OPBOUW C~3 Landbouw Examens Landbouw Het „Zoute" bedrijf t Bemesting en Bouwplan Tarwe uit eigen oogst nodig Karnemelk en karnemelk' producten op de bon Ons Flakkeesch No, 47. 25 October 1946 TWEEDE BLAD Van over de Grenzen ^SCHAAKRÜBRIEK^ het Engelse standpunt over de vele sombere kwestie's uiteengezet. Achtereenvolgens pas seerden Polen, Turkije, Griekenland en Duitsland de revue. In Polen heerst geen ware democratie, de Russische eisen aan Turkije konden niet worden ingewilligd, in Griekenland gooien vreemde mogendheden roet in 't eten en Wat Duitsland betreft sloot Bevin zich hoofdzakelijk aan bij de woorden van zijn Amerikaansen collega, gesproken te Stuttgart. Bevin sprak zijn vreugde en trots uit over de wapenstilstand in Indië. Ook Churchill, als leider van de oppositie, heeft in het Lagerhuis een rede gehouden. Deze keer geen rede vol grote plannen en visioenen, maar nu weer een philippica, zoals hij die zo vaak hield in de jaren '30 tot '40. Trachtte hij toen zijn volk los te schudden uit de apathie en de wereld te mobiliseren tegen het Duitse gevaar, thans verheft hij waarschuwend zijn stem tegen Rusland. En hij deed dit ook Woensdag Weer op zijn eigen wijze. Aan het eind van zijn betoog, waarin hij instemming betuigde met het buitenlands beleid, kwam hij als dramatisch effect met de vraag: „Is het waar dat Rusland twee honderd volledig uitgeruste divisie's in Europa op de been heeft?" Toen Churchill zijn misnoegen te kennen gaf over het van regeringszijde gegeven antwoord, riepen labourleden hem toe: „Jij kan alleen maar onheii stoken." !n Duitsland: zijn de Russen zeer verbolgen over de com munistische nederlaag in Berlijn. Uit wraak hebben ze de stroomleverantie's aan die stad gestaakt. De leiders der S.E.D., de eenheidspartij, zijn dadelijk na de uitslag ter verantwoording geroepen door hun Rus sische meesters. En op echt nat.-socialisti- sche wijze werden technici en arbeiders uit de electriciteilsbedrijven naar het Oosten gedeporteerd. De socialisten hebben een krachtig protest tegen deze Russische demo cratie laten horen en zelfs dreigementen geuit. We leren hieruit dat niet allen onder democratie hetzelfde verstaan. Zou dit mis schien niet mede een bron zijn van de vele tegenstellingen, over welker overbrugging we in dit overzicht hebben geschreven? H et Burau der Examens van de Stich ting tot bevordering van Administratief Onderwijs voor den Land- en Tuinbouw deelt mede, dat de Stichting zelve op gener lei wijze opleidt, doch uitsluitend examens organiseert ter verkrijging van het Admini stratief Diploma voor den Land- en Tuin bouw. Het derde en vierde examen zullen worden gehouden in het voorjaar 1947 '48. Gegadigden kunnen zich voor de oplei ding opgeven bij erkende Ieraren, welke door het gehele land zijn gevestigd. Examenreglement, exameneisen en lijst der erkende leraren zijn verkrijgbaar bij het Secretariaat der Stichting: Langegeer 261 te Rotterdam. begrijpelijk, te voorzichtig geweest met het toedienen van stikstof op de reeds beteelde gronden. Ook de andere „zoute" inundatie- gebieden hebben het „Tholen-effect" ge demonstreerd, vooral in het vorige najaar bij de wintergewassen. Vooral bij het ingezaaide koolzaad in de minder zoute gebieden w. s het verschijnsel zéér opvallend, hi het voorjaar evenwel was het reeds sterk vervaagd en Wij mogen er daarom in het