VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE 10 MEI 1940 daarboven io een,. Bii CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD Di' blad verscbiinl "de" Zwarte handel Helden van Schouwen en Duiveland. Kantongerecht te Sommelsdijk* Brieven uit Indië Tractoren ploegen zonder chauffeurs DINSDAG 17 SEPT. 1946 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 130 mm 14 cent per mm. Elke mm OPBOUW Tweede jaargang - No. 36 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis* Tel. No. 332 contract aanzienlijke korting Dinsdag en Vrijdag Nog steeds is het uitermate moeilijk, langs de moeizame weg der distributie de broodnodige goederen te krijgen. Zeker, als we terugzien hoe de situatie een jaar geleden was, dan is er vooruitgang te bespeuren, maar deze is ongetwijfeld geringer dan we hadden gehoopt. Belangrijke goederen en levensmiddelen zijn nog steeds op de bon en wat zonder bon te krijgen is, is veelal toch nog schaars, waardoor de winkeliers zelf een soort distributie moeten gaan invoeren, wat niet zonder gevaren is. Het eigenaardige is evenwel, dat buiten de normale distributie en normale handel om, alles te krijgen is. Heeft men een cos- tuum nodigen punten daarvoor beschikbaar dan moet men de aankoop meestal uitstellen tot over maanden, maar in het zwart is het slechts een kwestie van geld. Textiel, hetwelk de huisvrouwen zo zeer behoeven, is meestal niet te krijgen of men heeft geen punten, maar in het zwart is het een klein kunstje. Fietsen zijn dringend nodig,, prac- tiseh kan men daarvoor geen toewijzing bemachtigen, maar voor zwarte prijs kan men slagen. Bonnen voor fietsbanden wor den zeer beperkt verstrekt, heeft picn er flink wat centen voor beschikbaar en er voor over, dan zijn er verschillende bereidwillige mensen die helpen willen, ledereen is in staat het lijstje aan te vullen. Wegens schaarste is distributie noodzake lijk; buiten de distributie, in de zwarte handel, kan men praciisch voor veel geld krijgen wat men wil. Valt de schaarste mee? Hoe komen al die goederen in de zwarte handel? Hier klopt iets niet! OOK IN AMERIKA Niet alleen in Nederland tiert de zwarte handel levendig, ook in het buiten land is dit het geval. België en Frankrijk zijn landen, waarvan ons bekend is, dat voor fenominale prijzen het meest aanlokkelijke te kopen is. Dat ook in Amerika, het land waarvan we dachten dat daar alleen maar overvloed is, de „black market" alom bekend is, wisten velen niet. Bij vele transacties gaat het in Amerika vreemd toe. Als bijv. iemand een auto wil kopen, dan is het gebruikelijk, dat hij er iets zonder kwitantie bij koopt. Het is gebeurd, dat de auto handelaar zijn das verkocht voor een paar honderd dollar. Een ander kunstje is het aangaan van een weddenschap, die door de koper verloren wordt. De klant kan bijv. zeggen: „lk wed om 200 dollar dat hier binnen 5 minuten brand uitbreekt". De klant verliest zijn weddenschap, betaalt de 200 dollar en mag dan een auto kopen. Woningen zoeken is in Amerika op het ogenblik ook erg moeilijk. Men kan een woning krijgen als men enkele duizenden dollars wil betalen voor meubilair. Dat is dan meestal een oud bed en een oud kleed of iets dergelijks. Veel verschil met Nederland is er niet. Hier spreekt men van „geld onder tafel door". Met boter, vet en dergelijke weet men voorrang te verkrijgen en het verlangde te kopen. Hoe moeten zij, die geen geld hebben voor „onder tafel door", die geen' boter en vet hebben om boven dfe koopsom te be talen, de goederen, die ook zij dringend behoeven, krijgen? Dit demonstreert het sociale onrecht van zwarte handel. In een prachtige, stille laan van het slot Moermond te Renesse, tussen de 3e en 4e boom ligt een ruwe, zware steen. Met kille letters staat hier in gegrift, een kruis waaronder 10 December 1944. Wanneer we bij dez? steen stii staan