Landbouw Veevoedernormen voor de periode van 27 October tot 23 November 1946* Gemengde Berichten - Abonneert II op dit blad! VOOR DE KINDEREN en mij is gebleken dat er meer en meer de behoefte wordt gevoeld ook onder de Open bare onderwijzers om Bijbelse kennis op de scholen te brengen. Het kind behoeft niet opnieuw met het badwater te worden weg gegooid. Bij 10.000 en komt gelukkig een andere behoefte naar voren. Dhr. Blok: Uw persoonlijke visie wordt gebruikt tegen een grote minderheid. De school die er was om'de kinderen spelender wijs te leren wordt nu met andere geesten overgoten. Voorz.: Het is slechts de continuering van een* oude situatie. We hebben hier een commissie van schooltoezicht van verschil lende bevolkingsgroepen Dhr. Blok is hiervan nog niet zo zeker, hij wil duidelijk vastgelegd welk onderwijs er wordt gegeven. Voorz.: Ik weet niet of de Raad het anders riet, maar het gaat hier om het belang van de jeugd. Blok: De Raad mag het karakter van de school niet aantasten. Voorz.: U hebt een ouderwets begrip van de openbare school. Ik ben als burgm. ver antwoordelijk voor deze problemen. Dhr. Knape vindt de redenering van dhr. Blok onjuist. De kinderen leren goed daar gaat het om. Dhr. Blok: Er Wordt om de zaak heen gedraaid. Met een hamerklop beschouwt de Voorz. deze zaak als afgedaan. Nadat in besloten zitting het voorstel tot aanstelling van een opzichter-tekenaar Ier assistentie van de gemeente-opzichter besproken en aangenomen, wordt dhr. v. d. Stad met meerderheid van stemmen liervoor benoemd. Hierna gaat de Raad, liteen. niet anders dan min of meer remmend werken. En daar komt nog een factor van phychologischen aard bij. Tenslotte is ook de „zoute" boer, zelfstandig, verantwoor delijk bedrijfsleider. Er kunnen omstandig heden zijn, die een iets wegnemen van die zelfstandigheid veroorloven; deze periode mag echter nimmer langer duren, dan strikt noodzakelijk. Voor zoover het bouwland nog niet ontzilt is, loopt dit proces dezen winter af. Daarmede kan de „zoute" boer zich geheel richten op het herstel van Je struc tuur, zoowel bij de behandeling van zijn grond zelf als bij de keuze der gewassen. De structuur vormt een tastbaar begrip; hij kan haar ter plaatse beoordeelen. Dankbaar zal hij hierbij een leidraad om trent de bemesting en de keuze der gewas sen aanvaarden. In de navolgende reeks artikeltjes hopen wij hem een dergelijke leidraad te verschaffen. Niettemin zal de „zoute" boer volgend voorjaar de behoefte gevoelen deze of gene mogelijkheid op dit of dat perceel nog eens te bepraten. Hij raadplege dan den assistent in zijn omge ving, die uiteraard in ruime mate plaatselijk ervaring opdoet en hem menig goede wenk kan geven. De rijkstandbouwconsulent voor Noord-Zee land en Goeree en Overflakkee, Ir. C. W. C. v. Beekom. HET „ZOUTE" BEDRIJF; BEMESTING EN BOUWPLAN Ter inleiding Het ligt in mijn bedoeling, bij de behande- ing van het „zoute" bedrijf, die in alge- neenen zin bekend mag worden veronder- iteld, dieper in te gaan op zijn bemesting 31 bouwplan. Vorig jaar geschiedde de worlichting aan de hand van bouwplannen ie „zoute" boer maakte zijn wenschen (enbaar door middel van het hem daartoe i'erstrekte bouwplan, na zoowel schriftelijk lis mondeling eerst omtrent de mogelijk- ïeden, die de verschillende gewassen hem loden, te zijn ingelicht. Wij van onzen kant :oetsten het bouwplan op de uitzonderlijke imstandigheden, waaronder