De Christelijke bestaat 40 jaar School te Ooltgensplaat De school ontvangt waardevolle geschenken Abonneert U op dit blad! Bij Tante Jaantje Woensdag 16 October werd te Ooltgens plaat het 40-jarig bestaan der Chr. School op feestelijke wijze herdacht. Om 2 uur kwam het Bestuur, onder leiding van haar Voorzitter dhr. P. van den Heuvel, in de versierde school bijeen, waarin zich tevens vele genoodigden hadden verzameld. De Voorzitter riep allen een hartelijk welkom toe, inzonderheid de oud-bestuurs leden v. Rosstim en Donkersloot, die 40 jaar geleden bij de oprichters behoorden, zoomede de bestuursleden, die 25 jaar geleden bij de opening der nieuwe School fungeerden. Spr. liet vervolgens zingen Ps. 98 1, las Ps. 46 en ging voor in gebed. Daarna sprak hij een welkomstwoord tof den heer Mathijsse, Inspecteur van het Lager Onderwijs, dhr. Kiewiet,diede School vanaf de oprichting zooveel jaren als Hoofd heeft gediend, zoomede het oud-Hoofd dhr. Kleijn en vervolgens de heeren v. d. Zwaai en Oostdijk. Om 4.30 uur Werd de koffietafel genuttigd, waaraan ook Burgemeester Slobbe en diens Echtgenoote met de beide Wethouders aanzaten. Nadat de aanwezigen zich het gebodene goed hadden laten smaken en verschillende sprekers het woord hadden gevoerd ging het gezelschap naar de Ned. Herv. Kerk, waar om 6.30 uur Ds. Lans van Rotterdam, oud predikant dezer gemeente, een herdenkings rede hield over het onderwerp: „De Sym- phonie der Godsgenade". Allereerst liet Voorzitter v. d. Heuvel zingen Ps. 103 1 en 3, las Ps. 103, ging voor in gebed en riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe en betuigde ook B. enjW. dank voor hun aanwezigheid. Spr. reveleert enkele dingen uit de moei lijkheden die te overwinnen waren tot op richting der School, Waarna onder leiding van dhr. de Weerd, H. d. S. enkele zang nummers ten gehoore werden gebracht en vervolgens Ds. Lans het woord verkreeg. Na diens rede werd gezongen Ps. 89 7 en 8, waarna weer enkele liederen ten gehoo re werden gebracht en Ds. Bos, Geref. predikant in deze gemeente, eindigde met dankgebed. Donderdag was het een dag voor de schoolkinderen en voor de (ongehuwde) oud-leertingen. 's-Middags had in de School kinderspelen plaats met aardige attractie's. Verder had het Bestuur, dat mede aanwezig was, voor een flinke tractatie gezorgd. De jongens en meisjes hebben ontzettend genoten. 's-Avonds was „Elthato" geheel gevuld met oud-leerlingen, die op ve.rzoek van de 2e Voorzitter, dhr. G. H. L. de Bruin, Ps.73 13 zongen. Gelezen werd een gedeelte van 2 Sam. 17, waarna gebed volgde. In zijn openingswoord bracht de Voorzitter naar voren, dat van de jonge mensen tegen woordig veel wordt geëist. De wereld neemt ons in beslag en wij gaan daar gemakkelijk toe over. Alles wat wij moesten doen, moest eigenlijk zijn ter eere Gods, maar daar ont breekt zeer veel aan. Daarom moeten wij steeds wakende zijn om niet geheel te worden opgeslokt in de dingen van deze tijd. Wij moeten dan ook als oud-leerlingen van de Chr. School een voorbeeld zijn en het Woord Gods gedurig uitdragende tot zegen van ons zelf en anderen. Na dit openingswoord volgde Koorzang door oud-leerlingen onder leiding van het Hoofd der School, dhr. J. de Weerd. Hoe prachtig klonk het ,,'t Largo" van Höndel met piano-begeleiding van Joh. v. Hassent, en ook niet minder „Kom nu met zang van zoele droomen". Door J. v. Dam Jzn. werd op keurige wijze een gedicht voorgedragen „Na 25 jaar". Van ieder jaar werden enkele episoden weergegeven, die allen ons geheu gen weer eens opfriste. Vele namen van personeel, bestuursleden en gebeurtenissen werden genoemd. Hierna volgde een stuk muziek, gespeeld door de heeren v. Hassent, pi no, en de Weerd en Holleman, viool. Ten gehore werd gebracht „Czar und Zim- mermann" van A. Cortzing en „Don Juan" v: n W. A. Mozart. Na samenzang „Dankt, dank nu allen God" volgde koorzang met „De stille waterlelie" en ,,'t Is goed in 't eigen hart te kijken". In de pauze volgde de