Raadsvergadering te Sommelsdijk Een uitgebreide agenda, een vlotte afwerking en een interessant slot. Landboi ben de Wachtmeester H. den Buer en Veldwachter O. Dorrestein, beiden behoren de tot gemelde Groep, onmiddellijk een onderzoek ingesteld, waarbij deze ter plaatse voornoemd, een Engels vliegenier, die in het bezit was van een volledige parachute, gevangen namen en overbrachten naar het Groepsbureau alhier. Deze vliegenier is, na kennisgeving aan den Ortskommandant te Delft, op diens last doorgegeven aan de Feldgendarmerie aldaar. Daar inmiddels door het Hoofd van de Luchtbeschermings dienst te Wateringen bericht was ontvangen van het vinden van een tweede parachute, is door het personeel dezer Groep onmiddel lijk een onderzoek ingesteld. Met behulp van de Duitse instanties zijn, daar deze vliegenier spoorloos was, verschillende wo ningen doorzocht en de gehele omgeving afgezocht, doch zonder resultaat. De tweede vlieger, welke spoorloos ver dwenen was, Was namelijk terecht gekomen in de tuin van een N.S.B.-er, een zekere Niekerk, welke hem verborgen heeft ge houden en hem tenslotte heeft helpen ont snappen! Tenslotte nog het volgende briefje: „17 April 1944. Ter voldoening aan uw schrijven d.d. 15 April 1944 nó. 58G Alg. onderwerp als in margine (optreden tegen a-sociale elementen) heb ik de eer u beleefd te berich ten, dat het personeel mijner o.h. Groep voor zover mogelijk, steeds krachtig en verbaliserend optreedt tegen a-sociale ele menten. Verschillende dezer elementen zijn bereids aan de Duitse S.D. en Nederlandse Justitie overgegeven." „De Ochtendpost" is een blad, dat een behoorlijk aantal lezers heeft. De beschuldi gingen, die de hoofd-redacteur van dit blad neerschrijft, werpen dientengevolge een grote blaam op het politiecorps. Daarom is het noodzakelijk, dat door de bevoegde instanties een nauwkeurig onderzoek inge steld wordt. Het gaat om de prestige van de politie. Blijken de beschuldigingen van „De Ochtendpost" onjuist, dan dienen tegen dit blad afdoende maatregelen genomen te Worden. Zijn ze juist, dan dienen maatrege len genomen te worden tegen den beschul digde. Het kan niet gedoogd worden, dat de goede politiemensen delen in de blaam, die dergelijke figuren op het corps werpen. Het gezag van het politiecorps Wordt ondermijnd. OBSERVATOR. Voor een voltallige Raad opent de Voorz. Burgm. Rijnders deze raadsvergadering met gebed. De notulen die ter inzage hebben gelegen worden onveranderd vastgesteld. Een groot aantal ingekomen stukken wordt in record tempo door genomen. Hieronder is o.a. de mededeling, dat goedkeuring is verkregen tot aankoop van een ambtswoning aan de Stationsweg. Voor het uitbaggeren der haven, vraagt B. W. een aanvullingscrediet van 385. Geen bezwaren hiertegen. Aan I. Geelhoed zal op zijn verzoek eervol ontslag worden verleend, als secretaris der gemeente. Alleen dhr. Blok zou dit eervol eraf willen zien. Eveneens zal voornoemde persoon eervol ontslag verleend worden als Ambtenaar van den burgerlijken stand. Ook de vaststelling pensioengrondslagen wordt aangenomen. T. a. v. de straatreiniging in de buurt schap Kralingen wil B. W. een overeen komst, sluiten met Melissant, die neerkomt op een betaling van 5,per week. Accoord bevonden. In de vacature Lid Commissie Beheer Gasfabriek wordt dhr. Mijs met meerder heid van stemmen benoemd. Deze neemt de benoeming aan. Vaststelling rekening Gasfabriek van 1942 