Een bemind herder gaat heen Ds. v. d. Wal neemt afscheid van zijn gemeente te Dirksland WIST U Van over de Grenzen Distributienieuws* Voor een kerk, tot de laatste ruimte gevuld, nam Ds. v. d. Wal j.l. Zondagavond afscheid van 'zijn gemeente. Voor den aanvang der dienst sprak Zijn- Eerwaarde zijn grote vreugde uit over het feit, dat Ds. Vermaas van Neder-Hemert de achtergelaten plaats zou innemen, zodat de gemeente niet zonder leraar gelaten werd.- De tekstwoorden voor deze avond luidden „De genade van Onzen Heere Jezus Christus zij niet Uwen geest, Amen". Sommigen, begint ZijnEerw., zullen voor deze avond een bijzondere tekst verwacht hebben, maar we mogen één ding niet ver geten en dat is dat ook vandaag het gewone hoofdzaak is, evenals ook in het Koninkrijk Gods alle gewone dingen hoofdzaak zijn. Dit afscheid glijdt niet zonder meer aan '.ons voorbij, want er zijn vooral in het kerke lijk leven, hechte banden gegroeid en wij zijn tenslotte ook mensen. Maar al heb ik het de laatste weken veel moeilijk gehad, omdat ik zo in deze gemeente was ingeburgerd, ik ben toch maar een onbekwaam dienaar en het woord dat in dit huis werd gebracht was .de hoofdzaak. Het gaat er niet om wat wij mensen te zeggen hebben, maar wat Qod zegt ZijnEerw. gaat dan dieper in op de tekst woorden. Het hart van den mens die zich zelf heeft leren kennen, die schuld gevoelt, kan alleen bevredigd worden door het wezen lijke element van het Evangelie... de genade. Alle eigenüevendheid, sociaal idea lisme, moreel iedealisme, beginselvastheid en overgevoeligheid valt weg bij de majesteit Gods. De weg Gods brengt ons het leven en waar -we Hem niet denken, daar is Hij vlakbij met de rijkdom van Zijn genade. Hierop heeft Paulus zo overvloediglijk in zijn zendbrief aan de Galathen gewezen. Bij een schuld bewust mens rijst de vraag hoe het mogelijk iis dat die God genadig kan zijn. Er zijn •mensen die dit altijd als iets vanzelfsprekend opvatten, weer anderen zeggen dat ze zoveel ■mogelijk hun best gedaan hebben, van ande ren vinden ze de schuld zo zwaar en als deze .tot bekering komen, zeggen ze, men moet -eens weten wat voor een man dat geweest is. Er zijn ook mensen, die er altijd over tobben, die zeggen r „Ik hoor die boodschap Wel van Gods genade, maar hoe kom ik eraan". Voor dezulken is er de alleenzaligmakende middelaar, die zijn genade wil geven. J8V2 jaar, gaat zijn Eerw. voort, heb ik in eenzijdige prediking het evangelie ge predikt. Velen hebben dit gehoord, maar doen alsof er geen waarachtig aanbod van genade is. Gemeente, ik draag U op aan -Gods genade, want de rijkdom van de kerk is alleen gelegen in den Heere Jezus. Iedere gemeente heeft zijn eigen zorgen, kommer, moeite en gevaren, allen hebben diezelfde genade. Het komt niet aan op de hardheid, maar op de prediking van het geloof. Het geloof is geen persoonlijke zaak, maar het bindt tezamen al degenen die het deelachtig zijn. Een gemeenschappe lijk belijden met een gemeenschappelijke band. Zijn Eerw. wijst er voorts op dat cr nog veel is in deze gemeente wat niet goed is, de tweeslachtigheid, leven met de kerk en leven met de wereld. Bovenal wijst zijn Eerwaarde de zwakken en kleinmoedigen van geloof op Hem die nooit laat varen de Werken zijner handen. Amen d. i. Gode bevolen zij deze gemeente. HET AFSCHEID Sprekende tot hen die over de gemeente gesteld zijn, zei Zijn Eerwaarde: Gedenk de Overheid met haar zorgen en haar verwor ding, erken de machten die over U gesteld z'jn, maar behoudt U voor, om Gods Woord te gehoorzamen. Zijn Eerw. gedenkt in het bijzonder aan de band die bestaat tussen Kerk en geeste lijke voorziening van het Ziekenhuis. Een zware maar van God ontvangen taak rust thans op Ds. Anker. Er zijn in deze jaren, aldus dominee, op allerlei wijzen velen gekomen en velen heengegaan. Wij gedenken ouderling West- d'jk, die door ziekte van zijn zoon, voor wiens leven wordt gevreesd, thans hier niet aanwezig is. ZijnEerw. spreekt de hoop uit dat hij zijn werk voor de kerk nog geruime