gebruikelijke tractatie. Na heropening zong men Ps. 25 6, waar na door de Voorzitter van de Commissie van oud-leerlingen, dhr. J. Kreeft, een Waarderend Woord werd gesproken. Spreker richtte zich in hoofdzaak tot het Bestuur en feliciteerde hen hartelijk met dit jubileum In aansluiting daarop namen een 3-tal dames op het podium de wacht, waarvan Mej. de Vos een gedicht voordroeg, waarin op leuke wijze aan het Bestuur een cadeau werd aangeboden. Door de dames Corrie v. Hassent en Rie de Vos werd een kleed weggehaald, waarna op tafel een 5-tal moderne verbandkastjes en een prachtige microscoop te voorschijn kwamen. De Voorzitter bracht in hartelijke woorden zijn dank over van het bestuur aan de oud-leerlingen voor deze verrassing. Daar het geschenk bedoeld was voor de School, sprak dhr. de Weerd eveneens zijn harte- lijken dank uit voor dit mooie geschenk, dat zo reuze van pas is voor de School. In elk lokaal hoopt hij een verbandkastje te plaat sen. De microscoop is een geschenk van grote waarde, vooral voor de hoogste klassen Bij de natuurkundige lessen hoopt hij er een druk gebruik van te mogen maken. Met zo'n apparaat is pas te zien hoe prachtig de Schepping is, dat op gewoon»gezicht maar gewoon lijkt. Als men alleen maar een haar van ons hoofd bekijkt, dan°is het werk vam God een wonder. Hij hoopt dit dan ook dei leerlingen steeds voor te houden. De oud leerlingen mijn welgemeenden dank en ook de Commissie voor al hun werk voor en tijdens dit jubileum. Aan de concierge van de School, dhr. M. Pieterse en zijn echtgenoote werd door P. in 't Vejd Czn. een tweetal geschenken aangeboden namens de oud-leerlingen, bestaande uit een rookstandaard en een gangspiegel. De heer Pieterse is zo lang als de nieuwe School is gebouwd, hiervan con cierge geweest tot volle tevredenheid van Bestuur en personeel. Pieterse had zo iets niet verwacht, hij bracht dit naar voren in zijn woord van dank. Zo'n hulde heeft mij en mijn vrouvv ten zeerste'verblijd. Door Mïen Bom werd een orgelsolo ge geven. Het stuk droeg als titel: „Loflied". De oud-leerling F. Braber gaf in een ge dicht zijn indrukken weer vanaf de oprich ting tot op heden. Luim en ernst was een te scherp contrast is hierbij onze mening. Evenwel heeft dhr. Braber een reuze dicht- tafent en een goede voordracht. Pianist en violisten zorgden weer voor afwisseling. Het trio Braber (bestaande uit dhr. F. Braber (orgel) en de dames Annie Braber en Bep Braber (zang) boeide onze aandacht met „Houdt gij mijn handen beide"). Moeilijke menschen Dat zijn de menschen die nooit op het goede oogenblik een vriendelijk of dankbaar woord-weten te zeggen. Die misschien in het diepst van hun gemoed zeer trouwe en innige gevoelens koesteren, maar het nooit de moeite waard vinden daar iets van te laten blijken. Wanneer zij ergens uitgeno digd zijn en zich buitengewoon vermaakt hebben nemen zij tóch met een strak of brommig gezicht afscheid en zeggen nauwe lijks: „Dankt u wel". Nooit kunnen zij het over hun hart verkrijgen om hun gastheer of gastvrouw wat uitvoeriger te zeggen, hoe gezellig zij het hebben gehad! Of is er soms al tè veel hartelijkheid in de wereld? Een vriendelijk woord, zoo recht uit het hart is zo zeldzaam! Hoe dikwijls verzuimt men ook de gelegenheid, om een a'oord van troost te zeggen aan hen, die in zorg en ziekte verkeeren, of een dierbaar familielid hebben verloren! Heljben zij een ander gekrenkt of pijn gedaan dan voelen zij dat heel goed. Maar den mond open doen, en zeggen dat zij er spijt van hebben, dat kun nen zij'niet. Liever wachten zij maar, totdat de boosheid gezakt is. Een beleedi- ging zakt helaas niet gemakkelijk weg, maar plant zich diep in het gemoed, als een vergif cn doodt soms alle liefde. Dat komt yan het „stom" zij.i. Haagsclic Post. Aan de reciteerwedstrijd, die nu volgde, namen deel Rie de Vos met „Kerstnacht"; Jannie Tiggelman met „Het liedje van verlangen"; Ans v. d. Heuvel met „Herfst lied"; Gerdien v. Kempen met „Voorbij"; Bets