het bedrijf was romen te verkeeren. Op deze wijze zijn in (orten tijd meer dan 6000 bedrijven be- landeld. Verheugend is het daarbij te mo len constateeren, dat de deelname aan lezen Wel zeer bijzonderen vorm van foorlichting algemeen is geweest. Ja, zelfs nag ik opmerken, dat zich hieraan geen ledrijf van eenige beteekenis heeft ont rokken. Men zou dan ook tot de opvatting [tinnen neigen, voor den volgenden oogst eenzelfde wijze te Werk te gaan. Toch nenen Wij, dat dit niet noodig, zelfs niet [ewensctd zou zijn. Verleden najaar en dit oorjaar immers, stond men en dan laat daarbij Thoien en St.-Philipsland even miten beschouwing, algemeen voor de ;roote vraag: „Hoe nu behandelen, wat nu elen!" Er was behoefte aan een duidelijk itgesproken en vergaande leiding bij de «handeling en betefing van het „zoute" «drijf. De „zoute" boer had geen eigen rvaring, terwijl, het verloop van het ntziltingsproces als een onzichtbare drei- ng bij voortduring zijn plannen kon door- ruisen. Thans zijn de omstandigheden eds ver gewijzigd- De „zoute" boer heeft en oogstjaar ervaring opgedaan. Hij heeft laarbij op practijk- en proefvelden met igen oogén de doelmatigheid van een ppervlakkige grondbewerking en een goed tgevoerde gipsbehandeling waargenomen. Ie behandeling van het „zoute" bedrijf is tn levendig onderwerp van onderlinge iscussie gewordenkortom het gevoel an onzekerheid, dat vrijwel de houding an allen kenmerkte, is verdwenen. De zoute" boer ziet duidelijk de weg, waar- ngs hij verder moet gaan om tot een spoe- g, volledig herstel van zijn bedrijf te ïraken. Naar mijn gevoelen dient dan ook Hes, dat eenigszins remmend kon werken P de ontplooiing van eigen activiteit ihterWege te blijven. Hoe goed ook be leid en hoe snel en accuraat overigens thandeld, gecentraliseerde leiding bij een iterne aangelegenheid in de bedrijfsvoering an een beteekenis als het bouwplan, kan Het Bedrijfschap voor Veevoeder heeft bepaald, dat voor de periode van 27 Oct. tot 23 Nov. 1946 voedertoewijzingen in het algemeen slechts worden verstrekt voor dieren, welke worden aangehouden op bedrijven met minder dan 4 ha. bouwland. Deze beperkende bepaling geldt niet voor: a. melk- en kalfkoeien, waarvoor zonder uitzondering voeder wordt toegewe zen; b. contractvarkens, aanwezig op bedrij ven met minder dan 7 ha. cultuur grond; c. pluimvee van geregistreerden, die een kuikenbon voor 200 stuks heb ben ontvangen. De voedertoewijzingen worden gebaseerd op de registratie van 13 October 1946. RundveeVoor kalveren wordt geen voe der toegewezen. Daarentegen geldt per melk- en kalfkoe een norm van 25 kg. (of van 15 kg. indien het bedrijf uit 4 ha. of meer bouwland bestaat). De normen voor stieren zijn niet gewijzigd. PaardenBehoudens voor landbouwWerk- paarden, waarvoor geen meng voeder zal Worden toegewezen, zijn alle normen practisch gelijk aan die van de voorafgaande periode. VarkensVoor fokvarkens geldt een norm van 40 tot 50 kg. Ten behoeve van mestcon tract varkens wordt voeder toegewezen, indien deze aan het Vee- en Vleeschaan- koopbureau zijn afgeleverd. Er Wordt max. 250 kg. per geleverd varken verstrekt. In bepaalde gevallen o.a. Wanneer voor het eerst één of meer leveringscon tracten worden afgesloten, kan een voorschot voedertoewijzing van 100 kg. per te contracteeren varken Worden ontvangen. GeitenDe normen voor geiten zijn vastgesteld voor 12 weken. Het rantsoen moet