De Tribunale berechting Ravens ongeneeslijk Lauwtje zag er van af Landwachter at suikerbieten 't Was maar een kolenpraatje De tolk van het dorp Teun verweert zich fel l tellendam levert rtekelige garnalen President: Mr. C. Jonker. Adj. Seer. Mr. Hovenkam. Uitspraken: Leden: D. Goedkoop M. Zoeteman. UITSPRAKEN. C. Huizer te Herkingen Het Tribunaal heeft overwogen dat het raadzaam is om de beweringen van be schuldigde nauwkeuriger te onderzoeken wat een voorlopig uitstel van behandeling betekent. M. Lisseveld te Middelharnis Het Tribunaal acht niet bewezen dat hij v. d- Brugge verraden heeft en ook niet dat hij groepspenningm. of lid van de Onsa is geweest, maar wel de overige feiten. Het is van oordeel dat beschuldigde nog niet voldoende heropgevoed is en neemt de volgende maatregelen: internering tot 14 April 1948. Ontzetting uit de beide kiesrechten en het recht om openbare ambten te bekleden. Zaak tegen A. Janssen, schilder en ambte naar Distributie, Stellendam, 42 jaar De ten laste legging luidt: 1. Colportage VOVA. 2. Dienstname bij de Landwacht. 3. Lid N.S.D. 4. Lid N.V.D. 5. Functie bekleed van Weerman bij de W.A. v Armoe troef Beschuldigde bekent alles met uitzonde ring van zijn aangifte bij de W.A. President: U schrijft aan een kameraad, dat U zich gemeld had bij de W.A. Janssen: Ja, dat heb ik ook, op aan dringen van de Burgemeester. Ik heb één keer gecolporteerd met VOVA. President: Bent U bij de Landw. Nederl. geweest of bij de Nederl. Landwacht. Janssen: Ik ben hier zomaar bij de hulp dienst geweest, heb een rood bandje gehad en een éénloops jachtgeweer. Dolle Dinsdag ben ik ondergedoken. Ik ben in Rotterdam door Grüne Polizei nog vervolgd. 12 weken ben ik bij de Landw. geweest, maar ik heb nooit wat geda n. Dhr. Góedkoop: U heeft zelf huiszoeking gedaan bij mijn vader. Janssen: Neen, neen, dat was op verzoek van Uw vader. U kunt mij toch wel zover, dat ik niet zo Was. Ik wist zat onderduikers, en las illegale blaadjes maar heb nooit iemand verraden. President: U behoefde toch geen land verrader te worden. Janssen: Door de armoede ben ik bij de N.S.B. gekomen. Toen ik er bij Was kon ik niet meer hit of haar. Ik had geen cent in mijn mars, niets als een zieke jongen. Daarbij kwamen ze me nog steeds dreigen met uitzending naar Duitsland. Meer heb ik niet ter verdediging aan te voeren. Ik heb negen maanden in Rotterdam gelopen met een stuk suikerbiet in mijn zak en ik kreeg geen cent. 'k Bezit slechts een stoel en één tafel. President: Zou U graag vrij zijn, hebt U werk? Janssen: Ja Edelachtbare, werk genoeg, ik zou graag naar huis gaan. Het Tribunaal gelast daarop onmiddellijk invrijheidstelling en bepaalt de uitspraak op over 14 dagen. Zaak tegen W. Vroegindeweij Inspecteur Kolenbureau M'harnis, oud 33 jaar. Kocht regelmatig VOVA en 'stond vrij willig M. L. Gibbels bij, in zijn Duitse werk zaamheden. Hij zei in een gesprek met A. Riedijk in B. Geldhof, in de Woning van kapper Hogewerf te Herkingen, (toen deze pers. hem spraken over de onrust bij de landing van een piloot), „Dan Weet ik wel een adres in Den Briel, daar moeten wc naar schrijven, waarop Geldhof heeft ge- schreven, met als resultaat dat Wisse, Klem en Witvliet zijn gearresteerd". Sloot zich aan bij de N.S.B. en vervulde daarbij de functie van Groepsadm. voor M'harnis en plv. Kringadm. voor Fiakkee. Was lid van de Nat. Jeugdstorm en had daarbij de functie van Stnekbeheerder en de titel „wachter", gaf blijk van N.S.B.-gezindheid; meldde zich voor een Burgmeesters-cursus en schreef in een brief op 3 Aug. '40 aan Rost van Tonningen dat hij vanzelfsprekend met hart en ziel N.S.B.