl was het hiermede heelemaal niet eens; het algemeen belang vraagt een Openb. School. Er is nooit een Chr. School in N. Tonge geweest en het is altijd goed gegaan. De school moet onder beheer van B. eh W. komen. Spr. zei er absoluut tegen te zijn dat er een Chr. Kleuterschool zou komen. Dhr. Zweerus was van hetzelfde gevoelen „wij hebben hier één kerk en één school en 90 der bevolking wenscht niet anders", aldus deze spreker. „De gemeente gaat daar trotsch op", zoo vervolgde hij, „en alle gezindten moeten toegang hebben, Roomsch of Joodsch, geloovig of ongeloovig!" Men moet ook voor het kleuteronderwijs streven naar één school. Dhr. Opstelten bracht naar voren, dat het Kleuteronderwijs niet wettelijk geregeld is. Spr. nam met zekerheid aan, dat de gemeen te geen toestemming zou krijgen om de noodige bedragen te voteeren'. Bovendien zijn de salarissen zeer laag geraamd. Spr. kon zich niet voorstellen, dat men voor 8,een helpster zou kunnen krijgen. Overigens vernam hij met verbazing, dat de heer Tijl, als man der P.v.d.A. tegen Christ, onderwijs is. Die partij is toch voor de gelijkstelling. Overigens is dat niet aan de ordehet gaat er nu om, dat de Kerkeraad een schoolgebouw vraagt. Mede gezien het financieel belang voor de gemeente is toe stemming alleszins gemotiveerd. Joden zijn er in de gemeente niet en wat de Katholie ken betreft, deze zijn voor Bizonder onder wijs. Dhr. Zweerus bestreed hetgeen dhr. Op stelten had aangevoerd en zei: „wij zijn voor Openbaar Onderwijs". Dhr. Dekker pleitte vervolgens breed voerig voor toestemming in het verzoek. „Het behoeft geen betoog, dat wij voor Christelijk Onderwijs zijn", zoo sprak hij, „maar wij verwarren hier Christelijk en Openbaar. Onder Openbare School versta ik de Staatsschool. Maar onderwijs en op- voeding zijn taak der ouders. De geschiede nis bewijst dat, en men heeft dat begrepen, hetgeen men ziet aan de instelling der oudercommissies". In het verdere van zijn betoog, zei spr. dat de P.v.d.A. de Bijbel op de Openbare School weer een plaats wil geven, hetgeen dhr. Tijl deed interumpee- ren„Dat is heel Wat anders!" De heer Dekker vervolgde: „Ik ben het niet dhr. Zweerus eens dat we één school moeten hebben. Inderdaad, 90 is daar voor, maar daarmee is niet concreet uit te spreken dat. dit voor een bepaalde school is. Volgens spr. zijn meening wil de Kerkeraad slechts gang maker zijn, terwijl de ouders het toezicht zullen krijgen. Ged. Staten zullen een ge meenteschool zeker niet goedkeuren als het particulier initiatief er in wil voorzien. De Voorzitter wilde het voorstel van B. en W. in stemming brengen, maar de lieer Dekker verijdelde dit vooralsnog met dc opmerking: „Laten we nu niet zoo beginnen Liet is toch beter eci'St eens een saniensprc- king te houden", waarop de heer Tijl hem toevoegde: „Er is gevraagd om Christelijk Onderwijs en daar stem ik altijd tegen 111" Dhr. Dekker hield, nog eens een betoog ten gunste van het verzoek. In den laatstcn tijd wordt ei veel over kleuteronderwijs ge schreven en gewreven, ma-r spr. begrijpt dat niet. Een en anuer behoeft toch tot geen moeilijkheden te leiden. De Kleuterschool moet men zien als niet passend in het kader van de schoolstrijd. Waarop de heer Tijl met stemverheffing onderbrak: „Die school strijd zal nu ontbranden!!" Dhr. Zweerus zei dat het kleuteronderwijs, en het onderwijs iii het algemeen weei een twistappel wordt. Mei heeft dat kunnen lezen uit het raad verslag van Ouddorp waar men een Openbare School voetstoots opheft. Spr. zei er wel voor te zuilen passen zijn eerstgeboorterecht te verknopen. Wethouder v. Eesteren zei dat het goed zou zijn om verder te gaan zooals het altiju geweest is. Er moet één school zjjn, een Openbare, onder B. en W. De Voorzitler sloot dan de discussie en bracht het voorstel van B. en W. in stem ming. Dit werd aangenomen. Tegen stemden de heeren Dekker, v. Opstelten