Plaatselijk Nieuws Van over de Grenzen M1D0ELHARNIS. In Rehoboth wordt a.s. Woensdag de rationale film onder één vlag vertoond. In hotel MEIJER wordt heden ge houden de 2e Chr. ouderwijsdag van dit seizoen, uitgaande van de Vereniging van Chr. onderwijzers, afdeling Qoeree en Over- flakkee. Als spreker treedt op dhr. P. van Duy ven- dijk, dir.cteur van de Chr. Kweekschool te Dordrecht. Behandeld worden de vakken der Lagere School, gezien in het licht der onderwijsver nieuwing. Ds. L. Blok, Ned. Herv. Predikant, alhier, hoopt 29 September afscheid te nemen van zijn gemeente. Donderdagmorgen kwam een op een rijwiel gezeten leerling der R.H.B.S., op het beneden Zandpad alhier, in botsing met de aldaar rijdende autobus, tengevolge waar van hij zodanig aan zijn arm werd verwond dat inroeping van geneeskundige hulp noodzakelijk was. Nadat dhr. Kuipers hem voorlopig had behandeld is hij overgebracht naar het ziekenhuis te Dirksland. Varen, VarenW Bij de familie der in Engeland vertoevende leerlingen der H.B.S. zijn berichten gekomen dat zij allen in een uitstekende gezondheid verkeren, en goed naar hun zin hebben en zeer enthousiast zijn over hetgeen hun te zien gegeven wordt. Maar.over de reis per boot naar Enge land, zijn ze niet zo optimistisch, want de meesten hunner (zowel jong als oud) hebben tengevolge van het stormachtige weer zeer veel last van zeeziekte gehad. De 83-jarige L. Koote, wonende in de Chr. de Vrieslaan, werd Zaterdagavond omstreeks 8 uur liggende op het Zandpad aangetroffen. Bij nader onderzoek bleek hij aan zijn hoofd verwond te zijn en was geheel buiten kennis. Per auto is hij naar zijn woning overgebracht en werd geneeskundige hulp ingeroepen. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men nog in het duister. De loco burgem. dhr. C. v. d. Meide was spoedig ter plaatse, en heeft het onderzoek in handen van de commandant der politie gesteld. Dinsdag 17 September zai Ds. P. ten Have, algemeen gedelegeerde van de Catechese, voor de Hervormde kerkeraden en kerkbesturen spreken in het Catechisatie lokaal over het Catechetisch Onderwijs. In een sportieve wedstrijd wist Flak- kee III jl. Zaterdag van H.V.V. I te winnen met 5-1. De Herkenezen die in het prairie gras vaak door snelheid Weten te winnen hadden op het gladde Concordia-terrein geen schijn van kans tegen de vlugge voorhoede var ons team. Herkingen II werd verslagen met 13-0. De Leider van den Distributiekring te Middelharnis maakt het volgende bekend Distributie van Fruit. In de periode 26 Aug tot 10 Sept. zijn alle detaillisten op Qoeree en Overflakkee bevoorraad met twee kg. fruit voor de ingeleverde bonnen 476 en 976. Tevens is op 11 September een begin ge maakt met de aflevering van fruit op de bonnen 563 en 063. Op de destijds ingelever de bonnen 822 ontvingen alle detaillisten op 10 en 11 September bananen. De ver koopprijs hiervan bedroeg 1,38 per kg. Distributie van Schoenen. Personen die nog in het bezit zijn van schoenenbonnen die met ingang van 28 Juli j.l. ongeldig zijn verklaard (dat zijn dus schoenenbonnen, van klein model) kunnen deze bonnen tot 25 October a.s. omruilen tegen schoenen bonnen van het thans gangbare model. Brandstof voor kamerbewoners. Tot 1 October a.s. kunnen, kamerbewoners een aanvraag voor vaste brandstof voor het tijdvak van 1 October t/m 15 Januari a.s- indienen. De aanvraag moet geschieden door den verhuurder. Bij de indiening der aanvraagformulieren moet de stamkaart van den kamerbewoner worden overgelegd. Scheerzeep voor kappers. Heerenkappers- bedrijven kunnen voor