M Landbouw Plaatselijk Nieuws >i:wni»:v ONTSMET UW ZAAIZAAD GOED! De Rijkslandbouwvoorliehtingsdienst ves tigt de laatste weken in geheel Nederland de nadruk op de ontsmetting van de zaai granen. De leuze van den Plantenziekten- kundige Dienst luidt„Dit najaar moet geen korrel onontsmet uitgezaaid worden". Indien wij nagaan, dat er in de rest van ons land nog streken zijn, waar propaganda gevoerd moet worden om de ontsmetting van het zaad te bevorderen, dan blijkt dat wij vele gebieden ver vooruit zijn. Schter, hoewel in het Z.W.-kleigebied alle boeren reeds vele jaren al hun zaaigranen vóór het uitzaaien ontsmetten, kunnen wij over de resultaten nog niet geheel tevreden zijn. Want niettegenstaande dat er uitgegaan wordt van ontsmet zaaizaad, treft men in vele percelen nog te veel zieke planten aan. Vooral de landbouwers, die zaaigranen telen, ondervinden daarvan de schade. Herhaaldelijk worden er door de N.A.K. percelen afgekeurd, of lage cijfers gegeven door het voorkomen van steen- en/,of stuifbrand. De oorzaak van deze z.g. tegenvallers worden veroorzaakt doordat de ontsmet ting niet op de juiste wijze plaats heeft gehad, of (na natte ontsmetting) door nieuwe besmetting na het ontsmetten. Bij de natte ontsmettingsmethode moet men naast voldoende ontsmettingsstoffen de juiste hoeveelheid water gebruiken en zolang omscheppen tot alle korrels vol doende vochtig -zijn. Vervolgens moet het ontsmette zaad, nadat het voldoende droog is in brandsporen vrije zakken opgeschept worden. Het beste kan men daarvoor nieuwe zakken, waar nog geen graan in geweest is, voor gebruiken. Indien men niet over nieuwe zakken beschikt, kan men de gebruikte zakken door 10 minuten uit te koken in een fornuis ontsmetten. Tenslotte kan ook de zaaimachine een M1DDELHARN1S. De heer L. Fun, inwo ner dezer gemeente, is als klerk geplaatst op het Rijksontvangerkantoor, alhier. Bij de vernieuwing aan de Poldersluis, aan de Dirkslandsche dijk, iffoest het daarop staande wagenhuis, toebehoorende aan den landbouwer Groenendijk, worden afgebro ken (onder voorwaarde dat na vultuoiïng der werkzaamheden aan de sluis een nieuw wagenhuis zou worden gebouwd). Dezen bouw (timmerwerk) is opgedragen aan K. Kroos, aannemer alhier, terwijl het beton werk wordt uitgevoerd door Dijkers, aan nemer der siuiswerken. Bij het gemeentebestuur is ingekomen een verzoek met bijlagen van de Aankoop- vereeniging „Goeree-Overflakkee" ingevolge de Hinderwet, tot het plaatsen van een reinigingsmachine voor zaaizaden in het perceel A 691Bezwaren tegen het verleenen van deze vergunning kunnen Worden ingebracht bij het gemeentebestuur op 10 October a.s. des voormiddags 11 uur. Bij de R.T.M., alhier, is voor het traject MiddelharnisDen Bommel e.a. een naai de laatste eischen des tijds ingerichte autobus (27 zitplaatsen) in bedrijf gesteld. Dit is een ware uitkomst, daar de kleine bussen steeds propvol met passagiers waren bezet. De militair D. van den Broek heeft de vorige week verlof gekregen om, in verband met zijn vertrek naar Indië, afscheid te nemen. Aanstaande Donderdag is als dag van vertrek bepaald. Onze dorpsgenoot, den heer j. van Dijk, ploegbaas bij de R.T.M., herdacht op 1 October j.l. de dag Waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de Rott. Tramweg Mij. Zijn scherpe blik en accuraat optreden hebben een aanzienlijk deel tot de weder opbouw van