OPBOUW De Middelharnisse Raad weer bijeen No. 51. 8 November 1946 TWEEDE BLAD Van over de Grenzen Besproken kwesties aan de orde Het tempo in eer hersteld Plaatselijk Nieuws Gebeurtenissen van het grootste belang hebben in de afgelopen week plaats ge vonden en vragen onze volle aandacht. We richten allereerst de schijnwerper op Amerika. Daar zijn Dinsdag voor het eerst sedert 1940 verkiezingen gehouden. Het betrof hier verkiezingen voor het gehele Huis van Afgevaardigden en voor een derde van de Senaat. Gedurende 16 jaren zijn de Demo craten aan 't bewind geweest. Voor de ver kiezingen bezetten zij in het Httis van af gevaardigden 235 zetels en in de Senaat 56 zetels. De partij der Democraten, vroeger onder de eminente leiding van Wijlen Presi dent Roosevelt, thans aangevoerd door den huidigen President Truman, is de meest links georiënteerde. Tegenover haar staat de partij der Republikeinen, die door de Democraten reactionnair wordt genoemd. De Republikeinen huldigen ideeën, die wij liberaal kunnen noemen. Deze twee machtige partijen beheersen het beeld van de Amerikaanse politieke strijd- Bij de verkiezingen van Dinsdag j.l. hebben de Republikeinen een daverend suc ces behaald. Ze verkregen de meerderheid, zowel in het Huis als in de Senaat. Volgens de laatste berichten behaalden de Republi keinen respectievelijk 243 zetels in Huis en 51 in de Senaat. President Truman moet nu dus regeren met een Congres dat hem vijandig gezind is. Er gaan reeds stemmen op om Truman tot aftreden te bewegen en een Republikein in zijn plaats te stellen. Op de Buitenlandse politiek zal deze ver schuiving van weinig invloed zijn. Men neemt algemeen aan dat Byrnes op de in geslagen weg zal voortgaan. Het is evenwel ook mogelijk dat de tegenstelling Oost- West door deze verkiezingsuitslag sterker naar voren zal treden. Rusland. Donderdag Was het de herdenkingsdag van de communistische omwenteling. Op het Rode Plein te Moskou werd een grote parade gehouden, waaraan alle onderdelen van het Russische leger deelnamen. Woens dag hield Zjdanow, de secretaris-generaal van het centrale comité van de communis tische partij een herdenkingsrede. Hierin voorspelde hij o.m. dat de distributie in 1947 zou worden afgeschaft. Tengevolge van het verlies van 7 miljoen arbeiders door de oorlog Worstelt Rusland met een tekort aan arbeidskrachten. Over de buitenlandse politiek verklaarde Zjdanow dat Rusland voorstander was van een sterke organisatie der V.N., teneinde een duurzame vrede pp te bouWen. Hij hekelde het optreden van sommige andere staten, die Wilden terug komen op eenmaal gemaakte afspraken. Stalin heeft een dagorder uitgevaardigd waarin hij spreekt over „het ontbreken van alle oorlogsgevaar". Hij spreekt de ver wachting uit dat een duurzame vrede tot stand zal komen. Duitsland. Binnenkort zai in dit land een volks telling worden gehouden. Behalve dat men dan zal kunnen nagaan hoe groot de bevol king van het huidige Duitsland is, zal men tevens kunnen vaststellen hoeveel doden en verminkten tengevolge van de laatste oorlog de Duitse volkskracht hebben verzwakt. Men schat het aantal Duitsers thans op 72 miljoen. Er zijn naar schatting T/2 mil joen oorlogsslachtoffers, waaronder 4 mil joen gesneuvelden, 2'/? miljoen invaliden en I miljoen doden onder de burgerbevol king. De Frankfortse professor Sauermann voorziet mede als gevolg daarvan dat over 5') jaar de Duitse bevolking met de helft zal zijn teruggelopen. De voedseltoestand, speciaal in de Britse zóne is onrustbarend critiek geworden. Vol gens de verklaringen van Lord Pakenhani in het Engelse Hoogerhuis is de graanvoor raad nog slechts voor 10 dagen toereikend. Engeland kan geen voedsel meer uitvoeren