Het Tribunaal te Middelharnis V berecht een mislukt wethouder een adspirant-slavendrijver een burgemeester-hater een uitgejouwde N.S.B.er Wie schoot er lichtkogels Een rokertje van de S.S» Pilotenoproer Herkingen in het teken President: Mr. C. Jonker; Adj.-Secr.: Mr. J. M. Hoven kamp; Leden: D. Goedkoop en M. Zoeteman. UITSPRAKEN: De zaak B. Verweij wordt vooreen nader onderzoek aangehouden. Izak Hartog, Den Bommel. Het Tribunaal acht de beschuldigingen grotendeels bewezen, en heeft geen reden om de verschillende onder ede afgelegde verklaringen als onjuist te beschouwen; acht ook niet bewezen dat beschuldigde de razzia voor de tewerkstelling in Holland heeft kunnen beschouwen, omdat de razzia's in Rotterdam en elders genoeg voorbeeld waren en bepaalt de straf op: Internering 2 jaar en 3 maanden, eindigende 11 November 1947; ontzetting uit beide kiesrechten en het recht om openbare ambten te bekledenverbeurdverklaring van 10.000,en van zijn radio. Kommertje Koert, Middelharnis. Het Tribunaal acht enkele ten laste geleg de feiten niet bewezen, maar vindt beschul digde toch niet waardig om noch openbare ambten of funtie te bekleden. Ook de kies rechten Worden haar ontzegd, terwijl een bedrag van 1500,verbeurd wordt verklaard. Hierna Worden enkele zaken in behande ling genomen. Zaak tegen M. Lisseveld, Ambtenaar Gew. Arbeidsbureau, oud 42 jaar. De beschuldigingen luiden: 1. Hulp en steunverlening aan den vijand door: a. Aansluiting bij de Landwacht; b. Als Ambtenaar op het Arbeids bureau zich zeer te beijveren om mensen in Duitsland te krijgen en hiervoor propaganda te maken door te zeggen„ga naar Duitsland daar ligt je toekomst" en in samenwerking met een Duitsen ambtenaar de Flakkeese bedrijven uit te kammen, om arbeidskrach ten vrij te maken voor Duitsland; met name hierbij M. de Waal te Melissant te doen vervolgens met de Duitse Weermacht, eveneens de zoon van P. van Kempen, die onmisbaar was in het bedrijf van zijn vader, A. Kaslander, die een camouflage betrek king had als landarbeider en M. v. d. Spaan, die boven de leeftijdsgrens was. c. Het indienen van een klacht tegen N. v. d- Brugge in samenwerking met v. d. Nieuwendijk bij Fachberater Seits, dat deze sabotteerde op het Arbeidsbureau. d. Abonnementschap Vova. 2. Openlijke blijk van Nat. Soc. Gezind heid door omgang met leden van de Duitse Weermacht o.a. met Hans Thiele, het Hoofd van de S.S. 3. Lidmaatschap van de N.S.B. Hierbij de functie bekleed van Groepsmateriaalbeheerder, Kringmateriaal: beheerder, Kringpenningmeester, Groeps- organisator en Groepspenningmeester. lid N.V.D. en W.H.N. c. propaganda hiervoor en plakkaten aan zijn huis aangeplakt. d. lid N.A.F. en daarbij de functie vervuld van plaatselijk leider. e. lid van de O.N.S.A., een N.S.B.- ambtenareriorganisatie. 4. blijk van Duitse gezindheid door het dragen van een uniform. 5. Voordeel getrokken van de vijand door ambtenaar te Worden op het Arbeids bureau. Hij was niet actief, Pres.: Is het juist wat u ten laste Wordt gelegd? Lisseveld: Gedeeltelijk, Mijnheer de Pre sident. President: We zullen de lijst maar eens punt voor punt afwerken. U bent lid van de N.S.B. geworden, Waarom? Lisseveld: Ik verwachtte betere sociale toestanden. President: Maar u sloot zich ook later bij de Landwacht aan. U staat tenminste ook op de lijst en ais men zich niet opgeeft, komt men ook niet op een lijst. Lisseveld: Ik heb me nooit aangemeld, het is niet mogelijk. Destijds ben ik in Utrecht, toen ik een transport in Westerborg moest brengen, uit de trein gehaald en gedwongen mij aan te