Bommi Het zoute bedrijf Bemesting en bouwplan ui. Geen prijs voorschriften meer voor pootaardappelen vloog over de motorkap en vit! daarna voor de auto, bestuurd door R. Gouswaard, die slechts met geringe snelheid reed en op korten afstand stil stond. Daardoor kwam Sluij niet onder de auto terecht. Politie en geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Gelukkig liet een en ander zich niet ernstig aanzien. DIRKSLAND. Kerkdiensten op Zondag 10 November a.s. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds. Vink van Stad a/h Haringvliet en 's-avonds 6 uur Dhr. Baart. Ger. Gemeente v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Bel. HERKINGEN, Door B. en W. is aan dhr. J. Drooger, onderlangs vergunning verleend tot het verbouwen van een keuken. Door B. en W. worden Wederom solli citanten opgeroepen voorde betrekking van doodgraver. Brieven inleveren ten Gemeente- huize uiterlijk 16 November 1946. De beplanting van de Algemeene Be graafplaats is thans gearriveerd en men is druk bezig met het poten. Het geheel zal een fraai aanzicht geven. De inlevering van aanvraagformulieren voor het consumentencrediet is verlengd van 9 tot en niet 30 November a.s. De begrooting der gemeente van in komsten en uitgaven voor het dienstjaar 1947 ligt voor een ieder ten Gemeente- Secretarie ter inzage gedurende 14 dagen. STELLENDAM. Aan de Gem. Vischafslag werd van 28 Oct. t/m 2 Nov. aangevoerd.' 12.000 kg. Garnalen, 290 kg. Wijting, 40 kg. Spiering en 30 kg. Schar. Een huis met erf, eigendom van Joh. van Oostenbrugge Mz., werd bij publieke verkooping ingezet op 600,— door Mej. J. Kaashoek. Kerknieuws. Predikbeurten voor a.s. Zondag: Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds: Anker van Herkingen en n.m. 6 uur dhr. Bouman. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Kapteijn, Miss. predikant onder de Joden te Amsterdam. Zaterdagavond 9 November zal van 68 uur 's-avonds zitting gehouden worden in de Consistorie der Ned. Herv. Kerk voor betaling van huur van de zitplaatsen. GOEDEREEDE. x ot onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier, is benoemd de heer C. v. d. Jagt van Rhenen. Predikbeurten in de Ned. Herv. Kerk op Zondag 10 November a.s. Alleen des voormiddags 10 uur Ds. Anker van Herk. Burgerlijke Stand over de maand Oct. GeborenAren, z. v. Kommer Willem Tanis en Jacomijntje van Splunder; Jacomijntje, d. v. Pie ter Krijger en Poulina Grinwis; Maria, d. v. Krijn Heerschap en Maatje van Wijk. Ondertrouwd: Leendert Struijk, 21 j. en Geertruida Cornelia van Noord, 23 j., wonende te Ouddorp; Cornelis van Erkelens, 34 j. en Gieltje Adriana de Vogel, 29 j., wonende te Ouddorp; Willem Kasper Brug- geman 41 j. en Jannetje Lokker 40 j. Getrouwd: Gerrit Tanis, 21 j. en Helena Jannetje Redert, 20 j.; Dimmen Troost, 25 j. en Willempje Antonia Kranse, 21 j. Overleden Tona v. d- Houten, 84 j. Wed. van Jac. Kleijn. Vertrokken: Wijnand Redert naar Rotter dam en Aart Bruggeman naar Gilze-Rijen. Ingekomen: Pieternella Non van Middel- harnis en Johanna Nieman van Rotterdam. OUDDORP. Bij Jan Meijer in 't Westen zijn 4 witte ratten gevangen,hetwelkzelden voorkomt. Kerknieuws. Predikbeurten voor a.s. Zondag. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur leesdienst. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 2,30 uur Ds. v. d. Veen. Ger. Gemeente v.m. 9.30 en n.m. 2.30 uur leesdienst. Doopsgez. Kerk v.m. 9.30 uur dhr. v. Trigt van Abbenbroek. Burgerlijke Stand. Geboren: Sjorzina, d. v. M. van Damme en J. Spee; Jacob, z. v. D. Pijl en B. J. Jansen; Johannes, z. v. C. v. d. Linde en F. Bakelaar; Maartje, d. v. H. Breen en J. B. Spee; Pieternella, d. v. K. Grinwis en E. Knape; Krijntje, d. v. D van Dam en G. E. Verhage;Johanna Cor nelia, d. v. J. Westhoeve en J. J. Bosland; Evelina Pietertje, d. v. T. Tanis en G. Grin wis; Jannetje Grietje Hendrina, d. v. P. v. Koppen en H. Vlielander; Maartje Marga- retha, d. v. A. J. Moerkerk en H. J. 't Mannetje; Leendert, z. v. M. v. Wijk en C. N. de Mooij. Ondertrouwd: Johannes Mierop, 31 j. en Arjaantje Neeltje Pikaart, 25 j.; Leendert Struijk, 21 j. en Geertruida Cornelia van Noord, 23 j.; Cornelis van Erkelens, 34 j. en Gieltje Adriana de Vogel, 29 j.; Jacob van Hoven, 24 j. en Leentje Meijer, 18 j. Gehuwd: Wouter Vlietland, 22 j. en Maartje Witte, 21 j.; Johannes Mierop, 31 j. en Arjaantje Neeltje Pikaart, 25 j.; Cornelis van Erkelens, 34 j. en Gieltje Adriana de Vogel, 29 j. Overleden: Pietertje de Vogel, 82 j.,echtg. van Hendrik van Splunder; Suzanna Heer schap, 41 j., echtg. van Frederik v.d. Linde; Cornelia Grinwis, 60 j., Wed. van Johannes Meijer. Opgaaf van door Duitschers in Frankrijk, België en Luxemburg geroofde goederen. De Burgemeester van Ouddorp (Z.-H.) maakt het volgende bekend: Door de Duitschers zijn gedurende hun terugtocht in Frankrijk, België en Luxemburg vele goederen geroofd, die voor een deel in ons land werden achtergelaten. Deze goederen dienen uiteraard naar het land van herkomst te worden teruggevoerd. Ten behoeve van een registratie van deze goederen worden de inwoners dezer gemeente uitgenoodigd ter Secretarie opgaaf te doen (mondeling of schriftelijk) van alle goederen, waarvan hun bekend is, dat zij door de Duitschers in één der meergenoemde landen zijn geroofd en in deze gemeente achtergelaten. Deze opgaaf dient te geschieden vóór 15 November 1946. Op het Dinsdag in Den Haag gehouden examen slaagde de le ambtenaar ter Gem. Secretarie de heer J. Hof, alhier, voor het diploma Gemeentefinanciën (eerste deel). De akte van bekwaamheid in de Gemeente administratie behaalde hij reeds in 1940. Ovomaltine, Sanatogen, Druppellevertraan, Hoestsiroopen, Eau de Cologne, Babyzalf- spenen, flesschen, poeder, bedzeil, aspirin akkertjes, keelpijntabletten, hoofd- en kies pijnpoeders, Verband- en verplegingsarti- kelen, Haarlemmerolie, Togal. VRAAG'T EENS IN (+)WED.KURVINKS DROGISTERIJ KERKSTR.160 - OUDDORP NIEUWE TONGE. De Voorzitter van het consumentencrediet maakt bekend, dat de aanvraagformulieren ter verkrijgen van een Crediet, ten Gemeentehuize moeten Worden ingeleverd op Zaterdag 9 November a.s. des avonds om 6.30 uur. J. Nagtegaal zal voorde lichting 1946 ingelijfd worden bij de D.K.G. (Pioniers) te Dordrecht. Voetbal. Zaterdagmiddag 9 Nov. des middags te 3 uur zal NTVV I op bezoek gaan bij FIOS IV te Achthuizen. Een dezer dagen kreeg de vrouw van H. van Zielst J.Jzn. een teil op haar hoofd, Waardoor geneeskundige hulp moest Worden ingeroepen. In de plaats van J. Nagtegaal zal als correspondent voor den Herv. Bond van Inwendige Zending optreden dhr C. Kabos. De Voetbalver. NTVV, alhier, heeft een stuk weiland van A. Breesnee, gelegen in den polder „Klinkerland", in gebruik teneinde dit als sportterrien in te richten. Naar wij vernemen Werd door L. v. d- Doel het tuindersbedrijf met warenhuizen, gelegen aan den Duiverwaardschen dijk en eigendom van J. A. Slis te Middelharnis, overgenomen. Kerknieuws. Predikbeurten voor a.s. Zondag. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. v. d. Kooij. OUDE TONGE. Onze vroegere dorpsge noot, de heer J. Verweij Dzn., slaagde deze Week voor het door het Staatsbedrijf der P.T.T. afgenomen examen voor Radio- Telegrafist ter koopvaardij. Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag 10 November I946: Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur dhr. Matse van Hazers- woude. OOLTGENSPLAAT. De landbouwer J. M. v. Rossum heeft een suikerbiet gedolven, welke een lengte had van l .50 M. Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag 10 Nov. a.s.: Ned- Herv. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Sonnenberg. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.in. 6 uur Ds. Bos. Burgerlijke S and. GeborenMaatje Clazina, d. v. A. C. de Bruin en P. van Kempen; Catharina, d. v. G. van Bergen en J. Hameeteman; Wouter Jan, z. v. J. Kreeft en C. C. de Beijer; Cornelia Hendrika, d. v. M. Kreeft en A. Kamp; Picter, z. v. C. van Rossum en T. Sieling; Leendert, z. v. P. Jordaan en F. van Nieuwaal; Jacoba Anna, d. v. A. Pieterse en M. Holleman; Adriana Martina, d- v. J. D. Oosters en W. Buth. Ondertrouwd: Johannes Everardus v. d. Klundert, 30 j., Den Bommel, en Petronella Jansen, 26 j.; Dimmen Keijzer, 45 j., Melis sant, en Johanna Wilhelmina Buth, 39 j.; Johannis Cornelis de Ruiter, 30 j., Numans- dorp, en Cornelia Breeman, 25 j. Gehuwd: Abraham de Vos, 27 j., Dord recht, en C. Wielhouwer, 25 j.; Adrianus Visbeen, 28 j., Nieuwe Tonge, en L. Kievit, 26 j.; Cornelis Marinus Bergnaars, 32 j., Etten en Leur, en Adriana Wilhelmina Pipping, 28 j.; Joost van Maurik, 24 j., Zevenbergen, en J. den Braber, 27 j.; Cornelis Jacob Beijer, 27 j., Zevenbergen, en Lena Neeltje v. d. Wouden, 26 j. DEN BOMMEL. Burgerl. St. over Oct. '46. Geboren: Machiel Huibrecht, z. v. D. L. Wolfert en J. M. van Sint Annaland. Ondertrouwd: C. P. Kreeft 24 i. en A. A. Vervloet 25 jH. de Jong 22 j. en E. N. Fokker 20 jaar. Huwelijken: Geen. Overleden: Geen. DISTRIBUTIEKRING OOLTGENSPLAAT De Leider van de Distributiedienst te Ooltgensplaat maakt bekend, dat met ingang van de 13e periode, personen Werk zaam in de landbouw niet meer voorToeslag Bijzonderen Arbeid in aanmerking komen. Personen die buiten de landbouw Werk zaam zijn en voor Toeslag Bijzonderen Arbeid in aanmerking komen, moeten thans een nieuwe aanvraag indienen. Voor het afhalen van deze formulieren zal zitting worden gehouden te: Oude Tonge op Maandag 11 Nov. van 9-10 uur. Den Bommel op Maandag 11 Nov. van 9-10 uur. Ooltgensplaat op Maandag 11 Nov. van 9-10 uur. Deze formulieren moeten met de naam lijst worden ingeleverd te: Oude Tonge op Woensdag 13 Nov. van 1-2 uur. Den Bommel op Woensdag 13 Nov. van 9-10 uur. Ooltgensplaat op Donderdag 14 Nov. van 9-10 uur. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Kerk diensten op Zondag 10 November 1946: Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Vink. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. v. d. Hoorn. Ger. Gemeente v.m. 9.30, n.m. 2 en 's-av. 6 uur leesdienst. Burgerlijke Stand over de maand Oct. '46 Geboren: Maatje Cornelia, d. v. Theodoras van Biert en Adriana VroegindeweijCor nelis Leendert, z. v. Arij Keijzer en Maria van Dijk; Wouterinus, z. v. Huibrecht Trommel en Lena Maria Huizer; Jan, z. v. Cornelis Trommel en Johanna Seeltje Arensman. Gehuwd: F. v. d. Valk, 25 j. en D. I. Dalemans, 24 j. De kalibemesting. Met de inundatie zijn afgezien van het natriumchloride (keukenzout)eveneens kali- umzouten (kaliumchloride, kaliumsulfaat) uit het zeewater in den bodem gekomen. Teneinde den invloed der kalizouten op het kaligchalte van de bouwvoor na te gaan, werden zoo juist over het geheele ambtsge bied verspreid, monsters genomen van perceelen waarvan het gehalte vóór de inundatie aan de hand van analyserapporten van het Bedrijfslaboratorium voor Grond onderzoek, nauwkeurig bekend was. Uiter aard Werd er zorg voor gt dra gen, dat het 100-tal genomen monsters, de verschillende grondsoorten zoowel naar zwaarte als kalk- rijkdom vertegenwoordigde, ongeveer in de verhouding waarin zij in het gebied voor komen. Dank zij de welwillendheid van het Bedrijfslaboratorium vond het onderzoek vrijwel terstond plaats, zoodat wij reeds thans de resultaten in onze reeks artikeltjes over hetzoute" bedrijf kunnen behandelen. Deze resultaten intusschen zijn wel zéér overtuigend, zooals uit onderstaande tabel blijkt. PERCENTAGE KALI. VOOR NA inundatie inundatie Zwaarte van kalkr. kalka. kalkr. kalka. den grond CaC03CaC03 CaC03CaC()3 o o/ o o. o oo o Z 'q Z n z n /o 0.016 0.016 0.022 0.026 0.022 0.024 0.031 0.035 0.027 0.028 0.035 0.048 0.022 0.026 0.050 0.043 Lichte zavel (10—20 afslibb.) Zavel (20—30 afslibb.) Lichte klei (30—40 afslibb.) Klei I) (40—50 afslibb.) 1) slechts enkele monsters. Zij beteekenen in Noord-Zeeiand en, Goeree-Overfiakkee voor de lichte zavel zavel en lichte klei als geheel een stijging van net kaligehalte met 0.011 (49%); voor de kalkrijke gronden met 0.008 (37 voor de kalkarrne gronden in dit gebied met 0.014 (61 De met inundatie uit het zeewater in den grond gekomen kalizouten blijken derhalve verantwoordelijk voor een niet onbelangrijke stijging van het kaligehalte van de bouwvoor in de voormalige ..zoute" inundatiegebieden. De stijging van het kaligehalte in den bodem blijkt echter in onmiddellijk verband te staan met het zoutgehalte van het inundatiewater; Noord-Flakkee immers, dat sterk brak water ontving, steeg slechts gemiddeld met 0.0021/2(121) voorgenoemde grondsoorten. Er zijn géén redenen om aan te nemen, dat de aldus verkregen kali minder toegankelijk voor de plant zou zijn dan de kali, die zich eertijds in den grond bevond. Wel blijkt het lang niet denkbeeldig, dat met het toedienen van gips, waarbij het natrium immers ver dreven wordt door het calcium uit het gips, óók een deel van het kalium zal worden vervangen. In uiterste consequentie zou hiermede een overmaat gips kunnen leiden tot kaligebrekverschijnselen bij het gewas! Tot nu toe is dit evenwel niet gebleken; hoogstens gaf een onzer proefvelden aan wijzingen die in deze richting gaan. Noord-Flakkee uitgezonderd, achten wij voor