VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE t£zrJL&i& CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD De Raad te Ouddorp Raadselachtig Engeland Zeemogendheid De Tramkwestie in de stembus 'tKwam door de Bewaarschool Grote plannen voor de haven npRniiw Advertentieprijs -30 mm UMk UHv 14 cent per mm. Elke mm HB ■■Pr 'Üi2£ W&Ü DINSDAG 5 Nov. 1946 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Tweede jaargang No. 50 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 Dit blad verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Commissie van Redactie: Ds W. Anker, N. v. d. Brugge, A. van Eek, C. Edewaard'Mr. J. J. Groeneveld, Ds. N. de Jong, C. P. Kijkuit. H. v. Rossum Jr., Ds. H. de Valk, C. M. Vogelaar. In den gemeenteraad van Middelharnis is het Kleuteronderwijs breedvoerig besproken De Partij v. d. Arbeid, de Partij v. d. Vrijheid en de R.K. Volkspartij wenschten de neutrale school en de Rechtsche partijen wenschten geen dwang en deden geen voor stel, hoewel men de meerderheid had, om de school een „Christelijke school" te maken Dat was juist. De Overheid heeft tot taak het recht voor alle bevolkingsgroepen te waarborgen. Daardoor wordt de weg vrij gehouden voorden loop van het Evangelie. Merkwaardig was echter, dat de Partij v.d Arbeid een voorstel indiende om in de ver ordening van het Kleuteronderwijs op te nemen dat de school opleidde tot alle „Christelijke en maatschappelijke deugden". Wat bedoelde men daarmede? De woordvoerders der S.G.P. en A.R. hebben op principieele wijze uiteengezet, dat Christelijke deugden niet van Christus kun nen worden losgemaakt. Wanneer het woord deugd" naar Christus wordt genoemd, dan moet eerst Christus gekend worden. God openbaart Christus en Zijn weldaden in Zijn Woord. Derhalve is voor Christelijke deugden noodig de eenige kenbron n.l. de Heilige Schrift. Dit was echter de bedoeling der voorstel lers niet. Men wilde wel de naam, doch niet de inhoud. Niet Gods Woord zou beslissen moeten, doch de mensch en dan de mensch, die uitspreekt zich niet onvoorwaardelijk voor dat Woord te buigen. Voorwaar een vreemde houding. Eerst uitspreken dat de school geen Christelijk karakter mag dragen en dan willen bepalen, dat de School moet opleiden tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden, zonder dat over Christus naar Zijn Woord gesproken mag worden. Intusschen blijft waar, wat een der raads leden opmerkte, dat men wel bezwaar maakt tegen een Christelijk versje, hoe erg moet het voor Christenouders zijn, te weten, dat op de School de heenwijzingnaar het eenige noodi- ge aan hun kinderen onthouden moet worden Het Britse Rijk dat in Europa slechts een oppervlakte heeft van ongeveer 300.000 km3 en een bevolking van bijna 50.000.000 men sen, bestaat over de geheele wereld een oppervlakte van ruim 31.760.000 km3 met een bevolking van bijna500.000.000 mensen. In alle werelddelen vinden we Engels gebied, soms alleen door de kroon aan het Britse Moederland verbonden. We treffen er een veelheid van vormen aan: koloniën, dominions, protectoraten, mandaatgebieden enz., waaruit vaak de Engelsman zelf geen weg weet. Door vele aders is het Moederland met al deze gebieden verbonden en een van deze hartaders wordt gevormd door de Middell. Zee, het Suezkanaal en de Rode Zee. Hierdoor loopt de kortste weg van Enge land met de bezittingen in Voor-Indië en Oost-Azië. Het is dan ook niet te verwonde ren dat de Britten er alles op gezet hebben, zich van de strategische punten, die deze hartader moeten beschermen, meester te maken. En dat is ze Wonderwel gelukt. Gibraltar, Pantellaria, Malta, Kreta, Egypte met het Suezkanaal en Aden, ze vormen de punten waardoor het Britse Rijk de