Plaatselijk Nieuws 11 November DUÏVENRUBRIEK tot de Hoge Bezoekers. Vanuit Ooltgens- plaat werd gereden naar Oude Tonge, alwaar men de beschadigde havenwerken bezag. In Nieuwe Tonge werd halt gehou den bij de ingevolge de Landarbeiderswet gebouwde woningen. In Herkingen werd kort vertoefd. De oorspronkelijk in de be doeling liggende bezichtiging van de proef velden moest door het ongunstige weder worden uitgesteld. In Melissant werden de hoge gasten ontvangen door de Wnd. Bur gemeester, waarna dhr. Kleinenberg enige woorden van dank aan Zijne Excell. bracht. Onder leiding van dhr. Dorsman zong de Schooljeugd Zijne Excell. „Het Flakkeese Volkslied" toe, hetgeen ondanks de koude met genoegen werd aangehoord. Daarna werd op het Gemeentehuis een kop thee geserveerd. Dan werd vertrokken naar Stellendam en een kort bezoek aan de Vissersvloot gebracht. In Goeree toonde de fung. Burgemeester, D. Goedkoop, Zijne Excellentie de fraaie Dorpskom, waarna een korte rondrit door het natuurschoon- rijke Ouddorp volgde. Dan werd gereden naar Dirksland, waar in het Ziekenhuis een kop thee werd aangeboden. Via Sommelsdijk werd als laatste in Hotel Meijer een een voudig maal gebruikt, waar nog enkele mededelingen werden gedaan over de op richting en werkwijze der Flakkeese Ge meenschap. Te ongeveer 11 uur verlieten de hoge gas- ien voldaan het eiland. MIDDELHARNIS. De heer J. Mulder, assistent der Directe Belastingen te Stellen dam, is bevorderd tot hoofd-assistent (titulair) bij denzelfden dienst, met als standplaats Middelharnis. Bij besluit van den Commissaris der Voedselvoorziening is bepaald dat in het tijdvak van 25 November tot 7 December op het eiland een vee-telling zal worden gehouden. A.s. Donderdag des avonds 6 uur 'hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan ■de beroepen predikant Ds. D. v. d. Ent Braat te Montfoort. De dankdag voor het gewas in de Ned. Herv. Kerk is bepaald op Woensdag 20 November a.s. De te houden Jongensdag van den /an Ned. Herv. Knapenverenigingen op Geref. Grondslag is verzet van 16 November -naar 23 November. Woensdag 13 November a.s. hoopt Ds. Bel van Dirksland om 6.30 uur in het Vergaderlokaal voor te gaan. SOMMELSDIJK. Door B. en W. dezer Gemeente is bekend gemaakt, dat een verzoek is ingekomen van het Bestuur der Cichorei-fabriek „Midden-Flakkee" tot het houwen van een nieuwe Cichorei-fabriek •op een perceel grond in deze gemeente. Bezwaren hiertegen kunnen worden inge diend zowel mondeling als schriftelijk op Zaterdag 16 November a.s. des voormid- dags 11 uur ter Gemeente-Secretarie. DIRKSLAND. Burgerlijke Stand over de maanden October en November 1946. Geboren: Marion, d. v. H. J. Stammer en J. C. Groen (Middelharnis); Johanna Maria, d. v. M. van Bodegom en J. J. Rietvelt (Melissant); Levinus Theodorus, z. v. J. A. van Vugt en M. C. A. Waare (Oude Tonge); Erik Boudewijn, z. v. C. K. Noordenbos en A. Minderman (Middel harnis); Willem, z. v. C. Poortvliet en T. Okkenburg; Marietje Maatje Cornelia, d. v. J. W. v. d. Kroon en W. J. Poortvliet; Pieter Willem, z. v. J. Verolme en H. de Bonte (Middelharnis); Jeannette, d. v. J. A. v. d. Ster en A. Silha; Laurens, z. v. L. Groenendijk en M. Vroegindeweij; Adria- nus, z- v. S. Brooshooft en A. v. d. Groef; Gerbrand, z. v. C. van Driel en C. van Eek. Ondertrouwd: Jacq. van Bodegom, 27 j. en H. C. M. Schijvenaars, 18 j.; H. van Immerzeel, 29 j. en H. M. de Graaff, 23 j.; J. A. Hagens, 24 j. en R. Bazen, 21 j.; A. v. d. Berg, 36 j. en J. E. de Bonte, 33 j.; A. Nieuwland, 27 j. en A. Keur, 22 j.; D. de Bonte, 29 j. en C. E. v. Putten, 26 j. Gehuwd: L. A. van Prooijen, 26 j. en K. Westdijk, 22 j.; J. v. d. Meer, 20 j. en C. Nieuwland, 21 j.; S. v. d. Waal, 25 j. en M. A. Markwat, 21 j. Overleden: Cornells Vermeulen, 59 j., Wedn. van N. P. v. d. Groef; Hendrik Stolk, 7 j. (Melissant); Leendert Cornelis