-er bleef en riep dazr- bij de hulp in bij een sollicitatie, waarvoor hij eveneens de Duitsers in de arm nam en toestemming vroeg aan den Districtieider van District 28 J. van Houten. Het salaris gaat door. President: Is juist wat U ten laste wordt gelegd? V. Grotendeels wel. President: Dat gesprek met die piloot, is dat ook zo? V.: Die beschuldiging moet ik van de hand Wijzen. President: Beweert U er niets mee te maken te hebben gehad. V.: Riedijk heb ik niet gesproken, Geld hof wel. Deze hield me aan, omdat ik( 's morgens huiszoeking bij hem had gedaan naar brandstoffen. President: U hebt het toch toen wel over die piloot gehad. V.: Daar was Herkingen vol van, maar ik heb geen namen genoemd. President: Waarom werd U lid van de N.S.B.? V.: Ik Werd lid omdat ik dacht dat er betere sociale toestanden zouden ontstaan. President: U verraadde daarvoor Uw land. Fraai. De lidmaatschappen geeft V. toe. De brief aan Rost van Tonningen heeft hij ook geschreven. De President vindt dit een misselijk epistel. Hij had zelfs al ge schreven voor hij N.S.B.-lid Was en klaagde erin dat hij het zwaar te verduren door zijn sympathie voor de N.S.B.-ers. President: Wat hebt U met die Oranje- Garde Willen doen. U schreef: „We kunnen aan de eigendommen van de Oranje-Garde niets doen. V.: weet zich dit niet te herinneren. Abusievelijk heeft het Tribunaal als getuige S. Hogewerf inplaats van kapper HogeWerf opgeroepen. Echtgenote E. D. Verbrugge zegt dat ze sterk tegen de N.S.B. Was. Zij heeft er haai man steeds opgeWezen dat de N.S.B. fout Was. Haar man heeft nooit aan buiten sporige dingen gedaan. Als ze het nog eens moest doen, zou ze hüar man nog beter waarschuwen. President: Ja, als U Wist dat de Duitsers het verloren. Uit de verklaringen van de echtgenote blijkt dat V. nog steeds zijn salaris ontvangt. Pas per 1 Jan. '47 gaat zijn ontslag in. De beheerder D. de Wilde deelt mede dat de be A tingen zijnï 230.- meubilair. Pleiter Mr Maastricht brengt in zijn verdediging naar voren dat V. slechts een administratievekracht van de N.S.B. was. Propaganda of zo maakte hij niet. Naar buiten, trad hij correct, als een nauwgezet ambtenaar op. Ds. Blok en Hoofdonderwijzer dhr. van Loo van de Openbare school leggen heel gunstige verklaringen voor beschuldigde af. Ook de Burgm. d,en Hollander en Le Comte hebben tijdens de bezetting het werk van V. gewaardeerd, dit blijkt uit een schrij ven van deze Heren in '42. De wild. Burgm. J. VroegindeWcij geeft eveneens een gunstig getuigenis en schrijft ook dat het V. niet gelukte een goed bestaan te vinden. 6 jaar lang Was deze man als volon tair werkzaam op een gein-secretarie, voor ƒ6 per Week, toen Was hij 24 jaar. Hij kwam daarna op Herkingen voor 24 per Week, tnaar werd daar in Mei '40 Wegens terug keer van een oude kracht ontslagen. Dit memoreer ik om aan te tonen de moeilijke loopbaan van V. Het geen reden tot maar wel een oorzaak van zijn N.S.B.-er schap. Is het niet te verwonderen dat deze man trachtte Burgm. te worden. Slechte behan deling van zijn superieuren hebben deze jongen, die zijn studie op moest geven, gedreven naar die kant. Velen voelen dit aan en hebben daarom een gunstige ver klaring voor hem afgelegd- Pleiter acht dat beschuldigde allang vrij geWeest zou zijn, als dat geval Herkin gen er niet was. Dit punt vindt pleiter zeer somber opgesteld. Hoe kan men hulp en steun verlenen aan de vijand als, men een Wetenschap uit. Dat gezegde is toch geen hulpverlening aan den vijand. Zou hij voor dit feit veroordeeld moeten worden, dan zou vast moeten staan dat hij Geldhof het adres heeft gegeven. U kunt natuurlijk hierop wel een aan vulling geven zoals al meer is