en 1943. Hierop aansluitend begroting Gasfabriek 1947. Dhr. Blok heeft de begroting vreemd bevonden. Hij heeft niet kunnen bespeuren op Welke motieven de gascommissie een nieuwe oven heeft laten bouwen. Hij zou graag willen weten, hoe de zaak precies zat. De Voorz. antwoordt-dat een en ander reeds de aandacht van B. W. heeft gehad. De nieuw-bouw is gebeurd in de tijd dat de Raad in rust Was. B. W. heeft gevraagd aan den Directeur om een resumé. D(t zal binnenkort Worden overgelegd. Dhr. Blok: Ik vind dit het paard achter de wagen spannen. Voorz.: Het college heeft toen over de nieuw-bouw beslist. Dhr. Blok: Ik ben niet bevredigd met het antwoord. Het gehele beleid ligt in de begroting slechts in enkele zinnetjes. Voorz.: B. W. voelt dat ook aan en daarom is juist een resumé aan den Dir. v/d Gasfabriek gevraagd. We krijgen ook met de gehele Raad een excursie naar de fabriek, zodat alles persoonlijk bekeken kan worden. Dhr. Hoogmoed vraagt of het juist is dat levering door een raadslid is gedaan. Voorz.: Dit zal ik onderzoeken. Voor Mej. de Groot, helpster aan de Openbare Lagere School wordt een jaar wedde van 1,400 genoteerd; tot dat een bevoegde leerkracht komt. B. W. stelt voorts voor om de gelden in verband met opdracht kascontrole, enz. vereniging ter bevordering van de ver krijging van onroerend goed door landar beiders „Sommelsdijk", de Woningbouw vereniging „Sommelsdijk" en het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis voortaan in zijn geheel te laten verifiëren door een desbe treffend Bureau voor Nederl.-gemeenten. Dit zal 160 per jaar kosten. De landarb. vereniging blijft een bijdrage van 12,50 leveren. Aldus wordt besloten. Van de Centrale Keukens komt ten laste van Sommelsdijk nog een staartje achter aan van 156,20. Ook dit is voor de Heren fiat. Nieuwe brandkranen, en een sdhuifladder zijn nodig voor de brandweer. De Raad kan zich hiermee verenigen. Dhr. Hoogmoed stelt daarop een interne vraag over het brandweerpersoneel. De Voorz. moet deze vraag onbeantwoord laten omdat hij niet van' de agenda wil afwijken. De woningen van de heren Snelleman en Knape zullen voor rekening van Gem. Sommelsdijk telefonisch aangesloten worden Voorstel oké. Als lid van de Commissie van Toezicht op de bewaarschool wordt met tien tegen een stem Mevr. Groeneveld-Russé gekozen. Besloten wordt de onderhandse aanbe steding van het rijden met de lijkkoets op 8,per persoon te stellen. Voor een met twee paarden bespannen koets wil B. W. 2,50 per uur betalen, met 1 paard ƒ.1,50 per uur. Voor de resp. schoonmaaksters aan de O.L.-School en de Bewaarschool zijn nieuwe instructies vastgelegd. Ook dit heeft de goedkeuring van de Raad. Deze moeten nauwgezet worden nageleefd, merkt dhr. Boogert op, hetwelk de Voorz. beaamt. WEER IN HET GRAS Pe destijds aangenomen verordening betreffende het zitten in het gras door pers. van beiderlei kunne is door Ged. Staten niet zonder meer goedgekeurd. In verband hiermee wordt een wijziging voorgesteld om gehuwden en broers en zusters buiten dit verbod te houden. Dhr. Blok stelde voor om deze verorde ning geheel te doen vervallen, welk voorstel door enkele leden werd gesteund en bij stemming met 6 tegen 5 stemmen wordt aangenomen. De begrafenisrechten zullen in Sommelsdijk met 25% worden verhoogd. Dhr. Blok zou graag een definiëring zien van de onderhoudso vereen komst. De Voorz. laat hierop zoveel blijken, als dat de graven