C MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG J Ons dagelijksch brood VRIENDEN DIE JE 1 NOOIT VERGEET... Zij leeft van wat de familie haar geeft. De bezittingen zijn een aandeel van de nalatenschap van de pasgestorven moeder, wat op de Rijkspostspaarbank en een obli gatie Nederland. Wat Kievit op Mei '40 bezat weet de beheerder, Notaris Risseeuw niet. Volgens Kievit slechts wat op de Spaarbank, wat gelijk gebleven is. Verdediger Mr. den Hollander vindt deze zaak niet zo belangrijk. K, had geen functie als N.S.B.-er en heeft ook als W.A. nooit geen dienst gedaan. Hij was een jongen met een zwak karakter, thuis verwend, en stond onder sterke invloed van zijn neef. Deze gaf hem propagandamateriaal enz. Hij heeft Wel omgang gehad met Duitsers maar dit is begrijpelijk, Want hij sprak gebrekkig Duits en kon door zijn geest en instelling gemakkelijk met die lui in contact komen. Hij voelde zich gewichtig als h'ij voor de burgers iets kon doen. Burgm. Schipper heeft hem tot de colportage van VOVA aangezet, de bladen die hij kreeg betaalde hij en daarna stopte hij ze in de kachel. De kwestie Duitsland hebt U reeds gehoord, een anti Nazi-Duitser heeft hem geadvi seerd om eens in Duitsland te gaan kijken en daar had Kievit wel oren voor. Als landw. heeft hij zich opgegeven, ook al op aandringen en bedreiging van Burgm. Schippers. AU zo .Ir dg h>eft hij nooit geen dienst gedaan. Ik geloof dat Kievit bij de politionele landwacht geweest is, van mili taire dienst is geen sprake geweest. Kwestie W.A. Hij heeft een formulier ingevuld, ver der nooit iets gehoord. Trouwens hier op het eiland was de W.A. nooit actief. Uit de schuurvordering blijkt toch wel dat Kievit nooit geen voordeel heeft gehad. Zijn radio- heeft hij ingeleverd, de paarden, de wagen, de schuur van zijn vader, alles is gevorderd. Als hij zo'n wit voetje had gehad zou dit niet gebeurd zijn. Als er ergens iets gevor derd werd moest de Burgm. voor ruimte zoeken. Kievit is toen van de veronderstel ling uitgegaan dat het gem.-huis dit in orde zou brengen. Kievit wil deze schuur betalen, maar acht dat hij dit aan de gemeente moet betalen, dit raakt echter uitsluitend de vader. Hij was geen tolk bij de Duitsers maar meer bemiddelaar. De mensen hadden veel last van de Duitsers, dan kwamen ze bij ae Duitsers en werden uitgejouwd. Dan gingen ze naar Kievit en die bracht het in orde. Als goede Neder!. Kievit hebben gevraagd om naar de Duitsers te gaan, kan men hem later niet verwijten dat hij hier omgang mee heeft gehad. Pleiter conclu deert dat mensen van gelijke schuld al lang vrij zijn. Gelijke monniken, gelijke kappen. Zijn vader heeft dringend hulp nodig, laat deze man vrij, hij zal nuttig zijn voor de maatschappij. In Numansdorp doet hij niets. Ik vraag vrijspraak. President,, Doe je in Numansdorp niets? K.: Ja - nee. Het Tribunaal begeeft zich daarop in de beraadskamer om over het verzoek van de verdediger te beslissen. Na beraad vindt zij echter geen termen om beschuldigde in vrijheid te stellen. Laurus v. d. Baan van Melissant die aanvankelijk in verzet was gegaan regen de uitspraak van den Procureur-fiscaal, heeft later doen weten dat hij het pleit gewonnen geeft. Deze zaak krijgt dus geen verdere behandeling. Teunis Mosselman Pluimveehouder te Middelharnis 38 jaar oud werd beschuldigd van: Hulp en steunverlening voor de vijand, door in Oct. '40, nadat bommen waren geval len een aanklacht in te dienen bij den Kommandant Grenzschutz, behelzende, dat L. Struik zou gezegd hebben: „het zijn Duitse bommen", Waarna Struik door de S.D. verhoord en gevangen werd genomen Regelmatig kopen van VOVA en aan sluiting als lid bij de N.S.B. Blijk van N.S.B. gezindheid door het dragen van een zwart hemd en door mee te helpen aan de bekende plakactie in Mei of Juni '42. President: We zullen maar eens bij het begin beginnen, hoe zit het metdie bommen. M.: Toen die bommen gevallen waren was het 's morgens een heele oploop, daar heb ik misschien wel gezegd, dat de bommen door de Koningin betaald Waren om ons dood te gooien, maar ik weet dat na zoveel jaar precies niet meer. 