Plaatselijk Nieuws Het volk naverteld MIDDELHARNIS. Door het raadslid J. Boomsma zijn aan B. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat aan de Openbare Bewaarschool ingevolge opdracht van Bur gemeester en Wethouders onderwijs gegeven wordt, dat beschouwd kan worden als christelijk onderwijs; 2. Zijn Burgemeester en Wethouders niet van oordeel dat dit onderwijs in strijd is met het karakter der school, zooals dit tientallen jaren lang is geweest! 3. Weten Burgemeester en Wethouders dat een groot gedeelte van de ouders der sc hooi bezoeken de leerlingen deze niet voor uit bekend gemaakte verandering niet goedkeuren 4. Hebben Burgemeester en Wethouders niet begrepen, dat zij, door de invoering van christelijk onderwijs aan de kinderen der niet protestantsche bevolkingsgroep een, door de ouders niet gewenschte geloofsover tuiging, opdringen? 5. Zijn Burgemeester en Wethouders bereid, na kennisneming van de ontstem ming over deze verandering van onderwijs, dit op de openbare bewaarschool Weer zooals voorheen te laten geschieden? De heer v. d. Wende uit Oodereede is geplaatst als schrijver ten kantore van de R.T.M. alhier. In de haven alhier is aangekomen het motorschip Turingia „Rotterdam", ter lading van 100 ton gedroogde cichorei wortelen uit de fabrieken te Sommelsdijk en Nieuwe Tonge, met bestemming Bazel (Zwitserland). Dit is de eerste aflevering van den nieuwen oogst. Zaterdag zal de leesbibliotheek van de maatschappij tot nut van 't algemeen (Ring Sommelsdijk) worden geopend. Als bijzonderheid kan worden gemeld dat de bibliothecaris, de 87-jarige Joh. Rixoort, sedert Februari 1897 deze betrekking ver vuld- Tevoren was zijn vader 29 jaren hieraan verbonden. De aanvoer van suikerbieten komt zeer slecht op gang. De oorzaak is ook hier, dat er voor de boeren nog veel werk op het land te doen valt, dat door het slechte weer is blijven liggen. Er zijn boeren die nog geen suikerbieten hebben geleverd, ondanks de verplichtende levering. Kerknieuws. A.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk v.m. Ds. J. Vink van Stad aan 't Haringvliet en n.m. dhr. Vetter. SOMMELSDIJK, De Burgemeester dezer gemeente maakt op verzoek van het District Bureau Verzorging Oorlogsslacht offers te Dordrecht, bekend, dat alle nog in het bezit van ge evacueerden bevindende rekeningen en kwitanties inzake evacuatie transportkosten, opslagkosten en inrich tingskosten en die betreffende vóór 1 Jan. 1946 plaats gehad hebbende re-evacuatie transporten nog tot en met 31 October 1946 ter gemeente-secretarie alhier ingeleverd kunnen worden. Bij latere indiening kan vergoeding dezerzijds niet meer in overwe ging worden genomen. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur dhr. Hartman van Oude Tonge en n.m. 6 uur Ds. v. Asch. D1RKSLAND. Woensdagavond nam in het Koor der Ned. Herv. Kerk Ds. v. d. Wal afscheid van de verschillende Verenigingen. Er werd een leeslamp en een tuinameuble- ment aangeboden. Kerknieuws. Predikbeurten voor a.s. Zondag: Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur dhr. Baart en n.m. 6 uur Ds. v. d. Wal (Afscheid). Oer. Gemeente v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Bel. MELISSANT. Het plan bestaat om een cursus Algemene Ontwikkeling te organi seren in deze gemeente. Zij die, hier voor voelen worden uitgenodigd om op Dinsdag 22 Oct. om 7 uur in de Chr. L. School deel te nemen aan een bespreking, o.a. over de tijd van Werken, boeken cursusgeld etc. Bij voldoende deelname wordt z.s.m. begonnen. Kerknieuws: Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. v.d. Wal en n.m. 6 uur Leesdienst Oer. Kerk: Leesdienst. Oer. Gem: v.m. 10 uur leesdienst, n.m. 2.30 uur Ds. Bel en 's avonds 6 uur leesd. Bij den heer H. Tieleman is door de C.C.D. een varken in beslag genomen, dat clandestien