fu Jy U W m,n,',ta'poSTbr''H a 239 BRUs^ ^jwB^ wÊSf wÊf Middelharnis Tel. No. 332 VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE j I2l\2 jarig bestaan werd Het ziekenhuis jubileert CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD Dinsdag en Vrijdag Nationale feestviering jfeestelijk herdacht f MEDITATIE "VOOR DEN ZQNDAG J BOH fR-fffjw /f|jP w A ^3 111 ÉSSL ÊK Tweede jaargang - No. 37 B MSg^r r- £3^ "3| |89 £jj|B Adres der redactie en Ad- VRIJDAG 20 SEPT. 1946 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 130 mm 14 cent per mm. Elke mm daarboven 10 cent. Bij contract aanzienlijke korting De „Flakkeesche Nieuwsbode" heeft in het nummer van 31 Augustus jl. een artikel geschreven over Dorp der Verdeeldheid, liet lie t niet in onze bedoeling een polemiek daarover te gaan houden, doch wel is het noodfg de daarin gestelde vraag te beant woorden. Men vraagt immers „laten de rechtsche groepen eerlijk'zeggen, hoe men over feestviering denkt." Duidelijkheidshalve moge een relaas dei- feiten aan de geschiedenis voorafgaan. De Oranjevereeniging te Middelharnis had besloten aan Je feestviering bij gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin het programma te doen aanvullen door kermisvermaak. De Burgemeester, die aan vankelijk daartoe zijn medewerking ver leende, trok deze in toen hem bleek dat de politieverordening deze vermakelijkheden verbood. De Oranjevereeniging schreef toen een ledenvergadering uit om te overwegen, wat gedaan moest worden, nu de vergun ningen tot kermisvermaak waren ingetrok ken. Hoewel in de vergadering door „recht sche" menschen werd aangedrongen om het geheele programma van 's morgens tot 's avonds uit te voeren, weigerden tal van buurt-commissie's en vrijwel alle vereeni- gingen. Niet door tegenwerking van „recht sche menschen" doen door intrekking van toegezegde medewerking van de andere groepen werd het feestprogramma inge trokken. De vraag, gesteld kan aldus beantwoord woruen. De „rechtsche menschen' willen gaarne medewerken aan een nationaal feestprogramma, waaraan geheel de bevol king wil medewerken, t.w. de opening door herauten, gemeenschappelijk gezang, zwem- demonstraties, wedstrijden als ringrijden, sportdemonstraties, vuurwerk etc. Wanneer Middelharnis een programma had uitgevoerd als Sommelsdijk, Ooltgens- plaat, Oude Torige enz. enz. had men aanspraak kunnen doen gelden op de mede werking van geheel de bevolking. Een ding is zeker, dat de „naam dorp der verdeeldheid" een onjuiste betiteling is. Dezeifde verschillen bestaan ook in andere gemeenten, maar ze zijn daar door een geest van wederzijdsche samenwerking niet toe gespitst. Aan het bevorderen van den geest van nationale saamhoorigheid dient nu ook in Middelharnis gewerkt te worden. Daartoe is noodig, dat alle nationale krachten zoo warden vereenigd, dat aan de feestviering de geheele bevolking kan' deelnemen. Uitgangspunt moet zijn: „Hoe verdiepen we de liefde tot de leden van het Koninklijk huis?" Daarop zal geheel het programma gericht moeten zijn: Daarom zal in een samenkomst het feit van den dag herdacht moeten worden, op een wijze, dat geheel de bevolking idaaraan kan deel nemen. Wij geven de voorkeur«aan het samenkomen in de openlucht of een groot gebouw, we denken aan de veiling. Door gemeenschap pelijk gezang, liet zingen door zangkoren, goede declamatie, van tafercelen uit de historie in proza of poëzie, medewerking door muziekvereenigingen, kan het geheel gericht zijn op blij feestbetoon, waarin de band van Nedefland en Oranje wordt versterkt uit de historie en uit het beginsel- Op allerlei wijze kan de dag een dag blijd schap worden. Laten de vereenigingen het beste beentje voorzetten. Men doe het noodige opdat het ook voor de jeugd een blijde dag zal zijn. Laten we nooit vergeten, dat echte Oranjeliefde niet alleen gewekt en versterkt wordt door uiterlijk feestbetoon maar steeds weer van binnenuit gevoed moet worden. De gave Gods in liet Oranje huis en de historie moeten de zuilen zijn, waarop de liefde