INGEZONDEN VOOR DE KINDEREN SCHAAKRUBRIEKj Plaatselijk Nieuws Gedurende deze 12l/a jaar zijn 8470 patiën ten in beide Ziekenhuizen verpleegd, waarvan 383 zijn overleden. Met de jaren is dit aantal eveneens gegroeid, bedroeg het aantal verpleeg- dagen in de eerste jaren 7 a&OOO, sinds 1939 steeg dit aantal tot 17 a 18000. Wanneer wij dan op deze 12V2 jaar terug zien, dan is er dankbaarheid voor het ont zaglijk veel goede dat God ons schonk. Er rustte zegen op ons werk, hiervan ge tuigen de jaarverslagen. Lichamelijke zegen is echter niet voldoende, de beste zegen is die van het Geloof en die zegen wenscht spr. allen toe, zoowel Bestuur, patiënten als personeel. Geen „luchtige meiskens", maar medelevenden zegt Zr. v. Dorp. Nadat twee verzen van Ps. 103 zijn ge zongen, spreekt de oudste verpleegster, Zr. 77. van Dorp een dankwoord namens de reünisten. Spreekster zegt, altijd zeer ple zierig in dit Ziekenhuis te hebben gewerkt en voelt het altijd nog zoo dat zij eigenlijk twee tehuizen heeft n.l. het ouderlijk huis en het Ziekenhuis te Dirksland. De bevolking heeft misschien wel eens gedacht, wat een „luchtige meiskens", maar wanneer men wist hoe de geestelijke grondslag was en hoe er in dit Ziekenhuis werd geleefd, zou men wellicht milder geoordeeld-hebben. Spreek ster betreurt het dat ook dit Ziekenhuis de personeelmoeilijkheden niet voorbijgaan en noemt het heengaan van Zr. Zevenhuizen, doch zij twijfelt niet of deze mooie inrichting zal ook deze moeilijkheid te boven komen. De heer Vons hierna het woord verkrij gend, zegt dat Ds. v. d. Wal in zijn herden kingsrede er op wees dan van Woel alles deftig doet. Dit is echter niet het geval met de verlichting van de ingang van het Ziekenhuis, hetgeen veel te wenschen over laat. Namens het geheele personeel biedt spreker het Bestuur tvfrce monumentale lantaarns aan, te plaatsen op de pilaren bij de ingang van het Ziekenhuis, die door den Voorzitter in dank worden aanvaard. Dr. Stoel spreekt. Dr. Stoel hierna het woord verkrijgend zegt dat het wel heel erg eenzaam gaai wor den in ons Huis, nu niet alleen Zr. Zeven huizen, maar ook Zr. Blom, het Hoofd van de huishouding, weggaat. Spreker hoopt, dat het spoedig moge gelukken, de ledige plaat sen weer te vervullen. Een kort woord wil spreker ook nog richten tot de Voorzitter van het van Weel Ziekenhuis, burgemeester Ottink, die spr. aankt voor de uitstekende leiding in de periode na de bevrijding. Was dc bana tusschen Bestuur en personeel voordien veel losser, thans is die aanmerkelijk verbeterd, dank zij de goede leiding van burg. Ottink. De nieuwe Voorzitter spreekt. Als laatste spreker richt Ds. Anker zich meer speciaal tot Ds. v. d. Wal en de Zusters en zegt het diep te betreuren dat Ds. v. d. Wal heengaat. Als 2e Voorzitter van Bethes- da komt nu op spreker de zware-taak te rusten van Voorzitter van dit Ziekenhuis. Er pakken zich donkere wolken samen, Zr. Zevenhuizen gaat ons verlaten en spreker doet een dringend beroep op de achterblij- venden, om niet heen te gaan, doch met vereende krachten ons te geven aan dit mooie werk. Nadat de Voorzitter nog gewezen heeft op de mooie bloemstukken, die wij van de Wasscherij „Schouwen en Duiveland", de fa. Gebr. Holleman en dc fa. D. v. d. Heijden mochten ontvangen, sluit Ds. v. d. Wal met dankgebed het officieele gedeelte van deze bijeenkomst. Onder de uitnemende leiding van Zr. Zevenhuizen, worden de aanwezigen vergast op ecnige ipooie tableaux en voordrachten, terwijl de dichtkunst zeker genoemd mag worden Het snoepwinkeltje was heel aardig, evenals het orkest, terwijl het gedicht van Mevr. Brouwer-de Pree, oud-zuster, thans verpleegster in het t.b.c.