■f?srs?£.1i£ - H# ür WW VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE Staatsbegrooting 1947 10 MEI 1940 Van over de Grenzen Plaatselijk Nieuws DINSDAG 24 SEPT. 1946 HZ3B BlJ» H aÉ| .SS*; SÊ Twecdc iaar9an9 - N<>-38 prijs pee kwartaal f 1.50 gsl H RflK (fl jl§ B O WBLuf Adres der redactie en Ad- Losse nummers f 0.15 WL JUS Bj llllil Bfg WÊ&mW ministratie Voorstr. A 239 contract aanzienlijke korting CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD Dinsdag en Vrijdag De Minister van Financiën Prof. P. Lieftinck heeft up Prinsjesdag, den derden Dinsdag in September de Rijksbegrooting' vuur het jaar 1947 den Tweeden Kamer der Staten Generaal aangeboden. Geheel alleen /at hij achter de regeeringstafel. Voor hem bevond zich een koffertje, waaruit de machtige Excellentie, toen hij het woord kreeg, een dikke stapel gewichtige staats stukken haalde, saamgebonden met eer oranjelint en naar oud gebruik zijn z.g. Millioenennota, de Volksvertegenwoordi ging ter goedkeuring aanbod. Dat het woord „millioenennota" heden ten dage niet meer past, moge alleen hieral uit blijken, dat .alleen het tekort al bijna twee miliard gulïren bedraagt. Overigens is het feit van de aanbieding zelve waard er nadrukkelijk bij stil te staan. Ook de Minis ter deed zulks. Immers zeven jaren lang had de Volksvertegenwoordiging geen zeg genschap over 's Rijksinkomsten en uit gaven. Bekend is den enormen schuldenlast, die de bezetters ons nalieten, daarover straks, maar Regeering en Volk kunnen weer samenspreken over hetgeen noodig is voor land en volk. De Grondwet bepaalt immers in art. 124 dat door de wet de begrootingen van alle uitgaven des Rijks worden vastgesteld en de middelen tot dekking worden aangewezen. De uitgaven voor elk afzonderlijk Departement worden in een afzonderlijk wetsvoorstel ingeciend, zoodat bij afstemmen van de wet van een bepaald departement geen stagnatie intreed. Derhalve bood Minister Lieftinck een heel aantal wetsontwerpen tegelijk aan, die mogelijk symbolisch, door een oranjeband werden bijeengehouden. Het begrootings- recht der Kamer noemt men het budget recht. Hierdoor beslissen de Kamers over alle regeeringsdaden, waarmede uitgaven ca in komsten gemoeid zijnEvenals in vele gezinnen moeder over de portemonnaie beschikt en daardoor grooter invloed heeft, zoo kan de regeering niets doen of de volksvertegenwoordiging moet beslissen over de beschikbaar te stellen, gelden Het beleid der regeering aangekondigd in de Troonrede moet dus gedeeltelijk bij de behandeling der begrooting worden goedgekeurd. Het komt er nu maar op aan, dat regeering en volk doordrongen zijn van den ernstigen toestand, waarin we verkeeren en samen den weg weten te vinden, waardoor met inspanning van ons geheele volk we uit de moeilijkheden mogen komen. De ty peering van den Minister van Financiën is zeer ernstig; immers hij spreekt over den deplorabelen, d.i. beklageriswaardigen, toe stand van 's Lands Financien. Het is benend dat dezen Minister ten aanzien van de begrooting andere opvattingen heeft, dan zijn voorgangers. Hij neefteen z.g.nationale begrooting samengesteld. Hij onderscheidt dan gezinshuishoudingen, bedrijfshuishou- dingen, overheidshuisnoudin.gen en de ver houding tot het buitenland. Elk dezer onderdeelen der nationale economie heeft eigen inkomsten en uitgaven en elk moet streven naar een batig slot. Uit die over schotten moet dan het tekort worden inge- loopen en enslo'te geheel worden gedekt. Vanzelf is de onderscheiding gewone dienst en buitengewone dienst noodzakelijk. Onder gewone dienst verstaat men de uitgaven en inkomsten, die slechts op één jaar betrek king hebben, waarvoor dus niet geleend mag worden. De Buitengewone of Kapitaals dienst zijn uitgaven en inkomsten, die over vele jaren verueeid kunnen worden. Om een eenvoudig beeld te gebruiken, het aan schaffen van eer> auto, waarvan de gebruiks tijd op v.jf jaren kan worden gesteld kan under „buitengewoon" geboekt worden, terwijl dan jaarlijks uit de gewone dienst 1/6 deel aan de buitengewone dienst worat terug betaald, zoodoende komt er een veruecling van lasten. Voor 1947 worden de uitgaven van den gewonen dienst geraamu op 231U millioen gulden tegen 2423 millioen in 1946. De inkomsten bedragen resp. 24U1 en 2476 millioen gulder, zoodat op oen gewonen dienst een oatig slot van 90 millioen gulden blijtt, dat nu ten bate komt aan oen buitengewonen uienst. Dezen dienst wordt begroot op een uilgaal van 1939 millioen tegen 3150 millioen in 1946, alzoo een verlaging van 1220 millioen. De inkomsten bedragen 197 millioen legen 348 in 1946. Het «tekort verminderd met het overschot van oen gewonen uiehst bedraagt dan voor 1947. 