gebeurd en ik helemaal niet elegant vindt, maar als U deze tenlaste legging logisch bekijkt zult U moeten toestemmen dat daarin geen strafbaar materiaal bezit. Wie er aanspra kelijk is voor dat geval van die piloot zal wel nooit opgelost Worden. Geldhof, Huizer, Melissant. allen leggen andere verklaringen af. Er komt bij zo'n zaak veel geruchten. Wisse denkt dat het Riedijk was. Klem en Witvliet zoeken de schuld bij Huizer. Niemand noemt V. Alleen de verklaring van HogeWerf is over. Als deze beschuldiging komt te ver vallen is de zaak teruggebracht tot een heel licht geval. Pleiter staat op het standpunt dat de beschuldiging vervait, zijn houding tijdens de internering was voorbeeldig. Deze man heeft een gelukkig huwelijk. De vrouw heeft haar best gedaan qm dit huwelijk zo hoog mogelijk op te voeren. Voelt sym pathie voor dit vrouwtje. Zij zou geope reerd moeten Worden, maar wacht op haai man Pleiter vraagt terstond vrijspraak. Het Tribunaal geeft hierop verdachte terstond de vrijheid en zai over 14 dagen uitspraak doen. Gasdirecteur Ravens is voor de tweede maal opgeroepen voor het Tribunaal, maar ook ditmaal wegens ernstige ziekte niet verschenen. De verdediger heeft zijn ver- Weer op schrift gesteld en dit het Tribunaal toe doen komen. Hierin staat o.m. Ravens is Duitser geweest en ten onrechte geïnter neerd* hierbij komt nog een ongeneeslijke kwaal, allemaal factoren die hem in een verkeerde richting dreven. Lichtkogels heeft hij niet afgeschoten. Ravens heeft geen aanklachten tegen de Burgm. inge diend, deze moeten fanatieken den Eschau- zier verweten worden. De bezoeken aan de Duitsers zijn uit hoofde van zijn functie afgelegd; aansluiting van het Fort Wist Ravens te voorkomen. Dat hij aan zijn Duitse moeder zo schreef, was een troost brief voor het verlies van haar echtgenooti Een oorkonde had hij gehad als oud-front strijder. Een foto van Hindenburg Was niet strafbaar, die van Hitler had hij gehad van een familielid van Prins-Bernhard. Een maal heeft hij een advertentie geplaatst Mussert's portret heeft slechts een poosje opgehangen. Zijn radio is hij ook kwijt ge raakt. Later heeft hij er een voor koffie bij de Duitsers teruggeruild. Op bevel van Bia en Oskam is hij naar Duitsland gevlucht met de auto. Bia vluchtte in Apeldoorn en Oskam in Bentheim. Ravens vraagt vrijspraak. Het Tribunaal sluit het onderzoek en bepaald de uitspraak op over 14 dagen. Leendert Dingeman Kievit Landbouwer te Stellendam, 26 jaar oud. Betaalde VOVA, vroeg in '43 een pas aan voor verblijf in Duitsland om daar vrijwillig arbeid te verrichten, sloot zich aan bij de Landwacht en deed dienst met een dubbel loops jachtgeweer, was lid N.S.B., W.A.- man en brak op 10 Oct. '42 met behulp van Duitsers 2 schuurtjes open toebeli. aan Jan Koenraad en J. Klink en nam deze schu ren zelf in gebruik zonder vergoeding had 'bovendien vriendschappelijke omgang met Duitsers en met de Ortskommandant van Stellendam. De landwacht was zo kwaad niet Op de vraag van den President zegt K. dat hij 6 April '44 bij de Landw. toege treden is, toen is deze op Fiakkee opgericht. President: En toen was jij er zeker als de kippen bij om aan te sluiten. Was het Landw. Nederl. of Nederl. Landw., het verschil ligt hierin dat de eene een politi oneel apparaat was, terwijl het andere speciaal er Was on z.g.n. terroristische organisaties te bestrijden. Bij het ene ver speelt U Uw Nederlanderschap, bij het andere niet. K.: zegt slechts zomaar bij een soort politie-groep geweest te zijn. Het was geen militaire organisatie. Een soloboek heeft hij niet gehad. Wat bewijst dat hij niet bij de gevaarlijke Landw. was. Een uniform