c 5 Bommel's Raad vergadert De rommelsloot verdwijnt» maar het kerkepad blijft De Kraamverzorging op ons Eiland. SCHAAKRUBRIEK Voorzitter, wnct. Burgm. L. Jacobs. Aanwezig alle Leden. Opening met gebed door den Voorz. waarna voorlezing der notulen, Welke onveranderd Worden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een verzoek van dhr. A. J. Stoep om vrijstelling te krijgen van honden-belastin '45 en '46. Dit is echter volgens de ver ordening niet toelaatbaar. C. Gebuis Zandweg 23 heeft ontheffing gevraagd voor zijn zoontje Pieter voor '44 en '45, omreden hij geen inkomen heeft gehad. Ook dit is niet toe te staan. Den Bommel wordt ook lid van de F.G. Stichting Flakkee heeft het verzoek ge richt om toe te treden tot de Flakkese-Ge- meenschap. Voorz. staat op het standpunt dat de Flakkeese-Gemeenschap over het algemeen goed werk verricht. Het zou voor de gein. komen op 100 per jaar. Dhr. Boogerman vraagt wat de Flakkeese- Oemeenschap eigenlijk doet. Voorz.: Flakkese-Gemeenschap werkt hard voor de brugverbinding. Zij haalt offi. personen naar ons eiland. Zorgt voor de beplanting, kortom voor alle problemen. Houthuizen: De tram is meer een stal als een wagon. Er brandt geen licht in 's avonds, werkt de Flakkeese-Gemeenschap ook op dat gebied. Voorz.: Zeer zeker zou Den Bommel met een vertegenwoordiger in de Flakkeese-Ge meenschap dit naar voren kunnen brengen. Houthuizen: Er is op het eiland nog veel op te knappen. 'k Zou de Minister eens een weekje op het eiland willen zien, dan kon hij eens een tramritje in het donker maken en de wonin gen bekijken. Dhr. Borgdorff: Wilde Flakkeese-Gemeen schap een reserve vormen, of heeft ze dat geld nodig. We nemen deze bijdrage toch niet voor levens lang aan. Voorz.: Er moet natuurlijk een begin-kapi- taal zijn. Blijkt naderhand dat de bijdrage te hoog wordt dan kunnen de leden ver zoeken hier af te doen. Bij stemming gaat de gehele Raad met de toetreding accoord. Dhr. Mooijaart wil voorlopig de Wnd. Burgm. als vertegenwoordiger voordragen. Hiermee gaan de Heren accoord. Als de Voorz. door een andere instantie als ver tegenwoordiger wordt aangewezen, zal Weth. Hokke zijn plaats innemen. Een schrijven van de Raad M'-harnis om tot gezamenlijke beplanting van het eiland over te gaan wordt aangenomen. Dhr. Boogerman zou in elk geval weer beplant willen zien in Den Bommel, dat gene Wat de moffen vernietigd hebben. Voorz.: Wil de beplanting door kinderen laten geschieden, dan zorgen ze er voor en wordt niets vernield- Bestuur Chr. School verzoekt om kosten van herstel door de gemeente vergoed te krijgen. Toezegging zal worden gedaan. Rekening '41 is goedgekeurd terugge komen. Meer lichtpunten Enkele inwoners van Den Bommel hebben verzocht om een lantaarn te plaat sen vooraan in den Bommel. Dhr. Mooijaari vraagt de Raad af of er toestemming te krijgen is van de Gasfabriek. Voorz.: Het is aangevraagd, maar We hebben noch toestemming noch weigering. Dhr. Meijer wil er ook een geplaatst heb ben op de hoek StaakWeg. Het verlanglijstje wordt langer. In de Zuidzijde moet er be slist ook één komen. Weth. Hokke vindt de gemeente zeer slecht verlicht. Onze lantaarns staan er, dus waarom niet branden. Er branden in de gemeente Zuidzijde zes lantaarns. Besloten wordt om te verzoeken de lan taarns op de punten Zuidzijde, dreef D. Ras, straat Schouwenaar, begin Schaapsweg te laten branden. W. de Graaf vraagt ontheffing van honden-belasting omdat zijn hond een hond voor het algemeen belang is. Hij vangt veel ratten. De Raad kan deze vrijstelling niet verlenen. Ontvangen een instructie voor de gem.