OPBOUW tweede blad De millioenennota van Minister Lieftink Een tekort van ruim 1*9 milliard No. 37. 20 September 1946 Van over de Grenzen Het catachetisch onderwijs Abonneert II op dit blad! WIST U... Distributiemeuws» Het voik naverteld De begroting voor 1947, die Minister Lieftink Dinsdagmiddag heeft aangeboden' geeft een tekort van ruim 1967 miilioen. Het begrotingstekort is ongeveer 667 miilioen lager dan voor 1946. Bij de aanbieding van de begroting zeide Minister Lieftink o.a.: „Een algemene verbetering van de economische toestand zal slechts kunnen worden bereikt wanneer: 1de arbeidsproductie wordt opgevoerd tot een peil, hetwelk dat van voor de oorlog nadert; 2. de uitvoer kan worden vergroot; 3. de consumptie in eigen land beperkt blijft, waardoor de besparingen toenemen; 4. de regering dient de uitgaven binnen redelijke grenzen te houden." Het geweldige tekort, dat voor 1947 is geraamd, geeft een duidelijk beeld van de jammerlijke toestand waarin 's lands financiën verkeren. u Het was in de afgelopen week 2 jaar ge leden. dat de Engelse parachutisten bij Arnhem neerdaalden, om de lage landen bij de zee te verlossen van de Duitse tyran- nie. Helaas werd het doel niet bereikt. Arnhem had een nieuw uitgangspunt voor een sneller oorlogseinde moeten worden, maar Arnhem werd wat dit betreft, een teleurstelling. Arnhem werd een nederlaag, maar tevens de zegepraal van dapperheid en trouw tot in den dood. Nederland is grote dank verschuldigd aan al die onbe kende helden, die in grenzeloze plichtsbe trachting, hunrieven offerden op vreemde bodem, voor onze zelfstandigheid en voor onze vrijheid. Op treffende wijze heeft ons volk zijn dankbaarheid getoond. Een ge- zeischap, bestaande uit overlevenden en nabestaanden van zes gesneuvelden, is tegenwoordig geweest bij de plechtige herdenking bij Arnhem en Oosterbeek. Engeland zal nu spoedig van de „squat ters" verlost zijn. U weet wat er gebeurd is. Enkele honderden familie's, die in krotten huisden, hebben zich, onder communistische leiding, meester gemaakt van moderne, leegstaande flats, hotels en villa's en hebben daarin zonder meer hun intrek gCnomen. Dat was een grove aantasting van het eigendomsrecht en de Labour-regering besloot hiertegen maatregelen te treffen, al zal zij daardoor een gedeelte van de pu blieke opinie tegen zich in het harnas jagen. En dat is zeer zeker de bedoeling van de communistische organisatoren van deze actie. Immers, nu de laatste poging der communisten, om met Labour tot een fusie te komen, mislukt is, trachten zij op deze en andere wijze een scheuring tussen rege ring en arbeiders tot stand te brengen. Maar dat heeft de regering nochtans niet weerhouden, om langs de weg van het civiele recht, het eigendom te beschermen. De squatters werden gedaagd en veroordeeld tot het verlaten van ae in beslag genomen woningen. Op aeze rechtszittingen werden de afschuwelijke toestanden op woning- gebied scherp belicht. Een moeder van 7 kinderen had niet minder dan 50 maal een kind naar 't Ziekenhuis moeten brengen voorde behandeling van rattenbeten. Misschien zal deze ,,squatter"-zaak nog dit goede gevolg hebben dat de Engelse regering met nog meer energie en verbeel dingskracht het vraagstuk van de woning nood ter hand neemt. Dan zouden de communisten land en volk een goede dienst bewezen hebben. Bulgarije is nu een volksrepubliek geworden. De 9-jarige tsaar Simeon II is bij de volksstemming van 8 September afgezet en daarna werd de republiek uit geroepen. Op 27 October worden verkie zingen gehouden voor de volksvertegen woordiging, die een nieuwe grondwet zal vaststellen. In grote trekken is deze grond wet reeds ontworpen. Zij is in sterke mate op het Russische voorbeeld afgestemd,. In feite zwaait Dimitrow, welbekend om zijn verdediging in net Rijksdagbrand-pro ces, in 1933, tnans de, scepter. Ai bestaat de regering uit vertegenwoordigers van üe 4 linkse partijen, de communisten voeren de boven toon. Engeland cn Amerika probeerden reeds vaak, om ook de leiders van de oppositie in de regering te doen opnemen, maar deze pogingen hebben ge faald. Alleen de Republikeinse partij, met een sterke