vervolg zeker niet verder op rekenen. Het „zoute" bedrijf eischt wederom een normale stikstofvoorziening. Grooter dan normaal zal de behoefte blijken, wanneer de structuur te Wenschen overlaat. Het is moeilijk in baien aan te geven, hoeveel dit zal zijn. Men kan echter zonder bezwaar rekenen op een regelmatig stijgende beiioejte, naarmate de structuur slechter is. Het herstel van de structuur, het zij nogmaals gezegd, dient dan ook op het eerste plan te blijven. Daarbij kan dan als troost gelden, dat een zich onvoldoend ontwikkeld gewas bij slechte structuur, door regelmatig toedienen van extra hoeveelheden stikstof een eind is op te halen. Meer als een lapmiddel is dit echter niet; de oorzaak van de kwaai Wordt er niet door Weggenomen. Kalksalpeter en kalkammonsalpeter vormen de aangewezen stikstofmeststoffen voor „zout" land. Zwavelzure ammoniak dient eerst te Worden omgezet, alvorens de plant het kan opnemen. Hiervoor zorgen bac teriën, maar juist bij slechte structuren, waarbij de stikstof het meest noodzakelijk is, laat het bacterieleven te wenschen over. Chilisalpeter heeft het bezwaar van den verkorstenden invloed. De Rijkslandbouwconsulent voor Ncord Zeeland en Goeree en Overjlakkee, Ir. C. W. C. v. BEEKOM. Inleveringspremie voor broodgraan Door de aanhoudende zeeliedenstaking in Amerika treedt ernstige stagnatie op in den aanvoer van buitenlandse tarwe. Hierdoor zal onze broodgraanvoorziening voorlopig nog voor een belangrijke percen tage gedekt moeten worden met tarwe en rogge uit eigen oogst. In verband hiermede is besloten de in leveringspremie, welke voor leveringen na i3 Oct. en vóór 27 Oct. aanvankelijk was bepaald op 1,75 en van 27 Oct. tot 10 Nov. op 1,per 100 k.g. voor de periode van 27 Oct. tot 24 Nov. '46 Weer te brengen op 1,75 per 100 k.g. De haver, waarvoor een leveringsver plichting Werd opgelegd, zal uiterlijk 1 April '47 geleverd moeten zijn, welke ver plichting gelat voor alle havertelers. Van 27 October af zijn karnemelk en karnemelkproducten uitsluitend weer op den bon verkrijgbaar, ledereen zal desge- Wenscht op een bon voor gestandaardi seerde melk een dubbele hoeveelheid karne melk of karnemelkproducten bij zijn leve rancier kunnen betrekken. Het is dus niet noodig, zooals aanvankelijk is medegedeeld, de bonnen voor gestandaardiseerde melk om te ruilen tegen rantsoenbonnen voor taptemelk om karnemelk enz. te betrekken. (6) In ons vorig stukje schreven we iets over üe e aan 't eind van vele Flakkeesche woor den. We willen daarover nog iets meer zeg gen. Soms komt die e aan 't eind van een mannelijk woord voor. We zeggenDe zeuru' van den boer is ook boer. Verder nog iets over de woord-u: harte en oare, onzijdige Woorden (er staat „het" voor). Deze woorden kwamen vroeger ook vrouwelijk voor. Dat kan je merken aan deze twee uitdrukkingen: Iets ter harte nemen. Iets komt je ter oore. Deze e aan 't slot van een woord moeien we in 't Flakkeesch handhaven. Die e hoort bij het woord. Nu we het toch over oude vormen hebb n, wil ik nog wijzen op eenige andere dingm. Allereerst op de e achter de stam van 't werkwoord bij ik. We zeggen: Ik komme. Ik slaepe. ik praete. Een vorm, die je nog vindt op een kwir .i- tie: Zegge 25, d.i. ik zegge. En in: Ik verblijve hiermede. Een e die ik tegenkwam in mijn Bijbel in Joh. 16:7: „Doch Ik zegge u de waar heid..." en in Smytegelt's