toereiken tot 18 Januari 1947 en bedraagt voor melkgeiten 20 kg. voor dekbokken en waardevolle dek- bokjes 50 kg. Pluimvee: Hiervoor blijven de normen gehandhaafd. De mogelijkheid om mengvoeder te ver krijgen in ruil voor het leveren van rogge en/of haver boven den aanslag, welke voor deze granen is opgelegd, zal spoedig worden opengesteld en wel ten behoeve van melk-en kalfkoeien en enkele groepen van pluimvee, mits beide diersoorten op bedrijven met 4 ha. of meer bouwland Worden aangehou den. Voor het verkrijgen van volledige in lichtingen op het gebied van de voeder- toewijzingen kunnen de veehouders zich tot hun P.B.H. wenden. DE VERKOOP VAN LAND- EN TUINBOUWWERKTUIGEN Teneinde de misverstanden ten aanzien van den verkoop van land- en tuinbouW- werktuigen Weg te nemen, volgt hieronder een opgave van die Werktuigen, Waarvoor bij aflevering aankoopvergunningerf' ver- eischt zijn. Een bereidverklaring van een leverancier en een aankoopvergunning zijn noodig voor: aardappelpootinachinesaardappelstoo- mers; giervaten en gierpompen; aard- appelsproeimachines (niet gecombineerde motorsproeiers); veevoederstoomers; zaai- machines; veevoederkookpotten en aard- appelrooimachines. Op aankoopvergunning, onder goedkeu ring van het Bureau Grondstoffen van de Directie van de Voedselvoorziening, zijn verkrijgbaar: dorschmachines; persen (touw en draad); graanmaaier zelfbinders; land- bouwtractoren; Iandbouwwagens; fruit- sproeimachines (behalve rugsproeiers) ;stroo- binders en kruiwagens, speciaal voor ar beid in den tuinbouw. Krachtwerktuigen voorden tuinbouw, op minder dan vier wielen zijn vrij. VEEL LEVEN OM NIETS Een telefoonjuffrouw in Milwaukee belde zenuwachtig de politie op, en meldde, dat op een bepaald adres de- telefoon van de haak hing en dat zij „een zware ademhaling hoorde, als van iemand, die in doodsnood verkeerde". De politie spoedde zich naar het aange geven adres - en ontdekte, dat de telefoon in een schuur hing, en dat de zware adem haling die van een paard was, dat naast de hoorn zijn haver naar binnen werkte. EEN „GEWICHTIG" LUCHTREIZIGER Ingenieurs van de Western Airlines moesten worden geraadpleegd, toen de beroepsworstelaar Maurice Levy, die onge veer 286 kilogram Weegt, besloot van Denver naar Grand Junction in Colorado, te vliegen. Volgens een employé der maatschappij was het antwoord der ingenieurs: „Zet hem voor in het toestel, neemt de leuning van een stoel weg, zoodat hij op twee stoelen kan zitten en schaf een extra wijde reddings gordel voor hem aan". HOOPVOL Ondanks moeilijkheden, ondanks mate riaal-schaarste, ondanks gebrek aan arbei ders-krachten, zijn er toch in 1946, 13,000 Woningen gebouwd. In 1947 zullen er ruim 25.000 gebouwd worden, daarenboven dan nog de prefabri- caten Woningen en een aantal die we nog met Oostenrijk voor andere artikelen zullen ruilen. AFRIKA TREKT HEM De Heer H. P. C. de Haan, die tijdens de bezetting tezamen met een aantal Flakkese jongens, distributie-kantoren overviel en andere sabotagedaden pleegde, is een Afrikareiziger die reeds op een behoorlijke staat van dienst kan bogen. Naar het zwarte werelddeel Afrika gaat kennelijk zijn bij zondere belangstelling uit, hij maakte in de voor-oorlogse jaren enige kunstreizen en een onderzoekingstocht naar de Centrale Sahara en de Soedan, Welke destijds nogal de aandacht trokken en waarop avontuur ruimschoots zijn deel is geweest. Na de bevrijding