H.H. Bakkers en Kwekers. Electriciteitsverbruik- Chr. HOEK Flakkeesche Vuleamseerinrichting Bij Rikxoort's Meubelhandel Of ALBA voldoet? Prima Oliestookinstallaties en Verwarmingsketels, ook voor heetwater-ovens UIT OUDE PAPIEREN Te koop 1 /2 gemet V oederbieten De EERSTE OUDE TONGE Repareert Uw Oude- en nieuwe boeken O Ledikanten Stoelgarnituren O Kinderwagens Sclioolstr. 10,6 Middelharnis flinke dienstbode WINTERDIENST Vertegenw.t G. W. H, ESSELINK Dzn, Kerkpad A 199 - Middelharnis. - Tel. 21. Dus nu niet langer getobd. Verder alle Bakkerij-gereedschappen en grondstoffen Ook prima spuitzakken, drie keer gestikt, hoeken vijfmaal versterkt. Doorzweetcn uitgesloten. Beleefd aanbevelend, Oost-Achterweg 57 Middelharnis xvi Onrust in Goedereede in 1618 (O Vanaf het eerste optreden van het Calvi nisme in deze gewesten was er onder de belijders van de nieuwe leer een duidelijk merkbaar verschil geweest tusschen de voorstanders van een strenge richting en hen, die een meer rekkelijke meening waren toegedaan. Reeds spoedig stonden de „Precysen" en „Rekkelijken" tegenover elkaar. Zoolang de vrijzinnige opvattingen slechts gehuldigd Werden door enkele predikanten, had de rechtzinnige meerder heid in de Gereformeerde Kerk weinig moeite gehad om de verspreide elementen van tegenstand in bedwang te houden. Dtt alles veranderde echter toen naast den rechtzinnigen hoogleeraar Gomarus in Lei den Arminius tot professor benoemd Werd (1602). De welsprekende nieuwe hoogleeraar oefende een geweldige aantrekkingskracht op de studenten uit. De libertynaste opvat tingen van Arminius Wekten in bepaalde kringen groote ergernis en in de zomer van 1605 werd de hoogleeraar dan ook aange maand zijn bezwaren tegen de zuiver Calvinistische leer niet meer van de katheder te verkondigen. Arminius stoorde zich hier echter niet aan. Deze houding zette kwaad bloed en sommige predikanten begonnen tegen hem te waarschuwen vanaf de haard of in geschrifte. Aan de andere kant ver kondigden vele jonge, pas van de Leidsche academie komende leeraren, Arminius'k meening. Steeds scherperkwamen beide partijen tegenover elkaar te staan err velen verdiepten zich in de kwesties van prae- destinatie en vrije wil. Reeds werd er ge sproken over een scheiding in de Nederland- sche Kerk. De dood van den hoogleeraar Arminius in 1609 maakte geen einde aan de twist. Integendeel het vuur iaaide hooger op en in 1610 gaven de Arminiunen een geschrift, de Remonstrantie, waarin zij een uiteenzetting van hun grieven tegen het Calvinisme gaven, in het licht. De Goma- risten beantwoordden dit geschrift in 1611 met een Contra Remonstrantie. Toen begon de strijd eerst goed. in Holland volgden de conflicten elkaar snel op. De Staten van dit gewest belemmerden het beroepen van Contra Remonstranten (Calvinisten), schors ten en beboetten onwillige predikanten, beletten het houden van geheime godsdienst oefeningen der „doleerende" kerken, be gunstigden daarentegen de Remonstranten. De strenge Calvinisten, die dus slecht behandeld werden, spuwden hun gal uit tegen de raadpensionaris Johan van Oiden- barneveit, die terecht er van verdacht werd dat hij de zijde der Remonstranten gekozen had. Zij vestigden hun hoop op de stadhou der, n.l. Maurits, maar deze bemoeide zich niet met deze kwestie. In 1607 begonnen de Contra Remonstran ten krachtiger op te treden en in verschillen de gemeenten waren reeds oproeren ontstaan tegen de Remonstrantengezinde regeeringen. De stemming in den lande werd steeds woe liger. Op de kansels, in