Hobbel met ,,'t Is niet om mij"; Willy Mooijaart uit Sommelsdijk droeg voor: „Uit preeken" en Annie v. d. Heuvel uit Nieuw- Vennep „Hans en Udo". Door de grote stilte kon men afleiden dat er spanning was. Wat deden ze hun best. De Penningmeester van het Schoolbest., dhr. L. M. Dorsman, sprak zijn verwondering uit, waar toch de oud-leerlingen het geld vandaan halen om deze avonden te organi seren, waar geregeld tractatie is, cadeaux worden aangeboden, prijzen worden uitge deeld, zelfs een koffietafel is aangeboden. Hij brengt hulde aan de Commissie. Mej. Rie de Vos dankt dhr. Dorsman voor diens hartelijke woorden. De Inspecteur, dhr. Matthijsse, had nog zijn dank overgebracht voor het zangkoor, dat in de Kerk had gezongen en ook deze avond zich liet horen. Hij is zelf directeur geweest van een koor in Zwolle, dus heeft van deze ook kennis. Van de jury, bestaande uit de heren de Weerd, de Graag en Mej. in 't Veld-de Vaal, deed dhr. de Weerd uitslag van de Reciteerwedstrijd. Jannie Tiggelman had de 1ste prijs verdiend; Rie de Vos de 2de en Annie v' d. Heuvel de 3de. Prijzen waren luxe doos post, schilderijtje en zilver lepeltje. Dhr. Kiewiet, oud-Hoofd der School, sprak hierna het slotwoord. Spr. begon te memoreren hoe de School in het begin met moeilijkheden had te kampen, maar hoe deze na enige jaren werden overwonnen. Hij gedenkt hierbij ook zijn vrouw, Mevr. Kiewiet, die haar man steeds als het nodig was, bijstond. Ook zij droeg een warm hart voor onze School. Haar arbeid kan voor U niet worden vergeten. Van de 7 bestuursle den z:jn er thans 4 bij van mijn oud-leer lingen. Dit stemt tot dankbaarheid. Moge de Heere het werk bij voortgang met Zijn Zegen bekronen,!jal is het soms moeilijk, laten wij dan biddend opzien en vragen: „Uw weg is in het heiligdom, Heere, aan U kan ik het gerust overlaten". Wees verder gehoorzaam aan Gods Woord, vreest Hem en handelt naar Zijn geboden, dan kunnen we zingen„Halleluja, eeuwig dank en ere". Dhr. Kiewiet ging voor in dankgebed. Mede aanwezig was Ds. Sonnenberg. Het zelfde programma van deze avond werd Vrijdagavond nog eens herhaald voor de gehuwde oud-leerlingen, leden der School en belangstellenden. Deze avond was de leiding bij de Voorzitter, dhr. P. van den Heuvel, terwijl Ds. Bos een slotwoord sprak. Zeer voldaan mag het Bestuur, Personeel en de Commissie van oud-leerlingen op dit jubileum terugzien. De organisatie van deze drie gedenkdagen en -avonden was keurig. We hopen, dat deze School nog een lange reeks van jaren mag arbeiden tot zegen van menig kind. En nu D.V. tot het 50-jarig jubileum I Vergadering der afdeelingen van het Ned. Roode Kruis Donderdagavond 1.1. vond in Hótel „Meijer" te M'-harnis een vergadering plaats van de Afdeelingsbesturen van het Ned. Roode Kruis op ons eiland. Aanwezig waren vertegenwoordigers der Afdeelingen Dirksland, Herkingen Melis sant, Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge, Ooltgensplaat en Ouddorp. Na opening door den Voorzitter der Afdeeling Middelharnis-Sommelsdijk, Oud- Burgemeester L. J. den Hollander, zette de Secretaris die Afdeeling, Notaris Hempenius het doel der vergadering uiteen. In het Ned. Roode Kruis staan de Afdeelingen vrijwel autonoom naast elkander; zij staan alleen onder het Provinciale Kringbestuur, wat speciaal op afgesloten gemeenschappen als ons eiland, moeilijkheden oplevert. In de nieuwe Statuten zullen dan ook subkringen worden ingesteld, waarvan ons eiland er een zal zijn. In afwachting daarvan zal nu een Kringbestuur voor Zuid-Holland worden ingesteld, waarbij aan de Afdeelin gen op ons eiland verzocht is, een onzer als adviseerend lid van dat Kringbestuur aan te wijzen. Zijn taak zal een veelomvat tende zijn, immers hij moet de schakel vormen tusschen het Kringbestuur en onze Afdeelingen, en tevens het Roode -Kruis-werk, dat door de Afdeelingen gezamenlijk zal moeten worden gedaan (propagandaweek, Boeken- en tijdschrif tenactie voor Indië, enz.) organiseeren. Tot