toegangs weg naar Indië en Azië wist te beveiligen. Ook in de laatste oorlog hebben ze hun betekenis bewezen. De strijd om het Suez kanaal, de verbeten worsteling om Malta en de aanvallen op Gibraltar, ze hebben duidelijk aangetoond, van welke waarde vriend en vijand deze punten achtten. Maar de oorlog heeft tegelijkertijd aan'het licht gebracht dat de hartader door de veranderde oorlogsvoering een belangrijk deel van haar betekenis heeft ingeboet. In de oorlog be tekende de Middellandse Zee voor Engeland geen levenslijn meer, maar een versperde en onbruikbare route. Evenals vroeger moest ue weg naar Indië weer om de Kaap gelegd worden. Kaapstad was geen uithoek, maar werd een zeer druk bezochte haven. De havens aan de kust van Oost-Afrika, kregen meer bezoek dan ooit te voren. En hoe zal het in de toekomst gaan, een toe komst waarbij de grote mogendheden zich VoorzitterHaineeteman. Aaanwezig: Alle leden. Opening met gebed door den Voorz. Het nieuwbenoemde raadslid K. Nieuw- land, die op deze vergadering beëdigd zou worden, heeft van verhindering kennis gegeven, deelt de Voorz. mede. De Secr. leest daarop de notulen van de vorige vergadering voor. Deze worden onveranderd vastgesteld. Ingezonden Stukken. Een schrijven van de gem.-opzichter van Ouddorp die verhoging van salaris vraagt wegens meerdere werkzaamheden. De Voorz. geeft als zijn mening te kennen, dat deze verhoging lastig is, omdat binnen kort per 3 gemeenten een gemeente-archi tect komt. B. en W. zou een gratificatie willen geven. Dhr. Voogd vraagt of het verplicht is om een architect te nemen. Hij is bang van. die grote Heren. Ze loeren maar op provisie Hij ziet lievereen practisch als een technisch opzichter. Voorz.: Er zijn nu inderdaad meerdere werkzaamheden en daarom adviseren wij een gratificatie. Dhr. Kreeft vraagt of hij zijn periodieke verhoging heeft gehad, waarop de Voorz. bevestigend antwoord. Daarop wordt het voorstel van B. en W. met algemene stemmen aangenomen. Een schrijven van de kerkeraad M'harnis of de Raad instemming wil betuigen, met de beperking of algehele stopzetting van het Tramverkeer op Zondag. De Voorz. merkt op dat men voorzichtig moet wezen, om het tramverkeer Zondags geheel stop te zetten. Verbinding voor zie ken, enz. blijft noodzakelijk. Dhr. Hoek vraagt of de bedoeling van het schrijven is (algehele stopzetting). Hij is er wel voordat er zo min mogelijk gereden wordt. Dhr. Bezuijen vindt tramverkeer voor zieken ook niet noodzakelijk; in een din gend geval zou hij wel varen. Dhr. Voogd vraagt wie de schuldige is van de Zondagsontheiliging - de tram of het publiek. Dhr. v. Dam vindt, dat wanneer men de tram stil ligt er toch weer een boot zou moeten varen. Dhr. Kreeft heeft bemerkt dat men 's Zondags nog 7 maal weg kan, beperking zou dus mogelijk zijn. Dhr. v. Dam is bevreesd dat men in de oorlogs houding terug valt. 3 dagen in de stad overblijven, zal meer zonde uitlokken dan nu. Stemming volgt. Dhr. Bezuijen weth. Grinwis, Koeken Kr. Grinwisstemmen voor algehele stopzetting, de andere heren zijn voor stopzetting of beperking. Dit laatste Wordt met 4 stemmen tegen aangenomer. Schrijven van Ged. Staten dat de instruc tie geneesheer en enkele wijzigingen in de begroting zijn goedgekeurd. Schrijven van de Dieren bescherming om de honden-belasting met zachtheid te behandelen. Dhr. Voogd ziet een gelegenheid om hon denbeperking in te voeren maar de Voorz. zegt dat dit de bedoeling van het schrijven niet is en dat deze kwestie Ouddorp niet aangaat, omdat de hondenbelasting alleen verhoogd wordt bij noodlijdende gemeenten helaas nog altijd instellen op oorlogsmoge lijkheden? Doofde geweldige ontwikkeling van het luchtwapcn zullen de nauwe