-paviljoen, op uit nemende wijze werd voorgedragen.De „klok" die het zusterwerk in het Ziekenhuis uit- beelde, getuigde van de vindingrijkheid van de Zusterschaar. Het gebodene getuigde van fijne smaak en stond op hoog peil. Wanneer men bedenkt dat de zusters bij hun zware taak, deze avond zonder „eenige hulp van buiten" hebben georganiseerd, dan is bewondering en dank zeker op z'n plaats. Vrijdag was de „reunistendag", waarvan -vele oud-verpleegsters gebruik hebben ge maakt om nog eenmaal tesamen te zijn in deze mooie inrichting, waarin velen hun opleiding hebben genoten en waar lief en leed tesamen werd gedeeld. Het Ziekenhuis gaat nu D.V. naat het 25-jarig jubileum. Mogen de donkere wolken die zich thans boven deze inrichting samen pakken, wegdrijven, zoodat dit werk der barmhartigheid ongestoord voortgang moge blijven vinden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. HET SOMMELSDIJKSE FEEST Antwoord aan den Heer J. Hoogmoed. We zijn altijd dankbaar voor goede raad, en critiek die bedoeld opbouwend te zijn weten we té waarderen. Daarom hebben we het ingezonden stuk van dhr. Hoogmoed met veel aandacht gelezen. Wel moet ons direct van het hart, dat dhr. Hoogmoed niet ae juiste plaats gekozen heeft voor wat hij noemt „goede raad". Hij als Sommelsdijker behoort met -zijn opmerkin gen in de eerste plaats te komen op de vergadering der Oranjevereniging en zijn organisatietalent niet voor zich zelf te houden, maar deze te besteden in het belang der vereniging. Het is daarom zo jammer' dat' hij op de ledenlijst onzer vereniging j niet voorkomt. Door dit feit verliest hij eigenlijk het recht van critiek, want hij houdt zich afzijdig, maar gaat van verre met de vinger staan wijzen. Dat getuigt niet van ernstige wil om te helpen. Dit even ter inleiding. Als „buitenstaander" betiteld Wat, de zakelijke inhoud van het stuk betreft, deze getuigt alles behalve van kennis, van zaken en bevestigt in vele gevallen onze mening dat dhr. Hoogmoed een „buitenstaander" is. We willen daartoe even de door hem genoemde feiren nagaan. Om alle misverstand te voorkomen willen we echter met alle nadruk verklaren, dat we allerminst op het standpunt staan dat DE BOSJESMANNEN Jullie hebben allemaal wel eens gehoord- van Zuid-Afrika. Als je daarheen wilt, moet je een heel eind varen of vliegen in een vlieg tuig. Jullie hebben natuurlijk ook wel eens een leeuw gezien in de Dierentuin. Nu, als je die daar ziet liggen, zou je niet zeggen, dat het zo'n vreselijk wild dier is. Ais 't ie niet achter die-grote, dikke tralies zat, was 't ie allang naar jullie toegekomen en had hij je levend .verscheurd en opgegeten. Die verscheurende, wilde leeuwen, leven nu nog in de bossen van Zuid-Afrika. Maar weet je wie daar ook wonen? Wilde mensen, „Bosjesmannen", hetefi ze. Ja, jullie hebben allemaal nog een huis, een huis van hot of steen. Iedere avond kruip je lekker in bed. Maar die Bosjes mannen weten niet wat een huis is en wat een bed is. Weet je wat ze wel hebben? Een gat in de grond onder een bosje. Daarom worden ze „Bosjesmannen" ge noemd. Als een klompje regenwormen rollen ze zich op in hun hol. Dat hol is meestal maar anderhalve meter hoog en anderhalve meter breed. Een paar grote mensen én enkele kinderen liggen crjn. Stoelen,,tafels en bedden kunnen er natuurlijk niet in. 