Jongeling, 24 j., echtg. van A. K. Waling; Tijsje van Oostenbrugge, 81 j., Wed. van M. Jelier. DIRKSLAND. Onze dorpsgenoot dhr. L. T. Nieuwland heeft de benoeming tot onderwijzer aan de Lagere School te Hall (gemeente Brummen) aanvaard. In één der lokalen van de Chr. School ontstond bij het aanmaken van de kachel een begin van brand, die echter spoedig kon worden geblust, zodat er behalve enige brandplekken hier en daar, geen noemens waardige schade werd aangericht. HERKINGEN. De Districtsraad voor het consumentencrediet in deze gemeente bestaat uit de heren: J. Witvliet, L. van Putten, J. C. Wisse en J. A. v. d. Ster. In deze gemeente zijn tot 1 November j.l. reeds 30 vergunningen afgegeven tot het doen van huisslachting. De verzorging van het graf van den alhier begraven Engelsen piloot H. I. Austin waarop door de bevolking een monument werd geplaatst, zal worden geadopteerd door Mevr. Geluk alhier. GOEDEREEDE. In de week van 4 tot 9 November werd alhier aangevoerd: 591 kg. Spiering, opgebracht 22 cent per kg.; 281 kg. Bot, opgebracht 65 cent per kg.; 5222 kg. Weiting, opgebracht 13 cent per kg.; 5 kg. Zalm, opgebracht 41,De zeevis sers besomden van 1.000,— tot 1.300, De zeevisser Joh. Orgers had het ongeluk de visnetten te verliezen, schade 200,terwijl J. 't Mannetje 75,scha de opliep door scheuren en gedeeltelijk verlies van de visnetten. De zeevisser C. Groenendijk kreeg op de visserij defect aan de Motor en werd door een Loodsboot bijtijds te Hoek van Holland binnengebracht en later naar de Werf te Vlaardingen gesleept. De zeevisser G. Groenendijk heeft te Urk een Noordzee-botter aangekocht voor uitoefening van de zeevisserij. OUDDORP. Op Dinsdag den 19 Nov. hoopt de Jongelingsvereniging „Daniël" in het Catechisatie-lokaal een propaganda- avond te beleggen. Tot deze vergadering zal vrije toegang zijn. Op Vrijdag 15 Nov. a.s. volgt het programma, Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk, alhier, Ds. v. d. Graaf van Vinkeveen. In de maand September heef de collecte voor de Herv. (Geref.) Zendings kring voor Goeree en Overflakkee samen ruim 928,opgebracht. De garnalenvissers hebben in de af gelopen week van 300400 kg. garnalen per dag en per vaartuig gevangen. Op Donderdag, .Vrijdag en Zaterdag, 14, 15 en 16 November a.s., geeft de Muziekvereniging „Concordia" een uit voering in de Oude School, met medewer king van een Cabaretgezelschap, onder leiding van dhr. Wisse. Op Donderdag hebben alleen donateurs en genodigden toegang. Ovomaltine, Sanatogen, Druppellevertraan, Hoestsiroopen, Eau de Cologne, Babyzalf- spenen, flesschen, poeder, bedzeil, aspirin akkertjes, keelpijntabletten, hoofd- en kies pijnpoeders, Verband- en verplegingsarti- kelen, Haarlemmerolie, Togal. NIEUWE TONGE. Vanwege de P.T.T. is men druk bezig met de heraansluitingen der tijdens de evacuatie afgebroken Radio distributie. In de plaats van J. Nagtegaal werd als Secretaris der Ned. Herv. J.V. „Unum Necessarium" gekozen C. Kabos. Uit het verslag der Zendingskring Goeree. en Overflakkee blijkt dat in de maand September via Ds. v. d. Kooij een gift van 2.50 werd geschonken. De handel in uien is weer aangevangen en momenteel is de prijs 5,80 tot 6,per mud. Voor aardappelen voor binnenlandse consumptie 7,tot. 8,per H.L. i Het dochtertje van kapper v. Putten had een dezer dagen het ongeluk met haar vingertje tussen een wringer te komen. Geneeskundige hulp was hiervoor nood zakelijk. Op de politiepost zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden bruin lederen handsonoen. C. Holieman moest,in het Ziekenhuis te Rotterdam een stukje staal uit zijn ogen laten verwijderen, daar dit tijdens zijn werkzaamheden hierin gesprongen was. De Bo.khouder van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk houdt op Vrijdag 15 Nov. а.s. des namiddags van 5.30 tot 8 uur zitting in de Consistorie tot ontvangst der versche nen tuinhuren. De aanvang der Belijdeniscatechisaties in de Ned. Herv. Kerk zal nader bekend gemaakt worden. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat een Openbare Vergade ring van de Gemeenteraad is belegd op j Vrijdag 15 November 1946 des nam. 13 uur. Voetbal. Zaterdagmiddag ging NTVV bij FIOS IV te Achthuizen op bezoek en wist te winnen met 21. OUDE TONGE. De Schaakclub verga dert thans iedere Donderdagavond om 7 uur in de Bijzondere School. De catechisatie voor meisjes boven 16 jaar wordt gehouden 's-Woensdags avonds van 89 uur. De volgende personen uit onze ge meente zijn vorige week in Militairen dienst getreden: A. A. de Gast, J. Barnat, Jan de Korte, J. v. d. Maden/ W. J. Terhoeve, M. Tuns en Corn. Krouwer. Door de Konijnenfokvereniging VOV, alhier, zal evenals voor de oorlog het geval was, op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Decem ber haar jaarlijkse Konijnententoonstelling gehouden worden, Door Zijne Hoogw. Excell. den Bis schop van Haarlem is Pastoor K. F. Elsen- broek benoemd tot Pastoor aan de parochie O.L.V. Onbevl. Ontv. te Amsterdam. Gelijktijdig is door Zijne Hoogw, Excell. benoemd tot Pastoor dezer gemeente Kapel. J. H. D, Hofstede van de parochie der H. Liduina te Hilligersberg. OOLTGENSPLAAT. De volgende per sonen uit onze gemeente zijn vorige week in Militairen dienst getreden: M. C. Rood zant; C. M. Holtkamp; J. H, v. Dam Czn.; E. Plotting Ezn.; J. de Bonte WznD. Troost Pzn.; Joh. Bom Jzn.; J, v. Dam Lzi. en Th. J. P. v. Vugt. DEN BOMMEL. Pe volgende personen uit onze gemeente zijn vorige week in Militairen dienst getreden: Jan v. Zanten, D. Huizer, D. Broeders en J. Hameeteman. STAD AAN 'T HARINGVLIET. D s v. d. Hoorn, Geref. predikant alhier, eeft een beroep ontvangen naar de Geref. Kerk van Poort ugaal. Donderdag 14 November 's-avonds б.30 uur zal in de Kerk der Ger. Gemeente voorgaan Ds. Bel van Dirksland. Er zijn dagen, die niemand vergeten zal, dagen die door alle eeuwen heen herdacht zullen worden: Kerstmis, Pinksteren, Pasen, 5 Mei: de bevrijdings iag. Het wordt ge woonte voor ons. Het betekent vaak alleen: ni t werken, een kerstboom, sfeer, of de Vreugde van een vrije dag in de herboren lente. We willen deze dagen niet missen, ze behoren bij ons leven. 11 November, dag van het oorlogsgraf: we gaan naar ons werk, stoffen kamers, ma ken berekeningen, schrijven brieven, over wegen kansen en als de biljetten ons eraan herinneren zeggen wij: Ja, 11 November, dag van het oorlogsgraf. Laten we daarbij stil staan, niet nu, een ogenblik, maar werkelijk, in ons diepste wezen. Oorlogs graf, what's in a name. Maar als we deze naam gaan uitdenken moeten we jan niet huiveren van ontzetting, over de verschrik kelijke betekenis daarvan. Oorlogsgraf dat wil zeggen: een vader, die thuis niet gemist kan worden en die toch nooit is weergekeerd dat wil zeggen: een vrouw en kinderen, die eenzaam achterblijven in deze moeilijke ontredderde wereld. Oorlogsgraf, dat is: een jong geluk, wreëd verwoest door een kogel, afgeschoten door de ene mens op de andere. Oorlogsgraf: dat is de man die wanhopig zoekt tussen de puinhopen van zijn huis, waaronder verpletterd ligt, al wat waarde voor hem heeft op deze wereld. Oorlogsgraf: dat is Margraden, de eindeloze rijen van hen, die sneuvelden in een vreemd land, onbekend, maar betreurd door bloed verwanten en geliefden. Het zijn ook de jonge helden, die hun vaderland en de vrijheid van hun volk liever hadden dan zichzelf en deze liefde betaalden met de prijs van hun kostbaar leven. Het zijn de grijsaards, de mannen, de kinderen nog, die werden gemarteld in de Concentratie kampen, het zijn de Joden, die werden afgeslacht, het zijn zij, die traden voor het vuurpeleton oog in oog met de dood» Het zijn de duizenden die door het spook van de honger neerzegen om nooit meer