c CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD Dinsdag en Vrijdag VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE r 3 Van over de Grenzen Cel 601 MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG ONDER DE LOUPE VRIJDAG 18 OCT. 1946 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 1—30 mm 14 cent per mm. Elke mm daarboven 10 cent. Bij contract aanzienlijke korting OPBOUW Tweede jaargang No. 45 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 Commissie van Redactie: Ds W. Anker, N. v. d. Brugge, A. van Eek, C. Edewaard, Mr. J. J. Groeneveld, Ds. N. de Jong, C. P. Kijkuit. H. v. Rossum Jr., Ds. H. de Valk, C. M. Vogelaar. HET EINDE DAAR De Vredesconferentie te Parijs is geëin digd. We kunnen gerust aannemen, dat de voorbereidingen en de besprekingen voorde meeste veldslagen van de laatste Wereld oorlog, minder tijdrovend zijn geweest, dan die, welke gehouden zijn voor de opstelling van de vredesverdragen met de overwonnenn vijanden. Bovendien zal bij eerstgenoemde meer eensgezindheid aan de dag zijn getreden, zodat ze minder het karakter van een „veld slag" hebben gedragen dan de vredesbe sprekingen te Parijs. In totaal namen 21 landen aan de Conferentie deel. We verdeien ze in 2 groepen, n.l. de Grote Vier en 17 andere landen. Er werd beraadslaagd over de vredesverdragen met Italië, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Finland. Reeds vóór de Conferentie hadden de Grote Vier maandenlang vergaderd over de ontwerp verdragen. Het behoorde slechts tot de taak der 17 andere landen, hun mening over deze ontwerpen kenbaar te maken. Na afloop der Conferentie zullen de Grote Vier, rekening houdend met de besluiten en adviezen der Conferentie, de uiteindelijke verdragen opstellen. Alleen besluiten die met een 2/3 meerderheid zijn genomen, worden op aan dringen van Rusland, slechts als volwaardig beschouwd. Van deze stem-procedure heeft Rusland niet veel profijt getrokken. De meeste adviezen behaalden een 2/3 meerder heid ten gunste van het „Westersblok". Hiermee is echter de diepe kloof tussen Oost en West niet overbrugd. De belangrijkste kwestie, Waarin de beide kampen iets dichter tot elkaar gekomen zijn, is de kwestie Triëst. Maar de meeste onopgeloste pro blemen vormen straks weer even zovele twistpunten in de Raad van Vier, die binnen kort weer bijeenkomt, ditmaal te New-York. Wanneer men er nog eens in slaagt tot het opstellen van de definitieve vredesverdragen - te geraken, dan komt daarna het belang rijkste vraagstuk aan de orde: de oplossing van het probleem Duitsland. Wanneer we zien hoe moeizaam de eerste verdragen tot stand komen en hoe fel daarbij de belangen der Groten reeds tegen elkaar botsen, dan kunnen we ons indenken hoe het zal toegaan bij de oplossing van het „eerste-rangs-pro bleem Duitsland". We zien nu al duidelijk bewaarheid het gezegde van een der grote Staatslieden, dat het winnen van de vrede moeilijker zal blijken te zijn dan het winnen van de oorlog. EEN VOLKSSTEMMING is Zondag j.l. voor de derde maal in een jaar in Frankrijk gehouden. Het ontwerp-grond- wet, samengesteld door een wetgevende commissie uit de Constituante, is thans door het Franse volk, zij het met slechts geringe meerderheid, goedgekeurd. 