UIT OUDE PAPIEREN xvii Ons Flakkeesch WIST U ^SCHAAKRUBRIEK^ Distributienieuwa. Bekendmaking Openbare vérkooping te Ouddorp Onrust in Goedereede in 1618 (2) Toen tie Calvinisten geen kans kregen het kerkgebouw te verkrijgen van de gemeente raad, besloten enkele heeren naar den Haag te gaan. De heeren, die zij aldaar ontmoetten gaven de raad in alle stilte het kerkgebouw te bezetten ep er de diensten te doen houden. Dit advies zou men uitvoeren op Vrijdag morgen 19 Januari 1618. Men verzocht aan Goswinus Buytendijcq deze dienst te willen leiden, maar de kerkeraad van Dirksland teekende verzet aan en men richtte daarna het verzoek tot Cornelis Damman uit Ottddorp. Na veel heen en Weer praten verwierf men diens toestemming en gaf ook de kerkeraad van deze gemeente toestem ming Op den bewusten 19den Januari verza melden vele kerkgangers zich omstreeks half negen in het kerkgebouw. Intusschen werd de rest van de bevolking door Adrian us Romanus gealarmeerd. Hij deelde mede, dat de ongeveer 70 kerkgangers gewapend ter kerke gegaan waren en riep de bevolking op zich eveneens te bewapenen. Hij hitste de buitenstaanders op tegen degenen die in het bedehuis aanwezig waren. De baljuw Willem Johan de Leu en de burgemeester Casteleyn trachtten de verzoenende invloed uit te oefenen, maar hun welsprekendheid had weinig resultaat, want er waren onder de „belegeraars" verschillende personen die bijna hunkerden naar een straatgevecht. Enkelen wilden de Calvinisten tijdens de dienst overvallen. Dit werd echter voor komen, nadat de baljuw beloofd had, dat hij enkele personen, n.l. 2 diakenen Crijn Pieters en Cornelis Bogertman in arrest zou laten stellen. Dit plan werd onmiddellijk na de dienst uitgevoerd, doch het volk was hiermede niet tevreden. Joelend trok men achter de kerkgangers aan en sommigen kregen lichamelijk letsel, hetgeen o.a. het geval was met de vrouw van den oud burgemeester Marinus de Bock, zie zoodanig „ter aerde geslagen" werd, „dat sij eenige daegen cranck te bedde lach". Ernstig bedreigd werden ook de predikant, die de dienst geleid had, Cornelis Damman, de ouderling Marinus de Bock en de school meester Gillis Schoen. Zij vluchtten naar de woning van Derck Pater, Welk huis zij pas 's middags weer konden verlaten. De demonstranten maakten het den ontvanger Daniël Jansen wel het lastigst. Deze moest, om het veege lijf te redden, op het dak van de kerk klimmen en een toevlucht zoêken in de dakgoot. In deze vluchthaven moest hij tot 's avonds blijven, Want toen eerst kon hij er uit verdwijnen en zijn huis weer opzoeken, 's Avonds laat vertrokken ge melde Jansen en Jan Marinussen de Bock naar 's-Gravenhage om verslag uit te bren gen over de gebeurtenissen, Welke zich afgespeeld hadden op die dag. De oproermakers hadden intusschen een leider gekozen,, n.l. Jan Gerritsen. Onder diens aanvoering trokken de Remonstranten den volgenden dag naar het gemeentehuis. Enkelen drongen de raadzaal binnen en zij overhandigden aan de aanwezige bestuurs ambtenaren een ultimatum, in dit stuk Werd een viertal eischen gesteld, n.l.: 1. Dat terstond een publicatie soude gedaen worden, daer bij de dolerende gemeente verboden wert op groote pene (straf), nae dese meer in de kerckenijet alleen, maaroock nijet in huysen ofte schuyren te prediken; 2. Dat den thesaurier Daniël Jansen met drije schepenen, sijnde van de dolerende lidtmaten, datelijck van haer diensten werden ontset ofte dat sij die, Weder op 't