sluiten bij de Landwacht. President: Je moet het van je vrienden maar hebben, maar intussen heeft men toch in de bescheiden uw naam als Landwachter aangetroffen. U was ook nogal actief m mensen te ronselen voor Duitsland, he. Lisseveld: Ik zou niet weten hoe. President: Dus u ontkent dat ook al. Maar ik heb hier een onder ede afgelegde verklaring van v. d. Brugge, dat u trachtte ieder die voor weermachtsWerk in aanmer king kwam, te charteren. Lisseveld: Als er een opdracht kwam, gingen We overleggen met de gemeentebe sturen. Aan de hand daarvan werden arbeiders voor de Weermacht gevorderd. President: Maar die zaak van v. Kempen dan? Lisseveld: Ik ken geen v. Kempen. Met de Sauckel-actie zou het gebeurd kunnen zijn President: Wat Sauckel-actie. Een goed Nederlander doet aan zoiets niet mee. Die voert geen mensen naar Duitsland. Lisseveld: Ik moest het doen in mijn functie als ambtenaar. President: Hier heb ik de onder ede afgelegde verklaring van Kaslander, die zegt Ik had me als landarbeider gecamoufleerd en met v. d. Brugge had ik het klaargemaakt dat ik niet naar de weermacht behoefde. Lisseveld ging daarop later vreselijk te keer. Hij zou zorgen dat ik bij de D.W. kwam. Lisseveld weet van niets. President: Ook Bolkenbaas verklaart dat je een verstokte N.S.B.-er was. Hij praatte alle mensen aan dat ze beslist naar Duitsland moesten gaan. Lisseveld: Dit gebeurde in '43 en toen wist iedereen de arbeidsvoorwaarden, dan zou het toch idioot zijn om daarvoor nog propaganda te maken. President met stemverheffing: voor jouw niet, Want Duitsland moest de oorlog Winnen Had zelf gegaan en Was er gebleven. Dat ontkennen; verklaar tenminste eerlijk dat u op het verkeerde paard hebt gewed. Lisseveld: Ik kan me niet herinneren mensen te hebben aangeraden naar Duits land te gaan. President: Niet herinneren! Ik zal uw geheugen Wel opfrissen. Uit hetzelfde doosje. President: En die vriendschap met die S.S.-er en die Duitsers. Lisseveld: Met Thiele Was ik niet bevriend Hij kwam voor zuiver zakelijke besprekin gen op het Arbeidsbureau. Ik rookte sigaret ten van Thiele, maar uit hetzelfde doosje als Bolkenbaas en de anderen. President: Men rookt niet van de vijand van het Nederl. volk. Dat een ander het doet is ook fout, maar daar hebt je niets mee te maken. President: v. Gerenstein heeft verklaard, dat je een klacht hebt ingediend bij Fach berater Seits over v. d. Brugge dat deze saboteerde. LisseveldDat is gelogen, wij hebben geen van beiden de klacht ingediend- De verschil lende lidmaatschappen geeft beschuldigde toe, alleen is hij geen Groepspenningmeester geweest. Aangesloten bij de O.N.S.A. is hij ook niet geweest, Wel heeft hij 3 maanden een schriftelijke cursus hiervan gevolgd, toen deze overging in een mondelinge is hij er mee gestopt. President: Ontkent u ook uw aansluiting bij de W.A. Lisseveld: Ik heb het formulier ingevuld, maar het was slechts liet vervullen van een formaliteit, Ik heb nooit geen dienst als zodanig gedaan. Ik sloot me aan op voor waarde dat ik geen dienst behoefde te doen. President: Je hebt er toch ook foto's voor verstrekt. Je hebt je dus wel terdege verbonden. Dat je dienst gedaan hebt, wordt niet ten laste gelegd. Je droeg ook het uniform. Lisseveld: Ja, één keer, bij de installatie van een burgemeester. President: Was dat zo'n feestelijke ge legenheid. Je bent dus ook om een baantje gelopen bij de N.S.B. Hierop heeft Lisseveld niets meer te zeggen. Elisabeth Looij, echtgenote van beschul digde, wordt gehoord. Zij heeft een uitkering van 13,75 per week en bezit verder niets. Ook