tijd tnag voortzetten en bovenal dat dit hem zal trekken tot zieleheil en zaligheid. Ismrdijk heeft hij zowel als diaken en ouderling leren kennen en een hechte band is tussen hen gegroeid. Ik ga heen, maar dezelfde God blijft. I11 Het bijzonder heeft ZijnEerw. met Baart te maken gehad, zowel in de Chr. leeszaal als in kerkelijke kwesties of bij zijn arbeid voor de Zaaier. Baart heeft bij hem zijn opleiding genoten en hij heeft hem leren kennen als een accuraat en trouw mens. God geve hem Zijn Zegen. Diaken Duhen, hartelijk dank voor al hetgeen gij voor de kerk, maar ook voor mij persoonlijk gedaan hebt. Diaken Matsinger, het is een zegen Gods dat gij uw kracht en steun ook bij het zo zeèr noodzakelijk catechetisch onderwijs hebt willen verlenen. Ook gij Bestman bent door onafscheidelijke herinneringen aan mij ver bonden, denkend aan de bange tijd van de razzia, waarvoor God toch uitkomst gaf. Daarna richt spreker zich met een woord van dank tot den consulent, Ds. v. d. Kooij uit Nieuwe Tonge^die nu Waarschijnlijk weer spoedig zijn taaie mag overdragen. God zegene U rijkelijk voor deze arbeid en moge gij van deze gemeente alle medewerking ondervinden. Aan Ds. Anker in het bijzonder is hij door hechte vriendschapsbanden verbonden, banden die in vele moeilijke tijden zijn verstevigd. Dhr. Bouman breng ik ook mijn hartelijke dank. Wij hebben elkaar verstaan in gemeenschappelijke arbeid, in het Zieken huis, bij dood, huwelijk en vele andere dingen in het gezinsleven. ZijnEerw. gedenkt voorts aan de Vereni gingen, aan het kiescollege, aan de Chr. zang, de leeszaal, het Bijbelgenootschap, vooralle deze dingen heeft hij zich de laatste tijd niet voldoende kunnen geven. In de catechisatie ziet hij eb en vloed, de laatste tijd eb Wat ■betreft de meisjes, vloed wat aangaat de jongens. Hij denkt aan het College van Kerkvoog den, aan wien de stoffelijke belangen der gemeente toevertrouwd zijn en wenst hun dan ook bij de verdere vervulling van hun taak, Gods onmisbaren zegen toe. Ook de boekhouder van de Kerk, organist en collectanten brengt hij zijn dank over, het zijn onmisbare stukjes in het Huis des Heeren. Moge het hun tot heil en zegen strekken. Gemeente ik dank U voor de vriendschap die ik mocht ondervinden. Vriendschap van verschillenden aard, soms oppervlakkig, soms diepgaand. Het was niet moeilijk geweest 18V2 jaar in Dirksland te blijven. Er is ook in dit samenzijn veel teleurstelling geweest, teleurstelling over het karakter des mensen, over kerkelijk en onkerkelijk ongeloof. Hij bidt God vurig dat er van het gestrooide zaad mag gevallen zijn in weltoebereide aarde en dat Gods zegen de gemeente niet zal onthouden worden. Zij die dankbaar zijn Ds. v. d. Kooij memoreert dat velen gedacht hadden dat Ds. en Mevrouw v. d. Wal in deze gemeente gebleven zouden hebben, maar het is gebleken anders te zijn. Het is in het leven zo vaak anders dan wij denken. Hij dankt ZijnEerw. voor het vele goede dat hij in de gemeente Nieuwe Tonge heeft gedaan en hij hoopt dat God hem op zijn nieuwe post de kracht en de wijsheid geeft. Ook de Burgemeester van Dirksland spreekt waarderende Woorden tegen den heengaande. Wanneefrhet op sommige tijden tussen kerkelijke en burgerlijke zaken ging, was er met Ds. v.d. Wal een prijzenswaardig samenwerking mogelijk. De figuur van domi nee v. d. Wal zal in het dorp gemist worden en de ambtenaar van de Burgerlijke Stand zal de kaart van Ds. v. d. Wal wel tweemaal omkeren, alvorens hij haar voorgoed laat verdwijnen. Wij hopen, dat de God die U U ons hebt gepredikt, U ook op uw verdere levenspad bijsta. Namens de Kerkvoogdij spreekt dhr. Jansen. Er is een band gekomen tussen U.en ons die niet verbroken wordt, maar die toch verzwakt door het afscheid. „Afscheid nemen is een weinig sterven", zeggen de Fransen. Het contact met U is voorbij. Deze avond brengt mij een uwer tekstwoorden in herinnering: „Zeg de kinde ren Israels dat zij voorttrekken". Zo gaat het ook 0113 in dit leven. Wij moeten voort. Wij wensen