Flakkee bijgedragen. De tram baan, welke door de bezetting voor een groot gedeelte was weggehaald en op vele plaatsen vernield, werd onder zijn leiding vlug en vakkundig hersteld, zoodat de inwoners van 5-0 verloor. Reeds na 2 minuten werden markt, in het woonwagenkamp. Veel zegen twee spelers geblesseerd dat hun spel waar- heeft dit werk mogen verspreiden, deloos Werd. Een moest na de rust uitval-1 fn 1942 had de B.K.V. zich aangegord Jen zodat slechts met 9l/2 man werdgespeeld. j tot haar grootste- actie tot nu toe: de uitgave Desondanks toonde Melissant zich onspor-en verspreiding van een Evangelisatie tief door verschillende uitroepen als: „We i Kinderbijbel op groote school. Duizenden doen het maar op ons gemak". „Laat mij exemplaren waren gedrukt en gereed voor er ook eens één maken". Het spel van de verzending of.daar kwam de machtige kampioensploeg was echter niet daverend vuist van den bezetteren alle verwachtin- en om kampioen te blijven zullen ze zeker gen, zoo hoog gespannen, werden de bodem bron van herbesmetting zijn. Deze kan °n® zeer korten W2"* we" het gemakkelijkst schoon gemaakt worden j en. verheugen m een goed georaend door er, vóór tot zaaien, b.v. van tarwe I Wlj wenschHe» heer v- wordt overgegaan, een andere graansoort UJL J.'" ?e me,n„ a„, uit een ander vaatje moeten tappen. Onze doelman was als altijd zeer actief. DIRKSLAND. Tot weger aan de Fairbank is aangesteld den heer A. Soldaat. Bij voldoende deelname zal deze winter een nieuwe cursus worden gegeven door Dr. B. EIvé voor het eenheidsdiploma E.H.B.O. Vanaf 7 October zijn er op het Post kantoor aanvraagformulieren voof het consumentencrediet verkrijgbaar a 5 cent. MELISSANT. Spoedeisende vergadering, gehouden op 2 October j.l. in de Chr. L. S., uitgaande van de Landbouwvercniging „Ons Belang", onder leiding van den heer P. D. Sieling. Het doel van de vergadering was, aldus de Voorzitter, om een eirid te maken aan de chaos, die er heerst t.o.v. de lonen. Er werd voorgesteld een goede regeling te treffen en diegenen, die deze regeling niet opvolgen, te beboeten met een bedrag van maximum 1000,Besloten werd om als Patroonsvereniging een besluit te nemen en de lonen als volgt vast te stellen Voor het rooien van suikerbieten max. ƒ80 per gemet (blad uitgooien inbegrepen). Voederbieten 160 per H.A. (aan de put te leveren. Aardappelen max. 180 per gemet (aan de grote put te leveren, gesorteerd in 2 soor ten). Een commissie werd benoemd, bestaande uit de volgende heren(Alphabetischen volgorde) G. v. d. Baan, 1. Leidens, A. Rosmolen, M. Sieling en P. Vogelaar. Deze commissie werd opgedragen om toe te zien dat aan de afgesproken bepalingen strikt de hand wordt gehouden. Gelegenheid tot kosteloze inenting op 16 October 1946 door Dr. G. Huisman. De districtsraad voor het consumen- dan tarwe door te laten lopen. Dat graan welveicüencle rL|st mag genieten voor zijntencrediet is als volgt samengesteld: Voorz. neemt dan de eventueel aanwezige brand sporen mee. De droge ontsmetting is veel eenvoudiger Indien men voldoende ontsmettingsmiddel gebruikt en de trommel de voorgeschreven tijd ronddraait, is het zaad rondom met een dunne ontsmettende film omgeven. Het grote voordeel van de droge ontsmet ting is, dat herbesrpetting door middel van zakken en zaaimachine uitgesloten is. Zodra het zaad na het zaaien in de bodem vochtig wordt, begint