Gemeenteraadsverslag Melissant WIST U Arm en rijk gelijke kansen werd de maat genomen voor mijn doodkist ,11 allerlei misdadige dingen meer. Pres.: Wist U niet dat de N.S.B. een Duitse instelling was? v. B.: Toen niet, want er is nooit geen spoor van verraad geweest. Toen ik thuis kwam trof ik mijn moeder in deerniswek kende toestand aan en het heeft waarschijn lijk haar dood verhaast. Toen heb ik die brief geschreven. Mijn Christelijke opvoe ding had me echter anders geleerd. We mogen geen kwaad met kwaad vergelden. Ik ben er dan ook later op terug gekomen. Pres.: Ja, in Sept. '44. Toen bent U goede daden gaan doen, maar U hebt Uw Vaderland verraden. Het oppakken van gijzelaars kon U niet schelen, U als intellec tueel deed mee. U hebt de bezetting mis bruikt. U wordt beschuldigd van omgang met Duitse officieren. B.: Ik heb er nooit geen vriendschap pelijke omgang mee gehad, mijn omgang was van zakelijke aard. Pres.: woedend: U had zich niet met hen moeten bemoeien. Ik bemoeide mij er ook niet mee. De Duitsers bemoeiden zich met mij, dat is het verschil. v. B.: Ook niet-N.S.B.ers wendden zich tot mij om zaken bij de Duitsers op te knappen Pres.: U was ook lid van de W.A.? v. B.: Ja, ik zie nu in dat het fout was. Pres.: U hebt ook dat mooie baantje ge had van het agrarisch front. v. B.: Ik heb er later nooit meer iets van gehoord. Ik was die aanstellingskaart eigenlijk al vergeten. Pres.: Wij vergeten het hier niet. De colportage en het aanplakken van de plakkaten moet van Beek toegeven, hij ontkent echter, dat hij Buth de hooivordering heeft kwalijk genomen. Hij wilde alleen niet leveren, omdat de cijfers niet klopten. Het was schunnig. Pres.: En dat dat rapport van geïnter neerde kommandanten v. B.: Dat is niet veel moois geweest, het was schunnig. Met stemverheffing leest de president het gehele rapport voor. Van Beek eindigt hier in met de woorden: Als ik tijd genoeg had, zou ik er nog veel meer en beter over kun nen schrijven. Van Beek kan het zich niet meer herinne ren, om dat hij een schok heeft gehad in het concentratiekamp. Hij heeft het in een tijd van overspanning geschreven. Pres.: Inderdaad, meer dan schunnig voor iemand van Uw intellect, v. B.: Het ligt helemaal niet in mijn lijn. Mijn latere levenswijze geeft het te zien. Ik wilde mij niet wreken. Pres.: U hebt U geweldig gewroken, v. B.: Ik ben zelfs voor burg. Keyzer nog naar den Haag gegaan om hem te hel pen. In mijn latere houding heb ik laten zien, dat ik de mensen goed heb willen helpen. Pres.: Ja zeker, van Tiggelen... in de petoet. v. B.: Dat zit zo: ik heb mij ertegen verzet, dat er door mijn vruchten gereden werd. Op een klacht bij de Duitse instanties is van Tiggelen in de cel gestopt. Dat had ik niet verwacht. Ik heb moeite gedaan om de man uit de cel te krijgen. Pres.: U moest het heerlijk hebben ge vonden, dat Uw Duitse vrienden door Uw eigen land reden, maar als zij aan Uw eigen bezit kwamen, was het mis. U kon ver wachten, dat van Tiggelen zou worden op gepakt. v. B.: Ik had dit niet verwacht. De hooi vordering heb ik bestreden, op grond van cijfers. Eerst werd het in orde gebracht door de C.C.D. De boeren zaten allemaal zowat zonder hooi. De paarden van de Duitsers hadden hopen hooi. Ik wou niet leveren. Ondanks dat hebben ze toch het hooi laten halen. Buth had schijnbaar meer invloed bij de Duitsers dan ik, want mijn hooi moest geleverd worden. Ik heb nooit over Buth geklaagd. Pres.: U riep toch de hulp van de N.S.B.