de meubelen zijn weggehaald- President: Dat is niet ruim, dat had u vooruit moeten zien. Was u ook van de N.S.B.? Getuige: neen. De heer C. A. Penning is opgeroepen als Beheerder, maar deze blijkt slechts beheer der van de vader van Lisseveld; verdere beheersgegevens ontbreken dus. De verdediger Mr. Feykes relateert dat Lisseveld nooit geen landwachter geweest is, hij is slechts gedwongen. Ook heeft hij geen propaganda gemaakt om naar Duits and te gaan. De mensen die v. d. Brugge, opriep, stuurde hij slechts verder. Thiele heeft hij slechts als zakelijk mens maar niet als vriend gekend- Het uniform heeft hij slechts eenmaal gedragen. Tot inschrijving bij de W.A. is hij door land wachter Koole overgehaald. Het verraad van v. d. Brugge blijkt niet juist. Van den Nieuwendijk is hier ook niet voor veroordeeld. Wat blijft nog van de ten laste legging over. Pleiter acht het gemotiveerd terstond voor betrokkene vrijspraak te vragen. Na beraad acht het Tribunaal geen ter men aanwezig om tot onmiddellijke in vrij heidsstelling over te gaan en bepaalt de uitspraak op over 14 dagen. Zaak tegen Groentehandelaar M. Melissant, oud 46 jaar, wonende te Herkingen. Deze moest zich verantwoorden voor: 1. Hulp en steunverlening aan den vijand door: a. in het nadeel te spreken van enige gearresteerde personen uit Herkingen tij dens een landingsoproertje van een Engelse piloot op deze gemeente; b. abonnementschap Vova en Nationaal Dagblad c. giften aan W.H.N.N.V.D.Front- zorg en het gezinsbusje van de N.S.B.; d. als Wethouder van Herkingen de N.S.B.-politiek te bevorderen en de N.S.B.- terreur op genoemde plaats uit te oefenen. 2. a. 23 Mei '42 aangesloten bij de N.S.B. als sympathiserend lid en de verga deringen bezocht; b. lid N.V.D. en W.H.N., hiervoor ge collecteerd en gepropageerd. Terwille van de piloot. President: Is een en ander juist? Melissant: Neen President, ik sta buiten het geval Ouddorp, er zijn daar geen namen genoemd. President: U bent daar toch geroepen, niet? Melissant: Ja, omdat ik waarnemend Wethouder was, als Witvliet niet weg was geweest, Was die geroepen. President: Logisch, daar gaat het juist om, zijn Wisse, Klem en Witvliet niet genoemd. Melissant: Dit is niet ter sprake gekomen, ik heb verklaard dat ik niet thuis Was en dus van niets Wist. De President leest daarop de verklaringen van Geldhof voor, die voornamelijk de schuld op Huizer Werpen, maar waar Melis sant ook in betrokken is. Hij vraagt waarom Huizer eigenlijk bij de Ortskommandant moest komen. En wat moest jij er doen? Hebt U niet over gijzelaars gesproken Melissant: Neen toen de vertolker weg was, heb ik nog otn een bewijs gevraagd om na bezette tijd thuis te komen, dit hebben ze me voor een maand lang gegeven. Ze vroe gen me verder nog naar P. de Geus. Ik heb gezegd, die kan er niet bij geweest zijn, want daar ben ik gelijk mee naar de Veiling gereden. President: De tolk verklaart dat er namen genoemd zijn. Is er nog meer over personen gesproken Melissant: Ja, ze vroegen of burgemeester Visser een verboden radio had, meer namen zijn er niet genoemd. President: Hof zegt, hij heeft ten nadele gesproken van de personen waar de Orts kommandant over vroeg. Het is gemakkelijk om te ontkennen, want die Ortskommandant zal wel het hoekje om wezen. En verder die verklaringen van Geldhof. Melissant: Het is mij nog niet duidelijk. Ik heb alleen gezegd dat de burgemeester geen verboden radio had. President: U kocht ook Vova en gaf aan allerlei instellingen. Ik heb hier een brief waarin u opsomt wat u allemaal voor de partij doet. Op het dorp is een ware N.S.B.