OPBOUW .eü item's Tragisch ongeluk No. 45. 18 October 1946 TWEEDE BLAD Leidersvergadering met doodeiijken afloop te Melissant Tb'liïrtiono- RATTEKRUXD Aanstelling^ en Ontslagvergunnigen van de Bond van Ned. Herv. Knapenverenigingen op G.G. De middagvergadering of Jubileum vergadering. Precies 2 uur opende de voorzitter der Jubileumcommissie de heer M. P. Tichelaar, deze vergadering. In zijn openingswoord heette hij allen welkom en dankte allen namens 't Hoofdbestuur om met en voor elkaar dit jubileum te gedenken. Wij zijn nu degenen die de jeugd moeten onderwijzen in de Vreze des Heren en dit moet uitge dragen worden op alle terrein des levens. Dit is een zware opdracht. Uit ons zeiven kunnen we dat niet, evenals we nu niet kunnen uitdragen de dank om dit jubileum te vieren. Maar moge God ons daartoe de kracht schenken. Om ons heen is het streven naar eenheid en overbrugging. Maar laten wij hier bijeen zijn in ootmoed en dankbaarheid en onze eigen richting bewaren. Vervolgens heette hij de afgevaar digden van de andere Bonden, zowel geest verwanten als niet-geestverwanten hartelijk welkom, in 't bijzonder Ds. Batelaan, Di rector van den Geref. Zendingsbond. Verslag Bondssecretaris. Na dit openingswoord kreeg de Bonds secretaris, de heer C. Blokland, 't woord. Hij memoreerde het ontstaan en de groei van de Bond. In het begin was het tanend, vooral met het Knapenblad, dat in het 2e levensjaar van den Bond werd uitgegeven. In het 9e jaarverslag kunnen we eindelijk een batig slot hiervan vinden. Begon de Bond aanvankelijk met 29 verenigingen, na 6 jaar was dit pas 44. Na 7 jaar 42, na 8 jaar 57, na 16 jaar 85, een recordjaar. In 1940 brak de oorlog uit, wat het werk zeer be moeilijkte. De Bond werd niet verboden, maar alles was tanend. In 1945 gaven 60 ver. acte de présence. In enkele maanden groeide de Bond uit tot 118 ver. met plm. 3000 knapen. Door de oorlog hebben we elkaar zeer nodig gekregen. In 1943 was er 763,41 in kas. Dit geld heeft men toen omgezet in leidraden enz. opdat de bezetter dit geld niet zou inpikken; De kas was daar door echter leeg. 't Bondslied is eindelijk na een lijdensweg van 25 jaar voor elkaar gekomen. Van het bestuur hebben velen in die 25 jaar hun post verlaten, maar de voorzitter bleef, zodat het voor hem van daag ook een jubileum betekent. Er waren zelfs bestuursleden geweest, die nooit een vergadering hadden bezocht. Na dit verslag kwamen de ingekomen stukken ter tafel. Felicitaties van Ds. Ver meer te Utrecht. Van de Ned. Herv. Bond van Jong.Ver. op G.G. Van de Bond van Geref. J.V. Art. 31. Van de Bond van Chr. Geref. Knapen-Ver. Een telefonische felici tatie van de Ned. Herv. Meisjesbond. Jubileumrede van Ds. Batelaan. Hij%egon met allereerst dank te brengen aan Gód den Heere, want Hij is het toch waardoor we de knapen meegeven een vaste lijn in handelen, denken en spreken voor het moment dat ze hun plaats in het leven innemen. In de tweede plaats past een woord van dank aan de heren Noteboom en Blokland, die zo lang dit werk deden. Onze vreugde van deze dag is helaas be trekkelijk. We moeten de zaken zuiver stel len, want voordat de Bond werd opgericht, was er ook al werk in de Kerk der Neder landen ondeiide jeugd. Als dit onze instem ming had gehad dan zou de oprichting fout zijn geweest. Daarover is daarom ook droef heid. 't N.J.V. kunnen we niet volgen, want die verricht evangeliserend werk en sport en spel nemen een zeer voorname plaats in. Dit'gaat ten koste van 't enige nodige en daarom kunnen we in 't N.J.V. nooit de roeping vervullen die ons vertelt van dat enige nodige, beide in leven en sterven. 