Catechismus- preeken„Ikgeloovedat er zoo eene kerk In de tweede plaats noem ik de n op plaatsen waar we die in 't HoIIandsch beslist nooit zeggen mogen. „Den boer gaet naer 't land". „Den bank staet voor 't huus". „Dat is nog es 'n goeien dominee". In de eerste zinnen staat dus een n voor het onderwerp, wat in 't HoIIandsch absoluut nooit meer voorkomt. Maar in ouder Nederlandsch was dit- n wèi gewoon. Zo is te lezen: Ik ben uwen advocaet. Den Spiegel der saücheyt. Die n vind je ook in den achterhoek: „Den krommen Harmen ging noa de bakker." „Den hood past mien neet." Die n kan je dus helpen bij 't bepalen of 'n woord mannelijk of vrouwelijk is. Ten derde wijs ik nog op deze uitdrukking Hie weunt boven dieke. Die e is een oude naamvalsvorm. Ik noem nog: Onderwege zag ik hem. Gae uut de wege. Stae me niet in de Iiciue. Vergelijk eens in 't HoIIandsch: met voorbedachten rade, ten eeuwigen dage, in koelen bloede, in gemoede, uit dien hooi .e, van goeden huize, bij monde, onder eeae. Hierbij is nog als bijzondere vorm te vermelden: Hie staet in den huzen. D.e n kan ik hier niet verklaren. Deze oude vormen in ons Flakkeesch br. .:- gen me nu vanzelf op m'n volgend artikeltje, waarin ik iets over de dialecten en het Algemeen Beschaafd hoop te zeggen. Spreuk van de week Door vergiffenis te schenken ver heft men zich boven hem die ons kwaad deed. „We leven in een tijd, waarin geschiedenis wordt gemaakt," hoorde men in de achter ons liggende oorlogsjaren vaak zeggen. De oorlog is nu geëindigd, het krijgsrumoer is verstomd, maar ook nu nog, in de fel be wogen na-oorlogse tijd, wordt „geschiedenis gemaakt". We leven zo snel, dat de hoogst belangrijke gebeurtenissen, die ingrijpende veranderingen in de onderlinge verhou dingen der volken aanbrengen, als in een film, aan ons oog voorbij trekken, zonder dat wij ons ook maar bij benadering bewust zijn van de porté der dingen. Nog n»aar nauwelijks is de spanning over het Neuren- bergse proces gebroken, nog maar net is de Parijse conferentie geëindigd, en reeds on middellijk wordt onze belangstelling weer gevraagd voor nieuwe bijeenkomsten en conferenties, waar moeizaam geworsteld wordt om de geslagen en gewonde mensheid een veiliger en vreedzamer toekomst te verzekeren. We richten in dit verband allereerst het oog op Amerika: Daar is Zondag j.l. de United Nations- week ingeluid. Speciaal in New-York is een schier ongekend vlagvertoon, volksspelen en volksdansen worden uitgevoerd, muziek en zang wisselen elkaar af, redevoeringen worden gehouden, alles om de gedachte van de Verenigde Naties te verlevendigen. Zo kwam dan Woensdag de vergadering der Verenigde Naties bijeen in het voormalig wereldtentoonstellingsgebouw te New-York. Delegate's van 51 landen nemen aan de vergadering deel. Hoogstwaarschijnlijk zal de gehele maand November en zelfs een gedeelte van December aan de bijeenkom- ten worden besteed. In New-York zullen hoogst belangrijke zaken aan de orde wor den gesteld. We noemen in dit verband het voorstel van Cuba en Australië tot afschaf fing van het Veto-recht in de Veiligheids raad; het Russische voorstel om alle Staten leden te verplichten tot een opgave van het aantal strijdkrachten dat aanwezig is in niet-vijandelijke bezette landen; de oprich ting van een internationale vluchtelingen organisatie. Over het algemeen kan men zeggen dat de