- architect. De Raad kan zich met'het regle ment verenigen. De Rekening Burgerlijk Armbestuur '43 is door de Commissie in orde bevonden en Wordt vastgesteld. Het volgende punt behelst vaststelling haven en kaaigeld '47. B. en W. stelt voor om deze te houden als in '46. Wordt voor één jaar vastgesteld. Salarisverhoging B. en W. wil de salarissen herzien van St. Annaland en v. d. Made. Deze mensen staan ver onder de arb.-lonen. v. d. Made vooral staat zeer laag. B. en W. stelt tevens voor om v. d. Made in vaste dienst te nemen. St. Annaland verdient alles bij elkaar met kinder-bijslag inch 1947,plus 66 als lantaarnopsteker en v. d. Made 1320 per jaar. B. en W. wil de lonen met terugwerkende kracht vanaf 1 Oct. brengen voor St. Anna land op 2380,en voor v. d. Made op 1860, Dhr. Borgdorff gaat accoord met het loon, maar voor hoe lang is dat? Voorz.: Dit is moeilijk te bepalen. Als er een baissee komt, zegt het Rijk wel dat we de lonen moeten verlagen. Dhr. Boogerman had het liever met terug- Werkende kracht vanaf Mei gezien. De arb.-lonen zijn ook niet per 1 Oct. opgelopen. De mensen komen al heel wat van achter. Voorz. is bevreesd dat hij ze daarmee meer schade dan voordeel zal bezorgen, omdat het waarschijnlijk van hogerhand niet getolereerd wordt. Dhr. Borgdorff zou het voorstel van B. en W. willen aannemen en dan een gratificatie geven. Het voorstel van dhr. Boogerman wordt in stemming gebracht, maar Wordt met 4 stemmen tegen verworpen. Aldus verhoging per 1 Oct. '46. Het pad in 't geding B. en W. wou dit pad wegdoen maar er zijn ernstige bezwaren gerezen. Een bezwaarschrift is binnengekomen van de kerkvoogdij (zij hebben nog niet met het Prov. college overleg kunnen ple gen) en een schrijven van verschillende mensen die dagelijks gebruik maken van dit pad. Dhr. Boogerman: Niemand heeft toch het recht gegeven nog om het pad om te ploegen. Weth. Hokke deelt mede dat de kerkvoog dij als zodanig er geen bezwaar tegen zal hebben. Dhr. Borgdorff vindt het jammer dat in deze zaak geroerd wordt. De mensen bezoe ken het pad druk. Laat de mensen lopen. De kerkvoogdij zal dit niet zoveel kosten, Want er liggen nergens behoorlijke bruggen enz. Voorz.: Dan zullen we nu toch Ras aan moeten gaan zeggen dat hij de zaak in orde maakt. Dhr. Borgdorff: Wie betaalt de pacht enz. Voorz.: Ik denk van de eigenaars. Besloten wordt om de betrokken ei genaars te Waarschuwen. De kerkvoogdij moet voor haar het pad opknappen. De riolering achter de Ned. Herv. Kerk Voorz.: Ik heb de politie al eens gewaar schuwd, maar ze Werpen altijd iets Weg als niemand het ziet. Voorz. heeft er met de opzichter wezen kijken en legt de Raad een tekening voor. Een 180 meter zal dicht gemaakt worden. Dhr. Borgdorff vreest dat men nu de rommel bij het kerkhof zal gaan Werpen. De Heren gaan met de verbetering accoord. Regeling brandweer Achthuizen Voorz.: Het gaat erom, kan de Raad ermee accoord gaan dat de motorspuit van Ooltgensplaat gebruikt wordt bij eventuele brand in Achthuizen. De Raad kan zich ermee verenigen. Dhr. Houthuizen: Hoeveel slangen en blusapparaten zijn er? Er staat er in Acht huizen nog één zonder vulling, daar zouden we dan wel een brandje mee kunnen blussen. Voorz. zegt toe deze kwestie eens onder de ogen te zien Tarieven voor het vergaderlokaal Voorz.: Dit lokaal wordt door allerlei verenigingen gebruikt, maar de kosten liggen voor gemeente-rekening. Dit gaat zo echter niet langer. Een bedrag van 35 per jaar wil B.en W. eisen voor gas en licht. Ook bij uitvoeringen zullen ze 10 per keer moeten betalen. De verenigingen gaan hiermee accoord. De verenigingen willen op eigen kosten een podium van 4 meter aanbrengen en vragen hiervoor toestemming Dhr. Meijer: Hoe wordt de prijs vooreen particuliere vereniging verrekend. Voorz.: Deze staat vast op 2,50 per avond. Gem.