de 10e t/m de 13e periode wederom een aanvraag voor scheer zeep ten behoeve van hun bedriifiindienen. GOEDEREEDE. Door dhr. J. Tanis Pzn. is een loods-vdartuig aangekocht, hetwelk omgtbouwd zal worden, om er de Noord- zeevhserij mee uit te oefenen. De bemanning van de G.O. 15 die ter kuilvisserij waren uitgevaren, hadden het geluk een zalm van 14 pond in hun netten te vangen, hetwelk als een mooi buitenkansje kan worden gerekend. De voetbalwedstrijd van j.l. Zaterdag welke vriendschappelijk werd gespeeld door S.V.G. I en O.T.V.V. II (Res 4e klasse R.V.B) eindigde met gelijk spel 5-5. OUDDORP. Burgl. St. over de maand Aug. Geboren: Johannes Oerrit, z.v. J. v. d. Houien en G. Jansen.; Adriaantje Jacomijn- tje. d.v. J. Breen en A. W. Struik.; Jaco- mijntje, d.v. W. A. Visser en J. Visser. Gehuwd: M. A. v. d. Spaan, 27 j. en M. Roozemond, 23 j.J. W. Mastenbroek, 26 j. en J. A. Tunis, 26 j.; W. Duivestein, 27 j. en N. v. 't Geloof, Ï20 j.; K. Akershoek, 37 j. en L. Ginwis, 24 jG. J. J. C. Hameeteman, 29 j. en E. Witte, 24 jaar. Overleden: Martijd Sperling 72 jaar en Pieter Venneman 58 jaar. De dienstplichtigen van de lichting 1946 zijn: P. Moerkerk ingedeeld bij 4e Mariniers te Amsterdam. C. v. d. Bok, C. Moerkerk, S. Bezuijen O. Roozemond allen bij de zeemacht Voorschoten. In de afgelopen week werd er geen zalm in de Weervisserij gevangen. A.s. 17 Sept. hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan den beroepen predikant Ds. v. d. End Braat van Montfoort. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente brengen ter openbare kennis,dat dè rekening der inkomsten en uitgaven van de gemeente over het jaar 1945 is overge legd aan.de Raad en tot en met 23 Sept. '46 ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar is gesteld. Onder gevonden voorwerpen behoort een vulpen. Inlichtingen bij C. de Mooij. ✓Jv IIRA AG'T EENS IN (TOWED.KURVINKS DROGISTERIJ KERKSTR.160 - OUDDORP De garnalen vissers hebben de afge lopen week van 150-250 kg. garnalen per dag en per schuit gevangen. De garnalen visser C. v. d. Klooster had het ongeluk door wrakken de netten te scheuren en te verliezen, wat voor hem een grote schade betekent. Opruimen vari mijnen en munitie. De Burgemeester maakt het volgende bekend: Volgens mededeling van de chef van de Generals staf liggen in talrijke gemeenten in Nederland nog steeds niet gesprongen mijnen en munitie te wachten op vernieti ging door deskundigen. De mijnopruimingsdienst, die hiermede belast is, wordt thans aanzienlijk uitgebreid. Niet tegenstaande het gebruik van Duitse krijgsgevangenen voor de gevaarlijke werk zaamheden blijft een grote hoeveelheid Nederlandse dekkundig personeel nodig, dat slechts geleidelijk kan worden aangesteld. De dienst werkt van Zuid tot Noord en zal zodoende rayon voor rayon schoonmaken. Hierdoor alleen is een systematisch en afficiënte werkwijze het meest gewaarborgd en zal de taak van den dienst het snelst tot een goed einde gevoerd kunnen worden. De opruimingsdienst kan echtér in principe niet voldoen aan verzoeken om voorrang bij het opruimen, omdat haar werk schema aanzienlijk zou vertragen. Het zal vermoe delijk ongeveer een jaar duren voordat het gehele land schoon is. Niettemin zal al het mogelijke worden gedaan om dezen termijn te bekorten. Als te zijner tijd in deze gemeente de opruiming ter hand wordt genomen, zal telkens voor elk te verwachten ontploffing de burgerbevolking tijdig Worden gewaar schuwd, met mededeling van door de bevolking te treffen voorzorgsmaatregelen. Verslag van de vergadering van de