VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE r i Leerzame cijfers V R.T.M. - E.F.A.O. V Geen bevoordeling van collaborateurs. MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG j Flakkeesche Boerenbond n 6> in ie Vr er et it lit g- r-> id en er ilc d- -c*- )irt> •e^ en ite en *r— is^- i£ „OPBOUW contract aanzienlijke korting CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD VRIJDAG 25 OCT. 1946 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 1—30 mm 14 cent per mm. Elke mm Tweede jaargang - No. 47 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 Dit blad verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Commissie van Redactie: Ds W. Anker, N. v. d. Brugge, A. van Eek, C. Edewaard, Mr. J. J. Groeneveld, Ds. N. de Jong, C. P. Kijkuit. H. v. Rossum Jr., Ds. H. de Valk, C. M. Vogelaar. Het verwerken van cijfers is een dor en droog Werk. Toch gaan ze leven, wanneer daaruit belangrijke conclusie's kunnen wor den getrokken. Zoo is het ook met de gegevens die het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage over verschillende onder werpen verstrekt. Dezer dagen verschenen de gegevens der arbeidsmarkt per 30 September 1946. Daar uit blijkt het aantal bij de arbeidsbureaux ingeschreven mannelijke en vrouwelijke werkzoekenden, doch ook de aanvragen van werkgevers om arbeidskrachten. Deze aan tallen zijn dan bovendien verdeeld naar de provincie's en naar de beroepen. Stonden per 31 Augustus 1946 nog in totaal 69.830 mannen en 6.923 vrouwen of totaal 76.753 personen als werkzoekenden ingeschrevenper 30 September 1946 waren deze cijfers 64.501 en 7776 of totaal 72.283 personen, in die maand werden dus 4.470 personen meer in het arbeidsproces inge schakeld. Daarbij valt op te merken, dat het aantal mannen met 5.329 afnam, doch juist het aanbod van vrouwen met 853 toe nam. Hierdoor wordt bevestigd de bewering, dat steeds meer vrouwen en meisjes in loon dienst wenschen te gaan. Het aantal aanvragen van werkgevers om arbeidskrachten bedroeg per 31 Augus tus 1946: 57.069 mannen en 28.243 vrouwen of totaal 85.312 personen. Op 30 September bedroegen deze aantallen 64.652 en 27.115 of totaal 91.767 personen, dus een toename van 7.583 mannen en een afname van. IJ 28 vrouwen. Hieruit blijkt dat de aanvragen om ar beidskrachten het aanbod met 19.484 per sonen overschrijdt, met andere woorden in totaal is er een tekort aan arbeidskrachten. Wanneer er echter in totaal 72.283 werk zoekenden zijn, wil dit niet zeggen, dat allen werkloos zijn. Bij de arbeidsbureaux kunnen immers ook niet-werkloozen zich laten inschrijven voor positieverbetering. Van dit aantal zijn dan ook 2180 wacht gelders, dat zijn personen, die een uitkee- ring ontvangen van hun ouden werkgever omdat herplaatsing mogelijk is; voorts 20.378 personen, die tegen contractioonen in den D.U.W. werken. Het aantal geheel werkloozen is dan ook 38.743 mannen en 4379 vrouwen. Belangrijk is op te merken, waar het grootst aantal werkzoekenden Woonachtig is. Noord-en Zuid-Holland tellen er tesamen 36.924 of ruim 57 Opmerkelijk is dat het Gewestelijk Arbeidsbureau Dordrecht met acht bijkantoren slechts 985 werk zoekenden telt, doch 3290 personen kan plaatsen. Het aantal te plaatsen personen in Noord en Zuid-Holland bedraagt 33.868, waardoor geconstateerd kan worden, dat daar een gering overschot is. Vrouwelijke arbeidskrachten worden het meest gevraagd in Amsterdam, Hengelo, Rotterdam, den Haag en Eindhoven. De