't Gaat bij de opvoeding niet om ónze inzichten maar het gaat om Gods wil, die Hij ten uitvoer gebracht wil zien. De taak van de Bond beperkt, begrenst zich daarom alleen tot de zorg voor de jeugd van de Ned- Herv. Kerk. Het werk kan en mag niets anders zijn dan hulp voor 'f gezin. De op dracht der Knapcnbond zij volgens Ps. 78 4: „Wij zullen het niet verbergen voor hunne kinderen, voor het navolgende ge slacht, vertellende de loffelijkheden dfcs Heeren en Zijne sterkheid en Zijne wonde ren, die Hij gedaan heeft". Doel van de Bond zij: Opvoedingsinsti tuut in voortzetting van het gezin, want wij willen onze kinderen vertellen de loffe lijkheden des Heeren en Zijn sterkte en Zijn wonderen die Hij gedaan heeft. Die taak is niet ten einde gekomen, maar er is juist veel werk onder onze jeugd- Waarom? Om dat de ontkerstening van ons volk zo groot is in deze na-oorlogse tijd, omdat het volk zover is afgedoold van Gods Woord en de paden der Vaderen. In Ps. 78 is er sprake van Vaders en kinderen. Er is weinig ware vroomheid der kerkse mensen. Er is maar 'een klein getal van mensen die God Werke lijk liefhebben. Hosea zei reeds: Er is geen trouw, maar zonde. Hoe komt dit? Wel, omdat in onze gezinnen niet meer beleefd wordt, wat Asaf ons voorhoudt. Er is zo weinig meer te bespeuren van getrouw schriftonderzoek. Het Woord luidt echter: „Onderzoekt de Schriften, want die zijn 't die van Mij getuigen. In de huiselijke kring is zoveel afwijking, zoveel vervlakking, t Gevolg hiervan is ontaarding. Wat kan het ons schelen, zegt dan de jeugd. Dit alles vindt zijn oorzaak, omdat er geen kennis meer is. Dus het huisgezin moet zijnop voedingsinstituut bij uitnemendheid. Waar is nóg of wéér die oude, trouwe huiselijke sfeer? Men kent het niet meer, dat Vader als een priester is. Nu is er, terwijl.we dit constateren, één gevaar en wel, dat de vereniging zich gaat stellen in de plaats van het huisgezin. Dat moet niet, want het huisgezin moet num mer één zijn. We moeten het gezin helpen de knapen op te voeden tot burgers, die steunpilaren zijn bij de wederopbouw van ons neergeslagen Vaderland. Alle werk moet bij alles zijnGods loflijkheid, Zijn wondermacht in 't volle licht te stellen. God heeft er recht op om Hem te dienen. Dan kan de Knapenbond meewerken aan de lofverheerlijking Gods, God liefhebbend boven alles. Dat is: heendragen van de jeugd naar 't kruis van Golgotha. Gods Woord moet daarom richtsnoer worden voor onze gezinsopvoeding, op school, ca- thechisatie en vereniging. De jeugd heen leiden tot God, opdat God mag worden grootgemaakt door die kinderen. Als eerste eis geldt dan: Hoe zijn wij Leiders? Zijn wij reeds zover, dan eerst bij onszelf begin nen en leven uit die van God ontvangen liefde. Ook wat nu op 't kerkelijk erf ge beurt, moeten de knapen weten, want wat weten ze daarvan als ze groot geworden zijn, dus de Leiders zullen hen moeten voor lichten. Hoe is Uw leven leiders, als ge gaat ter Vereniging? Hebben ze een houvast aan U, aan Uw gebed, aan Uw woord? Als ge het houdt naar 't heilig blad, dan zal het goed zijn. Dus nogmaals: Gods Woord richtsnoer. En zo door die opvoeding en leiding moeten de knapen straks Worden de kurken waarop Nederland drijven zal. Zij moeten 't worden, die pal zullen staan voor de ere Gods. Dan zal er weer hoop zijn voor de Kerk, voor 't Vaderland, voor 't Gezin. Een volk zonder kennis wordt uitgeroeid voor tijd en eeuwigheid. De heer Noteboom wordt gehuldigd. Hierna kreeg een der afgevaardigden van Dordrecht het woord, die in een geestige speech den heer Noteboom feliciteerde met zijn 25-jarig voorzitterschap. Als blijk van waardering werd hem een schilderstuk aan geboden, terwijl mevr. Noteboom bloemen kreeg. Als