naar de door haar bezette zóne. In Hamburg en in andere Duitse steden komen veel gevallen van hongeroedeem voor. De tuber culose neemt hand over hand toe. In het Roergebied is nog slechts voor 2 dagen voedsel, volgens een hooggeplaatst Engels ambtenaar. Slechts een wonder kan de be volking voor massa-verhongering behoeden. Ondertussen gaan de Russen voort met het wegslepen van de Duitse fabrieksinstal- latie's. De Wegvoering van de machines van de bekende Zeiss-fabrieken te Jena is in volle gang. Thans hebben 3 der grootste Europese drukkerijen te Leipzig opdracht gekregen hun machinerieën te demonteren. Japan. Dit land heeft Zondag j.l. zijn nieuwe grondwet gekregen, die het land moet voeren naar een nieuw tijdperk van demo cratie. De keizer, in een eenvoudig burger pak gekleed, heeft dit Zondag bekend ge maakt temidden van de ruïnes van Hirosji- ma, de eerste stad, die door een atoombom werd verwoest. Het was juist de geboorte dag van 's Keizers grootvader, die Japan de eerste grondwet naar Westers voorbeeld gaf. Toen echter is Japan spoedig weer teruggevallen in zijn middeleeuwse toe standen. Men mag veilig aannemen, dat de overwinnaars thans het stellig voornemen koesteren, dat dit zich niet zal herhalen. Het lijkt alsof de democratisering de volle instemming des keizers heeft. Hij is grif afgedaald van zijn „goddelijke troon", en legt nu als een gewoon sterveling bezoeken af aan fabrieken, landbouwbedrijven en ziekenhuizen. Het schijnt echter dat zijn onderdanen niet goed raad weten met hun houding tegenover de nieuwe gedaante van den Godenzoon. Het schijnt dat velen hun verering hebben overgedragen op den Ame- rikaansen opperbevelhebber Mac Arthur. Het zijn weinig hoopgevende verschijnselen voor een democratische ontwikkeling. De Voorzitter Burgm. D. Rijnders opent voor een voltallige Raad met gebed. Daarna wordt het nieuwbenoemde raadslid dhr. N. H. Beversluis de eed afgenomen. Vervolgens geeft dhr. Slik een opmerking ten beste over de notulen. Hierin staat vermeld dat hij de vorige vergadering zou gezegd hebben: ..Is de opz.-tekenaar in staat controle uit te oefenen bij de bouw van arbeiderswoningen", dit moet zijn „zal de opz.-tekenaar werkzaam zijn bij de bouw van arbeiderswoningen"; 2e. staat er dat hij met het door dhr. v. d. Brugge uit het Verkiezingsblad geci teerde instemde, dit was niet hij, maar dhr. v. d. Brugge die hiermee instemde. Dhr. v. d. Brugge wijst hierop terecht: „Dit is slechts gedeeltelijk juist; ik stemde slechts met het eertt door mij geciteerde in". Deze opmerkingen Worden genoteerd, waarna de notulen worden vastgesteld. In herstemming wordt gebracht het voor stel van dhr. de Waal om in de instructie voor het bewaarschoolpersoneel op te nemen dat personeel wegens het geven van bepaald afwijkend onderwijs gestraft zal kunnen worden. Met 6 tegen 4 stemmen wordt dit voorstel verworpen. Een commissie uit de Raad adviseert tot toelating van het nieuwbenoemde raadslid D. de Korte. Benoeming vertegenwoordiger voor de Flakkeese Gemeenschap Dhr. Jacobs vraagt of de Voorz. thans niet in de Flakk.-gemeenschap zit als vertegenwoordiger, waarop de Voorz. be vestigend antwoordt.. Dhr. Koppelaar: Ik ben niet tegen toe treding van de Flakk.-gemeenschap, maar ik heb reeds de vorige vergadering bezwaren naar voren gebracht, dat doe ik nu weer. Het is voor de Raad pijnlijk om U niet te stemmen. Maar het bezwaar bestaat dat de Flakk.-gemeenschap een vergadering wordt van Burg. en Particulieren. Nu is mijn vrage, gezien de 5 of 6 maal zo hoge bijdrage van de gemeente in verhouding tot recht-lichamen of het niet mogelijk zou zijn dat de Raad met 2 afgevaardigden zitting in de Flakk.