't Enige huisraad is wat gedroogd gras, boombladeren of wol op dc bodem van ligt hol. Daarop slapen ze en rusten ze uit. Gewoon Werken doen ze natuurlijk niet. 't Liefst gaan ze op de visvangst of jacht. Hun pijlen maken ze aan dc punt, vergiftig. Daarmee schieten ze wilde dieren, die ze opeten. Verder eten ze slangen (uit die slangen halen ze eerst liet vergift), uitjes, honing, struisvogeleieren, mieren en wild. Maar het allerliefst gaan ze vee bij de boeren stelen. Alles eten ze daarvan op, behalve de haren, de beenderen en de staart. Dan gaan ze heerlijk slapen. Maar niet één nachtje, hoor! Soms weken achter elkaar. Wordt hij dan wakker, dan voelt hij wel deerlijk zijn maagje rammelen. Geen nood! De riem wordt wat strakker aange haald en mijnheer gaat weer heerlijk verder slapen. Toch wordt zijn honger op den duur wel een beetje al te erg. Hij moet weer uit zijn holletje kruipen en gaan jagen of 't liefste maar stelen. En nu dachten jullie zeker dat die lieren dat vlees lekker boven een vuurtje gingen braden. Kun je begrij pen. Ze eten het rauw, terwijl het bloed er nog uitdruipt. Kauwon doen ze niet. Hun kleren bestaan uit een schapenvel. Hun wapenen bestaan uit een boog en een koker met pijlen. De punten van die pijlen be strijken ze met slangenvcrgif. Groot worden ze niet, 1,25 M. is al heel lang. Ik denk wel, als jullie zo'11 mijnheer zagen, dat je gewel dig zou schrikken, want hij ziet er vuilgeel uit er. is erg schuw, maar vlug. Er was eens een boer op reis in dc berger. Hij kwam op een plaats, waar aan de linkerkant een diepe afgrond was en aan de rechterkant een steilte. Plotseling snor den ereen, twee, drie pijlen langs zijn hoofd. Vlug raapte de boer ze op. Ja, die zijn van een Bosjesman. Wat ziet hij daar? De ruige kop van'een Bosjesman boven dc rand van het hol van een aardvarken. De boer grijpt zij 11 geweer, legt aan eii vuurt. Een paar minuten later sleept hij het lijk van de Bosjesman uit het hol, naai de naburige plaats. Jullie hoeft niet bang te zijn voor dc Bosjesmannen, want ze zijn bijna allemaal uitgestorven. TANTE MAR. het feest „af" geweest is en willen we ronduit bekennen dat ook door het bestuur verschillende fouten gemaakt zijn. Ten opzichte van die fouten zeggen we: het had anders gekund en een volgende keer zal het ook anders zijn. Nu gaan we luisteren naar dhr. Hoogmoed Hij begint met de opmerking dat het Sommeisdijkse feest toch eigenlijk geen feest geweest is. En volgens hem ligt dit alleen aan de niet juiste wijze van organi seren. Niet voldoende propaganda, niet voldoende bekendheid. We vragen ons af: is dat zo? Laten we even de feiten laten spreken. Er is een ledenvergadering opge roepen, waarbij tevens werden uitgenodigd de plaatselijke verenigingen en de buurt verenigingen, ja zelfs de niet-leden (dus ook dhr. Hoogmoed) zijn opgewekt deze ver gadering te bezoeken. Resultaat was een vergadering met een opkomst van 25 leden (van de 250) terwijl de meeste buurtverenigingen afwezig waren. Gelukkig waren er onder de opgekomene verschillende trouwe werkers. Een heel eenvoudig pro gram werd in elkaar gezet. Het ging ditmaal om een klein feestje en gezien de geringe belangsteling was «en grotere opzet niet