VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE Het consumentencrédiet Om de jeugd 9 Belangrijk voor gezinnen met lage inkomens Aanlokkelijk, doch niet zonder gevaar Flakkeesé Boerenbond nateri- jaren in het jn het gzaam hoging i teren, mar dé vinden euwing lis dat :i|zanie ide ge- ig niets 11 ener- cen zou zit vol cssante orderde OPBOUW contract aanzienlijke korting CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD DINSDAG 8 OCT. 1946 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 130 mm 14 cent per mm. Elke mm daarboven 10 cent. Bij Tweede jaargang - No. 42 Adres der redactie en Ad- ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 Dit blad verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Commissie van Redactie Ds W. Anker, N. v. d. Brugge, A. van Eek, C. Edewaard, Mr. J. J. Groeneveld, Ds. N. de Jong, C. P. Kijkuit. H. v. Rossum Jr., Ds. H. de Valk, C. M. Vogelaar. kinder - 'eld j.l. t gevierd, 'um land mburgse zwijnen voor de de goud man van 100 pasa- 36-urige Sombere vonenden, kort vrij tere voor- aanzien ld op ton kolen I oroorlogse we tenge- ke aanvoer I smakelijk 3 Itisch geen I Istellation- Ithans vier 1)0 GRAM >or deelt ot en met ngewezeti :esch. r Jansen, jlksoploop uiteen. Ik ine volks hen, maar bijvoor- rt oproer af," zegt at voor je jds heb ik id..." ist. Het is j met het mijnheer een geval aan de iver in de en op die en groote inst: „En vordt voor een derde kom, wat „Ik zou nke sabel, :ren, m'n- eendrijven erhulp. Ik tijd maak menschen dood hen nt ik weet gekregen IJ4 '41. ehouden. vervolgd De jeugdbonden op Gereformeerden Grondslag houden in het geheele land een propagandaweek. J.l. Zondag werd op ver zoek der Generale Synode in alle Gerefor meerde Kerken een bidstond gehouden. In dienzelfden dienst werd overal een offer gevraagd voor het jeugdwerk. De organen der jeugdbonden verschenen allen deze week als propagandablad. Typografisch goed verzorgd en frisch geredigeerd geven ze een inzicht in de doelstelling der jeugd bonden. Deze Week zullen onze jongens en meisjes er op uit trekken om hen, aie'nog geen lid zijn en daarvoor in aanmerking komen, te bewegen lid te worden. Tenslotte wordt er Vrijdagavond vanuit het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra- venhage een groote jeugdsamenkomst ge houden, die radiografisch wordt uitgezonden In vele plaatsen worden eveneens samen komsten gehouden, waar naar de uitzending zal worden geluisterd door ouderen en jongeren en waar voor en na die.uitzending nog door sprekers de noodzakelijkheid van den jeugdarbeid zal worden uiteengezet. Wij verheugen ons als Christelijk-Nationaal en dus als niet-kerkelijk blad van harte over deze activiteit en zouden wel wenschen, dat hetzij landelijk, hetzij plaatselijk de strijd om de christenjeugd met kracht wordt aangepakt. De jeugd is in meer dan één opzicht anders dan voor 1940. Het gevolg van vijf jaren bezetting is aan haar evenmin voorbij gegaan, als aan de ouderen. Of is het niet zoo, dat zij juist het meest aan allerlei invloeden heeft blootgestaan. De principi- eele jeugdbonden werden al spoedig ont bonden. Hun jeugdbladen werden verboden. Men trachtte eerst de principieele vorming onmogelijk te maken. Daarbij trachtte men door de gelijkgeschakeerde pers hen met Nationaal-Socialistische-heidensche begin selen te beïnvloeden. De opvoeding in de Arbeidsdienst zou hen eerst goede staats burgers maken. Vooral ae jeugd, we denken aan de lichtingsgewijze wegvoering, werd als slaven naar Duitschland gevoerd. Ver van het ouderlijk huis, missende de bescher ming en beschutting, dat elk ontluikend leven noodig heeft, moesten ze leven onder allerlei gevaren, niet het minst van geestelijk zedelijken aard. Doch ook zij, die in hét vaderland