het ontsmettingsmid del haar ontsmettende werking. Op Schouwen maken vele boeren bij de droge ontsmetting met goed gevolg gebruik van een tuimelkarn. Landbouwers die niet over een ontsmettingstromme! beschikken doch wel over een tuimelkarn (die niet meer voor karnen gebruikt wordt) kunnen de Schouwense manier toepassen. Bij toepassing van de droge ontsmetting voorkome men inademing van de ontstnet- tingsstof. De stuifbrandsporen bij tarwe en gerst zitten niet op, doch in de graankorrels en zijn daardoor buiten het bereik van de ontsméttingsstoffen. De warmwatermetho de is dan ook het enige middel om bij genoemde graabsoorte-n de stuifbrand te bestrijden. Zoals bekend, is er een groot verschil tussen de vatbaarheid bij de ver schillende rassen. Vele boeren geven cr de voorkeur aan, om over te gaan naar de nieuwe voor stuifbrand minder gevoelige rassen. Nog meer dan bij de bovengenoemde ontsmettingsmethoden, komt het bij de warmwaterbehandeling aan op de juiste manier van werken. Iets te lage temperatuur is schadelijk voorde kiemkracht. Het geheel samenvattende komen wij tot de conclusie, dat indien wij alle voorschrif ten in acht nemen de granen thans afdoende te ontsmetten zijn. Landbouwers, die voorheen over de resultaten van het ontsmetten niet vol komen tevreden zijn, raden wij aan in Mededeling 92 van den Plantenziektenkun- dige Dienst de volledige voorschriften eens na te lezen; tevens kunnen zij de ontsmet ting van het zaaizaad met de Assistent uit hun omgeving bespreken. Sommelsdijk, Oct. 1946. De hoofdassistent ]e klasse, P. LUIJENDIJK. zeer verantwoordelijk werk. Centrale Veiling Middelharnis: Veilingberichten van Vrijdag 4 Oct. '46: pubb. Princessen 6-/ 56; Sjalotten 10; Tomaten f 11-/30; Andijvie ƒ3,50- 4,30; Druiven 69-/ 140; Meioenen 11-/22; Knolselderij ƒ15; Kroten ƒ6,10; Bloemkool 1 19Witte-kool 4,90-76,20 Uien 8; Savoye-kool ƒ5,50; Sla f 2-/5,10; Pronkbonen 13; Komkommers 1-/ 5; Breekpeen 10,60. Veilingberichten van Maandag 7 Oct. '46: Dubb. Princessen 36-/ 51Stoksnij- bonen 36; Bloemkool 36; Dubb. Princessen 36-/ 51; Stoksnij- bonen ƒ36; Bloemkool 4-24; Tomaten 10-/30; Druiven 66-114; Komkom mers ]-ƒ 13 Andijvie 5,50-7 6,60; Witte-kool 2,80-/3; Savoye-kool ƒ4,20- ƒ4,50; Meloenen 24-ƒ 64; Witlof 26; Sla 2-f 4,30; Rode-kool 14,60; Knol selderij 19—21; Kroten 4,80-7 5,10; Uien ƒ9;Bospeen 16-7 17. HERRINGEN. Bij besluit van het college van Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Hoiland, d.d. 25 September 1946, is de gemeenterekening over het dienstjaar 1944 goedgekeurd. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend, dat door de Standart Amerikaansche Petroleum Com pagnie N.V. té 's-Gravenhage, een verzoek is ingekomen tot het plaatsen van een benzine-handpomp voor het perceel Molen dijk 223, kadastraal bekend gemeente Her- kingen, zonder sectie, nummer 1183. Het verzoek met bijlagen ligt ter Secretarie ter inzage. Op Vrijdag 18 October a.s. des nam. 3 uur zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovenvermelde tijdstip, ter Secretarie dei- gemeente kermis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. de Burgm.; pl. Voorz. dhr. J. van Dijke; leden: mej. zr. C. de Jong en dhrn. A. Bruggeman, P. A. J. Buijs, D. Leijdens en J. Stolk. Voor alarmeering bij brand zal de sirene van den v.m. luchtbeschermings dienst worden gebruikt. De sirene zal voortaan