-begroting '47 wordt aangeboden. Accoord. Nog enkele begrotings wijzigingen worden door de Raad goedgevonden. Voorzitter doet daarna enige mededelin gen aan de Raad in verband met het Hoog Bezoek. Spreker hoopt dan verschillende gemeenteproblemen aan de autoriteiten voor te leggen, o.a. de zware schade die Den Bommel geleden heeft. Cijfers spreken: Herstel Openb. Lag. School 9.600 Schoolhuis10.000 Brandweermiddelen 1.400 Sloping Gemeentehuis1.333 Noodbrug900 Wegen, straten en kaai2.400 Raming Opbouw Gemeentehuis en Polderkamer 100.000 Opblazen Westberm 6.250 Haven kosten6.500 Uitwateringsluis Persleiding60.000 Afvoer water over O. Tonge 45.000 Herstel Polder188.000 Voorzitter noemt ook cijfers voor de aanbouw van de nieuw'e brug. Deze zal 9.000.000 kosten, maar zal bij het huidige vervoer door pontheffing spoedig betaald zijn. Spreker hoopt dat elk raadslid alle mogelijkheid zal doen om in het voordeel van de brug te spreken. Waar de brug komt is nog niet zeker, maar deze kant is er wel het geschikst voor. Ook Tien Gemeten was dan uit zijn isolement verlost. Spr. is ook nog op de Prov. Griffie geweest en heeft daar de verzekering gekregen, dat er een Burgemeester zal komen en zelfs één voor Den Bommel alleen. Het zal dan een Burgemeester-Secretaris Worden. Dhr. Meijer vraagt hoe B. en W. tegenover de woningbouw staan. In diverse gemeenten wordt al iets uitbesteed. Hier hoor ik nog niets. Voorzitter deelt mede dat Den Bommel 4 woningen mag bouwen. Volgend jaar zullen er nog 13 gebouwd mogen worden, dat is dus 17 tesamen. De mensen, aan wie de woningen toegewezen zijn, voelen er nog niet veel voor om te bouwen. Komt er in de toekomst geen particulier initiatief aan, dan zal de gemeente moeten bouwen. Hij persoonlijk voelt veel voor een Woningbouwvereniging. Een werkmans woning voor 12.000 is momenteel niet te bouwen. De huur mag niet hoger zijn dan v6 van het Week-inkomen. Er bestaat wel kans, dat achter Tuindorp, op de grond van Lokker, twee vrijwillige woningen gebouwd kunnen worden. Dhr. Mooijaart vraagt of voor het huis van het Hoofd der Openbare School al vorderingen zijn gemaakt. Voorzitter: We hebben nog geen antwoord van Stad en Land. Ook voor de bestrating van Den Den Bommel zijn plannen aanhangig. Dhr. Borgdorff vraagt of de vrouw van Mr. Molendijk constant in de School blijft of wordt er nog aan een onderwijskracht gewerkt. Voorzitter: We hebben al eens een paar keer een oproep gedaan, maar zonder resultaat. We blijven ons best doen. Daarna Wordt de vergadering gesloten. De cursus voor Kraamverzorgsters - ge organiseerd door een Stichting, die gevormd werd door de Groene Kruis-verenigingen - is begonnen. Gedurende circa 15 maanden zullen een aantal leerlingen worden opgeleid tot gediplomeerd Kraamverzorgster. Voor ons eiland was dit al zeer noodzake- iijkdoor het gebrek aan goede hulp -daarop behoeft niet te Worden ingegaan. Voor Middelharnis-Sommelsdijk is de cursus echter reeds van groot belang, daar deze leerlingen het praktische gedeelte van hun opleiding in deze dorpen zullen ontvan gen en