- politiek gevoerd door jou. Melissant: Ja, ik was symp. lid. De echtgenote T. v. d. Velde wordt ge hoord. De zoon verdient voor het gezin, maar verder krijgt ze geen uitkering. Het blijkt, dat er een kapitaaltje is van 4500, kleine sommen hiervan staan op de spaar en boerenleenbank. Mr. v. d. Hoeven pleit. Mr. v. d. Hoeven toont in zijn pleitrede aan dat Melissant de gijzelaars niet kan hebben verraden toen hij moest komen, deze waren toen reeds gearresteerd De gang van zaken is hem wel duidelijk. De bevolking Was oproerig, de Duitsers noemden zoiets ,,ein gross kundgeben". De Ortskommandant heeft hiervan klaar blijkelijk iets meer willen weten en verdachte daarvoor laten komen. Die verklaringen van Hof noem ik onbetrouwbaar. Deze man is zeer vaag in zijn verklaringen; is voor zijn eigen gedrag 2 maanden geschorst bij de uitoefening van zijn ambt. Hij heeft misschien gehandeld uit vrees voor de P.O.D. Het is wel wonderlijk dat deze man helemaal geen namen meer weet. Dat ten voordele van personen is gesproken zou ik U kunnen bewijzen. Piet de Geus heeft verklaard dat hij de Engelse vlieger ook met emotionele gevoelens heeft ontvangen. Melissant heeft toen voor hem gepleit bij de Ortskommandant. Wat betreft het voeren van N.S.B.-politiek. Hij is niet als N.S.B.-er in de politiek gekomen. Hij zat daarvóór al als Wethouder in de Gemeenteraad. Verdachte heeft in deze functie niets overtuigends kwaads gedaan. Hij heeft wel vaak onenigheid gehad met de Duitsers. Wat betreft de Winterhulp, vele goede burgemeesters deden daar in het begin aan mee. Er zijn ook nog gunstige dingen. Hier is een getuigenis van Struik uit Berkel, die getuigt dat Melissant voor hem en zijn zoon gezorgd heeft dat ze niet naar Duitsland moesten. Voorts heeft hij op verzoek van de familie der gijzelaars in samenwerking met burgemeester Visser bij Swiebel getracht om de gijzelaars voor Kerstmis vrij te krij gen, wat ook gelukt is. Beschuldigde heeft ook van de oorlog geleden en moet weer noodzakelijk voor zijn gezin gaan zorgen. Ik vraag het Tribu naal geen geldboete op te leggen en indien mogelijk geen langere internering toe te passen. Een en ander blijkt nog niet duidelijk in de financiën, als het beheersinstituut verant woording aflegt. Volgens de Echtgenote staat er op het huis een onopgeloste hypo theek van 6.000,Door'het overlijden van Wed- Romeijn is dit echter nog niet bevestigd. De rijkdom zou niet groot zijn Het Tribunaal zal deze zaak nog verder onderzoeken naar aanleiding van beschul- digde's ontkenning van art. la. Dat is een tegenvaller zegt Melissant en mistroostig verlaat hij de zaal. Zaak tegen Ravens voormalige Directeur der Gasfabriek te Oude Tonge. De ten lastelegging luidt als volgt: 1. Hulp en steunverlening aan den vijand door: a. in Mei '40 lichtkogels af te schieten of te doen afschieten op het terrein van de Gasfabriek; b. voor de Duitse zaak propaganda te maken, o.a. door de volgende woor den, uitgesproken door hem op 8 Juni '40 .tegen Burgm. Rijnders en dhr. H. Vooijs. „Wie nu niet meegaat is een zwakkeling en zwakkelingen wor den onder de voet gelopen". U beiden jonge mensen moeten niet straks kiezen, „en tot zijn buurvrouw Mijs, U moet nu lid van de N.S.B. worden". c. tegen Burgm. Rijnders van Oude Tonge bezwarende verklaringen af te leggen aan de S.D., door welke ver klaringen voornoemde Burgm. voor het Landesgerecht geroepen werd en veroordeeld .tot een geldboete; d. zelfstandig of met Dr. Eschauzier of met anderen dhr. Rijnders bij de

Opbouw | 1946 | | pagina 2