De Hervormde Raad voor Kerk en School Plaatselijk Nieuws WED.KURVINKS DROGISTERIJ DUIVENRUBRIEK Voorde Afdeling Goeree-Overflakkee van de Vereniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen sprak de heer M. Apperloo, secretaris van de Hervormde Raad voor Kerk en School. De Voorzitter, dhr. A. van Eek van Stel lendam, deelt mee dat dhr. Apperloo op eigen verzoek voor de Afdeling spreken Wil in verband met de door deze Afdeling ingediende motie bij haar Hoofdbestuur, waarin ze op principiële gronden de idee der Chr. Staatsschool verwerpt. Dhr. van Apperloo is dankbaar dat hij ,,in het hol van den leeuw" de gelegenheid krijgt om het standpunt van de Raad nader toe te lichten. Spreker meende, dat door broederlijke bespreking mogelijk veel mis verstand over het standpunt en werk van de Raad voor Kerk en School kan Worden weggenomen. Het gehele schoolwezen, aldus spr., staat weer meer als voorheen in het centrum der belangstelling. Er moet vernieuwd worden, vanuit de dynamische kracht van het evangelie van Christus. Het moet ons bedroeven, dat de vernieuwingscongressen stoelen op een humanistische levenswortel. Voor de oorlog hoorde men de stem der kerk nauwelijks, na de oorlog werden de scholen weer geconfroteerd met de kerk. Tijdens de bezettingsjaren hebben 800 scholen een toevlucht gezocht bij de kerk en zich aangesloten bij de Raad. De kerk heeft een roeping ten opzichte van alle creaturen en ze heeft centraal te staan in het volksleven. Ons volk (en dus ook de jeugd) moet worden teruggevoerd tot de Wet en de getuigenis. Zo is ook de Hervormde kerk zich meer bewust geworden van haar zending, ook voor ons ontkerstende volk. Honderdduizenden van de kinderen van ons volk worden buiten het evangelie gehouden. Daarom moet de kerk het onder wijs laten geven, dat gefundeerd is op het Woord. Natuurlijk zal dit spanningen teweeg brengen, zowel bij de voorstanders van de Openbare School als van de Bijz. School. Niettegenstaande de reactie van het hu manisme tegen de actie der kerk, is er een grote openheid, die ons moet verbazen. Al leen in het „rode" Amsterdam zijn er 200 onderwijzers die zich onder de leiding van een predikant voorbereiden voor het diploma Godsdienstonderwijs op de Openb. Scholen. Deze mensen moeten we met liefde tegemoet treden. Als er een ritseling ten goede is, moeten wij er ons voor waken om ze met een blote verstandscritiek tegen te treden. Ook zijn er spanningen rondom de vrije Chr. School. Een oud-collega zei me: Waar bemoeit de kerk zich mee, dat kunnen we zelf wel klaarspelen. Er is critiek, gedeeltelijk met zuivere motieven, anderen uit concurrentie-zucht. Men vraagt ons: Wie waarborgt het goede, als deze onderwijzers straks het evangelie gaan brengen? Wij antwoorden: Zij hebben genade nodig, maardit hebben ook wij nodig In deze wereld staat de kerk en daarom doet ze haar roep uitgaan om de afgedwaal- den te brengen tot den Koning der kerk. Als deze kerk tracht een Christus-beleidende volkskerk te zijn, hebben wij mee te Worste len. Ook op het synodale Werk is er critiek uit te oefenen, er is echter een solidariteit van schuld, ook Wij hebben gefaald. Er is echter nochtans een kerk en deze is een aanbiddende gemeenschap, ondanks alle gebreken. Tot deze aanbiddende gemeen schap hebben We onze kinderen te leiden. De Raad erkent het volledige bestaans recht der vorige Chr. School. Heerlijk zou