tót het Oranjehuis gefun deerd wordt. Wie feest wil vieren om het feest bedenke dat de nationale zaak daar door niet gediend wordt. Feest vieren moet steeds tot doel hebben de banden opnieuw te versterken voor de.toekomst. Ook ons Christenvolk heeft een taak bij de feest viering. Critiseeren is gemakkelijk, er moet ook meegewerkt worden. In de organisatie van het feest dienen ook zij mee te werken. Oranjefeest is een feest van heel de bevolking en ieuer inwoner moet de verantoordeiijk- heid kunnen dragen voor het geheele pro gramma. Zoo-komt de nationale saamhoorig- neid tot statui, oie zich uiten moet in ue blijdschap over het bezit van ons Vorsten huis. Zoo heeft men de eenheid en de samenwerking te bevorderen. Ook Middel harnis bcvordere terstond een sanïenburi*- deling van alle krachten. Niemand onttrekt ke zich aan de medewerking, indien d;e gevraagd wordt. Zoo kan ook getoond worden, dat het Christenvolk feest kan vieren en blijde kan zijn. Donderdag 12 September j.l.' heeft het Ziekenhuis te Dirksland herdacht, dat deze mooie Verplegingsinrichting 12l/2 jaar ge leden in gebruik werd genomen. Het van Weei Ziekenhuis werd op 9 Maart 1934 geopend, het Ziekenhuis Bethesda 5 dagen later, Welk'feit in tegenstelling tot de ge scheiden opening, thans in een gemeen schappelijke herdenkingsbijeenkomst op 12 September (Donderdagavond) is herdacht. Nadat de beide volledige besturen en het voltallig personeel zich in de gezellige con versatiezaal hadden vereenigd, opent de Voorzitter van het van Weel Ziekenhuis, de fgd. burgemeester van Dirksland, dhr. E. Ottink, deze bijeenkomsten memoreert van welke groote beteekenisde ingebruikneming van dit Ziekenhuis in 1934 voor de bevolking van dit eiland is geweest. Het doet spreker genoegen te kunnen medcdeclen dat Ds. v. U. Wal bereid is gevonden hedenavond een historisch overzicht te geven. Spreker begroet Ds. v. d. Wal echter niet als den spreker van hedenavond en den ctninenten Voorzitter van Bethesda, doch veel meer als den man, die met groote liefde en toewijding zich geheel gegeven heeft aan dit Ziekenhuis. Hoewel op deze plaats nog niet van een afscheid kan worden gesproken, mag hier toch wel even aan dit afscheid wor den herinnerd, waarbij het wel even wee moedig stemt dat wij bij ónze vreugde over de 1273-jarige herdenking, gewag moeten maken van een naderende scheiding. Spreker stelt dan vast, dat ook op dezen dag jubileeren de Besturende Zuster Mej. Zr. Zevenhuizen, de Administrateur, dhr. A. Voos, en de tuinman-chauffeur de heer J. Knöps. Dit is een drietal dat ik vanavond eens in het bijzonder voor het voetlicht-breng. Zij zijn onze cerc-gasten. Zij hebben dit ook verdiend. Bij alle tekortkomingen, die wij menschen, dus ook zij hebben, mag worden gezegd, dat zij in getrouwheid hun plicht hebben gedaan. Tot Zr. Zevenhuizen het woord richtend zegt spreker: Gij hebt uw taak niet altijd onder gemakkelijke .omstan digheden kunnen verrichten En nu kan ik naar ik meen uw houding het best typeeren door te zeggen, dat Gij onder alic druk dezelfde blijmoedige, doelbewuste figuur zijt gebleven. Gij hebt voor uzelf de voldoe ning mogen hebben, dat Gij niettegenstaan de gebreken, uw werk met ijver en plichts betrachting hebt vervuld. En thans wil ik op uw jubileum, namens Bestuur ook openlijk getuigen dat wij rjimschoots over U tevreden zijn. Tot den heer Vons spreekt de Voorzitter als uitvoerder onzer economische belangen. Sedert de oprichting hebt Gij uw taak tot voile tevredenheid van het Bestuur verricht. Tevens licht Gij de zorg voor boekhouding en administratie en de hoeren Bestuursleden kunnen er van getuigen, dat (Jij, wanneer gewenscht, direct klaar is met het overleggen van cijfers en gegevens. Gij zijt met recht „de man die er in zit". Tenslotte' heeft de Voorzitter nog een „apartje" voor den heer Knops. Een ieder Weet wat de tuin is, die bij ons Ziekenhuis behoort. Het is één woord een Weelde. Hoewel de aanleg niet den heer Knöps toegedacht kan worden, heeft hij toch met hart en ziel