aanhang onder de militairen, vormde nog een tegenwicht van betekenis, tegenover de communisten. Sedert echter een geheime organisatie in het leger werd ontdekt, werd door de aanstelling van politieke commissarissen in het leger, de invloed der militairen sterk verzwakt. Het ziet er dus naar uit dat de communisten een sterke positie in de nieuwe volksrepu bliek zullen innemen. In Duitsland. heeft de voorzitter van de onafhankelijke socialisten te Berlijn in een verkiezings redevoering ook gepleit voor een sterke positie van Duitsland. Hij eiste do grenzen van 1937 en protesteerde tegen het uit plunderingssysteem der Sowjets in de door hen bezette zone. Berichten maken ook melding van het optreden van een verzets beweging in de Russische zóne. De verzets lieden richten hun activiteit meer tegen de Duitse communisten dan tegen de Russische bezetters. Het uitspreken der vonnissen tegen de oorlogs-ntisdadigers te Neurenberg is uit gesteld van 23 tot 30 September. Er is bekend gemaakt, dat de vonnissen niet in het openbaar zuilen worden voltrokken. In het Catechisatie-lokaal der Ned- Herv. Kerk, te M'harnis sprak Ds. P. ten Have, algemeen gedelegeerde der Ned. Herv. Kerk voor de Catechese, voor de Herv. Kerke raden en Kerkvoogdijen over het Cateche tisch onderwijs. Na opening met "schriftlezing en gebed spreekt Ds. Blok zijn grote blijdschap uit, dat juist nu de catechisaties -weer hervat zullen worden, Ds. ten Have over dit onderwijs een en ander wil zeggen. Bij al het werk, dat op onze schouders rust, is zeker dit onderdeel niet het eenvoudigste. De arbeiders zijn weinigen, de arbeid is veel. Soms te veel, het aantal overspannen predikanten is niet gering. Wij dopen, dat wij richtlijnen mogen ontvangen, om ook dit werk met nieuwe moed aan te vangen. Ds. ten Have spreekt daarna zijn vol doening er over uit, dat behalve de predi kanten ook de kerkeraden en kerkvoog dijen vertegenwoordigd zijn. Immers de predikant moet niet zijn de locomotief, die alles te trekken heeft. Ook de kerkeraden en kerkvoogdijen hebben een taak bij de catechese. De predikanten mogen dit werk echter niet zuchtende doen, immers zij staan in het ambt en het ambt draagt hen zij mogen steunen op het ambt. God riep tot dit ambt, zij mogen plantenen nat maken. God zal de wasdom geven. En de kèrkeraad en de kerkvoogdij en de gemeente hebben den predikant ook in de catechese te dragen. Met catechese wordt het algemene aan geduid, terwijl wij spreken over de catechi satie in een bepaalde plaats. Ook wordt in bepaalde streken van ons land gesproken overde lering. Wij mogen nimmer verachte lijk spreken over de leer, in de Bijbel wordt over de leer (thora of getuigenis) met hoge achting gesproken. De leer moet worden ingeprent bij het volk, dus ook bij de jeugd. Onze catechisaties mogen nimmer in tellectualistisch worden. Niet het kennen van veel teksten, psalmen, plaatsnamen mag het enigste deel zijn en het rationalisme en net intellectualisme heeft ons Christelijk onderwijs veel schade gedaan. AI is kennis goed, moet men altijd weer zoeken naar de diepere kennis, genegen kennis van God en Zijn Woord. De oorzaak van de afval der jongeren, de Werelclgelijkvormigheid en het ortstaan van secten en ketterijen is telkens weer, aat men geen gedegen kennis van God en Zijn Woord heeft. Catechese heeft ten doel de vorming (de kneding) tot waarachtige leden der gemeen te, die zich ook het Evangelie niet schamen te belijden op de markt aes levens. De Bijbel zat op de catechisatie ons richt snoer moeten zijn, we zullen dus onzen catechisanten moeten leren de Bijbel te verstaan, daar is ae aandacht des harten toe nodig. Naast de Bijbel zal het leven der catechis mus van groot belang zijn, daargeen boek zo grondig en zo reeël de Bijbel ïeert ais de catechismus. Naast de kerkgeschiedenis zal ae^ beteke nis der sacramenten behandeld moeten worden, lees maar eens het avopdmaals- formulier. We moeten echter oppassen, dat het geen schooltje wordt, nooit worde vergeten, dat alle arbeid in dienst moet staan van de kerk. De jeugdverenigingen hebben heel goed werk gedaan, zij mogen echter nooit de catechisatie