iedere Zaterdagmorgen om 12 uur gedurende één minuut worden ingeschakeld om te controleeren of zij goed functionneert. OUDDORP. Na een zeer spannende wedstrijd wist Pr. Bernhard een zwaar bevochten 10 over winning te behalen. Het doelpunt werd in de eerste helft na 20 minuten spelen dooi de rechtsbuiten gescoord. Prins Bernhard II verloor met 21, waarbij het eveneens niet aan spanning heeft ontbroken. De Wedstrij den Werden door de heeren G. v. d. Sluijs en F. Non uitstekend geleid. Het S.V.G-- publiek moet zich echter wat sportiever gedragen, daar dit het spel vari de spelers onderling ten goede komt. A.s. Zaterdag speelt Prins Bernhard op eigen terrein tegen H.V.V. van Herkingen. Burgerlijke Stand. -GeborenWillem, z. v. H. Sandifort en P. Grinwis; Cornelis, z. v. G. Voogd en P. E. Rijnbrand; Pieter- nelly Maria, d. v. M. Bosland en C. Hartens- veld; Ditje, d. v. J. Grinwis en A. Masten broek; Dihgeman Marinus, z. v. C. v. d. Linde en A. van Wijk; Martijntje Gieltje, d. v. K. Breen en H. Klepper; Poulus, z. v. P. Grinwis en M. Molesteeg; Cornelis, z. v. M. Grinwis en A. Boshoven. ingeslagen. De uitgave van de Kinderbijbel was volksmisleidend, alle uitgaven en al het kapitaal van de Vereen, dientengevolge in beslag genomen. U begrijpt, na de bevrijding is ook de B.K.V. weer uit haar asch herrezen, doch zonder kapitaal en met een leeg pakhuis. En nu wordt van ons eerstdaags gevraagd, of we helpen willen deze voor uitbreiding van Gods Koninkrijk zoo zegenrijke Vereen, een vlotte vaart te verzekeren. Want varen doet ze reeds! 3 deelen van de Kinderbijbel zijn weer verschenen! Wegens de groote vraag naar Kinderbijbels, ook in kerkelijke gezinnen, heeft dé Vereen, gemeend, voor haar contribuanten deze tegen slechts gerin ge vergoeding beschikbaar te moeten stellen. Vraag de colportrice een circulaire hierover! .Er zijn er misschien die de opmerking maken, we hoeven in Stellendam niet te Evangeliseeren. Wekke ons dit niet te meer op, als we bedenken, dat de menschen in de stad niet alleen hun geld, maar ook hun tijd én krachten moeten stellen in dienst van de Evangelisatie. Bij ons is het alleen, Gode zij dank, een geidquestie. Welnu, toont door contribuant te worden of een gift voor het herbouwwerk te geven, ook te weten, Wat God hierin van u vraagt. - GOEDEREEDE. Burgemeester en Wet houders dezer gemeente maken bekend, dat er op Donderdag 10 October a.s. 's morgens 9 uur ten huize van den gemeentegeneesheer gelegenheid gegeven zal worden tot inenting en herinenting. Men wordt verzocht daartoe trouwboekjes mee te brengen. Openbare vergadering van de Raad dezer gemeente is bepaald op Donderdag 10 October a.s. 's-avonds 7 uur. De j.l. Zaterdag gespeelde voetbal wedstrijd S.V.G. 1Prins Bernhard I eindig de met 01 en S.V.G. IIPrins Bernhard II met 21 OUDDORP. In het nummer van 20 Sept. j.l. is een berichtje geplaatst over J. G. van den Breden weg, wat volgens betrokkene, niet juist is. Het moet zijn: J. G. van den Bredenweg heeft een boete opgelopen van 10,voor het rijden met een motor zonder papieren. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk alhier Ds. Lamens te Elspeet. De collecte ten bate van de Inwendige Zending, welke in de Ned. Herv. Kerk werd gehouden, bracht ruim ƒ281,op. Op Vrijdagavond 11 October, aanvang 7 uur, bestaat in een lokaal der O. L. School aan de dorpsweg, alhier, gelegenheid om zich te laten inschrijven voor de nieuwe cursus E.H.B.O. VRAAG'T EENS IN m Ut Ondertrouwd: Kommer Venneman, oud gedeelte De Wed. G. Spee, alhier, heeft een woonhuis, staande op het eind van de Kerkstraat? alhier, ondershands verkocht aan C. J. Bezuijen Az. Door de geringe verkoop van garnalen zijn de vissers op tekst gezet, n.l. 110 kg. per getij. De garnalenvisser C. van Noord had het ongeluk met zijn visnet aan een wrak j te blijven haken, waardoor hij een groot 'gedeelte van het net moest achterlaten. 23 j. en Maatje Jansen, oud 23 j.; Christiaan Mierop, oud 21 j. en Adriana Bakelaar, oud 20 j.; Wouter Vlietland, oud 22 j. en Maal tje Witte, oud 21 j. Overleden: Maarten Tanis, oud 63- j., echtg. van S. G. BreenLeo Bosland, oud 4 j., d. v. L. Bosland; Jan Breen, oud 82 j., wedn. van K- Heerschap; Levenloos kind van C. Poortvliet en M. Ma'fiepaard. STELLENDAM. De eerstkomende weken zal er in onze gemeente een actie op touw De schade bedraagt ruim 150, De visser Jan Zandburg heeft in Den Helder onderhands aangekocht een Motor Blazer voor de garnalenvisserij. De gezonken scheepjes bij de Haven zijn alle gelicht en opgeruimd. De kleermaker A. Aleman heeft onder hands aangekocht een woonhuis van de Familie Boelaars, staande aan den Smouzen- hoek en bewoond door dhr. Molenaar. Belanghebbenden Worden er op ge wezen om op het Distributiekantoor, zoodra ping voor een petroleumkaart 7—12 er een oproe Nu de bietencampagne is begonnen en gezet worden voor de Bijbel Kiosk Vereen.1 de haven nog niet in orde is, zijn de land- Deze vereeniging heeft tot 1942 toe haar j-' nntvanven die dan af te halen van bouwers genoodzaakt hun bieten naar de krachten in dienst gesteld van de lectuur-' M0Vembei- haven van Battenoord te vervoeren om verspreiding onder buitenkerkelijken en I aldaar verscheept te worden. J heeft haar kiosken beschikbaar gesteld om Het wedstrijd dat ons elftal tegen Melissant met veel volk samenkomt: op 't strand, op de uitwedstrijd tegen Flakkee V op het terrein Concordia loor deze De inundatie de Fa brie achter ovel n.l. kort Vrije landbouwi ring. De V een overzi evacuatie moeilijkhe 1945 were kunstmest doordat he l cultuur herkozen Opstelten. I kon de a i wegdragen Dienst L tij I ai iet verge 9 zegging. V niet vree Landbouw I gen gestar H uitkeringe ding voor! Verder we opgaaf zaa dat binne i I voor klava Mej. t gen het orj breken. M I achtte ovt I Dirksland Tegel I Rijkspoliti 1 gens overt OOLTG bestuur is I de wed. v I van een ril I een boorn het weesp° I De I gemeente I Dinsdagmi' alle meisje; groote mei Dinsdag gens van j jongens bo I groote mei; Zate ]j' II een thuis I Om 2.30 i 9 op tegen 9 goed dat I werd dezi I partijen. meerdere I van 5-2 n? Dat er p ;f blijkt wel hebben, 7' jj Jongens g^ Het 1st y wedstrijder f punten teg dagmiddag ij hebben n.l jj 1-1 gelijks J Dirksland op 2 mooi pluimpje V ook op zijn Door woner der verbaal op van rijwiel den distriï had verko' Burg d.v. IJ. Ne A. Holthui nelia, Thei Th. de Wa| stra en S. Gehuwd 21 j.; P.C. W. Donker! H. J. Bort P- van den Ondertrc van der W en A. W. F L- Kievit den Brabe V. uren naai Musuni urauimuciai gesteld om j NIEUWE TONGE. Zaterdagmiddag (5 was in een zeer ongelukkige Evangeliesatieposten. te stichten daar waar Oct.) speelde Voetbalvereen. N.T.V.V. I een STAD sPeelde wedstrijd 4-3. v.V. teRen Flak Burg

Opbouw | 1946 | | pagina 2