verantwoord. Een feest behoeft bovendien niet groot opgezet te worden om gezellig te zijn. Voor elk onderdeel werd een com missie benoemd (dus het geopperde idee van dhr. Hoogmoed werd door ons al beproefd). Verschillende commissieleden hebben zich getrouw getoond, maar ook een deel hebben de. op zich genomen taak slecht of in 't geheel niet volbracht. Andere nemen, zult U zeggen. Ja, maar waar vandaan. Neen het had zo moeten zijn dat We een vergadering hadden gehad met een opkomst van 500 a 600 man. Sommelsdijk telt 900 a 950 gezinnen. We moesten dus een ledental hebben van 800 a 900. Dan konden we gezamenlijk iets moois klaar maken, zonder veel moeite. Als ieder maar meewerkte. Denkt U daar ook eens aan mijnheer Hoogmoed! Wat de wedstrijden betreft, volgens dhr. Hoogmoed zijn deze niet voldoende bekend gemaakt. Hoe bestaat het! Er hebben een paar weken grote raambiljetten gehangen. „Opbouw" heeft onder plaatselijk nieuws het gehele programma gepubliceerd. Een extra oproep werd nog gedaan per adver tentie in de „Flakkeese Nieuwsbode" en in „Opbouw". Is dat niet voldoende? Nieuwe variaties kunnen er inderdaad gebracht worden in de wedstrijden. We zijn daar grote voorstanders van. Doch laat men dan ook met voorstellen dienaangaande komen. De herauten zoek en de poppenkast mislukt De herauten waren niet present bij de opening van het feest. Dat is juist. Maar als er is afgesproken dat de herauten er zouden zijn en ze verschijnen niet, kunnen wij daar iets aan doen? Overigens is de ochtend met opzet rustig gehouden omdat er nog zo veel mensen moesten Werken. De poppenkast is voor een deel in 't water gevallen. Dat was jammer. We geven dhr. Hoogmoed toe dat een afrastering beter geweest was. Maar we hadden ons ook niet voorgesteld, dat het publiek zich zo minder waardig tegenover de kinderen zou gedragen Wat de opmerking over de kwartjes betreft, deze is minderwaardig en geen antwoord waard. Denkt U soms dat wij wat verdiend hebben aan het feest? Het tijdstip was slecht gekozen volgens dhr. Hoogmoed. Ja, we kunnen nu eenmaal niet in December Koninginnefeest vieren. De verenigingen trokken elkaar van de tent Het muziek- en zangprogramma heeft teveel tijd gevraagd. Inderdaad! Maar elke vereniging was een vaste tijd toegemeten. Had men zich daaraan gehouden, dan was men een half uur later klaar geweest als het programma aangaf (dit door dat de No. 20. Correspondentie-adres A. WAGNER Jaagpad 40. Delft. De Nederlandse Bond van Probleem vrienden verzoekt mij het volgende mede te delen. Evenals voorgaande jaren organiseert de N.B. v. Pr. begin December een algemene oplossingswedstrijd ter herdenking van den groten Nederlandsen problemist: H. G. M. WEEN1NK leder belangstellende kan zonder enige kosten, behalve de postzegels, meedoen. Eind November worden 6 (weezetten rond gestuurd. De bepalingen voor de oploswed strijd zijn daarbij. Prijzen: boekwerken en wel één op üe 10 deelnemers. Wie mee wil doen zendt voor 1 November een enveloppe voorzien van postzegel en zijn naam en adres aan: L. C. SCHADE van WESTRUM Joh. Verhulststraat 124 Amsterdam-Zuid. Dc N.B. v. Pr. hoopt op grote belang stelling! motorwedstrijden een half uur verlaat waren). Als men echter die avond van nabij meegemaakt heeft, hoe de verenigingen onderling elkaar haast van de tent trokken en zich aan de voorgeschreven regeling bit ter weinig stoorden, dan voelt U toch wel dat