de herbergen, op de straat en in de binnenkamers klonken ver wijten en verwenschingen, werden de spotliederen gezongen en de pamfletten gelezen. In Juli J617 koos Maurits openlijk partij voor de Contra Remonstranten en deze daad prikkelde Oldenbarnevelt en de zijnen tot maatregelen van verweer. In Augustus werd de z.g.n. scherpe Resolutie aange nomen, waarin o.a^de stedelijke overheden het recht kregen soldaten, waardgelders, in dienst te nemen. Hieruit kon een burger oorlog voortkomen. Toen in den Briel de Contra Remonstranten dreigden een kerk in bezit te nemen, werd op last der Staten een gewapende macht geïnstalleerd»die zich in voorkomende gevallen ook tegen den prins zou verzetten. Het spreekt van zelf, daf een heftig pamflettenstrijd begon. In 1617 kwamen in Holland niet minder dan 150 pamfletten van de persen. In 1616 was de predikantsplaats in Goedereede vacant geworden. Onder invloed van de Remonstrantsche predikanten van de classis Voorne en Putten was aangesteld als predikant Adrianus Romanos (Adriaan Romeyn). De kerkeraad had zich wel tegen het beroep -van een Remonstrant verzet, maar toen de beroepene plechtig beloofd had, dat hij zich aan de leer der Gereformeer de Kerk zou houden, had deze er in berust Ds. Romeyn te aanvaarden. Eerst ging alles naar wensch, maar na verloop van tijd begon de nieuwe predikant uit een ander vaatje te tappen en ontzag hij zich niet „de Ieere der gereformeerde kercke, de duivels- sche, godiose.en valsche Ieere" te noemen. Enkele lidmaten teekenden protest aan, maar de predikant werd steeds feller in zijn uitlatingen. Zijn preeken werden steeds meer doortrokken van hatelijke uitlatingen tegen de Calvinisten, in verschillende predicaties gaf hij uiting aan zijn minachting voor de kerkeraadsleden, die hij brandmerkte „met ten naem van ongerustige menschen, geloovigs van ongehoorde dingen, strijdende tegens Godts woord ende 't natuyrlijck ver- standt." Na deze gebeurtenis besloten velen de kerk te verlaten. Dit besluit werd op 4 Juni 1617 genomen.#Zij zouden voortaan afzon derlijke godsdienstoefeningen houden. Deze diensten vonden plaats ten huize van Gerril Jansen, ouderling der gemeente Dirksland en zij werden geleid door Ds. Goswinus Buytendijcq, predikant te Dirksland. Het aantal „Afgescheidenen" werd echter zoo groot, dat de diensten niet meer in een particuliere woning gehouden konden wor den en in November 1617 hechtte de kerke raad er zijn goedkeuring aan om het gemeen tebestuur te verzoeken het kerkgebouw Dinsdag's ter beschikking te stellen van deze afgescheiden groep, die in werkelijkheid de overgroote meerderheid der gemeente omvatte. De regeling van deze aangelegen heid werd echter op de lange baan gescho ven. Er zou eerst een nieuw gemeentebe stuur moeten komen. Achter dit ailes was de invloed van Ds. Romanus te zien en hij zag door zijn groote invloed op den baljuw Otto van Zevender kans de meeste plaatsen in het gemeente bestuur te doen bekleedpn door Remonstran ten. Toen dan ook opnieuw het verzoek der Doleerenden ingediend werd, werd daarop afwijzend beslist. Wat zou men nu doen? (Wordt vervolgd). Met grote blijdschap geven wij U kennis van de voorspoedige ge boorte van onze dochter en zusje M AARTJE. H. BREEN. J. BREEN-SPEE. LENA. Ouddorp, 4 October 1946. Tot onze diepe droefheid geven wij U kennis, dat hedenmorgen vijf uur, na een langdurig, smartelijk, doch zeer geduldig gedragen lijden nog geheel onverwachts uit ons midden is weggenomen onze innig geliefde Man en der kinderen