Ruiten troef Abonneert U op dit blad! Gemeenteraad Stad aan 't Haringvliet DUIVENRUBRIEK Duivenlief hebbers J, B» Boekhoudt-Groenenberg Telef. 344 - Middelharnis is ook een weg. Zeg nu niet, alweer een mooi praatje, want dan gebeurt het wonder zeker niet. Het wonderlijkste van het wonder is namelijk juist zijn kleinheid, zijn schijnbare onaanzienlijkheid. Maar het is de kleine oorzaak, die groote gevolgen heeft. Als miilioenen Nederlandsche gezinnen de wil tot sparen banen. Dat kunnen we U be wijzen. Ongeveer 130 jaar geleden, was het in Nod land een triestige boel. We hadden de herwinning van onze onafhankelijkheid gevierd, o zeker. Maar toen de feestroes over was, viel de kater niet mee. Vele gezinnen treurden nog om vaders en zonen, die door den vreemden heerscher waren weggesleept om nooit weer te keeren, of die nog in den definitieven bevrijdingsslag bij Waterloo waren gevallen. In de over- zeesche gewesten wilde het niet boteren en we hebben het nog altijd over den tijd rond 1815 - de bondgenooten, die gezamenlijk den tyran verslagen hadden, betwistten elkaar den buit op het congres van Weenen. En ondertusschen was het Nederlandsche volk arm, doodarm geworden, zonder hoopvolle vooruitzichten. Sparen? Wie kon er toen sparen? En toch waren er toen een paar menschen, die op een idee kwamen, het zal door velen wel een waanzinnig idee genoemd zijn, maar zij kwamen dan toch op het idee: Spaarbanken op te richten. En ze deden het ook en de eerste koning uit ons Oranjehuis, Willem I, moedigde hen aan. En die spaarbanken bestaan nu nog en de menschen zijn gaan sparen. Er zullen vele „maren" en „bezwaren" zijn geweest, zouals er nu duizend redenen kunnen worden opgenoemd om niet te sparen. Maar zij spaarden wel, de „dienstboden" en de „werklieden" en de kleine nering doenden. Zij spaarden en zij bleven sparen, generatie na generatie, 130 jaar lang. En ae spaarbanken zijn tot op heden instellin gen gebleven, die niet ten voordeele van aandeelhouders of commissarissen werken, aoch alleen voor het welzijn van het ge- heele volk, waarvan juist de kleine spaar ders zulk een onmisbare kern vormen. In haar doelstellingen zijn de spaarbanken gelijk gebleven. Als instelling zijn zij ge groeid tot hechte en sterke lichamen met krachtige reserves. Bijna 130 jaar hebben zij alle stormen ongeschokt doorstaan, ook den laatsten grooten storm van 5 jaar. In vele plaatsen staan onze Spaarbankge bouwen als een monumentaal bewijs van de macht van het kleine, van het wonder Vi.n het kleine, I). Als Wereldspaardag '46 alleen maar aanleiding is, dat die wonder kracht van het kleine tot U doordringt, zoodat U haar wilt toepassen en gaat sparen, ondanks alles, dan heeft hij meer dan voldoende recht van bestaan. In 't ver leden ligt het heden; zooals Nederland zich 130 jaar geleden uit de misere verhief toe een der welvarendste naties ter wereld, zoo zullen wij, ieder voor zich, ook thans de welvaart hervinden door werken en sparen. Naschrift. Voor wie er belang ins'telt, zij hier nog vermeld, dat de Wereldspaardag in 1924 werd ingesteld. In dat jaar Werd het eerste Wereldspaarbank-congres gehouden, waar- v„n de laatste dag op 31 en October viel. Een der afgevaardigden deed dien laatsten dag het voorstel, den 31en October tot Wereldspaardag uit te roepen. Dit werd eensgezind aanvaard en sindsdien is die dag door nagenoeg alle beschaafde volken, in eere gehouden tot de 2e Wereldoorlog uitbrak. Ook hier is gedurende de vijf bezettingsjaren aan den Wereldspaardag geen openlijke aandacht besteed. Het zou alhcht een „Germaansche" spaardag zijn geworden. Op 31 October 1945 waren alle hens aan dek, ook bij de spaarbanken, voor het groote werk der geldsaneering, zoodat er eerst thans Weer gelegenheid is den wereldspaardag