VOOR DE KINDEREN „GEPIEPTE KASTANJES" QschaakrubriekJ in Amsterdam, ondanks alle verbonden, al opgepakt. Toen de eerste Duitsers bij mij in huis kwamen en ze contact met de be volking kregen, toen hebben de mensen mij de das omgedaan, en gezegd: Hij is de grootste communist van Flakkee. Ik heb vreselijk gefoudeerd, maar al dergelijke dingen brachten mij op het glibberige pad. Dan wordt de 42-jarige echtgenote Wil- helmina de Man gehoord. Ook zij heeft een half jaar vast gezeten en leeft thans van 15,per week. Baten zijn er niet, alleen wat meubelen. HET DOSSIER BEKEKEN DOOR EEN ADVOCATEN BRIL. Mr. den Hollander spreekt. Mijnheer de President, Bij het lezen van het dossier zou men onder de indruk komen en gaan denken dat hier een van de grote partijbonzen terecht staat, want alles is uitvoerig op papier gesteld. Mij echter geeft het dossier het aanzien van den man die door vrees gedrongen is in de handen van de N.S.B. Formeel is de ten laste legging op vele punten juist, maar luister naar mij. Ik wil U even de moeilijke jeugd schilderen van dezen man. Zijn vader verdronk als visser, toen hij 2 jaar oud was. De moeder bleef achter iret het gezin en armoede werd troef. Een zusje van /6 jaar sterf ter oor- zake van gebrek aan voldoende voeding. Zelf is hij bijna nooit naar school geweest; hij moest verdienen als koewachter. Hij heeft pas leren schrijven en rekenen toen hij getrouwd was. Zijn zuster trouwde met een zeer bekend S.D.A.P.-er en kwam in het gezin wonen. Het is begrijpelijk, Mijn heer de Pres., dat deze man onder zulke omstandigheden in een bepaalde geestes richting gedreven werd. Er zat hem niet veel mee. Hij begon een borstelfabriekje, maar dat vlotte ook niet erg. Met de bor stels kwam hij in de arbeiderswijken van Rotterdam en als hij dan al die armoede zag, gaf hij meer borstels weg dan hij ver kocht. De rijke fabrikanten daarentegen weigerden zijn borstels te kopen. Dit alles bracht hem in communistisch vaarwater. Hij kwam in passie voor totale omwente ling. Het fascisme beschimpte hij en een maal schreef hij op de muren van Middel- harnis: „Fascisme is moord". Hij was toen tertijd idealist. Het is ook waar, dat in '41 het bevel werd gegeven, dat alle mulitan- ten-communisten naar een concentratie kamp moesten worden vervoerd. Toen hij zag, dat Stalin en Molotow als het beter uitkwam, het op een accoordje gooiden, wou hij ook niet als martelaar of als idea list sterven. Daarom koos hij het N.S.B. kamp. Voor geen andere keus stond deze felle communist. Hij was de man die op het eiland als voornaamste communist be kend stond, er was geen sprake van dat hij Hallo, Opbouwnichten en- neven Voor ik het vergeet zal ik jullie eerst eens herinneren aan de verhaaltjes wedstrijd. Vóór 1 October moeten ze ingezonden zijn. Dus.vergeet het niet! En nu zullen we een nieuw'e raadselwed strijd houden. Vier keer zuilen er in de krant raadsels staan. De oplossingen van die raadsels stuur je weer naar 't bureau van „Opbouw". In de linkerbovenhoek „Tante Mar". In de brief schrijf je, hoe oud je bent. De eerste prijs is weer een pracht leg- puzzle. De tweede prijs is een leesboek. Verder enkele troostprijzen. Dus nu aan de slag. 't Is 's avonds al vroeg donker. Dan kan je fijn, met de lamp aan, de raadsels oplossen. Raadsel 1Het geheel bestaat uit 9 letters. In een 6, 7, 2, 8, staan altijd bomen. Een 2, 7, 6, is heel erg glad. Met een 9, 5, 2, 7, 3. kun je naaien. Wijze 5, 7, 2, 3, is duur 1, 6, 2, is dunne pudding, die jullie vast wel graag lusten. Raadse! 