wij dan eigenlijk onmachtig staan. We kunnen toch moeilijk van de gewapende macht gebruik maken. Zo lang de vereni gingen niet elk afzonderlijk loyaal mede werken, zullen deze moeilijkheden wel blijven. Dat tegelijk met dit concert een paar muziekcorpsen door het doip hadden kun nen marsen, kunt U niet menen, leder voelt toch direct hoe funest dit zou zijn. De- enigste oplossing hiervoor is dat, zoals U terecht opmerkt, een dergelijk concert naar een ander deel van de dag verplaatst wordt. Dit heeft echter ook veel moeilijkheden. Voor de lampionoptocht was er ruim vol doende materiaal. Het heeft ons ontzettend veel moeite gekost dit te bemachtigen. Niettegenstaande we een en ander recht streeks van de grossier-hebben betrokken, kosten ze ons met inbegrip van kaars en stok 1,45 per stuk. We hebben deze voor 1,beschikbaar ge,steld. Is dat te duur? We menen van niet. Maar men hoste liever achter de optocht aan zonder lampion. Dat is gemakkelijker! Een versiering hoort er eigenlijk bij. Accoord! Maar zou het verantwoord geweest zijn daar voor een paar duizend gulden uit te geven, voor materiaal dat met een flinke bui weg was geweest? U moet elk feest zien in de tijd waarin het wordt gehouden. Wij hopen dat U het idee van commissie vormen (wat heel goed is en wij reeds toe pasten) nu zelf bij de eerste gelegenheid op de vergadering der O.V. komt voorstellen en steunen, zodat U dan metterdaad ons werk steunt. Wie aan de weg timmert heeft veel bekijks. Fouten zijn er gemaakt, we stem men dat grif toe. Maar Uw critiek hoort op een andere plaats en daarbij behoort U bovendien in de eerste plaats U af te vragen of U zelf uw plicht hebt gedaan. Als ge meenteraadslid is U geroepen de belangen der gemeente te dienen. U zult nog wel ondervinden hoe moeilijk dit vaak is. Denk dan nog maar eens terug aan de door U geleverde, onjuiste critiek. Het Bestuur der Oranjevereniging „SOMMELSDIJK" MIDDELHARNIS. Het bestuur van de nieuwe woningbouwver. „Beter Wonen" is als volgt samengesteld: L. v. d. Waal, voorz. A. van Donge, seer, C. A. Wisse, penn. P. Hisschemöller en K- van Veis. Tot commissarissen weruen gekozen de heeren: Dr. C. F. Arends, Mr. J. W. Hem- penius, D. Mans, M. van Wijk en W. Vernooys. Maandag 15 Sept. was het 25 jaar geledcn dat de machine-bankwerker J. G. B. Kimmel, in dienst trad bij de R.T.M. alhier. Het heeft den jubilaris dien dag niet aan belangstelling ontbroken. Velen van het personeel kwamen de felicitatie aan zijn woning. Dhr Koevoets hoofd der werkplaats feliciteerde dhr. Kimmel met zijn jubileum en prees de plichtsbetrachting waarmede hij zijn werk had vervuld. Hierna bood hij hem namens de Directie te Rotterdam een enveloppe met inhoud aan, benevens een enveloppe met inhoud beschikbaar gesteld door het personeel der R.T.M. Met een kort woord dankte Kimmel den heer Koevoets voor de tot hem gerichte woorden. In verband met de werkzaamheden aan de grote sluis bij de tramhaven alhier, zal deze op Dinsdag 24 September van 's morgens 6 uur tot 's avonds 6 uur voor de scheepvaart, of zoveel langer als voor de werkzaamheden nodig blijkt gesloten, zijn. Weenink stierf op 2 December 1931. Hij was een sterk partijspeler maar vooral een groot probleemcomponist. In zijn sterf jaar behaalde hij met het hier afgedrukte probleem een eerste prijs. No. 19. H. G. M. WEENINK' a bedefgh Wit geeft mat in 2 zetten.

Opbouw | 1946 | | pagina 2