Plaatselijk Nieuws i'lmatige kunnen zijn van a de ver- s en de ds, zoals vergade- te Parijs Vork, vraag nieuwe gelopen lat deze ik bezig jgespre k m. ver- ezenlijk anwezig Stalin, isten te klaarde rg biedt lij sprak iwapens Rusland ibracht. in de aan- fag van schijnt Iben ge lden is reweest, tellende aefenen Ibreken. |jk, dat ëk een waarin and wil motie- oen teel fan een tijd als (Oorlog Istische |die uit strekte bchtige Ifabrie- Ichines, Ie van rs poli lij deze evende plan is beer esduif, enover druk tgings- lan de In die zee. Inning llitaire bereid (dcon- taanse heeft It het }t de liddel- lebied It der (legen |iugen linkse pn de Lmen. lerkte 1 deel. I door het buitenland gesteund worden, valt moeilijk te zeggen. Maarschalk I'ito heeft pertinent ontkend dat hij de hand in het spel heeft. Men mag echter wel als vast staand aannemen, dat de regeringen van het aangrenzende Zuid-Slavië en Bulgarije, die sterk onder communistische invloed staan, de opstandelingen gunstig gezind zijn. Vrijdag is Koning George van uit Enge land in zijn door burgeroorlog verscheurde Vaderland teruggekeerd. Er waren uitge breide veiligheids maatregelen getroffen. Voor zijn vertrek uit Engeland, heeft de Griekse Koning, in een boodschap dank "ebracht aan het Engelse volk, voor de gastvrijheid, die hij gedurende zijn vijf jarige ballingschap heeft genoten. 1 sale aris, de "minister-president heeft onmiddellijk het ontslag van zijn kabinet aangeboden, zodat een nieuwe regering kan worden samengesteld. Koning George ziet zich bij zijn terugkomst al dadelijk voor grote moeilijkheden geplaatst. Het is zijn taak, I staande boven de partijen, een democra tisch bewind in te stellen. Mocht hij hierin slagen, dan zou dit de verdeeldheid in het land kunnen opheffen en dan zou de terug keer des Konings het land tot zegen strekken. Engeland: Na Churchill heeft een ander bekend politicus, nl. de oud-minister van Buitenlandse Zaken, Antonie Eden in een rede aangedrongen op de vorming van een Wëst-Europese Statenbond. Zo'n „over eenkomst" tussen de landen van West- Europa zou grote welvaart brengen aan Europa en de gehele wereld, aldus Eden. De spreker schonk in deze rede ook aandacht aan de betrekkingen met Rusland. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat het overgrote deel der Engelsen prijs stelt op een vriendschappelijke samenwerking met de Sowjets. Eden beschuldigde echter Rus land van een miskenning van deze gevoe lens van vriendschap. Verder verklaarde hij, dat naar zijn mening, de enige basis voor een duurzame vrede is: Oprecht samen werking, gegrond op wederzijds begrip. Ook de tegenwoordige minister van Buitenlanose Zaken, Bevin, hield deze week een rede over de internationale situatie. Naar zijn mening was de politieke hemel iets opgeklaard. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat een nieuwe oorlog in de naaste toekomst niet waarschijnlijk moet worden geacht. Wel achtte hij het noodzakelijk voor het bereiken van de vrede, dat er een einde komt aan het onderling wan trouwen. Een zelfde geluid liet ook minister Spaak, de voorzitter van de V.N. horen. „Zolang de Russen hun landgenoten niet toestaan op de hoogte te komen van hetgeen aan j onze kant gebeurt en de Westerlingen de vrije toegang ontzeggen tot Rusland, zo lang zullen wij vergeefs wachten op die sfeer van vertrouwen, die voor het verkrijgen van een ware vrede absoluut vereist is." In Engeland gaan de kranten thans weer in groter formaat en in groter oplaag verschijnen. Tengevolge van de dollarlening is het mogelijk de papiertoewijzing te vergroten. Toch hebben de kranten nog 1 lang niet hun voor-oorlogse grootte en omvang. Mer vreest dat het vooroorlogse peil nooit meer bereikt zal worden. De meeste dagbladen verschijnen nu 3 x per week met 6 bladen. Vergeleken bij ons land is de toestand in Engeland dus heel wat gunstiger. Dit vindt niet alleen zijn I oorzaak in financiële