's Avonds ben ik door een Duitse soldaat opgehaald om bij de Grensschütz te komen. De behandeling daar was niet zo mooi. Maar U moet dat proces niet rekenen. Ik heb dat nooit willen tekenen, want v. Dieren heeft zich niet zo best gedragen. Er zit een veete tussen Esselink en mijn vader. De schoonzoon moest wraak nemen. Ik heb met dien v. Dieren in dat Fort grote ruzie gehad. President: Een m an heeft daar op de kade nog staan huilen. Leest vervolgens een verklaring voor v. Struik over Mosselman's woorden. M.: Dat kan Struik gemakkelijk beweren, maar Struik is gewend om te liegen. Hij heeft nog meer bewuste leugens gedaan, b.v. dat hij een week gezeten heeft, het was maar drie dagen. President: Hij heeft toch vast gezeten. M.: Dat acht ik Wel mogelijk. Ik ben geroepen en er Werd mij gezegd, dat Struik een betoog over Engelse en Duit se bommen had staan houden. Ze hebben mij ook gevraagd of Struik anti-Duits Was. Het eerste heb ik toegegeven, maar overi gens heb ik geen bezwarende verklaringen voor hen afgelegd. Hij heeft ook maar drie dagen gezete n, dat is wel het beste bewijs. Ook Peeman heeft het stuk getekend. President: U hebt bij Uw verhoor ver klaard dat U Struik hebt horen zeggen, dat het Duitse bommen waren. M.: Niet waar, ik heb alleen van een betoog over Engelse en Duitse bommen gesproken. De tenlastelegging is niet juist. President: Uw vader heeft toch getracht of Struik de aanklacht Wou intrekken. M.: Dat zal een ouder allicht doen. Struik had gezegd, als het Engelse zijn liggen ze hier. Duitse Worden op het dorp geworpen. Maar ik heb slechts een niets zeggende verklaring afgelegd. Dat blijkt Wel want toen de stukken na Waren gezien Werd hij losgelaten. Ik vincj dat hij niet te klagen heeft als hij er maar drie dagen voor gezeten heeft. Er zijn nu Wel mensen die langer zitten voor een klein vergrijp. PresidentIk neem aan dat U het ontkent. M.: Dat moest U niet doen. Ik ontken slechts gedeeltelijk. President: Met behulp van briefschrijve- rij aan Rost van Tonningen wist U het ge daan te krijgen om 500 kippen meer te houden. M.: Daar heb ik niet veel aangehad. Bij gebrek aan voer moest ik ze opruimen, 't Is beroerd genoeg dat ik het heb gedaan. President: U droeg ook een zwarthemd. M.: 't Was eigenlijk donkerblauw, maar enfin. Ik heb altijd het land gehad aan die apenpakjes. 'k Moest toch een overhemd aan hebben en dan zeggen ze maar, het Was zwart. Dat staat zeker op dat mooie papier van dien v. Dieren, ik heb gezegd: „Man hoe kom je aan dien onzin. Hij presteerde nooit wat. President: U deedt ook mee aan die beruchte plak-actie. M.: Ja, mijnh. de President, dat is de bedroevendste zaak die erbij is. President: Ja, dat Was hoogst misselijk. M.: Ik Wil U er wel van te voren op wijzen, dat het niet afgesproken was om de Joden te gaan bekladden. Ik ben niet anti-Joods. Mijn vader wou in den oorlog Hartog nog onder laten duiken, daar is hij altijd vriend mee geweest. Ik was druk met briefjes plak ken, toen merkte ik dat de anderen aan de kerk bezig Waren. Er Waren alleen briefjes van de Engelse ziekte. De rest is gekalkt. Ze zijn bij mij gekomen en hebben gezegd: „Jij hebt nu nog nooit Wat gepresteerd voor de N.S.B., nu moet je maar eens gaan plakken. Ik heb toen de emmer met kalk meegenomen". Eigenlijk had ik er geen tijd voor, maar omdat het 's nachts was ging het. Ik heb er sijpt van als haren op mijn hoofd. President: Bent U getrouwd? M.: Gelukkig niet (daarna huilend) In de oorlog hebben wij geen cent verdu nd en van die N.S.B.