- politie in! v. B.: Ik lag ziek op bed en heb aan de weermacht uitstel gevraagd. Keizer en Koens wilden het hooi in samenwerking met de politie vorderen. De controleur van der Wedde had echter gezegd, dat de marechausses Terpstra en Vos hier niet aan mee mochten werken. De Wit licht toe: Van Beek weigerde eerst voor de Hollandse boeren te leveren. Buth trachtte toen toch er hem toe te krijgen door hem aan de weermacht te laten leveren. Toen zette hij de weermacht er achter, zo dat het nooit doorging. Pleiter Mr. Maastricht interrumpeert: ,.het is anders dan de heer Buth vertelt". v. B.: De aardappelen heb ik voor mijn neef geladen die aan de overkant woonde. De Sonderfuhrer was toen de man voor de verscheping van aardappelen. Toen ze mij vertelden dat de papieren niet goed waren, ben ik erheen gegaan en de aardappelen zijn in Rotterdam gekomen. Pres.: En die melkfabriekaffaire? v. B.: Dat is een fout van mij geweest, 'k wist in de eerste plaats niet dat Nagte- gaal N.S.B.er was. Pres.: Die man had geknoeid. v. B.: Dat is waar, maar iedereen die in moeilijkheden zat, hielp ik, het was wtl eens fout, maar daar staat tegenover dat ik veel dingen tot een goed einde heb gebracht. Getuige Herman van Beek legt de eed af en verklaart: Februari '45 is er een ambtenaar van sociale zaken bij mij ge weest om aardappelen te leveren. Ik had aardappelen op Flakkee liggen en ik heb toen gezegd: Als U zelf voor goede papieren kan zorgen, wil ik 600 kg. aardappelen voor 7,per mud aan U verkopen. Laat het ook mijn oom weten dat het voor mensen in de stad is en vraag aan schipper Waling of hij ermee wil varen. Toen de aardappelen geladen waren, bleek dat de papieren niet precies in orde waren. In Rotterdam zijn ze weer in beslag genomen, maar die amb tenaar heeft er toch nog 300 mud van los kunnen krijgen. Controleur Koens als getuige. Voor de hooilevering had ik een lijst van leveran ciers voor hooi. Als 3e of 4e kwam de heer van Beek voor. Hij maakte dadelijk be zwaar om te leveren. Omdat ik dit niet kon beoordelen ben ik naar de P.B.H. terug gegaan. Ik heb mij laten voorlichten. Zij hebben mij daar gezegd dat die aanslag volkomen juist was. Toen ik die toelichting had gehad heb ik controleur Keyzer, die toen zo'n beetje chef was gewaarschuwd en samen zijn we naar van Beek gegaan. Wij hebben toen het hooi in beslag genomen. Toen wij terugkwamen kwam boer J. v. d. Broek, die vroeg of wij even bij van Beek kwamen. Er was een boodschap van v. d. .Wedde achtergelaten, dat de marechaussees geen hooi moesten vorderen bij van Beek. Zelf mochten wij de schuur niet betreden. We moesten terug. Ik heb me daar niet bij neergelegd. Toen hebben we de Duitsers opgebeld. We hebben gezegd dat de hooi- leverantie door v. Beek werd gestagneerd. De P.B.H. heeft toen met de Duitsers afge sproken dat zij zelf voor rechtstreekse leverantie zouden zorgen. De Duitsers wil den eerst v. Beek horen. Er moest een arbiter komen en dat was Koert. Toen bleek tenslotte dat van Beek nog meer moest leveren dan stond voorgeschreven. De andere boeren hebben door dit hele geval niet meer geleverd, zodat de D.W. er een strop aan had. Wij zijn daarna nog naar van der Wedde gegaan en hebben hem erop gewezen dat hij ons als C.C.D. tegenwerkte. Hij zei: „Je moet voorzichtig wezen met die Duitsers". Het is me wel buitengewoon tegengevallen van de marechaussees Terpstra en Vos, dat ze ons zo maar zonder meer lieten staan, op een gezegde van Jaapje v. d. Broek, die toch ook niet zo betrouwbaar was. Mr. Maastricht vraagt: Heeft v. Beek zich op zijn N.S.B.