Zondagschoolver. „Het Mosterdzaadje". De Voorz. dhr. W. Koek opende de verg. met gebed en heete allen hartelijk welkom. De notulen der vorige verg. werden gelezen en getekend. Daarna werd er over gegaan om het bestuur der vereniging uit te breiden. Gekozen werden de heren: P. Bezuijen, W. Ras en P. Grinwis, dié hun benoeming aannamen. Daarna werd het Regelement vastgesteld. Wegens vertrek van Ds. Hovius heeft deze bedankt als bestuurslid. De leiding van de Zondagschool blijft bij de heren G. Hameeteman en J. Voogd.. Verder werden nog enige besprekingen gehouden, Waarna de Voorz. de verg. met dankgebed sloot. Het totale ingeschreven aantal kinderen bedraagt 235. Afvallen van kléi-modder enz. van voertuigen op wegen. Gebleken is dat de bepalingen vervat in art. 13 onder a en b van het Rijkswegen Regelement, inhoudende het verbod om overeen Rijksweg te rijden meteen voertuig indien daarvan de woelen niet van klei en modder zijn'ontdaan, niet voldoende wordt nageleefd. Aangezien de aanwezigheid op de wegen van stoffen als in dat art. bedoeld gevarer met zich mee kan brengen, inzonderheid van het snelverkeer, zal, een nauwkeurig toezicht worden uitgeoefend. De Rijkswaterstaat is uitgenodigd voor zoveel die dienst betreft te willen bevorde ren dat boven vernielde bepalingen/stipt worden nageleefd. De Burgemeester verzoekt met de meeste aandrang te willen voorkomen, dat de wegen in de gemeente op de boven vermeldet wijze voor het verkeer gevaarl'ijk word gemaakt. Eventueel dien aangaande bestuur be palingen, zullen gestreng moeten worden gehandhaafd, niet alleen voor Rijkswegen maar ook van Provincieale-, Gemeente- en Polderwegen. OUDE TONGE. Door het raadslid C Hartman, zijn de navolgende schriftelijke vragen aan B. en W. gesteld: le. Is het juist, dat sinds de bevrijding 1945 een stoker der Gasfabriek ge schorst is en sindsdien, tot op heden zijn volle salaris geniet, waardoor zijn schorsing een voordelige zaak wordt? 2e. Zo ja, zijn B. en W. dat niet van mening, dat aan deze, ten opzichte van het niet-geschorste personeel onbillijke zaak, ten spoedigste een einde komt en zijn zij bereid; naar de mate van hare bevoegdheid, te willen bevorderen dat of enerzijds, den betrokkene wederom te werk gesteld wordt, of anderzijds een zodanige rechtspraak wordt gedaan, in overeenstemming met de aangevoerde feiten; aangezien de financiële toestanden der gemeenten zodanig zijn, dat zij zich de luxe niet kunnen veroorloven van vol salaris zonder enige tegenprestati-a STAD a/h HARINGVLIET, V.V.S. 1 ver loor Zaterdag de wedstrijd te Melissant tegen M.V.V. I met 2-1. V.V.S. II speelde gelijk spel met 2-2 tegen M.V.V. II. Ds. v. d. Hoorn heeft voor het beroep naar de Gert. Kerk te Koudekerke (Zeeland) bedankt. Deze w]nter zuilen in de Ned. Herv. Kerk diensten worden gehouden om kerke lijke vraagstukken der Herv. Kerk te behandelen. A.s. Donderdag 19 Sept. wordt de eerste dienst gehouden Waarin zal voor gaan Ds. van Ieperen van Katwijk aan Zee niet als onderwerp: „De nieuwe koers in de Ned,. Herv. Kerk." Aanvang 6 uur 30. Pijecies 7 weken is in Parijs de Vredes conferentie aan de gang. Wanneer we zien op de tot nu foe behaalde successen, hebben we geen reden om optimistisch te zijn. In bijna eindeloze debatten worden steeds weer dezelfde kwestie's in den brede be- spropfen. Het wordt voor dtn gewonen man bijna een kwell.ng, om elkt dag de verslagen over de zittingen uer verschillende commis- sie's in zijn krant te moeten doorworstelen. We stellen ons voor, dat velen met een verveeld gezicht even de kop