1967 millioen ol bijna twee milliard gulden. Bedroegen de uitgaven in 1946 totaal 5582 millioen gulden, thans zijn ze begroot op 4249 millioen gulden of wel een vermindering van 1333 millioen gulden. Wanneer we opmerken dat in 1938de inkomsten de uitgaven dekten voor bijna 89% en thans voor 1947 deze ge raamd worden op 57 dan blijkt zeer duidelijk, dat op dezen voet niet doorge gaan kan worden. Evenals in een gezin, waarin wekelijks 10 gulden tekort is, de ondergang nadert, zoo is het ook met ons land. Dit klemt temeer, omdat het tekort van het 1 and geleend moet worden van het buitenland en die bereidheid steeds minder wordt, wanneer Nederland er niet in slaagt de uitgaven en inkomsten gelijk te krijgen. Niemand leent aan iemand, die voortdurend te kort komt. Men spreekt dan van een bodemlooze puti Zou het buitenland ons geld gaan weigeren, dan moeten onze perser in papiergeld voorzien, met tot gevolg, dat de waarde vermindert en het leven steeds duurder wordt. Daardoor wordt de uitvoer naar het buitenland nog moeilijkeren neemt de armoede toe. Ook de Minister ziet dit in en wijst deze weg: le. Bezuinigen op de uitgaven.; 2e. Sparen door het volk.; 3ë. productieverhooging en ten 4e. uitvoer naar het buitenland. Op de staatsuitgaven zal ernstig besnoeid moeten worden. Van hoog tot laag moeten onze ambtenaren door drongen zijn van het feit, dat elke uitgave ten opzichte van ons volk verantwoord moet zijn. Tenopzichte van het bevorderen van het sparen, wil de Minister het verbruik beperken. Het klinkt haast paradoxaat, maar- ons volk moet zoo zuinig leven, dat de spaartegoeden zoo toenemen, dat uit eigen Nederlandsche middelen het finan cieel verkeer van handel en Overbid wordt- mogelijk gemaakt. Ons volk zal zijn armoe de bewust moeten worden door beperking van alle niet volstrekt noodzakelijke uit gaven. Een echt Nederlandsche produetie- slag za! moeten worden ingevoerd. Er is wel eens gezegd, dat we van alles berooid, alleen onze handen over hebben. Welnu, de vraag is gewettigd of in het belang van heel ons volk de arbeidstijd verlengd moet worden. Wie b.v. in den landbouw ziet, dat de werk zaamheden dreigen niet klaar te komen, vraagt zich af, wat is in het belang van ons volk, langere werkdagen maken óf de landbouwproductie laten zitten. Tenslotte moet de export gestimuleerd Worden. Kernachtig klinkt het: „We moeten expor teeren of sterven." Hoe meer we produ- ceeren om uit te voeren, hoe meer we bouwen aan de. toekomst van ons volk. De financieeie toekomst van ons voik is somber. We zeggen dat we arm z.jn en w.e leven royaler dan voor 1946. Nederland zal zich zijn armoede bewust moeten worden, niet één klasse, doch als volk. Soberheid en productiestijging zullen bevorderd moeten worden, opdat we niet aan een schijnwel vaart ten gronde gaan, doch werken en nog eens werken aan de bestaansmogelijk heid van ons en onze kinderen. Moge daarbij Ps. 127 ons voor oogen staan: Zoo de Hecre het huis niet bouwt, tevergeefs bouwen deszelfs bouwlieden daaraan. In ons vorig artikel deden wij een beroep op de lezers en lezeressen van dit blad om toe te treden als donateur(trice) van den Bond van Nederlandsche Militaire Oorlogs slachtoffers. Hieraan hebben reeds velen gehoor gegeven, doch, het aantal kan en moet nog veel grooter worden. Geeft U dus alsnog op bij A. de Bloetne, 1ste Weistraat B 185, of J. Dekker, Secretaris Nijghstraat C 25 te Middelharnis. In het Januari-nummer van „De Kare- oler" treffen we het volgende,artikel aan: 100 invalide vestigt wereldrecord. Uitputtende prestatie. Mijn vriend Piet Vink belde, bij me aan op een kouden Zaterdagmiddag. „Kom binnen Piet, neem een