punt 5 stond op het programma: felicitaties afgevaardigden. Hiervan maak ten gebruik: de Geref. Bond, de Geref. Zendingsbond, Herv. Bond voor Inwen dige Zending op Geref. groridslag, de Ned. Herv. Zondagschoolbond en het N.J.V. De heer Noteboom dankte alle afgevaar digden voof hun vriendelijke woorden. De heer Leonard nam vervolgens 't woord om Ds. Batclaan de collecte der Jongens dagen te Huizen gehouden, groot 114,09, over te dragen. Slotwoord. Deze Jubileumdag werd gesloten door een kort woord van Ds. Harkema. Hij me moreerde dat wij hier samengekomen Waren om te jubelen, om te zien wat We zijn. Is dat het echte? Neen'. We zijn hier nl. om te gedenken. En dan rijst in ons de vraag: Hebben we werkelijk iets betekend? Voor de jeugd? Voor de gezondmaking van ons volk, voor de opheffing van de Kerk uit haar band? Dan kan 't slechts zijn: groot maken van de genade Gods. Als we zien wat God gedaan heeft, ondanks onze zon den, dan kunnen v/e jubelen vanwege de grote daden Gods. Zullen we over 25 jaar wat betekend hebben voor 't Koninkrijk Gods. Wij zijn uit onszelf zo moede, zo mat en toch zijn we hier gekomen om God te loven. Dat moet ons doel zijn. God alleen de eer. Laten we dan zien dat Jezus Cnristus ons in Gods Woord getekend wordt. Die met innerlijke ontferming bewogen was, juist over die moeden en matten. Wanneer Israël voor de Rode Zee staat en geen uitweg meer ziet voor de naderende Egyptenaren, komt toch het bevel: „Zeg dat ze voorttrekken". En daarom geldt ook voor ons: De verheffing van de Naam Gods met de vernieuwing der opdracht: Zie niet op uzelf, maar zeg dat ze voorttrekken. Na dit slotwoord liet Ds. Harkema' Ps. 89 8 zingen en ging voor in dankgebed. Woensdagmorgen verloor een vrachtauto komend uit de richting van Stellendam op de hoek bij het tram-station een aanmerke lijke hoeveelheid vis, waardoor op die plaats het wegdek spiegelglad werd. Toen de heer P. Vroegindeweij een poosje later met zijn vrachtauto, komend uit de richting van Dirksiand. op de bocht bij het .tram-station wilde afremmen gleed de wagen op de vettige massa zodanig, dat deze een slag rondtolde waardoor de achter kant van de auto tegen het hek aan de andere zijde van de weg sloeg, waarop het 7-jarige zoontje van den heer C. Stolk Was gezeten. Het jongetje werd ernstig gewond en is in het Ziekenhuis te Dirksiand aan de gevolgen overleden. MIDDELHARNIS - TEL. 11 Eindelijk Verkrijgbaar Zo mogelijk stevige verpakking, niet van voedingsmiddelen afkomstig, meebrengen Nu de rechters meer en meer ernst gaan maken, met het nemen van maatregelen tegen arbeiders, die zonder .goedvinden van den werkgever en tegen Werkgevers, die zonder goedvinden van den Werknemer de arbeidsverhoudingen verbreken is'er alle aanleiding, nader stil te staan bij deze materie. In het verleden was de toestand zoo, dat de Werkgevers ontslag konden verleenen aan hun arbeiders en de laatsten konden wegblijven, zonder dat dit aanleiding kon geven tot strafvervolging. Recht bestond er niet en het is wel eens zoo uitgedrukt, dat Wanneer een werkgever een arbeider had met „blauwe oogen" en hij wenschte er een met „bruine oogen" dientengevolge ontslag mogelijk was. Met andere Woorden er was bij geen der partijen een rechts grond voor noodig. Goede sociale verhoudingen eischen de aanwezigheid van geldige rede voor be ëindiging der arbeidsverhouding. Dit is bescherming van den arbeider, maar ook bescherming van het bedrijfsleven. Reeds voor de bezetting was het te zien, dat dit arbeidsrecht komen moest en komen zou. Wie het pleit voert voor den bedrijfs- vrede, verbonden aan door werkgevers en Werknemers afgesloten collectieve arbeids overeenkomsten