doornemen en van het verdere geen notitie nemen. Maar hij, die dagelijks het nieuws uit Parijs met belangstelling en aandacht volgt, zal allang met een bezwaard hart voor zich zelf de conclusie getrokken hebben „Men komt niet uit de moeilijkheden". En inderdaad, dat is juist het zorgwekkende in onze na-oorlogse tijd; men weet geen oplossing voor de problemen. Men kan geen oplossing vinden, omdat tegenstrijdige belangen en tegenover elkaar staande meningen en inzichten als slagbomen over de weg raar de vrede~geplaatst zijn. Uit,de urenlange debatten springt telkens het wantrouwen van eikaars bedoelingen duidelijk in het oog. En waar wantrouwen heerst, kan geen duurzame overeenkomst gesloten worden. In de conferentie-zaal te Parijs wordt de strijd om de macht en de worsteling om de ideeën in alle hevigheid voortgezet. In deze strijd is de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, James Byrnes, de- kampvechter bij uitnemendheid voor de Westerse democratie. Vanuit Amerika heeft de minister van Handel, Henry Wallace, getracht dezen strijd een dolkstoot in de rug te geven. In een opzienbarende rede heeft hij verklaard, dat de tegenwoordi ge buitenlandse politiek Amerika opnieuw in een oorlog drijft. Naar zijn mening voer Anerika te veel in het kielzog van de Britse buitenlandse politiek, die als imperialistisch werd bestempeld. Verder maakte de spreker een hoffelijke buiging naar Rusland. Aan vankelijk verluidde het dat President Truman zich achter deze rede stelde. Overal ter wereld, maar vooral in Amerika en in Engeland, heeft Wallace's rede veel stcf doen opwaaien. Later berichten melden dat Truman slechts bedoeld heeft W.dlace het recht te geven zijn rede uit te spreken, maar dat hij aan de inhoud niet zijn goedkeuring heeft gehecht. Het ziet er dus naar uit, dat de krachtige politiek van Byrnes ten aan zien van de Russische expansiezucht zal worden voortgezet. Een vooraanstaand Amerikaan verklaar de dezer dagen, dat hij een plan zou voor leggen aan het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin voorgesteld wordt, dat Amerika bijdraagt in de kosten, verbonden aan de versterking van enige Australische eilanden. „Want", zo zcide hij „,wij willen niets naar ons toe halen, maar Wij willen voorbereid zijn, als er een nieuwe oorlog uitbreekt". En terwijl overal dreigende oorlogstaal wordt vernomen, komt op 23 October de vergadering der Verenigde Natie's weer bij elkaar. In Londen wordt op 't ogenblik een conferentie gé- houden om het Palestijnse probleem op te lossen. Zoals we eerder reeds schreven, heeft Engeland een voorstel ingediend om Palestina in min of meer zelfstandige staten te verdelen. De Arabieren verklaarden zich echter dezer oagen tegen dit plan. Het kan nog heel wat staatsmanswijsheid van de Britse regering vergen, om het Palestijnse vraagstuk tot tevredenheid van Joden en Arabieren beide, op te lossen. In Duitsland zijn Zondag j.l. in de Britse zóne gemeente raadsverkiezingen gehouden. Over 'l alge meen hadden de sociaal-democraten de leiding. De communisten waren hier, in tegenstelling niet de Russische zóne, Verre in de minderheid. Ze kwamen eerst op de 4e plaats. De beklaagden van Neurenberg wachten nu in hun cel op hun vonnis. Ze mogen nu ook bezoek ontvangen. Goring, Ribbentrob en Generaal Jodl hebben reeds bezoek van hun vrouw ontvangen. Ook de vrouw van Seyss Inquart zou naar Neurenberg komen. Hess schijnt bijna krankzinnig te zijn. Hij heeft het waandenkbeeld dat de Joden hem zullen vergiftigen. Volgens radio Warschau zou Martin Bormann, de plaatsvervanger van Hitier, nog in leven zijp. Er werd verteld, dat hij bij de val van Berlijn was omgekomen. Hij werd te Neurenberg bij verstek berecht. Volgens bovengenoemd radio-station zou Bormann zich echter reeds 3 maal vanuit het Buitenland via de radio tot het Duitse volk hebber gewend met de aansporing om geduld te hebben en te wachten op de grote dingen, die op til zijn. Politiek en verenigingsleven JanZeg Piet, heb jij niet opgemerkt dat die los gelaten N.S.B.