stadthuys comende, de teenen soude in stucken smijten; 3. Wilden sij den school meester, sonder een uyr te wachten, van sijnen schooldienst ende kerckedienst heb ben gedeporteert; 4, Eysten sij van den heer Bailliu op groote peyne dat hij bij hen soude ter kercke gaen, ofte dat sij hem van de kaeije souden int water smijten. De overhandiging van dit ultimatum ging gepaard met het uiten van vele dreigemen ten. In verband met het feit, dat de meerder heid van de bestuursleden der gemeente aanhangers der Arminianen Waren, Was het antwoord spoedig samengesteld. Het eerste .punt %erd door de heeren aanvaard. Grooter moeilijkheden leverde het tweede punt op, want daartoe ontbrak het de heeren aan macht,. Zij beriepen er -ich op, dat zij daartoe niét bevoegd Waren. De demonstranten verklaarden 7ich hiermede actoord. Daarna stelden "ij de eisch, dat de schoolmeester ten gemeentehuize zou verschijnen. Meester Gillis Schoen werd ontboden en gaf spoedig gehoor aan deze oproep. Hem werd daarop meegedeeld, dat hij met ingang van 1 Juni ontslagen was. Dit besluit verwekte echter veel tumult. De Remonstranten stelden onder het uiten van bedreigingen de eisch, dat de onderwij zer onmiddellijk ontslagen zou worden. Ten slotte gaven de heeren toe en zoo was punt 3 Weer afgehandeld. Het vierde punt Werd echter niet verder besproken en bleef onafgedaan. Nu zou op die dag uit den Haag komen een proponent Azarias Justini, die 's Zon dags een dienst zou leiden. Toen de Remon stranten hiervan de lucht kregen, begaven zij zich naar de stadspoort met het doel dien Calvinistiscfien voorganger tegen te houden en misschien zelfs te molesteeren. De ge kozen leidsman Jan Gerritsen vuurde de demonstranten aan en sprak voortdurend over het dooden van dien Contra-Remon strant. De predikant van Goedereede, Adrian us Romanus, bemerkte nu, dat wie wind zaait, storm zal oogsten. Hem waren de teugels uit de handen geglipt, hij kon het gemeen niet meer leiden. Hij wilde nu dood slag voorkomen en in gezelschap van de secretaris, reisde hij den naderenden pro ponent tegemoet. Hij ontmoette hem bijtijds om Justini voor het gevaar te kunnen waarschuwen. De proponent besloot Goede reede te mijden en reisde langs de stad naar Ouddorp, Waar hij 's Zondags een gods dienstoefening leidde, waarop hij 's Maan dags Weer naar den Haag terugkeerde, waarbij hij wederom om Goedereede heen reed. In Goedereede bleef het onrustig. Groote groepen menschen trokken joelend door de straten. Zij vertelden dat Daniël Jansen naar den prins was om dezen te verzoeken troepen in de stad te brengen. Zij uitten bedreigingen tegen de Calvinisten. De burge meester Casteleyn trof enkele veiligheids maatregelen, o.a. het uitzetten van Wacht posten. Hoewel het de geheele nacht on rustig bleef, kwam het niet tot groote con flicten. (Wordt vervolgd). (5) De e op 't eind van een woord. Het Flakkeesch kan ons ook helpen bij het bepalen of een woord mannelijk of vrouwelijk is. Het is dus voor hen, die het onderscheid in woordgeslacht willen doen uitkomen in hun schrijven, van beteekenis te Weten hoe ons dialect hen helpen kan. Welnu, op Flakkee kunt ge vaak een e hooren achteraan een woord en zoo'n Woord is dan vrouwelijk in 't Hollandsch. Ik zeg daar dat dit „op Flakkee" gebeurt, maar niet dat iedere Flakkeeenaar zulks doet. In Ooltgensplaat b.v. hoor je de e veel minder dan op Melissant. Ik geef maar Weer eenige voorbeelden en zet nu het Hollandsch woord achter