bleven, ontkwamen niet aan de verwarrende invloeden. De wettige regeering die we naar Romeinen 13 gehoorzaamheid verschuldigd waren, moest haar zetel over brengen naar Engeland. Om Gods en des gewetens wil mochten de ongeoorloofde bevelen van den bezetter niet worden opge volgd. Gehoorzaamheid aan God eischte ongehoorzaamheid aan den bezetter. Verzet Was eisch, saboteeren gebod. Ieder had te doen, wat zijn hand vond om te doen in het doelbewust doen mislukken van de bedoe lingen van den vijand. We willen niet bewe ren, dat alles geoorloofd was, maar het doel in het oog houdend, was er niet altijd gelegenheid, zich rustig te bezinnen, wan neersoms op hetzelfde oogenblik gesproken of gehandeld moest worden. Velen moesten zich aan de greep van den vijand onttrekken en onderduiken was de eenige weg. Van daaruit vocht men door, het concentratie kamp en den dood voor oogen. Ook deze jongelui moesten vroeg op eigen beenen staan en kwamen dikwijls te verkeeren in kringen die geheel of gedeeltelijk vreemd waren aan Gods ordinantiënEr was voorts nog een groep, n.l. zij, die geheel losgeslagen waren en die alleen zichzelf gezocht hadden, oen groep, waaralle remmen van het Woord Gods buiten werking waren gesteld. We maken geen aanspraak op een volledige 'eekening van het tijdsbeeld, dat bestond toen de bevrijding kwam. Deze bracht niet alleen de staatkundige vrijheid, doclfboven- al de geestelijke vrijheid. Dit bracht mede een hernieuwden strijd om de ziel van ons volk, de ziel van de jeugd. Men zocht van bepaalde zijde heil in een eenheidsstreven en ging daarbij uit van de onjuiste stelling, dat ons volk in bezettingstijd ook één was. Wie echter de illegale, pers kende, wist, dat weliswaar de vernietiging van den vijand het gemeenschappelijke doel was, doch dat het eigenlijke motief, de eigen levensover tuiging aan het verzet en de plannen voor den geestelijken Wederopbouw van ons land een eigen richting gaven. De Heilige Schrift leert ons de zonde kennen in haar diepste wezen, vijandschap tegen God, en de praktijk van het leven leert het eiken dag. De zonde is ten diepste hat als God willen zijn. De Heilige Schrift leert ons volk ook de genade kennen, waardoor Jezus Christus zich een gemeente ten eeuwigen leven uit verkoren heeft. In wezen ging den strijd tusschen koning Jezus en Satan, de Overste der wereld. Satan is overwonnen, het Koninkrijk van Jezus Christus is komende. Eén van de bevoegdheden van een Koning is, wetten maken, wetten, waaraan de burgers van dat Koninkrijk onderworpen zijn. Doel van den arbeid van Koning Jezus is herstel van het Koninkrijk Gods des Vaders, herstel van de door de zonde verworden verhouding in Gods Schepping. Door Zijn Geest wordt ons hart, dat van nature steeds het kwade wil in beginsel omgezet tot nieuwe gehoorzaamheid om niet naar één, maar naar alle geboden Gods te leven. Dit is een voortdurend vallen en opstaan, maar er is een hartelijk begeeren om den wil Gods te doen. Bij alle opvattingen van dezen tijd hebben we ons af te vragen: Onderwerpt men zich aan het Woord Gods. Aanvaardt men dit als den norm van heel het leven. Dan gaan de wegen uitéén. Wie niet bouwen wil op het eenig fundament, zal ook bij den op bouw anders tev/erk gaan. Gods Woord is echter een handboek, waar voor elk geval duidelijk een oplossing is gegeven. Het geeft grondgedachten aan, die de Christen door gebed en de verlichting van Gods Geest in Gemeenschap heeft te onderzoeken en toe te passen voor de vragen van allen dag. God, die Schepper is van hemel en aarde, heeft alles naar zijn aard geschapen en taak is nu heel die schepping, alle verhoudingen te brengen onder Zijn Wil. Dat eischt .voortdurend onderzoek, maar ook strijd, want er is geen enkele daad, geen enkele