nog toe had spreker dit gedaan, doch in verband met zijn werkzaamheden moet hij dezen arbeid neerleggen. Er waren 2 candidaten gesteld, Oud- Burgemeester L. J. den Hollander door de Afd. Middelharnis-Sommelsdijk en den Heer J. Kleijnenberg door de Afd. Melissant. Bij de bespreking vroeg de Heer Kleijnen berg of de Heer den Hollander bereid was die taak te aanvaarden, waarop deze bevestigend antwoordde. Hierop trok de Heer Kleijnenberg zich terug, waarna Oud-Burgemeester den Hollander met alge- meene „stemmen verkozen werd. Deze deelde nog een en ander over het Roode Kruiswerk mede, waarna de vergadering werd .gesloten. HET OPVANGEN VAN DUIVEN. Vele duivenlicfhebbers verkeren momen teel in de mening dat het opvangen van duiven tolereerbaar is. Zij beschouwen het als een logische zaak, dat een opgevangen duif niet meer opgegeven wordt. Toch is cn blijft dit zuivere diefstal. Ach, we weten wel, er zijn verzachtende omstandigheden. Wanneer We na een dagreis bij onze Bel gische broeders in de hokken komen, dan vraagt men geen geld, maar goud voor dui ven. Daarenboven moeten We nog een tien tal bedrijfsschappen raadplegen om onze gevleugelde vrienden te mogen importeren. En niet alleen het verkrijgen van duiven uit België is moeilijk. Ook onze liefhebbers in Vlaanderen en Brabant vragen onge hoorde prijzen. Zelfs hogerop in den lande zullen de meer bevoorrechte liefhebbers hun sportvrienden geen goedkoop duifje toestoppen. Desondanks zijn dit geen mo tieven om opgevangen duiven te houden. Wanneer we om deze redenen een ander mans duiven ophouden, zijn we precies als de inbreker, die bij een millionair gaat stelen en zegt: „Hij geeft me toch niets". Gelukkig worden reeds veel verenigings besturen van de goéde geest doordrongen, zodat meer en meer intensieve hokcontröle wordt toegepast. Dat alle echte melkers hef hiermee eens mogen zijn en dat ze als nog eventuele opgevangen duiven opgeven. We gaan vanavond op bezoek, Jan en ik. Bij tante Jaantje. Ze is eigenlijk maar een aangetrouwde nicht, maar we noemen haar tante, omdat ze een flink huis heeft en wij al 5 jaar verloofd zijn, zonder kans op een huis of een gedeelte daarvan. Zoals ik reeds zei, We gaan vanavond weer op bezoek in de heimelijke verwachting, dat nu eindelijk de kogel wel door de kerk zal gaan en tante ons met het gebruik van een paar kamers zal willen bedenken. De ■vorige keer hebben we onze voelhorens al uitgestoken en we geloven (of zou de wens hier de moeder van de gedachte zijn?), dat we een goede kans maken. Heimelijk heb ik alle spulletjes, die ik in de loop van de jaren heb verzameld, nog eens bekeken en wij hebben samen al ge praat (o snood optimisme) over de ver moedelijke dag van ondertrouw en de ver gunningen voor een keukenuitzet. De ontvangst bij tante Jaantje logen straft onze verwachtingen niet. Er hangt een sfeer van ja, ik zou haast zeggen van spanning in huis en tante begroet ons niet meer enthousiasme dan gewoonlijk. „Wat ben ik blij, dat jullie komen," zegt ze, „ik heb al de hele avond op jullie gewacht, om er eindelijk over te kunnen praten." We voelen het komen En dan be gint nicht plots te huilenmijn doch ter... in zes jaar heb ik haar niet gezien en nu zijn ze onderweg... een week ge leden zijn ze al uit Amerika vertrokken en ze brengen de kinderen mee... ze komen voor drie maanden en misschien wel voor goed. Wat een vreugde, wat een vreugde op mijn oude dag. Morgen maak ik direct de voorkamer aan kant en wat een geluk dat ik boven nog een kamer over heb. Eri weer vloeien de tranen rijkelijk. We hebben haar spoedig met haar geluk alleen gelaten, want per slot van rekening kan je met een verre nicht niet zo meevoelen als met je eigen familie. We wachten nu maar geduldig tot we Weer een nicht ontdekken, maar dan een ongetrouwde zonder kinderen. Zouden de werkeIijk-verloofde mensen in dit „geduldig" een bewijs zien, dat het problcèm voor mij nog geen werkelijkheid is geworden?

Opbouw | 1946 | | pagina 2