oorzaak ligt wel a.n de behoefte van vrou welijke krachten in de industrie o.a. Textiel fabrieken, Philipsfabrieken. Van belang is voorts na te gaan in Welke' beroepen een tekort en in welke beroepen een teveel aan mannelijke werkkrachten is. Van beteekenis zijn de tekora-n in de aardewerk, glas-, koek- en steenfabrieken en de grafische bedrijven, hout-, kurk- en stroo-verwerkenue bedrijven, de kleeding- industrie, leerverwerkende bedrijven, mijn bedrijf, metaalnijverheid (zeer groot), de landbouw. Overschotten zijn er in de bouwbedrijven (grondwerkers), textielbedrijf, voedings- en genotmiddelen, handel, verkeer (chauffeurs en transportarbeiders), diverse vrije be roepen, ongeschoolde arbeiders. Uit de laat ste drie beroepsgroepen, die tesamen meer dan 32.000 personen bevatten, ligt een reser ve, om door herscholing goede vakmenschen te vormen. Door allerlei cursussen en sub sidies is het Departement van Sociale Zaken (Rijksarbeidsbureau) in deze richting werk zaam. In vrijwel alle beroepen is een tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten, voornamelijk in de huishoudelijke arbeid, de kleeding en textielnijverheid, terwijl ook voor fabrieks arbeid veel ongeschoolde meisjes gevraagd worden. We hebben zoo een kleine Wandeling door deze dorre cijfers gemaakt. Ze spreken toch echter duidelijke taal. Werkeloosheid is er bijna niet, integendeel er is een roep om arbeidskrachten. Voor de jongeren licht er een vingerwijzing in waar een groote vraag naar arbeiders is. Duidelijk blijkt de waarde van een goede vakopleiding. Bekwame vak menschen vinden weer hun weg in het leven. Een voorrecht is op ons eiland de Ambachts school, die den grondslag legt voor de theoretische en practische opleiding. Laten onze ouders vooral niet op het directe voordeel, doch om de toekomst hunner kinderen denken. Ook de meisjes kunnen hun leven nuttig maken. Het „ik doe niets" moet weer een schande worden. Huishoudelijke arbeid in het ouderlijk huis of bij anderen moet weer een eeretaak worden. Nederland vraagt arbeid van een ieder. We moeten in Gods kracht bouwen aan de toekomst van ons volk ook in stoffelijk opzicht. Daartoe moet een ieder zoo nuttig mogelijk geplaatst. Geen arbeidskracht mag verloren gaan. De totale arbeidsprestaties moeten omhoog. Daartoe beginnen we bij onszelf. Vorige week publiceerden wij het bericht, dat er plannen bestaan bij de Rijksverkeers inspectie, de E.F.A.O.-busdiensten te doen overgaan in handen van de R.T.M., dus weer het monopolie van het reizigers-ver voer zou bezitten. Het algemeen belang zou zulks nodig maken. Welk algemeen belang een derge lijke coördinatie eist, is ons niet geheel duidelijk. Het belang voor Flakkee is gerieflijk, goedkoop en snel vervoer. We kunnen vol lof zijn over de wijze waarop de R.T.M. na de bevrijding de zaak heeft aangepakt. Gezien het verleden met de R.T.M.achten wij het echter niet zonder gevaren, ais zij alleen het heft in handen zou hebben. Het is gebleken dat de busdiensten van de E.F.A.O. in de behoefte voorzien. Wij vragen ons af of het niet beter was geweest als de Rijksverkeersinspectie haar medewerking had verleend de E.F.A.O. weer van goed materiaal te voorzien. Dat de E.F.A.O. een Flakkeesch bedrijf is, is ook niet geheel zonder betekenis. Wij menen dat het een taak is van de j Flakkese gemeenschap deze aangelegenheid (nader te bezien en zo nodig haar invloed aan te Wenden. Observator heeft een paar maanden geleden