VOOR GOEREE EN OVERFIAKKEE f MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG J Amerika tegen „geleide economie" H+R/L de Koningin op Flakkee 1 Vrij van Distributie. Magazijn „De Overkant" A* JSitskoorn Naar wij vernemen is H.M. Koningin Wilhelmina voornemens, in het voorjaar '47 ons eiland te bezoeken* Strijenschestraat 1—3 hoek Polderlaan - Telef. 73140 te f^otéerdaiM-Zuid (Bij tramhalte Hilleluis). uur; |ir. van Iwerkt pt, 21 15 18 17 11 7' 3> 2 22- 16- 18. 16> 15- 7 4 |n van. hun- ad dat bemde heeft: straf- |P noS liet irs- steeds- 10 u. 1946- I3—f 6f pe kool ld ij vie- J ruiven ov. '46- 6.10-f l-f 1.60 f 102; 5-f 10; OPBOUW contract aanzienlijke korting CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD VRIJDAG 15 Nov. 1946 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 130 mm 14 cent per mm. Elke mm Tweede jaargang No. 53 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 Dit blad verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Commissie van Redactie: Ds W. Anker, N. v. d. Brugge, A. van Eek, ,„C. Edewaard, Mr. J. Groeneveld, Ds. N. de Jong, C. P. Kijkuit. H. v. Rossutn Jr., Ds. H. de Valk, C. M. Vogelaar. De uitslag van de verkiezingen in Amerika kan voor de geheele wereld van buitengewone beteekenis zijn. Duidelijk is immers, dat Europa, ver armd door de Nazi-tyrannie, zelf moeilijk kan opstaan. De vele reizen van Excellenties en departementaire hoofdambtenaren naar Amerika be wijzen de bevoorrechte positie van dit land. Men heeft niet alleen een belang rijk aandeel gehad in de bevrijding van ons land, doch het is ook een der voornaamste landen, dat Europa weer kan helpen opbouwen. Amerika heeft goed en grondstoffen en heeft behalve economisch ook grooten in vloed op de internationale verhou dingen tusschen de groote mogend heden. Van beteekenis is dus de vraag of de verkiezingen in Amerika van inter nationale beteekenis zijn. Het voren staande is reeds een bevestigende beantwoording. De „koppen" der verschillende Nederlandsche bladen getuigen daar ook van. „Het Vrije Volk" schrijft over „dreigementen uit Amerika". „Trouw" over „Ame rika verlaat den linkschen koers". Echter ook in Amerika zelf is men overtuigd van de gevolgen der ver kiezingsuitslag. Trouwens de ver kiezingen stonden in hetteekenvan het roer om. Immers de Republikei nen, de voorstanders van geringe staatsbenoeming behoefden slechts 26 zetels in het Huis van Afgevaar digden en 10 in de Senaat winnen om het roer der „geleide economie" de Democraten een nederlaag toe te brengen. Begrijpelijk is de felheid der verkiezingen. De republikeinen propageerden onder het motto :„Hebt ge er genoeg van?" Stemt dan Repu blikeins.-De democraten werkten met de leuze: „Stemt voor de politiek van Franklin D. Roosevelt". De uitslag is bekend. De republi keinen kwamen in het Huis van Afgevaardigden van 190 op 243 en in de Senaat van 39 op 51. De de mocraten daalden van 231 op 191 in j het Huis en van 56 op 45 in de Senaat inderdaad is het roer om. In Amerika zal dus een andere wind gaan waaien. Wel heeft president Truman nog het vetorecht, dus kan hij bepaalde beslissingen vernietigen, doch in '48 wordt een nieuwe verkiezing voor een president gehouden en President en afgevaardigden zullen beiden ern stige conflicten voorkomen, temeer nu de President niet heengaat na dezen uitslag. Hoe de verkiezingsuitslag in Ame rika zelf is ontvangen blijkt wel uit het oordeel van den ex-president Hoover, die tot de zegevierende partij behoort. Hij zeide o.m.: „Dit is meer geweest dan gewoon maar een Con gresverkiezing. De geheele wereld, met inbegrip van de Vereenigde Staten, heeft gedurende jaren links gehouden op de totalitaire weg van planmatige