te vieren. I). Zelfs daar waar het oorlogsgeweld het spaarbankgebouw geheel of gedeeltelijk verwoestte, deerde dit de belangen der spaarders niet in 't minst. Mohammed's baard gestolen. Volgens het Fransche blad „Samedi-Soir" is de baard van Mohammed, die in de Galip P^cha moskee te Stamboel, in veertig zakjes verpakt als reliquie bewaard Werd, gestolen tegelijk met twee Korans, elk ter waarde v„n 6.000 dollar. Vergadering van den Gemeenteraad van Stad a/h Haringvliet op Donderdag, 24 Oct. 1946 des n.m. 4 uur. Aanwezig alle leden. De wnd. Voorz. dhr. L. Braber opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken Een mededeeling van het Gemeente bestuur van Herkingen, dat benoemd is tot lid der Drinkwaterleiding de heer E. Kastelein; een van het Gemeentebestuur van Sommelsdijk betreffende herbenoeming der leden A. A. Mijs en J. H. Dijkers; een van de gemeente Melissant van benoeming van den heer J. A. Kleinenberg; een van de Gemeente Den Bommel van herbenoeming van den heer Jacobs als lid der Drinkwater leiding en van de heeren J. Mooijaart .en A. L. Houthuizen als lid van het Bestuur der Gascentrale, welke stukken voor kennis geving worden aangenomen. Gebruik Gymnatieklokaal: Ingekomen een verzoek van het bestuur van de zangvereeniging „Concordia" om een lokaal der O.L.-SchooI voor het houden van repetities op Zaterdagavond, voor kinderkoor en volwassenen. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen op voorwaarde van betaling der kosten van het licht en deze te bepalen op 37,50 per jaar. De heer Kreeft stelt voor het lokaal gratis beschikbaar te stellen om hiermede blijk te geven dat het gemeentebestuur prijs stelt op het oprichten van dergelijke vereenigingen. De heer Koppenaal sluit zich hierbij aan. De andere leden zijn van meening dat het billijk is dat de kosten door de vereenigingen worden betaald. Het voorstel van de Wethouders wordt in stemming gebracht en aangenonten met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Kreeft en Koppenaal. Begrotingswijziging 1946; Wordt machtiging verleend tot het wijzigen door af-en overschrijving van de gemeentebegrooti'ng dienst 1946. Politieverordening Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van M. van Damme om de hinder van het gebruik van de radio strafbaar te stellen wordt hierover breedvoerig gespro ken en uiteindelijk besloten indien geen meerdere klachten inkomen, voorloopig geen bepaling in de politieverordening op te nemen, waarbij het hinderlijk gebruik van radio strafbaar wordt gesteld. Gemeenterekening dienst 1944: De commissie belast met het onderzoek der gemeenterekening dienst 1944 deelt bij monde van den heer Saarloos mede dat zij deze rekening met bijlagen heeft nage zien en in orde bevonden en stelt mitsdien voor deze onveranderd voorloopig vast te stellen als volgt: Gewonen dienst: Ontvangsten 75575,76. Uitgaven: ƒ69069,66. Batig slot ƒ6506,10. Kapitaaldienst: Ontvangsten 10790,96. Uitgaven11542,16. Nadeelig slot ƒ751,20. Dienovereenkomstig wordt besloten, ont houdende de wethoulers zich van mede stemmen over dit besluit. De Voorz. dankt de commissie voor onderzoek en rapport. Vacature O.L.-School: De Voorz. deelt mede dat in verband met het onder de wapenen roepen van onder wijzer Verhoeven, een oproep is geplaatst voor een tijd.