zodoende binnenkort reeds hun krachten kunnen geven aan de verzorging van een aantal aanstaande moeders binnen deze gemeenten. De leerlingen zullen onder controle staan van de verpleegster, die ook de lessen geeft. Aan het door hen gepresteerde werk kan dus niets ontbreken. Er is slechts één voorwaarde: men moet de de aanstaande Kraamverzorgster een be hoorlijk onderdak kunnen aanbieden. Het merendeel is immers afkomstig uit andere gemeenten. Zij, die de geboorte van hun kindje ver wachten in 1947 en van deze hulp gebruik wensen te maken, kunnen zich Wenden tot de leidster van genoemde cursus: Zuster Blok p/a Zr. Bakker, Louis Boumeesterplein te Middelharnis. Er zal getracht worden die aanstaande moeders, die in 1947 hulp nodig hebben en nog niets hebben gevonden, te helpen. Namens de Commissie van de Kraamverzorgsterscursus op Goeree-Over flakkee. Ook prijzenknoeierij in Deelens Dump Tijdens een onderzoek, dat ambtenaren van de Prijscontrole bij een Garagehouder te Eindhoven naar den verkoop tegen te hooge prijzen van gebruikte automobielen instelden, is een belangrijke fraude bij den verkoop van automobielen van de dump te Deelen aan het licht gekomen. Een partij van 21 z.g.n. sleepwagens, die volgens de administratie van de dump uit voor een totaalbedrag van 2500,waren verkocht, bleek te zijn verhandeld voor een y bedrag van 24.000,—. De winst van ƒ21.500,was verdeeld tusschen een garage houder te Wassenaar, die als taxateur werkzaam was bij de liquidatie van de dump te Deelen, een inspecteur van 's Rijks Belastingen te Bloemendaal, die eveneens bij de liquidatie betrokken was en een reserve eerste Luitenant te Doorn, die beiast was met de militaire leiding van de dump. Deze drie heeren, die ook nog een 5000,als resultaat van andere knoeierijen onderelkaar hadden verdeeld en mede deswege gevangen waren genomen, zijn na onderzoek weer op vrije voeten gesteld en in afwachting van verdere maatregelen uit hun functie ge schorst. Het onderzoek wordt voortgezet. Zeven Millioen verdiend met collaboratie. Dit kolossale bedrag verdiende zekere v. D. door het meebouwen aan de Atlantic- wall. Deze v. D. was naar Frankrijk uitge weken, maar de Nederlandse politie Wist hem daar in handen te krijgen. Een handlanger van v. D. zou zijn dossier kraken en werd daarbij gegrepen. De hem ontlokte bekentenis leidde tot arrestatie van v. D. Tijdens zijn arrestatie schreeuwde de geldwolf als een mager speenvarken, maar dat belette de-:Ned- recherche niet dit individu zwaar geboeid naar Nederland te voeren. No. 27. Adres: A. Wagner, Jaagpad 40, Delft. De oplossing van het zeer bekende pro bleem van Dr. M. Nietneijer, dat in 1919 de 2de prijs in het jaarlijkse tournooi v. d. Ned. Schaakbond verwierf is I.K63-a4. 'n Tempoprobleem. De witte koning moet een afwachtende zet doen. Maar welke? Niet naar de 2de lijn, wegens 1-; Th3-h2! Niet. op de diagonaal b3-f8, Wegens I-; Lf8! Niet op de c-lijn omdat dan 1-; Tf6 X c6 volgt. Rest: 1 .Ka4! Een van de eerste eisen in de problema tiek is het zuinig zijn met stukken. Sommige ideeën eisen nu eenmaal veel materiaal, maar „economische" problemen zijn altijd zeer geliefd geweest. Daarvan heden een voorbeeld. Het tweezetje trekt misschien vele oplossers aan. Ook „beginners"? Oplossingen versturen vóór 23 Novem ber. Van no. 23 ontving ik 5 goede en 1 verkeerde oplossing. No. 26. M. Havel. (1900). Wit (4) Kal, Dili, T91, L 64. Zwart (2) Kc2, Ldl. a bcdefgh Wit geeft mat in 2 zetten.

Opbouw | 1946 | | pagina 7