-gemeenschap neemt. U zult zeggen, dit antwoordt ligt bij de Flakk.- gemeenschap, maar misschien zijn onze wensen kenbaar te maken. Voorz.: Ik heb tot nu toe de vertegen woordiging van de Raad op mij genomen, oin dit nu los van elkaar te maken, komt B. en W. met een voorstel. T.a.v. de toespeling op 2 vertegenwoordigers, ik zou dit iets willen wijzigen, b.v. per gemeente van 2 of 3.000 inwoners een vertegenwoor diger meer. Dhr. Koppelaar zegt nogmaals dat het hem niet te doen is om de Burgm. te negeren, maar hij zag er gaarne nog een raadslid bij Dhr. v. d. Brugge sluit zich bij deze woor-. den aan. Er zijn 60 polders en van elke polder mag één man vertegenwoordiger zijn, waarom dan van de 13 gemeenten niet één meer. De Voorz. zegt toe dit verzoek namens de Raad te doen. Dhr. v. d. Slik deelt mede dat de Partij v. d. Arbeid zich van stemming zal ont houden, omdat ze tegen de Flakk.-gemeen schap zijn. Bij de daarop volgende stem ming verkrijgt Burgm. Rijnders 8 stemmen en dhr. Boumsma 1 4- 2 blanco stemmen. De Voorz. dankt voor het vertrouwen en neemt de benoeming aan. Vaststelling schoolgeld verordening be waarschool. B. en W. komt met cijfers ter tafel en heeft het oorspronkelijk voorge stelde tarief voor gezinnen met lage in komens met 25% weten te verminderen. Iemand met een belastbaar inkomen van 1,700 betaald 12,per jaar. Dhr. v. d. Waal kan zich nog niet met de voorgestelde wijziging verenigen, z.i. zijn de lasten nog 25 te hoog. Dhr. Boomsma merkt op dat men in de tijd van lage Ionen zonder murmureren betaalde; waarom zou het met de veel hogere Ionen niet kunnen. Dhr. v. d. Slik calculeert nog eens de cijfers, maar is ook de mening toegedaan dat er 25 af moet. Dhr. v. d. Brugge kan zich volledig met het voorstel van B. en W. verenigen. Een ouder mag wel wat voor zijn kinderen over hebben. Bij de verschillende Bijz. Scholen blijkt de toestand nogal wat anders te zijn, zo betaalt men b.v. te MeijSsant 30 ct. in de laagste, 40 ct. in de middel- en 60 ct. in de hoogste klasse. Bovendien betalen de ouders nog 5,— of 10,— per jaar con tributie. Het voorstel van dhr. v. d- Waal wordt êïj gebrek aan ondersteuning geliquideerd. Met alleen de P.v.d.A. tegen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Formeel kan thans worden vastgesteld het besluit dat de gem. ambtenaren vallen in de huidige jaarwedde regeling. Dhr. v. d. Slik meent gezien te hebben dat het salaris van de 3e en 4e ambt. minder zijn dan anders. De schrijver staat er niet op. Is met de org. overleg gepleegd bij deze salarisregeling. De Voorz. licht het eerste „juist" toe. De schrijver komt alle baantjes meegeteld aan een totaal bedrag van 2,300,—. De lonen van het personeel te Middelharnis liggen gemiddeld 250,— hoger dan op andere gemeenten. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat in Middelharnis mensen met vakdiploma's nodig zijn. Voorts is de reis en studie-gelegenheid op Flakkee ongunstig wat hoger kosten vergt. Ged. Statenis deze hogere uitkering bekend. Dhr. v. d. Brugge heeft zich verbaasd over de titelatuur in de gemeente, hij ziet hier voor liet personeel geen voordeel in. De Voorz.: Ik ben zelf vroeger ambtenaar geweest en toen heette ik klerk, dat is niet zo leuk. Het is gedaan om de mensen tege moet te komen. Binnenkort komt er een 'Algemene Regeling van Salarissen en Titelatuur waar we aan gebonden zijn. De wijziging gemeente-begroting 1946 Wordt goedgekeurd. Dan komt als laatste punt nogmaals de openbare aanbesteding voor het ophalen van huis en straatvuil ter sprake. Dhr. de Bocd heeft zijn vorig schrijven ingetrokken. B. en W. wil thans liet oor spronkelijk bedrag verhogen met 400, plus verhoging om de helper gelijk te stellen met 2e