-schap laten voorstaan bij de vordering? Koens: Dat heb ik niet ondervonden, maar weten doe ik het niet. EEN VERRASSENDE MEDEDELING. Dhr. Das van het Ned. Beheersinstituut komt met de verbazende mededeling, dat hij door tegenwerking van de familie nog steeds de financiën niet vast heeft kunnen stellen. Edelachtbare, aldus dhr. Das, wij missen de cijfers van elk soort. De boek houding is slechts tot Aug. '44 bekend. v. B.: Ik geef het altijd op, mijn boek houder moet het weten. Ik weet het niet. Pres.: toornigOf U het weet of niet, ik moet het weten waar U de bescheiden gelaten hebt. v. B.: (aarzelend) Ik heb ze tot een zekere datum opgestuurd naar boekhouder Voogd, ik weet voor de rest niet waar alles gebleven is, de B.S. heeft ook huiszoeking bij mij gedaan. Pres.: Het is in Uw eigen belang, de uit spraak duurt des te langer. v. Beek verklaart dat hij de cijfers niet heeft kunnen verstrekken omdat hij ge ïnterneerd was. Hij heeft al een paar maal vergeefs om een onderhoud met zijn boek houder gevraagd. Pres.: Dus U weet het wel. Ik zou Uw familie maar eens opdracht geven om alle cijfers aan deze mijnheer te verstrekken, alvorens zullen wij in deze zaak niet be slissen. Het Beh. Inst. deelt nog mede, dat ook alle pachtcontracten spoorloos verdwenen zijn, ook de bedrijfsleider heeft ze nooit gezien. De Pres. valt uit: „Waar zijn ze, we moeten ze hebben." v. Beek houdt vol dat hij het niet weet, ofschoon hij toe moet geven dat hij nooit berecht zal worden, als de cijfers er niet komen. En dit zal nogal wat tijd vergen. De boerderij is het eigendom van 9 per sonen, waarvan er twee zijn geïnterneerd. Boedelscheiding heeft tot op heden nog niet plaats gevonden. Pleiter brengt in het midden dat in elk geval de schuld hiervan niet bij van Beek ligt, hij wijt ze aan zijn zusters of aan het Ned. Beheersinstituut. Van Beek tracht het nogmaals op de B.S.huiszoekingen te schuiven, maar de Pres. maakt op scherpe wijze een eind aan deze onzin. De zaak wordt aangehouden totdat nadere gegevens zijn verstrekt. De nieuwe raad-, Een nieuw geluid, Praat, wordt daad, Neemt kloek besluit. Aanwezig alle leden. Voorz. dhr. Klei nen berg. De Voorz. opent de verg. met gebed, waarna de notulen van de vorige verg. worden voorgelezen en onveranderd vast gesteld. Beperking tramverkeer op Zondag? Behandeling ingekomen stukken, die geen moeilijkheden opleveren. Hier is o.a. een oproep van de kerkeraad van Ned. Herv. Kerk te M'harnis aan alle gemeente besturen en kerkeraden van Flakkee om een request te zenden aan de R.T.M. tot stopzetting of uiterste beperking van het vervoer, enz. op Zondag. In het schrijven wordt erop gewezen dat een groot gedeelte van het trampersoneel t.b.v. het reizend publiek de Zondagsrust moet opofferen. Alleen Gods zegen rust op een volk als de Zondag wordt geheiligd. Dhr. Sieling die het eerst het woord krijgt, wou wel gaarne in zulke zaken het oordeel van B. en W. vooraf vernemen. De Voorz. zet daarop zijn standpunt uiteen. Hij prefereert geen algehele stop zetting, dit zou gemakkelijker gaan als iedereen een auto had. Er moet voor men sen, die naar het ziekenhuis of naar een plotseling ernstig ziek geworden familielid aan de overkant moeten,gelegenheid zijn om tereizen. De Heren v. Rossum, Struik en Roodzant voelen wel iets voor algehele stopzetting. De Heer v. d. Spaan ziet