veel beter zullen worden onderhouden als tot nu toe is geschied. Dan wat betreft het heffen van de ver makelijkheidsbelasting. Alles is nog niet precies becijferd, maar Sommelsdijk mag zich ook een noodlijdende gemeente gaan voelen. De Min. van Financiën heeft nu een regeling getroffen, waardoor aan gem. slechts hulp wordt verleend, als de .belas tingen het plafond hebben bereikt. Dat komt erop neerdat straat, vermakelijkheids- en hondenbelasting moet worden betaald. B. éi W. doet zulks node, maar men moet aan de eisen des Rijks voldoen. De Duitsers hebben ons nu eenmaal in het nauw ge bracht en de regering tracht hier door allerlei maatregelen uit te springen. Dhr. Blok wou wel graag weten wat men onder vermakelijkheid verstaat. Wat zijn zang en muziekuitvoeringen? Moet dat weinige kunst nog belast worden. En de sport idêin, het is lichamelijke opvoeding. De Voorz. stemt toe dat de diverse ver makelijkheden hunculturele belangen bren gen maar niettegenstaande mogen ze niet worden vrijgesteld. Toestemming zal men trachten te verkrijgen bij de kroon, om godsdienstige, sociale en politieke vergade ringen, sportwedstrijden met vrije toegang en gratis voorstellingen voor liefdadigheids doeleinden belasting vrij te mogen houden. De weegbrug is ook geen winstgevend zaakje. B. éi W. wil thans*<het tarief ver hogen, zodat de weegbrug zich zelf kan bedruipen. Peen komen b.v. van 8 op 10 ct. Stro, hooi, granen en zakgoed van 9 op 15 cent. De raad gaat hiermede accoord. De hondenbelasting zal voor luxe honden oplopen van 5 tot 10. Voor waak- en bedrijfshonden blijft de belasting ongewij zigd. Dhr. v. Zielst ziet maa'r weinig financiële vooruitgang, als iedereen zijn hond wegdoet omdat de belasting te hoog is. Omdat het eis is bestaat ook tegen de straatbelastingverhoging van 5 op 6 geen bezwaar. Het vermenigvuldigingscijfer schoolgeld L.O. jaar '46 en 47' wordt vastgesteld. In 1942 heeft de gem. begroting een batig slot getoond en is de reserve .niet aange sproken. Deze zal worden overgeheveld naar het jaar 1943. De 2e gemeente-werkman, M. Verbiest is op eigen verzoek ontslag (zonder eer) ver leend. In zijn plaats wordt met algemene stemmen benoemd dhr. M. Vroegindeweij. Aan het verzoek om seizoen-toelage voor brugwachter D. Schellevis zal met een bedrag, van 100 eenmaal te schenken, tegemoet gekomen worden. Als 2e helpster a/d bewaarschool wordt benoemd Mej. v. d. Broek. Bij de stemming voor 3e helpster verwerft Mej. v. Eijk 7 tegen Mej Hartensveld 4 stemmen, zodat de eerste met meerderheid is benoemd. De gemeente regeling met diverse ge meenten inzake het geneeskundig school toezicht wordt tot nader onderzoek aan gehouden. B. éc W. vragen een aanvulling op het vorige crediet om het schoolplein van de L.O. school te verbeteren. Dhr. Blok vraagt de Voorz. of er voor de school nog uitkering voor oorlogsschade van Rijkswege is te verwachten, maar de Voorz. is hieroverniet optimistisch gestemd. Dhr. Mijs waarschuwt om bij de verbete ring van de afrastering, het hek niet aan de hoofdweg te maken. Dit zal bekeken worden. Met algemene stemmen wordt Mej. Keulaars in vaste dienst als onderwijzeres op de Openbare Lagere School aangesteld. Voorts besluit de Raad tot in gebruik- geving van het gymnastieklokaal der O.L. School voor het geven van onderwijs in lich.