omstandigheden, maar I hij onze Westerburen is men veei sterker overtuigd van de grote voorlichtende en J opvoedende waarde van een goede krant |dan ten onzent. Frankrijk. In Parijs hebben de grote Vier, voora1 op aandringen van Bevin, de toe vlucht weer genomen tot de hotelkamer- diplomatie. Vorige week Dinsdag Werd de erste vtrgaoering weer gehouden. Daar werden al dadelijk spijkers met koppen geslagen. Er werd besloten dat de afzonder- hjke commissie's op 5 October hun werk- a am heden moeten beëindigd hebben, ter wijl de zittingen der conferentie op 15 Jctober dienen te eindigen, 'n de Balkan-commissie heeft Nederland, Im m°nc,e Van z'jn vertegenwoordiger, Mr. van Troostenburg de Bruijn, van IRoemenië een schadevergoeding van 35 millioen dollar geëist. In de commissie voor talie is de afgevaardigde voor Zuid-Slavië (erg dwars. Reecis meerdere malen heeft hij (gedreigd dat zijn land het vredesverdrag niet zcu tekenen, wanneer geen gunstiger voorwaarden verkregen werden. Zaterdag j.l. uitte deze afgevaardigde een nieuw dreigement. Toen de z.g.n. Franse ethnische lijn als Zuid Slavisch-ltaliaanse grens werd vastgesteld, dreigde hij dat Zuid-Slavië zijn troepen niet uit Noordwest Istrië zou terugtrekken. De vraag is nu of de Russische vriend, die ook voor bovengenoemde lijn gestemd heeft, Zuid-Slavië in deze kwestie in de steek zal iaten. Het'ontvverp-grondwet is door de wet gevende vergadering van Frankrijk met grote meerderheid aangenomen.Het is bekend dat generaal de Gaulle felle critiek op dit ont werp heeft uitgeoefend. We mogentrouwens aannemen dat de instemming niet zo groot is als de stern-verhouding (440 tegen 106) zou doen vermoeden. Op 13 October a.s. zal het Franse volk bij referendum uitspraak doen over de nieuwe grondwet. Men ver moedt, dat de uitslag gunstig zal zijn. Duitsland: In 't algemeen verwachten de oorlogsmisdadigers geen gunstige uitslag. Vandaag is de slotzitting te Neurenberg begonnen. Wanneer U dit leest, zijn de vonnissen wellicht reeds uitgesproken. De stemming onder de beschuldigden is nuheel slecht. Sedert 31 Augustus, missen ze de afleiding van de rechts-zittingen. Eenkorte wandeling in de tuin en het bezoek var vrouw en kinderen was de laatste maand de enige afwisseling. Zaterdag hebbende beklaagden voor 't laatst bezoek ontvangen. Van Göring wordt gezegd, dat hij zich meestenijk weet te beheersen. Maa rover 't algemeen beheerst bij de meesten de angst voor de dood de stemming. Intussen zijn de zorgvuldigste veiligheidsmaatregelen ge troffen. 1000 officieren en manschappen zorgen voor de veiligheid in het gebouw, terwijl 2 tanks om het gerechtsgebouw rijden. Gedurende de zittingen mogen de verdedi gers geen woord, geer blik of gebaar met hun cliënten wisselen. Het geheim van de vonnissen is angstvallig bewaard, maar nu reeds zal de sluier der geheimhouding zijn weggevallen M1DDELHARNIS. De heer D. D. Konings heeft de benoeming tot godsdienstonder wijzer te Putten aangenomen. A.s. Donderdzg hoopt in de Geref Gemeente voor te gaan Ds. Bei van Dirks- land, om 7 uur. Ds. W. F. Laman, Chr. Geref. Predi kant te Rotterdam spreekt Dinsdagavond in de Chr. Geref. Kerk ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum der Chr. Geref. J.V. alhier, over het onderwerp: „Slechts twee vleugelen". - Als consulent van de Ned. Herv. Ge meente alhier, hoopt op te treden Ds. J. Vink van Stad aan 't Haringvliet. De Geref. Meisjesvereniging „Onder zoekt de Schriften" alhier, hield haar 25e jaarvergadering in het gebouw Rehoboth. Na de gebruikelijke opening door mej. A. Krijgsman werden de jaarverslagen uit gebracht. Hierina leverde mej. N. v. d. Nieuwendijkeen keurige inleiding over Sim- son, waarna een reciteerwedstrijd werd ge houden. Het geheel was keurig verzorgd, de uitslag was le prijs: een servetring: mej. Truus Jongsma; 2e prijs een vaasje: mej. Bep Zijlstra en 3e prijs een schrijfbloc: mej. Knape. Na de pauze werd