ihjtteyeh LANDBOUW. De duivensport op Flakkee UIT OUDE PAPIEREN Flakkeesche Voetbalbond» Wij leveren: D. HOEK - Rijwielhandel - OUDDORP r TIIEE LAATSTE OPGAVE REVACUAT1E Vele landbouwers hebben hun revacuatie (terugkeer naar de stee) al opgegeven op ons kantoor. Velen hebbeirttitnog verzuimd, denkende dat hiervoor nog Wel tijd was. Nu hebben wij uit Den Haag bericht ontvangen, dat de uiterste termijn van inneming der vervoersopgaven is bepaald op 15 October 1946. Ten einde de te verwachten grote toe vloed van vervoersopgaven te regelen is door ons bepaald dat iedereen, die zijn revacuatie (terugkeer) nog niet heeft opge geven, hiervan schriftelijk opgave moet doen aan ons kantoor, binnen drie dagen na de verschijning van dit blad. U diene er terdege rekening mede te houden, dat er na genoemden datum geen gelegenheid meer is, een opgave te doen, aangezien per dien datum de boeken afge sloten moeten worden. Dit is absoluut de laatste gelegenheid. Door ons worden alleen vergoed de transportkosten van vee-bedrijfsmiddelen - inventaris en ook het huisraad, indien dit gelijktijdig werd vervoerd. Enkelen moeten ook nog 2 of 3 evacuaties opgeven en 1 of 2 revacuaties, doch dat zijn uitzonderingen. Men meldt ons dus: le. Naam en adres. 2e. Organisatienummer. 3e. Hoeveel evacuaties en revacuaties nog moeten worden opgegeven. Men behandele dit niet aan ons loket, doch geve dit per post op. Afd. evacuatie- Men kan ook niet meer geholpen worden, als men zoo maar eens even aankomt. Na ontvangst der brieven zult U opgeroepen worden. Men gelieve zich stipt aan den dag en het uur van oproep te houden, daar alles vlot en vlug moet verloopen. Rijksdienst voor Landbouwherstel. Veevosdernormen voor de periode 29 September tot 28 October 1946. Het bedrijfschap voor Veevoeder heeft voorde periode 29 September tot 26 October 1946 vastgesteld, dat voedertoewijzingen in het algemeen worden verstrekt voor dieren op bedrijven met minder dan 4 ha. bouw land: dit geldt echter niet voor de mest- contractvarkens, hiervoor blijft de thans geldende regeling, gehandhaafd. Als basis voor de toewijzingen wordt het aantal stuks vee genomen, dat volgens de registratie van 8 Sepfemver 1946 op het bedrijf aanwezig Was. Voor rundvee, varkens en geiten zijn dc normen gelijk a%n die van de voorgaande periode. Voor Jandbouwwerkpaardcn, sleepers- paarden, melkrijderspaarden en hengsten wordt geen mengvoeder verstrekt, indien haver uit eigen oogst beschikbaar is gesteld. Met uitzondering van de paarden voor de bereden politie, waarvoorde norm op 140 kg is gebracht, 'zijn de normen onveranderd vastgesteld. De norm voor de kippen van de fok- en vermeerderingsbedrijven blijft ongewijzigd. Indien aan de gestelde voorwaarden is Voldaan, ontvangen pluimveehouders, die een kuikenbon voor 200 kuikens hebben ontvangen voor maximaal 100 hennen (jon ge en/of oude) 2,8 kg. per kip. Voor de pluimveehouders met een kuiken toewijzing van 130 stuks geldt voor maxi maal 65 hennen 2,4 kg. voeder per dier. De overige pluimveehouders, niet fok of vermeerderaar zijnde, welke 10 of meer hennen bezitten, kunnen, mits aan de gestelde voorwaarde is voluaan, voor maxi mum 40 hennen 2 kg. voeder per kip ontvangen. OPHEFFING AARDAPPELDISTRIBUTIE Het ligt in de bedoeling met ingang van 7 October a.s. de distributie van aardappe len en de daarmee samenhangende centrali satie van den handel in aardappelen voor de binnenlandsche voorziening met inbegrip van den handel in voederaardappelen op te heffen. Nadere mededeelingen hierover'' zuilen t.z.t. volgen. De oorlog is voorbij, de bevrijdingshart stochten zijn bekoeld en nieuwe lusten ma ken zich van den mens meester. Allerlei sportverenigingen bloeien