van stonde^aan dezen tuin verdraaid, verzorgd en artistiek onderhou den. Hr. Knöps liet was en is een lust om de aan uw zorgen toevertrouwde tuin fe doorwandelen. Hartelijk dank voor uwe 12'/„-jarige dienstvaardigheid. De Voorzitter overhandigt 1111 de geschen- keiraan de Besturende Zuster, dd Admini strateur en de Tuinman, die door de jubi leerenden in dank worden aanvaard. Hierna geeft de Voorzitter het woord aan Ds. v.U. Wal. voor het uitspreken van diens herdenkingsrede. Ds. v. d. Wal aan het woord. Ds. v. d. Wal vangt aan met een uitvoerig resumé van wat aan de opening van dit Ziekenhuis vcorajging, toen op dien gedenk- waardigen Maandagmorgen in 1928 de post een groote gele enveloppe bezorgde, behelzende de testamentaire beschikking van Mej. Paulina van Weel, tot schenking van een millioen gulden, voor den bouw van een Ziekenhuis. Wat een besprekingen en vergaderingen met Gemeenteraad en Kerkeraad, met juri dische adviseurs, met Gedeputeerde Staten, niet het Classicaal Bestuur, met architecten, aannemers en leveranciers zijn er geweest, alvorens de opening een feit was. Er moest gezocht worden naar een goed bestuursapparaat, want het besturen door Gemeenteraad, en Kerkeraad afzonderlijk was veel te omslachtig. Men is toen gekomen tot de oprichting van de Stichting van Weel Ziekenhuis, waaruit is voortgekomen, het gemengde huwelijk van Weel en Bethesda. Ook bij de Diaconieën Was aarzeling. Spr. heeft een vergadering geleid van half vier tot half tien en spr. betreurt het dat ouder ling Voogd uit Ouddorp niet aanwezig is, want die was het die de laatste stoot heeft gegeven tot het uiteindelijk resultaat. Toch is het bestuursapparaat nog vrij omslachtig gebleven, er is een bestuur, een dagelijksch bestuur, een bestuur v.h. Geza- nielijk Beheer en een Commissie van Beheer. Nadat liet Ziekenhuis geopend was, meende men dat het aantal vergaderingen nu wel minder zou worden, doch dit was niet het-geval. Integendeel, wanneer men de notulen ziet, dan blijkt dat het aantal vergaderingen aanmerkelijk is toegenomen. Het Bestuur gaf ook,niets uit handen, het wilde alles zelf doen, niets werd er besteld of er moest over vergaderd worden. Er zijn ook fouten gemaakt, hoe kan dit ook anders, liet was zondig menschenwerk, eenerzijds is men wellicht te streng opgetreden, terwijl men anderzijds misschien te aarzelend, te f wikkend en wegend is geweest. Echter kan één ding het Bestuur zeker niet verweten worden, n.l. dat het niet actief genoeg is geweest. Veel reserve bij S.B.Z.-vereenigingen en medici, nioest overwonnen worden en scep- tisme of hier wel een volwaardig medisch Centrum zou ontstaan. Zoo werd op 9 Maart 1934 het Van Weel Ziekenhuis geopend. Dit was een deftige opening, want alles wat van Weel doet is deftig. Er waren twee Excellenties aanwezig n.l. Minister Slotemaker de Bruine en de Commissaris der Koningin, Jhr. v. Karne- beek. Op 14 Maart is het Ziekenhuis Bethes da geopend in een openingsbijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland-. De bevolking heeft in die dagen ook het Ziekenhuis kunnen bezichtigen en hiervan is ruimschoots gebruik gemaakt. Dit is ook psychologisch juist geweest. Men kon zien dat hier niet geïmproviseerd „KOREN OPLEGGEN" Gen. 41 35. Een vader sprak gedurig tot zijn jongens: „Spaarzaamheid in de jeugd, geeft een leven Vol vreugd, maar wie 't niet doet is '11 pndengt". I11 dit woord ligt levenswijsheid, waarop de H. Schrift wijst in bovengenoemde text. Jozef is 30 jaar en mist veel. Hij is als gevangene beroofd van zijn vrijheid en ver verwijderd van zijn ouderlijk huis. Toch bezit li ij door genade de vreeze des Heeren, hetwelk is 't beginsel van alle wijsheid. Dit blijkt uit de raadgeving aan den koning om toch rekening te houden met de toekomst. Ue oogst was dit keef buitengewoon goed. De Hecrc had gegeven boven aller verwach ting. Daarom is 't nu tijd om in 's lands belang kofen op te leggen. Er moet nu gezorgd worden, zonder bezorgd te zijn voor was. De belangstelling ging vooral uit naar