gehouden werd. STELLENDAM. Dinsdag j.l. verloor de sleepboot Hendrika Jacoba uit Dordrecht een scheepje geladen met 12 ton kolen op het Noord-Pampus, die bestemd waren voor de baggermolen die hierdoor in moeilijk heden kwam, wegens gebrek aan kolen. De oorzaak hiervan is dat er wel eenigs- zins te roekeloos met kleine open scheepjes over Noord-Pampus Wordt gevaren. Verleden jaar werden hier en op ver schillende andere gemeenten gelden inge zameld voor een op te richten monument ter gedachtenis aan de treinbeschieting te Wierden op 25 December 1944. Daar er sedert geruimen tijd niets meer van werd vernomen, heeft een commissie lid alhier) een schrijven gericht tot het gemeentebestuur in Wierden, Waarop be richt werd ontvangen, dat het eerste ont werp de goedkeuring der betreffende hooge- re instanties niet kon wegdragen Waarop een nieuw ontwerp werd opgedragen aan den Heer J. Jans, architect te Almelo, Waarop volgens mededeeling spoedig goed keuring mag worden verwacht en dan zal er zoo spoedig mogelijk tot gereedmaken van het monument worden overgegaan. Schipper Fr. de Qeus, S.L. 22 had tijdens het visschen het ongeluk de schroef van zijn hulpmotor te verliezen. Dit be- teekent voor hem een aanzienlijke schade, niet alleen het aanschaffen van een nieuwe schroef, maar er komt nog bij de tijd die hij voor reparatie aan de Wal ligt. GOEDEREEDE. In de Ned. Herv. Kerk zal a.s. Zondag v.m. 10 uur voorgaan dhr. Vétter en n.m. 2.30 uur Ds. Anker. Het Bedrijfschap voor Visscherij- producten te 's-Gravenhage heeft met ingang van 15 October het agentschap j Goedereede opgeheven. De werkzaamheden van den agent zijn overgenomen door de Afd. Inspectie van het Bedrijfschap. De uitreiking van distributiebeschei den voor Gasolie, Petroleum en vaste brandstof zal voortaan éénmaal per maand geschieden door een ambtenaar van de Inspectie, en wel voor elk vaartuig in de thuishaven, dat is de plaats onder welks letterteeken en nummer het vaartuig is geregistreerd. De uitreiking voor de maand November vindt plaats op Woensdag 23 October in de Gouden Leeuw. OUDDORP. De metselaar Tijs Witte had het ongeluk, een zijner handen zoo danig met een schop te verwonden, dat geneesk. hulp noodzakelijk was. Voor het consumenten crediet zijn op het Postkantoor formulieren verkrijgbaar tegen de prijs van ƒ0,05.1 - De cichoreifabriek heeft een aanvang gemaakt met het drogen van wortelen- VRAAG'T EENS IN +)WED.KURVINK$ DROGISTER'J KERKSTR. 160 - OUDDORP OUDE TONGE. Het eerste schip met pulp is in de haven gearriveerd. Aan H. W. Ravens is op grond van het zuiveringsbesluit ontslag verleend als Direc teur der Gascentrale „Oost-FIakkee" en zal dus nu in de vacature moeten worden voor zien. - Van gemeente- en polderwege worden enkele aan de Statinsweg gelegen sloten gerioleerd. Als een en ander zijn beslag gekregen zal hebben, een goede verbetering. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. Sonnenberg van Ooltgensplaat en n.m. 6 uur dhr. Nijenhuis van Langstraat. Ds. Harkema te Wijk bij Heusden heeft voor het beroep naar de Herv. Gemeente alhier bedankt. Herdenkingsruam. In de Roomsch Katholieke Kerk is een Herdenkingsraam geplaatst ter herinnering aan de evacuatie en inundatie. Het is een gebrandschilderd raam van den heer Asperslagh uit Voorburg. Het bestaat uit twee deelen. Aan de linker kant ziet ge Moeder Maria met het kind. Onder Haar voeten het wegstroomend water Aan de rechterkant op de achtergrond Oude Tonge. Boven het dorp vliegmachines, die voedselpakketten uitwerpen. Achter het dorp de opkomende dageraad, de nieuwe dag van Vrede, Waarvoor de donkere wolken wijken. Onder het dorp staan twee mannen, die vol vertrouwen en dankbaar tot Maria opzien. Zij zijn bezig om de draadversperrin gen en de z.g. „asperges" op te ruimen. Dit is reeds het derde