gaf hij gratis voorstellingen voor de militairen van zijn in Afrika opgenomen Woestijn-film. J.l. Maandag is deze koene reiziger op nieuw naar de overkant van de Middelandse Zee vertrokken, voornamelijk voor bouw technische doeleinden. Hallo, nichten en neven van de Opbouw In de vorige raadsels is een drukfout geslopen. In raadsel VI stond (de laatste twee regels). Met en daar voert de vrouw de staf. Dat moet zijn, met eu daar voert de vrouw de staf. Dit wordt niet voor fout gerekend. Oplossing raadsel V: Oord. Poort. Boord. Omboord. Uitgeboord. Woord. De eerste letters vormen samen het woord OPBOUW. Oplossing raadsel VI: Kuiken. Koken. Kaken. Kijken. Keuken. En nu de laatste raadsels. Houdt vol, hoor! Raadsel VII: 4. 10. 9. jongensnaam. 18. 5. 6. ander Woord voor rad- 12. 7. jongensnaam. 4. 5. 6. 7. dragen de soldaten. 4. 10. 3. 7. is de stengel, Waaraan de tarwenaar groeit. 4. 5. 9. jonge kip. Het geheel bestaat uit 10 letters en is een zeer hooggeplaatst persoon. Raadsel VIII: Van welke bloedverwanten (familieleden) Vooruit of achteruit geschreven, Kan men volkomen zeggen, Zij zijn dezelfde gebleven? En nu het vervolg en slot van het ver haal: Van twee ontevreden mensen. Jullie weten misschien nog wel, dat die twee mensen bij elkaar op de bank zaten en almaar mopperden. Toen kwam er ineens een mannetje boven de grond- ('t Was maar een droom, hoor!). Tante MAR. Van twee ontevreden mensen (vervolg) Ja, dat ventje, dat daar uit de grond komt, begint nog te praten ook. Hoor toch, wat hij zegt: „Ik heb wel gehoord, wat jullie daar zeiden tegen elkaar. Jullie zouden zo graag iets wensen, iets wensen, wat uit zou komen. Goed, jullie mogen drie wensen doen, en zogauw als je ze gezegd zult hebben, zullen ze gebeuren ook." Weg, is het mannetje weer in de grond. De oude man kijkt eens naar zijn oude vrouw. Wat vreemd, toch, o, wat vreemd. Maar nu, ja, nu zal alles nog eens mooi en goed worden. „Ja, nu moeten we zorgen, dat we heel goede en mooie wensen doen" zegt de man, „O, dan zal ik 't wel doen, ik kan het veel beter dan jij", zegt de vrouw. „Nee, ik zal het doen", zegt de man. Daar gaan ze warempel weer met elkaar kijven. AI harderen harder. Boos, vreselijk boos worden ze. Opeens wordt de vrouw het zat en ze zegt: „Ik wou maar, dat jij daarginds in die kersenboom zat. Eén twee, hoepla, daar vliegt de man door de lucht en hoog en droog zit hij daar in de kersenboom. Maar kijk, o, kijk eens, de takken gaan zomaar bewegen en ze krommen zich, omr de man heen. Hij wringt en trekt. O, neen, hij kan er niet uit. Hij zit daar gevangen. De man Wordt kwaad, zo vreselijk kwaad, dat hij zegt: „Lelijkerd, ik wou maar, dat jij boven op het dak terecht kwam." Eén, twee, wip 1 De vrouw vliegt boven op het dak. Daar zitten ze nu, alletwee, de man in de kersenboom, de vrouw op het dak. Geen van beiden, kunnen ze naar beneden komen, 't Is verschrikkelijk. Twee wensen hebben ze al gedaan en ze zijn uitgekomen ook. Nu, kunnen ze er nog maar één doen. „Vrouw", roept de man, „wat zullen We nu nog wensen?" „O", roept de vrouw, „laten we maar wensen, dat we allebei weer loskomen". Daar vliegen opeens de man en de vrouw samen door de lucht. Hup! ze zitten weer op de bank. Voor hen, dair, vlak voor hen komt weer dat mannetje boven de grond en het zegt; Wees tevreden met hetgeen gij hebt. Dwaze en ondankbre mensen, zoeken hun geluk in wensen.

Opbouw | 1946 | | pagina 3