door de leden het Kleurenlied gezongen, waarna mej. Jo Krijgsman een inleiding leverde over „De vrouw en de Reformatie". Nadat een keurig Oranje-tableau was vertoond, sloot Ds. P. A. Zeilstra deze ge zellige jaarvergadering, nadat de Avond zang was gezongen, met dankgebed. Centrale Veiling Middelliarnis. Veilingberichten van Vrijdag 27 Sept. '46. Dubb. Princessen 17-/45; Bloemkool 3-/20; Tomaten 15-/3!Andijvie ƒ3,50 Druiven 105-/ 159; Meloenen 18-/60; Komkommers 2-/8; Witte kool 5,80; Savoye kool f 10-/ 14,30; Sla 3,60-/ 10; Bospeen 15-/ 16; Stamsnijboren 14. Veilingberichten van Maandag 30 Sept.: Dubb. Princessen 26-/ 41Bloemkool 1-/ 13; Witte kool 2,80-/4,20; Savoye kool 10,20-/ 14Tomaten 12-/27Poot- jien 7,80-/8,60; Andijvie 3,60-/4,60; Sla 7-/7,80; Meloenen 19-/50; Bospeen 7,10-/ 17; Druiven 125-/ 150. MIDDELHARNIS. In plaats van dhr A. Koote die eervol ontslag heeft gekregen is tot weger aan de Gemeentelijke Fairbank bij de Wilhelminabrug aangesteld dhr. J. van Dijk alhier. k UIT AROMA-BESCHERMENDE KOFFIE - SILO'S De jacht op patrijzen zal zijn geopend van 7 Oct. '46 tot en met 31 Dec. 1946. De suikerfabriek Roosendaal zal ge durende deze bietencampagne niet in werking worden gesteld. De door haar gecontracteerde bieten worden verwerkt door de fabriek Dinteloord. Naar wij vernemen zal deze fabriek i 350 millioen suikerbieten te verwerken krijgen. Werden op andere jaren het vee en de paarden die op de gorzen, bij van Vliet waren ingeschaard eind October naar de stal gehaald, thans hebben vele der betrok ken veehouders (in verband met het onder water lopen van de gorzen) hun vee al thuis gehaald. Vijf der ingeschaarde run deren worden vermist. Aanvullend bericht: Naar aanleiding van het bericht betreffende in beslagneming goederen bij de heer K., zij nader gemeld, dat reeds den anderen dag de door de dames ingeleverde stoffen zijn teruggegeven, ter wijl alle stoffen op legale wijze zijn ver kregen. SOMMELSDIJK. Het komt in den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat er uit de tuintjes van arbeiders kool wordt gestolen, uit som mige tuintjes zelfs 10 en meer stuks. Wij hopen dat de dader(s) van deze diefstallen spoedig bekend mogen worden. DIRKSLAND. Wegens gebrek aan belang stelling is de Chr. gymnastiekvereniging ge liquideerd. Enige onzer dorpsgenoten worden deze week ingescheept om in Indië onze lands belangen te gaan verdedigen. Vijfentwintig van de alhier gelegerde militairen zijn met bestemming Den Haag vertrokken. GOEDEREEDE. De eerste lading suiker bieten is vanuit deze haven vertrokken per schipper Muider naar Puttershoek. De voetbalwedstrijd van j.l. Zaterdag van O.F.B. I-S.V.G. 1 eindigde met 5-1 voor S.V.G. I, terwijl S.V.G. II verioor van O.F.B. II met 2-1. OUDDORP. Alhier is veel Oost-Indische Kers. gecontracteerd voor 1,60 en ƒ3, per kg. Met het prachtige weer van de iaatste dagen is er koortsachtig gewerkt om deze buit binnen te halen. In de garnalenvisserij werd deze week 200-300 kg. per dag gevangen. In de Weer- visserij niets. Sanatogen, Hoofd- en Kiespijnpoeders, Aspirin. Keelpijntabletten. Hoestsiroop. /O, VRAAG'T EENS IN (+)WED.KURVINKJDROGIJTER'J KERKSTR. 160 - OUDDORP Dat kippen houden voordelig Ls, is den Gebr. Tanis uit c'e Weststraat gebleken. Een kip had hun acht jaar lang trouw van eieren voorzien. Het beestje is nu dood. Het motorschip Pio, eigenaar Joh. van Dijk van St. Filipsland, is door de Duitsers in Dec. 1944, kort bij de haven tot zinken gebracht. Zaterdagavond werd het onder grote belangstelling boven water gehaald door bemiddeling van de Rijks- Waterstaat. Van de visser C. Sperling ligt ook zijn scheepje gezonken, wat een dezer dagen ook gelicht zal worden. Er worden in deze gemeente pogingen gedaan om een Gem. Zangvereeniging op te richten. Zaterdag 28 Sept. speelde P.B. I en II een uitwedstrijd tegen Dirksland 3 en 4. P.B. 1 won met 3-1 P.B. 11 verloor met 4-2. De linksbuiten