-rommel hebben we nooit anders gehad als schade. Edelachtbare, mijn ouders zijn allebei doodz ek en ik zit in een kamp. Er zijn al 10-maal zwaardere gevallen naar huis gelaten. Ze geven voor mij allemaal gemene uitleg aan de verklaringen. De leugens I ggen er handdik op. Ik zeg niets als de Waarheid. Ik z ,g ai vroeg in dat ik verkeerd was. In '41 heb ik bedankt en me er niet meer mee bemorid. Pleiter Mr. v. d. Hoeven ziet de hartstoch ten na het bommenvoorval hoog opgelaaid. Mosselman heeft een heel andere houding aangenomen als waarvan het proces spreekt. Dit heeft hij trouwens niet getekend. Ik hoop dat het Tribunaal dit alles zal zieu uit de geestesgesteldheid Vun dezen man en hem niet alle scnuld laten dragen. Is het Wel zo Waarschijnlijk dat deze man een aanklacht heeft ingediend bij de Grens- schinz, als hij dan Struik werkelijk had wil len drukken had hij wel naar de S.S. gegaan. Hoewel het proces getuigt van een vol komen verkeerde instelling, wijs ik er toch op dat Mosselman zich reeds in '41 terugtrok. Mijnh. de President laat dit Pltiimveebe- drijf niet ten onder gaan, het is zo hard nodig dat deze man naar zijn bedrijf terug gaat. Ik acht Mosselman niet volkomen toerekenbaar, (de cliënt schudt veront waardigd het hoofd). U krijgt misschien bij het verhoor de indruk dat Mosselman een vloeiend redenaar is, maar ik acht hem een beetje geschift. Hij is erg driftig. Ik heb hier een verklaring van een Wnd. burgemeester, ditmaal een op schrift ge stelde in verband met moeilijkheden met een anderen burgemeester, en deze zegt ook dat Mosselman een afwijking in zijngeestes- vermogens heeft. Daarop sluit het Tribunaal het onderzoek en bepaalt de uitspraak op 20 November. v Toen na de bevrijding de voedselvoor ziening Weer eenigszins op gang kwam, leek het alsof in het bijzonder de voorziening met broodgraan geen al te groote moeilijk heden meer zou opleveren en er zelfs op betrekkelijk korten termijn toe zou kunnen worden overgegaan de rantsoeneering van brood op te heffen. Nog aan het einde van het bevrijdingsjaar bleek, nadat men zich beter georiënteerd had over den voedsel toestand in alle deelen van de Wereld, dat men te optimistisch in zijn verwachtingen was geweest. De landen, die, zooals het onze voor een belangrijk deel aangewezen zijn op import voorde voorziening in hun graan- behoeften, bleken meer noodig te hebben dan de exportlanden konden opleveren en bovendien Werden het tempo en de omvang waarin geleverd kon Worden beperkt door de te geringe scheepsruimte, Welke voor dit vervoer ten dienste stond. ■Met deze situatie voor oogen heeft ons land een voorzichtig beleid gevoerd inzake de broodvoorziening. In het voorjaar van 1946 werd het rantsoen op een zoodanig peil gebracht, dat, mede door een verhoogde uitmaling van den korrel, verwacht Werd, dat de aansluiting op den nieuwen oogst verzekerd zou zijn. Deze verwachting is in vervulling gegaan, maar de verruiming, die aanvankelijk na het beschikbaar komen van den nieuwen oogst verwacht werd, in de voorziening bleef evenwel uit omdat stakingen in de scheepvaart in de Ver- eenigde Staten den invoer van buitenlandsch graan practisch stop zetten. Daardoor werd het noodig verschillende maatregelen te nemen, die voor den con sument minder aangenaam zijn. Voor de samenstelling van ons brood moet thans in overwegende mate van inlandsche granen, ook rogge, gebruik worden gemaakt. Ge volg van het gebruik van deze melange is een achteruitgang in de hoedanigheid van het brood, dat Wel' aan dezelfde voe- dingseischen blijft voldoen. Een tweede maatregel was de voorloopige opschorting van de bloemdistributie, behalve voor de DES CHRISTENS KRACHT Ik vermag alle dingen door Christus, Die mij kracht geeft. Filipp. 4 13. Zonder Mij kunt gij niets doen, heeft de Heiland tot Zijn discipelen gezegd. De wereld roemt er in, dat zij juist zonder Christus alles kan, en daarom moet Hij weg uit het wereldlevenWe zullen het zonder Hem! Maar die dat zeggen, zinken! Gods kind, dat met Paulus belijdt: het leven is mij Christus, en alle dingen schade en drek acht om Christus te kennen en te gewinnen, geeft gaarne dien grooten Koning allen lof en dank en knielt aanbiddend voor zijn troon: Ja, Heere, zonder U kan ik niets, maar met U alles, ik vermag alle dingen door Christus, die mij kracht geeft. Bij dit woord denkt ge aan de zwaarte van Paulus' kruis en ziet ge de bron van Paulus' kracht en de overwinnende blijd schap van zijn roem. En dan, als het kruis u drukt, als