53,6 der bevolking stemde voor, 15,2 stemde tegen, terwijl 31,2% zich van stemming onthield. Een derde der bevolking toonde zich dus onverschiliig voor de gang van zaken. Dit toont hoe mat en vermoeid het Franse volk is. We herinne ren er aan dat Generaal de Gaulle het volk in verschillende redevoeringen heeft opge wekt om tegen het ontwerp te stemmen. Op 10 November a.s. worden verkiezingen gehouden voor een nieuw parlement. Op dezelfde dag (waarom toch juist op Zondag?) werden ook verkiezingen gehouden in Duitsland en wel in de Britse en Franse zóne. Hier waren het verkiezingen voor de besturen van grote steden en districten. Ook hier was de belangstelling niet groot. Op sommige plaatsen ging slechts 28 der stemgerechtigden ter stembus. In de Franse zóne hadden de Christen-Democraten de leiding, terwijl in de Britse zóne de Sociaal Democraten voorop gingen. In de Franse zóne kwamen de communisten op de 4de plaats met 125.000 stemmen. HET RECHT SPREEKT Wanneer U dit leest, hebben de 12 ter dood veroordeelde misdadigers hun smadelijk doodvonnis ondergaan. Reeds in de dagen van Duitslands schijnbare onover winnelijkheid, toen bijna geheel Europa zuchtte onder een meedogenloze terreur, toen duizenden en tienduizenden in kerkers en kampen ten offer vielen aan het dierlijk sadisme van de nazi-barbaren, toen stromen bloeds vergoten werden door de Duitse moordenaars, bereikten ons via de clandes tiene radio, uit dè vrije wereld, berichten over plannen, die beraamd en gemaakt werden, om na afloop van de oorlog, de misdadigers, voor de door hen bedreven gruweldaden, te laten boeten. Wat leek het ons. toen, in die bange, uitzichtloze nacht van smart en smaad, dwaas en voorbarig, om dergelijke plannen te bespreken en bekend te maken. De vraag: „Wanneer eindelijk en hoe worden wij ver lost van onze barbaarse onderdrukkers?" hield ons destijds meer bezig dan de vraag, wat er met hen zou gebeuren na hun val. Het leek ons vaak toch zo onwezenlijk, zo onmogelijk, dat die zelfbewuste, snoevende en brallende machthebbers, nog eens als misdadigers voor het forum der wereld zouden terecht staan en veroordeeld worden Maar wat destijds verre toekomst-muziek scheen, is nu grimmige werkelijkheid ge- Worden. Onder de machtige mokerslagen der vijanden is hun op onrecht en geweld gegrondveste Babel ineengestort en verlaten van vrienden, ontdaan van alle luister, beroofd van alie macht, hebben ze het „des doods schuldig" voor zich horen uitspreken. Een minder gruwzame dood stierf in Zweden de 61-jarige Pev Albiri Hansson, die reeds 14 jaar Minister-President was. Na een zeer vermoeiende dag met veel conferentie's was de populaire Minister- President met de tram op weg naar zijn woning. Even na het verlaten van de tram zakte hij op straat in elkaar en overleed aan hartverlamming. Zijn verscheiden heeft in geheel Zweden diepe indruk gemaakt. Hansson heeft gedurende vele jaren aan de Zweedse politiek leiding gegeven op een wijze die bij vriend en vijand respect afdwingt. Zijn naam was tot ver buiten Zweden bekend en zijn woord had ook over de grenzen van zijn land gezag. Dit is tref fend gebleken bij de begrafenis. Vertegen woordigers van de socialistische partijen uit bijna alle Europese landen waren tegenwoor dig en duizenden Zweden brachten den dode een laatste groet. RUMOER IS OOK VEROORZAAKT IN AMERIKA door de bewering van den journalist Robert Pearson, als zou Amerika atoombommen aan Engeland hebben geleverd. Amerika zou dit gedaan hebben op aandrang van Canada, dat gedreigd had geen uranium meer te zullen leveren, wanneer Engeland van I Amerika geen atoombommen ontving, i Patterson, de Amerikaanse Minister van Marine, heeft dit bericht ten stelligste ont kend. Daar, Waar het bloed van Neerlands beste zonen is vergoten, daar