levensverhouding, Waar Gods Wil i niet voor zou gelden. Dit Schriftonderzoek, dit leeren kennen van de Wet Gods in ons persoonlijk leven, op het terrein der kerk, in het Staatkundig leven, in de maatschappelijke verhoudingen is mede de taak van onze jeugdvereenigin- gen. Daar moeten zij naast de Kerk en het gezinsleven bekwaamt worden voor de volle gehoorzaamheid, die Christus vraagt, van allen, maar niet het minst, die naar het Woord van onze geloofsbelijdenis Zijn merk en veldteeken in den Heiligen Doop dragen. In onze jeugdvereenigingen treedt de jeugd van de Militia Christi" aan, om iri gehoor zaamheid zich voor te bereiden voor haar taak in de wereld. Die taak zal moeilijk worden. De Heiland heeft dit reeds gezegd. Wij willen gaarne waardeering en vrede: Christus zelf zegt Zijn discipelen reeds: Indien gij van dê wereld Waart, zoo zou de wereld het hare liefhebben, doch omdat gij van de Wereld niet zijt, maar ik u uit de wereld heb uitver koren, daarom haat u de wereld. Lees eens Johannes 15 18 tot 27. Christus eischt, dat we Zijne' getuigen zullen zijn, daartoe willen onze jeugdvereenigingen hare leden bekwamen. Grijpt de gelegenheid daarom aan, die God in Zijn gunst schenkt. Laten alle jonge ren zich zetten aan het gemeenschappelijk onderzoeken en bespreken van Gods Woord. Dan zullen vruchten daarvan gezien Worden en zoo een krachtige bijdrage geleverd wor den aan den geestelijken opbouw van ons volk. In de oorlogsjaren hebben wij de nodige goederen voor onze gezinnen als kleding, schoeisel,-linnengoed, keukengerei, servies goed enz. niet kunnen kopen, waardoor bij velen een groot gebrek is ontstaan. Lang zaam aan is weer een en ander te kopen, terwijl de verwachtingen zijn, dat volgend jaar de productie van duurzame verbruiks- goederen zo groot zal zijn, dat iedere Nederlander tot een bedrag van 135, zal kunnen besteden. Aangezien nu de regering veronderstelt, dat velen de verkrijgbare en dringend nodige goederen niet ineens zullen kunnen betalen, heeft zij besloten aan de gezinnen met lagere inkomens crediet te verschaffen. Voor crediet komen in aanmerking zij die bepaalde goederen nodig hebben en wier inkomen beneden de-grenzen blijft, welke in het hieronder volgende staatje zijn aangegeven Gezinsgrootte in personen 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Maximum gezamenlijk inkomen van alle gezinsleden 21 26 25 40 42 47 49 54 56 61 63 68 70 75 77 83 89 94 95 101 82 100 -ƒ106 Zoals men ziet is het maximum niet even groot; het verschilt naar gelang van de grootte der gemeenten. De bedragen zijn bedoeld als netto-inkomsten der gezinnen. Loonbelasting en sociale verzekeringspre mies mogen er dus afgetrokken worden. Het crediet moet aangevraagd worden door het hoofd van het gezin op aanvraag formulieren, welke voor 5 cent op de post kantoren verkrijgbaar zijn. Tot uiterlijk 9 November kunnen deze aanvraagformu lieren bij de Districtsraad Worden ingediend. Het crediet bedraagt: vooreen alleenstaand persoon ƒ100; voor een gezin van 2 personen ƒ300; voor een gezin van 3 personen 400; voor grotere gezinnen steeds 125 per per soon meer. Na beoordeling van de aanvrage door de Districtsraad wordt het crediet verstrekt in de vorm van waardebonnen. Voor elke hon derd gulden Worden 24 waardebonnen a 5,uitgereikt. Er worden er echter maar 20 geldig verklaard om handel in deze bonnen te'voorkomen. Een van de 20 bonnen is niet geldig voor het doen aankopen, maar is bestemd voor vergoeding van administra tiekosten. In December zal dé eerste aan wijzing der waardebonnen volgen. Afbetaling. De afbetaling van het crediet bedraagt 1per week van elke geleende 100, Om een lagere afbetaling kan worden ver zocht. Verbetert de financiële positie van den betrokkene, dan zal hij meer