het nut van verdere beperking niet in, er wordt al zeer beperkt gereden. Er moet trouwens rekening worden gehouden met bevolkings groepen die wel op Zondag willen reizen. De andere heren zijn voor uiterste beper king, welk voorstel tenslotte de instemming van de gehele raad verkrijgt. Duitsers zijn Melissant een brandspuit schuldig Het volgende voorstel is de aankoop van een motorbrandspuit. De Voorz. deelt mede, dat de Moffen de spuit hebben weggehaald en later in een onbruikbare toestand hebben teruggebracht. De gemeente heeft nu een Eng. legerspuit in gebruik. Een paar dagen geleden kwam er bericht dat we deze onmiddellijk naar Den Haag moesten opzenden. Op onze reclame werd medegedeeld dat dit was om de spuit te laten taxeren en inmiddels zijn twee heren dit op het eiland wezen doen. De spuit is getaxeerd op 2.000. Een nieuwe zou 5.200 kosten, terwijl dan nog niet eens voor het bronzen binnenwerk wordt ingestaan. Dhr. Leidens: Kan deze spuit op de waterleiding? Voorz. Mits een koppeling aanwezig is, met twee slangen. Deze koppeling is hier bij de smid te maken. Dhr. v. d. Spaan merkt op dat de spuit een vreemd merk draagt. Is het wel gemak kelijk hier nieuwe onderdelen bij te krijgen? Voorz. Het ligt in de bedoeling, omdat er zoveel Engelse legerspuiten hier zijn, in Den Haag een depot van diverse onder delen aan te leggen. De Secr. becijfert daarna, dat er nog een vordering is op de Duitsers van 1.850 voor het gebruik van de spuit. Dit is aan bevoeg de instanties ter kennis gebracht, dus met de 150 erbij die het oud roest nog opge leverd heeft, zou de aankoop van deze spuit niet gevoeld worden. Dhr. Sieling vindt de spuit, die toch prima was, maar slecht betaald met 1.850. De Secr. deelt echter nog mede dat de spuit tevens 3600 huur heeft opgebracht. De raad hecht zijn goedkeuring aan de aankoop. Wegenverbetering Aanzienlijke plannen tot wegenverbete ring komen thans ter tafel. De Voorz. geeft een overzicht. Het is gebleken dat er een behoorlijke hoeveelheid materiaal te bekomen is en daarom heeft B. en W. de volgende voordracht: le. Verbetering West-Molendijk, deze- goed op te knappen, een flinke teerweg van betonbanden voorzien. Kosten bedra gen 57,50 zonder teer. 2e. Het opknappen van de wegen in Kralingen zal 650 kosten. 3e. Teren van Binnenweg, Kerkhofweg, enz. zal ruim 500 vragen. In de begroting was voor wegenonder- houd een post uitgetrokken van 2.000. De nu gemaakte kosten zijn reeds ƒ5,000. B. en W. vraagt een crediet voor 10.000. Voor de Schenkeldijk komt grind, de Julianaweg zal in '47 van stenen voorzien worden. Op de Oost-Molendijk is de ver nieuwing al zichtbaar. Aan teer heeft dit 600, aan grind en werkloon 300 gekost. Dit waren extra hoge kosten omdat er al in 6 jaar niets aan de weg gebeurd was. Dhr. Sieling zag ook op de Schenkeldijk liever teer, de ervaring heeft geleerd, dat teerwegen goedkoper zijn. De Voorz. wou ook deze weg indien de kosten het toelieten, in '47 teren. De raad kan zich in zijn geheel verenigen met de crediet-verlening. Wijziging begroting dienstjaar '46 en '47 n.a.v. van voorgaande besluiten, krijgt accoordbevinding. Gem, werkman in vaste dienst B. en W. stelt voor om de gem. werkman Duprée in vaste dienst aan te stellen voor een salaris van 1,675. waarbij komt ƒ240 overbruggingstoelage plus kindertoeslag. Er is regelmatig werk en dit zal de gemeente minder kosten dan een los dienstverband. Ook dit voorstel vindt algemene in stemming. Rondvraag. Eerbied