en v. Alphen. De verdere punten van de agenda werden vlug afgewerkt. Aangeboden werden reke ningen Alg. Armbestuur en Gemeentedienst jaar 1941, het vermenigvuldigingscijfer schoolgeld werd bepaald op 2, terwijl de hondenbelasting op aandringen van Ged. Staten werd verhoogd en gebracht op 623,75. Het kohier van de straatbelasting werd vastgesteld op een opbrengst van 4.501,30. in het Bestuur der Drinkwater leiding werd benoemd de heer Tijl, terwijl de pensioengrondslagen der gemeente ambtenaren werden vastgesteld. Instructie grafdelver werd aangehouden tot na besloten zitting. Van de rondvraag maakte dhr. Dekker gebruik om uitbreiding van de summiere straatverlichting te vragen, terwijl dezelfde spreker erop aandrong dat de kale stronken van boomen in het voormalig geïnundeerd gebied, zouden worden verwijderd met inplaats daarvoor aanplant van jonge boo men Dhr. v. Alphen zei op eigen erf juist een aantal fraaie 8 Meter hooge lindenboomen te hebben geplant. Misschien kon de ge meente er ook wel krijgen. Dhr. Opstelten verzocht met de straat verlichting niet te star vast te houden om deze met lichte maan uit te houden, want het kan dan wel aardedonker zijn. Dhr. Luchtenburg informeerde naar een Gemeentelijk Sportveld, waarop de Voorz. antwoordde dat alleen het terrein van de gehieentereiniging in aanmerking komt; dit zou geëgaliseerd moeten worden en spr. zei toe naar de mogelijkheden een onderzoek te zullen laten instellen. Straatreiniger is een ondank baar vak, zegt de Heer Riemens. Raadsvergadering 12 October 1946 n.nr. 7 uur. Afwezig de heren Mijnders en De Blok. Na gebruikelijke opening door de voorz. de heer L. J. Vogelaar volgde voorlezing der notulen welke onveranderd werden vast gesteld. Enkele goedkeuringen van Ged. Staten betreffende wijzigingen in de begrotingen 1945 en 1946, schoolgeldheffnig eu Icges- heffing bij huwelijksvoltrekking waren inge komen, evenals rapport van het verifacatie- bureaij van kascontrole der gemeente. Deze 'stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Mej. L. H. Hoek vroeg' met ingang van 1 Januari 1947 ontslag als onderwijzeres aan de O.L. School in verband met haar voorgenomen huwelijk. Het ontslag werd eervol verleend. De voorzitter zei dat er reeds sollicitanten zijn opgeroepen om in bovengenoemde vacature te voorzien, maar er is niets op binnengekomen wat niet te verwonderen is met het oog op het grote tekort aan leerkrachten. Met algemene stemmen werd tot toetre ding tot de Flakkeese Gemeenschap be sloten Als afgevaardigde der gemeente werd de voorzitter benoemd. De rekening 1945 Vleeskeuringsdienst Dirksland gaf een nadelig slot te zien van 2518,36. Dit kost onze gemeente dus ƒ263,99. Verzoek was ontvangen van G. Boshoven tot ontheffing van zijn aanslag in de hon denbelasting, aangezien hij geen hond bezat. De gevraagde ontheffing werd verleend. Jac van Seters verzocht om vermindering van zijn schooigeldaanslag. De voorzitter zei, dat de aanslagen door de inspecteur worden opgelegd en dat van gemeentewege hier niets aan veranderd kon wordenv. Seters reclameert 3 maanden te laat. Inplaats van de vertrokken ambtenaar de heer Groenenberg Werd de heer M. Troost met algemene stemmen tot ambte naar van de Burgerlijke Stand benoemd. De voorzitter stelde daarna aan de orde de door de heer Riemens (Alg. Belang), schriftelijk gestelde vragen. De le vraag luidde: waarom de gemeen tereiniger B. Klink op zijn herhaalde aan vragen geen loonsverhoging heeft gekregen, de man verdient nu ƒ27 per week wat toch veel te laag is, aangezien Klink het vuile werk op moet knappen. De voorzitter ant woordde op deze vraag dat Klink vanaf 5 Mei j.l. loonsverhoging heeft gekregen tot 33,08 per week, d.i. een jaarloon van 1730,56 bij een 49-urige werkweek. De heer Riemens vroeg, waarom dit loon dan niet is uitbetaald. De voorzitter zei dat door een administratieve fout de