2: Ik besta uit twee lettergrepen en ik ben een mooie witte bloem. Wissel je die twee lettergrepen om, dan heb je mij aan, vooral 's winters als het koud is en je gaat naar buiten. De eerste letter van die bloem is j. Raadt nu verder zelf maar. Van twee ontevreden mensen. Ik droomde eens en ik zag in mijn droom een heel aardig huisje. Dat huisje staat daar dicht bij een bos en kijk eens, wat een mooie bloemen groeien daar. Dichtbij is een kleine wei. Daar loopt een koe in te grazen. Een oude man komt aan gelopen, een emmer in zijn hand. Die koe moet gemolken worden. Maar die oude man vindt het vast niet leuk, om die koe te melken. Hoor hem maar eens brommen, almaar brommen. En de zon schijnt zo lekker op de rode, de witte en de gele bloemetjes. En de vlinders dansen, zo blij zijn ze. liet er door zou slepen. Is hij te ver gegaan? Het Wetboek van Strafrecht kent het Noodweer, in hevige gemoedsbeweging zijn de grenzen hiervan steeds overschreden. Er waren vaak redenen. Volgens een brief bij Oskam gevonden, heeft een S.D.-agent in Middelharnis nog in '44 een rapport ge vraagd over v. d. Nieuwendijk. De Duitsers hadden een groot geheugen, hij werd steeds in de gaten gehouden. Als hij zoiets ver nam, deed hij nog meer zijn best voor de Moffen. Dan nam hij er weer een paar baantjes bij. Zijn deugden. Bovenal bleef hij echter zijn best doen om de arbeiders te helpen. Ook zelfs tegen de N.S.B.-bonzen-werkgevers. Het is ge beurd dat een aantal arbeiders onder leiding van v. d. N. een proces voerden tegen van Beek. Bia zei eens van hem: Hij zal de N.S.B. nog het nekschot geven. Verbalissant zelf noemt hem niet kwaad van aard, een fanatiek strijder voor de arbeiders, niet het type van den verrader. Er zijn rapp. van marech. Hanemaaijer, waaruit blijkt dat hij onderduikers verborg. Bolkenbaas heeft verklaard dat hij moeite deed om mensen uit Duitsland te houden. Van den N. gaf ook, wat hij van de S.D.- spionnen te weten kwam, door aan v. d. Slik. Koppelaar verklaart, dat v. d. N. zijn best heeft gedaan om de Armenen met de illegaliteit in contact te brengen. Wat be treft de kohlenlagerfuhrerei: Dit is niet zijn slechtste daad geweest. Hier verdiende hij 26,per week; hij kon geplaatst worden op de burgemeesterscursus (lach niet) maar heeft dit geweigerd. Tal van arme mensen heeft hij in '44 aan kolen geholpen van de voorraden van de Duitse Weermacht. Ik heb een brief gelezen, waaruit blijkt dat hij tijdens een actie voor portrettenverkoop één portret van den Fiihrer heeft verkocht. Zo'n uitnemende kracht was het dus niet. Wat betreft de kinderen: zijn invloed is gaan .anen, omdat er zoveel Duitsers in zijn pension waren. U hebt gehoord dat hij zijn zoon gezegd heeft onder te duiken. En dit is ook gebeurd. Als ik nu zie, dat in deze tijd mensen vrij lopen die bij de S.S. geweest zijn, dan geloof ik dat er weinig bezwaar bestaat om deze man, die niet uit geldzucht of eer, doch slechts uit zelfbehoud gehandeld heeft, vrij te laten. Mooi is zo'n handeling niet, maar veel beter als van degenen, die uit machtswellust hebben ge handeld. Rekening houdend met de ont wikkeling van v. d. N.'s levensloop, ver zoek ik U deze man los te laten. Uitspraak over 14 dagen. Zaak tegen Hester Bakelaar, echtgenote van Nolbartus de Gast te Dirksland, oud 52 jaar. Inhoud van de beschuldiging. Het was een brutale vrouw die eenmaal En de bijen gonzen. O, wat zullen ze veel honing uit de bloemen halen vandaag. En d.ie oude man bromt maar, hij bromt maar. In het huisje is een oude vrouw, Ze wast de kopjes en de borden. O, dat oude vrouw tje bromt ook al. „Hè, al die kopjes en die borden". Altijd zijn ze maar vuil en altijd moet ik ze maar wassen. Die man maakt ook zoveel vuil. Ja, zo bromt ze maar. Een knorrige oude vrouw en een knorrige oude man. Toch hebben ze een mooi huisje, aard appels en brood genoeg. Ze hebben zelfs nog een koe, die elke dag 15 liter melk geeft. En toch zijn ze ontevreden, 't Is avond- Het oude mannetje en vrouwtje zitten op „de "bank voor hun huis". „Hè, zegt die oude man, ik wou, dat er eens gebeurde, wat ik graag wilde. Dan zouden we nog eens gelukkig zijn". „Niks, hoor", zegt de vrouw, „ik wou maar, dat er gebeurde, wat ik graag wil, dan zouden we nog veel gelukkiger zijn, want ik weet veel beter, wat mooi en goed is dan jij!" „Dat is niét waar!", zegt de man. ,,'t Is wèl waar!", zegt de vrouw. Zo gaan die twee mensen zitten kijven. Maar kijk! Plotseling zijn ze stil. Daar o, daar vóór hen komt