waar de grootste' helden hun laatste uren tot God hebben gebeden; daar, daar was Cel 601, de dodenkamer. Dit is de Cel in het Oranje- hotel, waar de ter dood veroordeelden hun laatste ideaal op de wanden hebben geschreven. Tijdens een indrukwekkende plechtigheid is deze zaal thans gewijd aan hen die het hoogste offer gaven. Er zal altijd licht branden, er zullen altijd bloemen zijn, tot een blijvende getuigenis van de hcroike strijd en de Duitse wreedheden. MARANATHA 1 Corinthe 16 22 Paulus schreef zijn brieven, zooals gij Weet, in de Grieksche taal, die de bewoners van Corinthe en andere plaatsen natuurlijk kenden. Eigenaardig, dat hij tusschen het Grieksch, Waarin hij dezen brief aan Corin the geschreven heeft en dus ook dit diep ontroerende: die den Heere Jezus Christus niet liefheeft, zij een vervloeking tus- schenvoegt een Hebreeuwsch of eigenlijk Arameesch Woord- Zulke joodsche woorden waren er meer: Halleluja, en: Amen. In de prediking, die in de Grieksche taal geschied de, werden die Woorden wel gebruikt. En het woord Maranatha was blijkbaar ook aan die niet-Joden bekend geworden. Over de beteekenis zijn niet allen het eens. Sommigen vertalen: de Heere komt. En anderen zien er een bede in: Heere, kom! zooals ge die bede ook vindt in Openbaring 22: kom, Heere Jezus. Die den Heere Jezus niet liefheeft, zij een vervloeking. Maranatha. Vergeet het niet, onbekeerlijke van hart, de Heere komt! De Rechter staat voor de deurEn dan, dan zs 1 Hij u oordeelen 1 Nu is het nog het heden der genade, maar welhaast te Iaat! Haast u, om uws levens wil! En wij zijn nog dichter bij deze ure, als de volken den toorn des gerechts dragen zullen en Christus Zijn haters zal oordeelen. De teeidmen der tijden spellen steeds duidelijker het Maranatha van Zijn weder komst. Dan zuilen de onoprechten openbaar worden. Zijn vloek zal treffen allen, die Hem niet van harte hebben liefgehad. Zijt gij bereid? Zal het u goed zijn als Hij u zal onderzoeken? Of zal Hij ook u moeten verdoen? Die den Heere Jezus Christus niet lief heeft, zij een vervloeking. Maranatha. Kom Heere Jezus, kom haastelijk. De oprechten van hart zien met verlangen uit naar de wederkomst des Heeren. Er is.veel medelij den met die zondaars, die Hem niet lief hebben. We bidden voor hen, we vermanen hen in den naam des Heeren. Maar het gaat toch bovenal om de eer van onzen God en Zaligmaker. O Heere, kom! maak een einde aan al die openlijke en verborgen vijand schap tegen U. O, Heere, kom! vertoon Uw glans, vertoon Uw majesteit! toon het voor aller oog, dat Gij de Overwinnaar zijt! Doe de macht des boozen geheel te niet. Verdelg al Uw vijanden. Laat Uw heerlijk heid gezien worden door allen, die U haten. Kom, o Heere, en verlos Uw Kerk! Dan zal Uw Naam geprezen worden in de verdelging Uwer vijanden, in de behoudenis Uwer gunstgenooten Is dat Maranatha ook uw gebed? Is dat de troost van Christus' wedérkomst voor u, dat Hij al Zijn vijanden, die om Zijnentwil ook uw'vijanden zijn, in de eeuwige verdoemenis zal Werpen, maar u met Zijn uitverkorenen tot Zich in de eeuwige heerlijkheid nemen zal? Lees nu eens biddend dat wonderschoone artikel 37 van onze Nederlandsche Geloofs belijdenis en zeg het met 's Heeren Kerk: daarom verwachten wij dien grooten dag met een groot verlangen om ten voile te genieten de beloften Gods in Jezus Christus I onzen Heere. Maranatha! M. P. A. ZEILSTRA. OM DE PRESTIGE VAN DE POLITIE Hoe zit het met de groepscommandant te Ouddorp? Het is niet de eerste maal, dat ik dit