voor een dode. Dhr. Roodzant wou de Voorz. verzoeken, om wanneer in het dorp een dode is, geen muziek te laten spelen. Dit was een aloud gebruik. Hij zou dit graag gehandhaafd zien. De afwijking hiervan heeft tijdens de laatste uitvoering nog al klachten in de gemeente gewekt. De heeren Struik en v.Rossum sluiten zich hierbij aan. De Voorz. deelt mede dat de toestem ming tot het geven van bedoelde muziek avond reeds was gegeven. De verenigingen kwamen van andere plaatsen; intrekken vond hij niet wenselijk. Wel heeft hij de mars door de gemeente afgelast. Deze avond is geen muziekavond geweest van hossen of dansen; neen, hier kwam kunst en begaafdheid naar voren. Vele mensen, die anders sceptisch tegenover de muziek stonden, kwamen nu luisteren. Het gaf meer wijding dan ontwijding. De naaste familieleden hebben geen bezwaar gemaakt. Mocht echter in een dergelijk geval door de familie een verzoek worden gericht, dan zou dit zeer zeker in ernstige overweging genomen worden. Al was in mijn gezin rouw, zou ik echter niet verbieden dat een ander zong. Dhr. v. d. Spaan: Ik zou tegen muziek zijn: „Van houd er de moed maar in!", maar nu vond ik het niet ergerlijk. Dhr. Leijdens: Wij kunnen ons niet aan alle klachten storen,"een bepaald soort men sen zou nooit geen muziek willen. De Voorz. belooft ook in de toekomst ervoor te willen waken dat geen gehos of gedans de eerbied voor een dode zal ont nemen. Hierna gaat de vergadering nog even in besloten zitting over. dat karnemelk en melk-yoghurt met ingang van 29 September slechts op de bon verkrijgbaar zijn dat binnenkort de traditionele expeditie van de .Willem Barendsz" naar de Zuidelijke IJszee uittrekt om te trachten 20.000 ton traan voor ons land te bemachtigen, dat de krachtmachine „Het hoofd van Jut" genoemd is naar een in 1876 berechten moorde naar, wiens- voornaam Jut was. dat Generaal Smuts binnenkort een bezoek aan Nederland brengt, dat men in Mei '47 een blijde gebeurtenis in het Vorstenhuis verwacht, dat Sir William Tritton, de uitvinder van de tank, op l\-jarige leeftijd is overleden, dat er in Indonesië weer 200 Chinezen vermoord zijn, dat pasfoto's niet meer dan 0,75 per 3 stuks mogen kosten, dat tegen den ex-burgemeester van Velzen, wiens motto tijdens de oorlog was, „voor elke pro, tién anti's", door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam de doodstraf is geëist. Blijkens een in dit blad voorkomende advertentie kunnen personen, die zich in het een of andere vak willen bekwamen, uit een 14-tal cursussen een keuze doen. Het betreft hier cursussen voor het Midden standsdiploma, het verzekeringswezen, de bouwvakken, makelaar-taxateur, Frans, Duits, Engels, Spaans, electriciteitsvakken, de motor- en rijwielbranche, belastingrecht, rechtskundige en enkele cursussen voor dames, w.o. ook een naai- en knipcursus. Men behoeft alleen abonné van het blad te zijn om één der cursussen te volgen. Daarbij krijgt men gratis inzicht van alle andere cursussen. Een levenskans om niet te laten ont glippen. Bijna 1000 smokkelaars in de val. Een grote smokkelaarsbende, die bestond uit mensen van allerlei nationaliteit en onder leiding stond van Nederlanders, is door de Britse grenscontrole opgerold. Door middel van onderschepte brieven konden enkele leiders worden gearresteerd, waarna al spoedig een kleine duizend arrestatie's volgden. De steden Aken en Dusseldorf waren de centra's voor deze affaire.

Opbouw | 1946 | | pagina 3