zomaar, ineens iets boven de grond uit. De vrouw geeft een gil. Ze vergeet ruzie te maken met haar man. De man houdt zich vast aan de bank. Wat is dót nou? Z'n ogen worden groot van verbazing. Daar staat vóór hem: een klein mannetje, een mannetje met een rode muts op en een gouden stok in zijn hand. Hij kijkt heel vriendelijk er hij buigt voor hen. Zijn mooie rode mutsje buigt mee. Zijn gouden stok zwaait hij omhoog. O, wat is dat toch? Waar komt dat mannetje vandaan? Die vrouw en die man, ze willen wel wegvluchten. Gauw hun huisje in. De deur op slot. Wegkruipen in een donker hoekje. Maar het kan niet, nee, het kan helemóal niet. 't Is net of ze aan de bank vastzitten. O, verschrikkelijk! Nu begint dat ventje nog te praten ook. Hoor toch, wat hij zegt. Maar hij is niet boos, hoor! Neen, heleniaaj niet. Wordt vervolgd. TANTE MAR. den eed van trouw op „den schilder" had afgelegd. Ook Atusserts' kop hing ze aan de muur, terwijl ze Volken Vaderland ver kocht. Ze was jaren lid van de N.S.B. en en ook van de N.V.D. Op haar raamkozijnen prijkten de Duitse overwinningsplakkaten, terwijl de Moffen op de thee kwamen. Wat de Mof ons had ontstolen, wist zij te bakken en braden. Ze had H.M. de Koningin „Rot wijf" genoemd en de regering „een Rot- kliek". Ook bespionneerde zij de inwoners van Herkingen. Beschuldigde mocht naar huis. Hester ontkende dat ze voor de Winter hulp had gecollecteerd, wel had ze voor het Rode Kruis gelopen in het begin van de oorlog. De aantijging dat ze H.M. de Koningin zou hebben beledigo, ontkende ze eveneens. Het was voor haar wel een teleurstelling geweest dat Koningin en Re gering op 10 Mei '40 waren gevlucht. Daar had ze iets van gezegd. Omdat haar man invalide was, moest ze gaan werken, om wat te verdienen. Ze kon toen alleen maar bij de moffen terecht. Op een vraag van de Pres. hoe lang ze geïnterneerd was, deelde ze mee van reeds 20 maanden, waar op haar echtgenoot uit de zaal interrum peerde-,„Ik vind het lang zat"!!! Mr. den Hollander treedt op als pleiter. Hij noemt dit een armzalig geval. Uit armoede, ellende en tegenslag is dit gezin in Duitse handen gedreven. Wat betreft die spionnage, op zo'n kleine gemeente als Herkingen, kennen de mensen elkaar pre cies, zo'n vaart zal dat niet geiopen hebben. Zij is nu 20 mnd. geïnterneerd en pleiter Vroeger een bekende figuur in de straten onzer groote steden. De venter met zijn galmenden roep „Gepiepte kastanjes". Tegen het vallen van den avond zag men den rossigen gloed van het ka cheltje, waarop de kastanjes ge piept werden. En voor enkele centen kon men genieten van heete, gepofte kastanjes. Een kastanje is geen koffieboon, maar in de zeventiende eeuw roosterde men in Amsterdam de koffieboonen op een dergelijke manier. Een ijzeren cylinder met handvaten werd boven een open vuur gedraaid en zoo werden de kostbare boonen „gebrand". Later heeft men geleerd dat het branden van deze edele boonen meer zorg vereischte. De kwaliteit van een kop koffie is grootendeels afhan kelijk van de ervaring en kennis van den koffiebrander en van de moderne installaties. De vak- menschen van de Gruyter hebben die onmisbare kennis en de jaren lange ervaring. Daarom is de Gruyter's koffie zoo opvallend geurig en fijn van smaak. Alle goede eigenschappen van versch gebrande koffie blijven voor U behouden door de speciale aroma beschermende koffiesilo's. Trac- teert U zelf en Uw gasten. Er is weei de Gruyter's koffie. U ge niet als vroeger en U spaart nog door de Gruyter's 10 pCt. korting. No. 21. Het spannende tournooi te Groningen is voorbij. De Rus Botwinnik werd winnaar, met 7o punt meer dan onzen kampioen, Dr. Euwe. Doordat de wereldkampioen Aljechin tijdens de oorlog stierf is er mo menteel niemand die deze titel draagt. Dr. Euwe was, van de thans levende schaak meesters, het laatst wereldkampioen, zij het dan slechts kort. Men geeft hem echter de titel niet, doch is van plan in 1947'een groot tournooi te laten spelen, in ons land. Hieraan zouden waarschijnlijk o.m. de