economie, socialisme en communisme. Amerika is door deze verkiezingen het eerste land, dat van deze weg afwijkt en stelt vast, dat de republi- keinsche partij, de partij van het recht is. De Vereenigde Staten zal zal van grooten invloed zijn op die landen, die de weg naar links gevolgd hebben. Terwijl Engeland zich thans door de laatste verkiezing onder leiding der Labourpartij zich op dezen weg begeeft, keert Amerika zich na een ervaring van 15 jaar er vanaf en dit niet door een beslissing, die men aan enkele groot-kapitalisten kan toe schrijven, doch door een uitspraak van de meerderheid van het volk. Het is moeiljjk eenige voorspellin gen te doen. Wel zijn reeds eenige maatregelen afgekondigd en plannen bekehd gemaakt, o.a. worden de loon- en prijscontroles opgeheven. Het Overheidsapparaat zal worden ingekrompen, waardoor de Staats uitgaven zullen worden verminderd Verwacht moet worden een stijging van Ioonen en goederenprijz.en, die vermoedelijk voor Europa niet zoo gunstig zal werken. Tenzij Amerika bereikt een geweldige opvoering van productie door opheffing der beper kende bepalingen die kostprijsver laging meebrengt, zal het koopen op de Amerikaansche markt steeds wel moeilijker worden. Ons leven kan duurder worden omdat we op het koopen in het buitenland aangewe zen zijn. Anderzijds zal Amerika ook de gevolgen overzien. Dit land produ ceert niet voor het. binnenland, doch zeer veel voor het buitenland. De goederen en grondstoffen moeten binnen het bereik van de wereld gébracht worden. Zou dit niet lukken dan zou vermindering van het afzet gebied het gevolg zijn, gepaard met toename van de werkloosheid in eigen land. Het zal er dus op aan komen het probleem der vrije krach ten op te lossen in verband met den internationalen wereldhandel en het credietvraagstuk, benevens andere financieele problemen zal Amerika in haar eigen belang ook voor Europa moeten oplossen. Niet onmogelijk is, dat de ont wikkeling ook in Amerika met schok ken gepaard zal gaan. Nu de loon- en prijscontrole gestaakt wordt, zullen stakingen de geregelde productie kunnen onderbreken. Europa zal ook deze ontwikkeling rustig moeten aanzien. Eén ding is zeker, dat de hier te lande verkondigde meening, dat ook Nederland den weg der gelei de economie op moet, omdat alle groote landen in die richting gaan, thans twijfelachtig Wordt. Voor ons lijkt de tegenstelling vrijhandel ge leide economie nog altijd onjuist. DIE MIJ LIEFGEHAD HEEFT. Galaten 2 20b. Als een zondaar den Heere Jezus ontmoet en m Hem leert gelooven, dan wordt alles anders. Paulus leefde'vroeger voor zichzelf. Hij was wel een Farizeër, een wettische Jood, die fn al zijn doen, zelfs in de vervolging der christenen, Gode een dienst wil bewijzen. Maar dat was enkel schijn: hij leefde niet voor God, maar voor zichzelf. En zoo zijn er nog velen, ook in de Kerk des Heeren, wier vroomheid en godsdienst puur egoïsme is. Daar wordt God door onteerd. Maar - de Heerc had het oog der liefde op dien Saulus van Tarsen geslagen. Hij schrijft er over in 't begin van den brief aan de Kerken van Galatië. En Paulus mag er van getuigen in de autobiographie, de levensbeschrijving van zichzelf, in deze laatste verzen van Galaten 2: wat is alles anders geworden! Niet meer ik leef, doch in mij leeft Christus. Christus is nu het middelpunt van zijn leven geworden, de Bron, uit welke hem het leven toekomt, de Kracht, die zijn leven beheerscht. Heel zijn ieven, uitwendig en inwendig, naar lichaam en ziel, wordt door Christus be paald, beheerscht, geleid. In aiies rekent hij met Christus. Hij is zelf niet meer het oncerwerp van zijn leven, maar dat is Christus. En heel zijn ieven is nu leven door het geloof. Daar hebt ge