dat God U genadig zij in uw verder geestelijk en pastoriaal leven. Ds. Anker namens de gemeente Herklngen. Ik dank U voor uw hartelijke woorden, die gij deze avond tegen mij gesproken hebt. Uit principe zal ik U mijn dank niet over brengen, gij hebt dien naar ik hoop reeds ondervonden. Ik wil U deze avond slechts de grote waardering overbrengen van dat gedeelte van den wijngaard dat Herkingen heet. Dank voor wat ge voor deze gemeente hebt gedaan in vacantie-tijden, ziekte, bediening des avondmaals enz. Tegen de achtergrond van de heerlijke prediking wensen wij dat de genade van Onzen Heere Jezus Christus U deelachtig zij. Ook namens Ouddorp was een afgevaardig de ym Ds. v. d. Wal een vaarwel toe te roepen. „Wij zouden weemoedig kunnen worden, aldus spreker, wanneer we denken „Het is geschied". Maar we moeten voort en gedenken dat op deze aarde tijd en plaats slechts vage begrippen zijn in hét grote licht van het Koninkrijk Gods. Ook Ouddorp vergeet niet wat ge voor haar gemeente deed. Als laatste sprak dhr. Baart Herder en Ieeraar; onze gedachten ver menigvuldigen zich bij al hetgene dat hier is gesproken. U hebt zich in Dirksland met Uw gezin thuis mogen voélen. Gij hebt zo duidelijk in Uw prediking gekenschetst de band tussen U en Uw gemeente, de band die gelegd is door de prediking waarvan Chri- tus het hoofd is en die het middelpunt is en blijft van het kruis der verzoening. Gij hebt de kerkeraad steeds voorgehouden de blijde boodschap voor zondaren. En wij zijn in deze gemeente om een ding zo heel blij nu gij Uw herderschap neerlegt, dat gij geheel niet om Uzelf denkt, maar dat gij zo klaar bewust zijt dat Gods Woord boven alles moet Worden gedteld De vruch ten van Uw prediking, zij blijven verborgen, want er geldt: „Het is een ander die zaait en een ander die maait". U hebt gezegd, vele tekortkomingen te bezitten, maar de kerkeraad is U dankbaar voor al hetgeen gij gedaan hebt ook in de voorbijgegane bezettingsjaren. Om des tijds Wil kan ik me niet met een persoonlijk woord tot U richten, maar ik vergeet nooit de opvoeding die gij mijnerzijds met vriendschap hebt ter hand genomen. Ook aan U Mevrouw een woord van dank namens de kerkeraad voor de vriendelijke woorden en ontvang sten in het huis van de dominee. Wij hopen dat U verblijd moogt Worden met een spoe dige beterschap van Uw beide kinderen en laten wij U trekken, wetende dat de Heere zegt tot zijn dienstknechten „Ga" en zij gaan en tot den andere „Kom" en zij komen. Vervolgens verzocht spreker den scheidende toe te zingen Ps.: 121 vers 4 en daarna de laatste 4 regels van Psalm 72. Velen mochten bij het uitgaan der Kerk zijn Eerw. persoonlijk de hand drukken. dat er in Duitsland na de bevrijding al 109 drukkerijen op het maken van valse papieren betrapt zijn, dat de RepubliekCasta Rica voor elke inwoner van het land 260 dollar oorlogschade heeft geeist, dat men van een walvis even veel vet krijgt als de boterproductie van 350 koeien in een jaar dat inf Pennsylvania een negerin op de electrische stoel is gezet omdat ze haar werk gever met een slagersmes had vermoord, dat er plannen bestaan om de gehele bevol kingen, met Sint-Nicolaas en Kerstmis een extra versnaperingenbon toe te wijzen, dat van Regerings 1vege gewaarschuwd wordt voor anonieme emigratie-advertenties, dat het schoorsteenvegen niet duurder berekend mag worden dan 25 boven de vooroorlogse prijs, dat een grote Belgische vulpensmokkelaar in Amsterdam gegrepen is, dat in Brazilië wolken sprinkhanen van 60 km. breed en 80 diep alles verwoesten wat op hun weg komt, dat er op 1 Sept. in Brazilië al 503 dood vonnissen uitgesproken waren, waarvan er reeds 111 inderdaad, voltrokken zijn, dat in Zuid-Afrika uit leeuwenvet zeep vervaardigd 'wordt, Centrale Veiling Middelharnis. Veilingberichten van Maandag 21 Oct. '46. Dubb. Princessen 67-/ 74; Druiven 142-/ 176; Tomaten 27-/ 56; Andijvie 7-/9,20; Rode-kool 15,30-/ 16; Savoye- kool 3,70-/ 4,60; Bloemkool 2-f 46; Witte-kool 4,30; Sla 5,50-/ 6,20; Meloenen 