volgende candidatcn meedoen: Botwinnik, Euwe, Fine, Keres, Reschewsky en mis schien Smyslow. In een tournooi dat in 1938 gespeeld werd, was de eindstand der beste 6 spelers: I. Fine met Keres, elk 87z p. 2. Botwinnik met 77a p. 3. Aljechin, Euwe en Reschewsky, ieder 7 p. We zien dat zij elkaar 8 jaar geleden niet veel ontliepen! Over de uitslag van het te verwachten tour nooi, waarvan de winnaar dan wereld kampioen zal zijn, zegt dit natuurlijk niets. Algemeen worden de hier genoemde mees ters wel als de beste ter wereld beschouwd. Velen van hen voelen ook veel voor de is er dan ook van overtuigd dat het Tribu naal geen ogenblik aan in vrijheidsstelling zal twijfelen. Het Tribunaal besluit na kort beraad over 14 dagen uitspraak te doen, doch be veelt onmiddellijke in vrijheidsstelling. Over gelukkig verliet het echtpaar de zaal. Zaak tegen Krijn Adriaan van Beek te Mellissant, oud 46 jaar. Een gevaarlijk rapport. De ten laste legging luidde: a. Vriendschappelijke omgang met Duit se officieren. b. Lidmaatschap N.S.B. Was tot '44 groepsleider voor Flakkee en Kring en vor mingsleider van Kring 83. c~. Lid van de W.A. in 1941. d. Lid van de N.V.D. e. Lid Agrarisch front, streekgeniach- tigde voor buurtschap Middelharnis. Propaganda door op zijn schuur plakkaten aan te slaan. g. Colportage en abonnement Vova. h. De vertrouwensman van de Voedsel- commissaris gedwarsboomd bij de hooi- ievering. i. Het uitbrengen van een rapport over landgenoten over de internering van N.S.B.- ers in Mei '40. Hij schreef hierin over de schurkachtigheden waartoe de gevluchte regering in staat was, over de gewetenloos heid der gewezen Nederl. Christ. Regering een schoftenregering. Wij kennen alleen Rost van Tonningengoed, gaat hij verder en wij Wisten dat hij alles voor de waarheid over had en alleen moest lijden omdat hij die schoften de waarheid heeft gezegd. Na een paar dagen kwam er gelukkig aan deze schurkenstreken een einde. Mocht het ook met de macht van burgemeester en politie mannen en andere hooggeplaatste ambte naren, die met dezelfde schurkachtige ideën bezield zijn, gedaan zijn. Het zijn de Duitsers die zij dodelijk verwonden. Het zijn huichelaarsters, die niet meer te vertrou wen zijn. Zij horen in de kampen waar wij gezeten hebben. Worden zij niet onschade lijk gemaakt, dan zal het heel lang duren voordat wij de staat van samenleving heb ben, die onzen leider Mussert gedacht heeft Dat hij in 1944 een zekeren van Tigge- len, die palen in het land van beschuldigde had gezet en daartoe opdracht van Duitse militairen had gekregen en welke hem be volen hadden door de uien van beschuldigde te rijden, een paar dagen in de cel had laten doorbrengen. k. Bij de Duitse instantie te bewerk stelligen dat de op 3 Febr. '45 te zijnen laste door de C.C.D. in beslag genomen 600 mud aardappelen weer vrij gegeven moes ten worden. I. Eind Maart 1945 bij de Duitse instan ties te bewerkstelligen dat een door den vertrouwensman van den voedselcommis- saris voor knoeierijen gesloten melkfabrie ken van een zekeren Nagtegaal, weer ge opend mocht worden. m. gebruikmaking van zijn Duitsgezind heid om zijn radio niet in te leveren. De ex-fuhrer van Flakkee tracht zich te verantwoorden. Pres.: Is het allemaal juist wat U ten laste wordt gelegd? Waarom werd U lid van de N.S.B.? Van Beek: Vanwege de slechte toestand in de landbouw in 1934. Pres.: Dit aangenomen, maar waarom bent U het in Mei '40 gebleven? v. B.: 's morgens stond ik precies eender tegenover de moffen als allé Nederlanders, maar 's avonds is er een oneerbaar ding ge beurd, dat grote invloed heeft gehad op mijn volgende gedragingen. Ik ben 's avonds als midadiger naar een kamp gevoerd. Er problematiek, hoewel ze in hoofdzaak partij spelers zijn. Misschien Wist U niet dat Dr. Euwe ook enkele problemen op zijn naam heeft staan? Hier volgt een eenvoudig tweezetje van hem. No. 20. Dr. M. Euwe. a bcdefgh Wit geeft mat in 2 zetten. De oplossing van no. 19 van Weenink is 1De8-e3.

Opbouw | 1946 | | pagina 2