het. Leven door het geloof dat is het ware leven, het Christelijk leven, uit en door en voor Christus. Want die Christus is de Zoon van God. En - alzoo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn Eeniggeboren Zoon gegeven heeft tot een verzoening van onze zonden, en Christus Zelf, Gods Zoon, Hij heeft de Gemeente liefgehad en Zichzelven voor haar overgegeven. O, die liefde van Christus, onbegrijpelijk en onmetelijk, te kennen, te kennen met al de heiligenhaar lengte en breedte en diepte en hoogte! Christus, de Zoon Gods, heeft mij liefgehad en Zich voor mij overgegeven! Daar is het geloof mee werkzaam. Dat maakt de ziel stil van aanbidding. Dat ver vult het hart met heilige ontroering. Daar beeft en siddert de zondaar, die zijn schuld den Heere belijdt, van dat wondere, dat overweldigende. Hij heeft mij liefgehad! Hij heeft Zich voor mij overgegeven. Gods Zoon, in den dood, in het oordeel. In mijn plaats, want ik heb de straf verdiend. Tot mijn behoud, want ik kan me zelf niet verlossen. Mij liefgehad, verloren, schuldig zondaar, die ik ben. En, als Saulus van Tarsen, woedde ook ik tegen Hem, want ik wilde door eigen werk gerechtigheid verdienen, en ik leefde voor me zelf. Maar Hij gaf Zich voor mij. Zóó lief had Jezus, Gods Zoon, mij, dat Hij voor mij stierf! En het geloof klemt zich aan die liefde vast. En de liefdé van Christus leert leven, leven voor Hem, den Geliefde, die onze dankbare wederliefde waardig is! Kent gij dat levend Heeft de liefde van Christus ook u aan Hem gebonden, zoodat ge leeft-voor Hem? En diep in het hart: mij, mij heeft Hij liefgehad! Mij heeft Hij nog altijd lief! Gij zijt al mijn troost, o Heiland. Ja, mijn troost geheel; Op de aard' en in den hemel Blijft Gij steeds mijn deel. BEHANGSELPAPIEREN vanaf 85 ct. per rol GORDIJNSTOFFEN 100 en 140 cm. Breed Menhelhekleding Biezen Genemuidermatten in alle maten (geen stroo) Men kan zeer goed het laatste be strijden en voorstander zijn vanuit het bedrijf der opkomende organisa tie van het bedrijfsleven. Tegenstanders van staatssocialis me zijn nog geen voorstanders van economische chaos. De uitslag in Amerika make ook Nederland voorzichtig. „Willem Barentz" passeert Madeira. De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint d.d. 9 Nov. '46: De drijvende traanfabriek vaart thans langs Madeira met een snelheid van goed tien mijl per uur. De machine draait schit terend en alles is we! aan boord. De dokter maakt tot nu toe een plezierreisje en wc zul len hopen, dat het zoo blijft. Een eerste evenement maakten we mee, toen de jagers AM 12 en 5 in open zee op 100 mijl afstand van de kust aan het moederschip vastmaakten en olie en water overnamen. Waschgoed werd overgegeven en proviand ingeslagen. Nu varen zij ver zadigd naast ons. Het is een knap stuk zee manswerk geweest! Het is een prachtig gezicht onze „kinderen" zoo hun aanhanke lijkheid te zien betuigen en wij als „Moeder" voelen ons blij en gelukkig, wetende te behooren tot liet groote walvischexpeditie- gezin, waarvan wij hier voor de eerste maal de maniefestatie meemaakten. Want weliswaar zijn niet alle vang-sche- pen aanwezig, maar het is een heele gerust stelling te weten, dat zij ons niet vergeten en onze nabijheid zoeken. De jagers AM 6, 7 en 8 stoomen n.l. met slechts vier dagen vertraging ons achterop en juist gisteren ontvingen wij bericht, dat de jagers AM 3 en 4 rechtstreeks uit Montevideo behouden in Kaapstad zijn aangekomen. Daar zullen wij hen begroeten en zal het gezin heelemaal compleet zijn. Het is prachtig Weer. De stemming is uitstekend en bij het naderen van de evenachtslijn wacht ons het groote feest: Neptunus begint zijn baard al te kammen! 91

Opbouw | 1946 | | pagina 1