-onderwijzer waarop geen sollicitaties zijn ingekomen. Wel heeft een onderwijzer zich bereid verklaard een tijdelijke benoeming te aan vaarden op voorwaarde dat de meerdere wedde waarop hij bij een vaste aanstelling recht heeft, door de gemeente wordt bijbetaald. Dit is echter wettelijk verboden, zoodat er geen gelegenheid is thans een onder wijzer te krijgen Op voorstel van den heer Kreeft wordt besloten alsnog te trachten ontheffing te verkrijgen van deze bepaling, zulks in belang van den goeden gang van het onder wijs. Aankoop motorbrandspuit: Naar aanleiding van het in een vorige vergadering genomen besluit prijs te vragen van een nieuwe motorbrandspuit, deelt de Voorz. mede dat ingekomen zijn de volgen de prijsopgaven: van de fa. Bikkers een 2-Wielige motorspuit met een capaciteit van 1500 L. per minuut met 200 M. brandslang:- 6435,50 en van de fa. Gebr. Kronenburg een 2-wieüge motorspuit met een capaciteit van 2000 L. zonder brandslangen6825, De wethouders stellen voor gelet op de groote uitgaaf, voorloopig niet tot aankoop van een nieuwe spuit over te gaan en te volstaan met de in bruikleen ontvangen motorspuit van de gemeente 's-Gravenhage. Dit voorstel wordt verworpen met 5.tegen 2 stemmen. Aangezien de fa. Bikkers de laagste inschrijver is wordt besloten tot aankoop van de opgegeven motorspuit voor een bedrag van ƒ6435,tenzij deze firma een spuit kan leveren van een capacitieit van 1209 L., indien dit aanzienlijk in prijs verschilt. De hiervoor benoodigde gelden te ver krijgen door het sluiten van een geldleening. Benoeming lid Drinkwaterleiding: Tot lid van het Algemeen Bestuur van de Drinkwaterleiding Gonree en Overflakkee Wordt met algemeens stemmen herbenoemd den hesr L. Braber J. L.zn. Rondvraag: De heer Kreeft vraagt waarom bij de samenstelling van dsn districtsraad v/h Consumentencrediet gesn verzoek is gericht aan de afdeelingsbesturen van de landar beidersbonden om in dezen raad een afge vaardigde te benoemen. Wordt meegedeeld dat hierin zijn be noemd een lid van elke landarbeidersbond en men hiermede van meening was dat deze zitting hebben genomen namens hun af- deeling. Naar aanleiding van een vraag van den heer Kreeft over het opruimen der bieten- aarde aan de haven wordt besloten van Pelt een paar dagen een paard beschikbaar te stellen om, zoo noodig met hulp, te trachten deze grond spoedig te verwijderen. De heer T. v. Biert vestigt de aandacht op de onhoudbare toestand bij de zinkput in de Nieuwe Stad bij I Braber, waarnaar een onderzoek zal worden ingesteld. Besloten wordt de dakkapels op de O.L. School aan de Westzijde te laten verwijderen wat kan gebeuren door Mackloet, die bereid is voor het afkomende materieel dit Werk uit te voeren. Daarna sluiting. CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Veilingberichten van Vrijdag 25 October '4P Dubb. Princessen f 29-f 74; Bloemkool f 3-f 29; Druiven f 80-f 180; Witte kool f 1-f 2,70; Savoye kool f 5-f 8,20; Andijvie f 7,20-f 11Spruiten f65; Tomaten f 31—f 44; Rode kool f 11,89; Kroten f 8. Veilingberichten van Maandag 28 Oct. 1946: Bloemkool f 2-f 23; Witte kool f 1-f 5,60; Druiven f 165—f 198; Prei f 9-f 10; Dubb. princessen f 19; Andijvie f 8,20-f 10,20. DISTRIBUTIEKRING OOLTGENSPLAAT De Leider van den Distributiedienst te Ooltgensplaat maakt bekend dat de inleve ring van naamlijsten en aanvraagformulie ren voor Toeslag Bijzonderen Arbeid 12e periode (na-uitreiking) kan plaats hebben als volgt: Oude Tonge: Donderdag 31 October a.s. des v.m. van 910 uur. Ooltgensplaat: Donderdag 31 October a.s. des n.m. van 23 uur. Den Bommel: Vrijdag 1 November a.s. des v.m. van 910 uur. LATE JONGEN Late jongen of najaars-jongen zijn de jongen die geboren worden in de maanden Augustus, September, October en Novem ber. Deze jonge duiven kunnen niet meer uitruiven, want een duif die nog uitruift moet ten laatste half Juli geboren zijn. Late jongen kunnen ook niet meer getraind worden. Om al deze redenen worden de najaars-jongen bij heel Wat liefhebbers geweerd. Maar zijn dit nu eigenlijk wel bezwaren? Zeer zeker niet! Een volgend jaar Mei immers, Wanneer het weer zacht begint te worden, gaan We deze duiven africhten, Zij die afkerig zijn van late-jongen zijn meestal