het zijn als we echter konden komen tot een school, Waar alle kinderen onderwijs ont vingen met als basis het evangelie. Uit de discussie, die op deze bespreking volgt, blijkt, dat hoewel spreker zich anders heeft uitgelaten t.o.v. de vrije Chr. School dan uit gezegden van de voormannen der Herv. Synode volgt op te maken, ook hij de principiële bezwaren tegen de Chr. Staats school niet wist weg te nemen. Radiovoordracht Ir. C. W. C. v. Beekom. In de rubriek radiovoordrachten ten behoeve van den Landbouw hoopt Maan- d:g, U November des 's avonds van 7.45 tot 8 uur over de zender Hilversum 1 het wuord te voeren Ir. C. W. C. van Beekom, Rijkslandbouwconsulent van Noord Zce- Lnd en Goeree en Overflakkee met als oiiacrwerp: „De Zoute Boeren zijn Bedrijf. Het officieele bezoek van den Minister- President en den Commissaris der Koningin aan ons eiland is thans definitief bepaald op Vrijdag 8 November a.s. MIDDELHARNIS. Tot bestuursleden der Groen van Prinstererschool zijn gekozen de heren K. v. Alphen en T. Vetter. Het Christelijk Kinderkoor repeteert voortaan 's Maandags van half zeven tot half acht in de Groen van Prinstererschool. De Herv. Mannen vereniging „Calvijn" vergadert a.s. Vrijdag om 7 uur in de Consistoriekamer. De heer J. Witvliet zal inleiden Art. 34 der Ned. Geloofsbelijdenis. A.s. Woensdagavond, des avonds 7 uur, hoopt de Ring der Jongelingsverenigingen der Ger. Gemeente een samenkomst te houden in het kerkgebouw der Ger. Gem. SOMMELSDIJK. De n.v. Cichoreidrogerij alhier, „Midden-Flakkee" is voornemens een tweede fabriek te laten bouwen. Ingevolge de Hinderwet zijn reeds enkele personen hierover aangeschreven. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus, z. v. J. de Bloeme en P. v. d. Velde; Corsti- aan, z. v. J. Spee en J. M. Verweij; Johanna, d. v. M. Breeman en A. Kievit; Hendrik Willem Cornell's, z. v. P. Luijendijk en E. Dorst; Jacoba, d. v. J. Boeter en M. J. Visser; Neeltje, d. v. J. J. v. Dijk en J. S. Faasse; WiDemina Anna, d. v. H. v. Rossum en J. L. Struijk; Cornell's Hermanus, z. v. H. Kuiper en M. L. C. v. Beek; Bastiaan, z. v. H. v. d. Gijze en N. Mackloet. GjhuwdAbraham Looij met Neeltje Catharina le ComteTjerk Mastenbroek met Aaltje Groenendijk; Pieter de Keijzer met Maria van Delft. Overleden: Wouterina Noordijk, 18 j.; Pieter Redert, 83 j.; Hermanna Geertruida v. d. Meide, 66 j.; Leendert Cornelis Jonge ling, 24 j. HERRINGEN. Hetdoorde bevolking aan wijlen J. van 't Hof geschonken kunstbeen is thans door den Burgemeester afgestaan aan het districtsbureau Verzorging voor Oorlogsslachtoffers te Dordrecht, zoodat één van de slachtoffers weder geholpen kan worden. Ds. W. Anker, Ned. Herv. predikant alhier, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente van den Ham (O.) bedankt. A.s. Vrijdagavond hoopt in de Ger. Gemeente alhier voor te gaan Ds. Bel van Dirksland. Per 1 October 1946 bedroeg het aantal inwoners dezer gemeente volgens de statis tiek: 514 vrouwen en 525 mannen. In totaal dus 1039. Aan de Standard Amerikaansche Petroleum Compagnie te 's-Gravenhage is door Burgemeester en Wethouders ingevolge de Hinderwet, vergunning verleend tot het plaatsen van een benzine-handpomp voor het perceel Molendijk 223. STELLENDAM. Zaterdag is hier in de haven gearriveerd het Kustvisschersvaar- tuig Sch. 137, welke onderhands is aange kocht door schipper B. de Blok, voor uit oefening van