gemeente-werkman. De becijfering luidt: Afschr. Paard200, Voer800,— Stalling-berging250, Tuig-onderh100, Afschr. en onderh-wagen 400, Verzekeringen190, Diversen 60, 2.000,— Totaal komt het de gem. op 6606,72, want de Boed ontvangt nu als jaarwedde 2,220,terwijl zijn helper 1800.zal verdienen, plus de wettige kindertoeslagen. Het verdere bedrag vormt de post van kleine bijkomende onkosten als sociale lasten. Dhr. v. d. Slik wil weten hoe de instructie luidt, waarop de Voorz. deze gedeeltelijk voorleest. Dhr. Koppelaar wil de tijdsduur van deze verbintenis weten. Voorz.: Dit is aangegaan tot 1 Dec. '47, waarop zonder kennisgeving wederzijds jaarlijkse verlenging van 1 jaar wordt aan genomen. Dhr. v. d. Slik wenst stemming. Met 2 stemmen tegen wordt het karrenian besluit aangenomen. Daarna gaat de Raad met gesloten deuren verder. MIDDELHARNIS. De Burgemeester van Middelharnis maakt bekend dat er des Don derdags en des Vrijdags van 19-22 uur bij den makelaar W. J. Nijgh, Secretaris Nijgh- straat C 20, gelegenheid bestaat tot inleve ring van aanvragen voor Consumenten- crediet. Woensdag j.l. kwam de vrachtauto van D. Peeman alhier, de veiling oprijden. Plotseling kwam een verpleegde uit de Lig- hallen, de heer Both, achter een auto van daan, en op onverklaarbare wijze liep hij tegen de vrachtauto van dhr. Peeman op. Hij werd ernstig aan het hoofd gewond en werd met een hersenschudding door enige E.H.B.O.-'ers naar de' Lighallen vervoerd. Dr. Arends verleende de eerste hulp. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is bekend gemaakt dat de rekening met bijlagen over het dienstjaar 1943 op 28 October aan den Raad is aan geboden, en deze vanaf dien datum voor een ieder ter gemeentesecretarie ter lezing is nedergelegd. Een Belgisch motorvrachtschip is alhier uit de haven vertrokken met een lading groot 135 ton gedroogde Cichorei wortelen uit de fabriek te Sotnmelsdijk, met bestemming Bazel (Zwitserland). Op Maandag 18 November zal door de besturen der polders Oost- en Westplaat en de Johannispolder een algemeene schouw worden gehouden over de in die polders gelegen slooten e.a. De eigenaren der lande rijen moeten zorg dragen dat alle slooten op dien dag schoongemaakt zijn. Centrale Veiling Middelharnis. Veiling- berichten van Woensdag 6 Nov. 1946: Tomaten 41,-; Spruiten 95,-; Rode kool 7,80-13,70; Sla ƒ2,15,-; Savoye k ooi 11,70-16; Andijvie 8,50-14,90; Bloemkool 9-31; Witte kool 1-1.30; Knollen 4-5; Druiven 144-171. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk: 10 u. en 6 u. dhr. Vetter. Ger. Kerk: 10 u. en 2 u. 30: Ds. P. A. Zeilstra. Chr. Ger. Kerk: 10 u. en 6 tl.: Ds. N. de Jong. Ger. Gem. 10 u. en 6 u. 30: leesdienst. Woensdag 13 Nov. a.s. zal in de Chr. Ger. Kerk a. d. Hoflaan om 2.30 en 7.30 uur dankstond voor het gewas gehouden Worden, waarbij zal voorgaan Ds. N. de Jong. SOMMELSDIJK. Predikbeurten voor a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk des voorin. 10 uur dhr. Baart en nam. 6 uur Ds. v. Asch. Najaarsmarkt van 6 November 1946. Aangevoerd Werden79 runderen, 69 biggen en 7 paarden. Prijzen der biggen varieerendc van 40,tot 20, De verkoop van biggen was slecht, in verband met het feit, dat aan de mensehen niet voldoende aankoopvergunningen waren uitgereikt. De prijzen der runderen Warengraskalve ren 85—150; pinken 160300; vaarzen ƒ300450; Varekoeien ƒ350 500. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur fietste onze dorpsgenoot W. Sluij over de Oostdijk richting Middelharnis. Toen hij rechtsaf de Langeweg wilde inslaan botste hij daarbij op een juist passeerende auto, die de Krakeelstraat wilde inrijden en door Sluij blijkbaar niet was opgemerkt. De fietser

Opbouw | 1946 | | pagina 5