en ook bij de duivenmelkers laait het vuur hoog op. Het aantal gevederde vredesboden stijgt 'angzaam en zelfs de buitensporige hoge Prijzen kunnen niet verhinderen dat de duiveiiverenigingen als paddestoelen her rijzen. Weinig is er overgebleven van de P'akkeesche kampioenvliegers. Alleen dhr. Nipius (e Middelharnis neeft een 12-tal van zijn beste kunnen laten onderduiken. Een Uezer dagen wandelden wij zijn hok binnen en hier mochten we weer al het neusje van de zalm ontmoeten. Volgens de diverse uitslagen schijnen ook op andere hokken al zeer goede duiven te zitten. Wanneer de reeds goed bedeelde sport vrienden, hun minder bedeelde collega's sportief willen helpen, dan zal er volgend jaar weer gevlogen kunnen worden, dat de veren er af stuiven. Doen we dit allemaal, dan wordt de duivensport een glorie. De Ambachtsschool gaat feest vieren. In September 1943 was het 40 jaren geleden, dat er voor de eerste maal op ons eiland onderwijs in een ambacht werd, gegeven. De ambachtsschool en later op 1 October ook de avondschool, hadden hun poorten geopend. In 1943 was het geen tijd om te gaan fees ten. Hoewel geheel ongemerkt is die dag toen toch niet voorbij gegaan. Er waren jubilea en daarbij een tractatie, hoe sober ook, viel toen bij de leerlingen in zeer goede aarde. De Voorzitter, wijlen de heer W. C. van As, optimist als hij was, sprak toen reeds, dat hij hoopte het 40-jarig jubileum eens op goede wijze in een vrij Nederland zou worden gevierd. En het is nu zover. Op 25 September a.s. is er een feestelijke herdenking. Het is sprekend en kenmerkend voor het goede van de zaak, dat er zich op spontane wijze een comité van oud-leerlingen heeft gevormd voor het organeren van dat feest. De heren, die hun schouders hieronder hebben gezet, zijn: A. J. Dijkers, A. Vis, I. Mosselman, J. Kareis en D. Mans. De laatste verzorgt het financiële gedeelte met behulp van de postwissels, die hij ontvangt. Op Woensdag namiddags 25 September a.s. houdt het Bestuur van de Vereniging ..Ambachtsschool voor Overflakkee en Goedereede" een receptie. Op de avond van die zelfde dag gaan de oud-leerlingen op een feestelijke wijze samen komen en, hun vreugde uiten over de school, die op zo belangrijke wijze hun voedster is geweest. Zij, die hebben bijgedragen tot het slagen van het feest, wordt hier een ontvangtt bereidt, die op zichzelf al een goede stem ming waarborgt. De volgende dag. Donderdag 26 Septem ber, is geheel gewijd aan de feestvreugde voor de leerlingen. De dag vangt aan met wedstrijden. De sportieve geest van de Ambachtsschool-jeugd is een waarborg voor het slagen hiervan. In groepsverband en individueel zullen ze hun rapheid en behen digheid kunnen tonen. De namiddag daarop wordt het feest voor üe jongens voortgezet en we hopen dat er niemand wrggechogeld wordt. Meer kunnen we er niet van zeggen. XIV. Moeilijkheden in Augustus 1809 in Middelharnis. (8) Het uitgebreide rapport van het ge meentebestuur van 18 September werd naar de landdrost van Maasland doorgezon den, maar aangezien deze ook een afschrift van het verslag der stuurlieden ontvangen had, verzocht deze den 23sten aan den kwartierdrost een meer gedetailleerd ver slag. Deze besloot over een en ander een boekje open te doen en hij liet in een briep van 28 September een fel licht vallen od- de misstanden welke volgens hem in Mien delharnis voorkwamen. Hij schreef, dat mer- de achting van de burgerij slechts kon ver werven door strikte rechtvaardigheid, on zijdigheid en gematigdheid en daarna meld de hij letterlijk: „dat integendeel trotsheid heerschzucht, te verregaande strengheid en verwaarlozing van het belang der gemeente uit hebzugt, de gemoederen der Ingezetenen zullen