gemakkelijke stoel bij de kachel." „Merci, Dick, hè, hè, ik ben er moe van". „Zoo, en hoe gaat het er mee, Piet, nog moeilijkheden?" „Nee, wel gehad, maar dat is voorbij. Ik heb een record gevestigd." „Een record?" „Ja, dat zit zoo." Vurige weck zei ik tegen mijn vrouw dat ik eens naar Den Haag ging om voorschot op mijn pensioen, want zoo ging bet niet langer. Dus ik om tien uur van huis naar Den 'Haag en naar Plein 4, waar de portier me inschreef en een briefje gaf, waarmee ik naar kamer 68 moest. Ik er heen, maar werd weggestuurd naar kamer 51, op 68 was ik verkeerd. Ik naar no. 51 en daar zaten reeds' een aantal menschen, dus wachtte ik mijn beuft af. Enfin, ik kwam aan de beurt en deed mijn verhaal. Goed mijnheer, even kijken. Hè, uw kaart' is niet hier. Nog eens gezocht, neen hoor, gecii kaart van Piet Vink. Och mijnheer, informeer U eens op kamer X enz. Ik weg, maar op die kamer ook geen kaart. Maar ik was op een en ander voorbereid en liet triomfantelijk mijn pensioen besluit zien. Het raadsel was opgelost. Ik werd wegge zonden naar de Lange Voorhout 7. Ik gromde wat in mijn baard en toog met langzamerhand knikkende knieën naar het Voorhout. Aldaar schreef de portier me niet in. U moet aan het Plein 4 zijn. En wat ik ook zei, het was en blc-cf Plein 4. Toen liet ik iets hooren, ik was .bij de marine, en ja, ik kreeg een briefje voor kamer weet ik veel. Gelukkig werd ik daar door den heer Dillen netjes geholpen, maar met eenige papieren verwezen-naar Plein 4. Hè, hè, ik zou dus eindelijk centen gaan krijgen. Kamer 125 moest ik hebben. Ik terug naar Plein 4. Sjok, sjok, le. verdieping no.'s-20 t/m 40. Sjok, sjok, 2e. verdieping no.'s 41 t/m 60. Sjok, sjok, 3e. verdieping no.'s 61 t/m 80. Sjok, sjok, 4e. verdieping no.'s 81 t/m 90. Sjok, sjok, rommelzolder en geen kamer 125. Wel verdraaid. Ik naar beneden en op dien moeizamen terugtocht, toen Napo leon uit Rusland kwam kan hij niet meer moe geweest zijn dan ik,; trof ik een schoone juffrouw, die mij vriendelijk ver telde, dat kamer 125 gelijkvloersch in het achtergebouw was. Juffrouw wel bedankt. Na drie uur sukkelen had ik de poet binnen en toog gebroken, doch. blij gemutst met mijn centen en mijn nieuwe hoogte record huiswaarts, waar'ik een week rust nam om weèr mensch te worden. Toen kwam Piet bij mij, nog een beetje moe, 'maar trotsch. Neen, mijnheer, de bureaucratie is nog niet weg, nog lang niet! Toch is zooiets niet direct bureaucratie, het is meer gebrek aan organisatiever mogen en laksheid van de betreffende beambten. Op een handelskantoor zou men een bezoeker zoo niet ontvangen. Tot zoover: „De Kareoler". Het lijkt ons overbodig, hier nog iets ter verduide lijking aan toe te voegen. J. DEKKER. „Hoe wordt een duurzame, rechtvaardige vrede verkregen, zodat de mensheid een volgende, nog vreselijker oorlog, bespaard blijft In Frankrijk zoekt men op de Parijse Vredesconferentie een bevredigende oplos sing voor dit brandende vraagstuk. Het verloop van deze conferentie is helaas weinig bevredigend. Reeds dagen lang vergaderde de Italiaanse politiek!: en territoriale com mie over de vaststelling van d.e grens tussen Zuid-Slavic en Italië, waarbij de kwestiee over het vrije gebied van Triest, het grootste struikelblok vormde. Het kwam in de afge lopen week zelfs zo ver dat de Zuid-Slavi- scne afgevaardigde verklaarde, dat zijn regering zich niet gebonden zou achten aan enige uitspraak van de commissie of van de voltallige conferentie. Na deze opzien barende, uiterst belangrijke verklaring, zijn directe onderhandelingen geopend tussen Zuid-Slavic en Italië. Latere berichten meldden, dat de Italiaanse commissie het voorstel der Grote Vier inzake Triest hadden aangenomen. UoK de vergaderingen van de Balkan- commissie zijn nog steeds in volie gang. In deze commissie KWam het weer tot bot singen tussen Oost en West, en wel over de Roemeense petroleum. Het Waren hoofd zakelijk economische belangen, die hier op elkaar botsten. Het vermoeden worat gewettigd, dat de Grote Vier spoedig de Koppen weer bij elkaar zullen steken, ten cintie de besprekingen sneller te doen ver lopen. Generaal de Gaulle is de politieke •arena weer