uitbetaling pas in October is geschied met terugwerkende kracht. De heer Riemens zag het loon liever gesteld op 35 per week. De voorzitter zegt dat dit in verband met de loonvoorschriften is verboden, De voorzitter vroeg aan de heer Riemens of hij de wegen in de gemeente wel eens goed bekeken heeft; hoe of ze er soms bijliggen. De heer Riemens zei hier wel degelijk op gelet te hebben maar tevens heeft hij gezien, dat een goed schoonge maakt stuk weg even later weer precies even vuil was, doordat wagens gedeelten van hun lading verloren. De heer Riemens noemde straatreiniger een ondankbaar vak De voorzitter wees er dan nog op, dat de mensen zich suf staren op die hoge lonen in het land. Men moet er echter rekening meé houden, dat Klink geen verlet heeft dus ten allen tijde van zijn loon verzekerd is. ^9p de vraag van Riemens of Keijmel niet voor loonsverhoging in aanmerking kan komen antwoordde de voorzitter, dat dit in B. en W. al behandeld is en in orde komt. De tweede schriftelijke vraag van den heer Riemens betreft de opruiming van mestput ten. De voorzitter zegt dat een betreffende verordening goed gekeurd is terug ontvan gen, dus dat er nu kan worden ingegrepen en ook ingegrepen zal worden waar dit nodig is. De heer Riemens vraagt dan of er geen verandering is te brengen bij R. Grooten- boer waar-nu drie-gezinnen samen wonen, wat toch ondoenlijk is. De heer Riemens meende hiervoor een oplossing te hebben gevonden. De voorzitter zei dat dit pro bleem hem reeds laag en voortdurend in zijn hoofd zit, hij weet er echter geen oplossing voor te vinden. Hij wijst er de heer Riemens op dat men toch moeilijk oude mensen uit huil kuis kan halen. Bij het plan van dc heer Riemens blijkt dit echter niet noodzakelijk. De voorzitter ging dan over tot geheime zitting waarin het plan van de heer Riemens nader zou worden besproken. Kleur en leeftijd der reisduiven. Vele zijn de kleuren, waardoor onze hedendaagse reisduiven zich onderscheiden. De meest voorkomende zijn: effen blauw (blauwband), bleekblauw geschelpt, donker blauw geschelpt, bleekzwart geschelpt, donkerzwart geschelpt, effen rood (steen rood) en ros, bleekrood en ros geschelpt, donkerrood en ros geschelpt, grijs, vaal, Wit en zwart bont, wit en ros bont. De eentonige en vreemdsoortige kleuren als: effen wit, effen zwart, niosaïk en bronskleur (schim mel), vuilblauw (aschgrauw) en vuil roöd, zijn bij de reisduiven Weinig gemeen. Zeer zeldzaam is het verschijnsel dat één vleugel zwart is en de andere rood of wit, hoewel het kan voorkomen Ook de kleur der ogen is opmerkelijk verschillend; deze kan zijn iriS levendrood, bruin, oranjegeel, wit of wit met oranje band Bonte duiven hebben gewoonlijk op één of beide ogen zwarte vlekken, de z.g. mier- ogen. Wjtte duiven hebben vaak zwarte ogen al of niet met een gekleurde tint. De kleur echter speelt bij dc prijskampen geen rol, al leven sommige liefhebbers wel eens in de veronderstelling. 'Het is een schoon gezicht om vogels van diverse pluimage op het hok te hebben, maar de goede prijswinnaars zullen onverschillig hun kleur, de lievelingen des meesters zijn. De leeftijd der duiven loopt van 1518 jaar. Op 12-jarige leeftijd bevruchten de duiven echter gewoonlijk niet meer en houden de duivinnen op met eieren leggen. Uitzondering zien hier natuurlijk op. Zo komt het voor, dat duiven ouder dan 20 jaar, worden en dat ze op 18-jarige leeftijd nog kweken. Terecht wordt gezegd, een 20-jarige onder de duiven, evenaart een honderdjarige onder het menselijk geslacht. WILLIAM OF ORANGE Een der postduiven, die in den oorlog uitermate belangrijke berichten heeft over gebracht, draagt de naam William of Orange en is, tijdens den slag bij Arnhem, naar Londen teruggekeerd met de fan tastische'snelheid van 60 mijlen per uur. TE KOOP3 prima post duiven met eigendomsbewijs. Inl. bij bureau „Opbouw".

Opbouw | 1946 | | pagina 2