zooveel moeite en verdriet u benmwt, als de vijand u tart en de strijd tegen de zonde u zoo bange worde, zoek uw kracht ook alleen bij Christus. In Zijn gemeenschap Wordt de zwakke sterk en ervaart ge net <.elkens, dat Hij den moeden kracht geeft. Die Christus, Die nu alle macht heeft in den hemel en op de aarde, ja, tegen Hem verm,,g ook ue helscne vijand niets. Hij ondersteunt de Zijnen: Mijn jongste kindergroep. Indien de aanvoer nog langer zou hebben gestagneerd, had nood gedwongen een gering percentage aardap pelmeel, dat een belangrijk export-artikel is, in het brood verwerkt moeten worden. Ons brood bestaat momenteel derhalve nog geheel uit broodgranen, die uitsluitend door den aard van ons inlandsche graan een brood geven, waarvan de bakaard niet zoodanig is als mogelijk zou zijn bij een vrije keuze van de te gebruiken soorten. Nu de scheepvaartstaking in de Ver- eenigde Staten inmiddels tot een einde is gekomen zou er aanleiding zijn voor de naaste toekomst betere verwachtingen te koesteren, maar er moet rekening mede worden gehouden, dat de voorzieningen van andere deelen van de wereld, waar de voedselsituatie nog veel te wenschen Iaat een belangrijk deel der beschikbare voor raden op zullen nemen, zoodat een ruime voorziening met broodgraan voorloopig niet te verwachten valt. Dit maakt het bij voort during noodzakelijk zooveel mogelijk van inlandsch graan voor de broodvoorziening gebruik te maken. Vóór den oorlog waren ze als kind in huis. Echte vrienden ware» het. Alle huisgenoten zagen steeds opnieuw met verlangen naar ze uit. Geen wonder, ze waren een deel van de echt huiselijke sfeer geworden! In de oorlogsjaren zagen we hen helaas niet meen Maar wat een vreugdeZe zijn. teruggekeerdDezelfde goede, trouwe vrienden. De pittige, krachtige koffiesoorten van de Gruyter en bovendien de geurige theemelanges. Ook rood-zilver- merk is er weer, in metaalpapier verpakt. Precies als vroeger! Dezelfde samenstelling, hetzelfde heerlijke aroma. Betere soorten met louter goede eigenschappen en boven dien weer tien procent korting. Inderdaad, vrienden die je nooit vergeetl Ja. Jenever geruild voor een auto Kortgeleden had een distillateur zich te verantwoorden voor den Tuchtrechter voor de Voedselvoorziening te Rotterdam wegens het ruilen van 500 liter jenever voor een auto waaraan, volgens zijn verklaring, in zijn bedrijf groote behoefte bestond. Het grootste gedeelte van deze jenever Was een restant van een partij, Welke in '44 uitgeslagen was, de rest Werd op de rantsoenen voor parti culieren gekort. De Tuchtrechter voor de Voedselvoor ziening veroordeelde den distillateur tot 1.000,boete. genade is u genoeg, Mijn kracht wordt in zw. kheid volbracht! En nu wordt Zijn Naam geprezen. Nu verwachten wij het niet van den mensch, maar van Christus alieen. Nu zullen We den mensch ook niet vreezen. Want de Heere is bij mij, de Heere is mijn hulp en sterkte- Ik vermag alle dingen door Christus, die mij kracht geeft. Dat is heel Wat geweest, dat Paulus vermocht door Christus. En altijd heeft hij Christus de eer gegevenalleen door genade ben ik die ik ben. Hij roemt in Christus alleen. In leven en sterven. In lijden en strijden Zegt gij dit Paulus na? Is dit lied van de kracht ook uw psalm? De menschen dwepen met wat zij jracht noemen. De krachtmens, de sterke man is de held van dezen tijd. Maar de Christen kent zichzelven als een zwak en ellendig schepsel, o Welkeen genade: Hij geeft mij kracht. Met andere Woorden van Paulus zijt ge misschien meer bekend. Ik, ellendig mensï Wie zal mij verlossen? die klacht is niet vreemd... Maar daar moet ge niet bij blijven. Christus verlost u, en Hij wil op den Weg der dankbaarheid u leiden, o, Zoek bij Hem uw kracht. En roem in Zijn Naam alleenDan zal ook de Wereld door uw leven, door uw voorbeeld, door uw blijden psalm, gaan vragen naar Hem, Die de sterke Held is, van God ons verkoren. En het lied zal weerklinken alom: Gij toch, Gij zijt hun roem, de kracht van hunne kracht5 P. A. ZÊÏLSTRA.

Opbouw | 1946 | | pagina 3