gewezen op het feit, dat weermachts aannemers in een bevoorrechte positie verkeren, doordat zij hun gereedschappen hebben kunnen behouden en bij de bevrij ding nog over heel wat materiaal beschikken waardoor zij opdrachten (helaas ook van de Regering) kunnen uitvoeren, die andere ..annemers door gebrek aan outillage moe ten weigeren. Men bepleite het afstaan van materiaal en gereedschappen aan goede aannemers. De procureurs-fiscaal hebben daar den Minister van Economische Zaken op gewe zen en hem verzocht materiaal van de weermachtaannemers te vorderen ten be hoeve van de aannemers die niet voor de Duitsers hebben gewerkt. Hierdoor zou het En een van de ouderlingen zeide tot mij: Ween niet-, zie de Leeuw die uit den stam Jttda is, de Wortel Davids heejt over wonnen, om het boek te openen en zijn zeven zegelen open te breken". Openbaringen 5:5. Heeft dit woord uit het boek der Open baringen iets te zeggen tot mij? Is het voor Johannes alleen, is het voor de eerste gemeenten alleen, of is het ook voor van daag? Het is ook voor vandaag - het is ook voor onze wereld, ook voor mij. Want niet afieen Johannes, maar juist ook onze dag en onze Kerk, heeft met het eeuwige Raadsbesluit te maken - daar kijken we juist nu zo anstig tegenaan. De toekomst is, meer dan ooit, nu een spannend raadsel. - Wat onze toekomst verwachtingen betreft hebben we toch eigenlijk altijd in de mening verkeerd, dat de oorlog wat dit betreft het einde van de crisis Wel zou zijn, en het begin van een heel wat lichtere periode. Het is niet zo geworden - de spanning is gestegen, het raadsel wordt Weer hoe langer hoe groter, en eigenlijk ook de diepe heime lijke angstige spanning. Waar moet het met de „nieuwe" Wereld naar toe? Op den rechterhand van Hem die op den troon zit, zag Johannes het Raadsbesluit liggen in den vorm van een boekrol, die van binnen en van buiten was beschreven. Dit heeft betekenis, want het vertelt ons, dat de Raad van God alomvattend is - daar is heel deze „nieuwe" Wereld in betrokken, in het groot en in het klein - de weg van de wereld, de weg van de Kerk, de weg van ieder onzer - en dat is opzichzelf een heer lijke en veilige gedachte -, wanneer wij er tenminste onzen troost in Weten te zien, want meestal wordt dat eeuwige Raads besluit tot een eeuwig fatum gemaakt, en dan zit er geen greintje troost in 1 Maar dat is het ook niet geweest waarom de Ziener heeft geweend (anders zou hij niet hebben geweend maar gebruld als een waanzinnige) - Johannes wist wel dat alles op de hand van den Heere ligt, maar de oorzaak van zijn droefenis Was, dat hij niet in dat Raadsbesluit heeft kunnen zien, want het was „totaal" verzegeld. Hij wist de zin van de wereld niet, de strekking van alle gebeuren, het einddoel waar alles naar toegaat. En zeker dan is juist deze naoorlogse periode een trieste en troosteloze, wanneer we met de geweldig toenemende spanningen niet anders hebben te doen, dan tegen een blinde muur te kijken. Maar één van de ouderlingen is naar voren gekomen, één van de ambtsdragers, en heeft tot Johannes gezegd: „Droog uw tranen maar, want de Leeuw uit de stam van Juda zal de zegelen breken en de boekrol open doen". Door den Leeuw zult gij in den eeuwigen Raad mogen kijken - de Leeuw zal den zin der wereld openleggen - God geeft Zijn Raadsbesluit aan u bloot, Johannes, juist in en door dien Leeuw, dien Heerser, dien Koning - Jezus Christus - die Koning, die zonder Rijk niet zijn kan. Dit, Johannes