-oefening aan de scholen voor gewoon lager onderwijs en de Nijverheidsscholen. Het financiële gedeelte nog nader te regelen. De Heren A. A. Mijs en J. H. Dijkers Worden opnieuw benoemd als Leden Bestuuf Stichting Drinkwaterleiding Goeree éi Over- flakkee. B. W. moet dan wegens het steeds vaker optredend schoolverzuim de raad verzoeken, hun stem te geven aan de verordening om leerplichtige kinderen, die tijdens de schooluren op de openbare weg worden aangetroffen, op de desbetreffende scholen te brengen. De raad steunt B. éi W. Een commissie bestaande uit de heren: v. Nimwegen, Blok en v. Zielst zal de gemeente rekening 1942 nazien. Dan is er een voorstel om toe te treden als lid tot de Flakkese gemeenschap. Dit zal 5 cent per inwoner kosten. Naargelang hun functies zullen B. W. hierin de vertegenwoordiging op zich nemen. De Voorz. zet het nut hiervan in het kort uiteen, terwijl dhr. Blok hierover ook zijn instemming betuigt. Dhr. Knape vindt de kosten tamelijk hoog. Is dit presentiegeld? De Voorz. somt de kosten op, die deze Stichting moet maken, waarop de raad geen verdere bezwaren meer heeft. B. W. wil het Consultatie-bureau verbeteren en verhuren. De huurprijs zal 600 bedragen. Dhr Knape: Is deze huur voor een aantal jaren vastgelegd, zodat we de verbetering die 1,500 kost, eruit kunnen halen. De Voorz.: Voor vijf jaren. Dhr. Blok zou graag het gehele gebouw hebben zodra de woningproblemen opge lost zijn. De Voorz. hoopt in de toekomst nog eens één groot gebouw voor dergelijke sociale doeleinden te zien verrijzen. Na enig geharrewar over de benoeming van een gemeente-opzichter wordt dit punt aangehouden tot een besloten vergadering. Als laatste punt van <te agenda komt dhr. Blok met de volgende vragen aan B. éi W. 1Is het bekend dat aan de kleuter school onderwijs gegeven wordt met Christelijke inslag? 2. Zijn B. éi W. niet van mening dat.dit in strijd is met het principieel karak ter van de school? 3. Wil de Raad hierin geen wijziging brengen 4. Is B. éi W. bekend dat het hoofd aan de sollicitanten de vraag heeft gesteld, of deze naar kerk ging en welke school ze heeft bezocht enz. Hierop antwoordt de Voorz. als volgt: 1. Burgemeester en Wethouders weten, dat het onderwijs op de Bewaarschool reeds gedurende jaren een Christe- lijken inslag heeft. Zij menen echter te moeten ontkennen, dat het onder wijs gelijk moet worden gesteld met Bijzonder Christelijk onderwijs. 2. Zij menen, dat het geven van het onderwijs, zoals dit thans geschiedt, de instemming heeft van het over grote merendeel der ouders. Klach ten hebben het College van die zijde nimmer bereikt. 3. Wijziging der instructie voor het personeel komt hen niet nodig voor te meer niet, daar de gemeenteraad in de vergadering van 22 Augustus 1946 deze instructie eens heeft vastgesteld. 4. Naar het Hoofd van de Bewaarschool ons mededeelde is het niet juist, dat de vragen omtrent de kerk zijn gesteld. Het Hoofd der school heeft wel geinformeerd of sollicitante naar de kerk ging. Omtrent het doen van belijdenis is generlei vraag gesteld. Het Hoofd der school heeft inderdaad gevraagd aan welke school onderwijs was genoten. 