verdringen. Dat het soms zo is, is. onze schuld. Ook op onze catechisaties moeten onze jongeren zich thuis voelen, zij mogen er vrij spreken (de catecheet behoude echter de leiding .verslaggever!). Het naaste doei der catechisatie is het doen van belijdenis. Dit mag echter geen vorm zonder inhoud zijn. Het moge zijn een uitwendige en een „inwendige" belijdenis. Van kerkeraad en gemeente mogen wij meeleven verwachter!, nimmer sta de pre dikant alleen. Wanneer de ouderling huis bezoek heeft, heeft hij naarstiglijk te onder zoeken of de catechisaties door üe gezins leden worden bezocht. Van veel belang zal het daarbij zijn, hoe de ouderling spreekt over üe catethisatie bij zijn huisbezoek. Zeer gewenst is het dus, dat de ouderling van tijd tot tijd de catechisaties bezoekt, immers dan Weet hij wie oë catechisatie bezoekt en wat er zoal geleerd wordt. Misschien is het -ook voor de predikant wel goed. Ook de kerkvoogden hebben een taak. Zij hebben te zorgen, dat de catecheet zijn catechisaties kan geven in een catechisatie lokaal, dat ruim en gezellig is. Het lokaal moet niet te groot zijn, immers dan woot het ongezellig, ook niet te klein, zodat men blij is, als het einde er is. In het lokaal staan minstens banken met leuningen, maar gewenst is ook banken met schrijftafels en opbergruimte. Ook tafeltjes met een kleedje en bloempotje mogen er staan. Men moet er zich thuis voelen, hier is „ons" lokaal. De kinderen zuilen zich ongemerkt in een net lokaal rustiger gedragen, Naast het meubilair zorge de kerkvoogdij voor goede leermiddelen. Niets is gauw te duur. Aan de wand hangen Bijbelse platen en duidelijke landkaarten. Zeker moet een schrijfbord aanwezig zijn om aantekeningen en schetsen te maken. Dit is uw taak, kerkvoogdij-leden 1 Wij moeten doen, wat we kunnen/anders ligt op ons de schuld. Anderzijds moet het ons telkens weer een blijdschap zijn te mogen catechiseren. Na afloop ontstond een zeer geanimeerde bespreking. De vergadering werd met dankzegging door Ds. van Asch geslóten. dat onze Koningin bij Woestehoeve Arnhem een eigenhandig vervaardigde: krans gelegd heejt op het graf der gesneuvelde helden, dat de Loiulense Rechtbank de swatters gelast heejt, de onwettig ingenomen flats binnen drie dagen te ontruimen, dat te Hilversum een man is vermoord, waarvoor de moordenaar de techniek van zijn misdrijf uit een detectiveroman had geput, dat studenten in Rio de Janeiro als repre saille voor de dood van een hunner collega's door het eten van vergiftigde koek, een ware oorlog tegen de zwarte handel begonnen-zijn, dat de ratten en muizen in ons Land een schade veroorzaken van 30 miilioen gulden per jaar, dat zowel ten opzichte van de haringvangst als van de oesterteelt een zeer goed jaar wordt verwacht, dat een Nieuw-Zeelandse boer tijdens het knippen van een heg rondom een goljbalveld 15uu golf ballen vond, die men er vanwege de scherpe doorns niet meer had durven uithalen, dat dit hem een aardig spaarpotje 'bezorgde, omdat de goljbailen in Australië zeer schaars zijn. AANVULLING BONNENLIJST voor de 2de helft van de 10de periode 1946 15 t/rrr 28 September. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 610 576 Algemeen .100 gram bloem 577 Algemeen 50 gram thee Bonkaarten KD, KE 610 D 19 Reserve 100 gram bloem E 19 Reserve 300 gram bloem Tabakskaarten enz. T 48 2 rants-, tabaksart. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 20 September a.s. worden gebruikt. Met ingang van 22 September a.s. zuilen geen bonnen meer voor aardappelen worden aangewezen. Van Maandag 23 September a.s. af zal men aardappelen zonder inleve ring van bonnen kunnen koopen. Uitreiking toeslagkaarten zw. arb. He per. De Leider van den Distributiekring te Middelharnis maakt bekend dat bovenstaan de uitreiking als volgt zal plaats vinden: Nieuwe Tonge: Maandag 23 September. Middelharnis: Dinsdag 24 September. Melissant: Woensdag 25'September v.m. HerkingenWoensdag 25.September n.m. Dirksland: Donderdag 26 September Sommelsdijk: Vrijdag 27 September. Stad a/h Haringvliet Zaterdag 28 Septem ber v.m. Agentschappen Melissant en Herkingen in plaats van op Maandag 23 September zal