dan 1, per week moeten afbetalen. De terugbeta ling van het crediet geschiedt door middel van een spaarkaart en voor hen die in loon dienst zijn, wordt het crediet terugbetaald door inhouding van. het loon door den werkgever. De afbetalingspcriodc duurt maximaal twee jaar; indien zich moeilijk, heden met de afbetaling voordoen kan men zich tot de Districtsraad wenden ter ver mindering of opschorting van de afbetaling. Aanlokkelijk, niet zonder gevaren. Voor degenen, die dringend goederen nodig hebben en door de distributie in de gelegenheid gesteld worden die goederen te kopen, maar het bedrag niet ineens kunnen betalen, kan deze regeling zeer belangrijk zijn. Niet vergeten moet echter worden, dat het geleende bedrag weer terugbetaald moet worden. Men vrage dus niet meer crediet aan dan men beslist nodig heeft, omdat men anders onnodige lasten op zich neemt. Het is aanlokkelijk ineens over een vrij groot bedrag te kunnen beschikken, maar ook gevaarlijk, daar men in de twee volgende jaren het geleende bedrag .zal moeten sparen om te kunnen terugbetalen. Indien men daarom nu reeds door sparen een bedrag opzij kan leggen om goederen die straks gekocht zullen kunnen worden te kopen, is dit zeker te verkiezen. Nu weet men wat men verdient, terwijl het een vraag is of de lonen in de komende jaren op het zelfde peil zullen blijven. Het consumentencrediet doet ons denken aan het vroegere huurkoop-systeem. In een normale tijd is een dergelijk systeem ver werpelijk. Thans is het aanvaardbaar. Men sluite echter niet de ogen voor de gevaren. Sommelsdijk, 30 September 1946 Aan Zijne Excellentie den Minister van Verkeer en Energie, s'Gravenhrge. Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen, het Bestuur van den Flakkeeschen Boerenbond, goedgekeurd bij Kon. Beslui ten laatst van 24 December 1924, no. 24; dat hunne leden in de gemeenten Stad a/h Haringvliet, Oude en Nieuwe Tonge en het Oostelijk gedeelte van Fiakkee in het algemeen verstoken zijn van electrische energie, waarom wij ons tot Uwe Excellentie wenden, met het beleefd verzoek Uwen invloed te willen aanwenden om deze ge meenten, evenals die in het centrum en het Westen van Fiakkee te voorzien van electri sche stroom; dat de tijdsomstandigheden waarin Wij thans leven ons noodzaken onze bedrijven, j voor zoover mogelijk is en uitvoerbaar is, r machinaal te drijven, hetwelk zonder j electrische srroom niet wel mogelijk is, terwijl de uitgaven aan allerlei lasten, en vooral arbeidsloonen, welke laatste zonder eenige rem en totaal willekeurig dermate oploopen dat zonder machinale bewerking de uitgaven die der ontvangsten in die mate zullen overtreffen dat van een rationele exploitatie onzer bedrijven geen sprake zal kunnen zijn en de teelt van handels en andere fijne gewassen onmogelijk zal worden hetwelk behalve voor onze leden, mede onzen export buitengewoon zal beinvloeden. Redenen waarom wij ons tot Uwe Excel lentie wenden met het eerbiedig verzoek Uwen gewaardeerden invloed te willen aanwenden om aan bovenstaanden wensch te voldoen. Het Bestuur voornoemd: (w.g.) G. J. BUTH, Voorz. w.gA. W. KEIJZER, Secr. STUDENTEN MAAKTEN VOETZOEKER- PRET 3 October, de dag van Leidens ontzet, is ook de dag dat de Leidenaars tegen Den Haag optrekken, om hun buur-collegës in de letterlijke zin het vuur na aan de schenen te leggen met voetzoekers e.d- Al spoedig groeide dit grapje uit tot hechte relletjes. Dit bracht tenslotte een 30-tal studenten met kaalgeschoren hoofden in de cachot. De andere 200 waren echter niet van plan hun makkers achter te laten en belegerden het politie-bureau. Tenslotte wist de inmiddels gearriveerde Comm. van Politie door vrijlating der arrestanten de gemoederen tot rust te brengen.

Opbouw | 1946 | | pagina 1