de kustvisscherij. Schipper J. van Es heeft zijn vaartuig S.L. 55 onderhands verkocht aan B. van der Ree Bzn., die met dit vaartuig de garnalen- visscherij gaat uitoefenen. De garnalenvisscherij is door de prijs- verhooging aanmerkelijk verbeterd. De vangsten zijn bevredigend en daar ook de prijs voor het pellen is verhoogd, worden al de aangevoerde garnalen gepeld, en gezien de vraag naar gepelde garnalen nog groot is, is het jammer dat de aanvoer nog niet groo- ter is, zoodat het wenschelijk zou zijn dat alle vaartuigen ter visscherij konden uit varen. Verschillende vaartuigen liggen aan de wal Wegens gebrek aan bemanning, omdat deze vaartuigen een benzinemotor bezitten en niet rendabel zijn wegens te hooge be drijfskosten. Weerandere liggen met motor- schade, wat in de tegenwoordige tijd maan den duurt eer ze hersteld zijn. Het ware dan ook te wenschen dat de vaartuigen met motorschade, spoedig ge holpen konden worden, en dat voor de vaartuigen met een benzinemotor een rege ling kon worden getroffen dat ook deze vaartuigen renderend hun beroep konden ui oefenen. GOEDEREEDE. Voor het aanvragen van huisslachtingsvergunningen zal zitting wor den gehouden op Donderdag 7 November a.s. des namiddags van 1.302.15 uur in Hotel „de Gouden Leeuw. De Burgemeester dezer gemeente verzoekt hen, wiens huis op het Havenhoofd is afgebroken en van den Directeur van het Grootboek voorde Wederopbouw een mede deling hebben ontvangen dat hun inschrij ving op het Grootboek met 20 zal worden verminderd, dit zoo spoedig mogelijk ter gemeente-secretarie te willen opgeven. De ontvangen stukken dienen te worden meegebracht. De consulent, Ds. v. Asch, zal a.s. Donderdag beginnen met de catechisatie voor de meisjes om 6 uur en voorde jongens om 6.45 uur, OUDDORP. In deze gemeente komen gevallen van Mond- en Klauwzeer onder het hoornvee voor. De gurnalenvisschers hebben de afge- loopen week van 200300 kg. garnalen per dag en per schuit gevangen. De zeevisscher Jb. Sperling Czn. had het ongeluk zijn geheele vischttiig te ver liezen, wat een schade beteekent van ruim 400,-. Op het Havenhoofd, alhier, zal een loods gebouwd worden bestemd voor de nieuwe Reddingsboot, die binnenkort zal komen. Voor de Ned. Herv. Kerk zal de Eerw. Heer Bouman van Stellendam op verzoek der Kerkeraad het catechisatie-onderwijs op zich nemen, te beginnen D.V. Donderdag 7 November en op de volgende uren: voor meisjes van 1416 jaar nam. van 23 uur; schoolkinderen van 34 uur; meisjes boven de 16 jaar van 45 uur; jongens van 1416 jaar 's-avonds van 67 uur; jongens van 16 jaar en daarboven van 78 uur. De Unie-collecte heeft in de Ned. Herv. Kerk ruim 153,opgebracht. Zondag werd in beide diensten in de Ned. Herv. Kerk een collecte gehouden ten bate der Kleuterschool. De dienstgeleider dhr. A. Kreeft is bevorderd tot hoofd-assistent (titulair) voor de gemeenten Ouddorp, Goedereede, Stel lendam, Melissant en Dirksland. Ovomaltine, Sanatogen, Druppellevertraan, Hoestsiroopen, Eau de Cologne, Babyzalf- spenen, flesschen, poeder, bedzeil, aspirin akkertjes, keelpijntabletten, hoofd- en kies pijnpoeders, Verband- en verplegingsarti- kelen, Haarlemmerolie, Togal. if RAAG'T EENS IN KERKSTR. 