de operatietafel, hetgeen ook begrijpelijk was. Men wilde weten hoe men het beste geholpen kon worden ingeval van een acute blindedarm of breuk. De medische staf baarde het Bestuur veel zorg. Moest vrije artsenkeuze worden toege staan, wat moest worden gedaan met de gevallen van sociale indicatie.de bevallingen in het Van Weel Ziekenhuis met daaraan verbonden de aanstelling van een verplee- ster-vroedvrouw en wat die niet mag doen en wat die wel mag doen enz. enz. Dit waren allen probleemen, waarvoor het Bestuur werd geplaatst en waarvoor een oplossing gezocht moest worden. In Dr. de Laive hebben wij een goede chirurg gehad van veelzijdige bekwaamheid, die het ook gelukt is het wantrouwen jegens ons Ziekenhuis weg te nemen. Spreker noemt dan enkele namen uit de personeellijst, die het aantal van 233 reeds heeft bereikt, zooals Zr. Dersjant, de eerste adj. directrice, die na 9 maanden ontslagen werd, Zr. v. d. Sar, de opvolgster van Zr. Dersjant. Dan volgt Zt. Zevenhuizen, de thans jubileerende Besturende Zuster. Spreker kan van harte instemmen met hetgeen de Voorz. v.h. Van Weel Ziekenhuis reeds in zijn openingswoord heeft gezegd. Een enkel woord wil spreker hier nog aan toevoegen. Zr. Zevenhuizen heeft het inder daad niet genfakkelijk gehad, waar fouten werden gemaakt moest gesproken worden, en zij heeft gesproken ook. In Zr. Zevenhui zen zag men de geboren Rotterdamsche. De energie en ondernemingsgeest, de Rotter dammers eigen, bezielde ook haar. Dan noemt spreker de Heer Vons. Oor spronkelijk benoemd als boekhouder, is zijn taak gegroeid. Het is juist gezien, dat men niet alleen in hem zag de man die alleen de boeken bijhoudt. Zijn activiteit en scherp zinnigheid in vredes- en oorlogstijd zijn boven alle lof verheven. Zijn werk als wnd. secretaris mag eveneens genoemd worden. Ook de Heer Knops noemt Ds. v. d. Wal als de derde jubileerende en wenschte hem van harte geluk met zijn jubileum. Van Knöps kan gezegd worden: „niet praten maar doen". Op vele namen uit deze personeelslijst vestigt spreker nog de aandacht van twee Zusters, die van ons zijn heengegaan n.l. Zr. Florijn en Zr. de Qaaij, van Zusters die ontslagen zijn, soms bij twee tegelijk. Twee maal is een functie opgeheven, n.l. van adj. directrice en van geneesheer-directeur. Spreker herdenkt ook de bestuursleden, die van ons zijn heengegaan of hun functie aan het Ziekenhuis hebben gegeven. Spreker staat nog uitvoerig stil bij de oor logsjaren, dit is een stuk geschiedenis apart. Het vertrek van onzen administrateur wegens opkomst in militairen dienst, de gijzeling van Dr. Stoel, de gevangenneming van Dr.Jessurun en de diverse huiszoekingen, het kiandestien luisteren naar de radio, naar onze Koningin liet bezoek van H.M. in 1936 aan ons Zieken huis zullen velen zich nog herinneren). Spreker brengt ook dank aan de doktoren Stoel en Jessurun voor hun werk en adviezen en wel speciaal Dr. Jessurun voor wat betreft de interne afdeeling, die de eerste jaren van ons bestaan maar niet op gang wilde komen. de schrale jaren. Koren op leggen". Dit woord geldt niet slechts voor de oogstende landman; voor de aren-lezende moeders en kinderen; voor de huisvrouw, die tegenwoordig zoo druk is met pasteuriseeren, steriiiseeren en 't inmaken van allerlei groentes voor de ko mende wintermaanden. Neen, 't geldt ook voor de Jeugd, voor onze jongens en meisjes, in de Jeugdjaren moeten de Schriftuurlijke beginselen verzameld worden voor de toe komst. De Prediker zegt: „Gedenkt uwen Schepper in de dagen uwer jongelingschap, ccr dat de kwade dagen komen, waarvan gij peggen zultIk heb geen lust in dezelve". „Koren op leggen". Ja, maar dan als Jozef. D.w.z.: niet egoïstisch, doch 0111 de ons gegeven talenten, goederen enz. weer te kunnen uitdcelen .aan behoeftigen; óók al zijn dit menschen, die ons wilden doden; in de kuil hebben geworpen en ais slaaf verkocht. Kent ge de vreeze des Heeren ;jJic levenswijsheid; de vreugde en rijkdom van zulk sparen en uitdeelcn? L- J. N.

Opbouw | 1946 | | pagina 1