deze week op Woensdag 25 September a.s. op de gewone uren door den agent zitting worden gehouden. Verhalen uit de bezettingstijd DE BUURMAN WAAKT Janus luistert cike avond naar de Engel- schc radio, en naar radio-Oranje. De Duitscher stoorthet toestel knettert, kookt, huilt; het geeft allemaal niets, janus luistert. Hij prutst zoolang aan de knoppen totdat de vertrouwde stem verstaanbaar door de kamer klinkt. Al ciie herrie maakt Janus z'n vrouw zenuwachtig. Ze kunnen het buiten op straat hoorenJanus, ik waarschuw je, laat het in het vervolg... je wordt er niks wijzer mee... de Engelschen zullen het toch wel winnen. Hij doet er niet zoo gemakkelijk afstand van. „Wat een zegen die radio 1 Stel je es voor, dat we die radio niet haddenDan zat je compleet van de buitenwereld afgesloten! Want de Duitschers vertellen je natuurlijk wat ze kwijt willen wezen." Ze geeft het toe: „Alles tot je dienst, maar te eeniger tijd wordt je gepakt en dan ga je voor een paar jaar de kast in." Het is werkelijk een vooruitzicht, dat tot nadenken stetm. Het is in elk geval goed om de bezwaren van zijn vrouw te onder zoeken. Is het schreeuwende toestel werkelijk op straat te hooren? Hij zal het gaan pro- beeren. „Moet je goed luisteren, vrouw, dat je me straks precies kunt vertellen wat ze gezegd hebben, je hebt geen nood, ik sta buiten onder het raam, als er onraad is, geef ik een klap op de ruit en dan zet je het toe stel op een ander station geen mensch, die je d'r wat voor maakt. Hij luistert. Eerst bij het tuinhekje... niks te hooren. Dan wat dichter bij.een vaag gerucht komt uit het huis, alsof er iemand ruzie maakt.„Hm, toch eigenlijk niet verstaanbaar. Hij legt zijn oor tegen het glas. „Ja, zoo,..." hij trekt zorgelijke rimpels in zijn voorhoofd, „nog es goed luistere't is tochAls hij vijf minuten aandachtig onder het raam gestaan heeft gebeurt er een ongeluk, hij denkt dat het huis op hem instort. Zijn laatste gedachte is om zijn vrouw te waarschuwen, hij hoort nog dc muziek, die zijn vuistslag plotseling te voorschijn roept,... dan is zijn bewust zijn weg. Drie dagen later zit de buurman aan zijn bed. „Ik zeg zoo tegen m'n vrouw: ik heb buurman Janus al in een dag of wat niet gezien, hij zal toch niet ziek weze..." Buurman Janus knikt met zijn zieke hoofd: „Een kou gevat, een zware kou. maar nou gaat liet al beter.m'n hoofd is nog net een mallemolen, zoo draait het" Ze praten over koetjes en kalfjes. De buurman vertelt welke berichten de Engel- sche radio vanmiddag had. ,,'t Gaat daar in Griekenland niet best, buurman, nee, niet best. Een Grieksch leger in Tessalië ge capituleerd, de regeering naar Kreta uit geweken..." Janus kreunt vanwege zijn zieke hoofd: „Moed en vertrouwen, buurt..." Dc ander'zucht: „'t Ging een paar weken geleden zoo mooi. Toen zeg'ik tegen mijn vrouw: Het duurt niet lang meer of er is in heel Afrika geen Italiaan meer te vinden." „Och, buurt, geloof me, de kansen zullen wel Weer koeren. We winnen buurt, we winnen 1 Moed en vertrouwen 1". Janus z'n vrouw zit bij het raam kousen te stoppen. Ze knikt en zegt luidruchtig: „O zoo!" lil dier Voege bemoedigen ze elkander geruimen'tijd. De buurman helpt ijverig de theepot leegdrinken. Nu buurvrouw blijk baar nog zoo ruim voorzien is, belooft nij morgenavond om dezen tijd opnieuw naar buurman's welstand te zullen komen infor- meeren. Hij hoopt dan betere berichten te kunnen meebrengen. „Eu, da's waar ook, buurman, ik wil je waarschuwe, man. Drie dagen geleje, op een avondstond er iemand onder je raam te luisteren, ik zeg tegen m'n eige: da's er een die je buurman een loer wil draaic, dat-ie naar een verboje zender luistert. Ik zeg: wacht effen, vader. Heb ik die vent een klap met een spa boven op z'n kop gegevc...ik weet zeker, Janus, üat-ie nou in 't Ziekenhuis ligt." Janus komt overeind in bed. „Je vergis je, buurman, ie-Iigt niet in 't Ziekenhuis. ie ligt hier. Hij zakt langzaam terug in de kussens: „Dank voor je waakzaamheid, buurman, als ik weer heelemaal beter ben zulle we d'r samen es om lachen Zóó, deed je dat niet een spa!"... (Auteursrecht voorbehouden). Wordt vervolgd

Opbouw | 1946 | | pagina 5