en huiverend opkijken naar de takken der bomen, die thans een onschuldigeii blader tooi aanbieden, dan worden we stil. Stil van de ontroering die door ons voert bij de gedachte, dat onder deze takken de doodstrijd is gestreden door 10 mensen, behorende tot de kern van het Nederlandse Volk. Floe verschrikkelijk is dit vonnis geweest voar deze mensen, die in een claad van hartstochtelijke vaderlandsliefde hun leven stoutmoedig op het spel hadden gezet om de Zuidkust van Noord-Bever land te bereiken, om tezamen met de geal lieerde troepen het Vaderland te helpen bevrijden. Dood door ophanging. Een vonnis dat op afschuwelijke wijze, na de zwaarste mishandeling is uitgevoerd. Een gedeelte van de bevolking van Renesse werd gedwongen dit beestachtige vonnis bij te wonen. De rouwende familieleden werden uit hun huizen gezet; met de wapens de straat opgejaagd. Een der slachtoffers, die tijdens een gevecht was gewond en later overleden, werd dood naast zijn kameraden gehangen. Met het gezang: ,,Een vaste Burcht is-onze God" gingen deze mensen in den dood. Zuilen we deze helden niet eren. Een zwdrc schuld jegens de nabestaanden voor het Nedei landse Volk. In ons vorig artikel hadden wij het over de oprichting van de Bond van Nederland- sche Militaire oorlogsslachtoffers. De oprichting vond plaats op 24 Augustus 1945 te Den Haag. Terstond na de oprichting stelde het Bestuur zich in verbinding met verschillende officieele instanties, teneinde te trachten de pensioenvoorwaarden te verbeteren. Dit gelukte voor een deel, doch in het meerendeel der gezinnen van de oorlogsslachtoffers bleef het „armoe troef". Gelukkig niet voor allen, want er Waren er die inmiddels weer aan het werk togen, doch voor hen, die niét konden gaan werken, bleef de toestand vaak hopeloos. Dank zij de spontane hulp uit de burgerij, werden zij voor den ondergang behoed. Er werden reeds gedurende den bezettingstijd verschil lende comité's gevormd, die daar de helpen de hand boden waar de Staat dit achterwege liet. Vooral de Comité's Eereschuld en Dankbaarheid" en „Stamil" hielpen waar zij koncien en doen dit nu nog. Van off icieele zijde tracht men de invali den aan een passende werkkring te helpen, doch met de tewerkstelling vlot het niet al te best. Er zijn nog heel wat invaliden zonder werk, doordat men geen kans heeft gezien om hen aan een gepaste betrekking te helpen. Bovendien worden er wel eens betrekkingen aangeboden, waarvoor men zich moest schamen om met zulk een aanbod te komen. We zullen uit de talrijk? voorbeel den er één van weergeven. Een zekere X uit Rotterdam is getrouwd en heeft 3 kinderen. Op een dag kreeg hij een uitnodiging om eens naar Den Haag te komen, want men had werk voor hem. Vol goeden moed toog X naar het aange geven adres, dat hij na een half uur, nu evenwel hevig gedesillusioneerd, verliet. Wat was het geval? Men had hem een be trekking als postzegelknipper aangeboden en wel tegen een salaris van 24,per week. Wellicht zijn er onder U die zullen beweren dat 24,per week nog niet zoo'n slecht salaris is. Bedenkt U evenwel, dat de man zelf zijn reisgeld nog had nog had moeten betalen, hetgeen hierop neer kwam, dat hij circa 17,overhield. Commentaar is hier overbodig. Zooals vermeld is dit één voorbeeld uit de velen. Om U alle problemen op te sommen is een onmogelijkheid, daarmee zou een boekdeel te vullen zijn. Uit het voorgaande kunt U echter wel opmaken, dat de positie van de oorlogs slachtoffers, financieel bezien, over het algemeen slecht is, hetgeen onder meer ook blijkt uit het feit, dat velen niet eens in staat zijn om hun bondscontributie, die 1,— per jaar bedraagt, te voldoen. Gelukkig staat daar tegenover dat zij, die het kunnen missen, uit eigen beweging een grooter bedrag aan contributie betalen. De bond moet echter, om haar acties te kunnen voortzetten, meer