kreeg hij ook niet, wel een geweer. President: Waarom ging U daarbij? K. 22 Juni '41, bij het uitbreken van de oorlog tegen Rusland, ben ik systematisch bewerkt door mijn vrienden. Ik was toen nog maar 21 jaar, later zag ik dat het fout was, maar ik had eenmaal a gezegd- Daarna zijn we door schipper bewerkt. We moesten kiezen landw. of naar Duitsland en ik von t die richtlijnen nog zo kwaad niet. President: Jaja, onderduikers ophalen hè. K.: Daar heb ik nooit aan meegewerkt. President: U hebt ook pogingen gedaan om in Duitsland te komen. K.: Er kwam bij ons een Duitser, die in '39 door de Gestapo gevangen genomen was. Deze heeft mij getracht van het Nat.-socialisme af te halen. Hij zei: „Ga eens naar Duitsland dan kun je zien Wat daar het Nat. Socialisme gedaan heeft." Ik wou daar zijn familie bezoeken. y President: De Duitsers vonden het zelfs schande dat U N.S.B.-er was. U was ook lid van de W.A. K.: Ik was lid van de N.S.B., toen werd mij een formulier voorgelegd dat heb ik getekend, maar er nooit iets meer op ver nomen. President: U moet niet zeggen, het was niet met mijn medewerking, want U leverde er zelfs een pasfoto voor in. En dan die kwestie van het schuren vorderen. Kievit verweert: Ik was in de schuur van mijn vader, die zat totaal vol, toen de moffen deze kwamen vorderen. Wij wisten niet waar heen. Daarop kwam de Burgm. Keijzerdat we dan de schuren van Klink en Koenraad maar. moesten nemen. De volgende dag zijn we naar de schuur gegaan, maar toen ging het mis. Ik dacht dat de Burgm. dit in orde gemaakt had. President: Juist, en U brak de schuur open, dat was de fout. K.: Koenraad was erbij, ik brak hem niet open, het ging goedsmoeds. De- President leest daarop de beëdigde verklaring van Koenraad en Klink voor Waaruit blijkt dat K. met medewerking van een gewapende troep Duitsers de schuur in bezit heeft genomen. President (scherp): En daarna hebt U de zaak eruitgegooid. Blijf met je vingers van een andermans goed af. K.: Er Was een schuur gevorderd bij mijn oom, daar konden we ook niet in. President: U hadt blij moeten wezen dat die lieve Duitsers het wilden hebben, je was er toch zo voor. Dat was de Recht staat. President: Bent U van plan om de schade te vergoeden? K.: Dat moet mijn vader doen. President: U hebt dat ding afgepakt en kapot gemaakt, dus U bent er verantwoor delijk voor. K.: Dat is toch niet juist mijnh.'de Pres. Burgm. Keijzer heeft ook die schuren toe gezegd, die van Koenraad en zo. Wij zijn er toen over wezen praten. Ik meende dat de Burgm. mij daarmede de toestemming gegeven had. President: Aangenomen, maar waarom ging U de boel toen opbreken 's morgens. K.: Onze spullen moesten eruit en Wij moesten ergens heen, het ging verkeerd bij Koenraad', die wou het niet geven. Opge broken heb ik het niet, want als je de klink opligt, gaat hij open.. Voor het gebruik dient betaling te geschieden, maar afge broken is de schuur niet. President: De Duitsers zijn er toch ook bij geweest. K.: Die zaten er zelf achteraan omdat zij ook een schuur wilden hebben. President: Wat moest U steeds bij de Ortskommandant doen. K.: Ik sprak gebrekkig Duits en er kwamen soms mensen bij mij waarvoor ik moest optreden als tolk. In die voege ben ik er geweest. Ik heb getracht de burgers te helpen om van de Duitse eisen iets af te knibclen. President: U was tolk. Die knibbelen niet aan eisen. Dhr. Goedkoop: Hebt U in opdracht van Uw vader de schuren genomen? K. Mijn vader stond dat voor, natuurlijk. President: Dus U steekt de schuld op Uw vader. K.: Nee, nee. Daarna wordt de echtgenote Jacomina Human over liet financiële gedeelte gehoord.

Opbouw | 1946 | | pagina 2