het Flakkeesche. Kerke - kerk; plaete - plaat; schole - school; pennc - pen stoepc - stoep verve - verf kasse - kast kiste - kist. Ook deze regel gaat niet steeds op: Ik noem: de ringe - ring (mannelijk); de kante - kant (mannelijk); (de overkante, de sloatkante). Ook kan men zeggen: Zeg je in t Flak keesch géén e, dan is 't woord in 't Hol landsch niet vrouwelijk, doch mannelijk of onzijdig (dat laatste wil zeggen dat men er het voor zetten kan). Voorbeelden diek-dijk (mn); stok-stok (mn); stoel -stoel (mn); paerd - paard (onzijdig) Als uitzondering noem ik: bank-bank (vrouwelijk) (We zeggen: den bank is geverfd). Een e als kenteeken van 't vrouwelijk geslacht vind jp ook in het Duitsch. B.v.: Schule - schole; Kirche - kerke. Mede uit deze overeenkomst is wel duidelijk,, dat het geslachtsverschil-in'-de taal heusch maar niet alleen een kwestie van menschelijke afspraak is, doch vaak diepgeworteld is in het leven der taal. De overeenkomst tusschen het Duitsch en 't Flakkeesch is hier zelfs zoo sterk dat in beide precies eendere uitzonderingen op den regel voorkomen. De woorden: „ende" (einde) en „oage" (oog) in 't Flakkeesch en „Ende" en „Auge" in 't Duitsch hebben wél een „e" op 't eind, maar.zijn onzijdig, en niet vrouwelijk. Nu ik het toch over deze uitzonderingen heb, noem ik nog de volgende woorden, die én in 't Hollandsch én in 't Duitsch én in 't Flakkeesch onzijdig zijn en toch in het Flakkeesch een e op het eind hebben: Het oarc (het oor, das Ohr). Het harte (het hart, das Herz). Het hemde (het hemd, das Hemd). Het bedde 2 (het bed, das Bett). Onlangs las ik in mijn achtierieeuwsche uitgave van mijn Statenbijbel-met-kant- teekeningen in p.laats van het oog - de ooge het - oor - de oore, en me bleek toen dat deze twee Woorden met een e op 't eind, dus niet enkel onzijdig voorkomen. Tevens trof me ook in dit geval de over eenkomst tusschen ons Flakkeesch en ouder Nederlandsch, over welke overeenkomst ik nog wel hoop te schrijven. Tenslotte moge ik wijven op de e als aanduiding van vrouws-personen in perso nennamen. Zoo staan naast: Geert - Geerte; Jan - Janne; Piet - Piete; Han - Hanne; Teun - Teune; Leen - Leene; Leun - Leune. Laten wè, als We Flakkeesch spreken, de fijne levende onderscheiding in de taal die we in dit artikeltje bespraken, hand haven en bij ons schrijven-in-'t Hollandsch, zoo we het geslachtsverschil willen laten uitkomen, er van profiteeren. Opmerkingen: 1. We zeggen: „De ringe aan de vinger", maar: ,,'Hie staet 'n hortje in de ring (zonder e, de kerk- ring) te praeten". 2. „Bedde" wordt wel in Ouddorp en Goeree gezegd, maar op de rest van Flak kee, zoover ik weet, niet. dat Hilversum 17.000 clandestiene inwoners heeft, dat er weer vijf personen gedood zijn bij het neerstorten van een Frans vliegtuig, dat President Truman heeft verklaard dat alleen Amerika atopm-bommen heeft, dat 13.000 bakkersbedrijven een telegram zonden aan de Minister waarin ze verzoeken de broodprijs niet los te laten, dat ons groentensurplus thans 150.000 ton is, dat het volgende proces te Neurenberg tegen, industriëlen, leidende ministers, financiers, hoge politie-ambtenaren en militairisten gaat, dat in Groningen een bond is opgericht tussen Canadese bruiden, dat aan Min. Kleffens de Amerikaanse vrijheidsmedaille met zilveren palm is uitge reikt, dat twee gemaskerde mannen per motorrij wiel een overval pleegden op de bank te Zuna en 6.000 meenamen, dat de Jodenvervolger Streicher