door gangen zonderal te veel moeite te blokkeren zijn en zal dus de route weerom de Kaap heen verlegd moeten worden. Aan het eind hiervan liggen uiterst belangrijke gebiedenZuid- Perzië met zijn olievelden, Voor-Indië en Malakka en dichterbij de Britse bezittingen in Oost-Afrika. En het zijn juist deze laatste gebieden die als voorzieningsbasis aan de Indische Oceaan een vooraanstaande plaats kunnen innemen. De woningbouw. De Voorz. doet mededeling dat de aan- bestedingscijfers zijn opgestuurd naar Den Haag. Dhr. Voogd wil over deze kwestie Wel iets zeggen. Waarom deze zaak niet in han den gegeven van een dorpsbouwvereniging. Deze mensen kunnen beter oordelen als B. en W. De woning zijn bij de aanbesteding enorm veel duurder geworden dan de oor spronkelijke cijfers. Hij is er huiverig van om zoiets goed t keuren. Een woning met een grote kamer en een werkplaats zijn toch wel voldoende. De Voorz. licht toe waar het om gaat. Van goed of afkeuring is geen sprake. De vorige maal is besloten tot woningbouw en het bedrag is hiervoor gereserveerd- Nu blijkt het echter tegen te vallen, er zullen voorlopig ook maar acht woningen gebouwd worden. Het zou tegenvallen als de oude traditie van Ouddorp niet in ere gehouden werd en elke werkman geen hoekje grond bij zijn woning kreeg. Achter het huis zou per hoofd Vs gemet te huren zijn. Stadsbouw is natuurlijk goedkoper. Ik zie het nut van een bouwvereniging niet in. We bouwen op grond van de gemeente, dat maakt ook nog verschil. Dhr. Nieborg, die in deze gemeente als burgemeester gefunctionneerd h- ft, heeft een bestek laten maken voor de bouw van 10 woningen. Deze kosten moeten nog aan de werkman worden betaald, hetgeen de Raad goedvindt. Besluit gem.-woning A 51 te verhu en. (Huurprijs 150 per jaar). De huur zou verhoogd kunnen worden, maar dit is ver boden. De heren gaan met de verhuring accoord. De heren Kreeft, Voogd en v. Dam hebben de gem.-rekeningsdienst '45 en de rekening Burg. Armbestuur '45 nagezien. Zij advi seren de Raad deze conform vast te stellen^ de eerste voorlopig, de laatste definitief. Zulks geschiedt. Onenigheid tussen Bh en W. Wanneer in een dorp 7 scholieren zijn die een Openb. Lag. School willen bezoeken dan mag hiertoe gelegenheid zijn. Voor een school met minder dan 50 leerlingen moet echter jaarlijks een aanvrage worden inge diend en anders mag ze niet voortbestaan. De Voorz. adviseert deze school in stand te houden. We leven in een vrij Nederland, vrije pers, vrijheid van godsdienst en mening. Beide Weth. hebben daaromtrent een andere mening. Weth. Grinwis acht openbaar L. Onderwijs in Ouddorp niet nodig. We moeten leven naar Gods Woord. Weth. Bezuijen staat ook op dit standpunt en acht het temeer om het geringe aantal kinderen niet noodzakelijk. Dhr. Koek sluit zich hierbij, om dezelfde redenen aan. Dhr. Kreeft: Wat zou de bedoeling van de Wet wezen? Ze noemt het getal 50. Wil ze hiermee niet de mogelijkheid schep pen dat een school niet Wordt geliquideerd door een tijdelijke inzinking. Dhr. v. Dam: Als de O.L. school vervalt, moet de gemeente dan niet zorgen voor vervoer naar Openb.-scholen op andere gemeenten. Ieder moet vrij in zijn mening zijn, er zijn kinderen in die school die onge doopt zijn. Zulke ouders willen een Openb. school. Dhr. Kr. Grinwis vindt geen bezwaar om de school op te heffen, want het aantal leerlingen verminderd, de school breekt zichzelf af. Dh.r. Padmos sluit zich hierbij aan. Dhr. Tanis zag ze liever in Den Haag beslissen. Uit godsdienstige overweging moet hij zich ook bij de vorige sprekers aan sluiten. Voorz.: Ik betreur het, dat de heren niet bedenken: „Wat gij niet wilt, dat U geschiedt" doe dat ook een ander niet. Dhr. Padmos: Voorz. we moeten Gode meer gehoorzamen dan de mensen. Voorz.: Af - Stemmen. Met 8 tegen 2 stemmen wordt besloten geen aanvraag meer in te dienen. Voorz.: Het blijkt dat de machtswellus- tigen der aarde er nog zijn. Dhr. Voogd.: Voorz. het is gebeurd, zwijgen Voorz.: Ik zeg als Voorz. wat ik wens te zeggen Brugdromen. De Voorz. geeft dan een overzicht van het werk, de handelingen en het nut van de Flakkeese Gemeenschap. Hij adviseert de Raad van -Ouddorp om de goedkeuring aan betaling van 5 ct. per inwoner te hech ten. Weth. Grinwis wil Weer interrumperen, maar de Voorz. snijdt hem de pas af. Dhr. Koek: Wanneer we toetreden mijnh. de Voorz. wat zijn dan onze plichten en worden we niet in onze rechten beperkt. Zou deze vereniging ons uit het isolement helpen? Voorz.: Onze plichten zijn 5 ct. per in woner. Ik zie werkelijk zeer grote toekomst mogelijkheden, vooral als de brug er is. Onze groenten en vis komen rechtstreeks op de plaats van bestemming, wat de gehele gemeente ten goede komt. Dhr. Bezuijen vraagt of er van iedere gemeente één vertegenwoordiger is, waarop de Voorz. bevestigend antwoord. Momenteel is de Voorz. vertegenwoordiger in afwach ting van een originele Burgemeester die dan het baantje over kan nemen. Weth. Grinwis vraagt het Woord- Hij is zeer bang, als de brug er komt, dat de Zondag zo ontheiligd zal Worden. Dan zullen We zo'n ontzettende Zondag krijgen. Dhr. Voogd: Dus jij zou wensen dat de „Kooiweg" weer zandweg Was. Dhr. v. Dam tracht dhr. Grinwis van de weldaden, die een verlossing uit ons isole ment met zich meebrengt, te overtuigen. Dan ontspant zich een discussie tussen Weth. Grinwis en Koek over al of niet zijnde mogelijkheden van Zondag-ontheiliging, Waar de Voorz. tenslotte een einde aanmaakt Hij ziet t.o.v. de Zondag-ontheiliging hier geen verschil in. We zullen dit punt in stemming moeten brengen, want er bestaat geen eensgezindheid. Dhr. Bezuijen vindt het bedrag wat hoog. De Voorz. wijst erop dat hoge bezoeken ook hoge kosten meebrengen en deze moeten door de Fl. Gemeenschap worden gedragen. Het nut weegt hier echter tegen op. De bei de heren Grinwis stemmen tegen toetreding, de overige raadsleden zijn er voor. Een herstelde en/of nieuwe haven. B. en W. verzoekt dan een machtiging om plannen te mogen laten maken, om de haven te herstellen. De Voorz. zou twee plannen willen laten maken - een herstelplan - maar ook een vernieuwingsplan. De ingang van de haven raag nooit verbreed worden. Dhr. Koek vraagt hoe het afgelopen is met het plan dat onder Burgm. Gobius gemaakt is. Voorz.: Hier wou de Raad destijds niet aan, nu zullen de kosten nog wel even hoger zijn. De Raad gaat accoord met het inge diende voorstel. B. en W. wil voorts 2 hoekjes grond van de Erven D. Tanis kopen want de uitgang Duinkerkerlaan is te smal. Zij Wil de weg daar enigszins verbreden. Deze week is de heg weer van dat voortuintje wegge reden en achter het tuintje is het ook al gebeurd. B. en W. wil nu twee hoekjes van de Erven D. Tanis overnemen. De fam. in kwestie maakt geen bezwaar. Het zou de gem. aan grondkosten 75. Afrastering en drainering moet men dan natuurlijk ver plaatsen en verzorgen. De Raad keurt dit voorstel goed. In de Rondvraag vraagt dhr. Koek of de verlichting op het dorp niet enigszins beter kan worden. Er zijn van die donkere hoek jes, die de mensen trekken en waardoor ook allerlei baldadigheden ontstaan. De Voorz. zegt toe de politie eens een tip te geven. Dhr. Bezuijen vraagt hoe het zit met de brandspuiten. Zijn deze nog in orde? Voorz.: Ze worden regelmatig geprobeerd Ouddorp beschikt nu over twee spuiten, een gewone en een z.g.n. baby-spuit, die heel goed voldoet. Dan valt de hamer.

Opbouw | 1946 | | pagina 1