160 - OUDDORP In de week van 28 Oct. tot 2 Nov. werd alhier door de visschers aangebracht: 2 kg. Zalm, bracht op ƒ15,603 kg. Bot, bracht op 6070 cent per kg.; 877 kg. Spiering, bracht op 23 cent per kg.; 6003 kg. Weiting, bracht op 1018 cent per kg. De zeevisschers hebben van 350,tot 700,besomd, alles per schuit. Doordat er gebrek komt aan varend personeel, zijn een paar schippers genood zaakt hun scheepjes aan de wal te houden. NIEUWE TONGE. Onze vroegere dorps genoot Joh. Dekker slaagde aan de Rijks- Universiteit te Utrecht voor het eerste gedeelte candidaatexamen in de Genees kunde. De Burgemeester van Nieuwe Tonge brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tusschen het tijdstip van aangifte tot het slachten van een varken en de dag van slachting, minstens drie volle dagen moeten verloopen. Wil men b.v. op Maandag slachten dan dient men op Donderdag daaraan vooraf gaande een slachtvergunmng aan te vragen. Onze voetbalvereeniging N.T.V.V. I bracht Zaterdagmiddag een bezoek aan O.T.V.V. II te Oude Tonge, doch moest met een 12-2 nederlaag naar huis. In de collecte der kerk werd een gift van 2 gevonden bestemd voor de Herv. Zending. Den heer J. Noteboom had j.l. Vrijdag Een bekend Flakkeesch melker, met vele jarenlange ervaring, zal in serie aan jonge me l ke rs een ige n u ttige Wen ken ge venRed. POSTDUIVEN HOUDERS. Na de oorlogsjaren zijn velen begonnen, de verschillende takken van sport waarvoor zij het meeste zwak hebben, opnieuw op te bouwen. Dat valt helaas, vooral voor de duiven liefhebbers niet mee. Velen hunner moesten een stam vogels, waarover zij soms 20 jaar geselecteerd hadden, afmaken. Als men na zulk een slag nog den moed heeft om weer te beginnen, dan moet men wel volbloed melker zijn. Is er wel een sport of liefhebberij waar zooveel in zit als in deze. Voor iemand die het goed te pakken heeft? is het als met een opiumschuiver, men krijgt er nooit genoeg van. Maar het is momenteel nog zoo moeilijk om aan behoorlijk materiaal te komenkwaliteit en prijs spelen hierbij wel de grootste rol, wat kwaliteit betreft is het geheel der vogels nog ten achter bij het vooroorlogspcil. Invloed heeft daarop beslist het langdurige vastzitten en vooral het niet spelen met de vogels gedurende de oorlogs jaren gehad. De prijs der duiven verlaagt velen er toe om wat zij zich niet kunnen aanschaffen, thans te trachten op te vangen, en op deze manier wat bij elkaar te krijgen. Dat zijn practijken die ten strengste zijn af te keuren. Van Bondswege zijn er gelukkig al teekenen die er op wijzen, dat hier in de het ongeluk een trap van een paard te krijgen waardoor zijn been zodanig werd verwond dat geneesk. hulp noodzakelijk was. In café Osseweijer zal 8 Nov. a.s. weer zitting worden gehoyden tot aanvragen van slachtvergunningen van 8.45 tot 10 uur v.m. De collecte gehouden in onze gemeente voor het Prins-Bernhardfonds bracht de som van 94' op. Dank aan de gevers en geefsters. De spelers van het N.T.V.V. elftal werden verleden week allen vna nieuwe schoenen voorzien. Ook kreeg de vereen- ging een toewijzing voor een nieuwen bui ten en binnen bal. OUDE TONGE. De heer H. v. d. Jagt had het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden met de zaagmachine in aanraking te komen. Zijn linkerhand werd daardoor zoodanig verwond, dat Dr. Voogd eerste hulp ver eende, waarna in het Ziekenhuis te Dirks land verdere behandeling volgde. Woensdag 6 November a.s. nemen de catechisaties der Ned. Herv. Kerk een aan vang en voor schoolgaande kinderen van 34 uur; voor meisjes boven 16 jaar van 45 uur; jongens en meisjes van 12—16 jaar van 67 uur; jongens boven 16 jaar van 78 uur. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De vorige week zijn alhier 8 schepen met consumptie aardappelen verladen. Vrijdag 8 November a.s. is er in de Consistoor der Geref. Kerk een ledenverga dering van de N.C.L.B. Districtsbestuurslid Doolaard is aanwezig om het mantelcontract 1947 te bespreken. In de plaats van dhr. v. Zetten is tot directeur der Chr. Gem. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" benoemd dhr. Verkuyl van Rotterdam. Ook zal getracht worden onder dezelfde leiding een Kinderkoor op te richten. Aanvragen voor huisslachting kunnen gedaan worden op Woensdag 6 November des namiddags van 16.1517,15 uur in Café Smits. De districtsraad voor het consumenten- crediet bestaat uit de volgende personen: L. Braber J. Lzn., Voorzitter; J. Trommel, 2e Voorzitter. Leden: D. Saarloos, A. Wesdijk Bzn. en W. van Rossum Hz. MELISSANT. Zaterdagmiddag speelde de Voetbalvereen iging M.V.V. een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Flakkee III, welke Wedstrijd door Flakkee werd gewonnen met 21Het verschil in kracht lag voornamelijk in de voorhoede. Jammer dat de wedstrijd zoo onsportief verliep. Sportmensen dienen zich te beheerschen Burgerlijke Stand. Geboren: Arie Camille, z. v. Pieter Willem Baan en Emma Maria Hakkenbrak; Jacob Cornelis, z. v. Aart Grootenboer en Neeltje Nagtegaal; Abraham Teunis, z. v. Marinus v. d- Spaan en Susanna Maatje Grinwis; Geertje, d. v. Pieter v. d. Hoek en Pietertje v. Gemeren; Jacomijntje Arentje, d. v. Pieter v. d- Spaan en Maatje Grinwis; Jan Hendrik, z. v. Adrianus Doorn en Klara Lena Goedegebuur Ondertrouwd: Kornelis Jacob Jacobus Riedijk, 24 j., landbouwer, wonende te Oostvoorne en Elizabeth Cornelia Keizer, 19 jzonder beroep, wonende alhier. Overleden Jacob Neels, 53 j., echtg. van Wilhelmina Nagtegaal; te Dirksland Hen drik Stolk, 7 j., z. v. Cornelis Stolk en Adriaantje Both. toekomst met kracht tegen zal worden opge treden. Dit ter inleiding. Thans wil ik voor de liefhebbers, in hoofd zaak voor hen die pas begonnen zijn, eenige nuttige Wenken geven, hierbij aanduidend hoe zij in diverse gevallen het beste kunnen handelen. le. Het liokproblecm. Het hok moet droog zijn, Warm, zonnig en voldoende frissche lucht, liefst de opening Zuid-Oost. Voor nieuwelingen is de beste raad vooral niet te groot te beginnen. Dit heeft 2 voordeelen men is zijn vogels gemakkelijk de baas en men houdt er, omdat men overkleine|ruimte beschikt, zeker niet te veel, daaruit volgt strenge zifting en zoodoende opvoering vau het gehalte. 2e. De aankoop. Die geen kans ziet om een goed koppel aan te schaffen, geef ik de raad, tracht een stel sierduiven (kroppers) te krijgen en probeer van een goed bekend staand lief hebber een koppel eieren te krijgen. Iedere liefhebber kan in het seizoen wel eens een koppel eieren missen. Dat is nog de voor- deeligste weg. Tevens krijgt men dan van zoo iemand nogal eens adviezen mee ook, die beslist voor beginners van veel nut kun nen zijn.Dan raadik|ook[deljonge liefhebbers aan, tracht studie, materiaal betreffende, deze sport te krijgen, er zijn verschillende goede boeken in den handel. Men raakt in deze liefhebberij nooit uilgestudeerd, Want er zijn nog talrijke mogelijkheden en raadse len, die de beste kenners nog niet hebben beproefd of kunnen verklaren. K.

Opbouw | 1946 | | pagina 2