raam, dat na de vrede in de kerk geplaatst is. Het loont de moeite om eens even de kerk binnen te gaan en de ramen, zoo rijk van kleur, te bezichtigen. Onze oudste inwoner, de heer B. van Driel, had het ongeluk door een auto aan gereden te worden. Hij kwam zoodanig te vallen, dat geneeskundige hulp noodzakelijke was. OOLTGENSPLAAT. In deze gemeente is een studieclub opgericht om de werken van den grooten Kerkhervormer Calvijn te be- studeeren. Deze commissie bestaat uit de Heeren: Ds. A. H. Sonnenberg, Voorzitter; Ds. A. L. Bos, 2de Voorzitter; G. H. L. de Bruijn, alg. adjunct; C. J. Oostdijk, A. Kreeft Dz. en Joh. de Weerd. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Sonnen berg; Geref. Kerk v.m. en n.m. Ds. Bos. Het Bestuurder Chr. Zangvereeniging „Elthato" is thans als volgt samengesteld: Jl de Weerd, Voorzitter; Mevr. H. Kobus- Jordaan, Secretaresse; F. Birkhof, Penning meester. Verslag van de propaganda-avond der Ned. Herv. Knapenvereeniging, gehouden op 14 October j.l. in het Vereenigingsgeb. „Elthato". De Voorzitter, dhr. P. A. de Graag, opende deze vergadering met het zingen van Ps. 75 1 en ging hierna voor in het gebed. Aan een der knapen werd gelegenheid gegeven om 1 Samuël 18 vers 6 tot 14 te lezen, hierna de notulen. Vervol gens werd aan L. Kreeft gelegenheid gegeven om zijn inleiding voor te lezen over het onderwerp: „David speelde voor Saul". Dit werd gevolgd door bespreking. Vervol gens werden nog enkele geschriften voorge lezen en werd op de gebruikelijke wijze gepauzeerd en getracteerd. Toen volgde een onderwerp door C. Troost over: „Maarten Luther". Vervolgens werden er nog enkele liederen gezongen en een paar liederen op de mandola gespeeld. Wegens ambtelijke bezigheden kon den Eerw. Heer Ds. Sonnenberg niet heel de avond blijven, maar sprak een woord van opwekking en bemoediging. Toen er niets meer te behandelen was, sprak dhr. D. Troost nog enkele woorden en hoopte dat deze avond heeft mee mogen werken om nog meer leden te werven en sloot daarna de vergadering door met elkan der te zingen Ps. 25 6 en eindigde met dankgebed. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ds. A. A. v. d. Hoorn heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk van Medemblik bedankt. Doordat de Chr. Gemengde Zangver. haar repetities houden op Dinsdagavond, zijn de catechisatie-uren van de meisjes verzet van Dinsdag op Woensdagavond. De belijdeniscatechisaties zijn nu in plaats van Dinsdag op Maandagavond 8 uur. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Vink. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. v. d. Hoorn; Ger. Gem. v.m. 9.30, n.m. 2 en 's-av. 6 uur leesdienst. Veilingberichten van Woensdag 16 Oct. 1946. Dubb. Princessen f 39-f 50; Bloemkool f 4-f 23; Druiven f 98-f 142; Tomaten f 38-f 41Witte kool f 3,80-f 4,20; Peen f 5,90; Rode kool f 13-f 15,40; Savoye kool f 3,90—f 5,10Knolselderij f 18—f 19; Spruiten f 39-f 57; Pronkbonen f 44-f 48; Sla f 4,10- f 4,20; Andijvie f 1,70-f 4; Bospeen f 17,60- f 18,20. Verhalen uit de bezettingstijd HITLER ALS SCHOOLOPZIENER Hitier inspecteert een school. Hitier stelt veel belang in de jeugd, omdat hij het van de jeugd moet hebben. Dat zijn de toekom stige soldaten van den führer! Ze zitten met hun armen over elkander en ze kijken naar den man in de grauwe uniform. De belangstelling is wederkeerig. De jeugd stelt belang in Hitler, want de jeugd ver gaapt zich nu eenmaal aan alles wat vreemd is en vreemd doet. De jeugd is niet wijzer. De oogen van den führer gaan langs de aandachtige rijen. Hij knikt goedkeurend. Ei- komt een glimlach van gerustheid op het gezicht van den onderwijzer. De führer is tevreden! De onderwijzer is te vroeg gerust geweest. Er komen plotseling dreigende rimpels boven de oogen van den dictator. En zijn stem vraagt barsch: „Wat is dat nou?! Een gn ous in de klas!" De smous zit heelemaal achteraan. Met de slimheid, zijn ras eigen, heeft hij al begrepen, dat hij het is, die de toorn van den geuniformden schoolopziener heeft op gewekt. Waarom dat zoo is kan het ventje natuurlijk niet begrijpen. Hij kan nog niet weten, dat sommige lage zielen iets moeten hebben om te vervolgen en te verdrukken. Het vervolgde jongetje slaat zijn oogen angstig neer. „Een smous in de klas?!" vraagt Hitier. De onderwijzer knikt en de smous kijkt even op naar de meester, maar die ziet hem niet, die staat onderdanig voor den heer- scher aller Duitschers. „Dat is in strijd met de Jodenwetten," zegt Hitier. „Hoe komt dat zoo, mijnheer?" Zijn stem ruziezoekt, alsof hij voor de radio spreekt. „Omdat het zoo'n heel bijzonder joodje is," antwoordt de onderwijzer bevend, „zoo'n echt bijzonder joodje. Hij is ver bazend verstandig. Niewaar, Sam. Kom es even voor de klas. Sam komt aarzelend uit de bank. Hij veegt met z'n hand langs z'n groote neus, een erfstuk van verre voorvaderen. „Ja, m'nheer." „Ik heb tegen deze m'nheer gezegd, dat je zoo'n goochem joodje bent, en nu moet je eens laten zien, dat ik de waarheid ge sproken heb. Mijnheer zal je een paar vragen stellen Hitier krijgt interesse voor het geval. Even kijken de bruine oogen van het joden jongetje in z'n gezicht. „Heet jij Sam?" „Ja..." Nauwelijks verstaanbaar. „Dan denk ik wel, dat je weet, wie ik ben?" „Denk ik ook Wel. „Laat es hooren!" Hitier buigt zich voor over om te verstaan. „Een S.A." „Hm, ja... goed, goed... Een S.A.' goed.En vertel me nou es: Het Duitsche rijk is in oorlog, dat weet je toch zeker, hé? Met Engeland, met Amerika..." Sam staat te knikken, dat hij dat alles Weet. „Ben jij je tong verloren?" Sam schudt van nee en Hitier gromt. „Praat dan es Wat duidelijker, zoodat heel de klas het hooren kan. En de onderwijzer heeft me gezegd, dat jij zoo'n verstandig joodje bent, maar dan mag jij voortaan Wel eens met twee woorden gaan sprekeift Nah, vertel jij me nou eens wie volgens jou meening de oorlog zal Winnen..." De onderwijzer heft vermanend zijn vin ger in de hoogte. „Duidelijk en met twee woorden spreken, Sam." En Hitier herhaalt zijn vraag dringend, alsof Sam een profetic gaat doen:-„Wie zal de oorlog winnen, joodje?" Het antwoord is voor heel de klas ver staanbaar: „U, S.A 15/2 '41. TWEE JONGE POESJES ZIJN NAAR HITLER EN GÖRING GENOEMD Göring houdt van den boer en van het platteland. Hij kan zoo minzaam met de boeren omgaan en met de boerinnen. Het is een lust om hem gade te slaan en hem alles te zien afneuzen wat er op een boerde rij zooal te kijken valt. Zelfs de kraamkamer van de poes is het bezichtigen voiff hem Waard. „Ach, Wat een lieve diertjes". De poesenmoeder likt de twee katjes van top tot teen. „Ja", zegt de boerin, „dit beestje heet Hitier en dit heet Göring". Ze lacht met haar liefsten glimlach. Göring is door deze naamgeving zoo vereerd, dat hij er melding van maakt aan zijn führer. „Bij gelegenheid moet je d'r es aanloope, 't is Werkelijk aardig om te zien. En zoo'n vriendelijke boerin"... Hitier belooft het. Als hij veertien dagen later in de buurt van de boerderij komt laat hij zich door de boerin de jonge poesjes toonen. Hij is incognito. De boerin is eigenlijk maar weinig ingenomen met het bezoek van den vreemden snoeshaan, die naar een paar kleine katten komt kijken, want het is vandaag waschdag. „Dit hier", zegt de boerin, „is Churchil en dit hier is genoemd naar Chamberlain". „Watte?", vraagt Hitler, „en verleden week was hier een mijnheer en daar vertelde je tegen, dat het ééne katje Hitier en het andere katje Göring heette! Hoe zit datI" De boerin bekent: „Dat is zoo, m'n heer, maar toen waren de beestjes d'r oogjes nog niet open!" (Wordt vervolg).

Opbouw | 1946 | | pagina 6