voor hij bengelde uitriep: „Heil Hitier". De bolsje wieken zullen jullie allemaal als eerstvolgende ophangen. En daarna „Adele, mijn lieve vrouw", dat Keitel riep: „Ik volg mijn zonen, alles voor Duitsland, en Jodl: „Ik groet U mijn Duitsland", dat Saucjcel zei: „Ik sterf onschuldig. God behoede lDuitsland en mijn gezin en make het opnieuw groot", dat Seys uitriep: „Ik geloof in Duitsland, dat er binnenkort weer 500.000 paar Ameri- kaansche schoenen verkocht zullen worden No. 24 Adres: A. WAGNER, Jaagpad 40, Delft. Hier volgt het tweede probleem van de pas begonnen wedstrijd. Zoals u Weet, wordt.iedereen uitgenodigd mee te doen. Ieder wint om de zoveel tijd een prijs, al gaat een betere oplosser een ander wel eens voorbij op de „ladder". Dan wint men een maand later de prijs. Ditmaal een tweezet van den Voorzitter der Ned. Bond van Schaakprobleemvrien den, die behalve een groot organisator, een goed componist is. Genoemde bond gaf een eenvoudige handleiding uit om problemen op te lossen. Adres: F. W. Nanning, St. Gerarduslaan 15, Eindhoven. U moef 25 ct. aan postzegels insluiten. Oplossingen van No. 23 opsturen vóór 2 November. AANVULLING BONNENLIJST voor de tweede helft van de 11de periode 13 t/m 26 October 1946. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 610 629 Suiker 750 gr. suiker, boter hamstrooisel of 1500 gr. jam, stroop enz. 130, 131 Alg. 250 gr. suiker, boter hamstrooisel of 500 gr. jam, stroop enz. 623 Alg50 gr. thee 632 Alg2 kg. appelen of peren Bonkaarten KD, KE 610 129 Suiker 250 gr. suiker, boter hamstrooisel of 500 gr. jam, stroop enz. 132 Alg2 kg. appelen of peren Tabakskaarten enz. T 522 rants, tabaksartikel. Op de bonnen voor fruit kan men met ingang van Maandag 21 October appelen en/of peren betrekken bij een winkelier in groente en/of fruit of bij een markt- of straathandelaar. Vóórinlevering dezer bon nen heeft dus, in afwijking van hetgeen tot nu toe geschiedde, niet plaats. De fruitbon- nen blijven geldig t/m 9 November a.s. Op de bonnen voor suiker en thee kan met ingang kan Vrijdag 18 October e.k. worden gekocht. De Burgemeester der gemeente MIDDEL- HARNIS maakt bekend, dat geëvacueerden hun kwitanties van betaalde transport-, opbergings- en inrichtingskosten uiterlijk 31 October a.s. kunnen indienen. Na dezen datum ingeleverde kwitanties Worden niet in behandeling genomen. De Burgemeester, RIJNDERS. Middelharnis, 16 October 1946. Uitslag van de vérkooping van onroerende goederen, behoorende aan de Erven Kommer van der Wende, bij inzet op Donderdag 17 October in Hotel Spee door Notaris A. A. Risseeuw te Goedereede. Koop I: Huis, schuur, boomgaard en een perceel Geestland, groot 8 gem. 242 r. V.M., ingezet door T. Bouwman 8.000, Koop II: Een perceel Geestland, in den polder Oude Nieuwland, groot 9 gem. 223 r. V.M., ingezet door Wed. M. Joppe te Sommelsdijk 3.200, Koop IIIde Zuidelijke meed, groot 2 gem, 87 r. V.M., ingez. door P. Voogd Kz. 'f 4800. Koop IV: De Noordelijke meed, groot 2 gem. 120 r. V.M., ingezet door P. Voogd Kz. 4800. Koop V: Een perceel bouwland aan "t West-Nieuwland, groot 1 gem. 77 r. V.M., ingezet door Uitenboogerd te Oegstgeest 2.060,—. Koop VI: Een perceel bouwland, aan KommersWeg, groot 1 gem. 158 r. V.M., ingezet door C. Sandifort jz. 2.250, De totale inzet is 25.110,- De afslag is bepaald op a.s. Donderdag 24 October des n.m. 3 uur. No. 23 Dr. M. Niemeijer a b c d e f q h Wit geeft mat in 2 zetten.

Opbouw | 1946 | | pagina 7