onderwerp aansnij. De indruk die ik al eens meer te kennen heb gegeven, dat vooral de poiitiezuivering een paskwil is geworden, omdat er in de hogere regionen politiemensen zitten, die daar belang bij hebben, schijnt meer en meer bewaarheid te Worden. Politiemensen, die zonder meer den vijand hebben gediend, landgenoten aan den vijand hebben overgeleverd, waardoor vele Neder landers in de handen der Duitsers zijn omgekomen, zijn thans Weer in dienst van de Nederlandse justitie. Vorige week zag ik in de buurt van Rotterdam een politieman opereren, die het zijne had bijgedragen om Nederlanders, die de strijd tegen den vijand hadden aangebonden, in de handen der S.D. over te leveren. Deze week las ik in „De Ochtendpost" een artikel, Waarin enkele feiten werden gepubliceerd over gedragingen van politie mensen, die thans weer bezig zijn het Neder landse gezag te handhaven. De groepscommandant te Ouddorp. Een geval, indien het juist is wat „De Ochtendpost" schrijft, geen licht geval, Wil ik in 't kort overnemen, omdat het de nieuwe groepscommandant te Ouddorp betreft. Deze groepscommandant, C. Bloois, was tijdens de bezetting groepscommandant te Wateringen. Bloois maakte op 1 Mei een proces-verbaal op, Waarin hij rapporteert, dat hij „op de openbare weg te Kwintsheul, gemeente Wateringen, op de brug aldaar een achttal persoden bij elkander" heeft gezien. Aange zien op grond van de bijzondere beschikking van den Heer Rijkscommissaris een decreet was uitgevaardigd, waarbij het verboden is deel te hemen aan samenscholingen in het openbaar", heeft hij hen uiteengedreven en er een van, een zekeren Thoen, die volgens hem ook niet gunstig bekend stond ten opzichte van zwarte handel enz, gearres teerd, en voegt hieraan toe in zijn proces verbaal: „Het zal zeer zeker een goede uitwerking op de overigen in de plaats heb ben, wanneer Thoen een voorbeeldige straf ontvangt". Thoen werd door hem overge geven aan de Sicherheitspolizei te Rotterdam Óp 1 Mei 1943 heeft hij met de marechaus sees G. Dorrestein en van der Hoven een onderzoek ingesteld naar een stakersrel, aangevoerd door een „onbekend persoon, gekleed in een lichtgrijze jas". De man in de lichtgrijze jas werd vervolgens door dezen ijverigen speurder gevonden en aangehouden te Wateringen en overgegeven aan de Sicher heitspolizei te Rotterdam. Op 10 Mei 1943 schrijft Bloois het volgende briefje naar zijn commandant te Den Haag: „Ik heb de eer U HoogEdelGestrenge be leefd te verzoeken een viertal patronen no. 21 te mogen terug ontvangen, aangezien deze patronen op Zondag 2 Mei j.l. door ondergetekende te Kwintsheul tijdens sa menscholen van mensen na 20.00 uur op een afgelegen laan zijn verschoten, Waarbij het hem niet is mogen gelukken enkele hiervan raak te schieten". Op 12 Mei schrijft Bloois aan den direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Den Haag: „Ik heb de eer U hierbij een lijst te doen toekomen van een negental perso nen, dre in deze gemeente zwervend zijn aangetroffen en als zwarte handelaren bekend staan. Verzocht wordt deze personen zo spoedig mogelijk op te roepen en hun te plaatsen in een eventueel Werkkamp in Duitsland". Hierna volgt een lijst met namen. Op 26 Mei 1943, omstreeks 7.00 uur werd aan het Groepsbureau alhier, kennis ge geven, dat zich in een druivenkas, staande op een perceel tuingrond, gelegen aan de Noordweg te Wateringen, een parachutist, vermoedelijk een Engels vliegenier, bevond. Naar aanleiding van deze mededeling heb-

Opbouw | 1946 | | pagina 1