verwachtingen, na de Parijse conferentie, niet hooggestemd zijn. Alle vooraanstaande staatslieden hebben even wel te kennen gegeven dat, naar hun me ning, alle geschillen met goede wil kunnen worden opgelost. Als het nu maar niet ont breekt aan goede wilPresident Truman heeft met een grote rede de eerste plechtige bijeenkomst geopend. In deze rede heeft de President op twee belangrijke zaken de 'nadruk gelegd. Op de eerste plaats beklem toonde hij het feit dat Amerika van zijn isolement politiek is afgestapt en ten tweede drong hij met nadruk aan op het vormen van een internationaal leger, dat kan in grijpen wanneer daden van geweld of agres sie worden gepleegd. Inmiddels worden ook de bijeenkomsten van de V. R. en van de Atoomcommissie voortgezet, terwijl binnenkort eveneens de Ministers der Grote Vier weer zullen samen komen om de definitieve vredesverdragen op te stellen en om voorlopige besprekingen te voeren over een ontwerp vredesverdrag met Duitsland. Maar niet alleen in Amerika, ook in Engeland: vraagt een belangrijke gebeurtenis onze aandacht. In het Engelse Lagerhuis begon n.I. Woensdag een 2-daags debat over de Buitenlandse politiek. Dit is op zichzelf niet zo belangrijk, maar belangrijk is het om hetgeen daar omtrent de wereldproblemen te horen was. De Britse minister van Buiten landse Zaken opende de debatten met een lange redevoering. Velen hadden zich aan voorspellingen omtrent die rede gewaagd. De ene groep verwachtte een koerswijziging in de Britse buitenlandse politiek, anderen weer veronderstelden dat dit Bevins belang rijkste rede in zijn ministriële loopbaan zou worden. Voor deze beide groepen is Bevins rede een ontgoocheling geworden. Immers, zonder nieuwe gezichtspunten, heeft Bevin De Stikstofbesmeting De „zoute" boer dient goed te beseffen, dat zijn bedrijf, nu liet eenmaal weer beteeld is, het volle kwantum stikstof noodig heeft, in sommige gevallen zelfs meer dan de gebruike lijke hoeveelheid. Aanvankelijk was dit zeker niet het geval. Tholen gaf als eerste oogst een gul gewas; dat was ook, en Wij willen het ruiterlijk erkennen, voor ons een verrassing. Het zoo betitelde „Tholen-effect' is tengevolge van de inundatie ontstaan, door in het opstaande water levende bacteriën, algemeen wieren én misschien ook voor een gedeelte door gedoode bodem- bacteriën, die tezamen een flinke hoeveel heid dierlijk en plantaardig eiwit bevatten, dat snel omzetbaar is in opneembaare stikstof voor de plant. Het „Tholeneffect" is evenwel van korten duur en dit heeft Tholen dan ook dit oogstjaar tot zijn schade ondervonden. Ondanks onze herhaalde waarschuwing is men, overigens volkomen Adres: A. WAGNER, Jaagpad 40, Delft. No. 25. Als derde tweezet van de ladderwedstrijd, die voor elk openstaat, nemen we een pro bleem van Drese uit Slochteren. Hij baalde op vele tournooien de beste prijzen Weg. No. 24 is een probleem uit de wedstrijd Nederland-Finland die in 1939 werd ge houden. Elk land componeert dan een aan tal problemen met een vereist thema. De jury is onpartijdig en bepaalt de uitslag. Genoemde Wedstrijd won ons land met 52 tegen Finland 104 punten. Wie de minste punten heeft wint namelijk. De rangnum mers der problemen worden opgeteld. Dit probleem was een der beste. Oplossingen vóór 9 November verzenden. No. 24. G. H. DRESE. a bcdefgb Mat in 2 zetten.

Opbouw | 1946 | | pagina 5