25. Frankrijk, Zoals we in een vorig overzicht reeds schreven heeft het Franse volk, zij het met een kleine meerderheid, de nieuwe grondwet aangenomen. Het is niet uitgesloten, dat de M.R.P. de Katholieke partij; hiervan bij de verkiezingen op 10 November a.s., de ernstige gevolgen zal hebben te dragen. Bij monde van Bidault heeft het Bestuur dezer partij immers de leden tot voorstemmen aangespoord. Generaal de Gaulle echter, die ook veel aanhangers in de M.R.P. telt, adviseerde tegen te stemmen. Uit de houding der Communisten blijkt reeds nu, dat alles op alles gezet zal worden om de leiding in handen te krijgen. Mochten ze daarin slagen, dan zou Spanje zich zeker niet mogen verheugen in een goede buur. Dit land van Sinter Klaas heeft ook geen verre vrienden, zolang dictator Franco de scepter zwaait. Dit bleek zonneklaar bij het j.l. Maandag gehouden debat in het Engelse Lagerhuis, waarbij verklaard Werd door Nc Neil, Brits minister van Staat, dat Franco moet aftreden. Een der Lagerhuis-leden verklaarde, dat hem bij een clandestien bezoek aan Spanje gebleken Was, dat er een sterke ondergrondse, republikeinse verzetsbeweging bestaat en dat veel Spanjaarden Franco vijandig gezind zijnDe Engelse regering verzet zich evenwel tegeif een economische blokkade van Franco-Spanje. In Berlijn zijn j.l. Zondag verkiezingen gehouden voor de Gemeenteraad. Aan deze verkiezingen wordt veel waarde gehecht. Ongeveer 2 miljoen Duitsers namen aan de stemming deel. Men verwacht dat de Socia listen, die geweigerd hebben zich met de Communisten te verenigen, op de eerste plaats zullen komen. De Socialistische Eenheidspartij Soc. Comm.) komt waarschijnlijk pas op de 4de plaats. Het zal echter wel 4 tot 10 dagen duren, alvorens de definitieve uitslag bekend is. De Russen hebben in hun zóne sterke drang uitgeoefend Zo werden in die zóne door de Duitse politie veel leden van de Chr. Dem. Unie en van de Liberale partij gevangen genomen, teneinde ze te verhinderen hun stemplicht te vervul len. In de Russische zóne van Berlijn Werd een hooggeplaatste Amerikaanse departe-e mentsambtenaar neergeschoten, toen hij foto's maakte van de verkiezingsdrukte. - In de Russische bezettingszöne van Duits land werden tegelijkertijd verkiezingen ge houden voor de districten en provincie's. Hier behaalde de Eenheidspartij in 100 van de 230 districten de meeste stemmen. De uitslagen der tot nog toe gehouden verkiezingen leert evenwel dat Duitsland onmiskenbaar naar rechts omzwenkt. De Chr. Dem. Unie verkrijgt zeer veel stemmen. Protestanten en Katholieken vinden elkaar in hun gemeenschappelijke strijd tegen het communisme. De strijd tegen communistisch terrorisme woedt ook nog steeds in Griekenland. Berichten melden dat linkse troepen in Noord-Griekenland thans hun winterkwar tieren in de bergen gaan betrekken. Zij beroven de dorpelingen op hun strooptoch ten van brandhout, levensmiddelen eri zelfs van vee. Hoe gespannen de verhoudingen tussen de Grieken onderling nog steeds is, bèwijst wel de aankomst van hoge Britse officieren. Hun aanwezigheid wijst op zeer belangrijke besprekingen, die binnenkort gevoerd zullen Worden. De situatie schijnt dusdanig te zijn, dat er eerder sprake zaJ zijn van versterking der Engelse troepen, dan van hun terugtrekking. De Griekse minister-president heeft verklaard van Byr nes de verzekering gekregen te hebben dat ook Amerikaanse troepen naar Griekenland gestuurd zullen worden, indien dit land het slachtoffer van agressie zou worden. Na-uitreiking bonkaarten 12e en 13e per. '46. tabaks- en versnaperingenkaarten De Leider van den Distributiekring te Middelharnis maakt bekend dat de na-uit reiking van bovenstaande kaarten als volgt zal.plaats vinden: Middelharnis: Vrijdag 25 Oct. van 9-12 u, Dirksland: Vrijdag 25 Oct. van 2-3 u. Agentschap Mclissant. De zittingen van den distributiedienst te Melissant zullen vanaf heden tot nader order gehouden worden in de bovenzaal van het café van Mej. v. d. Werf te Melissant.

Opbouw | 1946 | | pagina 3