geld uitgeven dan zij aan contributie ontvangt. Dit zou natuurlijk geen stand kunnen houden als niet wederom de burgerij bijspringt door als donateur(trice) toe te treden. Door de steeds zwaarder wordende lasten stijgen ook de bendsuitgaven en daarom is het nood zakelijk dat nog meer menschen als donateur of donatrice toetreden. Wij doen daarom een. beroep op de bewoners van ons eiland. Geef U op als donateur(trice) en toon daarmede dat U zich liet lot van hen, die toen ons land in gevaar verkeerde, op hun post waren, aantrekt. U geeft daarmede tevens te kennen, dat U betere pensioen- voorwaarden voor hen verlangt. Stort 'een groot bedrag ineens of 5,— per jaar. U ontvangt dan iedere maand het Bonds orgaan „De Kareoier". Vraag zoo spoedig mogelijk een intecken- biljct aan bij de onderstaande adressen. Laat ons eiiand nu eens aan den spits staan door met de meeste donateurs(trices) uit de bus te kunien. In onze volgende publicatie hopen wij een artikel uit „De Kareoier" over te nemen, waardoor wellicht de ware stand van zaken U nog duidelijker wordt. Vraag dus uw inteekenbiljet bij: A. DE BLOEME, ie Weistraat B 185, Middelharnis, of J. DEKKER, Seer. Nijghstraat C 25, even eens Middelharnis. Zitting op Vrijdag 23 September 1946 Tegen enkele bakkers was proces-verbaal opgemaakt, omdat hun brood te Weinig droge stof bevatte. Hiervoor werd C. H. te O. T. veroordeeld tot 15,en D. v. d. B. te D. tot 200,boete De bakkers D. te M. en G. te S. waren te actief geweest. Zij waren n.l. 's morgens te vroeg begonnen met hun werk. Beiden veroordeeld tot 5,boete. Mej. H. B. te Sommelsdijk moest ƒ4, betalen, omdat zij zich zonder noodzaak op het perron te Dirksland bevond. Mej. G. te Ouddorp had haar baby niet binnen het jaar na de geboorte laten inenten. Hiervoor kreeg zij 2,boete. J. V. te Ouddorp had zijn 14-jarige loop jongen op een bakfiets laten rijden. Aange zien men volgens de Wet 16 jaar moet zijn om een dergelijk vehikel te berijden, moest hij voor deze overtreding 5,betalen. H. V. te Leiden zag zelfs nu kans zich dronken te drinken. Dit kostte hem boven de prijs van de borrels nog 10, M. B. te Middelharnis had met een fles de ruiten van den heer Dijkers stuk gegooid. Dit kostte hem de prijs van een nieuwe ruit 'en een boete van 15, Verschillende berijders van motorvoertui gen blijken niet de nodige papieren te hebben. Verscheidene moesten zich daarvoor verant woorden. D. R. te Ooltgensplaat was niet in het bezit van een rijbewijs. Hij werd veroordeeld tot 5,— boete. C. S. te Melissant had eveneens geen rijbewijs en werd tot 10,boete veroor deeld. J. C. v. d. W. te Melissant bleek geen nummerbewijs te hebben. Veroordeeld tot 4,boete. P. Kr. te M., die geen rijbewijs had, werd schuldig verklaard zonder toepassing van straf. J. Gr. te Ouddorp had geen rijbewijs en geen nummerbewijs bij de controle. Hij werd tot 15,boete veroordeeld. T. B. te Ooltgensplaat geen rijbewijs, 15,boete. H. P. J. W. te Stellendam was niet in het bezit van een rijbewijs B. 15,boete. H. M. te Sommelsdijk had zijn rijbewijs bij controle niet in zijn zak. Deze kreeg 4,— boete. J. J. N. te Oude Tonge had zijn zoontje, hoewel deze nog geen 18 jaar was, op een motorfiets laten rijden. Veroordeeld tot 2,50 boete. L. v. d. W. te Middelharnis had in Oude Tonge niet op de verkeerstekens gelet. Hiervoor kreeg hij 3,— boete. Ook met de fietsen is nog niet alles oke. Velen hebben nog geen voor- en achterlicht C. van D. te Sommelsdijk kreeg daarvoor 4,boete. J. v. d. V. te Sommelsdijk 1,en J. R. te Ooltgensplaat 6,—. K- B. te.Ouddorp iiad geen voorlicht. Hij werd tot 2,veroordeeld. T. B. te N. Tonge had zijn rijwiel onbe heerd laten staan, Wat hem 5,kostte. J. Gr. te O. Tonge had zijn hond laten loslopen op de buitendijk. Daar dit bij Alg. Politieverordening verboden is, moest hij een boete van 