op te staan. Het zijn tenslotte ook onze jonge ns in Indië, geveld door de handen van sluip moordenaars. En wij, wat doen wij op deze dag? Denken we dat we het er nog best hebben afgebracht of vinden we zelfs dit zo gewoon, dat we door een kleine bijdrage aan een of ander fonds onze plicht als afgedaan beschouwen Dag van het oorlogs graf: het is niet een woord, een simpele gewoonte, het is een verantwoordelijkheid, voor mij, voor U, voor de gehele wereld We hebben geleefd, vijf jaren lang in allerlei gevaren, We hebben misschien kennissen, vrienden, dierbaren moeten af staan aan de genadeloosheid van de oorlog. Waarom?, waartoe? Op deze vraag zullen we, ieder voor zich, zelf het antwoord moe ten zoeken. Het lijkt alles zo zinneloos, zo volkomen zonder doel, of oorzaak. En toch zijn zelf de haren onzes hoofds alle geteld. Hebben wij winst gedaan, met alle ellende en verdriet. Voelen wij het wonder, de genade van ons leven, naast de dood van zo ontelbaar velen? 11 November, over enige jaren zal nog slechts de gewoonte zijn over gebleven. Reeds nu, na nog geen 2 jaar gaat de herinnering verbleken. Maar de graven blijven en de treurenden in alle delen van de wereld blijven ook. Laten we stilstaan en ons bezinnen. De wereld van nu dreigt ons mee te slepen in zijn werveling. Wij leven onbe zorgd van de ene dag in de andere. Maar de donkere wolken stapelen zich op en de graven, de oorlogsgraven over de hele wereld verspreid, spreken een taal, waar aan wij niet kunnen ontkomen. Verhoogde broodkwaliteit Per 11 November wordt in ons brood 50 buitenlandse tarwe, 30 inlandse tarwe en 20 rogge verwerkt. Enige ver betering in kwaliteit zal het gevolg zijn. Geen platte beenderen Het Min. van Landb. Visserij, en Voedsel voorziening Wijst er nogmaals met nadruk on dat slagers geen platte beenderen doch alleen mergiioudende aan het publiek mo gen verkopen. Welke zijn de voornaamste kentekenen die een rasdaif moet bezitten Het Ras en de Macht. Waaraan herkent men het ras van een vogel? Dit is voor een beginner nogal een moeilijk probleem. Er zijn liefhebbers die het vlug aanvoelen, anderen daarentegen leren het nooit. Let is te zien aan de hou ding, de uitdrukking der pgen eh de bouw; het gehele wete.i roept het als het ware uit. Om met welslagen een hok op te bouwen, kan men feitelijk niet in zee gaan, als men daar geen'zicht op heeft. Wanneer men een duif in de hand neemt, vallen onmiddellijk op de evenwichts/erhoading en de soepel heid die een góede duf, een athletische duif, kenmerken. Am de rijkheid der ogen, fruiheid en zachineid der pluim, kan men een uijna feilloze diagnose stellen aangaande het bloed. Kleur der ogen of pluim doet niets ter zake, al hoe vel sommige liefhebbers gaarne zowel in oog als van pluim een be paalde kleur zien, omdat zij daarin vermoe- den terug te vinden de bepaalde vaste eigenschappen van een of ander constant ras. Onder alle kleuren vindt men echter slechte en goede duiven. Wel een voornaam ding is, dat de kleur zwaar is, met bloed doorlopen en tintelend van leven. De pupil der ogen moet zo klein mogelijk zijn. Zachtheid van pluim wil zeggen als men de duif in handen krijgt, moet ze er bijkans uitglijden. Zij moet donzig en wollig aan voelen. Alleen edel bloed is in staat derge lijke pluim te produceren, resp. in goeden staat te houden. De Macht. De macht van een goede vogel betekent zijn sterk gebeente. Er is bijna geen ver wikken in te krijgen. De graat of het borstbeen moet dik zijn en de stuitbeentjes sterk. Vooral bij verre drachten speelt de gewrichtslenigheid een rol, evenzo moeten de spieren onder de arm en langs het borst been draderig-taaipezig zijn. Vertoont een duif al deze genoemde eigenschappen niet, dan is hij tot geen wekelijkse krachttoeren in staat. K. Bontkras-duif opgevangen,41 402094. A. den Boer, Herkingen.

Opbouw | 1946 | | pagina 3