de gronden boven 20 afslibbaar met name de zavel, lichte klei en klei, een kali bemesting in het afgemeen overbodig. Noord- Flakkee geve aan zijn gronden een normale kalibemesting. Schouwen-Duiveland, Tholen met St. Philipsland, Midden- en Zuid- Flakkee kunnen volstaan met een matige kalibemesting op htm lichte zavelgrondenweliswaar is ook hier de stijging van het kaligehalte aanzien lijk, maar in absoluten zin is voor deze rubriek gronden van 1020 afslibbaar het gehalte toch niet zoodanig dat iedere kalibemesting zonder meer nutteloos geacht mag worden. Voor de gronden boven 20 afslibbaar kan op Schouwen-Duiveland, Tho len en St. Philipsland de kalibemesting zonder bezwaar wederom weggelaten wordenhoogstens geve men zijn aardappelen, stambooncn, roode klaver, uien en erwten 2 balen kali 40 of 3 balen patentkali per ha. Deze gewassen bezitten namelijk een gering opnemingsver mogen voor kali en zijn dankbaar gebleken voor een kleine „versche" gift. De Rijkslandbouwconsulenl voor N.-Zeeland en Goeree-Ovcrflakkee Ir. C. W. C. VAN BEEKOM Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Poot- goed voor Akker- en Weidebouw maakt bekend, dat voor pootaardappelen, die voor uitpoot in Nederland worden afge leverd en verhandeld, geen prijsvoorschrif- tcn meer bestaan. Het spreekt echter wel vanzelf, dat de nieuwe toestand geen invloed heeft op reeds met telers en hande laren afgesloten transacties. Geldigheidsduur fruitbon 632-132 Het centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor 2 k.g. appels of peren 632 en 132 Algemeen t/m 23 Nov. a.s. geldig blijven. Voorzitte Aanwezig alle Opening met waarna voorlezil onveranderd worl Onder de ingtf zich een verzoek f vrijstelling te krijl '45 en '46. Dit il ordening niet tod C. Gebuis Zand gevraagd voor zijl en '45, omreden f gehad. Ook dit is I Den Bommel Stichting Flakl[ richt om toe te tr meenschap. Voorz. staat oj Flakkeese-Gemeeil goed werk vernet komen op 100 Dhr. Boogermaii Gemeenschap eigel Voorz.: Flakkel hard voor de brul personen naar onl beplanting, kortoi Houthuizen: D( als een wagon, 's avonds, werkt dl ook op dat gebied Voorz.: Zeer zei een vertegenwoorj meenschap dit nal Houthuizen: Er| op te knappen. 'k Zou de Min| het eiland Willen tramritje in het dej gen bekijken. Dhr. Borgdorff: schap een reserve geld nodig. We n niet voor levens 1; Voorz.: Er moet taal zijn. Blijkt n te hoog wordt d; zoeken hier af te de gehele Raad ml Dhr. Mooijaart Burgm. als verteg Hiermee gaan de| Voorz. door een tegenwoordigerwd Hokke zijn plaats Een schrijven om tot gezamenll eiland over te gal Dhr. Boogerma beplant willen zit[ gene wat de mo Voorz.: Wil de laten geschieden,! en wordt niets veil Bestuur Chr. Sd van herstel door I krijgen. Toezeggii| Rekening '41 komen Enkele inwonl hebben verzocht seti vooraan in d Dhr. Mooijaari toestemming te ki Voorz.: Het is hebben noch toes Dhr. Meijer wif ben op de hoek St| wordt langer. In slist ook één kom<| Weth. Hokke slecht verlicht. Oi Waarom niet bra gemeente Zui Besloten wordt taarns op de punt straat Schouwen; laten branden. I. W. de Grai| honden-belasting voor het algemeeil ratten. De Raad| verlenen. Ontvangen een| architect. De Raa inent verenigen. De Rekening II is door de CommJ Wordt vastgestelcj

Opbouw | 1946 | | pagina 6