4,betalen. Uit Indië krijgen we geregeld brieven met de vraag deze in „Opbouw" te plaatsen. Uit die brieven blijkt, dat onze jongens, die vol idealen naar Inoië zijn gegaan, diep teleur gesteld zijn over de gang van zaken. Men is teleurgesteld, niet over Indië, niet over wat men daar moet doen, niet over de houding der Indiërs, maar over de houding van vele Nederlanders, die het durven bestaan gewonde soldaten, die terugkeren morrdenaars toe te roepen, die in de huizen waar de familie van de soldaten achterge bleven zijn, de ruiten ingooien. Ook de houding der Regering wordt becritiseerd. Hieronder volgt een brief in versvorm van een oorlogsvrijwilliger: HERRIJZEND NEDERLAND Wat is het tegenwoordig toch een rare tijd. Een ieder kakelt luid, maar kan zijn ei niet kwijt. Het lijkt alsof de zon weer lacht, Maar het is nog zo donker als de nacht. Van Mook zwamt met Sjarir, de zitting wordt verdaagd. Ons volk moet blijven wachten, het rant soen wordt weer verlaagd. Een lichting onder dienst, men schreeuwt al moord en brand. Ja, dat is nu herrijzend Nederland! Nog honderden zijn hier geïnterneerd, Maar in Malino wordt druk geconfereerd. Waarom wordt er toch zoveel gepraat, 't Is de tijd nu van de daad. Elke jongen wou vroeger wel naar Indië gaan Doch dat is alleen maar vooreen goeie baan. Nu lijkt hem dat niet meer zo interessant, Ja, dat is nu herrijzend Nederland De oorlog in Europa is gelukkig weer voorbij In Holland vergeet men die tijd van slavernij En Indië is er zo ver vandaan Daar zal 't vanzelf wei beter gaan. Maar vooruit Nederlanders, zegt he. voor Dat Indië bij Holland hoort. AI zijn we blank en bruin, we moeten hand in hand. Dan pas is 't herrijzend Nederland. De O.V.W.-er, JOOP. Indië, Aug. '46. •Wanneer een vreemdeling in het ploeg- seizoen Wellington in Texas bezoekt, staat zijn verstand stil, als hij grote tractoren netjes voren in de aarde ziet trekken zonder dat er in de wijde omtrek een menselijk leven te zien is. Gelijk metalen monsters met menselijk verstand, ploegen deze machines recht door het land, maken een kwart draai, vervolgens gaan ze in een rechte hoek naar het eind van het veld, keren gehoorzaam om, maken elke keer kleinere vierkantjes, tot het werk geëindigd is. De enigste hulp die ze nodig hebben is het voorzien van vloeistof. Met behulp van kleine schijven, die door de voorafgaande voor lopen, wordt elke tractor in Se juiste lijn gehouden. Als de voor een hoek maakt, völgt de schijf deze. Door deze beweging keert de stalen kolos en begeeft zich op nieuw in de goede richting, terwijl de ploeg een nieuwe voor maakt voor de tractor, die er achter volgt, want er lopen soms 4 machines achter elkaar. Wanneer de eerste voor met behulp van menselijk verstand getrokken is, doen de machines de rest. Indien de schijf per ongeluk de voor verlaat of de tractoren komen in botsing, staan de nrachincs stii. Indien het veld 170 H.A. groot is, is de besparing der arbeidskosten pl.ni. 96 Met deze methode wordt 3545 cM. diep geploegd. Het is natuurlijk Amerikaans. HEBT U VERTROUWEN IN HET NIEUWE KABINET? in Augustus Li. werd een enquete gehouden over de vraag of men in het algemeen vertrouwen had in het nieuwe Kabinet. Het antwoord daarop Was als volgt: 2872 van de ondervraagden antwoorden met JA! 39 NEEN! 22V2 hadden geen mening. De cijfers, verdeeld naar de politieke richting der ondervraagden had het volgende resultaat: Aanhangers Kath. Volkspartij Vertrouwen in de regering 63 Geen vertrouwen in de regering. 12% Geen mening25 Uit het laatste overzicht blijkt, dat de van de twee partijen, die in de Regering vertegenwoordigd zijn, voor resp. 63 en 47 vertrouwen in de regering stellen, terwijl van de overigen slechts 15 vertrouwen in de regering stelt, Aanhangc rs P.v.d. Arbeid 47 34 19 Aanhangers der overige partijen 15 62 23

Opbouw | 1946 | | pagina 1