verwijderen en misvormen, dat ein delijk tot openbare minachting zo voor den persoon als 't gezag der overheid zal over slaan. Ik heb egter gemeend dit te moeten aanstippen om Uw Ed. Gestr. in staat te stellen het volgende daar meede te verge lijken en dan zelf te beoordeelen, welke de oorzaken van het mistrouwen en de min achting der Ingezetenen te Middelharnis cn of dezelve deze gevolgen (relletjes in Augus tus 1809, Schrijver) niet noodzakelijk moes ten hebben. Het Gemeente Bestuur bestaat uit vijf leden daar onder begrepen de Pree- sident, deze is geheel afhangelijk van den Schout om dat Zijne' Dogter is getrouwd met den Boden, die zig dikwijls aan dron kenschap schuldig maakt, maar door den Schout Wordt aangehouden om daar door de Schoonvader in zijne magt te hebben, daar hij den bode zeker zoude afzetten, in dien de President hem durfde tegenspreken. Een ander lid is Bakker van zijn ambagt, even afhangelijk van den Schout om dat hij schuldenaar is aan dezens broeder als directeur der armenkas die hem zeker het voorgeschoten capitaal zoude opzeggen in dien hij vermetel genoeg ware om den schout tegntewerken. De derde is metselaar en heeft de leveransieen en het werk voor de dorpsreparatien, de schout is Thesaurier (gemeenteontvanger: schrijver) en de ge volgtrekking is niet moeielijk. Met de beide overige lieden mag het niet veel anders gesteld zijn, welk ontzag moet nu soodanig een afhangelijk bestuur bij de Ingezetenen verwekken die van dat alles zeer wel onder- rigt zijn, en welk vertrouwen moeten zij dezelven inboezemen, daar zij door afhange- lijkheid genoodzaakt zijn alle misstanden door den Schout ingevoerd door hun stil zwijgen te wettigen, waarbij zij dan ook openlijk Jabroers genoemd Worden." Uit dit alles blijkt dus, dat volgens de dorps- mededeelingen waaraan Besier zeer veel geloof meent te kunnen hechten de Schout de leidende figuur is. Hij begreep, dat de landdrost henr zou kunnen verwijten, dat hij natuurlijk te veel beinvloed is door het roddelen der menschen en teneinde ditte voorkomen bood hij aan namen van de zegslieden te noemen en die personen even tueel op te dragen hun afgelegde ver klaringen tegenover den landdrost te her halen. Het tweede gedeelte van de brief bevatte een karakteristiek van den heer Kolff, die nu niet direct vleiend voor dezen genoemd kan worden. Besier schreef im mers: „De hoofdtrekken van des Schouts Caracter zijn trotsheid, heerschzugt en eigenbaat. Zijne trotsheid doet hij alle In gezetenen op< de ondraagelijkste wijze ge voelen Zijn heerschzugt klinkt in alle zijn handelingen door, zijn stelregel schijnt te zijn, die niet voor mij is, is natuurlijk tegen mij; hiervan heeft hij die zig hoe be scheiden ook, tegen zijn voornemen verzet zijne genade verloren, de Leden van 't Ge meentebestuur strekken hier van ten voor beeld... Van Zijne eigenbaat en hebzugt zijn meer als een bewijs tot werkelijke schade van dorp en Ingezetenen voorhan den". Ook hiervan gaf hij verschillende voorbeelden, zooals de groote winsten uit de inkomsten van het Vischkantoor en de vordering van-huishuren van de uitkeering aan degenen die in 1806 ten gevolge van watersnood groote schade geleden hadden. Zijn conclusie luidt dan ook, dat „de hoogte waartoe de ongeregeldheden daar geklom men zijn aan te merken is als een gevolg en niet als de oorzaak van de minagting en het wantrouwen." Hij arresteerde dus niemand. Hij moest echter toch nog een meer gedetailleerd ver slag inzenden en op 12 October kwam de kwartierdrost weer in de vergadering van het gemeentebestuur. Hij deelde aan dehee- ren mede dat meer wenschte te weten over hetgeen zich op den 4den Augustus afge speeld had. De gemeenteraadsleden toon