spelers die een goed gevuld duivenhok hebben of ook vaak een goedgevulde portemonnaiewaardoor ze oude en jonge duiven kunnen kopen als ze er zin in hebben. Bij het grootste aantal liefhebbers is dit nu niet het geval. Ze beschikken gewoonlijk over niet te veel duiven en dan In heel Nederland is d.w.z. in heel Nederland spreekt men ove*1 en is men 'in actie voor „ruiten voor de nood- gebieden"„ Hierbij kan en wil Middelharnis en Sommelsdijk natuurlijk geen uitzonde ring maken. Ook wij, inwoners van Middelharnis en Sommelsdijk, die zonder noemenswaardige schade aan onze woningen de oorlog zijn doorgekomen, willen mede werken om onze landgenoten in de getroffen gebieden te helpen aan het zo dringend nodige glas. De nood is daar Werkelijk heel groot! Van een dorp in Noord-Limburg zijn van de 875 woningen slechts 75 bewoonbaar. Alle andere huizen zijn geheel of gedeeltelijk verwoest. En zo zijn er veel, ja heel veel plaats en in Limburg, Brabant, Zeeuws Vlaanderen en Oostelijk Nederland. De gevolgen van de buitengewoon slechte woningtoestanden blijven dan ook niet uit. Tengevolge van de opeenhoping van mensen in nog enigszins bruikbare woningen nemen T.b.c. en Schurft hand over hand toe. Doktoren en verpleegsters zijn wanhopig. Konden de ramen van de in gebruik zijnde woningen maar van voldoende glas voorzien worden, dan had men al véél gewonnen, want dan kon licht, heerlijk geneeskrachtig zonlicht, naar binnen komen en kon de gure najaarswind, die nu door gaten en spleten blaast, geweerd Worden. Maar waar moet dat glas vandaan komen In de handel is, in verhouding tot de geweldige vraag, maar heel Weinig verkrijg baar. Onze woningen zijn voorzien van ramen, die het heerlijke zonlicht in ruime mate doorlaten en ons beschermen voor najaars winden. Laten wij, wanneer we in deze goed beschermende woningen zitten, de wanden eens nazien. Daar hangt een oud portret of een plaatwerk achter glas. Laten we nu eens ernstig nadenken. Zou dat stukje glas niet meer op zijn plaats zijn in een koude, toch tende woning in de noodgebieden? Wat antwoorden wij hierop? Of, indien dat bepaalde portret of plaat werk U zo dierbaar is, dat dat stukje glas er niet voor vandaan kan, hebt ge dan niet iets van minder waarde of minder geliefd op zolder staan of in een vertrek waar ge bijna niet komt? Hebt ge soms ook nog broei- ramen? Wilt ge dat vroege kropje sla of maaltje spinazie niet missen en dat glas afstaan aan Uw mede-Nederlanders, die meer dan gij de slagen van de oorlog hebben opgevangen, om hen voor ziekte en dood te bewaren? Ofis er nog een oud kastje met glazen deuren? Och, zie zelf maar. Wij twijfelen er niet aan. Welnu, zet Uw glas gereed. Zaterdag 2 November zullen vele bereid willige handen het aan Uw woning in ontvangst nemen. Laat Zaterdagmiddag ook in Middel harnis en Sommelsdijk RUITEN TROEF zijnl Ook een financiële bijdrage zal heel gaame in ontvangst worden genomen. Het Comité, M. EVERAERS, M'harnis P. HISSCHEMöLLER, C. JONGEJAN, P. G. J. v. LEEUWEN, C. A. WISSE, Sommelsdijk. nog van slechte kwaliteit. Een goede rasduif krijgen gaat nog niet zo gemakkelijk. Er staan slechts twee wegen open, en dat zijn kopen of krijgen van een goede vriend. Ook door dit laatste zijn verschil lende liefhebbers aan goede duiven gekomen. Bij kampioenen kopen kost veel geld, het best kan men nog te pakken krijgen, eieren of jongen van de twee laatste ronden. Als men deze gezond op kan kweken voor men ze uitstekend kweekmateriaal. Heel wat liefhebbers kweekten zich door het koppelen van late jongen met hun vlieg- duivinnen de beste kampioenen. En daarom, we moeten onze late-jongen niet verwaar lozen Al de onmisbare Colombine- geneesmiddelen zijn thans weer verkrijgbaar in Drogisterij (Adv.)

Opbouw | 1946 | | pagina 2