5. Burgemeester en Wethouders zijn van mening, dat het Hoofd van de school door het stellen van enige vragen, zich een oordeel heeft willen vormen omtrent een sollicitant. Het College acht de vragen van onderge schikt belang, zowel om de inhoud ervan als om het feit, dat.de beslis sing omtrent voordracht en benoe ming niet bij het Hoofd der school ligt, doch bij hun College en de Raad Dhr. Blok licht toe: De vragen die ik hier gesteld heb zijn in het belang van de grote minderheid. Het zijn klachten van verschil lende kanten gedaan. Veel mensen zijn geen tegenstande'rs van het Christendom, maar ze willen een klein kind niet dergelijke problemen voor de geest gesteld zien. Ik wil het karakter van de school vastleggen. Al is deze school nu niet in overeenstemming met de wil van ieder raadslid, zoals de vorige vergadering gebleken is, het gaat er toch om dat er onderwijs wordt gegeven aan een gemeente school, waartegen ver schillende ouders bezwaar hebben. Ik heb me de vorige keer erbij neergelegd omdat ik dacht dat B. W. zulke dingen niet zouden dulden. Het blijkt nu dat het onderwijs gegeven wordt als voorbereiding voor een Chr. School inplaats van voor een Lagere School. De verklaringen van de juffrouw: „heb ik uit officiële bron". De Voorz.: In de eerste plaats wil ik voorop stellen dat het een gebrek is aan de opvoeding als de Bijbel van school gelaten wordt. B. W. zal echter nooit toestaan dat op de school een propaganda gemaakt wordt voor een bepaalde school Waar de kinderen later naar toe gaan. Het is B. W. niet gebleken dat zulks het geval is. Daarvoor zijn duidelijke concrete ge gevens nodig- We moeten van het standpunt af dat een klein verhaal of een versje Klokje klinkt op de openbare school uit den booze is." Ik persoonlijk ben ervan overtuigd dat het de kinderen alleen maar voordeel kan brengen. Niet alleen dat ze rente van dit kleine kapitaaltje kunnen krijgen, maar ook cultureel gezien is het een voordeel. Ik zou het schande vinden als de kinderen niet Wistdfi wie Jezus was. U hebt daar een nummer liggen van het „Vrije Volk" maar ik heb het rapport Idenburg doorlezen en mij is geblel' behoefte wordt I bare onderwijze! scholen te breif opnieuw met hl gegooid. Bij K andere behoeft^ Dhr. Blok: gebruikt tegen I school die er wal •wijs te Ieren w<[ overgoten. Voorz.: Het id eeit oude situ^ commissie van Jende bevolking Dhr. Blok is hij wil duidelijk er Wordt gegevl Voorz.: Ik wef ziet, maar het de jeugd. Blok: De Rad school niet aant| Voorz.: U het de openbare set antwoordelijk Dhr. Knape v| Blok onjuist. D| gaat het om. Dhr. Blok: gedraaid. Met de Voorz. deze Nadat in bed tot aanstelling :er assistentie s besproken enl J v. d. Stad metf hiervoor benoen uiteen. HET „ZOUTE" EN: Het ligt in mijn ling van het „zij meenen zin beke steld, dieper in :n bouwplan, voorlichting aan i ie „zoute" boel kenbaar door mij verstrekte bouwj lis mondeling ed leden, die de vq loden, te zijn ing loetsten het boud imstandigheden,! komen te verkee^ korten tijd mee a landeld. Verheul ;en constateereri dezen wel zeerl voorlichting alge[ nag ik opmerke ledrijf van eenil irokkenMen zoif runnen neigen, )p eenzelfde wijj menen wij, dat jeWenscht zou zil 'oorjaar immers! k daarbij Tholef luiten beschouv roote vraag: .,1 elen!" Er was litgesproken en lehandeling en ledrijf. De „zoul rvaring, terwijl mtziltingsproces ing bij voortdur| TuisenThans ëeds ver gewijzif en oogstjaar er\| ïaarbij op pracf igen oogen de ppervlakkige gn itgevoerde gipsl| le behandeling en levendig onj liscussie geword 'an onzekerheid! an allen kenmj •zoute" boer ziel angs hij verder nl lig, volledig hef ieraken. Naar mil Hes, dat eenigszl P de ontplooiil chterwege te bil loeld en hoe sul 'ehandeld, gecenl iterne aangelegeif an een beteeken

Opbouw | 1946 | | pagina 2