den zich natuurlijk bereid om nogmaals alle gevraagde inlichtingen te geven, maar de kwartierdrost zeide, dat hij de kwestie van alle zijden belicht wilde zien en hij er daar om op stond, dat in de vergadering ook ontboden werden de stuurlieden Adrianus Verhage, Leendert Buurveld en Jacob Bree. Hij stelde tevens prijs op de aan wezigheid van de medestuurlieden Jan de Waard en Willem van der Meulen. De hee^ ren konden natuurlijk niet anders doen dan dit voorstel aanvaarden en spoedig ver schenen de vertegenwoordigers der scheep vaart in de vergadering der vroede vaderen. Het onderzoek kon beginnen. Het spreekt vanzelf, dat er zich spoedig twee partijen vormden, n.l. eenerzijds de heeren van het gemeentebestuur en anderzijds de stuur lieden, die in de opvattingen lijnrecht tegen over elkaar stonden. De eersten praatten steeds over de vermanende en aanmanende raadgevingen aan de stuurlieden, hetgeen door de visschers bestreden werd en waar van in het officieele verslag vermeld staat „de gezamenlijke stuurlieden... verklaren egter en bieden aan dit met eede te bevesti gen dat zij door het Gemeente Bestuur niet zijn geroepen om zig tot het voldoen der requisitie te laten overhalen, waartoe ook geen reden was vermits zij zig allen gewillig verklaard hadden om op de begeerte van den Lieut. Schoorn ten half vier uur aan boord te zijn". Een felle discussie ontstond ook toen de kwestie over de proviandeering door de stuurlieden ter sprake gebracht werd. De visschers vestigden er de aan dacht op, dat door het Gemeente Bestuur aanvankelijk veel moeilijkheden in de Weg gelegd waren. Later was het gemeente bestuur wel eenigermate ter wille geweest en in het verslag staat dienaangaande ver meld „wierdt dien ten gevolge door het zelve bij al de vleeschhouwers en aan den Bakker Hendrik Monté, Lid van het Ge meente Bestuur order gezonden om hun voorhanden zijnde vleesch en bróód niet te verkoopen, ten einde in staat te zijn om voor rekening van het Dorp de benodigde consumptie naar gelang der manschappen aan de Stuurlieden te bezorgen-." Slot volgt.) Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 28 September 1946 HOOFDKLASSE: Dirksland 3-Pr. Berhard 1 aanvang 4.30 uur F. Non. S.V.G. 1-0.F.B. 1 aanvang 4.30 uur A. J. Groenendijk. V.V.S. 1-H.V.V. 1 aanvang 4.30 uur B. Jongejan. Flakkee 3-Melissant 1 aanvang 4.30 uur G. van der Sluis. RESERVEKLASSE: Dirksland 4-Pr. Bernhard 2 aanvang 2.30 uur Bruggeman. ■S.V.G. 2-0.F.B. 2 aanvang 2.30 uur A. J. Groenendijk. V.V.S. 2-H.V.V. 2 aanvang 2.30 uur B. Jongejan Flakkee 4-Melissant 2 aanvang 2.30 uur G. van der Sluis. De heeren scheidsrechters zullen vanaf heden iedere Donderdag weer een speciale aanschrijving ontvangen. Extra Vleeschbon. Het Centraal Distri butiekantoor deelt me de, dat gedurende de periode van 15 t/m 21 September a.s. de bon 523 vleesch recht geeft op een extra rantsoen van 100 gram vleesch. CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Veilingbericliten van Maandag 16 September Dubb. Princessen 25- 42; Tomaten 16-21; Bloemkool 5-/ 47; Druiven 90- 122; Komkommers 5-/9; Meloenen 23-/ 71; Andijvie 9-7 9,80; Witte kool 2,90-/3; Savoye kool /9,10-9,50 Spitskool ƒ4,90; Stok- snijbonen 38; Rode kool 5,80-/ 6,40. Alles per 100 K.G. Bagagedragers - Achterlichten - Snelbinders - Voorvorken - Assen - Sturen - Tuben-Lijm - Zadels. Rieten kindermandjes voor achterop. Batterijen - draadnagels enz Lever bij ons uw bandenbonnen in. Wij zorgen voor goede banden en helpen u ook zooveel mogelijk aan andere onder deden. IN 4 SOORTEN Zwartmerk 38 ct. Oranjemerk42 ct. Blauwmerk 46 ct. Zilver-Rood 50 ct. Prijzen per 100 gram Belangrijke besparing door 10% korting

Opbouw | 1946 | | pagina 3