zorgzame Vader, Zoon, Broeder, Behuwd- broeder en Oom, den heer JACOB NEELS Wz. Echtgenoot van Wilhelmina Nagtegaal, in den ouderdom van 53 jaar en 6 maanden. De slag is voor ons zeer zwaar, God de Heere geve ons te berusten in Zijn Heili gen wil. Wed. JAC. NEELS- Nagtegaal. DIEN en Verloofde. MARIE. NELLIE. Melissant, 5 October 1946. Nolleweg 89. De teraardebestelling heeft plaats gehad op Dindag 8 October, des n m. 2 uur. Heden overleed mijn lieve Vader en Broeder De Heer C. Vermeulen Czn. Weduwnaar van N. P. v. d. Groef in den ouderdom van 59 jaar en 10 maanden. Namens de familie, C. VERMEULEN Czn. Dirksland, 4 Oct. 1946. Straatdijk A 512. Daar het mij niet mogelijk is bij mijn a s. vertrek naar Ned.-Indië, allen persoonlijk te bezoeken, roep ik langs dezen voor mij onsympa- thieken weg al mijn familie, vrien den en kennissen een hartelijk vaar wel en tot weerziens toe. JAN GRINWIS Kz. Ouddorp, Dorpsweg A 585. Te bevragen bij K. C. KOESE, Gelderschendijk 623, Dirksland. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Broeder, Zwager en Oom de heer AREND MELISSANT Weduwnaar van H. Schoonejongen, in den ouderdom van ruim 81 jaar, Ons van Uw deelneming overtuigd houdende. Uit aller naam, J. MELISSANT. Middelharnis, 7 Oct. 1946. Spuistraat E 13. De teraardebestelling is be paald op Donderdag 10 Oct. 's nam. 2 uur te Middelharnis, Daar het mij niet mogelijk is bij mijn a s vertrek naar Ned -Indië allen persoonlijk te bezoeken, roep ik langs dezen voor mij onsympa- thieken weg al mijn familie, vrien den en kennissen een hartelijk vaar wel en tot weerziens toe. P BAKELAAR. Oostdijk D 60, post Goedereede. Emmastraat 60 - Tel. 39 Autobinnenbanden, Gummilaarzen, Fietsbanden, enz. vakkundig in den kotst mogelijken tijd aangeboden: „Gejaagd door de Wind", „Dr. Vlimmen"en derg. Brieven onder no. 427 aan bureau van dit blad. ZOEK GERAAKT een jongen Hond, kleur wit met zwarte kop. (Tommy). Inlichtiogen aan Wed J. de Vogel, Oostdijk D 13, Ouddorp. enz, enz. GEVRAAGD een (Kom der Gemeente). Loon f 10 p. w. Inlichtingen G. v. Nieu- waal, Binnenw. H3a, Melissant Gebr. MAAS WESTBROEK met ingang van 1 October 1946 Schouwen en Duiveland-Flakkee Vertrek Zijpe 2 uur Vertrek Hoek van St. Jacob bij Nieuwe Tonge 3 uur Des Maandags extra dienst Vertrek Zijpe 9 uur Vertrek Hoek v. St. Jacob 10 u. Wiit U gratis studeren? tiet ge- hels gezin profiteert er van als U een abonnement neemt op het Studieblad voor VAK- EN HAN DELSONDERWIJS. Kostprijs f 12,per jaar. Vul even in: Wilt U mij als abonne noteren. Wilt U mij een gratis proefles zenden. Naam fa, D* J, v* cL Have, Kapelle-Biezelinge Veredelingsbedrijf Zaadteelt Zaadhandel Onderstaand grafiekje geeft de voor keuring aan gegeven oppervlakte ALBA aan in Nederland, vanaf het jaar 1942 t/m 1946. Opervlakte in hectares Adres Woonplaats Opzenden aan Administratie „Op bouw", Middelharnis. Willen zij die hierop reeds eerder hebben geantwoord, hun naam en adres nogmaals vermelden, omdat door een betreurenswaardig misver stand de vorige gegevens zoek ge raakt zijn. Het blijkt ons, dat verschillende stroomverbruikers gebruik maken van electrische kacheltjes. Dit is streng verboden en een dergelijke overtreding zal streng worden beboet. N.V. „E.M.G.O." De Directie. 3000 2000 1000 1942 43 44 45 46 jaren Vergeleken met 1945 ging de verbouwde opper vlakte ALBA met 256 vooruit. En volgend jaar zal er nog veel meer ALBA verbouwd worden Verbouw ALBA - een grotere opbrengst, dus meer winst, bij dezelfde kosten!

Opbouw | 1946 | | pagina 4