-ers zich nu weer in allerlei verenigingen trachten te nestelen. Wat denk jij daar van? Kunnen wij deze lui die aan het vuilste verraad hebben meegewerkt, zo maar zonder meer in onze clubs laten doordringen? Piet: Ja Jan, een er ander is mij ook al opgevallen. Ik heb hier zo mijn eigen mening over. Na de bevrijding heb ben we toch wel zo 'langzamerhand kunnen zien, hoe dat het Nederlandse volk in het algemeen over de N.S.B.- ers denkt. Jan: Wat bedoel je daarmee Piet? Wil het Nederlandse volk alle gruwel daden van de bezetters en de colla- barateurs zo spoedig mogelijk ver geten? Piet: Juist Jan en ze missen over het algemeen de physische moed om op te treden. Neem nu eens de aan klachten; bijna niemand heeft het lef gehad om deze in 'te dienen. Wanneer cr met een lijst rond gegaan wordt om de in vrijheidsstelling van een N.S.B.-er te bewerken, durft bijna geen mens weigeren om te tekenen. JanDat is wel waar en dat kleine percen tage die actief tegen de moffen gestreden hebben zullen deze geest niet kunnen weren. Maar zou er dan helemaal niets meer tegen te doen Zijn, want deze mensen zijn over het algemeen ook nog zo schaamteloos brutaal. Piet: Ja Jan, dat ze schaamteloos zijn hebben we tijdens de bezetting wel gezien; had je gedacht dat ze daarin nog zouden verbeteren? JanNeen goed beschouwd niet, maar wil jij je dan al helemaal onder de voet laten lopen? Piet: Dat niet Jan,, maar ik geloof als we onze tijd go?d begrepen hebben, dat we degenen die hun straf gehad (of misschien ook niet gehad hebben) niet uit het verenigingsleven kuntjen en mogen weren. We kunnen echter één ding doen en dat is, trachten te verhinderen dat zulke/wakke figuren functies gaan bekleden waardoor ze het verenigingsleven zouden kunnen beinvloeden. Jan: Je bekijkt het niet stom Piet, ze- moeten laag bij de grond blijven, zolang ze niet volkomen beseffen, hoe fout hun handelswijze geweest is. Piet: Genoeg gezegd Jan, ik ga ruzie maken met mijn vrouw, anders raak ik uit de mode. Jan: Daar zullen We het dan volgende keer maar eens over hebben. HET SUIKERRANTSOEN VOOR DE PERIODE VAN 15-28 SEPTEMBER Van 15-28 September zal aan alle leef tijden een rantsoen suiker worden verstrekt van 5U0 gram, terwijl bovendien een extra hoeveelheid, eveneens van 500 gram, voor uie periode zal worden beschikbaar gesteld. Deze extra 5u0 gratn is de .eerste helft van het reeds aangekondigde extra kilogram. Eincie September zal de tweede 500 gram suiker extra worden verstrekt. Voor zoover de voorraden bij de winke liers dit toelaten, kan op deze bonnen een dubbele hoeveelheid jam of gedeeltelijk suiker of gedeeltelijk jam worden gekocht. Zooals bekend, wordt sinds I September telkens in een periode van zes weken, elke eerste veertien dagen een bon aangewezen voor 750 gram suiker (1560 gram jam), in de tweede veertien dagen 500 graiii suiker (1000 gram jam) en in de derde veertien- j daagsche periode 750 gram suiker (1500 gr. jam, Voor kinderen, geboren in 1942 en later luidt dit schema 750, 500 en 500 gram suiker ot 15U0 1UÜÜ en lOUü gram jam.

Opbouw | 1946 | | pagina 2