binnengetreden, in een redevoering heeft hij het ontwerp van dc nieuwe grond wet, dat door een grondwetscommissie uit de Constituante is samengesteld, scherp veroordeeld. Hij raadde hél Fransehe voh< aan Ucze grondwet opnieuw te verwerpen. De rede van den Generaal baarde door geheel Frankrijk groot opzien. In eerste lezing is de nieuwe grondwet echter aangenomen oor de Grondwetscommissie en door de onstituante,-beide. Dit betekent dus een overwinning van Bidault op de Gaullc. Op 13 October zal het Franse volk gelegen heid krijgen om zich over de nieuwe grond wet uit te spreken. Ondertussen heeft zekere professor Capitant een „Gaullistische Unie" opgericht, ten einde stemming te maken tegen de nieuwe grondwet en de ideeën van de Gaulle zich van dezen ijverigen professor gedistancieerd heeft. In Zwitserland, waar hij zich momenteel bevindt, heeft Churchill ook weer getracht een antwoord te geven op de vraag hoe een duurzame vrede tot stand kan komen. Hij deed dit in een redevoering, die hij te Zurich hield. Hij pleitte daarbij voor een Europese statenfederatie onder leiding van Duitsland en Frankrijk. Churchill drong er op aan om haast te maken met de verwezenlijking der plannen, „want anders kon het wel eens te laat zijn", zo klonk dreigend zïjn waarschu wing. Deze rede heeft sterk de aandacht getrokken, Want Churchill's woord heeft nog gezag. Toch lijkt het plan voorshands nog niet uitvoerbaar. Zou Frankrijk op 't ogeiiblik al bereid zijn om zich met Duits land nauw te verbinden. Bovendien is Duitsland nog bezet gebied. En hoe zoudzn de verschillen overbrugd moeten worden tussen de democratische West-Europese landen en de onder Russische invloed staan de Oost-Europese staten? Men ziet, dat de moeilijkheden vele zijn en wanneer in de nabije 'toekomst slechts een economische samenwerking tussen de Europese landen tot stand kwam, zouden we al heel dankbaar kunnen zijn. Amerika. De geruchtmakende zaak Wallace is afgedaan. Op verzoek van president Truman heeft deze minister van Handel, die in een redevoering een ians brak voor vriendschap- pelijker betrekkingen met de Sovjets en bovendien enkele hatelijke opmerkingen maakte over Engeland, zijn ontslag genomen De buitenlandse politiek:, zoals cue tot nu toe gevoerd werd door minister Byrnes, wordt met volle instemming van den presi dent, voortgezet. Tot opvolger van Wallace is benoemd Hamman, de ambassadeur dei- Ver. Staten in Engeland, gedurende de oorlog geruime tijd speciaal vertegenwoordi ger va^i wijlen president Roosevelt. België. 1 Het vermiste Belgische vliegtuig, een Skymaster, is in New-Foundland gevonden. Het was te pletter gevallen- en verbrand; 18 Mensen nebben de ramp overleefd. Enkelen van hen zijn zwaar gewond. In totaal zijn 27 personen gedooa. Ouder de omgekomenen oevonü zien ook oud-minister Pauwels, vader van 12 Kinderen. De neer Pauwels was Voorzitter van het Belgiscne 'Christelijke VaKveroond, dat onder zijn desKUiidige en oezielende leiding een kracntige organisatie was geworden. MIDDELHARNIS. Ds. J. C. Stelwagen van Giessendam heeft bedankt voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier. Dinsdagavond zaï het Herv. Geref. Verenigingsverband in het koor der Ned. Herv. Kci'k afscheid nemer van Ds. Blok. In verband met net afscneid van Ds. Blok begint de vergadering der mannen- vereniging niet om 1 uur maar om 7.30 uur. De sticiicing „De FiaKKeese Gemeen schap" tc M'narnis noopt a.s. Donderdag in ledenvergadering bijeen te komen. Met ingang van 1 Septemoor 1947, zal de bijzondere postzegel „Herrijzend Nederland'' zijn geldigneiu voor de fran kering verliezen. Er zal na die datum geen gelegenheid bestaan, resterende hoeveel heden m te wisselen. Onze vroegere dorpsgenoot dhr. J. van Seriën is, na een veronjf van 17 jaar in Amerika, oij zijn familieleden Broere wonende in de Gendracncstraat, alhier, voor enigen tijd' teruggekeerd. Tor verwel koming nadden do buren de vlaggen uit gestoken. Bij de, vanwege de Crisis-Opsporings dienst gehouden controle, werd oij enkele personen, eiyt aantal biggen aangetroffen, welke niet van de vereiste vergunning waieu voorzien. Volgens de wettelijke

Opbouw | 1946 | | pagina 1