Venneman was zeer actief. Onze vroegere dorpsgenoot K- Mierop thans te Vlaardingen herdenkt op 1 Oct. zijn 25-jarige jubileum als ambtenaar bij de Rijksbelasting en accijnzen. Dhr. KI. de Bout rooide een aardappel die het gewicht bedroeg van 11 ons.. De burgni. dezer gemeente maakt bekend dat de periodieken herijk onder worpen maten, gewichten en meetwerk tuigen vanaf I Oct. a.s. af dienen te zijn voorzien van het goedkeuringsmerk(kleine staande drukletters). Volgens de nieuwe ijkwet moeten ook glazen maten geijkt worden. Bezitters van ongeijkte glazen maten worden geadviseerd zo spoedig mogelijk geijkte aan te schaffen. Aan de geitenhouders. Het bestuur der geitenvereniging alhier vestigd de aandacht er op dat het bij de wet verboden is, dat personen beneden de 18 jaar gaiten ter dekking brengen. Op deze bepaling zal '.streng gelet --worden. Men zij dus ge waarschuwd. Dhr. A. Visser is benoemd als onbe zoldigd Rijksveldwachter alhier. Door S. Bezuijen is een postduif gevangen van het jaar '45. Op de ring staat 4427552. Op de vlerk staat Petrus van Nuffel Veldhofstraat 51 België. NIEUWE TONGE. Door J. A. Robër is vergunning aangevraagd voor het plaatsen van een petroleummotor tot het aandrijven van een zaagmachine in zijn timmermans werkplaats. Het dochtertje van L. v. Noord had het ongeluk van den zolder te vallen. Ge neeskundige hulp die werd ingeroepen con stateerde een lichte hersenschudding. De Zaterdagmiddag gespeelde voet balwedstrijd N.T.V.V. I-O.T.V.V. III ein digde in een 5-2 overwinning voor O.T.V.V. III. Het postkantoor is voorden postdienst voor het publiek als volgt opengesteld: Werkdagen 9-12.30, 14-15.30, 18-19 u. Zaterdags 9-13 uur. De herkozen leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk de heeren C. Kievit, L. A. v. Zielst en S. Dekker hebben allen hun benoeming aangenomen. Zij, die hun zitplaatsen huur in de Ned. Herv. Kerk nog niet betaald hebben, kun nen dit alsnog tot 5 Oct. a.s. doen bij den kerkelijken ontvanger. OOLTGENSPLAAT. Op zijn verzoek is aan dhr. A. van Kempen Dz. met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend als besteller der P.T.T. alhier. Deze week zijn de eerste schepen met aardappelen in den vrijen handel geladen voor rekening van den commissionnair Jac. Troost. Onze dorpsgenoot dhr. A. D. Smits slaagde te Middelburg voor het examen Waterbouwkundig opzichter (Zeeland). De Leider van den Distributiedienst Ooltgensplaat maakt bekend dat de uit reiking bonkaarten, tabaks- en versnape- ringenkaarten voor niet-zelfverzorgers te Achthuizen zal plaats hebben op Maandag 7 October a.s. van 9-11 uur. Personen die volgens de voorschriften in aanmerking komen voor een bon voor rijwielbanden er na Mei 1945 nog geen bon hebben ontvangen of een aanvraag hebben ingediend kunnen te ACHTHUIZEN een aanvraagformulier afhalen op Vrijdag 4 October a.s. van 2-3 uur. Voor het afhalen en indienen der formu lieren moet de stamkaart worden mede gebracht. STAD a/h HARINGVLIET. Na 2 jaar is alhier de drukte van de suikerbieten alweer begonnen. De eerste werden door den land bouwer J. Mol voor de fabriek Puttershoek aan de kade aangevoerd. De uitkomst is over het geheel nogalo bevredigend. Vooral in het natte gebied zijn ze echter moeilijk te bewerken. De dienstplichtige soldaat van liet 3e reg. inf. A. J. Diepenhorst moest vprige week naar Indië vertrekken. Een dag voorr zijn vertrek werd hij rchter aangewezen voo de kaderopleiding Wat weer enkele maanden uitstel be tee kent. Door het H.A.R.K.-comité zijn weer verschillende goederen onder de burgers verdeeld. Het voetbal terrein van V.V.S. gelegen op het buitengors is vooral door het ver gevorderde seisoen dikwijls niet te bespelen. Aangezien voor de competitie wedstrijden ook thuiswedstrijden gespeeld behooren te worden is al eenigen tijd uitgezien naar een nieuw veld. Hierin is men geslaagd, maar het is nog niet klaar.

Opbouw | 1946 | | pagina 3