moet toejuichen eiken maatregel, die voor alle bedrijfsgenooten zekerheid schenkt. Nu door samenwerking van arbeiders en werknemers er algemeene richtlijnen Wor den vastgesteld voor de sociale verhoudin gen in talrijke bedrijven heeft het verande ren van werkgever niet veel zin meer, tenzij men er de voorkeur aangeeft het recht op te offeren aan een wilde prijsopdrijving, waar van ieder zegt, dat het mis moet loopen. De Chr. sociale bonden, die den klassen strijd immer verwierpen en waartoe thans ook de moderne bonden reeds theoretisch hebben besloten, hebben ook in dit opzicht de marschroute voor het sociale leven- aan gegeven. Het verleenen van ontslag is geregeld in het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen 5 Oct. '45, welk besluit in afwachting van een Wettelijke regeling thans geldend is. Eerst wordt geregeld de verplichting tot het door de oude werkgevers terug nemen van alle Werknemers, die door toedoen van den bezetter hun dienstverband moesten onderbreken en nu recht kregen bij hun ouden werkgever weer in dienst te treden. In artikel 6 wordt bepaald, dat het den werkgever en den werknemer verboden is, zonder toestemming van den Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau de arbeias- verhouding te beeindigen. Het tweede lid somt een aantal gevallen op, waarin de vergunning niet noodig is. De belangrijkste is deze wanneer de beëindiging geschiedt met wederzijdsch goedvinden. De arbeider zal dus steeds aan zijn nieuwen werkgever een schriftelijk bewijs moeten overleggen, dat zijn vorigen werkgever met de verande ring accoord gaat of een vergunning van den Directeur van het Arbeidsbureau moeten toonen. Bij verschil van meening is de laatste steeds verplicht de beide partijen te hooren alsmede de Commissie van advies, die bestaat uit werkgevers en werknemers. Daardoor is een waarborg geschapen, dat Willekeur niet zal plaats hebben doch dat er werkelijk recht plaats vindt. De strafbepalingen geven naast gevange nisstraf van twee maanden de mogelijkheid tot het opleggen van een geldboete van drie honderd t-ot duizend gulden. Op grond van ditzelfde besluit zijn thans ook een tweetal beschikkingen gekomen met dezelfde strafmaat, nl. voor de bouwbedrij ven en de textiel en IederverWerkende bedrijven. Daarin is bepaald, dat voor het aannemen van arbeiders steeds vergunning noodig is van het Arbeidsbureau. De bedoe ling daarvan is een geheel andere, nl. het zooveel mogelijk distribueeren van de beschikbare krachten. Uit de bladen is reeds gebleken, dat de rechters over zijn gegaan tot het opleggen van gevangenisstraf, indien men niet tot zijn ouden werkgever terugkeert en daar ook zijn arbeid naar" behooren verricht. De straffen zijn zwaar, maar beteekenen niets voor hen, die ook in het bedrijfsleven de sociale gerechtigheid voorstaan. Wij moeten voorstaan goede loon en ander sociale voorwaarden, daarnaast heeft het bedrijfsleven dan recht om bij nakoming van goede voorwaarden staat te kunnen maken op het in dienst zijnde personeel. Meer en meer zal het personeel voor het eigen bedrijf moeten gaan voelen. Dan wordt de arbeider verheven boven de machi ne, die men al naar goeddunken gebruiken of niet gebruiken kan, doch iemand, die naar Gods bestel mede verantwoordelijk is Voor het sociale en economische leven. Daarom is de naleving van het besluit Arbeidsverhoudingen een belangrijke schre de op den weg naar goede bedrijfsverhou- dingen. Niet om de straf, doch om het volksbe lang dienen werkgevers en werknemers dit besluit na te komen. SPREUK VAN DE WEEK Temidden van een gezelschap, waarin men niet thuis behoort, voelt men zich eenzaam.

Opbouw | 1946 | | pagina 5