is de zin van het eeuwige plan Gods, dat Hij in Christus, dwars door alle rijken der wereld heen, en ook door uw persoonlijke belevenissen heen, naar Zijn Eeuwig Rijk toegaat. Dit zegt één der ouderlingen, de ambtsdrager. En zo mag één der ambtsdragers, in verre afschaduwing, hier ergens in een hoekje, waar hij voor een klein kringetje een stukje schrijft, midden in deze woelige dreigende overstelpende wereld, u op dienzelfden Leeuw wijzen, denzelfden Ont- sluiter van het Besluit, en roept hij u, beangste mensen tot dienzelfden Jezus Christus. Ziet op Hem alleen, en gij vindt uw rust, uw uitzicht, uw troost; gij vindt uw rust in de eerste plaats voor uw hart, en dat wil zeggen, dat ge dan tegelijk de vaste lijn gevonden hebt voor heel het wereldge beuren. „Vaste rust" omdat deze Leeuw uit Juda's stam, het Lam geworden is - omdat dat Koninlijk, dat de zin is van alle gebeu ren, rust op Golgotha waar het Lam ter slachting is geleid". En omdat ieder die voor het kruis op de knieën valt, d.i. zichzelf, met heel zijn leven, d.i. met al zijn schulden aan den Heiland overgeeft, de hele wereld aankan! H. W.A. niet nodig zijn voor de Regering opdracht te verstrekken aan de collaborateurs. Het kan niet recht genoemd worden dat zij, die zich verrijkt hebben aan het bouwen van bunkers enz., in dienst van de Duitse weermacht nu weer bevoordeeld worden, en een aardige cent verdienen aan de op bouw van het Nederlandse leger terwijl de goede aannemers uitgesloten worden. Wij hopen dat de Minister aan het verzoek van de procureurs-fiscaal zal voldoen en het sinds de bevrijding begane onrecht daardoor wordt hersteld. Grote dieven stelen grote dingen In lange rijen stonden te Delen een ontzaggelijk aantal afgevoerde Canadese voertuigen. Voor de velen die op een oud surrogaat-vehicle daar langs kwamen was dit een voortdurende bron van ergenis. Maar de auto's bleven, d.w.z. dat was de bedoeling. Maar nu en dan verdwenen kostbare bezittingen over de allengs in kwaliteit en grootte toenemende afrasteringen. Dit geheimzinnige verdwijnen kwam ook de Rijkspolitie ter ore die een intens onderzoek aanving. Het resultaat Werd alarmerend. De algemeen gevolmachtigde van den Min. van Financiën en de Inspecteur van de Registratie en Domeinen kwamen in de pot. Eveneens werden een aantal andere medeplichtigen gearresteerd. Opnieuw wordt thans het leegvloeiende autopark scherper bewaakt. Onderstaand schrijven werd door ons ontvangen. 's-Gravenhage, 10 Oct. 1946. Aan het Secretariaat Flakkeeschen Boerenbond, Sommelsdijk. Betreft Verplichte keuring huisslachtingsvarkens. In antwoord op bovenvermeld schrijven deelen Wij U mede, dat wij op het al of niet doorgaan van de verplichte keuring van huisslachtingsvarkens geen invloed kunnen uitoefenen. Door het Departement van Sociale Zaken zijn alle vrijstellingen van verplichte keuring ingetrokken. Of op Uw eiland voldoende keurmeesters aanwezig zijn om alle varkens op de be drijven te keuren, kunnen wij niet beoor- deelen. Wij adviseeren U daarom deze zaak te bespreken met de Burgemeesters van de verschillende gemeenten en den vleesch- keuringsdienst om het zoo geregeld te krijgen, dat de varkens op de boerderijen gekeurd en geslacht kunnen worden. Onze Plaatselijke Bureauhouder is steeds bereid bij het afgeven van machtigingen tot huisslachtingen het zoo te regelen, dat zoo economisch mogelijk gewerkt wordt. Bureau Voedselcommissaris Zuid-Holland.

Opbouw | 1946 | | pagina 1